Преглед на печата … > Култура …

Много лоша опера

<< < (8/8)

Firmin:
В крайна сметка, интересът на децата е водещият. Това, че нормите във връзка с правилата на назначаване на педагозите им го гарантират, си остава една презумпция.

В основното училище по пеене (така беше май предметът тогава) ни преподаваше една "другарка", дето после пееше в операта, тя си беше оперна певица. Ами нямам най-светъл спомен от това. Една приповдигната претенциозност, която мен, лично, ме изнервяше и хич не ме впечатляваше.

Обратно, другата ни другарка по пеене беше тих, фин и благ човек и музиката просто и отиваше. И това, при положение, че пеенето и физическото ми бяха най-омразните часове в училище.

Имахме за кратко и една луда, дето имаше навика със сатанинско хихикане за увертюра да кресва. Фактът, че счупи показалка, дебела едно детско пръстче, връз капака на пианото в кабинета ни, е показателен.

Майка ми свири на пиано и вкъщи имахме, едно подир друго, две - първото, немско, на 150 години, с резби и гнезда за монтаж на канделабрите. Второто, руско, модерно, за 80-те. Но и около двете се стъпваше на пръсти. Изпитваше едва ли не физическа болка, като седне на него вуйчо ми, защото той е фен на джаза и свири доста екстремно. Много блъска вуйчо ти - така казваше. Сега си има електронно и си свири на него. Аз не прихванах, в тези години джудото ме влечеше повече, брат ми, обаче, много по-късно, че е по-малък, научи доста. И двамата ни учеше за кеф, да си свирим за облекчение на душата, ако ни стегне шапката. Лошо няма. Но не е за мен.

И така, както писах, децата. Ако педагогът, който се назначава, има качества да обучава, възпитава и социализира децата, без да ги травмира при това - да заповяда, добре дошъл е. Но ако си донесе драмите, претенциите, неудовлетвореността, при все впечатляващата си професионална биография, в интерес на децата е да си намери друго достойно за таланта му поприще.

фелдкурат Ото Катц:
Тая тема става като оная - за "почти доайена на дипломацията" - попутчика Попов, сиреч ненужна.

Какво толкова е станало?
Има конкурс с предварително обявени правила, явяват се 50+ кандидата, един от тях иска привилегии, отказват му, правилно!
Някои правилно написа, че в конкурсните правила би могло да се предвидят изключения (точно дефинирани), в случая няма такива, правилата важат за всички кандидати.

Може ли тази "световноизвестна певица" да бъде привлечена към преподавателска работа по друг начин? Може! Една друга българска певица, вече десетилетия огранизира майсторски курсове без много щумиха, доказва се и като педагог.
Но тази прима (Такова) иска щатно място, става скандал със съответните първосигналрни реакции на минкулт, толкова може министирът. Допускам, че по-далечната цел на ДаринаТа е да стане директор на училището, нищо лошо в амбициите, за това вероятно й е трябва стаж като преподавател.

Прав е др. Фирмин и останалите - не всеки добър певец (в случая) е добър педагог. Погледнете биографиите на известните певци - по изключение техните педагози са (били) и известни изпълнители. Разбираемо е.

AnonimusBG:

--- Цитат на: Калинчо в Август 29, 2019, 21:26:33 ---
--- Quote (selected) ---Всичко това можеше да бъде избегнато с един елегантен нормативен текст. Че се допуска назначаване без конкурс на изявени дейци, лауреати на международни и национални конкурси.
--- Край на цитат ---
Изглежда доста неразумно, още повече критериите няма как да са ясно дефинирани. Ако лауреатстването в международни конкурси е изцяло по темата на бъдеща работа, очевидно кандидатът ще отвее конкуренцията. Ако пък не е така, предимството е видимо безсмислено.
За конкретния случай няма нужда от никакви особени промени. В училищата, особено силно специализираните като Музикалното, винаги има сериозен фонд за хонорувано преподаване, където конкурси не се изискват. Примадоната обаче явно е търсела поредния скандал, а не как да преподава в държавното училище.

--- Край на цитат ---

Според мен Калин най-точно го е написал.
Нещата в този случай май са далеч от музиката.
Впрочем аз самият съм далеч от музикалната общност, но всичко това ми напомня добре познати кариеристични прийоми.
Да се оправят, но Банов потвърди че не става за министър.
Просто трябваше да остане над схватката, а не да фейсбучи или инстаграми (не помня къде се изока) за оставката на директорката, която така и не се състоя.
Какво да се прави? Такива са кадрите на нашия политически елит.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия