Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 18, 2024, 22:40:44

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1853138 пъти)

0 Потребители и 82 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3720 -: Май 02, 2021, 19:03:37 »
Струва ми се че софтуера си е заложен в "машината". Това което се подава от ЦИК е някаква таблица с кандидати.
Има и вариант в машината да са заложени само драйверите за разните естройства тъчскрийн, принтер ..... ама ми се струва малковероятно. В този случай това няма да е фукциониращо устройство.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3721 -: Май 02, 2021, 19:06:49 »
Едно време ROM чиповете не се препрограмираха, за разлика от EPROM. Сега не знам, технологията много мръдна наистина. :t1815:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3722 -: Май 02, 2021, 19:07:22 »
Не е съвсем същото положението с електромерите и машините. Малко странно е, но ЧЕЗ и подобни образно казано купуват и продават ток. Няма как да купиш 100 единици, а да продадеш 105 например. Освен това, манипулиран електромер се хваща лесно дори с подръчни средства.

Ами целта не е да продадат 105 единици, а ти да платиш толкова, въпреки че си ползвал само 100. Останалите 5 единици са консумирани от някой друг, от когото не се търси сметка.

С манипулирането на машини за гласуване далеч не са така нещата. То затова е и огромният вой за машинно, интернет, пощенско и прочие гласувания.

А как са? Имаш софтуер, няма значение къде е -- EEPROM, card flash или някакъв друг вид памет, който прави някакви сметки. И този софтуер лесно може да бъде подменен, още повече че това е изискване към самите машини -- изходните условия при всеки вид избори всеки път са различни. Та въпросът е има ли начин да се гарантира, че софтуерът е този, който трябва да бъде?

Според мен, единственият начин е отпечатване на хартиена бюлетина, на която е отбелязана партията и кандидата (ако си избрал) за който гласуваш и ти да се сетиш да я провериш преди да я пуснеш в урната. После какво да се прави вече го споменах. 
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1627
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3723 -: Май 02, 2021, 19:07:27 »
Не е съвсем същото положението с електромерите и машините. Малко странно е, но ЧЕЗ и подобни образно казано купуват и продават ток. Няма как да купиш 100 единици, а да продадеш 105 например. Освен това, манипулиран електромер се хваща лесно дори с подръчни средства.
С манипулирането на машини за гласуване далеч не са така нещата. То затова е и огромният вой за машинно, интернет, пощенско и прочие гласувания.
---

"Няма как да купиш 100 единици, а да продадеш 105 например. Освен това, манипулиран електромер се хваща лесно дори с подръчни средства."
 
Калинчо, малко сте чели/учили пишман демократите, но държите да показвате универсална експертиза. Може би не знаеш, че може да продадеш повече ел. енергия, отколкото действително е отчетът. Простичко ще ти го обясня, за да вденеш, понеже показа познание по водоснабдяване, ще ти припомня, че в процеса на преноса съществуват ЗАГУБИ. Както при водата така и при ел. енергията ги има ( е по-малко) това са разпределените загуби равни на произведението на квадрата на пренасяния ток и съпротивлението на проводниците. Така че можеш спокойно да добавиш тези загуби към консумацията.
Аре стига обука!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3724 -: Май 02, 2021, 19:08:00 »
Струва ми се че софтуера си е заложен в "машината". Това което се подава от ЦИК е някаква таблица с кандидати.

А изходният код има(ме) ли го?
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1627
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3725 -: Май 02, 2021, 19:09:51 »
Едно време ROM чиповете не се препрограмираха, за разлика от EPROM. Сега не знам, технологията много мръдна наистина. :t1815:
ROM си е ROM и технологията, ако го промени става EPROM!!!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3726 -: Май 02, 2021, 19:12:11 »
Че то какво излиза? При толкоз сериозни доводи изложени туканка, направо да минаваме на лотарийния принцип, дето го предлагам отдавна. Скоро разбрах, че по света това било доста дърта идея. Ами хайде де!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3727 -: Май 02, 2021, 19:13:03 »

А на бюлетините пише ли за кой даваш своя глас? Питам, понеже пропуснах този път машинното гласуване.


Да. Ето ти снимка от демото:


Не изглежда точно така, но има и номера и името на партията и преференцията

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1627
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3728 -: Май 02, 2021, 19:16:19 »
Мислете за машините за гласуване като за CD плеър. Каквото СД (чип фърмуеър) сложиш, такава музика слушаш.
Значи важно е, кой зарежда чипа и контрола за това, както и контрола за обработката на резултата от машината.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3729 -: Май 02, 2021, 19:17:10 »
Да. Ето ти снимка от демото:


Ами добре, остава гласуващите да се свикнат да я проверяват преди да я пуснат. Което с възрастните хора може и да не се получи, но пък там няма как да знаеш кой от тях ще пропусне :)

А този отрязък слага ли се в плик?

И след края на изборния ден -- броене на отрязъците, сравняване с протокола, генериран от машината и ясна процедура какво да се прави след това и в двата случая :cool-1084:
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3730 -: Май 02, 2021, 19:17:41 »
Мислете за машините за гласуване като за CD плеър. Каквото СД (чип фърмуеър) сложиш, такава музика слушаш.

Значи важно е, кой зарежда чипа и контрола за това, както и контрола за обработката на резултата от машината.

Ами точно за това говорим.
the lamers club honourable member …

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3731 -: Май 02, 2021, 19:20:03 »
Ами добре, остава гласуващите да се свикнат да я проверяват преди да я пуснат. Което с възрастните хора може и да не се получи, но пък там няма как да знаеш кой от тях ще пропусне :)

А този отрязък слага ли се в плик?

И след края на изборния ден -- броене на отрязъците, сравняване с протокола, генериран от машината и ясна процедура какво да се прави след това и в двата случая :cool-1084:

Отдавна вече няма пликове - нито за хартиени, нито талоните на машините.
Няма гаранция срещу деменция, но и хартиените нямат.
« Последна редакция: Май 02, 2021, 19:27:51 от Памфуций »

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3732 -: Май 02, 2021, 19:24:21 »
А на снимката, за каква "карта" става въпрос дето требело да се постави.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3733 -: Май 02, 2021, 19:24:36 »
Quote (selected)
ROM си е ROM и технологията, ако го промени става EPROM!!!
EPROM ⊂ PROM ⊂ ROM.
Конкретен вид ROM може да може да се програмира, а може и да не може. И двата вида съществуват от много отдавна. Ако вече е сложен в машината, няма разлика – каквото е трябвало, вече е записано.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3734 -: Май 02, 2021, 19:27:04 »
Уф, аналогията не е със СД плейър, а с банкомат: натискаш по екрана, накрая ти дава бележка за действията ти: изтеглил си хиляда лева, в бележката ти пише, че си ги изтеглил. Само си проверил наличността в сметката - на бележката ти пише това.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3735 -: Май 02, 2021, 19:28:31 »
Изцяло машинен вот не е добре - не е добре за гласоподавателите за - слафчуфците, гербавите, депесе и патриотарите. Това го казвам като човек, в чиято секция е бил един от най-високите машинни вотове в страната /над 40%/- направила съм си домашното. Мога дори да се хвана на бас, че съм в топ 5 на държавата!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3736 -: Май 02, 2021, 19:29:18 »
А на снимката, за каква "карта" става въпрос дето требело да се постави.

Представител на комисията поставя карта в машината. Иначе не можеш да гласуваш, колкото и да натискаш скрийна.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3737 -: Май 02, 2021, 19:34:22 »
Представител на комисията поставя карта в машината. Иначе не можеш да гласуваш, колкото и да натискаш скрийна.

Нищо подобно. Картата си я поставяш сам. Тва на снимката е квитанцията, която получаваш и пускаш в урната.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3738 -: Май 02, 2021, 19:36:31 »
Представител на комисията поставя карта в машината. Иначе не можеш да гласуваш, колкото и да натискаш скрийна.
Тоест идва с теб да постави карта? Или я поставя в началото на изборния ден.
При първия вариант кво става с тайната на вота.
При втория кой ти пречи да гласуваш двукратно и да пуснеш едната бюлетина в урната.
Е ще има разлика, ама за да установи ще требе "ръчно броене".
Нищо подобно. Картата си я поставяш сам. Тва на снимката е квитанцията, която получаваш и пускаш в урната.
Мноо дребен шрифт. Половината избиратели немат шанс да са наясно как са гласували. Освен ко не са с учила.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1627
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3739 -: Май 02, 2021, 19:37:21 »
Уф, аналогията не е със СД плейър, а с банкомат: натискаш по екрана, накрая ти дава бележка за действията ти: изтеглил си хиляда лева, в бележката ти пише, че си ги изтеглил. Само си проверил наличността в сметката - на бележката ти пише това.

Бонго, седи сред прашасалите исторически хартии, не дроби глупости! Електрониката е beyond your head!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3740 -: Май 02, 2021, 19:39:44 »
Нищо подобно. Картата си я поставяш сам. Тва на снимката е квитанцията, която получаваш и пускаш в урната.

Можеш и да си поставиш картата сам, ама може и да ти я постави член на комисията и /или да ти покаже как  точно трябва да я поставиш. Дават точно 5 карти - две за СИК/за председтеля и една резервна/ и три за гласуване от избирателите - две  от тях се въртят една след друга без повтаряне - третата е резервна

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3741 -: Май 02, 2021, 19:40:56 »
Тоест идва с теб да постави карта? Или я поставя в началото на изборния ден.
При първия вариант кво става с тайната на вота.
Први втория кой ти пречи да гласуваш двукратно и да пуснеш едната бюлетина в урната.
Е ще има разлика, ама за да установи ще требе "ръчно броене".

Очевидно не ми вярвате на мен. Асол да ви обясни. Аз нямам нерви.
Разбирам, че никой от вас не е гласувал машинно.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3742 -: Май 02, 2021, 19:43:02 »
Можеш и да си поставиш картата сам, ама може и да ти я постави член на комисията и /или да ти покаже как  точно трябва да я поставиш. Дават точно 5 карти - две за СИК/за председтеля и една резервна/ и три за гласуване от избирателите - две  от тях се въртят една след друга без повтаряне - третата е резервна

Вероятно може, защото всеки има право да гласува машинно, но не всеки е способен. На следващите избори сигурно няма да може.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3743 -: Май 02, 2021, 19:44:30 »
Очевидно не ми вярвате на мен. Асол да ви обясни. Аз нямам нерви.
Разбирам, че никой от вас не е гласувал машинно.
Аз съм гласувала машинно и съм първият човек гласувал в тази секция. Нещо повече -цялата СИК след мен гласува машинно! Гласувала съм и с преференция на всичкото отгоре - проверила съм лично, гласът ми е зачетен!

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3744 -: Май 02, 2021, 19:44:36 »
Очевидно не ми вярвате на мен. Асол да ви обясни. Аз нямам нерви.
Разбирам, че никой от вас не е гласувал машинно.

Напротив, гласувах машинно. Подадоха ми една карта и ме оставиха да се оправям.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3745 -: Май 02, 2021, 19:44:53 »
Това което е сигурно за следващите избори са грандиозните опашки.
Хартиена бюлетина се попълва за 30 секунди. С машинното гласуване времето ще нарасне десетократно.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3746 -: Май 02, 2021, 19:48:13 »
Напротив, гласувах машинно. Подадоха ми една карта и ме оставиха да се оправям.

Въпрос на организация. Моят човек беше готов с картите - хората имаха избор - или си ги поставят сами, или пред тях член на СИК поставяше картата и после се отдръпваше при гласуването.

Вижте какво - имаше две оборотни карти и една резервна. Разбирате ли, че нямаше вариант с една и съща карата да се гласува два пъти подред - заради това беше менкането на картите! Човекът на машината имаше главно да помни следното - имаш две карти, сменяй ги! Една след друга....
« Последна редакция: Май 02, 2021, 19:56:32 от Aсол »

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3747 -: Май 02, 2021, 19:49:39 »
Въпрос на организация. Моят човек беше готов с картите - хората имаха избор - или си ги поставят сами, или пред тях член на СИК поставяше картата и после се отдръпваше при гласуването.

Това би станало и с хартиени бюлетини, ако се провеждаха за пръв път избори. Скоро няма да помагат на никого.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3748 -: Май 02, 2021, 19:54:48 »
Въпрос на организация. Моят човек беше готов с картите - хората имаха избор - или си ги поставят сами, или пред тях член на СИК поставяше картата и после се отдръпваше при гласуването.

Възможно е. При нас човекът, който поставяше картата, седеше на един стол на 2- 2 и половина метра от машината и я постави както за човека преди мен, така и за мен. Питаха ме само дали искам да гласувам с хартия или с машина. Изобщо не ми предлагаха да взема аз картата. Възприех го като даденост, че той вкарва карта за всяко подаване на глас.
Наистина не виждам трагедия с машинното гласуване. Освен това няма как да си снимаш вота , че да го отчетеш.   

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3749 -: Май 02, 2021, 19:57:29 »
Quote (selected)
Освен това няма как да си снимаш вота , че да го отчетеш.   
Е нале имаш бюлетина. ЗАщо да не я снимаш.
При това ако нямаш очила това е начина да видиш за кой си гласувал. С зум-а

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3750 -: Май 02, 2021, 19:59:15 »
Това което е сигурно за следващите избори са грандиозните опашки.
Хартиена бюлетина се попълва за 30 секунди. С машинното гласуване времето ще нарасне десетократно.

На мен ми се стори доста по-бързо с машината. Време се губи само за преференцията, щот беше адски тъпо измислено.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3751 -: Май 02, 2021, 19:59:55 »
Възможно е. При нас човекът, който поставяше картата, седеше на един стол на 2- 2 и половина метра от машината и я постави както за човека преди мен, така и за мен. Питаха ме само дали искам да гласувам с хартия или с машина. Изобщо не ми предлагаха да взема аз картата. Възприех го като даденост, че той вкарва карта за всяко подаване на глас.
Наистина не виждам трагедия с машинното гласуване. Освен това няма как да си снимаш вота , че да го отчетеш.

Не можеше да си снимаш вота! Една пикла при мен се опита - казах й, че ще й касирам вота и няма да й разреша да гласува, ако ще да се жали после и на Михаля - тя взе, че ми поверва :smokin:

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3752 -: Май 02, 2021, 20:00:27 »
Е нале имаш бюлетина. ЗАщо да не я снимаш.
При това ако нямаш очила това е начина да видиш за кой си гласувал. С зум-а

Защото машината не е в "тъмна стаичка". Тя е на видно място, но разположена така, че комисията да не може да вижда екрана.
ПП. При нас на кметските нямаше машини и затова аз без никакви проблеми можах да си снимам вота и да ти го покажа. Затова казах, че при машините това няма как да стане.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3753 -: Май 02, 2021, 20:03:01 »
Не мога да разбера как хора, които пишат в интернет-форум, могат да се оплакват, че машинното гласуване е сложно. Не е по-сложно от теглене на пари от банкомат, а с това се справят и баби и дядовци, и полуграмотни роми. Не разбирам и истерията гласуването да е само и единствено машинно. Има предимства, основното е, че не могат да се правят шашми с преброяването. Разказва се, че членове на комисии умело инвалидирали бюлетини за другите партии, като ги зацапвали - дали е истина или градска легенда, не знам. Ама пък чак такава истерия - всичката Мара втасала, само с машина не гласувала.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3754 -: Май 02, 2021, 20:13:34 »
Отдавна вече няма пликове - нито за хартиени, нито талоните на машините.

Няма гаранция срещу деменция, но и хартиените нямат.

Имам предвид друго -- големите хартиени бюлетини се сгъват по начин, по който да не се вижда как си гласувал. С тези малки "квитанции" може ли да се направи същото? Не че ми е чак толкова голям проблем, просто питам :)
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3755 -: Май 02, 2021, 20:17:32 »
Не мога да разбера как хора, които пишат в интернет-форум, могат да се оплакват, че машинното гласуване е сложно. Не е по-сложно от теглене на пари от банкомат, а с това се справят и баби и дядовци, и полуграмотни роми. Не разбирам и истерията гласуването да е само и единствено машинно. Има предимства, основното е, че не могат да се правят шашми с преброяването. Разказва се, че членове на комисии умело инвалидирали бюлетини за другите партии, като ги зацапвали - дали е истина или градска легенда, не знам. Ама пък чак такава истерия - всичката Мара втасала, само с машина не гласувала.

По отношение на т. нар. невалидни бюлетини. На последните кметски избори в секцията, в която аз бях председател - невалидните бюлетини са били само седем пъти повече от тези на последните парламентарни/лично съм напривал справката!/. Разликата е, че на последните избори, аз бях единствения човек, който бъркаше в урната. Иначе се наслушах на великолепни предложения от сорта, че урната се изсипва на пода и всеки бърника там, както му падне..Даже ми беше споменато като добра практика, щото бързо се било брояло - справка с колегата ми от гербавите, бил в предна комисия, ми изясни, че всъщност по моя метод сме се справили за 40 минути, а по метода на ровенето на кошошките е било два часа и половина. За следващи избори аз вече си имам екип от хора, които не желаят и нямат намерение да се занивам с глупости..да, част от тях са от герпавите, колкорото и да е невероятно. Всъщност, дамата дето най-пищеше всеки да бърника в урната беше от ВМРО

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3756 -: Май 02, 2021, 20:20:35 »
Ми не се вижда, според мен. Ти като сгънеш бележката от банкомата можеш ли да разчетеш какво точно пише. Аз не мога.
Аз имам питане към Асол: БСП предвиждат ли някакви промени в закона за публичните предприятия

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3757 -: Май 02, 2021, 20:22:26 »
Ми не се вижда, според мен. Ти като сгънеш бележката от банкомата можеш ли да разчетеш какво точно пише. Аз не мога.

Не, питах дали може да се сгъва :)

Това ми е достатъчно. Благодаря.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3758 -: Май 02, 2021, 20:24:38 »
Ми не се вижда, според мен. Ти като сгънеш бележката от банкомата можеш ли да разчетеш какво точно пише. Аз не мога.
Аз имам питане към Асол: БСП предвиждат ли някакви промени в закона за публичните предприятия

Не знам, Бонгич! Аз вече обясних, че не се издържам от партии и/или правителство. Ще ми трябва време да прочета и да се ориентирам.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3759 -: Май 02, 2021, 20:25:00 »
Аз не виждам какъв е проблема като свършат изборите да се извадят бюлетините от машината и да се преброят ръчно.
Ако всичко съвпада ОК.
Ако не съвпада да търсят къде е проблема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3760 -: Май 02, 2021, 20:28:44 »
Аз не виждам какъв е проблема като свършат изборите да се извадят бюлетините от машината и да се преброят ръчно.
Ако всичко съвпада ОК.
Ако не съвпада да търсят къде е проблема.

И аз не виждам.

Проблемът е да се знае какво точно да се прави, ако двете числа не съвпаднат.
the lamers club honourable member …

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3761 -: Май 02, 2021, 20:29:08 »
Не знам, Бонгич! Аз вече обясних, че не се издържам от партии и/или правителство. Ще ми трябва време да прочета и да се ориентирам.

Нали някакъв фактор. Тоя мораториум ще отпадне със служебното правителство (или решение на КС, ако то е по-рано), но има стартирани процедури по промените на тоза закон от октомври и ноември м.г. Някои процедурите са напреднали достатъчно, че да предпределят резултата.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3762 -: Май 02, 2021, 20:31:17 »
И аз не виждам.

Проблемът е да се знае какво точно да се прави, ако двете числа не съвпаднат.
Ако не съвпаднат , валиден е резултатът от ръчното преброяване. Поне в САЩ беше така. И тогава вече трябва анализ защо не съвпадат.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3763 -: Май 02, 2021, 20:32:33 »
Аз не виждам какъв е проблема като свършат изборите да се извадят бюлетините от машината и да се преброят ръчно.
Ако всичко съвпада ОК.
Ако не съвпада да търсят къде е проблема.

Няма проблем - аз това съм го направила вече на практика -джелезобетон съм. Страя се да не дърдоря глупости, както е вече нормално и актуално   :nuts:

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3764 -: Май 02, 2021, 20:34:51 »
Quote (selected)
Аз не виждам какъв е проблема като свършат изборите да се извадят бюлетините от машината и да се преброят ръчно.

Проблемът е, че в машината няма бюлетини.  :bigok:

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3765 -: Май 02, 2021, 20:35:30 »
И аз не виждам.

Проблемът е да се знае какво точно да се прави, ако двете числа не съвпаднат.

Нови избори.
Нова ИК.
И също така проверка на машината от незаинтересовани експерти.

И чувствителни наказания за виновните.
Но това е така да се каже в идеалния случай.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3766 -: Май 02, 2021, 20:38:33 »
Ако не съвпаднат , валиден е резултатът от ръчното преброяване. Поне в САЩ беше така. И тогава вече трябва анализ защо не съвпадат.

Това ще е добре, ако се възприеме и тук.
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3767 -: Май 02, 2021, 20:42:49 »
Ма стига с туй машинно гласуване де. Толкова е просто.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3768 -: Май 02, 2021, 20:43:39 »
Мои впечатления, които естествено не са панацея и е твърде въможно да греша, но...партия Вързраждане има доста потенциал и то от най-различни среди. Или както ми обясни един мой много добър познат -търсех нещо много крайно  в соц вариант  и свързано с Русия, не намерих нищо по-добро. Човекът е на 40 години

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3769 -: Май 02, 2021, 20:44:04 »
Нови избори.
Нова ИК.
И също така проверка на машината от незаинтересовани експерти.

И чувствителни наказания за виновните.
Но това е така да се каже в идеалния случай.

Защо нови избори. Ти пускаш в урната бюлетина - няма значение дали е разпечатка от машината или е ръчно попълнена бланка. Ти си устройството, което трябва да провери дали тази бюлетина отговаря на твоя вот още реди да я сгънеш и пуснеш в урната. Няма кой друг да го направи вместо гласоподавателя. Затова, щом видиш несъответствието на разпечатката с онова, което си натиснал или си мислил, че си натиснал, поставяш въпроса пред комисията. Затова бюлетините са крайният меродавен резултат. 

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3770 -: Май 02, 2021, 20:52:54 »
всъщност към текущия момент машинното гласуване е нещо като интелигентен принтер - печата бюлетина и сумира какво е разпечатал.

баси. всеки касов апарат може да се справи с тази задача. че даже и да сторнира, ако се объркаш. и да издаде дневен отчет, като приключиш деня. само дето няма тъчскрийн.

пишеш в тъмната стаичка всички партии, с всички кандидати, и връзваш един касов апарат от евтините. може да се вземат назаем - нали изборите са в неделя, все ще има нещо, дето в неделя да не работи.

пенсионерите както си четат касовите бонове, така и ще разчетат какво са гласували. чисто, лесно и просто - къпан милиционер. или пожарникар. като боко.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3771 -: Май 02, 2021, 20:54:04 »
а, и към нап може да го пусне. автоматичното сумиране и то е готово :smokin:

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3772 -: Май 02, 2021, 20:54:57 »
Защо нови избори. Ти пускаш в урната бюлетина - няма значение дали е разпечатка от машината или е ръчно попълнена бланка. Ти си устройството, което трябва да провери дали тази бюлетина отговаря на твоя вот още реди да я сгънеш и пуснеш в урната. Няма кой друг да го направи вместо гласоподавателя. Затова, щом видиш несъответствието на разпечатката с онова, което си натиснал или си мислил, че си натиснал, поставяш въпроса пред комисията. Затова бюлетините са крайният меродавен резултат.

Аз съм я пуснал и съм си отишъл в къщи да си пия ракията.
Не ме брига какво ще е нататък.
ИК в края на изборния ден вади бюлетините от машината.
Брои ги ръчно.
Подписва протоколите.
Ако всичко е ОК то е ОК.
Ако не е ОК някой трябва да понесе отговорност за това.
Какво не е ясно не мога да разбера?

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3773 -: Май 02, 2021, 20:55:55 »
Бонго, няма нищо страшно, отиваме на нови избори, където висшето образование няма начин да не си каже думата ..що е юзу що е небеу, що е секакъв компромис с образование и качество и природен ивтелект - все е насреща

Требе да се радваш, щото комундетата са яко тъпи, прости и необразовани и пътят пред вас е постлан с цветя и рози...или май на е баш така.... А може би мадам Здравка ще да успее да се изкаже некакси за селяците и градските им опоненти в духа на социологическите проучвания. Признавам си, че е повече от вълнуващо :nuts:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3774 -: Май 02, 2021, 20:56:47 »
Ами целта не е да продадат 105 единици, а ти да платиш толкова, въпреки че си ползвал само 100. Останалите 5 единици са консумирани от някой друг, от когото не се търси сметка.

А как са? Имаш софтуер, няма значение къде е -- EEPROM, card flash или някакъв друг вид памет, който прави някакви сметки. И този софтуер лесно може да бъде подменен, още повече че това е изискване към самите машини -- изходните условия при всеки вид избори всеки път са различни. Та въпросът е има ли начин да се гарантира, че софтуерът е този, който трябва да бъде?

Според мен, единственият начин е отпечатване на хартиена бюлетина, на която е отбелязана партията и кандидата (ако си избрал) за който гласуваш и ти да се сетиш да я провериш преди да я пуснеш в урната. После какво да се прави вече го споменах.
Ако ще се пише консумация от един потребител на друг, това е лична далавера, а не корпоративна. Смяната на електромерите е нещо доста идиотско, но не поради злоумишленост на ЧЕЗ, а поради малоумие на родните неграмотни "регулатори" в КЕВР.
Както стана въпрос, електромерът можеш да си го провериш по елементарни начини, най-простото - със собствен електромер след този на снабдителя. С изборните машини не е така. Както е отбелязано - кой ще го провери и гарантира?  Допускам и там да има отчайващо малоумие, но надали. Ако ще се броят разпечатките (а те май няма да се броят) технически ще се върши абсолютно същото като с хартиените бюлетини попълвани с химикалка. В този случай излиза, че машините ще са просто заместители на химикалките, срещу скромните 50-60 милиона лева иднократно и десетина милиона годишно за поддръжка. Чак такова малоумие няма в родната политическа класа, а 5-10 милиона комисиони не могат да обяснят кресчендото с машинното гласуване.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3775 -: Май 02, 2021, 21:06:28 »
Ако ще се пише консумация от един потребител на друг, това е лична далавера, а не корпоративна. Смяната на електромерите е нещо доста идиотско, но не поради злоумишленост на ЧЕЗ, а поради малоумие на родните неграмотни "регулатори" в КЕВР.
Както стана въпрос, електромерът можеш да си го провериш по елементарни начини, най-простото - със собствен електромер след този на снабдителя. С изборните машини не е така. Както е отбелязано - кой ще го провери и гарантира?  Допускам и там да има отчайващо малоумие, но надали. Ако ще се броят разпечатките (а те май няма да се броят) технически ще се върши абсолютно същото като с хартиените бюлетини попълвани с химикалка. В този случай излиза, че машините ще са просто заместители на химикалките, срещу скромните 50-60 милиона лева иднократно и десетина милиона годишно за поддръжка. Чак такова малоумие няма в родната политическа класа, а 5-10 милиона комисиони не могат да обяснят кресчендото с машинното гласуване.

Аре малко да се успокоиш и да не пробваш да натискаш безразборно копчетата, най-малко щото никой не ти е разрешил да ги тестваш безотговорно. Иначе, глупости можеш да си пишеш, колкото си искаш....Не знам за кви комисионни дрънкаш, но Мишел Константен май е чао, аморе. Не, че не може да се намери друг такъв, мишелжелаещи е имало и ще има/ ама тоз вече станаА черен етикет, не в смисъла на качествено виски

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3776 -: Май 02, 2021, 21:07:48 »
 .'' Ако ще се броят разпечатките (а те май няма да се броят) технически ще се върши абсолютно същото като с хартиените бюлетини попълвани с химикалка. В този случай излиза, че машините ще са просто заместители на химикалките, срещу скромните 50-60 милиона лева иднократно и десетина милиона годишно за поддръжка. Чак такова малоумие няма в родната политическа класа, а 5-10 милиона комисиони не могат да обяснят кресчендото с машинното гласуване.''

Забравяте за попълването на протоколите.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3777 -: Май 02, 2021, 21:09:48 »
Бонго, няма нищо страшно ... :nuts:
Понякога имам сериозни проблеми с вникването в емоционалните ти излияния.  :t26157:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3778 -: Май 02, 2021, 21:13:23 »
Quote (selected)
Ако не съвпаднат , валиден е резултатът от ръчното преброяване. Поне в САЩ беше така. И тогава вече трябва анализ защо не съвпадат.
В САЩ доколкото знам принципът е оптика при броенето на дупки из бюлетините. Дупките ясно показват за кого си гласувал, а ако има грешка - очевидно е от машинното броене. Ако имаш запаметяване на резултатите и разпечатки, не е кристално ясно кое е вярното при разлика между двете. Ако разпечатките не се броят - очевиден проблем. Ако се броят - защо са необходими машините, нали абсолютно същото се прави и с хартиените бюлетини?

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3779 -: Май 02, 2021, 21:14:41 »
Понякога имам сериозни проблеми с вникването в емоционалните ти излияния.  :t26157:

Така е. Вярвам ти. Предполагам, че проблемът ти е свързан с отразяването им ..как аджеба да ме изкараш идиот..вервам, че ти е сложно :smokin: