Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 23:45:49

Автор Тема: САЩ  (Прочетена 555049 пъти)

0 Потребители и 26 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6540 -: Юни 25, 2023, 07:51:00 »
1. То в днешни времена успокояването е къде къде по-търсено от възбуждането, еле па на нашата възраст.
2. Проверих веднага наличното мляко и пише, че е стерилизирано. Във Франция 95% от млеката били стерилизирани.
3. А по повод последния ти пост, киселото мляко стои без да се разваля с месеци в хладилника, обаче аз си купих мултикукър преди време (силно препоръчвам Инстант пот, цяла Америка е залята с него), та има програма за кисело мляко, купихме прясно мляко от ферверския пазар, кисело мляко специално от български магазин за закваска.
Аз вече няколко пъти обещах да не досаждам, ама все излизат разни теми, от които ме засърбява езика. А може и да е от жегата (тук от няколко дни е над 30 С на сянка), не се излиза навън. Обещавам да е за последно, хеле в тази Сряда дни изчезвам за 10на дни ... ще развозвам най-големия внук напред-назад доста надалеч.
1. Съгласявам се със съжаление :walking_home_crying-1328:. Ама както викат братушките "Так приятно вспоминать" :0005:  :surr:
2. Това е т.нар "ъпгрейд" на пастьоризацията. Прави се при 130-140С, докато пастьоризацията (заваряването по нашему) е при 72-75 С. Още му думат UHT (Ultra High Temperature). За съжаление нямам данни, как се отразва на "здравословността". Имам чувството, че е мода (местни традиции), защото е най-разпространено около тебе: Франция, Белгия, Португалия, Испания (до към 95%). В същото време в Скандинавските държави и в ЮК е под 10%. Най-паче има връзка с географското разположение - колко енергия е нужда да хабиш за охлаждането на един ТИР или склад с мляко в Испания или Португалия и колко в Щвеция или Норвегия...пак се връщаме към "шелф лайф" нали. Мойта начална приказка беше обаче за хомогенизацията. Ей тука едно кратко опредленийце на ENG (повечето форумци го чаткат, та не виждам проблем):
"Homogenization is part of the process specifically for milk. Homogenization is a mechanical treatment which results in a reduction of the size, and an increase in the number and total surface area, of fat globules in the milk. This reduces milk's tendency to form cream at the surface, and on contact with containers enhances its stability and makes it more palatable for consumers". "Гяволийката" е в болднатото: не всичко, което е вкусно е полезно. ...Ние на времето се тепахме със сестра ми, кой да гепи каймака, та баба ни го разделяше предварително. Повечето от днешните не знаят какво е това (нямак как, щото не са го виждали), а ако случайно го срещнат викат юк (yuck)  :think:
Не зная дали при вас млякото е хомогенизирано, надали и го пише (тук е на 100% такова), но когато отвориш опаковката и вътре няма следи от каймак ....
3. Писах вече, че кога внуците и внучките беха съвсем малки ходех тука до едни ферми и купувах мляко "на ръка" от фермерите. Час напред, час назад. То Илинойс, изключая Чикаго и още 2-3 града си е една голяма ферма. После квасехме по "бабина" рецепта: Заваряване докато кипне. Чакаш да се охлади. Миеш си старателно ръката :))) топваш кутрето вътре. Да ти пари, ама  да можеш и да "държиш". После закваската, бъркаш яко, едно старо одеяло отдолу и отгоре и ...чакаш. Към края на този период мойта г-жа "инвестира" в един "термометър сонда", че й се напуквала кожата :)))....Отминаха тези времена. Най-трудно беше със закваската - тук някога нямаше истинско БГ кисело мляко (местните не стават за целта). Та "изписвахме" такава от БГ, идваше на прах в аптекарски шишенца. Обаче детайл: след като забъркаш "порцията" (винаги идва в повече), остатъкът работи до макс 1 седмица. След това се получава нек'ва смес подобна на айрян, ама не съвсем същата. Явно не му понася тук климата на нашенския бацил. В днешно време: големият дингил вече взе да тича след госпожиците и си прави устата да ми бил опитал бирата, а аз ще му квася мляко, ха! :0005:

Последно: когато някога преди +/-25 г разбрах, че ще  се занимавам много с млека и млечни произведения се сдобих с една луксозна стара книга издадена от Алфа Лавал. Те и до днес са най-авторитетната фирма, когато става дума за "млекарско" оборудване. Прекарах доста време над нея (книгата де)  :))). Там пише всичко (със схеми, снимки и пр.) - откакто се издои кравата докато се бутилра или пакетира и транспортира. Та вътре черно на бяло е казно, че киселото мляко иде от България (с обяснения и години)!!!. Направил съм си снимка на тази страница, пазя си я на телефона и всеки път кога некой тукашен всезнайко вземе да спори му навирам в носа: "Чети и се образовай млади момко"...че те тук "Чобаните" и "Йоплейтите" съвсем ви взеха акъла. Още един лично установен факт: "истинският" американец (разбирай 2 поколения) не знае за какво служи "чистото" кисело мляко. Пример: даваш му буркана и лъжица и казваш "Опитай", а той или се мръщи или се съмнява. Демек това яде ли се? Тук ако киселото мляко не е със некакви плодове и ядки или поне с ванилия не чини, ама хич. Понякога даже е труднна да намериш "чисто" (Plain) в магазина. Ами що да го зареждат, като се купува слабо.

Желая всичко добро на всички. Ще се чуем пак, кога се върна от земите (щатите) тилилейски  ;)
« Последна редакция: Юни 25, 2023, 08:08:38 от peniko »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6541 -: Юни 25, 2023, 11:39:14 »
Ама аз го писах с цел ти да ми отговориш с тайната надежда дали знаеш стерилизираното дали се и хомогенизира. Иначе му е дълъг срокът на годността, поне 3-4 месеца. Ма ни гък, ни вък за хомогенизация или не-. Не знам що мойто пастьоризирано изтрая толкова време, със сигурност фермерите не го обработват предварително... или го... Може кравите от толкова антибиотици, знам ли... А каймак не се сещам да съм виждала, верно.
И, пиши си, аз специално предпочитам по-често да те чета. Аз се джафкам с Бъч не щото е американец, а щото е наглосакс от бг произход. С теб и Звездоброеца никой не се джафка. То хубаво венъж да споменеш превъзходство, дваж, ама всяка втора реплика да ти е за това, а всяка първа, колко сме зле ние и руснаците, и писва...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6542 -: Юни 25, 2023, 14:21:30 »
Импичмъно върви ли?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6543 -: Юни 25, 2023, 18:11:34 »
Вас лъжа, мене истина: най-големият внук отказва да яде пресни магазински краствици. Казва че били "сфлякани" (mushy) и ще чака да станат "нашите" :)))
Браво на младежа, усвоил е правилния начин на мислене !
Но би могъл да си направиш един експеримент с него - като станат'вашите' краставици, направи му салата от купешки (ако са същие сорт) и виж   дали ще познае.
Аз такива експерименти съм си правил с кафето - от доста години пия decaf  (високо кръвно) и неведнъж съм предлагал такова на хора, които твърдят, че decaf било много гадно на вкус, не било кафе въобще. Е, никой, никога не е познал, че съм му пробутал такова. Аз самият не мога да позная какво са ми сервирали в кафенето, но след 20-30 минути го усещам по пулс и други сърдечни .
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6544 -: Юни 25, 2023, 20:48:49 »
Quote (selected)
Аз такива експерименти съм си правил с кафето - от доста години пия decaf  (високо кръвно) и неведнъж съм предлагал такова на хора, които твърдят, че decaf било много гадно на вкус, не било кафе въобще. Е, никой, никога не е познал, че съм му пробутал такова. Аз самият не мога да позная какво са ми сервирали в кафенето, но след 20-30 минути го усещам по пулс и други сърдечни .
Е, не, усеща се Пешо. Аз лично също имам твоя проблем и си купувам и двата типа. Уточнявам - заради стара язва пия само нес!
И сега пия сутрин нормално, след обяд - decaf.
Всеки ден!
Може би и затова го усещам, но едва ли - слагам му и мляко та едва ли след такова замъгляване няма да се усеща. Просто тези, на които си го предлагал може и да не са кафеджии.
Сега за млякото.
Четири години изкара семейството ми далеч от нашето кисело мляко и си го правехме само със закваска от БГ, щото децата бяха малки и по добрата половинка се стараеше.
Закваската се запазваше най много до две седмици, но имахме възможност да споделяме, пък и командировките вървяха непрекъснато, та...решавахме въпроса.
Никога не постигнахме онази шуплеста повърхност на киселото мляко, което едно време се продаваше в алуминиеви тави и всеки си носеше бурканите където да му го сипват, но и никога не паднахме до гладката повърхност на пластиковите кофички.
Вкусът - разбира се различен, вкисвоне в хладилника - за около три дни, но кой ли да го остави!
Благодаря на пенико за професионалното разяснение за обработката на прясното мляко, но- какво да се прави - живеем в модерни времена.
Компромиси, компромиси...опитвам се да ги избягвам, ама и това додява!
Иначе, пенико, плейн милк в краварско - колкото вида искаш, не знам що се съмняваш.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6545 -: Юни 25, 2023, 20:58:20 »

Може и да знаеш, на за всеки случаѝ. Лиофилизирани са и вмалки пакетчета ,  стават за пощата.
https://lbbulgaricum.bg/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b5-%d0%b7%d0%b0%d0%ba%d0%b2%d0%b0%d1%81%d0%ba%d0%b8/



Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6546 -: Юни 25, 2023, 21:13:34 »
Ама аз го писах с цел ти да ми отговориш с тайната надежда дали знаеш стерилизираното дали се и хомогенизира. Иначе му е дълъг срокът на годността, поне 3-4 месеца. Ма ни гък, ни вък за хомогенизация или не-. Не знам що мойто пастьоризирано изтрая толкова време, със сигурност фермерите не го обработват предварително... или го... Може кравите от толкова антибиотици, знам ли... А каймак не се сещам да съм виждала, верно.
И, пиши си, аз специално предпочитам по-често да те чета. Аз се джафкам с Бъч не щото е американец, а щото е наглосакс от бг произход. С теб и Звездоброеца никой не се джафка. То хубаво венъж да споменеш превъзходство, дваж, ама всяка втора реплика да ти е за това, а всяка първа, колко сме зле ние и руснаците, и писва...
Едно от 1вите неща, които ми направиха силно впечетление след като дойдох в САЩ беше колко дълго изкарва кислото мляко, дори след като е отворено. Дори и в момента, имам една опаковка от "нашенско" най-доброто, което мога да намеря тук. Купил съм ч преди 10на дни, отворих я вчера. ОК е.
Не знам дали антибиотиците които дават на кравите влияят нещо, може би. Пак любопитен факт от един ветеринар: всички лекраства които се дават на кравите са напълно идентични с "човешките" такива, особено тези, предназначени за жени...моля за прошка за израза.  :notworthy: Разликата била само в количеството. Та аз бих предположил, че траинстостта идав от некои "елементи" нарчени консерванти. И не, със сигурност фермерите не извършват никаква технологична дейност, ако са истински фермери. Т.е. те произвеждат, продават и до там. Обаче има предприятия, които са наричат "ферми", а всъщност са преработвателни заводи и то много големи.
Щом не си видяла каймак, дори следи от него ...ще се сетиш какво искам да кажа. Сори.
Ще споделя един мой принцип, който поне аз се мъча да спазвам: Няма вредни неща, има вредни количества. . Та полезно/вредно е многопараметрична функция и "залитането" към един параметър и пренебрегвайки друг води до ...непредвидими и неочаквани резултати.
За последния параграф: Некогиш, много отдавна дядо ми "държеше" селския хоремаг (кръчмата де). Понеже къщата ни беше на една крива и тъмна уличка, аз се страхувах да се прибирам самичък и си играех около него, а той ме прибираше след като затвори дюкяна. Та от там съм се се нагледал и все още помня: имаше дядовци, които влизаха да пийнат 1-2 и да си почешат езиците - добронамерено. Имаше обаче и други, които идваха само за да се да се "счепкат" с някой за няма нищо. Та преди и след интернет - все същото  :)))

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6547 -: Юни 25, 2023, 21:13:47 »
За киселото мляко.
Преди 7-8 г. и аз се бях захванал да квася.
Карах го по бабешки, а не с джаджите на Кайли.
Тенджера неръждавейка и стара пухенка.
Закваската от БГ. Отвреме на време я обновявах иначе си заделях от моето производство.
Температурата я докарвах със средния пръст.
Ако го искаш по-кисело го оставяш повече от една нощ.
Тук даже в магазините се продава мляко без обработка.
Викат му цельное молоко.
Не го пипат и маслеността му е 3-6%.
Както се получи.
И да каймак се получаваше отгоре.
Но накрая ми омръзна и сега си купувам от магазина руско кисело мляко(простокваша Мечниковская с болгарской палочки).
Не е по-лошо от българското, но не е достатъчно кисело според мен.
Иначе тук се продава навсякъде и арменския вариант на киселото мляко - мацони.
То е по-кисело, но ми се струва по-рядко.

P.S. Закваската не беше лиофилизирана. Шофьорите ми караха истинско кисело мляко.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6548 -: Юни 25, 2023, 21:27:02 »
Quote (selected)
Не го пипат и маслеността му е 3-6%.
Начииии...кравето, повече он 3, 3 и нещо процента не мое да стане, затова и тука почнаха да го пишат 3.6% масленост /бахти точността!/.
Овчето, може и да може, но за съжаление в БГ 89 г. е имало достатъчно уфсе, които да дават мляко, но сега има и повече - само че не млекодайни.
За сведение на посрещачите, киселото мляко продавано у нас като краве такова и обявено 4.5% е с добавено сухо мляко.
С което не твърдя, че другото не се прави с такова - има фирми за кисело мляко в БГ от които не съм се прежалил да купувам.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6549 -: Юни 25, 2023, 21:30:39 »

1.Вас лъжа, мене истина: най-големият внук отказва да яде пресни магазински краствици. Казва че били "сфлякани" (mushy) и ще чака да станат "нашите" :)))
Браво на младежа, усвоил е правилния начин на мислене !
Но би могъл да си направиш един експеримент с него - като станат'вашите' краставици, направи му салата от купешки (ако са същие сорт) и виж   дали ще познае.
2. Аз такива експерименти съм си правил с кафето - от доста години пия decaf  (високо кръвно) и неведнъж съм предлагал такова на хора, които твърдят, че decaf било много гадно на вкус, не било кафе въобще. Е, никой, никога не е познал, че съм му пробутал такова. Аз самият не мога да позная какво са ми сервирали в кафенето, но след 20-30 минути го усещам по пулс и други сърдечни .
1. Вече е пробвано, при следните условия: Понеже го водя на много мероприятия по различно време и той трябва да хапне нещо, та му приготвям неща и той ги гризе в колата. Редовно слагах краставици (срязани на дълго и посолени). Щом свършиха "нашите" той взе да ги оставя и накрая ми каза това, което написах вчера. Купешки яде само в салата с олио, оцет и много сирене! Същото се отнася и за купешките домати. А "нашите" (и домати и краставици) - ходи, къса и ръба яко, както аз правех на неговите години.
2. Смея да твърдя, че мен лично не можеш ме накара да "клъвна" не безкофеиново (декаф). Не за друго ама то и миризмата и вкусът са далеч от това което аз приемам за кафе....Ся, и на мене дофторите ме натиснаха да избягвам кафето, та сега надлъгвам (или тях или мен): купих си един БГ буламач в пликчета. Нес кафе, със сметана и още некакви уйни. Една пликче разделям на 2 дози. Поне мирише на истинско, ама пък съм спокоем, щото съм му намалил "градусите"  :)))

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6550 -: Юни 25, 2023, 21:36:11 »
Quote (selected)
Аз такива експерименти съм си правил с кафето - от доста години пия decaf  (високо кръвно) и неведнъж съм предлагал такова на хора, които твърдят, че decaf било много гадно на вкус, не било кафе въобще. Е, никой, никога не е познал, че съм му пробутал такова. Аз самият не мога да позная какво са ми сервирали в кафенето, но след 20-30 минути го усещам по пулс и други сърдечни .
Е, не, усеща се Пешо. Аз лично също имам твоя проблем и си купувам и двата типа. Уточнявам - заради стара язва пия само нес!
И сега пия сутрин нормално, след обяд - decaf.
Всеки ден!
Може би и затова го усещам, но едва ли - слагам му и мляко та едва ли след такова замъгляване няма да се усеща. Просто тези, на които си го предлагал може и да не са кафеджии.
Сега за млякото.
Четири години изкара семейството ми далеч от нашето кисело мляко и си го правехме само със закваска от БГ, щото децата бяха малки и по добрата половинка се стараеше.
Закваската се запазваше най много до две седмици, но имахме възможност да споделяме, пък и командировките вървяха непрекъснато, та...решавахме въпроса.
Никога не постигнахме онази шуплеста повърхност на киселото мляко, което едно време се продаваше в алуминиеви тави и всеки си носеше бурканите където да му го сипват, но и никога не паднахме до гладката повърхност на пластиковите кофички.
Вкусът - разбира се различен, вкисвоне в хладилника - за около три дни, но кой ли да го остави!
Благодаря на пенико за професионалното разяснение за обработката на прясното мляко, но- какво да се прави - живеем в модерни времена.
Компромиси, компромиси...опитвам се да ги избягвам, ама и това додява!
Иначе, пенико, плейн милк в краварско - колкото вида искаш, не знам що се съмняваш.
Бепе, да ти имам проблемите - аз съм на подобен режим с отклонения - пия само едно силно еспресо сутрин до 1000 часа, ако пия кафе след 1400 не мога да спя.

Обаче отскоро правя друг, подобен експеримент - налага ми се да пия само и единствено безалкохолна бира, ако предложа на друг, "нормален", бираджия, не прави разлика.

Та така...явно е от годините (това с разпознаването), а?
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6551 -: Юни 25, 2023, 21:56:44 »
Quote (selected)
ако предложа на друг, "нормален", бираджия, не прави разлика.
Друже, има и друго, може би не, че не прави разлика, ами има и куртоазия.
Не казвам кой от двата случая имаш.
Аз внимавам и от това, което казвам, че разбирам - наистина разбирам, от това, което не разбирам - все още може да ме излъжат, дори и на стари години.
А това го възприех още като младеж - идват ми на гости семейство, обичащи и пиещи чай!
Приготвил съм се съответно не с набран от близката липа цвят, чаши - китайски порцелан и т.н. и...понеже бързам да им поднеса чая, не дочаквам да кипне водата, а едва завира!!!
Донасям чая с фейс на английски сервитьор очакващ 10% бакшиш и...приятелят вика - ама чакай бе, що не си сварил водата до кипване!?!
Забелязвам ритник от съпругата му под масата, въпросите спират, аз оставам с каменна физиономия, отвътре ми гори...ей така се научих на точност.
п.с. с приятелчето бяхме колеги в института, прекрасто сме се разбирали, продължихме да се разбираме прекрасно, но бяхме свикнали и на преки отношения, без компромиси, само че в семейна обстановка това ми изигра лоша шега и от тогава, вече пийсе години - внимавам!
Век живи, век учись!
 :eyes:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6552 -: Юни 25, 2023, 22:01:38 »
Quote (selected)
Начииии...кравето, повече он 3, 3 и нещо процента не мое да стане, затова и тука почнаха да го пишат 3.6% масленост /бахти точността!/.

Не споря.
Може да е и някакъв маркетингов трик.
Но е факт че котаракът го пие с удоволствие, а ако му купим друго се мръщи.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6553 -: Юни 25, 2023, 22:03:32 »
 :t1207: :t1233:
the lamers club honourable member …

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6554 -: Юни 25, 2023, 22:35:13 »
1/Никога не постигнахме онази шуплеста повърхност на киселото мляко, което едно време се продаваше в алуминиеви тави и всеки си носеше бурканите където да му го сипват, но и никога не паднахме до гладката повърхност на пластиковите кофички.
Вкусът - разбира се различен, вкисвоне в хладилника - за около три дни, но кой ли да го остави!

2. Компромиси, компромиси...опитвам се да ги избягвам, ама и това додява!
Иначе, пенико, плейн милк в краварско - колкото вида искаш, не знам що се съмняваш.
1. Ти ме върна в детските години, кога трябваше да пресичам голямата улица "Трайко Китанчев", сега бул. "България" (тогава на кръстовището нямаше и светофар дори) със съдинките - едни такива около по половин литър, с капак и дръжки отгоре. Та да ми сипят "лелите" кисело мляко от тавите. Сестра ми беше бебе. Майка имаше някакви"женски" проблеми, затова сестра ми я хранеха с кисело мляко. Немаше тогива разни "детски формули".
2. Аз това го намекнах по-горе, казвайки "нема вредни неща, има вредни количества". Като става дума за "плейн" милк, дай да се уточним - за прясно или за кисело мляко мляко говорим? ... Да не се загубим в превода, щото тук прясното е милк, а киселото е йогурт.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6555 -: Юни 26, 2023, 00:12:58 »
Уточнение.
Това мляко, което купих веднъж от фермер, после заквасих и стоя 2-3 седмици, без да се развали, си направи каймак.
Каймак не правят стерилизираните млека, които купувам от супера в бутилка или тетрапак. Верно, в суперите има щанд за охладени млечни, ма никога не съм си правила труда да проверявам какво пише на бутилките там, бая по-скъпи са.


Пардон, стоя от час на тая страница, щото си имам и други работа, и не видях, че ни е вдигнат офтопик. Сега връщам да прочета изпуснатото.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6556 -: Юни 26, 2023, 07:03:43 »
Пардон, стоя от час на тая страница, щото си имам и други работа, и не видях, че ни е вдигнат офтопик. Сега връщам да прочета изпуснатото.

Има кулинарна тема, ако сте забравили, за такива обсъждания.
the lamers club honourable member …

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6557 -: Юни 26, 2023, 09:05:06 »
Пардон, стоя от час на тая страница, щото си имам и други работа, и не видях, че ни е вдигнат офтопик. Сега връщам да прочета изпуснатото.

Има кулинарна тема, ако сте забравили, за такива обсъждания.
По въпроса с кафето - проблемът не е кулинарен, а психологически.
Да, всеки 'познава', че decaf има различен вкус, когато знае, че пие такова кафе. Моята дългогодишна (около 30) практика показва, че когато не знаеш, че са ти поднесли такова - винаги навън, никога у дома - не можеш да познаеш.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6558 -: Юни 26, 2023, 11:22:13 »
Пардон, стоя от час на тая страница, щото си имам и други работа, и не видях, че ни е вдигнат офтопик. Сега връщам да прочета изпуснатото.

Има кулинарна тема, ако сте забравили, за такива обсъждания.
По въпроса с кафето - проблемът не е кулинарен, а психологически.

Да, всеки 'познава', че decaf има различен вкус, когато знае, че пие такова кафе. Моята дългогодишна (около 30) практика показва, че когато не знаеш, че са ти поднесли такова - винаги навън, никога у дома - не можеш да познаеш.

Нямах предвид точно коментарите за кафето, но щом казваш, мога да направя и тема „Freud vs Jung“?
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6559 -: Юни 27, 2023, 11:26:10 »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6560 -: Юни 27, 2023, 22:20:07 »
Байден попался на горячем признании в микрофон: "Я продал много государственных секретов" - видео
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6561 -: Юни 29, 2023, 22:04:10 »
А сега де.
Това не бях го чувал, а то се оказва официална политика на американските университети - позитивна дискриминация на расов признак в американското висше образование.

Върховният съд на САЩ отмени позитивната дискриминация в приема на студенти в университетите и принуди висшите учебни заведения да потърсят други начини за осигуряване на расово многообразие на учащите в тях, предаде Асошиейтед прес. Байдън изрази "категорично несъгласие" с решението на Върховния съд.
https://glasove.com/novini/varhovniyat-sad-na-sasht-otmeni-pozitivnata-diskriminatsiya-na-rasov-priznak-pri-priema-v-universitet

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6562 -: Юни 29, 2023, 22:11:34 »
Доколкото разбирам, на това у нас му казваме "квоти".

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6563 -: Юни 29, 2023, 22:16:11 »
Абе едно време му викаха предимство.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6564 -: Юни 30, 2023, 00:03:52 »
Писах, че всичката царевица в сащ е ГМО и че царевична меласа се слага във всеки един продукт, демек, всичката храна е с ГМО.

Това, разбира се, не е вярно. Има много площи засяти с не-ГМО царевица. На практика всичко, което си купуваме, има голям печат "non-GMO", включително няколко вида царевичен чипс (тортия чипс). От доста години био (organic) и non-GMO не се различават така драстично в цената . На практика няма финансови причини (даже за хора със скромни доходи) да не се купува био. Току-що се върнах от месечен престой в България, и там положението е по-различно

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6565 -: Юни 30, 2023, 00:17:06 »
тука напоследк стана много модерно т.нар. weidemilch, сиреч мляко от крави на паша. само пълен малоумник може да се върже на тази идея - за мляко си трябва не паша, а фураж. енергийка сиреч.

Аха, фураж с примеси от умрели крави и овце. Минахме го вече този етап. В САЩ е пълно с частни и държавни пасища, където хората си пасат кравите, така че млякото очевидно ще е от пасищни крави. Няма нищо по-естествено от това. Фуражите за крави от по-студени или пустинни климати, за зимата, и разбира се, за масово, евтино мляко и месо. Но САЩ е голяма страна, винаги може да се намери такова мляко.

В Хаваите пасищата са вечно-зелени, и си ги използват по предназначението. Много е интересна историята на кравите в Хаваите, ще я разкажа някой път като не ме мързи.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6566 -: Юни 30, 2023, 10:39:38 »
а, тя лудата крава нали откъм вас тръгна. не, без костно брашно. иде реч за зърно, вярвам няма да почнеш да се циганиш и няма да се налага да ти обяснявам колко енергия има във фуража и колко - в пашата.

ако искаш млеконадой - храниш с фураж. пашата никой не е отменил, както казват руснаците, обаче фуражът си е необходим. а ако искаш 1/4 от нормалния млеконадой - само пасеш.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6567 -: Юни 30, 2023, 18:17:08 »
а, тя лудата крава нали откъм вас тръгна. не, без костно брашно. иде реч за зърно, вярвам няма да почнеш да се циганиш и няма да се налага да ти обяснявам колко енергия има във фуража и колко - в пашата.

Всъщност тръгна от Великобритания, и беше най-тежко там. Все още в САЩ не ти позволяват да даряваш кръв ако си от Великобритания, Ирландия, Франция, или си бил дълго там (няколко години). Затова пък на педерасите май вече им позволяват. Да не ти се налага да ти преливат.

Енергийната стойност на фуража не ме интересува, интересува ме крайния продукт (мляко и месо). Ние говеждо не ядем, и мляко само за готвене (когато в рецептата има мляко), и за кафето понякога. Изобщо, не знам защо има такъв напън да се пие мляко, особено за малките деца. След като детето се отбие, природата е решила, че (прясно) мляко повече не му трябва при нормално хранене.

То от много напъни за енергийност се стигна до лудата крава. Фуражът много по-трудно се контролира, ако искаш чист краен продукт. Така че всеки да си яде, пие, и т.н. каквото и както му харесва. Нашето семейство сме си направили избора, и не искам да го налагам на друг.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6568 -: Юли 03, 2023, 07:24:24 »
Quote (selected)
Върховният съд на САЩ нанесе удар по ЛГБТ правата, като отсъди, че конституционното право за свобода на словото позволява на хора от определени бизнес среди да отказват услуги за еднополови сватби, предаде Ройтерс. Агенцията пояснява, че така магистратите са присъдили в полза на уебдизайнерка, която е изтъкнала вярата си в християнските ценности при оспорване на антидискриминационен закон на щата Колорадо.
https://glasove.com/novini/royters-varhovniyat-sad-na-sasht-nanese-udar-na-lgbt-pravata

Quote (selected)
Върховният съд на САЩ отмени позитивната дискриминация на расов признак при приема в университет
https://glasove.com/novini/varhovniyat-sad-na-sasht-otmeni-pozitivnata-diskriminatsiya-na-rasov-priznak-pri-priema-v-universitet
Остатъчния здрав разум в САЩ започва да пищи на умряло.
Твърде късно, твърде малко.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6569 -: Юли 03, 2023, 11:15:44 »
Върховният съд на САЩ нанесе удар по ЛГБТ правата...
Те затова сега, от ЛГБТ искат равноправен достъп до ядрени обекти и оръжие. Дали няма да си отмъщават на Върховния съд?

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6570 -: Юли 03, 2023, 11:22:25 »
Изобщо, не знам защо има такъв напън да се пие мляко, особено за малките деца. След като детето се отбие, природата е решила, че (прясно) мляко повече не му трябва при нормално хранене.
Именно, организмът на възрастните не може да разгражда прясното мляко. Има си айран неслучайно.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6571 -: Юли 03, 2023, 11:29:43 »
позитивна дискриминация на расов признак
Колеги, от три дена се каня да ви
попитам как различавате "позитивната" от "негативната" дискриминация? Да попитам с думите на класика "А судьи кто?", които определят характера, с извинение, на дискриминацията по опозицията позитивен-негативен. Понеже за моята нормална логика или има дискриминация по някакъв признак, или не.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6572 -: Юли 03, 2023, 11:54:06 »
Като чуя "позитивна" и зная, че е "изгъзената краварска измишльотина".
А иначе - идеята им е, че досега е имало негативна спрямо черните /цветнокожите/ и сега се напъват да се праят на интересни - наобратно, демек, по католици от папата.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6573 -: Юли 03, 2023, 16:28:41 »
позитивна дискриминация на расов признак
Колеги, от три дена се каня да ви попитам как различавате "позитивната" от "негативната" дискриминация?
Като стар фотолюбител (макар и отдавна да не се занимавам с това) мога да кажа, че негативната се проявява един път, а позитивната - два пъти. Това е и разликата ;)

Ако използваме български думи, то единият термин ще бъде ограничаване на правата, а другият – предимство. Изобщо, аз избягвам да използвам "позитивен" и "негативен", след като имаме думите "положителен" и "отрицателен".

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6574 -: Юли 03, 2023, 19:56:43 »
Quote (selected)
Финансовият министър на САЩ отива на визита в Китай
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън ще пътува до Пекин тази седмица, за да се срещне с високопоставени китайски служител, предаде Си Ен Би Си.
https://manager.bg/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0-0/finansoviat-ministar-na-sast-otiva-na-vizita-v-kitai
Колко високопоставен?
Работата става дебела, скоро ще открият редовна въздушна линия от САЩ към Китай.
За просители.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6575 -: Юли 03, 2023, 20:03:44 »
Започна глобално финансово цунами

САЩ и пуделите му са потъващ Титаник, всеки, който се е вързал за него ще потъне, не случайно оня ден  Орбан каза че идат тежки времена и ще оцеляват само силните народи. А нашите умнокрасиви идиоти са решили да ни вкарат спешно в еврозоната - да си купим фабрика на 8-ми септември 1944 г.!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6576 -: Юли 03, 2023, 20:19:16 »
Не само който се е вързал, а и който стои прекалено близо, защото водовъртежът от потъването и него ще погълне!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6577 -: Юли 03, 2023, 20:30:01 »
Прав си.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6578 -: Юли 03, 2023, 20:32:10 »
Китай е ограничил износът на редки метали, като галий и германий, използвани за производство на чипове - една лоша новина за САЩ.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6579 -: Юли 05, 2023, 08:05:43 »
Тихоокеанският флот поздрави американците за 4-ти юли с руски кораб и изтребители



 :i_laughing:

AnonimusBG

  • Гост
Re: САЩ
« Отговор #6580 -: Юли 05, 2023, 08:21:37 »
В интерес на истината и в Русия стават такива фалове.
Но то сие болка на съвременното поколение.
Поръчват на някой си, той сваля  първата красива картинка по темата и voila.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6581 -: Юли 05, 2023, 09:10:38 »
AnonimusBG, ти може би не знаеш, но имахме един президент, който направи обръщение за някакъв празник на фона на прекрасните български Rocky mountains.


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6582 -: Юли 05, 2023, 10:01:26 »
Тихоокеанският флот поздрави американците за 4-ти юли с руски кораб и изтребители
За това си има отделна рубрика - „Девочки-дизайнеры“ в раздел „Теми на форумците“.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6583 -: Юли 07, 2023, 23:12:02 »
Quote (selected)
Пробив: Лекарство, което забавя болестта на Алцхаймер получи одобрение
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/sast-odobriha-lekarstvo-koeto-zabava-bolestta-na-alchaimer
Точно на време, белким помогне на действащия президент.
Само да припомня че хапчето Виагра е одобрено по времето на президента Клинтън. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6584 -: Юли 08, 2023, 08:45:51 »
Quote (selected)
Президентът Джо Байдън каза пред Фарид Закария от CNN, че е било „трудно решение“ да предостави за първи път на Украйна касетъчни боеприпаси, но че в крайна сметка е убеден да изпрати спорните оръжия, защото Киев се нуждае от боеприпаси за контраофанзивата си срещу Русия. „Украинците изчерпват боеприпасите“, добави Байдън.

„Това е война, свързана с боеприпаси. И тези боеприпаси са на изчерпване и ние сме на изчерпване“, каза Байдън. „И така, това, което най-накрая направих, приех препоръката на Министерството на отбраната – не за постоянно – но да позволя този преходен период, през който да доставяме тези снаряди за украинците.“
https://glasove.com/novini/baydan-priemaneto-na-ukrayna-v-nato-predi-kraya-na-konflikta-zaplashva-s-pryak-sblasak-s-rusiya
Небрежно подхвърляне че в арсеналите на НАТО вече няма останали боеприпаси.

Quote (selected)
САЩ са унищожили и последните си запаси от химически оръжия
https://www.vesti.bg/sviat/sasht-sa-unishtozhili-i-poslednite-si-zapasi-ot-himicheski-oryzhiia-6172573
Ако не бяха "прибързали" с утилизацията и тях щяха да изпратят.
По складовете остана само ядрено оръжие .
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6585 -: Юли 08, 2023, 09:03:39 »
Продавам дряновици. За количества -отстъпки.
И фактури могат да се намерят.
п.с.важи до изчерпване на количествата. :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6586 -: Юли 08, 2023, 15:55:20 »
Небрежно подхвърляне че в арсеналите на НАТО вече няма останали боеприпаси.
Със сигурност не са им привършили боеприпасите и едва ли скоро ще привършат. Това е много мръсен ход.
Да се надяваме, че и руските конвенционални боеприпаси няма случайно да "привършат" и армията "временно " да използва термоядрено оръжие.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6587 -: Юли 08, 2023, 15:57:06 »
Продавам дряновици. За количества -отстъпки.
И фактури могат да се намерят.
п.с.важи до изчерпване на количествата. :smokin:
А чаршафи? Че може и да не стигнем до тояжките.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6588 -: Юли 08, 2023, 16:45:28 »
Небрежно подхвърляне че в арсеналите на НАТО вече няма останали боеприпаси.
Със сигурност не са им привършили боеприпасите и едва ли скоро ще привършат. Това е много мръсен ход.
Да, така е. Войната няма да свърши, когато свършат боеприпасите или оръжията на едната или другата страна, а когато свърши живата сила. Затова ще продължи дълго.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6589 -: Юли 09, 2023, 00:35:48 »
Пак отворихте темата за млякото, а вече знаете, че там ми е мазола  :))): Ся майтап или не, ама Butch и Звездоброителя със сигурност си спомнят една силно популярна реклама тук отпреди 9-10 г. По смисъл гласеше: Хубавото мляко идва от "щастливи" крави, а щастливите крави са в Калифорния. Та преди 7-8 г отивам в командировка баш там у Калафонята. Цяла седмица стоях в един огромен завод (мандра), най-големият за производство на Моцарела (Leprino Foods). След 2-3 дни разговори с местните колеги, научих интересни неща: Там всичко било "пазарно контролирано". Води се строга статистика на количеството продадено мляко и цената му. Щом количествата се увеличат, а цената вземе да пада, значи има свръхпроизводство и щата се намесва - тръгват "бирниците" по фермите, четат бумагите и казват: ти трябва да "дадеш" 50 крави, комшията 100 и т.н. Да "дадеш" означава, че тези добичета отиват на секундата в кланицата. Да, плащат ти ги (по някакви щатски тарифи), но всеки, който е гледал растения и/или животнни знае, че не е лесно да се разделиш с това над което си се бъхтал... И други такива мога да добавя, ама ще ви отегча, та да завърша по повод на рекламата: Щастливите крави са в Калифорния, но те живеят по-кратко от нещастните, живеещи на други места! :)))

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6590 -: Юли 09, 2023, 01:35:15 »
аха, тва като оня виц дето на царете на надгробните плочи пишело колко години са живяли щастливо и манго казал, че на неговата трябва да пише, че е умрял преди да се роди.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6591 -: Юли 09, 2023, 02:20:53 »
След 2-3 дни разговори с местните колеги, научих интересни неща: Там всичко било "пазарно контролирано". Води се строга статистика на количеството продадено мляко и цената му. Щом количествата се увеличат, а цената вземе да пада, значи има свръхпроизводство и щата се намесва - тръгват "бирниците" по фермите, четат бумагите и казват: ти трябва да "дадеш" 50 крави, комшията 100 и т.н. Да "дадеш" означава, че тези добичета отиват на секундата в кланицата.

Приказката изглежда добре, а дали провери в Google за статистиката? Май не?

https://www.statista.com/statistics/194687/us-total-beef-production-since-2000/
https://www.statista.com/statistics/194937/total-us-milk-production-since-1999/
https://www.statista.com/statistics/194934/number-of-milk-cows-in-the-us-since-1999/

Кравите остават приблизително едно количество, но произведеното мляко се увеличава. Всяка година. Как статистиката отговаря на твоето твърдение не се наемам да пиша.

Хайде и за Калифорния, брой на крави и количество продадено мляко!
https://www.nass.usda.gov/Statistics_by_State/California/Publications/Livestock_Releases/Milk_Production/2021/202104MILKPROD.pdf
https://www.statista.com/statistics/194962/top-10-us-states-by-number-of-milk-cows/
Вярно последната статистика е за последните три години, но никак не виждам някаква драматична промяна в млечните крави. която да е следствие на дейността на "бирници".
Който се интерисува да си рови в статистиката...и за предишни години.
За "комисари" по фермите не съм чувал което не значи, че ги няма. Какво ли правят там?

Не вярвам, да имаш земя и да си гледаш крави и да може да ти дойде някой намазан "пехливанин" и да ти каже: "Ще трябва да заколиш 50 или 100 крави". Това не ти е "Братя Галеви"!
Дори не можеш да си представиш психологията на чорбаджия. Това не ти е да си наемен работник и чорбаджията да може в 11 сутринта да те уволни.
Бях в Калифорния 17 години и ако на някой му казваха да си намали кравите, все щях да чуя. Макар да не съм бил в този бизнес. Кравите ги гледах по околните баири да си пасат и ако намаляваха някоя година, щеше да се разбере.
Що се отнася за цените, те са винаги нагоре. На млякото и на всичко останало. Сменя се само скоростта на инфлацията.
А защо кравите стоят на приблизително едно равнище по горните статистики? Защото на земята която си купил, наследил или наел може да се гледат крайно количество крави. Това не е ластик?

Що ли трябва да се намесвам? Факти които развалят хубавата приказка.

« Последна редакция: Юли 09, 2023, 03:27:29 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6592 -: Юли 09, 2023, 08:51:12 »
Неотдавна споделих и сега ще повторя, че винаги казвам това, което съм видял с очите си и пипнал с ръцете си.  Гугъл ползвам само като трябва да намеря някой адрес когато шофирам. Та и ти със статистиката - ами кравите си стоят същата бройка, защото ТОЛКОВА ТРЯБВА ДА БЪДАТ! Признавам, казах 50 и 100 така на ангро. Беше за илюстрация. Специално за млеконадоя има и доста фактори които "усложняват" функцията - сушава/влажна година, хранителни добавки и пр., но главното си остава броя на "дойните" единици. А за това как реагират собствениците си има просто обяснение: ако усещаш, че си на "ръба на войната" и ти изтресат една шапка каймета - ще вадиш ли пушката? По-горната ми писаница се основава на споделено от МЕСТНИ хора, които си вадеха хляба в този бранш. Защо да ме лъжат? Подробност - в момента на откровение те бяха добре "напити", а древните са казали отдавна, че "във виното е истината" или пък "трезвен го мисля, пиян го казвам". Понеже за Кали се задумахме - кажи нещо за водата там: как се снабдяват фермерите, колко плащат и защо копаят с багери трапове покрай канавките с размери на олимпийски басейни (дано "хванат" нещо през Март/Април)? Това последното се отнася за Северна Калифорния - от Фресно и нагоре.
« Последна редакция: Юли 09, 2023, 09:16:58 от peniko »

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6593 -: Юли 09, 2023, 12:51:06 »
Ето ви идея за решение на въпроса. Просто трябва да се дъздаде устройство, което събира „парниковите газове,“ отделяни от кравата, така както доилния апарат събиря млякото. Това е по-скоро за съответната тема, но го поствам тук.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11176
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6594 -: Юли 10, 2023, 08:08:27 »
Quote (selected)
Защо да ме лъжат?
Представям си как някакъв фермер, па дори и с 5 000 крави, се изрепчва на тази мегаструктура, която си описал.
И сетне си носи на гръб млякото на 200 мили. 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6595 -: Юли 14, 2023, 09:42:23 »
Пророческата първа версия на емблемата на ябълкарите от 70-те години. (Тогава никой не е предполагал, че начело на фирмата някога ще застане открит педераст, пък и знамето с цветовете на дъгата още не е съществувало, предполагам. Е, вярно е, че в дъгата цветовете са подредени малко по-иначе, но прилича. Колкото до това, защо е отхапана, смята се, че това е, за да не я помислят за череша, въпреки че и листото дава представа за големината ѝ.)


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: САЩ
« Отговор #6596 -: Юли 15, 2023, 20:53:01 »
От сайта на Белия дом: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2023/07/14/remarks-by-vice-president-harris-on-combatting-climate-change-and-building-a-clean-energy-economy/
Цитат на: Kamala Harris
When we invest in clean energy and electric vehicles and reduce population [pollution], more of our children can breathe clean air and drink clean water. (Applause.)

Да. Буквално "грешната" думичка (която вицепрезидентката всъщност е казала!) е зачеркната и на нейно място е поставена "вярната". Да не си помислите, че е нарочно!

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6597 -: Юли 15, 2023, 21:45:25 »
Чух изказването на двугърбата камала. Съвсем ясно каза population reduction. Ако ще с 5 черти да го зачеркнат, казала е каквото е мислила.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6598 -: Юли 16, 2023, 08:43:29 »
Хубавото мляко идва от "щастливи" крави, а щастливите крави са в Калифорния.

Спомням си я тази реклама! Беше много отдавна, и я имаше също на кутиите с мляко. На мен първият ми спомен от кравите в Калифорния е когато карахме по I-5 и минахме покрай Bakersfield. Такава силна миризма на крави и тор, трябваше да се затварят прозорците. При това имам приятели в България с кравеферма и нищо такова не съм мирисал никога. Горките хайванчета ги държат натъпкани като сардини в огромни открити обори, и ги поливат с вода от маркуча ако е много горещо (което в Бейкърсфилд е почти винаги). Със сигурност не бяха щастливи кравите там.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: САЩ
« Отговор #6599 -: Юли 16, 2023, 09:58:19 »
Quote (selected)
Започна глобално финансово цунами

Фед и другите централни банки лъжат. Повишаването на лихвените проценти няма за цел да излекува инфлацията. Целта му е да наложи глобално установяване на контрола върху активите на света, върху неговото богатство – независимо дали става дума за недвижими имоти, земеделска земя, производство на суровини, промишленост, дори вода. Федералният резерв знае много добре, че инфлацията едва сега започва да се разразява в световната икономика.
https://www.lentata.com/zapochna-globalno-finansovo-cunami