Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 04:15:22

Автор Тема: Коронавирус в България  (Прочетена 1044916 пъти)

0 Потребители и 26 Гости преглежда(т) тази тема.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13020 -: Октомври 22, 2021, 20:12:07 »
:popcorn:
Абе китайци, вместо да въведат зелени сертификати като в ЕС, тормозят вируса и не му дават да заразява китайците.
Само се чудя защо дружеството за защита на вирусите не протестира за нарушаване на правата на вируса да заразява китайците.
:m1731:


Активен AnonimusBG
Just Member
*****
Коментари: 4230
Профил Ел. поща Лично съобщение (Активен)

Re: Коронавирус в България
« Отговор #121 -: Март 12, 2020, 21:32:19 »
Quote (selected)
"Победители" - врачи и медсестры снимают маски после закрытия последнего центра временного размещения больных коронавирусом в Ухане.

https://www.youtube.com/watch?v=vnhVxSdO4cY

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13021 -: Октомври 22, 2021, 20:14:09 »
А сега видЕхте ли кАде била мъката на българина – да НЕ СЕ БОЦНЕ, за дан'го помислят за "ваксаджийче"!!!
Не е това! Ами си е просто най-обикновен страх от оставяне на семейството без препитание (в случай на принудителна неплатена отпуска поради неваксиниране) или причиняване мъка на близките (в случай на проявяване на "страничен ефект" от ваксина във фазата на клинични изпитания).

Изразена от ЛЪЧО като типичен българин!
И дето вика Сержанта – GO, Лъчо, GO
Това да те нарекат типичен българин си е голям комплимент и съм поласкан, ако наистина съм го заслужил. Във всеки случай благодаря!

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13022 -: Октомври 22, 2021, 20:19:32 »
Готово, Сержант - увековечен си.
Може да се върнеш към преструването на загрижен за општезтвенуто сдраве.
*********   ✹    *********

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13023 -: Октомври 22, 2021, 20:20:18 »
:smokin:
свободен избор на ваксини няма

ми колкото познати са се ваксинирали в софия, по думите им всичките са имали възможност да избират.

ако няма, примерно, янсен, им казват къде има и къде могат да отидат.

има пунктове само с файзер, но ако файзер не те устройва, ти казват къде има модерна и янсен, не е или файзер, или нищо.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13024 -: Октомври 22, 2021, 20:21:36 »
Готово, Сержант - увековечен си.
Може да се върнеш към преструването на загрижен за општезтвенуто сдраве.

са асол ше ме намери на някоя спирка и ше избоде очите на квото си нарусивал, сори.

немога даспра да се преструвам  :smokin:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13025 -: Октомври 22, 2021, 20:22:47 »
ми колкото познати са се ваксинирали в софия, по думите им всичките са имали възможност да избират.

ако няма, примерно, янсен, им казват къде има и къде могат да отидат.

има пунктове само с файзер, но ако файзер не те устройва, ти казват къде има модерна и янсен, не е или файзер, или нищо.

аха, янсен, файзър и модерна -- или тези трите, или нищо. свободен избор, значи.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13026 -: Октомври 22, 2021, 20:26:26 »
аха, янсен, файзър и модерна -- или тези трите, или нищо. свободен избор, значи.

ми тва са регистрираните на територията на ес, респективно на българска територия.

наистина не разбирам какво те смущава. че няма спутник?

по същата логика и с лекарствата е така - на територията на страната легално можеш да си купиш само медикамент, който е регистриран в тая страна.


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13027 -: Октомври 22, 2021, 20:26:42 »
Един неваксиниран да има и ваксината няма ефект! Ми ето го комунизма. Един несъзнателен да има, такъв който иска да има повече парцалки от другите и комунизъм - няма!
Има, има - за такива отклонения и за по-сериозни отиват на Острова на забравата - Цейлон (по Ефремов). Освен това ПНОИ (психологически надзор над отделния индивид, пак по Ефремов) трябва да открие отклоненията в зародиш. Това е като имунната система в организма, не може без нея!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13028 -: Октомври 22, 2021, 20:27:38 »
аха, янсен, файзър и модерна -- или тези трите, или нищо. свободен избор, значи.

Що се заяждаш?
Свободен избор значи да избираш от това което са ти избрали.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13029 -: Октомври 22, 2021, 20:29:00 »

Quote (selected)
кви права?

Таа тема причинява на читателя аутизъм, очен рак и възпаление на мозъчната ципа и ако администрацията
имаше ей-тонинко емпатия, отдавна щеше да я е изметкала фкофата и доляла одгоре
 ѝ лизол, хлорна вар, бордолезоф раствор и бендзин, а после щеше да
се обърне, да се отдалечи на неколко крачки,
да извади од джоба си ена
запалка марка "Зипо",
да я щракне и
да я фърли
през рамо
ф кофата.

Аз не се произнесох в този случай за темата, а за поведенито на портокалското ти приятелче, което мноосе грижи за отношението към жените и правата им, ама мноо избирателно. В противен случай и най-долнопробният мангал може да му завиди на просташкото поведение.  Кат  му запееш в хора, ти  слагаш  в джоба си  реднешките  Чарлз Менсън или Джим Джойс...адекватни реднешки престъпници, със съответните мноо човеколюбиви причини.
Хич да не ти пречи, че тва е било преди мноо години...гадорията има навика да се повтаря. Подбирай си средата...внимателно. Убедена съм, че ще намериш какво да ми отговориш, ако и да е разтегливо...нямам грам съмнение

п. п. Ще се наложи да ме извиниш, че не съм заседнала  пред руски сайтове. Имам навика да си пробирам информацията  и да я засичам
« Последна редакция: Октомври 22, 2021, 20:35:19 от Aсол »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13030 -: Октомври 22, 2021, 20:29:43 »
Не се заяжда.
Толку си може.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1266
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13031 -: Октомври 22, 2021, 20:33:28 »
Щом ваксинирането води до желаните резултати фдруги страни...

Би ли дефинирал "желани резултати" и за кои страни иде реч?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13032 -: Октомври 22, 2021, 20:34:10 »
Абе, чудим се ... Известно е, че ако имаш куче, рядко фащаш грип. С коронката как е? Трябва ли да ваксинирам и  кучето? Или само него да ваксинирам? А на него сертификат ще му дадат ли?

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13033 -: Октомври 22, 2021, 20:34:28 »
Апропо, най-големите пискуни са и най-големите плачковци за "здравата ръка на държавата до 1989 г., когато немаше хър-мър".
Повече от ясно е, че въпросът за тях е кой какво иска от теб и какво си готов да му дадеш от себе си.
Едно време поне част от тях щяха да са не само ваксинирани, ами агит-ваксинатори.
Правилно. Едно време вярвахме на тогавашната си държава и на ваксините ѝ. Сега на тази държава и на нейните (всъщност дори не нейни) ваксини не вярваме. Простичко е!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13034 -: Октомври 22, 2021, 20:35:36 »
ми тва са регистрираните на територията на ес, респективно на българска територия.

шикалкавиш. самата европейска комисия остави на отделните правителства да решат какви ваксини да използват.

наистина не разбирам какво те смущава. че няма спутник?

жалък си. не спутник ми е проблемът, ама дали ще го разбереш?

по същата логика и с лекарствата е така - на територията на страната легално можеш да си купиш само медикамент, който е регистриран в тая страна.

така де, а защо са регистрирани само три? за да има свободен избор?
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13035 -: Октомври 22, 2021, 20:48:34 »
Би ли дефинирал "желани резултати" и за кои страни иде реч?

Желани резултати (в произволен ред) = нормализация, отпадане на ограниченията, връщане към ежедневието от преди ковид, възможност на съответната здравна система да се справя със случаите и да не е претоварена.

Емпирично - дори само Португалия, Дания, Норвегия. Със съответен процент ваксинирани над 85%.

Много аргументи може да се кажат и в полза на ваксините, и против тях.
Моето ниво на компетентност не е на вирусолог, епидемиолог или квото там, а и дори между експертите няма пълно съвпадение на мненията относно всички детайли.

Същевременно виждам къде какво работи. Виждам как за 5-6 месеца и със стройна организация Португалия излезе от доста тежкото положение пролетта. Виждам как животът се нормализира.

И виждам как зад всичко това стои един народ, който, без да "втори по интелигентност в света", се довери на правителството си и, поне за момента, се справи със ситуацията. И лесно мога да сравня с безумията, които се леят на територията по фейсбуци и секви там.

Кво ше стане при друг щам или при друг вирус? Никой не може да каже, а и медицината никога не е била точна наука.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13036 -: Октомври 22, 2021, 20:53:39 »
Ма, Асолке, ти си мислиш, че си някой ли?
Нямам право да се меся в работата на модераторите, но ми се струва, че т.н. "Ярослав" успешно кандидатства, за да прави компания на т.н. "Хер" на чист въздух.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13037 -: Октомври 22, 2021, 20:54:42 »
шикалкавиш. самата европейска комисия остави на отделните правителства да решат какви ваксини да използват.

жалък си. не спутник ми е проблемът, ама дали ще го разбереш?

така де, а защо са регистрирани само три? за да има свободен избор?

1. ми правителството на янев вече е близо половин година, там търси отговорите.

2. успокой се. слабо ме вънуват проблемите ти, щом държиш да отговоря на нескопосания ти опит за заяждане.

3. изборът е свободен между това, което е регистрирано за употреба на територията на страната. и което не ми се струва да се различава много между отделните страни в ес. личното ми мнение е, че трябваше да се разреши и спутник, дори и само за целите на повече избор.
но тия решения са на правителствено ниво, след май месец отговорността за тия решения е на правителството на янев - след като имаха време да се занимавват и с много други неща извън подготовката на изборите, можеха да се занимаят и с тва.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13038 -: Октомври 22, 2021, 21:04:58 »
2. успокой се. слабо ме вънуват проблемите ти, щом държиш да отговоря на нескопосания ти опит за заяждане.

аз съм спокоен, май ти трябва да се успокояваш, щом реши да споменеш спутника.

а изборът не може да се нарече свободен, защото имаш ваксини само от един тип (възможно е Jansen да е различна от тези на Файзър и Модерна, не съм проверявал).

останалото е араламбене, при положение, че в света има и ваксини с отслабен или инактивиран вирус  но странно защо не можеш да избереш тях. и нека не ми разказваш приказки за регистрирани лекарства, ще можеш ли?
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13039 -: Октомври 22, 2021, 21:05:41 »
Свободен избор на ваксини (за разлика от ваксиниране по график и опашки в много други страни) има от края на април.
Аз пък мисля, че щом руските ваксини тук са забранени, изборът не е чак толкова голям.
Иначе по другите пунктове съм съгласен по принцип. Просто нямаме доверие на никого!

Неактивен Yaroslav

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 586
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13040 -: Октомври 22, 2021, 21:07:47 »
Процедурата за разрешаване на ваксина е една и съща за всички-кандидатства производителя и представя съответните документи. Русия не е подавала нищо. Не може да се одобри ваксина, която не е кандидатствала за одобрение под никаква форма. Толкова за руската "ваксина". :i_sheepish:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13041 -: Октомври 22, 2021, 21:09:38 »
66 ме познава га бех малко над 30
Това ако вземе да го прочете благоверния, може да предприеме действия, несъвместими с Истанбулската конвенция...  :smokin:
« Последна редакция: Октомври 22, 2021, 21:32:16 от Калинчо »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13042 -: Октомври 22, 2021, 21:11:49 »
Правителство без кусури няма. Аз съм доволен от това правителство. Намали децибелите, успокои топката, но изнерви "политиците". Излязоха и интересни факти. Има много още да научим. Фактът че ТБСБХ е нервен и извива фалцет е красноречив.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13043 -: Октомври 22, 2021, 21:14:22 »
Процедурата за разрешаване на ваксина е една и съща за всички-кандидатства производителя и представя съответните документи. Русия не е подавала нищо. Не може да се одобри ваксина, която не е кандидатствала за одобрение под никаква форма.
Не лъжете! Russia files for Sputnik vaccine registration in EU

Quote (selected)
Толкова за руската "ваксина". :i_sheepish:
Руската ваксина не е една. И не е в кавички! Да не забравяме, че едната от тях ("Спутник V") беше първата ваксина срещу този вирус в света! Малко уважение няма да Ви е излишно. Освен това и на децата е ясно, че руските ваксини умишлено не се одобряват от ЕС по политически причини, пък и за да не конкурират западните.
« Последна редакция: Октомври 22, 2021, 21:20:03 от lucho »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13044 -: Октомври 22, 2021, 21:15:11 »
аз съм спокоен, май ти трябва да се успокояваш, щом реши да споменеш спутника.

а изборът не може да се нарече свободен, защото имаш ваксини само от един тип (възможно е Jansen да е различна от тези на Файзър и Модерна, не съм проверявал).

останалото е араламбене, при положение, че в света има и ваксини с отслабен или инактивиран вирус  но странно защо не можеш да избереш тях. и нека не ми разказваш приказки за регистрирани лекарства, ще можеш ли?

искрено не разбирам какво точно те травмира - имаш проблем с българското правителство, с еврокомисията или с какво точно?

в коя страна по света има възможността за избор, от която ти считаш, че си лишен? къде точно можеш да отидеш и да кажеш "искам тая и тая ваксина за утре, ма не ме интересува, че не е разрешена за внос, че е скъпа или квото там".

в тоя ред на мисли мога да ти кажа, поне за кралството, а със сигурност и на територията и навсякъде другаде е така, колко хора умират защото лекарството за рака им, което евентуално, дори и теоретично би могло да им помогне, не е разрешено за употреба в страната им или пък е твърде скъпо за общественото здравеопазване.



по-долу са ваксините, договорени в ес.

https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans_en

Company
   

Type of vaccine
   

Number of doses

(needed per person)
   

Number of doses

(secured)
   Status
BioNTech and Pfizer    mRNA    2 doses    2.4 billion*    Approved
Moderna    mRNA    2 doses    460 million    Approved
CureVac    mRNA    2 doses    405 million    Under EMA rolling review
AstraZeneca    adenovirus    2 doses    400 million    Approved
Johnson & Johnson/Janssen Pharmaceuticals    adenovirus    1 dose    400 million    Approved
Sanofi-GSK    protein    2 doses    300 million    Under EMA rolling review
Novavax    protein    2 doses    200 million**    Under EMA rolling review

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13045 -: Октомври 22, 2021, 21:15:44 »
Процедурата за разрешаване на ваксина е една и съща за всички-кандидатства производителя и представя съответните документи. Русия не е подавала нищо. Не може да се одобри ваксина, която не е кандидатствала за одобрение под никаква форма. Толкова за руската "ваксина". :i_sheepish:

аха, за това европейската комисия даде карт-бланш на отделните държави да използват каквито ваксини преценят извън регистрираните в ЕС.

толкова за овцете :m1273:
the lamers club honourable member …

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13046 -: Октомври 22, 2021, 21:17:37 »
аха, янсен, файзър и модерна -- или тези трите, или нищо. свободен избор, значи.
Май още се намира и Астра Зенека. :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13047 -: Октомври 22, 2021, 21:18:35 »
Освен това и на децата е ясно, че руските ваксини умишлено не се одобряват от ЕС по политически причини, пък и за да не конкурират западните.

Няа такова нещо.
Ако не се лъжа и Унгария, и Словакия договориха Спутник.
Словакия май отказа впоследствие част от поръчката поради забавяне или по други причини, не помня.

А за "западните" - сигурен ли си, че сред акционерите на производителите на "ЗАПАДНИ" ваксини няа руски фирми и физически лица?  :smokin:

Неактивен Yaroslav

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 586
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13048 -: Октомври 22, 2021, 21:20:47 »
и на децата е ясно, че руските ваксини умишлено не се одобряват от ЕС по политически причини
Руските "ваксини" не са кандидатствали за одобрение, че някой да ги или да не ги одобри. Какво очакваш-ЕК да ходи по кабинетите на руските лични лекари, да ги моли за по 2-3 спринцовки спутник, за да започне без руско участие процедурата по одобряване ли?

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13049 -: Октомври 22, 2021, 21:22:14 »
Това ако вземе да го прочете благоверния, може да предприеме действия, несъвместими с Истанбулската конвенция... :smoking:

Що си мислиш, че не го е прочел? :nuts:

Вижте, хора! Едно от най-хубавите състояния в житейско отношение е да не лъжеш и да не премълчаваш. Допускам, че има и неудобни моменти, но нищо не си струва срещу свободата да си самия себе си и да не се гънеш като глист. Всичко е много просто - за това и това - било калугер, било развратник, но си ти! И не е необходимо да лъжеш - истината винаги може да ти се прости!Някои ще хресат калугера, повечето развратника, но не бива да се лъже... Ненавиждам лъжата, никога не съм и не  я практикувам и съм се специализирала в разпознаването на лъжци. Мноо гнусни хора...
« Последна редакция: Октомври 22, 2021, 21:31:13 от Aсол »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13050 -: Октомври 22, 2021, 21:22:53 »
Руските "ваксини" не са кандидатствали за одобрение, че някой да ги или да не ги одобри. Какво очакваш-ЕК да ходи по кабинетите на руските лични лекари, да ги моли за по 2-3 спринцовки спутник, за да започне без руско участие процедурата по одобряване ли?
Не лъжете! Russia files for Sputnik vaccine registration in EU

И пак казвам: Руските ваксини не са в кавички!!!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13051 -: Октомври 22, 2021, 21:24:29 »
Аз пък мисля, че щом руските ваксини тук са забранени, изборът не е чак толкова голям.

Проблемът с руската ваксина е страх от отговорност. България няма никакъв проблем да купи Спутник, ЕК ѝ е дала право на това, но трябва да договаря директно с Русия. При другите се крие зад гърба на ЕК. Ако има некви проблеми със Спутника, държавата ще е на пангара. А другите ЕС ги е договорил и е снел отговорността от България. Оправданието отдавна се размахва - "одобрено от ЕС, ние нямаме думата". Всички тези indemnity clauses са back to back. ЕС е снел отговорността от производителите, България е снела отговорността от ЕС, българският льольо е снел отговорността на българската държава,

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13052 -: Октомври 22, 2021, 21:24:59 »
искрено не разбирам какво точно те травмира - имаш проблем с българското правителство, с еврокомисията или с какво точно?

а аз не разбирам защо си мислиш, че аз съм травмиран? освен ако не е нескопосан опит за заяждане или проекция на собственото ти състояние върху мен.

ставаше дума дали има свободен избор в българия. аз опонирах на твоето мнение, че такъв няма. а виж ти докъде стигна.

самият ти спомена само три ваксини, достъпни в българия. две са mRNA ваксини, третата е векторна, с аденовирус.

та за какъв свободен избор продължаваш да настояваш?
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13053 -: Октомври 22, 2021, 21:25:29 »
Ако не се лъжа и Унгария, и Словакия договориха Спутник.
Словакия май отказа впоследствие част от поръчката поради забавяне или по други причини, не помня.
Това е, защото им дадоха възможност да си внасят и неодобрени от ЕС. В някои страни се осмелиха да го правят, в други като нашата колония - не.

А за "западните" - сигурен ли си, че сред акционерите на производителите на "ЗАПАДНИ" ваксини няа руски фирми и физически лица?  :smokin:
Може и да има такива, но със сигурност не държат контролния пакет акции.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13054 -: Октомври 22, 2021, 21:26:44 »
Май още се намира и Астра Зенека. :smokin:

също векторна, с аденовирус :smokin:

и дали ЕМА не оттегли разрешението за ползването и?
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13055 -: Октомври 22, 2021, 21:31:30 »
а аз не разбирам защо си мислиш, че аз съм травмиран? освен ако не е нескопосан опит за заяждане или проекция на собственото ти състояние върху мен.

ставаше дума дали има свободен избор в българия. аз опонирах на твоето мнение, че такъв няма. а виж ти докъде стигна.

самият ти спомена само три ваксини, достъпни в българия. две са mRNA ваксини, третата е векторна, с аденовирус.

та за какъв свободен избор продължаваш да настояваш?

за свободния избор между наличните. който свободен избор го има на територията, за разлика от много други страни в ес и извън, където ваксинират хората с каквото има. и където тва е положението.

свободен избор в смисъла на измежду всичко създадено по света няма и не може да има.
не съм и подозирал, че некой може да го изтълкува така, ебаси.



 


Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13056 -: Октомври 22, 2021, 21:42:45 »
ми колкото познати са се ваксинирали в софия, по думите им всичките са имали възможност да избират.
ако няма, примерно, янсен, им казват къде има и къде могат да отидат.
има пунктове само с файзер, но ако файзер не те устройва, ти казват къде има модерна и янсен, не е или файзер, или нищо.
Сиреч, само ДНК и РНК "ваксини"
Къде са антигенните? Тоест истинската ваксина, а не генна терапия първоначално разработена за онкологични заболявания.
Кой нормален човек ще си сложи "ваксина" в чийто упътване пише:
Това лекарство подлежи на допълнително наблюдение. Това ще позволи бързото установяване на нова информация относно безопасността. Можете да дадете своя принос като съобщите всяка нежелана реакция, която сте получили.
Тоест да те ползват за опитно зайче, за да си подобрят лекарството.
Както забелязвате наричат го лекарство, а не ваксина.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13057 -: Октомври 22, 2021, 21:43:31 »
"имаш ваксини само от един тип"
Принце, два типа имаме одобрени, не един.
Аз и двата ги възприемам като нови технологии, защото от едните освен за коронавирус, има само една с одобрение, при това от 2019. Скоро, демек.

Моето мнение е, че ваксинацията ще е много по- масова, ако има класически ваксини.
Дали ще ги дочакаме?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13058 -: Октомври 22, 2021, 21:50:28 »
ако има класически ваксини.

Не можеш да имаш класически ваксини за коронката. И няма да имаш никога. Ваксините са ефективни само за бацковци, а не за вируси. Засега. Бацковците са стабилни, а вирусите мутират постоянно. Природа. Затова и грипните ваксини не са ваксини. Затова вече 50 години не може да се измисли ваксина за СПИН, например. Просто не могат да изолират стабилен вирус.

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13059 -: Октомври 22, 2021, 21:55:20 »
Теоретично си прав, но китайците правят, руснаците (в минимални мащаби), американците и те ...

AnonimusBG

  • Гост
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13060 -: Октомври 22, 2021, 21:55:30 »
Процедурата за разрешаване на ваксина е една и съща за всички-кандидатства производителя и представя съответните документи. Русия не е подавала нищо. Не може да се одобри ваксина, която не е кандидатствала за одобрение под никаква форма. Толкова за руската "ваксина". :i_sheepish:

https://twitter.com/sputnikvaccine/status/1386306777851994124?s=20

Ако на някой му се чете.
Що ме карате да се връщам назад?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13061 -: Октомври 22, 2021, 21:59:55 »
ваксина срещу хив може и да няма, но има преп, което по статистически данни блокира предаването на вируса, дори и при секс без предпазни средства.

интерсно, че с/у хепатит цъ все още няа нищо

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13062 -: Октомври 22, 2021, 22:00:04 »
Руските "ваксини" не са кандидатствали за одобрение, че някой да ги или да не ги одобри.

лъжеш и тролиш.

Айде не така, моля.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13063 -: Октомври 22, 2021, 22:02:00 »
но китайците правят, руснаците (в минимални мащаби), американците и те ...

Опитват се да правят, но няма да успеят. Мутацията е защитен механизъм на вирусите. Там е проблемът. Изолират ли стабилен щам - няма никъв проблем. Но не могат. СПИН-ът е същата манджа. Един доктор, който от 80-ях се занимава със СПИН, каза, че мутирал буквално в епруветките.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1266
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13064 -: Октомври 22, 2021, 22:02:49 »
ако има класически ваксини.

Не можеш да имаш класически ваксини за коронката. И няма да имаш никога. Ваксините са ефективни само за бацковци, а не за вируси. Засега. Бацковците са стабилни, а вирусите мутират постоянно. Природа. Затова и грипните ваксини не са ваксини. Затова вече 50 години не може да се измисли ваксина за СПИН, например. Просто не могат да изолират стабилен вирус.

Морбили? Заушка?... Жълта треска?
Руската КовиВак е с инактивиран вирус, но скоро няма да смогнат с по-масово производство.
Едно интервю на Георги Маринов за коронавирусите:
https://bnr.bg/post/101491065

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13065 -: Октомври 22, 2021, 22:03:28 »
"имаш ваксини само от един тип"
Принце, два типа имаме одобрени, не един.
Аз и двата ги възприемам като нови технологии, защото от едните освен за коронавирус, има само една с одобрение, при това от 2019. Скоро, демек.

Моето мнение е, че ваксинацията ще е много по- масова, ако има класически ваксини.
Дали ще ги дочакаме?
....момиченце, видя ли, че не е страшно да се появяваш тук, да ни радваш, и дядо ти Керпеден също....
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13066 -: Октомври 22, 2021, 22:12:03 »
Морбили? Заушка?... Жълта треска?

Да, има некои. Явно са по-стабилни. Тея, грипните, не са. Нали виждаш, че сека година ни налазва нов бацко. При ваксините единственият проблем е изолиране на причинителя. Изолираш ли го веднъж, и ако той е стабилен, няма никъв проблем да го утепаш.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13067 -: Октомври 22, 2021, 22:12:20 »
ако има класически ваксини.

Не можеш да имаш класически ваксини за коронката. И няма да имаш никога. Ваксините са ефективни само за бацковци, а не за вируси. Засега. Бацковците са стабилни, а вирусите мутират постоянно. Природа. Затова и грипните ваксини не са ваксини. ....
....отврате, твърде генерализирано твърдение - корона-вируси са познати барем от 1984 година, проблем се оказа последния, четвърти вирус и неговите мутации, твърди се, че редица страни и фирми отдавна работят по лекарство - повтарям за разработване на лекарство - срещу коронавируси (китайци и американци в Ухан и други фирми - Бионтех не е сред тях).

В интересни времена живеем.

Чета с любопитство някои мнения за ваксините - например един бокрук тук настоява(ше), че хората трябва да се ваксинират за да го пазат, защото не можел да се пази сам, тъпня.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13068 -: Октомври 22, 2021, 22:16:05 »
Как да има класически ваксини за измислена болест?

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13069 -: Октомври 22, 2021, 22:19:13 »
Мой колега имунолог ми разказваше, че 60-те започнала бясна работа по коронавирус, за биологично оръжие. След което към 68-69 едновременно и двата лагера спрели. Попитал бивш участник в програмите защо - онзи му казал, че не може да се направи ваксина, онова мутирало на половин година.
Но все пак не сме 60-те, та може нещо да са измислили, макар и по-слабо ефективно.

ПП Г-н фелдкурат, трябва да ви черпя за "момиченцето" :)

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13070 -: Октомври 22, 2021, 22:19:36 »

Моето мнение е, че ваксинацията ще е много по- масова, ако има класически ваксини.
Дали ще ги дочакаме?
Когато тези с РНК "ваксините" се налапат с пари, може да дадат път и на антигенните.
Като всяка генна терапия РНК "ваксините" позволяват някои генетични трикове, разглеждали сме си преди време.
Тези трикове позволяват да достигнеш 95% и повече ефективност, но в това има смисъл само ако вирусът не мутира. При мутация на вируса ефективността им бързо пада до 50% каквато е в момента. Тоест ефективността им вече е доста по-ниска от тази на антигенните.
Но маркетинговия трик с 95% и повече ефективност им позволи в началото да притиснат и изтласкат от пазара антигенните ваксини, които не могат да постигнат такава ефективност. Тоест забавиха и дори спряха разработките им. Въпреки по-ниската ефективност на антигенните ваксини при тях не се наблюдава толкова рязък спад на ефективността им при мутация на вируса, защото не залагат само на един протеин като ДНК иРНК "ваксините".
Тоест, става въпрос основно за бизнес и борба за пазари.
Антигенна ваксина имат руснаците и донякъде китайците, защото не зависят толкова много от международната конкуренция.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13071 -: Октомври 22, 2021, 22:21:53 »
https://youtu.be/RdNuPq2jqDQ

доц. Петър Атанасов. - Началник на ковид отделението в "Пирогов“ обяснява, че те втора година лекуват ковид, имат си антитела, очевидно ефективни, казва не сме измрели, но по телевизора от сутринта започват едни професорки да пропагандират, как ваксината е много по-ефективна от естествения имунитет, явно само цитират корпоративната информация от файзер, защо е тази малоумна ненаучна и преднамерена дезинформация?!

За пари ли, за кариери ли?

А, и един охлюв от Цюрих.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13072 -: Октомври 22, 2021, 22:23:30 »
Мой колега имунолог ми разказваше, че 60-те започнала бясна работа по коронавирус, за биологично оръжие.

Сигурно, ама коя от сички коронки? От 60-ях до днес сигурно има един самосвал такива, Днешният СПИН, например, нема нищо общо с оня, от 80-тях, дето предимно веселяци онождаше.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13073 -: Октомври 22, 2021, 22:25:21 »
....
ПП Г-н фелдкурат, трябва да ви черпя за "момиченцето" :)
...бива, мохито, кога?
След края на пандемията? Или по-скоро?
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13074 -: Октомври 22, 2021, 22:25:42 »
https://twitter.com/sputnikvaccine/status/1386306777851994124?s=20
Сега видяха ли някои хора ли защо искаме руска ваксина?


Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13075 -: Октомври 22, 2021, 22:27:06 »
ваксина срещу хив може и да няма, но има преп, което по статистически данни блокира предаването на вируса, дори и при секс без предпазни средства.
интерсно, че с/у хепатит цъ все още няа нищо
Такъв номер се опитват да направят и на коронавируса, като му блокират белтъчните ножици - NSP5.
Quote (selected)
Този белтък прави повечето от скъсванията, които освобождават другите NSP вирусни белтъци, за да изпълняват собствените си задачи.
NSP5 е подходяща мишена за лекарства срещу COVI9-19, защото блокирането му ще спре развитието на вируса. Вече има разработени лекарства (Калетра), които атакуват подобен белтък на вируса на СПИН. Но първите клинични изследвания засега показват , че те не са ефективни при лечение на COVID-19. Разработката на специфични инхибитори към NSP5 на коронавируса е една от надеждите за лечение
на COVID-19.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13076 -: Октомври 22, 2021, 22:27:47 »
Не зная, отврате, беше дълъг разговор и това беше малка част. А и не съм биолог ...

Лъчо, спътникът не е принципно различен от астрата, та все тая. А за ваксината на Вектор и за "чувак"-а не могат да се вредят. Имам чувството, че и там опитват максимално да наложат новата технология, и държат назад двете класически.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13077 -: Октомври 22, 2021, 22:33:27 »
"имаш ваксини само от един тип"
Принце, два типа имаме одобрени, не един.
Аз и двата ги възприемам като нови технологии, защото от едните освен за коронавирус, има само една с одобрение, при това от 2019. Скоро, демек.

еее, споменал съм и за втория тип одобрени ваксини. и толкова.

Моето мнение е, че ваксинацията ще е много по- масова, ако има класически ваксини.

Дали ще ги дочакаме?

ами не само по-масова, но и „по-полезна“ бих казал. доколкото знам, в mRNA и векторните ваксини са кодирани само два локуса от шиповия протеин на вируса. а това е вирус, който много често мутира. и после се чудят как да замажат факта, че ефективността на тези ваксините пада.

и вече се съмнявам, че ще дочакаме на територията класически ваксини. санофи са още под кривата круша, за ковивак ми казаха, че е в трета фаза на клинични изпитания, за синовак нямам идея (мисля, че се изполва), ама тя пък китайска. мисля, че и индийците имаха класическа ваксина, ама не съм много сигурен, понеже не ги следя изкъсо тези неща.

та толкова за свободния избор.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13078 -: Октомври 22, 2021, 22:37:59 »
еее, споменал съм и за втория тип одобрени ваксини. и толкова.

ами не само по-масова, но и „по-полезна“ бих казал. доколкото знам, в mRNA и векторните ваксини са кодирани само два локуса от шиповия протеин на вируса. а това е вирус, който много често мутира. и после се чудят как да замажат факта, че ефективността на тези ваксините пада.

и вече се съмнявам, че ще дочакаме на територията класически ваксини. санофи са още под кривата круша, за ковивак ми казаха, че е в трета фаза на клинични изпитания, за синовак нямам идея (мисля, че се изполва), ама тя пък китайска. мисля, че и индийците имаха класическа ваксина, ама не съм много сигурен, понеже не ги следя изкъсо тези неща.

та толкова за свободния избор.

федин идеален свят тва може и да е вярно.

фреалния свят въпросът е кво се случва, докато се появи мечтаната ваксина със 101% гаранция и ефективност и нулеви странични ефекти.


Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Коронавирус в България
« Отговор #13079 -: Октомври 22, 2021, 22:40:21 »
фреалния свят въпросът е кво се случва, докато се появи мечтаната ваксина със 101% гаранция и ефективност и нулеви странични ефекти.
Всеки решава сам за себе си, аз ще чакам.
Да не забравите да гласувате!  ;)