Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 22:21:15

Автор Тема: САЩ  (Прочетена 554966 пъти)

0 Потребители и 22 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5400 -: Януари 28, 2023, 22:25:59 »
Ти наистина ли си служил на командния пункт на "Червен баир" при Ямбол (подземната авиация)?
Извинявам се, че се намесвам, но какво означава "подземна авиация"? Подземни хангари за изтребители, които по някакъв (какъв?) начин изпълзяват на повърхността преди излитане и след кацане пак (как?) потъват под земята?

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5401 -: Януари 28, 2023, 22:30:09 »
Ти наистина ли си служил на командния пункт на "Червен баир" при Ямбол
Забравил съм името на хълма. Само си спомням, че имаше ограда около и близо до пропускателният пункт и на 200 м от него оградата ставаше символична и след като ми свършваше дежурството обличах джинсите и заобикалях до където не беше заградено и после минавах по пътя за Ямбол покрай пропуска. И си свирках. Вече съм цивилка и никой не ме знае.  :))) Помня, че полковникът (командир на дивизия ПВО) слизаше по 15 мин в КП по обяд, за да може да си вземе "подземните" benefits. Шоу!

Едва ли е имало друг КП на ПВО около Ямбол. ПВО на страната! Това е 1976-1977 март.
---

Нямаше друго КП на ВВС там освен "Лодка". От него се гледаше и планшетистите нанасяха движението на самолетите от Инджилик през Северна Африка до Гибралтар. Антенните полета бяха в Айтос, а предавателите също там, под земята.
Единствената далавера беше, че за да говоря със София, трябваше по контролния канал да се обадя до Одеса и да помоля дежурните наташки да се свързат с дежурната на МНО в София и да накарат да изберат градски номер, защото ако се обадя дирекно кучките (телефониските) в София отказваха, но на Одеса йок! Като стана веднъж пис, просто заявих, че проверявам годността на контролния канал. ВВС си беше ташак служба за разлика от кашимерията.

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #5402 -: Януари 28, 2023, 22:31:22 »
Bitte, weiter schwimmen!
Печелиш "последно десет"!
Стискам ти ръката.
https://www.youtube.com/watch?v=mBz8ywqPyRE

Нали си служил на баира зад Ямбол? Командният пункт на дивизия.* Значи сме "братя по оръжие".
Значи ще живеем "форевър".
Само няма да се нервиш! Нали си "fine human being"?

* Издадох военната тайна. F@ck me!
---

СТОЙ! Ти направо ме изненада в гръб!
Ти наистина ли си служил на командния пункт на "Червен баир" при Ямбол (подземната авиация)?
1974 година позивна  "Лодка"? За да вляза в обекта чаках седмица допуск пред строго охранявания район, където беше щаба, а след това трябваше да подпиша декларация да не напътувам в западнала европа 15 години! Да, ама пет месеца след като се уволних, вече бях командировка, а след 10 години вече бях гражданин на Виена. Life пълен с изненади.
В КП "Лодка" бях началник свързочната работилница, за малко (6 месеца), докато се измъкнах в Централната свързочна работилница на ПВО и ВВС в София, квартал Лозенец до спорната школа, сега я няма вече.

Ако ДА, Sorry man! No hard feelings, всичко простено!

Ъхъ
Дупката на Бояна.
Мусачево.
Труд.
И разни други неща.
Но това е 10 г. след вашите спомени.
« Последна редакция: Януари 28, 2023, 22:55:57 от AnonimusBG »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5403 -: Януари 28, 2023, 22:43:11 »
Ти наистина ли си служил на командния пункт на "Червен баир" при Ямбол (подземната авиация)?
Извинявам се, че се намесвам, но какво означава "подземна авиация"? Подземни хангари за изтребители, които по някакъв (какъв?) начин изпълзяват на повърхността преди излитане и след кацане пак (как?) потъват под земята?

Не! Това беше команден пунк под земята, издържащ пряко попадение на голяма (твърдяха А-бомба). Херметически затворен с вътрешно налягане по-високо от външното, за да издъжи дори при нападение с химическо оръжие. Към него се подаваха данните от радарите и излизаше комуникацията към изнесените предаватели.
Това тогава беше команден пункт на Варшавския договор. Когато лятото се игра учението Гранит 74 на обекта пристигнаха руски офицери и поеха обслужването.

Всеки ден от Инджелик излитаха три Фантома и се движеха до българо турската гръцката граница и продължаваха по гръцката до Италия. По време на учението един се мушна заедно с граждански транспорти "по заявка" и бързо беше засечен, стигна до Пловдив и след това се върна и изсули между Бургас и Созопол обратно в Турция. През това време ПВО по тревога беше извадило ракети и чакаха само "пуск" от ГКП-то в Бояна, но ... се размина с разжалване на дежурния полковник от ГКП Бояна.
Ех времена... Руснаците веднага извзеха лентите на 16 каналните унгарски магнетофони, които всичко записваха... Беше отчетено, че Лодка е реагирала в норматива...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5404 -: Януари 28, 2023, 22:48:04 »
От него се гледаше и планшетистите нанасяха движението на самолетите от Инджилик през Северна Африка до Гибралтар. Антенните полета бяха в Айтос, а предавателите също там, под земята.
Това имах предвид като писах преди, за публикуваните глупости по септември 2001 г. Военните били чакали обаждане от цивилните контролери, че има извънаредна ситуация. Щом в соц БГ на планшетите 70-те години военните следяха всички самолети (и цивилни) няма как 2001 военните в NORAD да не са видели ситуацията на дисплейте. Пишеха небивалици. Изтребителите от Cape Cod излетяха когато вече арабите бяха блъснали кулите. Затова тогава писах, че е конспирация.
« Последна редакция: Януари 28, 2023, 23:01:01 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5405 -: Януари 28, 2023, 22:56:29 »
От него се гледаше и планшетистите нанасяха движението на самолетите от Инджилик през Северна Африка до Гибралтар. Антенните полета бяха в Айтос, а предавателите също там, под земята.
Това имах предвид като писах преди, за публикуваните глупости по септември 2001 г. Военните били чакали обаждане от цивилните контролери, че има извънаредна ситуация. Щом в соц БГ на планшетите 70-те години се слядяха цивилни всички самолети (и цивилни) няма как 2001 военните в NORAD да не са видели ситуацията на дисплейте. Пишеха небивалици. Изтребителите от Cape Cod излетяха когато вече арабите бяха блъснали кулите. Затова тогава писах, че е конспирация.

---
И на мен ми се струва невероятно военните да не забележат отклонението от заявения курс, особено пък 2001 година, когато всичко автоматично се отразява вече на дисплея, а не с флумастер да се нанасят координатите от радарите ръчно. От време оно за всеки полет за преминаване над страната се прави заявка и се чака разрешение.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5406 -: Януари 28, 2023, 23:21:36 »
   Captain Buddy
Разбрах, че сме "Brothers In Arms" още когато писа, че си бил в школата в Шумен и си учил ракетите на "Двина" и СВЧ като школник. Като мен.
https://www.youtube.com/watch?v=jhdFe3evXpk
Бях на дежурство на КП като чух, че Беленко избяга с МиГ-25 в Япония. Голям удар за СССР.
« Последна редакция: Януари 28, 2023, 23:30:13 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #5407 -: Януари 28, 2023, 23:30:32 »
Беленко
Доколкото помня 1976 г.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5408 -: Януари 29, 2023, 09:20:29 »
Изтребителите от Cape Cod излетяха когато вече арабите бяха блъснали кулите.
Дали са били наистина араби?
Quote (selected)
Бях на дежурство на КП като чух, че Беленко избяга с МиГ-25 в Япония. Голям удар за СССР.
Да, защото "МиГ-25" беше изключителен самолет, в някои отношения ненадминат и до днес, от който и ние сме имали няколко.
« Последна редакция: Януари 29, 2023, 09:35:17 от lucho »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5409 -: Януари 30, 2023, 20:31:25 »
Quote (selected)
Фотонните чипове ще ускорят напредъка на Китай в квантовите компютри. Първата линия за масово производство на фотонни чипове в Китай ще бъде пусната в Пекин (Sintone) през 2023 г. В сравнение с електронните чипове, фотонните чипове предлагат много по-високи скорости и по-ниска консумация на енергия. Скоростта на изчисление и скоростта на предаване на данни са 1000 пъти по-високи от тези на електронните чипове, при 1000 пъти по-ниска консумация.
Така и не разбрах дали тези фотонни чипове няма да са 1000 пъти по-трудоемки и поне 1000 пъти по-скъпи.
Признавам си като лаик съм скептичен към фотонни и квантови компютри, това 1000 съвсем ме отблъсква.
« Последна редакция: Януари 30, 2023, 20:51:16 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5410 -: Януари 30, 2023, 20:50:26 »
 :)))
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5411 -: Януари 30, 2023, 20:52:19 »
Да, туй точно 1000 е много съмнително. Напомня ми за нашата прословута деноминация на кадърния Костов, непипнат досега.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5412 -: Януари 30, 2023, 21:35:00 »
Числото 1000 са джурналистически тъпотии.
Съмнителното е  друго - че Китай ще пуска МАСОВО "фотонни чипове".
Това ще рече, че са на една крачка от квантовия компютър, от който нататък прогресът май ще има почивка.
Лудо работят всички, вкл. и руснаците, но май още ляп ше изядем, докато това чудо влезе в употреба.
А който успее да го направи, все едно държи в ръцете си ТЯО.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5413 -: Януари 30, 2023, 21:57:53 »
Ясно че работят, работят по много програми.
Някой даже и да отидат на Луната.
Днес вече пуснах:
Quote (selected)
Гениалност или пълно безумие? Проект „Син паун”: Ядрено оръжие с живи пилета
https://www.vesti.bg/sviat/proekt-sin-paun-iadreno-oryzhie-s-zhivi-pileta-6160438
То да беше само това.....
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5414 -: Януари 30, 2023, 22:01:10 »
А който успее да го направи, все едно държи в ръцете си ТЯО.

Абе, всички ли сте прогресисти!? Човекът е двигателят, по Божията воля, без нея нищо не става, машината си е само машина.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5415 -: Януари 30, 2023, 22:21:14 »
Quote (selected)
Фотонните чипове ще ускорят напредъка на Китай в квантовите компютри. Първата линия за масово производство на фотонни чипове в Китай ще бъде пусната в Пекин (Sintone) през 2023 г. В сравнение с електронните чипове, фотонните чипове предлагат много по-високи скорости и по-ниска консумация на енергия. Скоростта на изчисление и скоростта на предаване на данни са 1000 пъти по-високи от тези на електронните чипове, при 1000 пъти по-ниска консумация.
Така и не разбрах дали тези фотонни чипове няма да са 1000 пъти по-трудоемки и поне 1000 пъти по-скъпи.
Признавам си като лаик съм скептичен към фотонни и квантови компютри, това 1000 съвсем ме отблъсква.
---
Споко, едно по едно.
1. Принципното предимство на фотонните чипове е, че електроните във твърдо тяло се движат по-бавно от фотоните (светлина) и по тази причина тактовата честота може да бъде 1 000 пъти по-висока, следователно, аналогично се увеличава скоростта на предаване на данни, обработката на програмата и т. н. Капиш?
2. Електроните при движението си във твърдо тяло срещат съпротивление и съответно при придвижването си отделят топлина, пропорционална на квадрата на протичащия ток, докато светлината при движението си НЕ ОТДЕЛЯ топлина, следователно фотонните чипове консумират много по-малко ел. енергия, няма нужда от охлаждане (особено при високи честоти). Електронните чипове достигат 4-5 гигахерца тактово честота, докато фотонните ТЕРАХЕРЦИ! Капиш?
3. Хай-тех електронните чипове се произвеждат със много скъпо оборудване (екстремна ултра виолетова литография – нужна е светлина с мноого малка дължина на вълната, каквато съществува само в космоса, а тук много сложно се получава!) и вече се достига лимита 1 нанометър. При производството на фотонни чипове се използва сравнително по-просто оборудване и материали и следователно производството им ще бъде по-евтино. По-лесни и по-евтини! Капиш?
4. Квантовите компютри работят с елементарен логичен елемент с две състояния 1 и 0, докато при квантовите компютри Единицата 1 непрекъснато се мени - може да е 1 или 0, съответно Нулата 0 може да е 0 или 1. Най елементарно казано използват логичен елемент с 4 състояния. По тази причина могат много по-бързо да извършват всякакви изчисления/действия в сравнение със сегашните компютри. Сега разбираш ли, че който има скоростни чипове бързо ще напредне в квантовите изчисления. Капиш?
Капиш? Надявам се да имаш поне бейсик понятие по принципа на компютри, за да схванеш.

Сори, но по-просто от това не мога да го обясня.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5416 -: Януари 30, 2023, 22:33:07 »
За сведение:

Asymmetric overtaking, without EUV lithography machine, China's first photonic chip production line is expected to be completed next year
https://min.news/en/tech/cbc670a6be10c7e9422e284d2703a836.html

 също от миналата година
https://www.globaltimes.cn/page/202210/1277405.shtml

China’s First Photonic Chip Production Line To Be Ready In 2023, speed 1,000 times of electronic chips​
https://defence.pk/pdf/threads/chinas-first-photonic-chip-production-line-to-be-ready-in-2023-speed-1-000-times-of-electronic-chips.753090/

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5417 -: Януари 30, 2023, 22:42:01 »
Благодаря!
Това което бях докосвал по темата говореше за някакви иридиеви кристали...
Което ми се видя доста скъпо.
Предимствата са основно в трансфера на данни, но това не е всичко за което ползваме чиповете.
Границата от 1 нанометър вече почти е достигната, под 3 мисля се появяха някакви "тунелни ефекти" - бъгове.
Вече казах че не съм специалист, каквото прочета това.
Ще следим и ако се случи може и да го видим.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5418 -: Януари 30, 2023, 23:02:11 »
От точка 4. капирвам, че ще вкарат малко разнообразие във формалната логика на (тука) има - (тука) нема.
А когато морето съвсем се подкваси процесорите ще могат да пресмятат модално:

               
*********   ✹    *********

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5419 -: Януари 30, 2023, 23:10:41 »
Такива скокове не съм запомнил досега.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5420 -: Януари 31, 2023, 07:24:35 »
Quote (selected)
От точка 4. капирвам, че ще вкарат малко разнообразие във формалната логика на (тука) има - (тука) нема.
Едно липсващо топче и 5 чашки.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5421 -: Януари 31, 2023, 09:05:34 »
Ми кептъна хубуу е описал базата. Да добавя две думи за надстройката, че иначе Кайли ще остане недоволна.
Начи няма да се убеждаваме от ползата - кобрата има страшно оръжие и е бърза, а мангустата има само зъбите си, но е още по бърза и почти винаги излиза победител - клипчета из нета навалом.
И реално - към есента укрите не че станаха по силни, а по бързи, благодарение на инфото в реално време което получаваха от краварите и прилагаха оптимизация при управлението на силите си. Създадоха доста проблеми на руснаците, които пък нежелаейки да издават възможностите на космическите си сили - бяха бавни в комуникациите и загубиха територии.
Обработката на видеоинформация изисква огромни възможности и заема много ресурси - процесорни, памет, канали за предаване и т.н.
И като се създадат на практика квантовите компютри и включат във военните работи - непритежаващите такива ще са най много в ролята на кобрата - може и да са силни, но обречени.
Светът ще се парцелира и всеки влязъл в някаква орбита на някой силен - няма мърдане.
По голямата беля е, че с разработването на високоточни и скоростни ракети и също с възможностите им за светкавично управление на цялата структура, човекът става непростимо бавното звено в управление на тази простотия. Докато мигне и другия вече може да е стрелял.
Това ще доведе до все по малко хора в управлението на военните работи и особено във вземането на решения.
Просто военните ще са изкушени да предават все повече ресурс за вземане на решения - на компютрите.
Нататък - фантазията на всеки може да си донади сама какво може да се случи.
И аз накратко - толкоз.
 :)))
« Последна редакция: Януари 31, 2023, 09:23:12 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5422 -: Януари 31, 2023, 09:19:29 »
Изкуственият интелект се развива и усъвършенства със страхотни темпове, за разлика от естествения. :t2619:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5423 -: Януари 31, 2023, 09:21:48 »
И понеже сме на темата, да не "мърсим войната" в другата тема, тук поствам кога и къде започнаха руснаците
https://technews.bg/article-90699.html
и докъде са я докарали.
https://fakti.bg/technozone/642651-v-rusia-sazdadoha-prototip-na-kvantov-komputar-baziran-na-kvarti
На едро казано.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5424 -: Януари 31, 2023, 09:39:51 »
И като се създадат на практика квантовите компютри и включат във военните работи - непритежаващите такива ще са най много в ролята на кобрата - може и да са силни, но обречени.

Някога и аз мислех така, но когато братята сърби започнаха да свалят "невидимите" бомбардировачи на САЩ, като ловджия - тлъсти зимни гъски, с ракетна технология от края на 50-те години си помислих, абе, нещо ни лъжат тия.

Хубав анализ на англосакската традиция в оръжейното производство, а и ще си отговорите на въпроса, защо платените от нас F-16 се бавят толкова - защото капиталът печели повече от малки серии, а знаете ли че за луксозните гаубици 777, на бойното поле им трябва и течен азот? Знаете ли как е загинал капитан Кук, да, изяден е от туземците, защото за иначе добрия аглийски мускет, частникът доставил калпави кремъци, пушките засекли и нататък знаете.
« Последна редакция: Януари 31, 2023, 09:47:40 от Maximus II »
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5425 -: Януари 31, 2023, 09:43:11 »
И понеже сме на темата, да не "мърсим войната" в другата тема, тук поствам кога и къде започнаха руснаците
https://technews.bg/article-90699.html
и докъде са я докарали.
https://fakti.bg/technozone/642651-v-rusia-sazdadoha-prototip-na-kvantov-komputar-baziran-na-kvarti
На едро казано.

абе … „свръхпроводима“, „свръхнискотемпературни криостати“ и в същото време - „универсален компютър“?! универсален компютър за мен е този на бюрото ти и не виждам как ще се постигне с цитираните термини.

няма да е скоро, според мен, даже и в глобален мащаб (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5426 -: Януари 31, 2023, 09:46:56 »
Квантовият компютър не е подходящ за замяна на сегашния, квантовия е добър за разкодиране и разшифроване, за разбиване на кодове и пароли.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5427 -: Януари 31, 2023, 10:02:40 »
Quote (selected)
няма да е скоро, според мен, даже и в глобален мащаб (imho).
То и аз така си мисля, но да не бъркаме категориите - персонален компютър и свръхкомпютър, пък какъвто и да е.
РС е патерица да ни коригира недъзите в индивудеален план, онези са чудовища с друго предназначение.
И декодирането е само играчка - обработката на свръхголеми обеми инфо е пиниза, човек само с един поглед наоколо си намира очилата, но за същата задача компа трябва да сканира, анализира и сравни предмет по предмет всичко наоколо, докато ги открие. Просто мозъка е научен да отсейва инфо, но това на компа е трудно да се зададе - ще го направи пак по същата схема - сравнение и отхвърляне до достигане на съвпадение.
Нещо такова.
Не претендирам да съм изчерпателен.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5428 -: Януари 31, 2023, 11:35:44 »
То и аз така си мисля, но да не бъркаме категориите - персонален компютър и свръхкомпютър, пък какъвто и да е.

в статиите се говори за универсален, а не за свръхкомпютър.

интересно би било да се сравни производителността на един Cray от 80-те или 90-те години и някой съвременен персонален компютър, макар и геймърски.
the lamers club honourable member …

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5429 -: Януари 31, 2023, 12:39:06 »
интересно би било да се сравни производителността на един Cray от 80-те или 90-те години и някой съвременен персонален компютър, макар и геймърски
Voila - сравнение между компютъра на Аполо, Cray/2 и (даже) сегашен телефон

 :smokin:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5430 -: Януари 31, 2023, 12:46:09 »
интересно би било да се сравни производителността на един Cray от 80-те или 90-те години и някой съвременен персонален компютър, макар и геймърски
Voila - сравнение между компютъра на Аполо, Cray/2 и (даже) сегашен телефон

 :smokin:

хе-хе, благодаря :133:

не ми се смята колко терафлопса е iPhone-а.

но доколкото си спомням, сегашните суперкомпютри бяха в зоната на петафлопсовете, с тенденция към преминаване в по-горната категория.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5431 -: Януари 31, 2023, 12:49:24 »
Квантовият компютър не е подходящ за замяна на сегашния, квантовия е добър за разкодиране и разшифроване, за разбиване на кодове и пароли.

не само. не знам защо сте се вторачили в криптирането, съвременните хакери се справят съвсем прилично с разбиването на пароли и без квантови компютри, освен това вече са разработени и криптиращи стандарти, устойчиви и на квантови компютри.

джузепе е прав, че интересни са големите масиви от данни, примерно от метеостанциите по цял свят и още една купчина области (човешкото тяло е една от тях).
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5432 -: Януари 31, 2023, 15:13:56 »
Quote (selected)
и още една купчина области (човешкото тяло е една от тях).
Геномът, не си спомням колко години го клатиха, мъ айде - огромно е, само да спомена нещо по земно - ГИС.
Преди години щяхме да участваме в неккъф търг за КАИС за сървъри и сториджи, ем се имахме за представители с възможности - на DELL.
Оказа се, че ни е "малка пишката", с две думи.
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5433 -: Януари 31, 2023, 15:25:23 »
Quote (selected)
Американски анализатори стигнаха до извода, че именно забавянето на доставките на западно оръжие е основната причина въоръжените сили на Украйна все още да не са победили руската армия.
:bigok:
Не си спомням вече кое му пречеше на калпавия?
https://bgr.news-front.info/2023/01/31/institut-za-izuchavane-na-vojnata-zaksneniyata-v-dostavkite-na-zapadni-orzhiya-sa-osnovnata-prichina-za-provala-na-kontranastplenieto-na-vorzhenite-sili-na-ukrajna/
Тая статийка ще си я запазя като очеизваден пример за пожелателно мислене и то от коскоджамити институт, който кой знае колко милиона арчи годишно на данъкоплатците им.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5434 -: Януари 31, 2023, 18:25:59 »
Тук има уловка. На практика сравняват ябълки с портокали. "Крей-2" е векторен суперкомпютър. А "телефончето" има многоядрен графичен процесор и невронен процесор. Тук дават производителността на невронния. На графичния е на порядък по-малка. А на целочисления му централен процесор (с още по-малко ядра) е още по-малка.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5435 -: Януари 31, 2023, 18:43:33 »
Тук има уловка. На практика сравняват ябълки с портокали

Точно така. Ако вземеш една съвременна сложна, но всекидневна задача, например диференциалните и интегралните уравнения в хидродинамиката, няма да се учудя, ако 40-годишният Cray я реши по-бързо от iPhone.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5436 -: Януари 31, 2023, 18:49:01 »
Тук има уловка. На практика сравняват ябълки с портокали

Точно така. Ако вземеш една съвременна сложна, но всекидневна задача, например диференциалните и интегралните уравнения в хидродинамиката, няма да се учудя, ако 40-годишният Cray я реши по-бързо от iPhone.
Ябълката ще се допита до ИИ и ще е първа.
Ако има връзка де.
Нещата стигнаха до "марули и мадури", кой разбрал разбрал.
Освен в медицината и метереологията квантовите изчисления на всичко друго лягат кат на свинче звънче.
Даже в отбраната при ракетен ход минути, дали ще сметнеш няколко микросекунди по-рано каква ще е щетата е без смисъл.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5437 -: Януари 31, 2023, 18:50:03 »
Тук има уловка. На практика сравняват ябълки с портокали

Точно така. Ако вземеш една съвременна сложна, но всекидневна задача, например диференциалните и интегралните уравнения в хидродинамиката, няма да се учудя, ако 40-годишният Cray я реши по-бързо от iPhone.
:)))
Задълбахме, ама се пак тук има специалисти по анунаки, преводи, икономика...и други специалисти - не е дипломатично да се затормозват хората.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5438 -: Януари 31, 2023, 18:55:25 »
Quote (selected)
Ябълката ще се допита до ИИ и ще е първа.
Не бъди толкова сигурен друже.
Преди няколко дни се гъбаркахме с ИИ на др. Бил.
Приличен е, ама като му дадеш малко по изгъзена задачка - поисках да ми нарисува /има такава секция/ Мутрю в стил Пикасо в розовия му период - направи го, Монна лиза в стил Дали - също се познаваше, но на въпроса що е то джигищаклетор - зацикли и почна да дава тъпи философски разсъждения.
И да се извинява, че понякога няма достатъчно точни въпроси.
Абе смях беше.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5439 -: Януари 31, 2023, 18:57:44 »
Тук има уловка. На практика сравняват ябълки с портокали

Точно така. Ако вземеш една съвременна сложна, но всекидневна задача, например диференциалните и интегралните уравнения в хидродинамиката, няма да се учудя, ако 40-годишният Cray я реши по-бързо от iPhone.

еее, то и терминът „суперкомпютър“ също търпи развитие, така че наистина криввнахме леко :think:
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5440 -: Януари 31, 2023, 18:59:34 »
Quote (selected)
о на въпроса що е то джигищаклетор
На тоя въпрос и аз бих се ошашавил при все че като за изкуствен нямам стигане, а кат интелект сещаш се... :t0301:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5441 -: Януари 31, 2023, 19:00:17 »
Когато говорим за ИИ (изкуствен интелект), трябва да знаем, че дори в България вече е внедрен такъв. Един колега ми сподели, че когато написал адреса си в ж.к. "Владислав Варненчик" за доставка на нещо, отсреща му писали, че няма такъв адрес. А във Варна има и булевард със същото име. Тогава колегата разбрал, че си има работа с изкуствен интелект, който просто не може да различи булеварда от жилищния комплекс, а не с човек!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5442 -: Януари 31, 2023, 19:25:23 »
Quote (selected)
На тоя въпрос и аз бих се ошашавил при все че като за изкуствен нямам стигане, а кат интелект сещаш се... :t0301:
:t0328:
Ми твай то, разликата между изкуствен и естествен.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5443 -: Януари 31, 2023, 19:35:32 »
Quote (selected)
а кат интелект сещаш се
Караш ме да постна стар виц.
Петка отива да държи изпит за щабна академия.
Чапай го изпраща.
Връща се Петка след две седмици и вика - Чапай, скъсаха ме, нося раница водка да се напием - сядат напиват се.
Чапай - тактичен, изчаква и го пита - що те скъсаха бе?
Петка - шефе, още ф началото ми задават въпрос по история - кой е Цезар! Знайш ква фурия съм по история и им викам - ми твай коня на командира на втори дивизион!
И ме изгониха без обяснение!
...
пият.
Чапай вика - Петка, дай друга бутилка, аз съм виновен!
Дава друга бутилка, пият, Петка гледа въпросително.
Чапай - ми тъкмо тръгна за Москва и аз пратих командира в първи дивизион!
С коня му, естествено!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5444 -: Януари 31, 2023, 19:43:32 »
Quote (selected)
"Дойче веле": САЩ нямат оръжие за Украйна, опразват складове в чужбина
За да доставят обещаното оръжие на Украйна, САЩ ще посегнат на запасите си, държани в оръжейни складове в Израел и Южна Корея. Просто САЩ и Европа не са подготвени за конвенционална война от такъв мащаб, твърди експерт.
https://glasove.com/intervyuta/doyche-vele-sasht-nyamat-orazhie-za-ukrayna-oprazvat-skladove-v-chuzhbina
Оле мале!
И девойчето се оказа продажна руска блядка. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5445 -: Февруари 01, 2023, 20:16:42 »
АШ:
Весь мир с изумлением смотрит на сборище дряхлых стариков на вершине великой американской пирамиды власти — иссохшие ведьмы Нэнси Пелоси (82 года), Максин Уотерс (83 года) и Дайан Файнштейн (88 лет), живые трупы Чак Грассли (88), Джим Инхоф (87), Ричард Шелви (87), а также немало других, ну и явно сенильный Джо Байден (80), который восседает над всем этим. Как же эта кучка стариков, явно далеко уже не в самом расцвете сил, ухитряется контролировать огромную империю, самую большую (строго в бюджетном плане) военную силу на Земле и священного хранителя печатного станка Святого доллара? Люди, которыми командует старый Байден, тоже отнюдь не свежевылупившиеся цыплята: Ллойд Остин в Пентагоне — 69 лет, Джанет Йеллен в Министерстве финансов — 76 лет. Если же глянуть на различные силы, прячущиеся за троном, то увидите ископаемого Киссинджера (99) и толстосума Джорджа Сороса (92).
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5446 -: Февруари 01, 2023, 20:40:48 »
Весь мир с изумлением смотрит на сборище дряхлых стариков на вершине великой американской пирамиды власти — иссохшие ведьмы Нэнси Пелоси (82 года), Максин Уотерс (83 года) и Дайан Файнштейн (88 лет), живые трупы Чак Грассли (88), Джим Инхоф (87),

FYI
Да си над 70 години е основание да откажеш да си съдебен заседател. Без последствия.*
Моят случай беше точно такъв. Макар че те хранят и ти плащат, реших да се възползвам от възможността да пропусна. ;)

* Явно законодателят (поне в моя щат) е преценил, че не си "баш" същият човек, та да можеш да решаваш чужди съдби.

A Man's Got to Know His Limitations
https://www.youtube.com/watch?v=CG2cux_6Rcw
« Последна редакция: Февруари 01, 2023, 21:29:20 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5447 -: Февруари 01, 2023, 20:51:07 »
Ябълката ще се допита до ИИ и ще е първа.

ИИ не е нищо повече от статистика (поне в момента). ИИ се опира на предишен опит -- без предишен опит няма ИИ. Така че това не е никакъв И (сравни с истинския интелект -- много често ти трябва нещо ново, не свързано или даже противоречащо на предишния опит). Какво точно в хидродинамиката (например) ще се допита до ИИ? Никакъв предишен опит няма да ти помогне да сметнеш едно частно диференциално уравнение от втори порядък по-бързо.

Има, разбира се, области където Арм процесорите и "ИИ" ще са по-бързи и полезни -- например разпознаване на изображения.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5448 -: Февруари 01, 2023, 21:23:00 »
ИИ се опира на предишен опит -- без предишен опит няма ИИ. Така че това не е никакъв И (сравни с истинския интелект -- много често ти трябва нещо ново, не свързано или даже противоречащо на предишния опит)
Излиза, че всичките земни т.н. експерти и учени не са никакъв И.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5449 -: Февруари 01, 2023, 21:27:18 »
Има, разбира се, области където Арм процесорите и "ИИ" ще са по-бързи и полезни -- например разпознаване на изображения.
Между другото, най-мощният суперкомпютър за 2020 и 2021 г. (японският Фугаку) е с архитектура ARM ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5450 -: Февруари 01, 2023, 21:42:47 »
е с архитектура ARM ;)
Така пише в WiKi -то, но аз си мисля, че все пак архитектурата е RISC. ARM е само един производител. Най-големият и известен, но не единствен. Наложи се с най-добрият телефон на времето "Blackberry". Последните залязоха, но дълго се съпротивляваха на трибуквените организации (ANS) за подслушването. Не помня дали удържаха.
« Последна редакция: Февруари 01, 2023, 21:52:17 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5451 -: Февруари 01, 2023, 21:54:53 »
RISC (Reduced Instruction Set Computer) е тип архитектура. ARM (Advanced RISC Machine) проектират своята, но не произвеждат процесори с нея, защото нямат завод за производство на полупроводници. Лицензират я за използване от други.
« Последна редакция: Февруари 01, 2023, 22:02:26 от lucho »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5452 -: Февруари 01, 2023, 22:02:39 »
но не произвеждат процесори с нея, защото нямат завод за производство на полупроводници.
Не е точно! И NVIDIA и вече AMD нямат собствен FAB, но имат TSMC да им ги произвежда (процесорите).
ARM си продават лиценза за архитектурата (която върви с машинният код).
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5453 -: Февруари 01, 2023, 22:10:29 »
 :bored: :t1207: :t1233:
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5454 -: Февруари 01, 2023, 22:45:35 »
но не произвеждат процесори с нея, защото нямат завод за производство на полупроводници.
Не е точно! И NVIDIA и вече AMD нямат собствен FAB, но имат TSMC да им ги произвежда (процесорите).
ARM си продават лиценза за архитектурата (която върви с машинният код).
---
Всички американски фирми (без Интел) правят дизайн на чиповете и след това TSMC им произвежда процесорите.
Интел текущо е единстсвената американска компания, която има собствени FAB-ове:

Intel has 15 wafer fabs in production worldwide at 10 locations. Approximately half of our workforce handles production or production services.

FABs в САЩ:
    Chandler, Arizona
    Rio Rancho, New Mexico
    Hillsboro, Oregon
FABs извън САЩ:
    Leixlip, Ireland
    Jerusalem, Israel
    Kiryal Gat, Israel
    Dalian, China
След последните санкционни простотии и отговор на Китай, цената на чиповете на Интел рязко сподна и цената на акците спадна с 11%. САЩ много успешно се прострелват в краката.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5455 -: Февруари 01, 2023, 23:09:49 »
Интел текущо е единстсвената американска компания, която има собствени FAB-ове:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants

GlobalFoundries я водят "former AMD" но в случая и Intel е дала милиарди за техните FAB-ове и участва. MICRON и други имат FAB - ове в САЩ, но май не са с най-върхови постижения в уплътняването на транзисторите на подложката. Сигурно затова правят памети и/или аналогови схеми, а не процесори.
 :bored:
« Последна редакция: Февруари 01, 2023, 23:22:14 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5456 -: Февруари 02, 2023, 11:08:28 »
Не ми се вярва само "Интел" от американските корпорации да има собствени заводи за полупроводници. Тук има дълъг списък:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5457 -: Февруари 02, 2023, 14:43:43 »
Не ми се вярва само "Интел" от американските корпорации да има собствени заводи за полупроводници. Тук има дълъг списък:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants
---
Обърни внимание, че това е дълъг списък на производители на интегрални схеми въобще!
Аз говоря за цифрови изчислителни, комуникационни и сърверни процесори, а  не за аналогови интегрални схеми, памети и сие дреболии. То съгласно списъка и чехите произвеждат полупроводникови компоненти, но не и чипове за смарт телефони, сървери и т. н.
Именно защото в един момент САЩ осъзнаха загубата на лидерството си в производството на хай-тех чипове предприеха мерки за ограничат китайските производители. Към настоящия момент китайците правят със собствени инсталации 12-14 нанометрови чипове – такива са 80% от масово текущо използваните микропроцесори за битова техника и други, за по-сложни - ползваха до санкциите тайванския монополист TSMC. За това САЩ го принудиха да построи две фабрики в САЩ, барабар с ключовите специалисти преселиха в САЩ; както така и натиснаха Самсунг и японците. Пробват да правят антикитайски санкционни съюзи, аналогично на военните. Най-рано след две години ще тръгне производството на новите американски фабрики - двойно по-скъпо с вчерашна технология и няма да ти обяснявам, къде ще е вече Китай тогава. Само ще напомня, че тази година пуска комерциалното производство на фотонните чипове.
В края на деня цената на американските процесори яко падна, а акциите на Интел „поскъпнаха“ с минус 11%!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #5458 -: Февруари 02, 2023, 15:45:31 »
Понеже дискусияга огиде към тeх процеси да вметна.
Сега много се коментира за под 10 нм. при производството на чипове. Но доколко е наистина така?
Да размерът на "пътечката" намалява, тост става по тънка 7 нм. 5, говорят даже за един нанометър. Това води до намаляване протичащите тоци и нагряването на чипа, само че не повишава "тъстотата" поест броя елементи на единица площ или ако повишава то е незначително. На теория двукратно по фин процес значи четворно повече елементи на единица площ и това действително е така при преминаване например от 65 на 32 нм тех процес или тосле от 32 на 16, но това не се спазва някъде под 14-16 нанометра.
Не знам Интел действително успя ли да разработи 10нм. техроцес с който се балтави десетина години или гъстотата на елементите е по- ниска. Причината е тривиална и беше казана от физиците още по времето когато чиповете се правеха по 90 нм технология и нагоре.
Просто при 8-10 нанометра почваг да действат тунелните ефекти при електроните тоест процесора се превръща в генератор на случайни числа. Тва е физика и нема мърдане.
Тоест секви техпроцеси под 10 нм. трябва да се приемат с ендо на ум. Обявеното е до голяма степен рекламен трик. Тоест касае колко "фини" са елементите, но не и гъстотата им тоест разстоянията между тях.
« Последна редакция: Февруари 02, 2023, 16:28:36 от 66 »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #5459 -: Февруари 02, 2023, 16:32:02 »
Ами то тогава излиза, че няма чак такъв смисъл да се отива под 10 нм, докато не се постигне някакъв качествен скок! Защо го правят тогава? Само за понижаване на захранващото напрежение и оттам на разсейваната мощност ли?

(Да, дългият списък по-горе е за всякакви полупроводникови елементи, вкл. дискретни, не само интегрални схеми.)