Преглед на печата … > Култура …

проф. Боян Дуранкев - Минималната програма на левите и социалистите

<< < (8/15) > >>

аменеменема:

--- Quote (selected) ---Което няма да му попречи да бъде по-калпав минпред
--- Край на цитат ---
Калпаво може да нарече човек обичано свое дете, когато то не се справя в часовете по трудово обучение (или каквото е сега) в училище. Да наречеш Борисов „калпав“ е непонятна за мен свръхдобронамереност към него и означава пълно пренебрегване на отвратителното явление, което той и герп са.
А дали лицето Трифонов би бил по̀ нещо си като минпред от Борисов няма да разберем, защото, първо, Трифонов не го заплашва нищо подобно и второ, Борисов не е просто чалгар, а документиран престъпник (лъжи, кражби, контрабанда, разпространение на наркотици), очевиден и ярък простак и неук до неправдоподобност.

фелдкурат Ото Катц:

--- Цитат на: Engels в Август 07, 2020, 20:34:21 ---Иначе засега хората на Радев в този НАЦИОНАЛЕН СТРАТЕГИЧЕСКИ ДОКУМЕНТ добре са  установили проблемите, сега остава някой да им намери решение.
 :m1728:

--- Край на цитат ---
Енгелсе, спомням си средата на 80-те, Живков беще направил това, което преди него само Кенеди беще правил, а след него сингапурския Лии - та, след една дълга, но необходима процедура беще формулирал пет стратегически направления, по които страната да се развива през следващите 30-40 години - нанотехнологии, роботика, биотехнологии, селско стопанство, петото го забравих, май беше електроника.

Брадатко може да си спомни, тогава ни спуснаха тези програми за първите седем години за изпълнение, интересно беше, и много отдавна.

По-лошото е, че преди 20 години повярвахме и предложихме на новоизбрания президент Първанов да направи същото - тогава беше моментът, условно технократското правителство на дядо Симо беше поело - Първанов не се съгласи, прие куцата "програма 2020" на Калфин, която така и остана мъртвородена.

Май само спомените и добрите намерения ще ни останат, и .....

фелдкурат Ото Катц:
интересно интервю, струва си - https://trud.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B4-%D1%80-%D0%B1%D0%BE%D1%8F%D0%BD-%D0%B4%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B5%D0%B2-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8A%D1%82-%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%BB%D1%8A%D1%82-%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82/?fbclid=IwAR0h4o6ByJJotdhK8G8dkoUciGy_AchZdtsNd4QQkak3Xfddl7FNmz6-uAE
........
Разговаряме с известния икономист проф. Боян Дуранкев за заявеното от премиера Борисов намерение да бъде приета изцяло нова конституция. До какво ще доведе този ход, ако въобще се случи? А също и за някои по-реални неща, като например необходимо ли е спешно да бъде променен законът за държавния бюджет на фона на нарастващите харчове поради епидемията от коронавирус.
Дуранкев критикува остро и т. н. „Национален стратегически документ“, лансиран тези дни от президента Румен Радев.

- Проф. Дуранкев, първият ми въпрос е за заявения от Бойко Борисов „рестарт“ на държавата чрез изцяло нова Конституция, намаляване броя на депутатите от 240 на 120 души, ВНС от 400 на 280 души, промени в съдебната система и т. н. Вашият коментар?

- Нека да започнем така: възможно ли е при перфектна (както я разхваляват многобройните u „бащи“ и „майки“) Конституция да има лоши резултати в икономиката и обществото?! Или, казано по друг начин, при отличен Закон за движение по пътищата - да има катастрофи, ранени и загинали? Отговорът се налага за всеки интелигентен човек - важно е как тълкуваш и доколко спазваш правилата (писани и неписани - морални); следователно промените в Конституцията ще се направят предимно от фантасти и утописти. Както обичаше да се шегува Мечислав Шарган - за да стане още по-лоша, Конституцията трябва постоянно да се усъвършенства. Затова е важно качественото съдържание на промените, а не тяхното количество.

Пътьом да попитам, ще се предложи ли да има равенство на неприкосновеността на различните видове собственост - частна, лична и държавна? Сега само частната е неприкосновена, защо тя заслужава да е изключително облагодетелствана?
 А държавната включва подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и водите, горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати - ако те не са „неприкосновени“, управниците ще се утрепят да ги приватизират, концесионират и т. н., за да се прекръстят тайно с някой добавъчен лев в чекмеджетата! Затова не вярвам априори в мъдростта при сегашния кърпикожух на Конституцията.

Що се отнася до количеството на депутатите - дали да са 240 или 120 - това също не е правилният въпрос. Всъщност в парламента ни има 5-6 души - партийните вождове. По-голямата част от останалите „народни представители“ са мълчаливци, които неизменно подкрепят „мъдрите“ решения на съответния вожд. Най-вдъхновяващото е че част от тях не вземат думата, именно доказвайки се „партийни“, „еднолични“, а не „народни“ представители. Колкото и да се изменят конституциите, най-често се стига отново до правилото на Достоевски - конституцията е взаимна любов на Монарха към народа и на народа към Монарха. С корона или без корона, с джип или без джип.

- Да се върнем към реалността. Смятате ли, че е необходимо да бъде извършена корекция в държавния бюджет на България? Свидетели сме на доста извънредни и непредвидени в сегашния закон харчове, промениха се и ставки по ДДС...
- Всеки бюджет е със степен на несигурност - или в посока на преизпълнение (добрият вариант), или на неизпълнение. Въпреки че бюджетът е Богът на държавата (а у нас в момента Борисов е неговият пророк - той „раздава“ парите), на него не трябва да се гледа като на Библията - нищо в нея не може да се промени, може само да се тълкува по различен начин. Когато обстоятелствата се променят, бюджетът също трябва да маневрира. А през тази особена 2020 г. толкова много неочаквани неща се случиха и ще се случват, че е наложителна актуализация и може би не само една.
............................

buratinob:
Четох до тук.

--- Quote (selected) ---Светът, ЕС и България преминаха към намаляване на икономическия растеж след десетилетие на блаженство (очаквано); от някъде се появи проклетникът COVID-19 и икономиките се затвориха принудително (неочаквано); търговските скрити и открити войни продължават и се задълбочават (ту очаквано, ту неочаквано).
--- Край на цитат ---

Ако познанията му за икономика са му нашепнали това представям си каква каша е в главата му по други теми.
Въпросното десетилетие премина под знака на възстановяване от предната криза, блаженство има само във влажните очички на неколцина спекуланта ( за нашите усвоители няма да говорим, те са отделен клон на антропологията).
Освен борсовите индекси нищо друго не възстанови състоянието си от предишната криза, което доведе до голям дисбаланс на реална/виртуална икономика и следва корекция която пак удари реалната икономика.
Паравана наречен Корона вирус удобно скри срамотиите, ако не беше той щеше да е нещо друго, я Либия, я Иран, направо извадихме късмет с това грипче.

Nor1:

--- Цитат на: buratinob ---направо извадихме късмет с това грипче
--- Край на цитат ---

Не се радвай на нов началник и на малко грипче, че не знаеш каква сви епидемия може да ни пуснат наесен. Писал съм ти нещо по въпроса на ЛС още през март-април.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия