Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 12:12:31

Автор Тема: ...из пресата : Пиещите умерено са по-малко застрашени от някои болести...  (Прочетена 11670 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...повече тук -> https://www.dnevnik.bg/biznes/2019/10/08/3973597_pieshtite_umereno_sa_po-malko_zastrasheni_ot_niakoi/ Пиещите умерено са по-малко застрашени от някои болести, казват европейски учени
~~~~~~
Бепе?
Мики?
Др. Фирмин?

Енгелсе, някакви наблюдения и емпиричен материал? Все пак иде реч за един животоспасяващ и биетиеопраделящ проблем, споделяй.

И какво значи това "пиещите умерено"?  Преди много години срещнах във в. "Култура" понятието "културна норма на консумация на алкохол", интересно определение даваха, затова по-късно....

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
И какво значи това "пиещите умерено"?
И аз не го разбрах... Звучи ми като ония дето стоплят Земята в проценти.
Знам за "пиене с мярка". От там всеки уважаващ себе си пияч си измисля и мярката - дали да са на по 50 или повечко грама. :t0328:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
имаше една агитация 'консумирайте умерено и с мярка'. с мярка е ясно - слагаш си една 50грамка до шишето и като наливаш - първо в 50грамката, после от нея в чашата.

ето какво пише за умереността в пивовари.ком /цък/:
Quote (selected)
ІV. ЗДРАВЕ И УМЕРЕНА КОНСУМАЦИЯ

Търговската комуникация на пиво не бива да представя и внушава, че пивото има свойства да предотвратява, да повлиява или да лекува болести, нито да се позовава на такива свойства;

Търговската комуникация на пиво следва да е изцяло съобразена със специфичните правни изисквания, както и да е в съответствие с правителствената политика за разумна консумация на алкохол и наложените в това отношение нормативни ограничения. Етикетирането, презентациите и рекламирането на пиво да са в пълно съответствие с нормативната уредба на Р България;

Търговската комуникация на пиво не трябва да създава каквото и да било объркване относно вида и силата му;

Търговската комуникация на пиво не бива да представя високото алкохолно съдържание само по себе си като положително качество на съответната търговска марка или като причина да бъде избрана точно тази марка. От друга страна, търговските послания не трябва да внушават, че с консумацията на марки пиво с ниско алкохолно съдържание се избягва злоупотребата с тях. (Тази забрана не се отнася до безалкохолните пива.) ;

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
мики, заедно сме писали за мярката :way_to_go-1308:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
И какво значи това "пиещите умерено"?

Да пиеш умерено означава да пиеш едно по-малко от нужното да се бангьосаш. Ако на десет големи връзваш кънките - пиеш девет и си джиткаш.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Др. Фирмин?

Фирмин едва ли разбира от прост алкохол. Той е толкова съвършен, че пие само амброзия.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Др. Фирмин?

Фирмин едва ли разбира от прост алкохол. Той е толкова съвършен, че пие само амброзия.

такава:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
такава:

Не такава! Божествена, от кайнака на Олимп.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
мики, заедно сме писали за мярката :way_to_go-1308:
Ми... Едно уравнение, едни изводи. Пълна липса на диалектика!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
И какво значи това "пиещите умерено"?

Да пиеш умерено означава да пиеш едно по-малко от нужното да се бангьосаш. Ако на десет големи връзваш кънките - пиеш девет и си джиткаш.

Бе квото и да ми говориш, повече от три литра концентрат на ден си е наливане. :m1731:

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
И какво значи това "пиещите умерено"?

Да пиеш умерено означава да пиеш едно по-малко от нужното да се бангьосаш. Ако на десет големи връзваш кънките - пиеш девет и си джиткаш.
...не съм съгласен, никак.
Туй горното означава да пиеш страхливо, предпазливо, липсва предприемачески дух и настроение .... както искаш го наречи, но не е умерено, въобще не е.

Определението за "културна норма на консумация", вярно, от добрите застойни времена, от Продевата "Култура" гласеше - онова количество алкохол, което в зависимост от мястото, физиологията и времето позволява на консумиращия да се прибере на собствен ход без да прави печетление на околните, хлъц.
Много готино и наукообразно определение, досущ като средновековните спорове за операционните системи, за Unix, Tetrix, Matrix и прочие.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Пиещите умерено са по-малко застрашени от някои болести ...
И повече застрашени от други.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Quote (selected)
Пиещите умерено са по-малко застрашени от някои болести ...
И повече застрашени от други.
...би ли посочил, благодаря.

По разкази на покойната ми майка (лекар), в началото на кариерата си (50-те), като част от лечението на някои болести - гастроентерологични и кардиологични - е предписвала 25 до 50 гр. алкохол - "Коняк екстра" като най-чистия и качествен, годен за лекарство. Сигурно е било интересна картинка - минава сутринта сестрата с бяла касинка, отмерва с гутатор 20 - 25 - 50 грама коняк, сипва в стъклена чашка и контролира пациента ... а сега, само икономии правят ...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
амброзията очевидно съществува и в електронен вариант:
Quote (selected)
Така Ямболската гроздова ракия се присъединява към списъка eAmbrosia регистърът на географските означения на ЕС, в който има над 235 спиртни напитки.
http://epicenter.bg/article/Yambolskata-grozdova-rakiya-vleze-v-Evropeyskiya-registar-sas-zashtiteni-geografski-ukazaniya-/195149/2/0

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Болести на черен дроб, артрити, подагра и т.н.

Статията, която си пуснал е, впрочем, рекламен анонс на съюза на пивоварите.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
амброзията очевидно съществува и в електронен вариант:
Quote (selected)
Така Ямболската гроздова ракия се присъединява към списъка eAmbrosia регистърът на географските означения на ЕС, в който има над 235 спиртни напитки.
http://epicenter.bg/article/Yambolskata-grozdova-rakiya-vleze-v-Evropeyskiya-registar-sas-zashtiteni-geografski-ukazaniya-/195149/2/0
Ямболската гроздова е един от най-долнопробните алкохоли, които се продават в бакалниците.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
"Коняк екстра" като най-чистия и качествен, годен за лекарство
Конъяк вообще полезная вещь, что говорить!
https://youtube.com/watch?v=cT-wtC2XPfk

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Аз умерено пиене го разбирам да се пие бавно и да се мези. Както в музиката има умерено темпо - модерато му викат. 

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Ямболската гроздова е един от най-долнопробните алкохоли, които се продават в бакалниците.
Чак сега виждам темата, съжалявам Ото!
Хм, колко много въпроси!
Отзад напред - ямболската гроздова не е най лошото което се продава по бакалиите, дори е сравнително един от най добрите етилови алкохоли който се продава.
И да не забравя - да не наричаме "ракия" онова нещо, дето го произвеждат винпромите. Те произвеждат етилов алкохол, щото друг ректификационните им колони не могат.
Да, чист, доста по чист отколкото 95% от казанджиите из БГ правят. Макар че БГ изискванията са до 5 пъти по строги, отколкото за производителите на коняк напр. /или калвадос - ябълкова ракия/ и нашите винпроми се гордеят и спекулират с това - я колко сме чисти! И подозирам, че нарочно, с търговска цел са одобрени тези изисквания.
А всъщност, това не е ракия.
Ракия е високоалкохолно питие с вкус и аромат на плода от който е произведено питието.
Пак повтарям - вкус и аромат от ректификационна колона - забрави!
А вкусът и особено аромата идват най вече от високите алкохоли / след етиловия екстракт/ и тяхното присъствие в напитката наречена ракия е задължително.
Всичко е въпрос на допустими дози /проценти/ и т.н. Змийската отрова също се прилага за лечение в съответната доза.
Та в ракията на винпромите аромата и вкуса се създават с ароматизатори и овкусители /изкуствени/.
Признавам, че и в 95% от случаите на домашно производство, също се правят недопустими глупости, често и опасни експерименти. Оттам иде и недоверието в домашната ракия. Въпрос на акъл.Отново.
Сега - дали алкохолът е вреден или полезен - пак опираме до дозата. По принцип алкохолът трябва да е вреден, но е ясно, че в малки количества е съдоразширяващ, има влияние върху нервната система като "разпускащо средства" и т.н.
Та въпросът е - кое е за предпочитане - след стресовото ежедневие с лексотан ли да заспиваме /респективно други преспивателни/ или примерно с 50гр. добра ракия? И кое е по добре - пак след стресов ден, да гледаме в една точка докато ни мине /ако ни мине/ или да разхлабим пак онези 50гр.?
Кое е по добро - лекарството или 50-те грама ракия?
Ако питате фармацевтите - отговорът е ясен, а вие как мислите?
Е, същото е и с "гордостта" на винпромите, че произвеждат чиста "ракия"!?!
Само да вметна, че по признание на сватята /професор кардиолог БТВ/, кръвоносните съдове на алкохолиците са изчистени от секкви плаки като нови!
Друг въпрос е състоянието на самите вени, вредата върху мозъка, черният дроб и т.н.
Значи пак въпрос на преценка кое по колко и докъде.
Предпоследно - никой не може да каже колко е допустимата граница на приемания алкохол - имах позната, 50 кила напикана, която можеше да изпорка толкова коняк, който би гътнал мъжага в цветущо здраве над 120 кила.
И да е все още адекватна!
Същото и за опиянението - един носи на вино и даже и на водка, но на ракия - сдава багажа. Пример - всеки един средностатистически руснак.
Което поне на мен ми показва, че в нашенската си ракия /коя е истинска вече споменах/, има нещо още, което не е само до алкохола.
Ми не знам ено време да са лекували настинки, че и по сериозни болести с нещо друго в домашни условия.
Разтриване на децата с истинска ракия сме прилагали и ние с по добрата половинка в дълбините на соца.
Греяна ракия с пипер и лимон се оказа че прилагат и народи доста далеч от нас.
Само да вметна, че тук не разглеждам виното като алкохол /там е друга работа и дълга тема/. Току веднага след избухването на т.н. "демокрация", доста японски фирми шареха из БГ и изкупуваха на безценица за тях вино каберне. Но не всякакво, а нещо си изследваха и купуваха или не. Накратко - нещо си знаят за въздействието му против болести предизвикани от някакъв вид радиация и това е.
Темата е безкрайна и ще завърша с още едно - не трябва да се гледа на ракията като напитка от грозде.
Добрата здрава сливова напр. направена от добри сортове сливи /троянска, тетевенска, стенлей, нансийска мирабела или микс от тях/ с нищо не отстъпва по вкусови и ароматни качества на гроздовата.
.........
А който не е пил дрянова ракия - ...отказвам да говоря с него!
 :beer-405:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Добрата здрава сливова напр. направена от добри сортове сливи

Не моем я гледам сливовата, дърто. Много миши на кокички и сутрин боли бадемата. Сливата е гаден плод. Много метил. Както и анасонлийката. Гнъс! Увалийците много анасонват.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Отврат, друже, чети внимателно - написах "добрата"...!
Първо - ракия от костилковите се прави със задължително отделяне на костилките, далееч преди да е завършила ферментацията - това важи и за кайсиевата и за черешовата и т.н. А това дори не е трудно - 3-5 дни след като е започнала ферментацията, костилките практически са паднали на дъното. Ама пусти мързел!
За метила - ами той зависи не толкова от плода, а от ред други неща /зрялост, незагнил!!!, чистота на съдовете, подкиселяване на пращината, ферментация в оптимални условия - ако е необходимо и форсирана...и не на последно място - започваща от нормални граници на захарност/. При сливите напр., захарността и в добрите материали е до около 14%, а добрите практики и на напредналите производители изискват стартова захарност от около 17% поне.
Т.е. налага се добавяне на захарен сироп в определени количества, но първо това са пари, второ той се обработва, трето се прави именно със захар, а не с изосуит и т.н. което използват винпромите и т.н.
Всъщност половината от нещата които се извършват за да се намали съдържанието на метил е на фаза подготвяне на материала за ферментацията.
Да си виждал някой на село да бере сливите наведнъж, да ги чисти и т.н....ми метил - тва е!
Ето, дадох пример - френските коняци съдържат повече метил от нашата ракия /пак казвам - добре направената/, калвадоса им е същата мара - защо го правят?
Ми защото могат да контролират процеса и знаят как да го правят!
Не случайно писах, че 95% от матряла тук хааабер си няма как се прави добра ракия, ама прави ли прави и приказва ли приказва глупости и робува на митове. Ами затова и пие кофти питиета, които също не би трябвало да нарича ракия.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Абе, той и метила се лекува. С дъбово буре. Направо му разгонва фамилията. Може да се сложи на кайнака на казана малко въглен. И той го мори. Има начини, ама сливовата ми миши. Не съм ѝ фен. Виж, джанкова, много обича. Ама то си е плод, а не слива.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
95% от матряла тук хааабер си няма как се прави добра ракия, ама прави ли прави

Абсолютно вярно! Българинът не може да прави добра ракия. Той гони количество, а не качество. Какви извращения съм виждал - да ти се изправи косата : втора ферментация на джибрето с вода и сто кила захар. Смърт на Нил!
Хубавата ракия се прави мераклийската. Иска играчка. Иска да махаш чепки, костилки и т.н. Един ми вика " "За кво да си играя да махам костилките, те сами си падат на дъното. Как да му обясниш на такъв?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Да ви кажа какво е "умерено" пиене, това е пиене на толкова абсолютен алкохол, колкото и за каквото време черният ви дроб може да преработи, за различните раси е различно, за половете също е различно, да ме извиняват бесните феминистки, но дозата за жените е по-малка от тази мъжете.

Можете да проверите в нета за нашата раса какво е количеството на ден, препоръчват се и 1-2 дни почивка в седмицата.

Но пиещите наистина живеят малко повече от пълните въздържатели.

Аз съм пиещ. Щото ми е кеф. :)
 
Вие си ги избрахте!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Хубавата ракия се прави мераклийската. Иска играчка. Иска да махаш чепки, костилки и т.н. Един ми вика " "За кво да си играя да махам костилките, те сами си падат на дъното. Как да му обясниш на такъв?
Прав си в началото!
На оня, дето вика, че падали костилките - да, падат, ама като стоят вътре, в пращината, са един от елементите за увеличаване на метила. А колко му е - едно прехвърляне в друг бидон. Половин час работа!
За чепките спомена - сега продавачите на грозде в София често предлагат и тази услуга - машинно мачкане на гроздето и отделяне на чепките. Да, ама лъжат във всичко друго и то излиза нерентабилно. А чепките и те се махат за половин час работа. Семките - и те толкова, макар че за семките има противоположни мнения - едни от експертите казват, че не правят толкова много метил при ферментацията, а добавят аромати, други - обратното.
Абе...кво да ти разправям - изчетох в последните години два конски вагона инфо под форма на книги и мегабити и експериментирах със също толкова матрял за ракия  :smokin:, и стигнах до заключението, че колкото и да е странно, бългериъна и за това не става. Всъщност става точно толкова, колкото мита, че бил най добрият е**ч, или разбира точно толкова от правенето на ракия, колкото и от политика, футбол и жени.
Май и в останалите дисциплини сме така.
 :image008:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
колкото и за каквото време черният ви дроб може да преработи, за различните раси е различно, за половете също е различно

Това е вярно! Черните, например, не пият твръд алкохол. Само бира и тук-таме вино. И от 2-3 бири късат лентата. Говорил съм с доктори. Казват, че им липсвал някакъв ензим, който ние го имаме или произвеждаме повече, или намкво си. Питал съм и черни - викат, не можем, много ни е силно и после мрем.
Разграждането си е индивидуално. У всеки различно. Няма нищо общо с физиката. Външната.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
и то излиза нерентабилно.

Е, нали за това говорим. Хубавата ракия не е рентабилна. И това спъва почти всеки. Връзва се скъпо. Една втора преварка лекува почти всичко, ама те реже у грамажа.
Другото нещо, което не мога да вдена е, че масово не се ползват бурета, а ако се ползват, се ползват гадни мешета, черници и акации. Балканът е пълен с дъб, ама не. Аз съм си правил експеримент. Слагам в малко дъбово буре 20 литра всевъзможна гадна ракия. Сбирток отвсекъде. Ни се пие, ни се мирише. След една година - муци! Всичко уравнено, метилът смачкан, цвят, аромат...Нали точно така правят блендираното вихи.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Алкохолът, особено ако е качествено червено вино, е естествен антидепресант, отпуска от стресове и напрегнатост, подобрява настроението и от там удължава живота, една ракия, 30 мл. и 40 градуса като аперитив, те отпуска и предразполага към спокойно хранене, така съм видял като дете от старите, така правя и аз, първото ми червено вино баща ми ми наля на 12-тия ми рожден ден, (какво щастие че беше отдавна и социалните няма да ме конфискуват), до днес нито съм се пропил, нито съм деградирал боклук с болен дроб. Не сядам на маса без "вино от грозде", забравете това от винарните, даже и най-скъпото, познавам някои от тях.
Вие си ги избрахте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Алкохолът, особено ако е качествено червено вино, е естествен антидепресант, отпуска от стресове и напрегнатост, подобрява настроението и от там удължава живота,

Прибира се мъжо, изморен от работа и вика на жена си :
- Жено, сипи едно винце да подобрим кръвното.
Тя сипва, той пие и вика :
- Жено, сипи сега една мента за стомаха.
Пие ментата и вика :
- Жено, дай ми сега една биричка за бъбреците.
Изпил я и казал :
- Абе, я стига с тея лекарства, сипи една ракия да пийна като хората.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Балканът е пълен с дъб, ама не.
Не става всеки друже, само от бял дъб и то не от всеки регион в БГ.
Има и дъб /цер например/, дето ше ти омирише ракията на паркет или току що изкъпан гълъб.
Колкото до премахване на метила от бурето - не става баш така. Като по лек и летлив има разни съвети, но нъмбъра е, че етила е най добрият разтворител на метила и ...работата е като морският риболов - имало мнооого риба, ама била разредена със страшно много вода.
Бурето омекотява, доброто буре имам предвид. Дъбовото е фърст, но и акацията и черницата не са лош вариант. Малко повечко оцветяват и помътняват, но това са едва третият и четвъртият показател за добра ракия.
Максимус, аз съм фен на доброто червено вино, особено на маврудеца, но вино се прави за съжаление още по трудно от добра ракия.
Аз опитвам да си правя добра ракия, но нямам самочувствието да опитам с вино.
Преди години, занесох във Франция няколко типично БГ вина . мавруд, гъмза и широка мелнишка.
Със самочувствието да им покажа на франсетата, че и ние сме дали нещо на света.
И...на семейно парти, попаднах на една дама, която се оказа професор /абе преподавател беше/ в някакъв техен институт и оная ме направи на муймуна с въпроси и оценки за виното. Не съм даже предполагал,, че качеството му зависи от толкова много неща.
Това, за което бях благодарен на дамата - че ми отвори очите за винопроизводството. Теоретично макар.
Абе, с две думи - напрай ме на фирмин.
 :smokin:
« Последна редакция: Октомври 09, 2019, 21:06:56 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
но и акацията и черницата не са лош вариант.

Не, лош са! Много лош! Черницата дава един кисело-горчив вкус. Прави само цвят, но цвят правят много неща.
Естествено, че не секи дъб става. Има 100 вида дъбове. Коркената тапа и тя е дъб. Аз говоря за ел класико - бял. И той изкарва всичкото метил, и омекотява, и цвят дава, и аромат дава. Особено след 2-3 години. Като се "огризе' бурето. Може и череша. И тя много обича да държи ракийка, и я прави пивка.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Добре сте я подкарали темата.
Отлежаването на ракията в дъбови бъчви, особено ако преди това в тях е имало качествено вино, я прави почти като коняк.
Намаля не само метиловия алкохол, но и бутиловия и амиловия.
При отлежаването си те реагират с киселините и се превръщат в естери.
А тези естери имат изключително приятен плодов аромат. На тях се дължи аромата на много от плодовете.
Преди 10 години като се върнах от една почти 3 годишна екскурзия в ЕС за тяхна сметка, намерих майка ми в плен на лекарите и фармацевтите.
Бяха започнали да и прибират по 50-60 лева за лекарства на месец.
Сега майка ми е на 78 години и единственото лекарство което ползва е 1-2 литра мастика на месец.

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Сега майка ми е на 78 години и единственото лекарство което ползва е 1-2 литра мастика на месец.
Да е жива и здрава жената!
Стомашно-чревния тракт?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Отлежаването на ракията в дъбови бъчви, особено ако преди това в тях е имало качествено вино, я прави почти като коняк.
За целите на производство на уиски и коняци се изкупуват бъчви от около 200 литра, използвани две години за бяло вино.
Е не отвсякъде де, да не хукне ся някой да си продава разсъхнатата бъчва.
 :smokin:
пъсъ. повтарям въпроса си - като как доброто буре увеличава съотношението етил/други алкохоли.
Искам да науча нещо повече и аз, затуй питам.
Щото само по себе си "пиенето" на алкохол от бурето според мен не е избирателно, т.е. не подобрява в това отношение съдържанието.
За мекота и вкусове /извлечени в-ва/ не говорим.
« Последна редакция: Октомври 09, 2019, 21:26:30 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Червеното вино е по-добро за храносмилането от йогурта:

Испански гастроентеролози: ако пиете червено вино всеки ден, червата ви ще работят като часовник. Според тях 225 грама мерло или друго слабо алкохолно сухо червено вино променя съотношението между полезните и вредните бактерии в червата към по-добро. Т.е. действа като кисело-млечните продукти, какъвто е йогуртът например, благодарение на полифенолните съединения. Експертите стигнали до такива заключения, основавайки се на изследвания на 100 000 доброволци. Изводът: позитивни промени се наблюдавали в чревната микрофлора, когато хората пиели червено вино, независимо от градуса. Освен това се понижавало кръвното налягане, показателите на “лошия” холестерол и С-реактивната белтъчина, която сигнализира за наличие на възпалителни процеси в организма.

Според гастроентеролозите “основното напълно доказано действие на червеното вино е в това, че то действително укрепва стените на кръвоносните съдове, в т.ч. и тези на червата. Освен това винотерапия се използва и за лечение на хронични колити и други възпалителни чревни заболявания.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Абе, с две думи - напрай ме на фирмин.

Не става от теб Firmin, драги. Даже след професорска намеса. Материалът, щото, калпав. SISO ???

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Сега майка ми е на 78 години и единственото лекарство което ползва е 1-2 литра мастика на месец.
Да е жива и здрава жената!
Стомашно-чревния тракт?
Бяха и открили и гастрит преди 10 години, сега вече няма проблем.
Но периодично прилага и ограничаване на храната.
Освен това по голямата част от плодовете и зеленчуците си ги произвежда сама.
Е, и аз удрям по едно рамо. Дворното място е 4 декара.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Не става от теб Firmin, драги.
Oh!
Олекна ми!
Пази Боже!
Пу,пу!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Не става от теб Firmin, драги.
Oh!
Олекна ми!
Пази Боже!
Пу,пу!

А, Господ се е погрижил, дерт да нямаш. Просто трябва да се прави разлика. Щото и говеждото гюбре ферментира, ама не сме чули някой да си пече ракия от него. Та и с теб тъй ... И да те печем, на Firmin не мож стана, драги. Айде, със здраве ...

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Quote (selected)
Щото и говеждото гюбре ферментира, ама не сме чули някой да си пече ракия от него.
Ти ли питаше как да те светна бе НГВС-то?
Ракия се прави от джибри на казан.
Твърд алкохол се прави от всичко!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил

пъсъ. повтарям въпроса си - като как доброто буре увеличава съотношението етил/други алкохоли.
Искам да науча нещо повече и аз, затуй питам.
Щото само по себе си "пиенето" на алкохол от бурето според мен не е избирателно, т.е. не подобрява в това отношение съдържанието.
За мекота и вкусове /извлечени в-ва/ не говорим.
В дестилатите каквато е ракията, киселините са много по малко от тежките алкохоли като бутилов и амилов, затова е важно преди това в бурето да е отлежавало вино което е по богато на киселини, точно тези киселини се свързват с тежките алкохоли до естери които за разлика от тежките алкохоли не са толкова токсични, отделно че добавят допълнителен приятен аромат.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Engels, точно така,  французите за коняка подбират кисели сортове грозде.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Като стана въпрос за ферментация, много е важно да се работи с култивирани дрожди.
В домашни условия може да се култивират със серниста киселина в 1 литър гроздов сок (шара). После този един литър служи за закваска на бурето.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Твърд алкохол се прави от всичко!
Заеби!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
...повече тук -> https://www.dnevnik.bg/biznes/2019/10/08/3973597_pieshtite_umereno_sa_po-malko_zastrasheni_ot_niakoi/ Пиещите умерено са по-малко застрашени от някои болести, казват европейски учени
~~~~~~
Бепе?
Мики?
Др. Фирмин?

Енгелсе, някакви наблюдения и емпиричен материал? Все пак иде реч за един животоспасяващ и биетиеопраделящ проблем, споделяй.

И какво значи това "пиещите умерено"?  Преди много години срещнах във в. "Култура" понятието "културна норма на консумация на алкохол", интересно определение даваха, затова по-късно....

На "др. Фирмин" дядо му пиеше по чаша червено вино на обяд, по-рядко на вечеря. Много рядко ракия, чашка, за компания. Живя до 90 без месец. На 80-годишнината си, докато си почиваше след обяда, качи две торби цимент на третия етаж на веднъж. Лекарства през целия си живот, поне малко преди да почине, не бе кусвал. Но цял живот е работил земеделска работа - лозар, винар.
Другият му дядо на "др. Фирмин" си пийваше с мерак, бяло вино, по обяд, често и ракия, в компания. Почина след два инсулта, инвалид още след първия, вторият - още по-тежък, на легло дълго време, на 70 и малко. Не можа да допие последното бяло, "локумено", вино, което си беше направил преди втория инсулт. Беше професионален готвач и то отличен.

Разликата между двамата е в две кутии и половина Арда, без филтър, дневно.  >:(

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
точно тези киселини се свързват с тежките алкохоли до естери които за разлика от тежките алкохоли не са толкова токсични, отделно че добавят допълнителен приятен аромат.
Това не го знаех - блгдр!
Макар че никога няма да си купя такава бъчва, полезно е да се знае това.
За култивираните дрожди -  :way_to_go-1308:
Да добавя - те са тези, които форсират ферментацията и намалят вероятността от развитие на бактерии и т.н. и получаването на оцетнокисели процеси като следствие.
При естествени условия дивите дрожди ги мием и често не са в състояние да се развият в екстремни /гранични / условия - ниска или висока температура и/или захарност и това също е една предпоставка за увеличаване на метил и други фирме...фермин...абе подобни отпадъци!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Щото и говеждото гюбре ферментира, ама не сме чули някой да си пече ракия от него.
Ти ли питаше как да те светна бе НГВС-то?
Ракия се прави от джибри на казан.
Твърд алкохол се прави от всичко!

Това обяснява много. Види се, не си ракиджия. А НГВС ще викаш на  :t2407: :pissed-891:. Аз моето съм го отслужил, новобранец нафукан.  >:(

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Ракия се прави от джибри на казан.
Може, ама по добре си е от грозде. На казан!
То и от джибри става, ама ...не то, както казват едни водкаджии.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
теоретично погледнато, от бъчва няма нужда. то и индустриалното производство не ползва бъчви - не се залъгвайте по изложбите за посетители или туристи.

пълнят хората една гаца с дъбов чипс, хайде в бетонния контейнер с виното и ей ти го - отлежло в дъбови бъчви. аз моята ракия така я облагородих - с трески черница и дъб в дамаджаните. и не, отврате, нямаше разлика. вероятно зависи от сорта черница, както си зависи и от сорта дъб.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
пълнят хората една гаца с дъбов чипс,
Хе, абе чипса си е от френски, американски или канадски дъб, слабо, средно или силно изпечен и т.н., но уверявам те онци, че бурето си е друга работа.
Изтощено буре от бял дъб - класика. Всичко друго е повече или по малко близко копие.
Говорил съм с хора, които си пекат дъбовите клечки сами - е съгласен съм, всичко може, но...абе кво да ви разправям - ей тукънкъ има повече:
http://www.rakiyata.com/forum/
Но и на тях не вярвайте напълно!
Никой не можа да ми обясни как естествено да се подсили аромата на дюлевицата и докато не прочетох съветите на един наш професор /няма да го кажа/, все нещо ми липсваше.
Апропо и до сега ми липсва плътния вкус на сръбската дюлевица. Как я правят - е, не можах да разбера.
Само дето почти /почти!/ изключвам изкуствени салтанати като глицерол и други такива напр.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Ясно е че всички сме професори по темата, но ето едно място където доста отговори могат да се намерят.

http://www.rakiyata.com/forum/

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
А, писали сме едновременно.
Доста - да, но и още много - не знаят и те.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
как естествено да се подсили аромата на дюлевицата

Кат на ... гюлевицата.  8)

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Болести на черен дроб, артрити, подагра и т.н.

Статията, която си пуснал е, впрочем, рекламен анонс на съюза на пивоварите.
...не знам алкохолът за помага при подагра, 'ха дано, ще потрябва ... иначе уважаваният Ринго е повдигнал една нова немаловажна и дисертабелна тема - за ползата/вредата от пиенето на бира.
Приятелят Румен "дебелия" Александроф, лекар по образование и джазмен по призвание е обобщил темата така - за всяка изпита бира бъбреците ти казват "благодаря".

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Отлежаването на ракията в дъбови бъчви, особено ако преди това в тях е имало качествено вино, я прави почти като коняк.
Намаля не само метиловия алкохол, но и бутиловия и амиловия.
При отлежаването си те реагират с киселините и се превръщат в естери.

Tова са некви теоретични таковата. Всеки начинаещ казанджия знае урок № 1 : Ракия никога не се слага в буре, в което преди това е държано вино. Обратното - може. Ама, киселини, естери, еноли, феноли...това е! Ако искаш да имаш хубава ракия - мин. 6 месеца в буре от бял дъб. При липса на такъв - череша. И да е е добра ракията, буретата я лекуват. С една забележка, че дъбовото буре става баш буре след 2-3 години постоянно ползване. Викат му "огризване" на бурето. Първите една-две реколти не са идеални.
Вино не съм правил и не взимам отношение. Но за ракия мога да споря с всеки.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Викат му "огризване" на бурето.
Още - изтощено буре. То наистина първата година на бурето, особено ако ти е средно обгорено, ти прави цвета на ракията кафяв още на един месец! Кога да го чакаш за повече? Има един нъмбър - слагат първо слаба ракия /патоки/ извън сезона, че докато дойде време за зареждане с истинската ракия да поизтощи буренцето, но и там има капан - често патоките миришат кофти. Сетне и миене не го оправя. И вода не става предварително - гъбясва.
Абе и това си е наука - изтощаване на бурето за да не прави цветни бели.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
че докато дойде време за зареждане с истинската ракия да поизтощи буренцето,

Важното е първите две години да има винаги ракия в него. Начи, последното ми буре го гледах удивен как започна да се отваря от година на година. Всяка следваща реколта ставаше по-добра от предната. Вече е на пет и я прави муци. Цвят, аромат, мекота, градус и т.н.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Отлежаването на ракията в дъбови бъчви, особено ако преди това в тях е имало качествено вино, я прави почти като коняк.
Намаля не само метиловия алкохол, но и бутиловия и амиловия.
При отлежаването си те реагират с киселините и се превръщат в естери.

Tова са некви теоретични таковата. Всеки начинаещ казанджия знае урок № 1 : Ракия никога не се слага в буре, в което преди това е държано вино. Обратното - може. Ама, киселини, естери, еноли, феноли...това е! Ако искаш да имаш хубава ракия - мин. 6 месеца в буре от бял дъб. При липса на такъв - череша. И да е е добра ракията, буретата я лекуват. С една забележка, че дъбовото буре става баш буре след 2-3 години постоянно ползване. Викат му "огризване" на бурето. Първите една-две реколти не са идеални.
Вино не съм правил и не взимам отношение. Но за ракия мога да споря с всеки.
Така е, ако искаш да си остане ракия, по добре преди това в бурето да е нямало вино, иначе ракията става нещо средно между ракия и коняк. Особено ако отлежи повече от 3 години.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Особено ако отлежи повече от 3 години.

Ами, тя, ако отлежи три години, си става направо коняк. да не забравяме, че конякът е почти същото - винен дестилат. Преди години намерихме старо дъбово буре  с ракия. Поне 15 години е стояло. Изкарахме 2-3 литра. Нещо уникално като цявят и аромат. Но...спиртомерът потъна до 98 градуса. И въпреки това се пиеше.