Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 29, 2024, 00:03:47

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - аменеменема

Страници: 1 ... 58 59 60 61 62 [63]
3721
Цитат
Коя партия е по-либерална или по "вляво" в САЩ - демократите или републиканците? Мълчание
Че какъв отговор освен мълчание да очакваш на безсмислен и объркващ въпрос? И аз открай време се чудя защо на партийците в САЩ понякога им казват демократи, понякога републиканци. Сигурно е някаква особеност на местния фолклор.

3722
Теми на форумците … / Re: Позитивни новини
« -: Януари 09, 2019, 12:29:33 »
Цитат
В крайна сметка, тези методи са били разработени в древните времена
  • Ако всяко древно знание или умение е най-доброто в съответната област, значи не съществува напредък в никоя област.
  • Клането дори с най-остър нож и възможно най-бързо си е клане. И животното е в съзнание и ужас, докато хърка кръв и губи живота си.
  • Правоверните евреи и муслимани от статията настояват на тяхното си не с аргумента, че то е по-добро, а че им нарушавали правата да колят както те искат – пречели им на вярата.

Цялото обсъждане обаче на това кой метод за убийство на животни е „по-добър“ няма никакво отношение към, и не може да оспори това, което казах в началото – че религията се занимава с, цитирам се: „яростно отстояване на всякакви дивотии, жестокости, измишльотини и обикновени глупости за сметка на разумното, човещината и доброто като маловажни“.

Това с настояването за „правилното“ догматично клане е само един пример на такова идиотско пилеене на енергия. По-безобидна, но не по-малко глупава форма е например настояването да има чудеса: чудодейно запалващ се огън, непорочно зачатие и какво ли не – като че ли без тези измислици в света няма на какво да се радваме и възхищаваме! Нима няма около нас безброй истински, недогматични чудеса, които само чакат да ги забележим? Нима Природата е толкова скучна? Не е, разбира се. Но тези истински чудеса не са глупава догма, а това, което дава храна на нашата наука, поезия и музика, на мисълта и чувствата ни.

Само че религия без догми не е религия. За да те държат в подчинение, научават те да приемаш без ропот и мисъл, без въпроси. Забраняват ти да се съмняваш. Така ще си готов да се подчиниш и на много друго. Около това се върти всичко: подчинението. Затова и не дават да им се бъркаш на догмите и ритуалите, защото ако го правиш им изземаш властта.

3723
Теми на форумците … / Re: Позитивни новини
« -: Януари 09, 2019, 00:29:03 »
Цитат
Даже идеяте е живинката да не се мъчи
Нали – в съзнание, с изцъклени от ужас очи, докато се дави в кръвта си?

3724
Теми на форумците … / Re: Позитивни новини
« -: Януари 08, 2019, 10:31:26 »
Страстта, с която в линка на сержанта се защитава клането на животни по определен начин е отлична илюстрация на дълбинната същност на всяка религия: яростно отстояване на всякакви дивотии, жестокости, измишльотини и обикновени глупости за сметка на разумното, човещината и доброто като маловажни.

3725
Цитат
как тези двамцата изплюскват шест кита без нищо да им има
А можеше по-естествено, по-близо до живота: Джамал дръпнал две магистралки, а Педрито – само една. И т.н.

3726
Цитат
масово чуждоезиково обучение ...немаше
Имаше, разбира се, но всеки извличаше от него колкото може или иска, а то е различно. Винаги е така. Освен това, не е редно да се поставят свръхпретенции към дълбочината или обхвата на обучението. От неезиково училище – толкоз! Задачата на масовото училище не е да произвежда филолози, както изглежда е в представата на един-двама форумци.

Това, че масово езици не се знаят никак не означава, че хората не са имали възможност в училище да ги изучават. Учил съм в София, но не в езиково училище. И в основното, и в гимназията можеше да си избереш един от два западни езика. А руски се учеше от 4 клас нататък, нима е малко време!

Всеки, който е имал някаква способност към езици и е искал да понаучи се е справил. Училището му е дало основата, оттам насетне – сам. Само че критерият за научаване все пак съвсем не е да е станал професор в Оксбридж, а просто да си служи с езика в една или друга степен.

3727
Веднага това ми дойде наум и не можах да устоя ;)

При мен книгите са хиляди, но продължавам да купувам и дори някои печатам на принтер и си ги подвързвам (развил съм технология и умения в тази дейност).
Отвреме навреме разчиствам, като дарявам или просто давам на вторични суровини.
Останалото да изхвърлят тези след мен, като дойде времето за това.

3728
Цитат
… имам повечето хубави произведения, писани някога. Ся, нещо трудно ми хваща окото …
„Аз предложих на бай Ганя една от книжките си, за да си съкрати времето с четене, но той любезно отклони предложението ми, защото бил чел доста на времето …“ :)

3729
Цитат
Ще ми е трудно сега да се отуча !
Хайде сега, не е трудно, а и нали точно за езици говорим. Това е част от езика.

Преди препинателен знак – точка, запетая, двоеточие, точка и запетая, удивителна, въпросителна – не се пише шпация (интервал), а след препинателен знак – точно една шпация.

Преди и след съединителна чертица (дефис) няма шпации, напр. по-хубав, горе-долу. Няма шпация и пред чертицата за пренос.

По една шпация се слага преди и след („дълго“) тире (което се различава от дефиса).

Това е, готов си :)

3730
Цитат
не мога да се съглася , че човек неможе да научи поне един чужд език
Не съм и твърдял нещо подобно. Нали ме цитираш – къде го има?
Казвам само, че в овладяването на което и да е знание и умение заложените у човека способности имат решаващо значение. Език ли ще е, друго ли, все едно – за едни е лесно, за други много трудно.

Специално за чужд език, ако човек живее в съответната среда, все някак ще го научи – никакви хиляди думи, може би, но на някакво битово ниво всеки ще може. Ако обаче не живее и не говори с носители на езика, а по природа овладяването на езици не му е силна страна, забрави! Не става, небъдница е.
Цитат
Не мога да се съглася и с твърдението , че "евреите са богоизбран народ"
Това пък кой изобщо го твърди тук?

Чоки, още нещо: не слагай шпация пред запетайка! Ти май го правиш навсякъде, но на езиците, които съм виждал, такова нещо няма :)

3731
Цитат
като му я представиш така, че да го заинтересува и способността се появява
По-скоро е обратното: може да се заинтересува само ако е способен да усвоява съответната област. Учителят, водещият или треньорът са важни, но не решаващи. Ако човекът е способен да се справи, ще намери как, а ако не – могат да му помогнат само малко. Има си човешки предопределености.
Цитат
тя внезапно почваше да учи съответната наука с лекота, а след известно време пак ставаше мъка
А може би лекотата е била илюзия, самозаблуда, вземане на желаното за действителност. Затова и късовременна.

3732
Чоки, освен всички останали възможни фактори, за усвояването на език съществено влияе индивидуалната способност за това, а тя варира в много широки граници. Толкова широки, че останалите фактори понякога може изобщо да нямат значение. Затова примерите с отделни хора не са показателни за общия случай.
Така и математиката, и музиката, и футболът не се удават на някого дори ако полага големи усилия, а за другиго са като песен.

3733
Цитат
И ето ви нецелен резултат. Антонио Бандерас в "13-я воин" научи езика на викингите. Само дето там просветеният арабин си бе го поставил за цел.
Помня тази фрапираща кинаджийска нелепост. Тов. Бандерас само кюта и слуша, никой не му превежда от викингски, не му обяснява кое какво е, нула помощ и внимание – и изведнъж зина и се отприщи да говори. Освен в холивудска боза, другаде такава глупост не мож намери.

3734
Цитат
ПС.След прочитането му, забелязах че няколко широко използвани думи, започващи с "П" са избегнати...
С цел - ясно каква!
Ами аз да допълня малко.
Периодично пускам персонална порция пресни попържни по повод прононсирания престъпник, по професия пожарникар, понастоящем пишман-премиер.

3735
Цитат
Теорията на шведския учен е предназначена по-скоро да ви вдъхне увереност
Егати науката, дето теориите се създават по психологически съображения! Майтап и половина.

3736
Пубери с пубери такива, къф швепс, бе? :D
Оранжада!
Много преди „Ше Ви Е.. Питието Скъпо“!

3737
Цитат
стига рови, пък ти
Ми токмо сега прегледах кво се е насъбрало, досега бях в занятие … а уже пора drive home, децце вика. Вий си го яжте белото.

3738
Асол, къф очебник по математика бе, душо? Нали си учила в мат. гимназия? Ми там такива неща няма и никога не е имало. И не защото „не трябвали“, а защото няма такива. Ползват се евентуално квито ръководства и сборници ти препоръчат, но учебници по математика за мат. гимназии просто няма. Твърде свободна и подвижна във времето е материята. И сега е така.

3739
Чоки,

Като казваме, че не се учело достатъчно езици при соца, трябва да сме наясно с какво сравняваме и колко смятаме, че би било достатъчно.

Едно време учехме задължително по два чужди езика – руски и един западен. Кой колко е напреднал в това е въпрос не толкова на предлагането, колкото на желанието да учиш. Твърдя, че като цяло се предлагаше добро обучение, включително и по езиците. Това съвсем не подразбира достигане до свободно владеене, а само началото – от училището не може да се иска повече.

Сравнявайки, кои са по-добре от нас тогавашните? Сегашното образование по езици? Че то дори номинално не изисква да минеш два езика, а фактически е … юдол плачевна. А примера с Англия и САЩ го дадох именно като не-пример – всички знаем, че говорещ чужд език англофон е рядко природно явление. Много от тях и английски не знаят грамотно.

3740
Цитат
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци …
учителите при соца са били ученици и студенти при Царство България …
с изключение на езиковите гимназии , останалото обучение по чужди езици бе "пълна скръб"
Тук има некои яки исфъргания. Направи си сметка кога закриха соца и кога трябва да е бил студент или ученик действащ по него време учител. Очевидно бъркаш. Много добре знам кои ми бяха учители през 1967-78г.

Ще има да вземаш и за „пълната скръб“ – имаше си достатъчно добро обучение и в основното, и в средното училище. Впрочем я иди поразпитай например из Англия или САЩ колко чужди езика знаят тамошните ученици и колко добре ги знаят.

3741
Цитат
повечето деца не искат да четат
Както казах, това съвсем не означава, че книгите сега не са много по-достъпни, и то по различни начини. Съществуването на проблема, за който говориш, няма как да опровергае това.

3742
Цитат
Грешиш!
Изобщо не греша, много добре знам какво говоря и го практикувам ежедневно.
Нищо от това, което казваш, не оборва казаното от мен. Книгите сега наистина са достъпни, по най-различен начин. Защо някои не ги четат е важен, болен, мащабен, но съвсем друг въпрос.

3743
Хора, съсредоточете се – не става дума за обучение по езици, нито за елхи, нито за бай Тошо и други байовци :)
„Забравено“ също не е точно: „забравени“, а по-точно отминали, са много неща.

Тук приказката тръгна за четенето. На книги!
Има страшно много да се каже за това, как в това отношение се промениха нещата с времето. И далеч не всичко се е променило към по-лошо. Напротив, има цял ред фактори, които приближиха книгите до нас неимоверно много! Точно за това можем да си говорим дълго-дълго.

3744
За заглавието: според мен „езиково обучение“ не е това, за което си говорим. По-скоро за четенето на книги на руски някога, или, ако предпочитате по-общо, за четенето на „чужд“ език, или дори за четенето на книги изобщо.

3745
Цитат
прост отговор -откъдето дошло, там отишло
Зададе въпрос – получи адекватен отговор. Увъртането не отменя това.

3746
Цитат
ама ти си знаеш, де
Не, не си знам, де. Моля, обясни ми.

3748
Цитат
аз пък искам ти сега да кажеш една държава в съвременния свят, която си е отишла ей така, от само себе си, самоликвидирала се е
Може ли аз?
• СССР стана на рой държави.
• Чехословакия стана на Чехия и Словакия.
• Сърбия и Черна гора стана на тези двете.

3749
Цитат
цитират не Кремъл, а комюнике
Напротив. В новината пише „съобщиха от пресслужбата на Кремъл“ и „се посочва в изявлението“. Не се цитира съвместно комюнике, каквото, предполагам, по такъв дребен повод не се и изготвя.

3750
Цитат
Вече провокацията си е "украинска"!
В случая цитират Кремъл. Има да чакаш весникъ да го каже от свое име.

3751
Само да не вземат да изтърват нещо неутрално или (ужас, ужас!) положително за Русия или Путин, че тогава вашите окраинци ще ви спретнат майдан. А ешес ще емигрира в Обединените щатове.

3752
Цитат
Ми сигурно в "алианса"
Е сега сички сме ф Алианса. Обаче парчето „Жингел Бел“ го нема, а вместо него – „Кинти, кинти дай ми“ и „Идвам ти на гости с фуражка и завинаги“.

3753
В петък имаше не само новини на руски. Помня, че съм гледал и музикални програми, и научнопопулярни филми, и мултфилми ...

3754
И аз като Minderbinder купувах много фантастика, особено като ученик и студент, сега имам стотици томове. Благодарен съм, че като ученик открих фантастиката, а и тогава беше силно време за нея – по света, а и у нас, се създадоха изключителни неща в жанра, с грамадна ценност изобщо за литературата.

На руски излизаше и какво ли не още, и съветски автори, и огромно количество преводи. Само да искаш да четеш!

А професионалната литература на руски беше безценна именно тогава, в соца. Говоря за моята област, математика и информатика, и спомените ми са най-вече от студентско време (80-85-та) и след това. Имаше и от съветски автори, и много преводи. При това преводите бяха страхотно добри, защото се правеха от висококвалифицирани професионалисти в съответните науки. Такива бяха и редакторите тогава. Често преводите дори надминаваха оригинала по качество на съдържанието, заради поправените грешки и бележките на преводача и редактора.

Отгоре на всичко един том струваше между рубла и нещо и две и нещо, понякога и под рубла. За превеждане в левове това се умножаваше по 0,8 (тогавашния курс). Въпросът винаги беше не дали можеш да си позволиш някоя книга, а дали няма да свърши преди да разбереш, че я има.

По едно време се появиха каталози на предстоящите заглавия, по които можеше да се абонираш за което те интересува от примерно 6-7 основни издателства. След месеци, като дойде книгата, имаш запазен екземпляр. Търсенето беше толкова голямо, че някои книги не стигаха до рафтовете, а имаше само за абонираните.

Сега не е така, разбира се. Книгите на руски са и скъпи, и много от тях, в оригинал или преводни, далеч не така качествени. Има много ширпотреба. У нас практически не се внасят руски издания и почти няма откъде да си купиш по интернет. Почти единствената възможност е Ozon, който е практически неизползваем, защото доставката оттам оскъпява поне 2-3 пъти и без това скъпата книга. Имам си свои начини да се снабдявам на добри цени и ако някой се интересува, ще му кажа, но не е ясно дали и на него ще му вършат работа.

За книги на други езици също си има начини да се намалят разходите, но това е отделна тема.

3755
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 21:10:09 »
След известно увъртане, най-после виждам почти директен отговор: става дума за обикновен расизъм. Не бил расист, ама имал предубеждения! Ами расизмът е точно това: предубеждения и неспособност да бъдат преодолени. Обаче, противно на твърденията ти, те не са присъщи всекиму.

3756
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 20:16:18 »
Цитат
Аз не съм расист, но съм еднакво предубеден както всички други към циганите
И защо си предубеден? Ако попаднеш на чист, нормално развил се, държащ се нормално циганин, който по нищо не се отличава от другите хора наоколо, освен да е евентуално малко мургав, толкова ли е невероятно да можеш изпи някоя ракия с него? Може да ти е колега. На мен ми изглежда нормално и се учудвам на недоверието ти.

3757
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 19:42:39 »
Цитат
И за циганите ли ще си говорим като "аз имам много приятели турци"
Не съм казал това нито за турци, нито за цигани. Попитах нещо, надявайки се да науча от отговора за себе ли твърдиш, че си расист или го приписваш на другите. Е, дотук отговор няма.

3758
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 18:49:30 »
Цитат
Това обаче не променя факта, че никога няма да седнеш да си пиеш ракията със завършил гимназия циганин
Ти за себе си ли говориш или за другиго? Ако е за себе си, сползвай първо лице. Ако е за другите, сигурен ли си?

3759
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 15:26:04 »
Цитат
За да се интегрират циганите не е нужно само да завършат средно или висше образование, а всички други да ги приемат за равни. Да не си бърчат носовете зад гърба им, а да ги третират като себеподобни в обществото
Никога не казвай за образованието „само“! Ако всички бяха с образование и работеха, проблемът нямаше да съществува и никой няма да бърчи нос, за това бъди рахат. Щяха да са просто част от нас.

3760
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 12:35:28 »
Цитат
Да сме честни и да добавим и нашето съпротивление срещу интеграцията им
Е, казвам ти честно, лично аз се съпротивлявам само срещу думата „интеграция“, защото е излишна и претенциозна чуждица. Срещу приобщаването не само нямам против, а смятам, че е крайно нужно. Защо иначе водим този разговор?

3761
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 12:04:20 »
Цитат
Следователно, не интегрираните, а интегриращите не стават?
Отговорността е преди всичко на обществото, което (уж?) се стреми да приобщава. В нашата обществена система няма нито способност, нито стремеж да се осигурява например работа на всички, да не говорим за безплатно и смислено образование, здравеопазване и други неща. В тази система е много по-изгодно циганите да са необразовани, мизерстващи, отчасти превърнати в престъпници платени гласоподаватели.
Не трябва да се пренебрегва и другото обаче: у „интегрираните“ има изключително силна инерция на съпротивление срещу цивилизован живот, живот с правила, различни от тези на племето им. Това си е факт, както и че никой досега не е намерил рецепта за преодоляването на тази съпротива. Говоря не само за у нас.

3762
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 10:36:52 »
Цитат
да интегрираме циганите, вместо да ги държим в диво състояние, за да можем после да се оплакваме, че цапали, не работели и много гласували
Интегрирането е преобразование на функции, обратното на диференцирането. Например като интегрираш x² ще получиш x³/3+C, където C е коя да е константа :)
А виж циганите може да се приобщават, поне донякъде. В основното училище имах за съученици две циганчета, момче и момиче. Момчето си стана свестен, работещ човек, ожени се и отгледа син, дори и след десетки години се знаем и ни е приятно да се видим, макар случайно. Момичето обаче често не идваше на училище. Разбрахме, че майка ѝ не я пускала, та учителката ни ходеше у тях да я убеждава да не го прави. Не знам какво стана после с това дете. Това беше много отдавна, в дълбокия соц, държавата правеше едно-друго без да вдига шум (не се дори говореше за приобщаване) и резултат имаше.
Днешната ни държава няма такива амбиции. Дрънка се за „интегриране“, и десетилетка на интегрирането имаше, т.е. усвоиха се едни пари от когото трябва, но полза никой не видя и става по-зле.

3763
Bacho Кольо,
Нямам представа какви руснаци има предвид Firmin.
Каквото казах е достатъчно ясно, а на заяждания няма да отговарям поне до края на годината.
Дори някой да цели точно това, като ми изписва нарочно погрешно форумното име.
Още веднъж, весело празнуване!

3764
Здрасти, Firmin-е,
Веднага ще отбележа, че пространният ти пост е интересен за мен, но не дава отговор на въпроса, който си зададох (и на теб, ако поискаш да отговориш) относно предишното ти мнение. За мен противоречието, което посочих, е налице.

Колкото до формирането на русофилски възгледи, и при мен, разбира се, това мина през юношеството и младежките години и четенето на много книги на руски – всякаква литература, включително професионална. Чета си и сега. Дори пиша понякога. В нито един момент това не е намалявало усещането ми, че съм българин и привързаността ми към българското. Всъщност за мен едното и другото естествено се допълват.

Но юношеските и младежки години са само началното формиране. По-нататък нещата минават и през осъзнаване, през аналитично затвърждаване (а при другиго – отхвърляне) на възгледите. Така че не бива русофилството да се свежда до „тогава така ни възпитаваха“, защото това би било неоправдано опростяване и изкривяване на същността.

Аз също не толерирам високомерното, пък дори и само добронамерено покровителствено, отношение на някои руснаци към нас, българите. Но изобщо не съм съгласен, че – цитирам те – „към нас те са, в най-добрия случай, патерналистично настроени“, т.е., че високомерното отношение е поголовно. То си е до човека. Общувай с по-интелигентни руснаци и ще се убедиш, че отношението им е съвсем друго.

За яснота, нека допълня, че симпатията и надеждите ми за Русия, или всичко онова, което е моето русофилство, не ме заслепява и не ми пречи да виждам недостатъците и на руснаците, и на държавата им, предишна и сегашна. Нито пък мисля, че заслепеността е характерна за мнозинството русофили в България. Това за „заслепеността“ за мен е глупава и характерно козяшка теза, но в главата на козяшки миндил тя е обусловена от злоба, тъпота, „професионални“ задължения или всичко това, а тук е неуместна.

Весело празнуване на всички, всем и ту еврибоди! :)

3765
Цитат
Като убеден русофил ясно и категорично ви казвам … това е всъщност един обект, лошо диагностициран. Няма русофилия и няма русофобия. Има неизличима българска РУСОПАТИЯ.
Никак не разбирам какво иска да каже Firmin. Самият той наясно ли е? Ако отношението на българите фили и фоби към Русия е психично отклонение, как да разбираме, че той бил „убеден русофил“? Да не би убеденост и патология да са едно и също?
А пък приравняването на русофилия и русофобия намирам за, казано най-меко, изсмукано от пръстите и обидно.
Като смятам себе си за русофил, влагам в това и емоционална привързаност, и убеденост в грамадната ценност на Русия за света, и надежда, че добродетелите, които излъчват руската душевност и култура, имат силата да облагородяват, да преобразяват света. Тази привързаност, убеденост и надежда са много дълбоко вкоренена, неотделима част от мен. И русофилията ми никак не пречи, а според мен даже помага да изпитвам симпатия към хора от всякакви други народи и към достойнствата на тези народи.
А какво е русофобията, освен омраза към Русия, а и към русофилите? Активно пропагандирана отрова и всяческа вреда за обществото и страната ни. Откъде накъде ще се приравнява това недостойно и гнусно явление с русофилството?

3766
Цитат
Извинявай, ама той не се различава по нищо нито в приказките си, а още по-малко в поведението си, от Стефан Тафров
Аз пък не намирам никаква прилика.
Тафров е мазно, лицемерно, лъжливо и нахално леке. Костадинов е директен, може би рязък – ако искаш, смятай това за недостатък – но нахалството на такива като Тафров, отровната им, малоумна и вредна за всички ни русофобия, която те ни натрапват почти 30 години, трудно се понасят.
Та между двамата няма нищо общо.

Страници: 1 ... 58 59 60 61 62 [63]