Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 00:09:11

Автор Тема: САЩ  (Прочетена 555075 пъти)

0 Потребители и 30 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6480 -: Юни 20, 2023, 20:29:55 »
ГМО, ГМО...
По изключение ще ти отговоря. Нямат отношение към затлъстяването.
Не е необходимо да си учил и завършил генетика, за да знаеш, че ГМО царевица например, не ти пречи на организма, защото няма как гените на растението да се смесят с твойте гени. Не е доказано.
Проблемът е, че се променят гените на растението да издържа на повишени количества хербициди ("Round up" например) с които се третират нивите. Е, но тези хербициди които унищожават плевелите отиват и в царевицата И остават там. Та това е проблемът на ГМО - то. Отровите. Които са в ГМО растения. Имат отношение към всякакви видове "cancer". Нали е друго нещо?
Нали не е случайно, че Байер купи Монсанто? Та първите са познавачи и производители на отрови и химикали.
« Последна редакция: Юни 20, 2023, 20:37:28 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6481 -: Юни 20, 2023, 20:36:25 »
По-малко трябва да се яде. Ша ставаме вегетарианци. А какво ще правим животните?

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6482 -: Юни 20, 2023, 20:39:20 »
А какво ще правим животните?
Ще се оре с тях. А петлите ще ни будят. Отпада необходимостта от часовници.
Зелена революция. Май не си наясно с новите тенденции? ;)
Това е духът на времето! Zeitgeist!
https://www.youtube.com/watch?v=6aeLw3y2X10
« Последна редакция: Юни 20, 2023, 20:56:07 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6483 -: Юни 20, 2023, 20:53:59 »
Замислих се, колко много пилета биха се излюпили, ако не ядем яйца. Пилешкото щеше да е без пари направо. Но пък ако не ядяхме риба, току виж рибите изпили океана. Бе сложен е животът, трябва да се внимава.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6484 -: Юни 20, 2023, 20:55:12 »
Замислих се, колко много пилета биха се излюпили, ако не ядем яйца. Пилешкото щеше да е без пари направо. Но пък ако не ядяхме риба, току виж рибите изпили океана. Бе сложен е животът, трябва да се внимава.

Бахти, откога рибите пият вода :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6485 -: Юни 20, 2023, 21:09:42 »
Мани тва, ми още и пикаят в нея

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6486 -: Юни 20, 2023, 21:13:07 »
защото няма как гените на растението да се смесят с твойте гени. Не е доказано.

То и ваксите бяха супер ефективни и напълно безопасни, щото нищо наобратно не беше доказано... Дали се смесват, или не, не знам, обаче подозирам, че влияят. А как влияят също не е доказано. Ама то след ГМО ваксините мокър от дъжд не се бои.
Не знам що в юесей във всяка храна се вкарва царевична меласа обаче, а царевица не ГМО там няма.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6487 -: Юни 20, 2023, 21:46:04 »
Щото е налична. Прагматици.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6488 -: Юни 20, 2023, 22:52:58 »
Не знам що в юесей във всяка храна се вкарва царевична меласа обаче, а царевица не ГМО там няма.
Май не можеш да работиш с Google, та затова ГМО, ГМО....
Царевичната меласа е вредна защото е подсладител, захар... Както писах и преди като генно модифицирана има и остатъчни отрови от хербицидите.
Да, слага се в храни и напитки като подсладител и от него се пълнее. Но не се пълнее защото е ГМО.

Хайде малко ликбез!
https://www.masterclass.com/articles/what-is-corn-syrup-explained
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6489 -: Юни 20, 2023, 23:32:05 »
Аз не съм писала, че от меласата се пълнее, n'est pas? Pardon... did I?
Писах, че всичката царевица в сащ е ГМО и че царевична меласа се слага във всеки един продукт, демек, всичката храна е с ГМО.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6490 -: Юни 21, 2023, 13:35:42 »
Китай каза, че изказването на президента на САЩ Джо Байдън, в което той описа китайския лидер Си Цзинпин като диктатор, е било "изключително абсурдно и безотговорно", предаде Асошиейтед прес.
Размяната на реплики идва само малко повече от ден след като държавният секретар Антъни Блинкън бе на посещение в Пекин, което имаше за цел да стопи ледовете в отношенията, които стигнаха историческа най-ниска точка.

https://glasove.com/novini/kitay-izkazvaneto-na-baydan-za-diktatora-si-tszinpin-e-absurdno-i-bezotgovorno

Байдън май се изтакова на изметеното онзи ден от Блинкен.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6491 -: Юни 21, 2023, 19:03:58 »
Quote (selected)
Седемте смъртни гряха
1. Гордост - презираща всички, изискваща раболепие, готова да достигне небето и да се уподоби на Всевишния: накратко гордост до самообожаване.
2. Сребролюбие - ненаситна душа, или Иудова страст към парите, съединена в повечето случаи с неправомерни придобивки, която не позволява на човека нито за минута да се замисли за духовното.
3. Блудство
4. Завист - довеждаща до всяко възможно злодеяние против ближния.
5. Чревоугодие - или угаждане на плътта, непризнаващо никакви пости, съчетано със страстна привързаност към различни увеселения, по примера на Евангелския богаташ, който всеки ден пирувал бляскаво.
6. Гняв - непримирим и готов на страшни разрушения гняв, по примера на Ирод, който в гнева си избил Витлеемските младенци.
7. Леност, отчаяние - или пълно нехайство за душата, нерадение за покаянието до последните дни на живота, както във времената на Ной.
https://mitropolia.sliven.net/index.php?page=smyrtni.grehove.xml
Извинявам се за закъснението от 2000 години, но мисля, че трябва да добавим поне още 4:
8. Ревност (особено неоснователната като тая на Отело към Дездемона); тя е отделен грях!
9. Безразличние – мисля, най-голямата болест на днешното ни капиталистическо общество.
10. Неблагодарност – грях, от който е болна например "умнокрасивата" част от обществото.
11. Глупост – огромен грях, защото глупака го използват и срещу другите, и срещу себе си!!!
« Последна редакция: Юни 21, 2023, 19:13:28 от lucho »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6492 -: Юни 22, 2023, 19:02:58 »
Ми да де, аз кво казвам - ГМО и некачествена храна. Вместо плодове, зеленчуци, фибри, чисто месо и т.н. - захар, мазно, ГМО. Месото пълно с антибиотици и ГМО също... аз един кетчъп исках оня ден да си купя, щото принципно не използвам, изчетох съставките на всички видове и се отказах. А американците май го бутат навсякъде. Не знам пшеницата как е ГМО ли е. Лошото е, че и русата ку.ва вкара свободно щъкане на ГМО в ЕС.
Любопитен факт за кетчъп-а: Разпростанил се е през средата на 19 век ... като лекарство за стомашни неразположения  :)))
Като човек, на когото част от работата му е да знае какво се слага в храните и напитките:
Това с "нейчъръл" и "органик" е "smoke & mirrors". Всичко се свежда да си платиш съответните такси и да си извадиш нужните сертификати. От там насетне ...  действаш "умно" да не би да те "гепят" (по нашенски).
Пресните салами имат до към 40% "месно" съдържание (какво влиза в месно - сетете се сами). Останалото - соя, яйчен прах, "набухватели" и пр.
Друг факт: Тук задължително пишат на етикетите "какво няма" в продукта (нещо за което е установено, че е вредно). Обаче не пишат с КАКВО е заместена тази съставка. Обикновено с нещо по-ново, за което още няма статистика.
Истинска храна - единствено и само диркетно от производител, ама кой да кара по 1.30 ч (в едната посока) до фермите. Кога внуците бяха мънечкиходех да им купувам "истинско" прясно мляко (нехомогенизирано). Официално това е забранено, требе да си "връзкар". Последно: хомогенизираното мляко е силно вредно (също като HFCS) - "накълцаните" молекули на мазнините минават директно в кръвоснабдителната система.
« Последна редакция: Юни 22, 2023, 19:38:19 от peniko »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6493 -: Юни 22, 2023, 20:13:27 »
Ми да де, аз кво казвам - ГМО и некачествена храна. Вместо плодове, зеленчуци, фибри, чисто месо и т.н. - захар, мазно, ГМО. Месото пълно с антибиотици и ГМО също... аз един кетчъп исках оня ден да си купя, щото принципно не използвам, изчетох съставките на всички видове и се отказах. А американците май го бутат навсякъде. Не знам пшеницата как е ГМО ли е. Лошото е, че и русата ку.ва вкара свободно щъкане на ГМО в ЕС.
Любопитен факт за кетчъп-а: Разпростанил се е през средата на 19 век ... като лекарство за стомашни неразположения  :)))
Като човек, на когото част от работата му е да знае какво се слага в храните и напитките:
Това с "нейчъръл" и "органик" е "smoke & mirrors". Всичко се свежда да си платиш съответните такси и да си извадиш нужните сертификати. От там насетне ...  действаш "умно" да не би да те "гепят" (по нашенски).
Пресните салами имат до към 40% "месно" съдържание (какво влиза в месно - сетете се сами). Останалото - соя, яйчен прах, "набухватели" и пр.
Друг факт: Тук задължително пишат на етикетите "какво няма" в продукта (нещо за което е установено, че е вредно). Обаче не пишат с КАКВО е заместена тази съставка. Обикновено с нещо по-ново, за което още няма статистика.
Истинска храна - единствено и само диркетно от производител, ама кой да кара по 1.30 ч (в едната посока) до фермите. Кога внуците бяха мънечкиходех да им купувам "истинско" прясно мляко (нехомогенизирано). Официално това е забранено, требе да си "връзкар". Последно: хомогенизираното мляко е силно вредно (също като HFCS) - "накълцаните" молекули на мазнините минават директно в кръвоснабдителната система.
Ееех, човек!
Малко, много малко са останали такива като теб.
Уви.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6494 -: Юни 22, 2023, 23:02:49 »
За био и органик не ми говорете. Лицето Х силно обаятелна и умна личност, използва многобройните си връзки, за да биосертифицира не само лични имоти, но и гори и поляни в един район на Бг. След това кани немски и други партньори, пуска берачи, посреща партньорите в къщата си за гости, води ги насам натам из къщите си из Бг, сключва договор с тях за износ на биобилки, набрани от биогори и биоливади. Партньорите си заминават доволни и когато идва сезонът, лицето преравя Оелекс бг, намира продавачи на тия билки, пазари ги и сваля цената драстично, купува чували сушени билки за жълти стотинки и ги праща на партньорите на цена в злато. За своя сметка.
Обаааачееее, ядец..... продавачът ги бил сушил на въглища и те се били малко поопушили, а немецът не ще опушени...
И после, ако не са опушени, немецът ще ги продава с произход ЕС, регламентиран произход, от биосертифицирани ливади, където кравите не мучат, а пеят от щастие.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6495 -: Юни 22, 2023, 23:24:58 »
хех
тука напоследк стана много модерно т.нар. weidemilch, сиреч мляко от крави на паша. само пълен малоумник може да се върже на тази идея - за мляко си трябва не паша, а фураж. енергийка сиреч.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6496 -: Юни 23, 2023, 00:02:42 »
Истинска храна - единствено и само диркетно от производител, ама кой да кара по 1.30 ч (в едната посока) до фермите. Кога внуците бяха мънечкиходех да им купувам "истинско" прясно мляко (нехомогенизирано). Официално това е забранено, требе да си "връзкар". Последно: хомогенизираното мляко е силно вредно (също като HFCS) - "накълцаните" молекули на мазнините минават директно в кръвоснабдителната система.

Започна да пишеш без грам проверка. Що лъжеш хорицата? Какво е забранено? Нехомогенезирано мляко? Нищо подобно!
Ето ти го!
Продава си се. Няма нужда да си "връзкар"!
https://www.homesteadcreameryinc.com/our-products/milk/whole-creamline/
Объркал си се с непастьоризираното мляко. То наистина не можеш да го намериш в търговията. Минава термична обработка. Унищожават се вредни бактерии. Различни процеси!
Кога разбра, че хомогенезираното мляко е силно вредно? И как накълцаните молекули на мазнините минават директно в кръвта? Кои мазнини? Те не са едни.  Митове пишеш. Дай едно изследване от някой медицински институт!
Един директен въпрос: На внуците си какви плодове и зеленчуци даваш? Органик или неорганик? Питай сина и дъщеря си! Какво им дават? Като всичко е шашма? Нали пишем за Америка?
Всеки отговорен родител дава на децата си органик храна. Намира се.
Масовата храна не е, но това е друг въпрос.
Наистина ли смяташ, че богатите са глупави да ходят в "Whole foods" да купуват "organic", само защото са сноби и ако ги излъжат с отровна храна не могат да реагират като фалират измамника???
Могат да си наемат адвокати и да го съсипят. Адвокатите с радост ще го направят.
Кечупът също е органик и "редовен". Аз купувам органик. Знам защо го правя!
 :bored:

FYI
Blood lipids
Blood lipids are lipids in the blood, either free or bound to other molecules. They are mostly transported in a protein capsule, and the density of the lipids and type of protein determines the fate of the particle and its influence on metabolism. Examples of these lipids include cholesterol and triglycerides.
« Последна редакция: Юни 23, 2023, 00:26:10 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6497 -: Юни 23, 2023, 00:57:09 »

Ееех, човек!
Малко, много малко са останали такива като теб.
Уви.
[/quote]
Малко успокоение, но все пак - моите младежи ми казват, че съм последният оцелял динозвър  :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6498 -: Юни 23, 2023, 00:58:28 »
Джузепе:
[/quote]
Ееех, човек!
Малко, много малко са останали такива като теб.
Уви.
[/quote]
Малко успокоение, но все пак - моите младежи ми казват, че съм последният оцелял динозавър  :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6499 -: Юни 23, 2023, 06:30:37 »

1. Започна да пишеш без грам проверка. Що лъжеш хорицата? Какво е забранено? Нехомогенезирано мляко? Нищо подобно!
Ето ти го!
Продава си се. Няма нужда да си "връзкар"!
https://www.homesteadcreameryinc.com/our-products/milk/whole-creamline/

2. Объркал си се с непастьоризираното мляко. То наистина не можеш да го намериш в търговията. Минава термична обработка. Унищожават се вредни бактерии. Различни процеси!
3. Кога разбра, че хомогенезираното мляко е силно вредно? И как накълцаните молекули на мазнините минават директно в кръвта? Кои мазнини? Те не са едни.  Митове пишеш. Дай едно изследване от някой медицински институт!
4. Един директен въпрос: На внуците си какви плодове и зеленчуци даваш? Органик или неорганик? Питай сина и дъщеря си! Какво им дават? Като всичко е шашма? Нали пишем за Америка?
5. Наистина ли смяташ, че богатите са глупави да ходят в "Whole foods" да купуват "organic", само защото са сноби и ако ги излъжат с отровна храна не могат да реагират като фалират измамника???
6. Кечупът също е органик и "редовен". Аз купувам органик. Знам защо го правя!
 :bored:
Ще отговоря по точки както съм ги отбелязал по-горе в цитата:
1. Забранено е да се продава "необработено" мляко от производител на краен потребител. Така е поне тук в "Средните" щати - Айова, Минесота, Уисконсин, Илиной, Индиана. Ся, там при вас на Изток може да и има и други правила, но което не знам - не знам.
2. Никак не съм се объркал, ама ХИЧ! Аз с тая матема вече къде 30 г си вадя хляба (за сега е все още бял): Говоря за хомогенизирано, а не за пастьоризирано!!! Пастьоризацията е термична обработка, както некога нашите баби винаги "заваряваха" прясно издоеното мляко. Това е т. нар пастьоризация. За хомогенизацията е нужно налягане между 140-170 АТМ (Бара) да стане голямо джуркане. Бая разлика нали? Сравнвние от личен опит: ако 4 АТМ те "ударят" някъде къде колана, водата ще изтече отдолу през крачолите ти. Личен опит. ;)
Който в виждал истинско мляко, знае, че след няколко часа то прави каймак отгоре т.е мазнината изплува на поврхността. По-скоро ще получиш писмо от арменския поп отколкото да видиш каймак от хомогенизарано мляко.
Като последна дума - 2 те най 1ви държави по сърдечно съдови заболявания са САЩ и Финландия (поне до преди 5-6 г), и познай - тези са на 1вите 2 места по консумация на хомогенизирано мляко.
3. Ако си навит да четеш научни материали, че ти пратя на "лични" линкове, референции и т.н., за неща, които хората са установили и доказали преди къде 15+ г, ама нали сме демокрация и нема ник'ва цензура... та само за приятели :)))
4. На внуците и внучките се дават САМО неща от мойта и на зетя градини. Толкоз! През останалото време имаме туршии, кисели краствици, лютеници, компоти и пр. - сичко от градините и домашно приготвено. На най-големият внук любимият десерт е компота на "дядо".
5. Тука ще се разграничим принципно: Аз лично познавам богати хора дето са ТЪПИ като изтъркани галоши. Не се шегувам  :t2334: Гоямата разлика е дали се си спечелили парите сами или са им "по наследство". Имам тука едни комшии - приятни млади хора, живеят в къща за $2 мил дошла от "бабата". Ами тези на вързано куче хляб не могат да дадат. Преди 3-4 г им протече банята на 2рия етаж. Правиха нещо (детайли не знам), но оттогава отдолу има заковано едно найлоново платно, дето врабците го избушиха за нула време и сега се въдят там на сюрии. Сърби ме езика да ги попитам, дали нямат вече гнезда в банята. Май Шекспир беше издумал "И най-умният си е малко прост", не ли?
6. Ще си направя труда да изровя стари снимки и видеота от преди 12-13 г. Една моя командировка в Heinz (Охайо) - най-олемият производител на кетчуп в САЩ (а може би и в света). Да видиш как се прави "органик" кетчуп, че да ти настъхне косата. ...И най-вероятно ще се откажеш да консумираш този продукт. Както и аз направих, но аз съм лично "засегнат", защото къде около 5.30 сутринта ми изсипаха на гърба една кофа от тази помия, та цяла седмица после смърдях на прокиснато   :t2334:

П.С. Аз съм кротък и в избягвам да влизам в лични спорове. Стар и недъгав съм, но има 2 неща които все още ме държат над "водата": А) внуците и внучките и Б) Професията (работата).
Та горното го приех малко "лично" по отношение на професията в която съм от почти 30 г. Всичко казано по-горе е личен опит - видяно с очи + пипнато с ръце. Нема там Гугъли/Мугъли , ама ИЧ нема . Може да не ми вярвате, ваше право е - няма да се обидя.
« Последна редакция: Юни 23, 2023, 06:50:48 от peniko »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6500 -: Юни 23, 2023, 08:55:25 »
Peniko, много интересни неща пишеш!
За хомогенизираното мляко има едно немско изследване, че се повишава усвояемостта от организма, но и риска от развитие на алергии. На последното се търси обяснение, но се смята че е именно заради на безпрепятственотто проникване на орязания млечен протеин в организма.
Още по-интересен е въпросът с киселите млека и десертните кисели млека. Вторите не са кисели млека, а имитиращи храни, по-близо са до пудингите и представляват индустриален бъркоч от 50% захар и 50% овкусители. Насочен е специално към децата, а после ги лекуваме с диабет II. Не само заради това, разбира се.
Кетчупите, признавам, за мен са една от загадките на природата. Независимо в какви условия и колко дълго се съхраняват, през живота си не съм виждал развален кетчуп.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6501 -: Юни 23, 2023, 09:25:07 »
Пенико е прав за хомогенизацията, мастните глобули в млякото са обвити с протеини и така са диспергирани в млякото естествено, при нагряване тази система се разрушава частично и изплуват като каймак, за да не става това в опаковките в хипермаркетите, корпорациите правят "хомогенизация", при 150-200 бара млякото се прекарва през микроскопични дюзи, мазнините се раздробяват до наночастици, те преминават през през лигавиците на храносмилателния тракт, направо в лимфата и кръвта и се нарупват като атеросклеротични плаки. Така се добавят и палмовият маргарин, и кокосовият заместител на млечни мазнини, и всички сладоледи се подлагат на тая технология.

Всичко това идва от САЩ, от началото на 80-те години, когато Рейгън обяви че неолибералният капитализъм ще избави САЩ от кризите и ще донесе благоденствие на света. Логично, сега достигнахме до протеини първо от соя, в момента от скакалци, червеи, изкуствено месо...

Тоя народ не разбира, че трябва да умре!

Бъч, научни изследвания и доказателства за вредност от тия технологии няма, защото няма и грантове на такива проучвания, и няма да има, а ако някой се осмели - ще унищожат научната му кариера, ако трябва и ще го убият!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6502 -: Юни 23, 2023, 10:39:31 »
1. Peniko, много интересни неща пишеш!
2. За хомогенизираното мляко има едно немско изследване, че се повишава усвояемостта от организма, но и риска от развитие на алергии. На последното се търси обяснение, но се смята че е именно заради на безпрепятственотто проникване на орязания млечен протеин в организма.
3. Още по-интересен е въпросът с киселите млека и десертните кисели млека. Вторите не са кисели млека, а имитиращи храни, по-близо са до пудингите и представляват индустриален бъркоч от 50% захар и 50% овкусители. Насочен е специално към децата, а после ги лекуваме с диабет II. Не само заради това, разбира се.
4. Кетчупите, признавам, за мен са една от загадките на природата. Независимо в какви условия и колко дълго се съхраняват, през живота си не съм виждал развален кетчуп.
Щото съм си "инжелерче" по образование, душа и професия, ще отговоря пак по точки :)))
1. Зарадвах се, че поне 1 човек харесва моите "напъни" над клавиатурата. Благодаря!
2. За хомогенизирания бълвоч: изпитал е як бой. Ще се повторя, къде 150+ атм. За нагледна представа: струята от дюза под 100 атм ти отрязва пръста по-чисто от скалпел! На всичко отгоре "млякото" (по моя дума бълвоч) се забърква от "сухо мляко" на 100%! Няма кой тук да ти пази "прясно" мляко. Всичко минава през т. нар "Изпарители". Дорде туй-онуй и сичко е твърда фаза. Преди 5-6 г правих един проект за Леприно Чийз (най-големият производител на Моцарела тук) и прекарах една седмица в завода. Там всеки ден се преработват поне 800 (осемстотин) тона мляко! ... Ама 1во на прах, а после - кой както го заджурка. След хомогенизацията мастните молекули са силно "смалени" и се оказва, че минават през клетъчните мембрани.  После...организъмът не знае какво е това (ни риба - ни рак). А щом организъмът не знае какво да прави с нещо попаднало в него, той го складира настрани (най-често около кота 0 - северно или южно) :)))
3. Пак личен опит: миналата година прекарах някое време в болница. Нещо ми се беха разцентровали химиите  (панкреаса). Дадоха ми некакви примерни рецепти за хранене. Пише там - всичко да е без хич мазнина (fat free). Питам аз доктора (голям симпатяга - руснак): а бе то в почти всяка храна има някаква мазнина, как да ги премервам? А той взе да се смее и ми дума: Яж си нормална храна, ти си от "нашего края". А ние там на Изток имаме в пъти по здравословни хранителни навици (и като състав и като начин на приготвяне) отколкто тук. И да запомниш: за да се премахнат мазнините от храната, значи има допълнителна термична и химична обработка, а какво става след това ...не е ясно. Та пукам си аз както си знам от "бабините" рецепти и нямам оплаквания. Това също се брои за пример, че и тук има доктори ЧОВЕЦИ!
4. За кетчупа вече рекох, че се е появил като лекарство. Но запомете един пример от мен: Ако някъде видите някой да си поръчва пържени картофи с кетчуп и да ги яде седнал по турски на пода - този е от САЩ. Нема нужда да му искате личната карта! :))) Аз някой път имам чувството, че те поръчват картофите заради кетчупа  ;)

Май пак се отнесох, ама един любопитен факт: Тук на 10 мин от мен имаше музей на МакДоналдса. 1вият щанд изобщо и въобще. Имаше и 2 ретро коли, с които са разкарвали поръчките преди 60-70 г. Ма гътнаха го преди 2-3 г - Американците не обичат традициите, сигур им се струват скучни. Та оттам научих, за "най-голямата" промишлена измама на 20 век: До ранните 60 на 20 век всички храни тук са се готвели със свинска мас. Да ама тогава някъде са открили, че могат да правят бои и разтворители от нефт. Допреди всичко е било на основата на растителни масла (безири, бои, масла и пр.) - а тук соя, царевица, рапица, слънчоглед и т.н., ама от нефт всичкото идвало много по-евтино. В един момент се оказало, че огромна част от фермерските щати са буквално пред фалит - количествата продавани за храна и фураж са били в пъти по-малки от това, което е отивало за индустрията. Тогава на някой му дошла гениалната идея, че картофи могат да се пържат ...и в олио. Нищо лошо, то и аз така правя, ама тук тънката мислъ е, че маста е била обявена за вредна,провела се е "национална" кампания срещу нея и е била анатемосана за десителетия. Ама сега я реабилитираха ;) . Проста логика: ние хората сме си ... животинчета. Както се казва тук - цивилизацията има дебелината на човешката кожа. Единствените животни, които имат течни мазнини за рибите. Щото сьомгите в Беринговия Проток щеха да се втвърдят, ако караха на мас. Предлагам един лесен тест: със сигурност всеки има вкъщи свинска мас. Слагате върху опакото на ръката едно малко парче, колкото лещено зърно. До него капвате 1 капка олио. Чакате 4-5 мин. Пипвате, разтривате и ...споделяте наблюденията.

Извинявам се ако съм досадил.
 

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6503 -: Юни 23, 2023, 11:01:52 »
Бъч, научни изследвания и доказателства за вредност от тия технологии няма, защото няма и грантове на такива проучвания, и няма да има, а ако някой се осмели - ще унищожат научната му кариера, ако трябва и ще го убият!
С риск да стана досаден: доста от нещата които знам по тази тема (някои споделих) са от статиите на една професорка по "Hранене", може би е по-редно Диетолог (Nutritionist) от университета в Мериленд (University of Maryland). Тя буквално в била принудена да емигрира в Канада (брутално), заради статиите "свинска мас/олио". Тук се намесва допълнителен фактор: всички в борда на FDA, 3A, USDA (щатските стандартизатори) са навързани като "свински" черва и дори по-яко. Пример: Тази година съм в борда на FDA, а догодина съм в Genral Mills или в Coca-Cola. После обратното. Как се думаше некога по бай Тошово време: методът на дългите лъжици: аз не мога да бръкна в меда, амо ако ти ми дадеш е ОК. Ти не можеш да си сипеш ракия, ама ако аз ти я дам - няма проблем....Нищо ново под слънцето.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6504 -: Юни 23, 2023, 11:07:24 »
Като последна дума - 2 те най 1ви държави по сърдечно съдови заболявания са САЩ и Финландия (поне до преди 5-6 г), и познай - тези са на 1вите 2 места по консумация на хомогенизирано мляко.
Горното не е вярно! В часта за сърдечно съдовите заболявания. Респективно със смъртта от тях.
Ето малко статистика за умрелите на 100000 от heart disease! За година!
https://worldpopulationreview.com/country-rankings/heart-disease-rates-by-country
За България (ние сме доста напред) - 1250
Колко са умрелите от heart disease в САЩ?
209 на 100000 за година. Може да проверявате на кое място са но не са на първо!  Не са и в първите десет!
Ето и официални данни от CDC! На долната статистика е 161! За 2019г.
https://www.cdc.gov/nchs/hus/topics/heart-disease-deaths.htm

Не ми се търси за Финландия, че не ми е ѝ работа.
peniko, писанката ти е пълна с емоции, но малко факти. Не върши работа. Това го пиша като съзнавам, че до оня ден нищо не знаех за хомогенизацията и все още нищо не знам за нейната вредност. Все пак съм учил и работил електроника.
Като писа за градината си, малко ми стана смешно, че аз давам на внуците си боровинки, ягоди и малини - (органик), а ти си доста напред с материала и ги произвеждаш в Илиной. :0005:
Дай да си говорим истината и да не се поддаваме на настроенията във форума! Америка е голяма работа и ако имаме избор ще си стоим там. Защото престъпленията на говермента са големи, но има и стандарти. Които се спазват. В БГ имаше БДС. Отмениха го през прехода. Сега под въздействиее на ЕС пак се вкарват стандарти и затова има вой срещу ЕС. Щото трябва да се спазват.
No Hard Feelings!

PS (Arbeit macht frei) Не е работата която ни прави свободни! Истината е!



« Последна редакция: Юни 23, 2023, 11:46:31 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6505 -: Юни 23, 2023, 11:23:09 »
в момента от скакалци, червеи

Преди хилядолетия човекът е получавал протеини от скакалци, гъсеници, червеи и тем подобни. В някои части на света все още ги хапват. Така че не е голям проблем.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6506 -: Юни 23, 2023, 11:44:18 »

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6507 -: Юни 23, 2023, 17:02:15 »
4. На внуците и внучките се дават САМО неща от мойта и на зетя градини. Толкоз! През останалото време имаме туршии, кисели краствици, лютеници, компоти и пр. - сичко от градините и домашно приготвено. На най-големият внук любимият десерт е компота на "дядо".
мислиш ли, че тези зеленчуци са наистина чисти ? Без изкуствени торове, без пръскане, без химически дъждове ?
Около мен от години хората гледат всички зеленчуци в парници или поне под полиетиленови навеси. И наторяват с химия,щото крави не останаха, пък и плевенето след кравешките лайна е тежка работа.
А като си гледам овошките, че пролетните дъждове бяха 50/50 вода и дефолианти.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6508 -: Юни 23, 2023, 17:20:22 »
Цитат на: otvrat
Преди хилядолетия човекът е получавал протеини от скакалци, гъсеници, червеи и тем подобни.

Туй сигурно си го прочел в дебелата свещена книга "Der Kapital".
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6509 -: Юни 23, 2023, 17:22:36 »
Туй сигурно си го прочел в дебелата свещена книга "Der Kapital".
Das Kapital.
Учете немски! И ползвайте Google!
Das Kapital, (German: Capital) one of the major works of the 19th-century economist and philosopher Karl Marx (1818-83)
И не се евавайте с Otvrat!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6510 -: Юни 23, 2023, 17:23:25 »
Цитат на: otvrat
Преди хилядолетия човекът е получавал протеини от скакалци, гъсеници, червеи и тем подобни.

Туй сигурно си го прочел в дебелата свещена книга "Der Kapital".

все съм си мислил че е Das Kapital  :giggie:


Туй сигурно си го прочел в дебелата свещена книга "Der Kapital".
Das Kapital.
Учете немски!
Das Kapital, (German: Capital) one of the major works of the 19th-century economist and philosopher Karl Marx (1818-83)
И не се евавайте с Otvrat!

що? и той ли като теб хем не може да лети, хем се  :pissed-891:.....
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6511 -: Юни 23, 2023, 17:28:23 »
Само едно нещо не мога да разбера. Кой те назначи като модератор, когато преди 2-3 години се скараха старата модерация и хвърлиха парапатките? Не искам да мисля защо се скараха!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6512 -: Юни 23, 2023, 17:48:06 »
Само едно нещо не мога да разбера. Кой те назначи като модератор, когато преди 2-3 години се скараха старата модерация и хвърлиха парапатките? Не искам да мисля защо се скараха!

ми като си тъп като тенджера и не можеш да четеш сам си си виновен.

администратор и модератор съм на форума откакто е създаден.
въздържах се да пиша и да модерирам, докато беснодесните лайна до такава степен си повярваха и се разпищолиха, че почнаха да тормозят създателя на форума и се опитаха да го остаркират.

е тогаз изкарах теслицата и окъках тия, дето превърнаха свободата в слободия.

всичко това нееднократно бе описвано, включително моите предупреждения
че е :pissed-891: телите ще ги отвея с мокър марцал, ако не мирясат.

ма ти си се пъни да ми обясняваш как трябва да те търпя да ме пцуваш на място, което съществува заради здравите нерви на създателя и моите здрави нерви.

баси наглата празна тенджера се извъди.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6513 -: Юни 23, 2023, 18:29:07 »
Пенико, благодаря за всичко което си писал, сега и преди.
Не знам дали ти харесва да пишеш или от няма и къде , но удоволствието да те чета е голямо.
 :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6514 -: Юни 23, 2023, 18:47:39 »
Цитат на: Nor1
"Der Kapital"

Цитат на: Butch
Das Kapital

Цитат на: cekyko
Das Kapital

Не мога да ги помня кое на германски е в м. и кое в ср. род.
Пък и няма голяма разлика между двете (примерно 8 пъти  :cool-1084: )


Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6515 -: Юни 23, 2023, 19:15:57 »
Quote (selected)
Обама: Много рускоговорящи в Крим подкрепиха присъединяването към Русия и някои страни в Европа разбраха това
https://glasove.com/novini/obama-mnogo-ruskogovoryashti-v-krim-podkrepiha-prisaedinyavaneto-kam-rusiya-i-nyakoi-strani-v-evropa-razbraha-tova
Късно е либе за китка!
Имаше и има, ама се направихте на разсеяни и сега се чудите как да се измъкнете от свръхзвуковите ракети че пейтриъта се оказа нефелена.
Както целият ви патриотизъм  и клетвата в Кока кола и Макдоналдс, вместо в демокрацията.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6516 -: Юни 23, 2023, 20:09:18 »
Пенико, благодаря за всичко което си писал, сега и преди.
Не знам дали ти харесва да пишеш или от няма и къде , но удоволствието да те чета е голямо.
 :t0328:
И аз благодаря!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6517 -: Юни 23, 2023, 21:01:35 »
Бъч, наночастици в храната и напитките е = на рак и автоимунни!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6518 -: Юни 23, 2023, 21:04:21 »
Пенико, благодаря за всичко което си писал, сега и преди.
Не знам дали ти харесва да пишеш или от няма и къде , но удоволствието да те чета е голямо.
 :t0328:
Благодаря за положителната "критика" . Пиша когато съм на кеф (нали поетите чакали да им дойде музата)  :))) и когато имам време - аз все още работя, а имам и разни други ангажименти. Кога се пенсионирам живот и здраве, може и повече и по-често да се изявявам в литературата.

Ще използвам този постинг да кажа нещо на Butch (да не хабя друго място): Тук преди време някой беше пуснал един базик с образа на Ленин (май в карикатури). Няма нужда от обяснение. Интернет инфото е нож с 2 остриета. Аз лично съм много внимателен и .... скептичен дали информацията е достоверна. Ако и да е публикувана на некой си официален сайт. Казвам съм преди и продължавам да твърдя: Всичко Което Пиша е Видяно с Мойто Око и Пипнато с Мойта Ръка. Ще дам пример (пак 1ва ръка): Ако отидеш на уебсайта на фирмата за която работя, ще намериш толкова "плява", нямаща нищо общо с истината - свят ще ти се завие. Това ми прави проблеми и редовно се разправям с Маркетинга. Ами обажда ми се някой и почва да цитира стойности, който нямат нищо общо с истината. Питам го аз, защо мисли така, а той - ами така пише на вашия уебсайт!!! :nuts:
Това не е резултат от "лош умисъл", а просто е неграмотност и мързеливост. Та кой ще ме убеди, че всичко което се пише и публикува е достоверно? Ти каза вчера нещо по повод на истината и свободата ...Тук няма да намесвам факта, че "държавните" лица/екипи обичат да "послъгват" (меко казано), всеки път когато им изнася. Затуй аз си карам по мойта: Око да види, ръка да пипне...Всичко което става "нависоко" се отразява в ежедневието ни. Просто трябва да гледаш и да правиш изводи.

Което рекох вчера за САЩ и Финландия беше по спомени, кага четях и учех за "мазнините". Може и да съм сбъркал, извинявам се. Обаче по "официални" (интернетски данни) САЩ са на къде 70то място по качество на здравното обслужване!!! Сигурен съм, че си го изпитвал лично. А, един допънителен факт: ние се имаме тук за "върхът на сладоледа", а в тази класация са включени и Б и В групите (Уганда, Руанда, Лесото и пр.)



Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6519 -: Юни 23, 2023, 21:35:41 »
4. На внуците и внучките се дават САМО неща от мойта и на зетя градини. Толкоз! През останалото време имаме туршии, кисели краствици, лютеници, компоти и пр. - сичко от градините и домашно приготвено. На най-големият внук любимият десерт е компота на "дядо".
мислиш ли, че тези зеленчуци са наистина чисти ? Без изкуствени торове, без пръскане, без химически дъждове ?
Около мен от години хората гледат всички зеленчуци в парници или поне под полиетиленови навеси. И наторяват с химия,щото крави не останаха, пък и плевенето след кравешките лайна е тежка работа.
А като си гледам овошките, че пролетните дъждове бяха 50/50 вода и дефолианти.
Ще дам информация за мойта технология:
а) Ходя тук на около 30 мин от мен и си купувам оборски тор от една ферма. Друг не ползвам. Сега, ако са хранили кравите и овцете с нещо вредно - нищо не мога да направя.
б) Пръскам, но само със син камък. Така правеха дадо ми и баша ми. Понеже тук го няма, "контрабандирам" го от БГ.
в) Ами плевенето си върви заедно с градината ... както е с "булка и люлка". Те бурените са "гяволи" - търсят на работата лекото и на баницата мекото. Понеже тук в момента е сриозна суша (реално не е валяло от средата на Април) - бурените сега са само около корените на растенията т.е. само так където поливам.
г) За "киселите" дъждове: чувал съм и аз, даже мин. г. ей така, изведнъж ми изсъхнаха няколко  растения. Напълно развити, със завръз, поляти и гледани. Все една, че някой им е плиснал вряла вода. Общото за всички - ами бяха в един и същи ъгъл на градината. Обаче: ако вали кисел дъжд при теб, каква е гаранцията, че не е валял при този, от когото си купуваш зеленчуците? Значи това е нещо над което нямаш контрол и не си си стува да се тормозиш. Правиш каквото можеш, пък да става каквото ще.

Като рекох по-горе за кравите/овцете: моят дядо (професионал градинар) гледаше няколко овце и кози. Та съм запомнил, че на него не му е било зор за млякото и месото, а за ...торта!  ;) Аз обаче няма как да го спретна този номер: Тук в щата Илинойс можеш да гледаш животни само ако номерът на къщата ти е 5-цифрен (т.е. поне 10 000). Има такива места. За съжаление, моят номер е 3-цифрен  ;). А, ако номерът ти е 10 000+ можеш да си гърмиш с пушки и пищови у двора.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6521 -: Юни 23, 2023, 21:39:56 »
Пенико, изригнал си!
Уважавам!
Почитания! :notworthy:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6522 -: Юни 23, 2023, 21:52:28 »
Пенико
Голямо мерси за постовете ти.

Няма ли наоколо животновъдни ферми.

При мен тук няма проблем с оборския тор(говното както аз му викам).
Аз не съм фанат, но Анонимката се занимава.
Та какъвто си искаш - пилешки, конски, говежди.
Овчи не ми е попадал.
Поръчваш си го и ти го карат в чували.
И свежо и прекипяло.
Каквото си искаш.

За синия камък е изненада за мен.
Мислех че е универсално средство по цял свят.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6523 -: Юни 23, 2023, 22:18:44 »
Quote (selected)
За синия камък е изненада за мен.
Мислех че е универсално средство по цял свят.
Хора, не се самозаблуждавайте!
Синият камък е бил достатъчен най много до преди 50 години.
Уви, след такава химизация напоследък - знаете какво се получава - напр. с резистентността при антибиотиците.
Няма как - не можем да се спасим дори с остри приложения на химията - нито гъбични заболявания гинат, нито инсекти.
Плащаме си дан за прогреса.
Единственото - да се движим в златната среда - ако можем интелигентно.
Твай!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6524 -: Юни 23, 2023, 23:13:28 »
Пенико, изригнал си!
Уважавам!
Почитания! :notworthy:
Убаво, ама май свърших патроните.. Казват следващета доставка ще е къде след 4ти Юли :)))

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6525 -: Юни 23, 2023, 23:16:17 »
Пенико, изригнал си!
Уважавам!
Почитания! :notworthy:
Убаво, ама май свърших патроните.. Казват следващета доставка ще е къде след 4ти Юли :)))

Ай ся, никога не знаеш какво може да постигнеш …
the lamers club honourable member …

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6526 -: Юни 23, 2023, 23:18:56 »
Quote (selected)
За синия камък е изненада за мен.
Мислех че е универсално средство по цял свят.
Хора, не се самозаблуждавайте!
Синият камък е бил достатъчен най много до преди 50 години.
Уви, след такава химизация напоследък - знаете какво се получава - напр. с резистентността при антибиотиците.
Няма как - не можем да се спасим дори с остри приложения на химията - нито гъбични заболявания гинат, нито инсекти.
Плащаме си дан за прогреса.
Единственото - да се движим в златната среда - ако можем интелигентно.
Твай!
:well_done-1299:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6527 -: Юни 23, 2023, 23:26:27 »
Пенико
Голямо мерси за постовете ти.

Няма ли наоколо животновъдни ферми.

При мен тук няма проблем с оборския тор(говното както аз му викам).
Аз не съм фанат, но Анонимката се занимава.
Та какъвто си искаш - пилешки, конски, говежди.
Овчи не ми е попадал.
Поръчваш си го и ти го карат в чували.
И свежо и прекипяло.
Каквото си искаш.

За синия камък е изненада за мен.
Мислех че е универсално средство по цял свят.
Ами аз рекох, че рано напролет правя пътуване до фермата за да си докрам тор. Слагат в го в чували по 15 кг (30 паунда). На мен 4-5 са  ми съвсем достатъчни. Обгорял е вече, няма притеснения да повреди растенията. Не знам дали е птичи, овчи или говежди. От дядо зная: Птичия >Овчия > Говеждия, ама най- силен бил...човешкият  :)))

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6528 -: Юни 23, 2023, 23:40:07 »
Един съсед по лозе на времето работеше в пречиствателна станция и тори веднъж с такъв тор. Вонеше няколко години.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6529 -: Юни 24, 2023, 09:06:11 »
Обаче: ако вали кисел дъжд при теб, каква е гаранцията, че не е валял при този, от когото си купуваш зеленчуците? Значи това е нещо над което нямаш контрол и не си си стува да се тормозиш.
Ми аз не се тормозя. Ям си зарзавата с химикали и го поливам с ракия. Останах с впечатление, че ти се тормозиш, та затова се обадих. Инак аз съм от поколението, закърмено с ДДТ и се надявам, че съм предал генетичната си устойчивост на деца и внуци.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6530 -: Юни 24, 2023, 11:36:33 »
Единственото - да се движим в златната среда - ако можем интелигентно.
Като гимназист бях измислил следната мисъл:
Quote (selected)
Златната среда е най-голямата крайност.
Така че, ако тази мисъл е вярна, то ти си екстремист! ;)

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6531 -: Юни 24, 2023, 16:39:18 »
Пенико, и аз те чета с огромно удоволствие. Разказваш увлекателно и някак .. спокойно и миролюбиво. Чак ми действаш успокояващо.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6532 -: Юни 24, 2023, 20:51:29 »
В США начата процедура импичмента президента Байдена

Палата представителей Конгресса США проголосовала за это большинством голосов - 219 против 208.

Статьи об импичменте теперь будут направлены в Судебные комитеты и Комитет внутренней безопасности. Ситуация будет развиваться во время рабочей недели.

Основным поводом для импичмента стало открытие данных о коррупционных связей Байдена и его семьи с украинской компанией Burisma. Также указано невыполнение должностных обязанностей и "необеспечение охраны границ".

https://t.me/rogers_kitchen/9966
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6533 -: Юни 24, 2023, 22:04:49 »
1. Зарадвах се, че поне 1 човек харесва моите "напъни" над клавиатурата. Благодаря!
2. За хомогенизирания бълвоч: изпитал е як бой..

1. не е един, имаш и от мен палче.
2. днес се огледах в местния супер, при нормална цена на прясното мляко в хладилните витрини 1-1.50 имаше само два вида - на едното не пишеше нищо, а на другито изрично пишеше, че не е хомогенизирано. и двете - в кафеви стъклени шишета като от нашия соц /само дето аз ги помня зелени, ама същата форма/, и цена от 2.50-3.00.

и на всички хомогенизирани без изключение пише, че имат удължен срок на годност /länger haltbar/. био, не био, от паша, не от паша - всичкото таквоз.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6534 -: Юни 24, 2023, 22:48:31 »
Обаче: ако вали кисел дъжд при теб, каква е гаранцията, че не е валял при този, от когото си купуваш зеленчуците? Значи това е нещо над което нямаш контрол и не си си стува да се тормозиш.
Ми аз не се тормозя. Ям си зарзавата с химикали и го поливам с ракия. Останах с впечатление, че ти се тормозиш, та затова се обадих. Инак аз съм от поколението, закърмено с ДДТ и се надявам, че съм предал генетичната си устойчивост на деца и внуци.
Благодаря, ама хич не съм се притеснил....Просто това е моята редовна"встъпителна реч", за пред бабите и младежите покрай мен. Щото те много четат интенЕто, ама един домат не могат да вържат за кола, камо ли да го "братуват". Ма сите много ОБИЧАТ салатата, след като я нарежа! Вас лъжа, мене истина: най-големият внук отказва да яде пресни магазински краствици. Казва че били "сфлякани" (mushy) и ще чака да станат "нашите" :)))
« Последна редакция: Юни 24, 2023, 23:26:09 от peniko »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6535 -: Юни 24, 2023, 22:57:21 »
Пенико, и аз те чета с огромно удоволствие. Разказваш увлекателно и някак .. спокойно и миролюбиво. Чак ми действаш успокояващо.
Благодаря за комплимента!  :notworthy:
А, замисляйки се: не знам дали е комплимент. Кога една дама ти рече, че й действаш успокояващо е така ... притеснително. Щото се очаква да й действаш "възбуждащо" :0005:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6536 -: Юни 24, 2023, 23:13:08 »
*
« Последна редакция: Юни 24, 2023, 23:28:39 от peniko »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6537 -: Юни 24, 2023, 23:17:38 »
1. Зарадвах се, че поне 1 човек харесва моите "напъни" над клавиатурата. Благодаря!
2. За хомогенизирания бълвоч: изпитал е як бой..

1. не е един, имаш и от мен палче.
2. днес се огледах в местния супер, при нормална цена на прясното мляко в хладилните витрини 1-1.50 имаше само два вида - на едното не пишеше нищо, а на другито изрично пишеше, че не е хомогенизирано. и двете - в кафеви стъклени шишета като от нашия соц /само дето аз ги помня зелени, ама същата форма/, и цена от 2.50-3.00.

и на всички хомогенизирани без изключение пише, че имат удължен срок на годност /länger haltbar/. био, не био, от паша, не от паша - всичкото таквоз.
и на всички хомогенизирани без изключение пише, че имат удължен срок на годност /länger haltbar/. био, не био, от паша, не от паша - всичкото таквоз.
Да не товаря повече аудиторията с дълги писания:
Всичките "уйни" с храните са започнали от когато са "схванали", че удълженият срок на годност (extended shelf life) решава всичко. ...Спомням си за младите години: живеех в голям за ония времена блок с 6 входа и магазини м/у всеки от тях. До съседния вход беше плод и зеленчук. Спомям си и днес, как "лелките" към края на работния ден изнасяха щайги с бракувани зеленчуци и пълнеха кофите зад блока. После се явиха 1вите частници "по постановленията" (Чичо, зашо кашляш/Чичо защо не калшляш), тогава почнаха да отиват нещата по частните "стопанства". Къде ще видиш днес такова нещо? Писах тук преди някой ден - най-калпавите картофи заминават за производсвтото на детски храни. Пееше някога Т Колев (RIP) " Кога ще ги стигнем амерканците" ...па ние вече сме ги задминали по много показатели, не могат прахта ни да усетят.
« Последна редакция: Юни 24, 2023, 23:27:42 от peniko »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6538 -: Юни 24, 2023, 23:37:56 »
То в днешни времена успокояването е къде къде по-търсено от възбуждането, еле па на нашата възраст.
Проверих веднага наличното мляко и пише, че е стерилизирано. Във Франция 95% от млеката били стерилизирани.


А по повод последния ти пост, киселото мляко стои без да се разваля с месеци в хладилника, обаче аз си купих мултикукър преди време (силно препоръчвам Инстант пот, цяла Америка е залята с него), та има програма за кисело мляко, купихме прясно мляко от ферверския пазар, кисело мляко специално от български магазин за закваска. Нищо не го правих, пуснах програмата, пастьоризира си го сам кукърът, после изстива, в бурканчета, закваска и пак обратно в кукъра с втората част на програмата. Т.е. ни съм го хомогенизирала, ни била, ни висока температура е вдигало, 75 градуса или там, не помня някъде четох. Е, и това мляко издържа поне 2-3 седмици, помня. Само прясно мляко и закваска.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6539 -: Юни 25, 2023, 07:11:22 »
*
« Последна редакция: Юни 25, 2023, 07:51:48 от peniko »