Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:19:11

Автор Тема: АвтоМото  (Прочетена 36081 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #180 -: Октомври 08, 2021, 19:26:48 »
Драстичното увеличение вече е факт за друго гориво наистина екологично и до сега най-евтино метана.
Миналата година декември  1,14 за килограм в Бургас в София етествено 1.06 ( те там нали сами си пърдят и си го произвеждат ).
Тази седмица цена 2.28 в Бургас, днес гледах във Варна цена 2.36 за килограм.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #181 -: Октомври 08, 2021, 19:29:47 »
Тук е към €1.50.

При по-евтини храни.

Ше плащате повече акциз на държавата, няа как  :bigok:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #182 -: Октомври 08, 2021, 19:43:53 »
Днес запалих трактора -дизеловия.
Бем ти еХологията, излезе ми 20% по-йофтинко при все че на нафтата има акциз, а за метана няа.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #183 -: Октомври 08, 2021, 22:08:48 »
Приказки с шофьор на ТИР който пътува до Русия и обратно.
Отоплява се в къщи с дърва.
Прави си такава сметка.
Останали са му 2 нафтови печки от онова време.
Като зареди в Русия евтина нафта 200-250 л. може да ги оставя на курс.
И му излиза по-тънко да се грее с нафтова печка отколкото с дърва.

Евтината нафта е средна цена 50 рубли = 0,60 евроцента за литър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #184 -: Октомври 09, 2021, 13:46:00 »
Понеже тук става дума за коли и горива:
И при мен бензинът скочи много - Февруари/Март беше около $2.20-$2.30 за галон. Сега гони $3.40-$3.50 за галон. Добре, че вече не се налага да карам не дълги разстояния. За газта на знам още, понеже времето е топло и не се налага да пускам парното.
Преди 2 седмици един от внуците имаше рожден ден. Партито беше в парк наблизо до нас. Отивам, паркирам и гледам - до мен един много познат, но необичаен за тук авотомобил. Отивам по-наблизо, оказа се ..... ВАЗ 2107! Лъскаво хромиран, наситено червен. Собственикът се оказа приятел на зетя, та бая си поговорихме (някога имах същия модел в същия цвят).  Намерил колата в плевнята на един стар дядо, който я купил през 1989 (една от последните влезли в Б-я) за сина си.  Покарал я синът година -  две, драснал за Испания и се установил там, а дядото вече не шофира. Вкарал я в плевнята и така около 25 г.,  на километража 32-33 хил км. Спазарили се, натоварил я той и право в сервиз. Пълно възстановяване. После тунинг, някои екстри и през океана. Тук не са му напрвили никакви спънки, даже мито не е платил - понеже се водела за колекционерска. Единствено имал трудности със застраховката. Застраховките се правят на статистическа на коли от същия клас, ама тази я нямало в списъците :-) Правили снимки, чесали се по вратовете и накрая рекли: дай $90. За сравнение - за една 10 г кола, среден клас премията е около $300. Накрая дори се повозих та си спомних звука на баба Лада. Последно - държи я в гаража и я изкарва само когато прогнозата е за слънчево време :-) :-) :-)

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #185 -: Октомври 09, 2021, 13:51:55 »
Последно - държи я в гаража и я изкарва само когато прогнозата е за слънчево време :-) :-) :-)

Тия автомобили издържат на -40, ако знаеш кво правиш. :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #186 -: Октомври 09, 2021, 14:19:26 »
Като продължение:
Същият младеж (собственика на Ладата) върти малък бизнес с коли. Събрали са се няколко човека, купуват запазени коли, ремонтират и пращат в Б-я. Сега хитът бил Хонди с уредби за метан, фабрично инсталирани. Предимно Сивик и Акорд. Преди 10-11 г в Калифорния са били внесени доста от тези по специална поръчка - нали там са най-големите екоманиаци в северна Америка. А "самоуважащият се американец" винаги иска нова кола и сега ги разпродават. Там в в СА сняг и лед няма, дъжд от време на време и луга не ползват, та колите са много запазени. Както и да е.....нашият човек дал една от тези на баща си. Обаче тук, за цяло Чикаго има само 4 станции за метан. Дядото взел да мрънка, че му е много път да ходи да зарежда. Синът направил отклонение от газовите тръби на къщата и го изкарал до гаража. Намерил специално компресорче за такива нужди и ....в крайна сметка си има газостанция в двора:-). На газостанцията цената е $2.50 за кубичен фут, за домакинството е $0.50 (за сега).
НАЦИЯ ТЕХНИЧЕСКА!
Е, аз като стар мрънкяч му напомних, че ако го усетят комшиите веднага ще го докладват (тукашните са вярващи пионерчета) на пожарната и тогава икономиите ще му излязат пред носа.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #187 -: Октомври 09, 2021, 14:21:00 »
И при мен бензинът скочи много - Февруари/Март беше около $2.20-$2.30 за галон.
Демократите дан са въвели некви зелени изгъзици в цената?

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #188 -: Октомври 09, 2021, 14:57:32 »
Тия автомобили издържат на -40, ако знаеш кво правиш. :)))
За това няма смисъл да споря, т.е. съгласен съм.
Карал съм ВАЗ от 1981 до 1999 (много здраво) и епизодично до към 2001. Последната ми кола беше на 240 хил, за предишната съм забравил, отдавна беше. Имам само 2 случая когато съм спирал вследствие на технически проблем - един път кондензаторът на делкото (слава богу имах резервен) и втори път, когато ми "изпуши" съединителя, за късмет само на 50 м от блока на един приятел. Синът ми продаде 7цата на един съсед през 2005 за символичната сума от 500 лв. Прибирам се през 2009 и гледам съседа слиза ....от мойта кола. Беше стегната и "напудрена". Аз му викам: а бе, Добри ти защо караш мойта кола? :-) ....май се отвлякох.

Като каза, че кара Ладата само в слънчево време, младежът имаше предвид, че като тръгнат ръждите няма никакъв шанс да я възстанови. Тук почне ли снега ръсят сол и поливат луга всеки ден, даже по два пъти. А на Ладите, както всички знаем слабото място са тенекиите.

Горното не се отнася само за Ладите, а и за всички съвременнни "средно статистически" коли. От личен опит с Мазда 3 и Субару Импреза: на 5-тата година почнаха да избиват яки шупли по колонките на вратите - отвътре навън,без никакви външни повреди. Боята на тавана взе да се люпи, по-точно това лакиращото покритие (нали сега боите са дву-компонентни), пак без никакви външни увреждания. Има логика: тук е нормално когато купиш кола на изплащане това да стане за 5 год. заводската гаранция преди беше за 5 г., сега я намалиха на 3 г. Та стане ли колата на 5 г. имаш доста причина да си помислиш за нова :-) :-) :-)

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #189 -: Октомври 09, 2021, 16:03:59 »
Демократите дан са въвели некви зелени изгъзици в цената?
Първо, аз лично отдавна не гледам никакви новини ни тукашни, ни Български. Писнало ми е от зъбати усмивки на лъскави изкуствени ченета, които говорят много, а не казват нищо. За мен информацията идва от тоова което виждам около себе си и от форумите в които участвам (имам предвид коментарите). Приемете го за комплимент. Ако търсите някаква така "по-високостояща" информация, обърнете се към колегата Бъч. Той обича да се рови из разни хи-клас списания и уеб сайтове  :t2015:

Та на въпроса: точно на детското парти което споменах по-горе, младжите оживено разискваха, че тука по Чикаго в най-скоро време ще въвеждат нов данък (такса) върху горивата в размер на около 10% и точно свързан с екологията! Възможно е, това голямо увеличение да се дължи на него. В Уисконсин цената на бензина е все още $2.90. Тук има приказка - кога дойде до данъци и такси Чикаго е лидер за цяла Америка. Ние българите тук казваме - за Щатите слънцето изгрява в Чикаго

Други примери от последните 2 месеца:
- Пазрувам хранителни стоки веднъж седмично в един и същи магазин. Цени на артикулите не гледам (купувам това, което ми трябва и което ми харсва). Та плащах по около $80-$90, сега отива към $110-$120, за същите продукти.
- Вдигнаха ми застраховката на къщата с 20%. Обадих се - казаха, че има голямо поскъпване на строителните материали и "липса на работна ръка". Звъннах и на друга компания - да си сверя часовника. Получих идентичен отговор и идентична оферта.
- Миналия месец въведха нова такса на телефона - 10%
- Последната сметка за вода е с 25% отгоре. Септември беше дъждовен и не съм поливал изобщо, в сравнение с август,когато поливах през ден.
- От Работата:
а) От края на месеца всички производители на елдвигатели вдигат цените с 10%.
б) За изделията които продаваме купуваме редуктори. Главният ни доставчик е фирма, клон на немска компания. Стандартни изделия, срокът на доставка беше 1-2 седмици. От миналия месец е 8! седмици.
в) Вчера получих съобщение, че О пръстените които използваме вече имат срок на доставка 6-8 седмици!!! Преди бяха за 3-4 дни. Доставчикът е във Виетнам!!!
г) Имаме една линия от изделия, за които получаваме заговките от чужбина. Тези са най-бързо изпълнимите, ние ги пращахме за 3-4 дни след поръчката. Да ама сега отиват на 5-6 седмици. Доставчикът е от Китай.
д) Жена ми мърмори от 2-3 месеца имат недостиг на персонал. Фирмата в която работи е производствена, металообработване. Имат пуснати няколко обяви, но кандидати НЯМА!
Глобална Инкономика, не ли?

Сега, понеже някой ще рече: ти що ревеш, нали сам си отишъл в Америката. Не, не рева. Просто се мъча да сметна 2+2. Обменям инфо с Б-я, гледам тука и си мисля - голяма мътилка се бърка в днешно време. Ако някой може да обобщи - ще съм благодарен. Казах - не съм по гео-анализите.

И ако г-жа №67 (Ной) реши да ме секвестира за офтопик, нека първо сподели как е по Канадските ливаге  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #190 -: Октомври 09, 2021, 16:24:20 »
и си мисля - голяма мътилка се бърка в днешно време.

Ми на първо място - инфлация, за която бяхме позабравили в годините след 2008, но която може би се връща под няква форма.
Няа как да се напечатат и да се раздадат трилиони и те да имат същата покупателна способност...


Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #191 -: Октомври 09, 2021, 16:32:10 »
Ми на първо място - инфлация, за която бяхме позабравили в годините след 2008, но която може би се връща под няква форма.
Няа как да се напечатат и да се раздадат трилиони и те да имат същата покупателна способност...
Което си е вярно - вярно е. Пак личен опит: от известно време всяка банкнота която пипам е чисто нова (от $20 до $100). Една такава "девствена", без гънки и като я доближиш до носа си мирише на мастило.....

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #192 -: Октомври 09, 2021, 16:38:48 »
Quote (selected)
Ако някой може да обобщи - ще съм благодарен.

👉Why are supply chains so messed up?

Фдопълнение чух, че половината од фсички контейнери фсвета седят празни по пристанищата ф...Щатите и местните се чудят как да ги разкарат одтам.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #193 -: Октомври 09, 2021, 17:11:52 »
Quote (selected)
Фдопълнение чух, че половината од фсички контейнери фсвета седят празни по пристанищата ф...Щатите и местните се чудят как да ги разкарат одтам.

Никой не иска да разхожда празни контейнери, а от САЩ навън освен соя и царевица няма много какво да се вземе.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #194 -: Октомври 09, 2021, 17:22:55 »
Споко, всичко е в рамките на прогнозите.
Вървим към създаване на нова класа - прекариат.
Изглежда събитията се развиват малко по-бързо от очакваното.
Предполагаше се, че това ще се случи след около 30 години, но изглежда няма да са необходими повече от 20.
Прекалено дълго се разчиташе на евтина работна ръка, отдалечена на хиляди километри от потребителите.
Увеличаването на транспортните разходи и проблеми, само ще ускорят завръщането на производството при потребителите.
Но понеже там вече няма подходяща работна ръка, масово ще се тръгне към автоматизация и роботизация.
Намираме се съвсем в началото на този процес.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #195 -: Октомври 09, 2021, 17:40:45 »
таа "класа" си съществува од 10-15 години, не виждам що треа да бъде "създавана" фтори път.

Интересно, как ще завърнеш произвотството при потребителите, ако суровините и материалите за тва произвотство са на пичефци?
Интересно, как ше я праиш таа афтоматизация и роботизация, ако материалите за чиповете и полупроводниците за афтоматите и роботите са на пичефци?

На място можеш да праиш грънци. Буквално грънци. И евентуално гoлеми, освен ако евреите не се размрънкят за нарушен копирайт.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #196 -: Октомври 09, 2021, 18:24:27 »
таа "класа" си съществува од 10-15 години, не виждам що треа да бъде "създавана" фтори път.
Някъде е създадена, другаде все още не.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #197 -: Октомври 09, 2021, 18:34:57 »
специално точно фтоа точен момент иаме обратно движение на пазара на труда, познай защо.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #198 -: Октомври 09, 2021, 18:42:31 »
На място можеш да праиш грънци. Буквално грънци. И евентуално гoлеми, освен ако евреите не се размрънкят за нарушен копирайт.
И аз така мислих навремето, после започнах да работя с Proteus Design Suite, сега нямам нужда от суровини, материали, кабели, транзистори, чипове и микроконтролери за да сглобя един автомат и да видя дали ще работи.
Всичко правя и тествам на Proteus, после пращам файла и получавам готовото изделие.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #199 -: Октомври 09, 2021, 18:49:26 »
специално точно фтоа точен момент иаме обратно движение на пазара на труда, познай защо.
Пандемията само ускори процеси, които вече бяха започнали.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #200 -: Октомври 09, 2021, 18:51:24 »
И аз така мислих навремето, после започнах да работя с Proteus Design Suite, сега нямам нужда от суровини, материали, кабели, транзистори, чипове и микроконтролери за да сглобя един автомат и да видя дали ще работи.
Всичко правя и тествам на Proteus, после пращам файла и получавам готовото изделие.


Сега кво, ше ми искаш данните и да ти платя $100 прес пейпал, за да ми кажеш как го праиш?

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #201 -: Октомври 09, 2021, 18:52:55 »
Горното не се отнася само за Ладите, а и за всички съвременнни "средно статистически" коли. От личен опит с Мазда 3 и Субару Импреза: на 5-тата година почнаха да избиват яки шупли по колонките на вратите - отвътре навън,без никакви външни повреди. Боята на тавана взе да се люпи, по-точно това лакиращото покритие (нали сега боите са дву-компонентни), пак без никакви външни увреждания. Има логика: тук е нормално когато купиш кола на изплащане това да стане за 5 год. заводската гаранция преди беше за 5 г., сега я намалиха на 3 г. Та стане ли колата на 5 г. имаш доста причина да си помислиш за нова :-) :-) :-)

Споделял съм го, но ще го повторя за пенилко.
Имам три баничарки Ситроен Берлинго - 1999, 2007 и 2011 г.
1999 г. е поцинкована и не е мръднала.
За другите не ми се говори.
Средата при мен в Москва е много агресивна.
Зимата е шест месеца с много активно снегопочистване.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #202 -: Октомври 09, 2021, 19:03:29 »
Сега кво, ше ми искаш данните и да ти платя $100 прес пейпал, за да ми кажеш как го праиш?
Напротив, при нас пиратите всичко е условно безплатно.
Плащаш само с време, за да усвоиш безплатното.
Времето е по-ценно от всичко, но малцина го осъзнават.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #203 -: Октомври 09, 2021, 19:06:25 »
И ако г-жа №67 (Ной) реши да ме секвестира за офтопик, нека първо сподели как е по Канадските ливаге  :crying_with_laughter-3302:
67 не може да те секвестира, а Ной не вижда основание и няма намерение!  :0005:
По канадските ливади е същото като по американските - на всяко предприятие на вратата виси табела "НАЕМАМЕ!", опашката пред кафенето вече става такава, че да си носиш кафето от дома,
Аз дойдох в Канада на бензин около 67 цента на литър, сега плащам 150 за същия литър. В това са включени разни зелени такси, сини доставки и вече не помня какво. За момента все още е ефтин индустриалният бензин (в червено), щото ако на фермерите им се наложи да плащат градски цени, те ще изкарат комбайните и редосеялките пред парламента, че може и връз него.
Потребителската ми кошница не само е поскъпнала, но и значително е редуцирана като разнообразие. Доставките от Европа са бааааавни, нерегулярни, а което дойде, веднага се разпределя между наши хора. Справка - гръцкото саламурено сирене, латвийската сметана, грузинската газировка. Налага се да се поръчва отрано, което значи, че до магазините стига по-малка част.
Местните аналози на Била внимателно, тихо и тайно прегрупират полиците. Преди имаше осем фасона грах, сега ако има два налични - добре е. И не е гарантирано, че ще бъде зареден утре - ако си попаднал на това, което ти трябва, мислиш два пъти и си купуваш и резервен буркан, за всеки случай. Но пък бисквитки, които се правят в Канадско, има на корем. Номерът с яденето на пасти е на път да се повтори.
Сиренето ми си качи долар без да пита, маслото се удвои. Изчезнаха консервите, които предполагат ръчен труд - пресни плодове в сироп и подобни. На всяка каса има разпечатана картинка "Нахранете Сами!", "Нахранете Алис!", "Всяко десето канадче ходи на училище гладно!" По идея това би трябвало да бъде грижа да правителството, обаче то се грижи за гладните бизнесмени в Африка и не успява с всичко останало.
В Квебек любимата на българите ферма за домати затваря поради липса на работна ръка. В същото време седем милиона канадци седят на социално-ковидна помощ, но не рачат да ходят да гледат домати. Засега.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #204 -: Октомври 09, 2021, 19:08:33 »
А доходите, доходите колко сасе увеличили, одкакто си фканада?  :smokin:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #205 -: Октомври 09, 2021, 19:09:13 »
AnonimusBG, ще потвърдя. Карам Меган класик1 произведен декември 1997. Няма грам ръжда, или тенденция, никъде. Френските коли са добри.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #206 -: Октомври 09, 2021, 19:10:00 »
Споделял съм го, но ще го повторя за пенилко.
Имам три баничарки Ситроен Берлинго - 1999, 2007 и 2011 г.
1999 г. е поцинкована и не е мръднала.
За другите не ми се говори.
Средата при мен в Москва е много агресивна.
Зимата е шест месеца с много активно снегопочистване.
Коментирах единствено от личен опит. Маздата беше 2005 (разкарах я) , Субаруту е 2009, още я имам, ползвам я за ежедневни врътки в рамките на 15-20 км. Всичко и е ОК, ама ламарините дадоха фира още преди 6-7 г. Чувал бях, че някога Вартбурга е бил поцинкован.
Да обобщя: вашият пример  доказва една стара приказка - всяко старо е по-добро от днешното  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #207 -: Октомври 09, 2021, 19:12:31 »
Като всеки уважаващ себе си форум, трябаше да се даде държимото на най важната новина през тази седмица.
На 4.10 т.г. рухна Империята на Марк Зукенбергер.
Рухна Фейсбук, Инстаграм, Уатцап и всички структури и сайтове чрез които се влиза в тях. Техническите причини и досега се изясняват.
И това е само предупреждение.
Вземаш се прекалено на сериозно?
Получи.
Сезонът на ловът на цифровиците е открит.
А как ще бъде с новият световен ред, перезагрузката и трансформацията на икономиката, обществото и човека, без социалните мрежи, интернет обучение, интернет пазаруване, цифровизацията на личните данни и парите?
Ами - никак.
Напразни усилия на ковидниците и ваксинаторите.
Началото на краят им.
Няма да ви обременявам с излишна информация като арести в Сбербанк, основен цифровизатор на Русия.

Е, не е точно Авто мото, но все пак тема с техническа закваска :)))

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #208 -: Октомври 09, 2021, 19:15:54 »
Коментирах единствено от личен опит. Маздата беше 2005 (разкарах я) , Субаруту е 2009, още я имам, ползвам я за ежедневни врътки в рамките на 15-20 км. Всичко и е ОК, ама ламарините дадоха фира още преди 6-7 г. Чувал бях, че някога Вартбурга е бил поцинкован.
Да обобщя: вашият пример  доказва една стара приказка - всяко старо е по-добро от днешното  :crying_with_laughter-3302:

При мен това са коли които навъртат от 100 до 300 км. на ден в Москва и Подмосковието.
Т.е. в градски условия.
Естествено всичко е на газ(пропан).

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #209 -: Октомври 09, 2021, 19:18:40 »
Даже някои от старите модели не са поцинковани, а калайдисани. След това също има прилични неща (началото на хилядолетието) с покрития в които има доста неекологични неща на петролна основа. После, някъде 2005-2010 минаха на "екологични" покрития и became she what she became, remove, remove...

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #210 -: Октомври 09, 2021, 19:21:16 »
Какво стана с фетишизирания  растеж? То си беше класическа инфлация.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #211 -: Октомври 09, 2021, 19:22:20 »
А аз ще си купя Трабант.
Велика машина, от велики времена, на велик народ

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #212 -: Октомври 09, 2021, 19:25:36 »
Какво стана с фетишизирания  растеж? То си беше класическа инфлация.

Когато чуеш фразата „икономически растеж„, трябва вече да си научил, че става дума за заеми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #213 -: Октомври 09, 2021, 19:25:52 »
А доходите, доходите колко сасе увеличили, одкакто си фканада?  :smokin:
Минималната стана от 11 на 15 долара за всички тези години, ако правилно помня. Но нямам ясен поглед, защото и 67-и, и аз не сме на нея, затова е сложно да се прецени. Косвената идея е, че канадците затъват в дългове като патета в калчища. Даже централната банка взе да се свестява след десетилетия раздаване на кредити на корем.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #214 -: Октомври 09, 2021, 19:28:25 »
Алиса .. , велик, велик, пък все бит. Нашият Трабант от миналото се е преродил я в слона Мерцедес или в носорога  БМВ.
« Последна редакция: Октомври 09, 2021, 19:37:06 от dabedabe »

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #215 -: Октомври 09, 2021, 19:36:09 »
А аз ще си купя Трабант.
Велика машина, от велики времена, на велик народ

Почакай малко и Кирил Петков с Домусчиев ще ти продадат електроТрабант от Германия Косово.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #216 -: Октомври 09, 2021, 19:36:09 »
Ее, беа Мерцедееси.Сега Мерцедеса вади коли като трабанти.
Но Мини Купъра държи първенството в копирането на дизайна.
А Трабантът е идеология и мироглед

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #217 -: Октомври 09, 2021, 19:38:36 »
Почакай малко и Кирил Петков с Домусчиев ще ти продадат електроТрабант от Германия Косово.

Аха!
Нали по горе обяснявах за началото на края на тинтириминтирите цифровици и мъски, и маски.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #218 -: Октомври 09, 2021, 19:40:11 »
Практицизъм. Колата е средство за превозване на хора и товари и нищо повече. Надявам се скоро да отмине модата на тракторите и гиздавите циганки.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #219 -: Октомври 09, 2021, 19:43:26 »
В Гърция от повече от пет години автопарка се подмени с коя от коя по малки коли.
Удобни за градските условия.
Кайените заминаха за Нигерия за втора употреба

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #220 -: Октомври 09, 2021, 19:52:51 »
Ее, беа Мерцедееси.Сега Мерцедеса вади коли като трабанти.
Но Мини Купъра държи първенството в копирането на дизайна.
А Трабантът е идеология и мироглед

Какви мерцедеси, какви БМВ-та?
Корейците ги мачкат като коте у дирек.

https://www.genesis.com/worldwide/en/main.html

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #221 -: Октомври 09, 2021, 20:01:22 »
След топлата братска прегръдка на Северна Корея, едва ли ще остане читава корейска колица. На доизживяване са завалиите
И въобще този часпром - Ю.Корея трябва да се закрива
« Последна редакция: Октомври 09, 2021, 20:07:12 от Алиса .. »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #222 -: Октомври 09, 2021, 20:09:26 »
Чувал бях, че някога Вартбурга е бил поцинкован.
Всъщност старите варбурзи са калайдисани
Тва заравя двама собственика поне.
Не знам ролсройсите преди ВСВ дали и те са тъй.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #223 -: Октомври 09, 2021, 20:13:12 »
Виждал съм Ниса много стар модел. Отпред моторът поиздаден напред. Калайдисана. Вечна.

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #224 -: Октомври 09, 2021, 20:15:40 »
След топлата братска прегръдка на Северна Корея, едва ли ще остане читава корейска колица. На доизживяване са завалиите
И въобще този часпром - Ю.Корея трябва да се закрива

Абе аз ги мисля едни, но ще трябва да питаме ЗИП-чето.
Като се обединят мирно(Дай Бог. Засега не им дават.) двете Кореи няма кой да им се опре.
Супертехнологиите на Юга съчетани с Атома на Севера са си нещо просто супер.
Но едва ли Щатите и Китай имат интерес това да се случи.

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #225 -: Октомври 09, 2021, 20:17:22 »
Виждал съм Ниса много стар модел. Отпред моторът поиздаден напред. Калайдисана. Вечна.

"Нисата" всъщност е 'Варшава", която е "Победа".
За която тов. Сталин е казал.
Невелика "Победа" получилась.
Той все пак се е возил на "ЗИМ", т.е. "Пакард"

Иначе "Варшавите" ги помня като таксита в началото на 70-те.
А "Нисите" си джиткаха до края на социализъма заедно с "Баркасите"("Вартбурзите").
« Последна редакция: Октомври 09, 2021, 20:38:31 от AnonimusBG »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #226 -: Октомври 09, 2021, 20:18:34 »
Е, всеки договор има край все пак. Американците сигурно се тюхкат, че не са ги скроили за 1000 години.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #227 -: Октомври 09, 2021, 20:20:40 »
Мисля че Ниса е само микробус вариант. Имахме линейки май, от последната версия.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #228 -: Октомври 09, 2021, 20:31:54 »
"Нисата" всъщност е 'Варшава", която е "Победа".
Старите варшави си беха "победа". Ма после полците ги бастисаха като афтомобил.
 
Изглежда най-перспективната разработка е трабанта. Просто е изпреварил времето си. Идеален е за навия тренд - прахосмукачна на колела.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #229 -: Октомври 09, 2021, 20:41:32 »
Аз не съм го крил и не се срамувам, че съм бивш единствен собственик на нов Трабант комби. Това беше единствения начин да вземем бързо някакво превозно средство, и не съжаляваме. Никога не ни е подвел. Обиколихме много места с децата. Простихме се с него с разбираема тъга, като с член на семейството, бидейки все още той в добра кондиция макар 23 годишен. Можеше да изкара още 10 години.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #230 -: Октомври 09, 2021, 20:43:24 »
67 не може да те секвестира, а Ной не вижда основание и няма намерение!  :0005:
По канадските ливади е същото като по американските - на всяко предприятие на вратата виси табела "НАЕМАМЕ!", опашката пред кафенето вече става такава, че да си носиш кафето от дома,
Аз дойдох в Канада на бензин около 67 цента на литър, сега плащам 150 за същия литър. В това са включени разни зелени такси, сини доставки и вече не помня какво. За момента все още е ефтин индустриалният бензин (в червено), щото ако на фермерите им се наложи да плащат градски цени, те ще изкарат комбайните и редосеялките пред парламента, че може и връз него.
Потребителската ми кошница не само е поскъпнала, но и значително е редуцирана като разнообразие. Доставките от Европа са бааааавни, нерегулярни, а което дойде, веднага се разпределя между наши хора. Справка - гръцкото саламурено сирене, латвийската сметана, грузинската газировка. Налага се да се поръчва отрано, което значи, че до магазините стига по-малка част.
Местните аналози на Била внимателно, тихо и тайно прегрупират полиците. Преди имаше осем фасона грах, сега ако има два налични - добре е. И не е гарантирано, че ще бъде зареден утре - ако си попаднал на това, което ти трябва, мислиш два пъти и си купуваш и резервен буркан, за всеки случай. Но пък бисквитки, които се правят в Канадско, има на корем. Номерът с яденето на пасти е на път да се повтори.
Сиренето ми си качи долар без да пита, маслото се удвои. Изчезнаха консервите, които предполагат ръчен труд - пресни плодове в сироп и подобни. На всяка каса има разпечатана картинка "Нахранете Сами!", "Нахранете Алис!", "Всяко десето канадче ходи на училище гладно!" По идея това би трябвало да бъде грижа да правителството, обаче то се грижи за гладните бизнесмени в Африка и не успява с всичко останало.
В Квебек любимата на българите ферма за домати затваря поради липса на работна ръка. В същото време седем милиона канадци седят на социално-ковидна помощ, но не рачат да ходят да гледат домати. Засега.
Благодаря за изчерпателния отговор  :t2015:
Тук при мен също на всички офиси висят табелки "Хелп уонтед". Пращат ми редовно листовки " Хелп  старвинг кидс". Моят въпрос е ако ги има, защо ги има? Тук при нас има такива програми за "социално слаби", че ум да ти зайде - и за училище, и за квартири, и купони за храна и пр., макар, че не можем да се мерим с Канада в това направление. Но факт - всичките са за БЛМ и подобни. Да не ме изкара някой расист - просто е факт. А после - нямало работна ръка??? Ами ще споделя мнението на един стар негър, съсед ми е: той казва всичко се обърка след 64-та, когато Джонсън въведе "Сивил Райтс Акт". Преди това си работехме, знаехме какво получаваме и какво можем да си позволим. Да ама сега младите имат избор - получават пари без да работят и в останалото време си мислят за щуротии. Повтарям, старецът коментира само хората с цвят на кожата като неговата.

А, един спомен от Торонто 2010: Гостувахме на една близка. Заведе ни тя да ни покаже университета. Разхождаме се. Гледам по поляните отпред палатки и разни люде ходят напред назад. Февруари :-10 до -15 С.  Казвам й, а бе тия хора нямат ли къде да се подслонят? А тя ми отговаря: имат ама не искат!!! Общината им осигурява и подсон и топло и храна ама те не сакат, искат да са активисти..... Не разбрах за какво са активисти  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #231 -: Октомври 09, 2021, 20:44:02 »
"Нисата" всъщност е 'Варшава", която е "Победа".
А "Победата" е Опел Капитан (1938).

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #232 -: Октомври 09, 2021, 20:45:11 »
Абе аз ги мисля едни, но ще трябва да питаме ЗИП-чето.
Като се обединят мирно(Дай Бог. Засега не им дават.) двете Кореи няма кой да им се опре.
Супертехнологиите на Юга съчетани с Атома на Севера са си нещо просто супер.
Но едва ли Щатите и Китай имат интерес това да се случи.


Ако да теглим чертата честно, „Атома на Севера„ са картонени кулички, а на „Суертехнологиите на Юга„ отдавна са им взели мерника, и при обединението от тях няма да остане нищо.
Самсунг мърда ли още?
А как летеше...
До 70та година БВП на Ю.Корея се сформира от проституция.
И изведнъж там се появяват едни технологии и едни пари неизвестно от къде...
Поти същата история както с италианският автопром..

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #233 -: Октомври 09, 2021, 20:52:14 »
А аз съм се возила на Волга с еленче и кожени седалки

AnonimusBG

  • Гост
Re: АвтоМото
« Отговор #234 -: Октомври 09, 2021, 20:52:19 »
Аз не съм го крил и не се срамувам, че съм бивш единствен собственик на нов Трабант комби. Това беше единствения начин да вземем бързо някакво превозно средство, и не съжаляваме. Никога не ни е подвел. Обиколихме много места с децата. Простихме се с него с разбираема тъга, като с член на семейството, бидейки все още той в добра кондиция макар 23 годишен. Можеше да изкара още 10 години.

И аз имах 601S(не нов) няколко години.
Лоша дума не мога да кажа.
За тогавашния стандарт естествено.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #235 -: Октомври 09, 2021, 20:57:20 »
Първите коли на моите приятели в края на осемдесетте години бяха трабанти. Що купони, преходи и изпробване на вместимост сме преживели.
Мъжете само за ремонти и резервни части говореха.
Вече в началото на 90те ходеха на битак Румъния за чаркове.
Страшно се гордееха с колите си, и презираха всяка друга марка, и обожаваха ГДР
Прекрасни времена.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #236 -: Октомври 09, 2021, 20:58:05 »
Всъщност старите варбурзи са калайдисани
Тва заравя двама собственика поне.
Не знам ролсройсите преди ВСВ дали и те са тъй.
Пиемам поправката, но въпрос - кой автопроизводител ще чака две поколения за дойде новият  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #237 -: Октомври 09, 2021, 21:02:36 »
Мисля че Ниса е само микробус вариант. Имахме линейки май, от последната версия.

Да. Ниса и Жук бяха полските микробуси. Лека кола няма. Леките им бяха фиата (голям и малък) и Полонеза. А преди това Варшава.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #238 -: Октомври 09, 2021, 21:07:00 »
peniko, ще дойде ред. Скоро се заговори за производство на по-трайна техника, а не само да изкара гаранцията. Появиха се стоки с по-гълга гаранция, предполага се по-качествени, респективно по-скъпи. Новите технологии за жалост правят техниката все повече ремонтно непригодна.
« Последна редакция: Октомври 09, 2021, 21:12:24 от dabedabe »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: АвтоМото
« Отговор #239 -: Октомври 09, 2021, 21:07:41 »
"Нисата" всъщност е 'Варшава", която е "Победа".
За която тов. Сталин е казал.
Невелика "Победа" получилась.
Той все пак се е возил на "ЗИМ", т.е. "Пакард"

Иначе "Варшавите" ги помня като таксита в началото на 70-те.
А "Нисите" си джиткаха до края на социализъма заедно с "Баркасите"("Вартбурзите").
През 93 си купих Жук фургон. Трябваше ми за работа. Въртях го яко до 98ма. Единственият проблем беше, че на коляновия вал преди съединтеля няма семеринг, а набивка, която ми правеше ядове. Бях му инсталирал и уредба за пропан-бутан! Продадох го през 2002 (на печалба) макар и символична!!!
А преди няколко години не една от Чикагските магистрали видях да джитка Варшава гърбушка. Ама нагласена беше като булка за сватба.