Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 11:12:54

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1828340 пъти)

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10860 -: Юли 25, 2021, 01:19:45 »
Така де, 1991 спира да съществува, а ти показваш данни от последната година от съществуването му. За да се повярва на твърдението ти, трябваше да покажеш данни за периода 1963-1990, още повече, че „През всичките години на съветска власт“ са твои думи, не мои.
Защо трябваше да давам данни за 1963 - 1990 за производството? Защо не от 1928 г? Не разбрах! Дадох за последните години.
Във великият и нерушим СССР си мизерстваха. През всичките години. И за това ли искаш данни? Да беше се разкарал тогава там да видиш. Бях там. Видях.
Имаха страхотни ракети. Учил съм ги и съм се възхищавал на инженерни решения. Чудил съм се как в 1955 -1960 година са ги мислили.
Не им помогна това. Тримата предатели го разпуснаха съюза.
« Последна редакция: Юли 25, 2021, 01:25:35 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10861 -: Юли 25, 2021, 01:41:01 »
нищи тука цру, световната конспирация, превъзходството на щатите, изключителността им, и тук-там вмъква по некоя проповед.
Бива ли така, германски другарю, да ми приписвате разни ЦРУ-та, конспирации...?Ротфронт! Не си давам мнение за ЦРУ, че им са дълги ръцете, а конспирациите не са ми в ресора. Виж за снимката на тиквата в ЦРУ съм писал.
Колко са превъзходни щатите? В много неща не са. Не съм го твърдял, че са превъзходни. Има добри неща. Заради тях съм, 25 години тук.
За "проповедите". По едно време исках да ме изтрият. Най-вече, че губя много време. Ако смятате, че "араламбя", кажете си! Няма да се обаждам. Никога.
« Последна редакция: Юли 25, 2021, 02:01:49 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10862 -: Юли 25, 2021, 01:41:46 »
Quote (selected)
Калпав народ, само се пита "а сега накъде", но да намери пътя не смее, не може и не иска ...

Чалмалията,
Ако може да ни светнеш ти къде се намираш, т.е. откъде пишеш? В България ли си, или от някъде другаде? От цитата схващам, че нещо обвиняваш народа ни. Та ми е интересно от каква извисена позиция ни разкри тази констатация?!
А сега да отговоря на обвинението ти:
Всеки народ някога стига до кръстопът и си задава горния въпрос. И когато реши да посмее и да поиска, специално при нас, ВИНАГИ се намира някой друг (народ), който прави така, че да не може!
Справка - историята на българския народ.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10863 -: Юли 25, 2021, 01:55:27 »
**кремвирши в петък следобед?**
За да прави ДЗУ и да ти плаща четирицифрената заплата тогава. И карите затва.
Оказа се залитане в тежката промишленост, а бананите останали назад.
Е ся сичко е нарет, от ривеш?
Къде това? Реването? Аз съм доволен от "народната власт" на Америка. Дори република си спретнаха черните "другари" в центъра на Сиатъл.
Но лошите "бели" развалиха демокрацията. Разритаха кочинката.
И от "народната власт" на НРБ бях доволен. Бях...Нали ви писах? Не всички бяха доволни. Затова когато Партията " turn over a new leaf", нито един пролетар не легна като една Раймонд Диен на коловоза на "демото". Помня голям митинг, пиянството на един народ...
https://www.youtube.com/watch?v=DONxr9iudFo
Към това време на СДС вече бях им казал "f$ck off" Много сини знамена. Някои посолства са се бръкнали яко. За "демото".
« Последна редакция: Юли 25, 2021, 06:58:00 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10864 -: Юли 25, 2021, 02:12:20 »
Да не си правил прословутите ГАПС-ове, които трябваше да повишат производителността на труда „5, 10, 15, 20, 25 пъти.“ Цитирам покойния Владо Гановски.
Гапсове вкарахме от Япония. Правеха се роботи. Не съм бил при тях. Тествал съм само дискови устройства, големи. След това съм участвал в проектирането на тестови системи за тях.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10865 -: Юли 25, 2021, 07:19:42 »
обаче за буч това е добре, нали сме гътнали комунизъма с всичката му номенклатура.
Аз нищо не съм гътвал. Това го направиха "другарите", защото не ги задоволяваше старата система. Твойте другари, не мойте. А може би този соц не работеше?

Другият сравнява БГ със Сомалия и нейните $2 на глава на ден. Със Сомалия ли трябва да се сравнява БГ или с европейски държави? Нали сте европейци?
« Последна редакция: Юли 25, 2021, 07:35:54 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10866 -: Юли 25, 2021, 07:43:48 »
Хубаво гътнахме социализма, гледам сте го разнищили до последния съставен соц, ама що нищо не засадихме на тая плодородна нива след като изтръгнахме "плевелите"?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10867 -: Юли 25, 2021, 08:06:11 »
Ма било мизерия, кремвирши само в петък.
Сега не е ли същото?
В магазина сирена и кашкавали от 4 до 60 лева, а народа яде предимно ерзац с палмово масло.
Кремвирши и салами от 3  до 70 лева и да се чудиш какво да ядеш  евтините че са с растителни добавки, рога и копита или скъпите от "чисто месо" обогатено с хормони.
Въпреки мизерията, Бъч успял да оцелее, па и да се изучи, ама нямало банани и поправил тази "несправедливост" като избягал през десет планини в десета.
Най тежи раслоението, неравенството.
Преди от работника до ЦК на БКП разликата под 10 пъти.
Кола от трабант до волга, апартамент от едностаен до 4-5 стаен останал от царско време и даден за ползване на някой велможа.
Сега разликата стига 1000 пъти, от нови обувки за еднократна употреба до яхти и самолети, от коптор до палати на няколко етажа с въоръжена охрана и това е много по-неприемливо.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10868 -: Юли 25, 2021, 08:25:06 »
Писах вчерашният ден много, но по темата: "А сега накъде?" нямам работещо предложение. Никакво.
Никаква работа не ви върши дали е било добре или зле. Това е минало и няма да се върне. Дали не трябваше да си трая?
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10869 -: Юли 25, 2021, 08:27:28 »
Минало?
Да си чувал че историята се върти като колело на каручка?
Ще има ново име, няма да е социализъма, ще е "капитализъм + ББД" или някаква друга стигма, но това неравенство вече е на прицел даже в америчко.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10870 -: Юли 25, 2021, 08:46:02 »
Quote (selected)
Корнелия Нинова да се поучи от Иван Костов
https://pogled.info/avtorski/Petar-Volgin/korneliya-ninova-da-se-pouchi-ot-ivan-kostov.132233
И какво стана със СДС когато Костов си взе теменужката и се изнесе по терлици да си говори с нея в Драгалевци?
Не ми харесва тази поука.
 
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10871 -: Юли 25, 2021, 08:48:42 »
Ще има ново име, няма да е социализъма, ще е "капитализъм + ББД" или някаква друга стигма,

Само дето обществено-икономическите системи не се определят по имена. Има си некои характеристики и ако те не се променят, новото име не може да промени никаква система.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10872 -: Юли 25, 2021, 08:56:05 »
Quote (selected)
Само дето обществено-икономическите системи не се определят по имена. Има си некои характеристики и ако те не се променят, новото име не може да промени никаква система.
Беше тая, в едни по-стари времена когато имаше мислещи хора.
Сега всичко е в опаковката, в гламура.
Раждат се оксиморони като "социално отговорен капитал" и много други главозавъртащи чудесии.
Знам че пак залиташ към формата за собственост на средствата за производство.
Е не си прав такива няма да има, поне физически ще са много малко, ще са виртуални, а там собственността се решава бързо достатъчно е една чистачка да се спъне в разклонителя.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10873 -: Юли 25, 2021, 09:09:56 »
Знам че пак залиташ към формата за собственост на средствата за производство.

Що да залитам? Това са научни постановки. Другото е хоремашко философстване. Каквито и да са, колкото и да са, средствата за производство произвеждат обществен продукт за разпределение и принадена стойност на този продукт. Следователно собствеността върху тях е определяща за системата.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10874 -: Юли 25, 2021, 09:33:05 »
Да видим дали си прав?
СССР между 1986 и 1989 година произвежда около 160mmt (million metric ton) = 176 милиона тона. След 1990 пада.
Тук:
https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk01vL9mK9FIghzNZWTpyW5T1Ak_dXA:1627159573882&source=univ&tbm=isch&q=Steel+production+in+USSR+1990&client=firefox-b-1-d&sa=X&ved=2ahUKEwj73ZLjyfzxAhXDFVkFHelJCjIQjJkEegQIFBAC&biw=1320&bih=684#imgrc=Hp-EjZ9P8y73cM

САЩ
https://digital.library.unt.edu/ark:/67531/metadc821167/m2/1/high_res_d/RL31748_2003Feb14.pdf
80 милиона short ton. Трета страница.
=  79 милиона тона

Конверсийте тук:
https://www.metric-conversions.org/weight/short-tons-to-metric-tons.htm
 
и тук:
https://www.chapelsteel.com/metric-tons-tons.html

В щатите почва криза 1990 година в стоманата, но то и в бившия СССР пада продукцията. Но около 1990 СССР са на първо място по производство на стомана.

Умнико, ще посочиш ли къде съм споменал САЩ? Много обичаш да слагаш думи в устата на хората, които те никога не са казвали и после да се хвърляш да ги громиш.

И пак араламбиш:


Да са на първо място тук? И обърни внимание на източника, него трябва да ползваш. Във wikipedia също са го ползвали за тяхната таблица, в която СССР пак е на второ място.

Дай си твойте данни да сравним! Празни приказки за араламбене не ми се слушат.

Ами спри да араламбиш и няма да ги слушаш. Все пак ти започваш първи с празните приказки.

За нефт и стомана съм прав. Ще проверя за чугун. Тук Бачо Кольо трябва да ги знае по-добре нещата.

Нито за нефта си прав, нито за стоманата. СССР може да са били в челото на производителите на нефт и стомана, но никога не са били на първо място за дълъг период от време.

Давам за последните години на съществуване на СССР.

За последната си искал да кажеш, нали? Не за последните. И като гледам графиките, пак дрънкаш празни приказки.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10875 -: Юли 25, 2021, 09:42:25 »
Защо трябваше да давам данни за 1963 - 1990 за производството? Защо не от 1928 г? Не разбрах! Дадох за последните години.

Във великият и нерушим СССР си мизерстваха. През всичките години. И за това ли искаш данни? Да беше се разкарал тогава там да видиш. Бях там. Видях.

Когато правиш такива твърдения е добре да ги подкрепиш с данни. И то за целия период, защото ти твърдиш, че са мизерствали през всичките години. Нали това казваш малко по-нагоре? Ако няма данни, твърдението ти остава празни приказки (араламбене по Радичков).

Иначе съм бил в два пъти в СССР, единия път на екскурзия, втория -- командировка. Но и двата пъти бяха за прекалено кратко време, за да мога да преценя дали е имало мизерия там или не. И избягвам да правя изявления като твоите.

Прав ще излезе 66-ти, да знаеш. 

Имаха страхотни ракети. Учил съм ги и съм се възхищавал на инженерни решения. Чудил съм се как в 1955 -1960 година са ги мислили.

Не им помогна това. Тримата предатели го разпуснаха съюза.
« Последна редакция: Днес в 01:25:35 от Butch »

Ами ето ти отговора, който търсиш -- предатели. Защо тогава бяха нужни толкова празни приказки? За нефт, за стомана, за какво ли още не?
the lamers club honourable member …

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10876 -: Юли 25, 2021, 09:46:24 »
Гапсове вкарахме от Япония. Правеха се роботи. Не съм бил при тях. Тествал съм само дискови устройства, големи. След това съм участвал в проектирането на тестови системи за тях.
Хм, май ще излезе, че сме работили заедно и вероятно се познаваме от ония години.

Аз, впрочем, споделям мненията ти от последния спор.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10877 -: Юли 25, 2021, 09:51:22 »
Quote (selected)
Що да залитам? Това са научни постановки. Другото е хоремашко философстване. Каквито и да са, колкото и да са, средствата за производство произвеждат обществен продукт за разпределение и принадена стойност на този продукт. Следователно собствеността върху тях е определяща за системата.
Хоремашко е твоето, застинало в миналото когато буля Станка беше по-дащна от кравата Пенка.
Средства за производство няма да има в големи мащаби, вървим към дигитално съществуване, потребностите - храна, вода и таван ще са задоволени на ниво пещерно общество.
Минимални изисквания съответно минимални производства (защитени от държавата или каквото има тогава чрез субсидиране) дали ще е на хапчета, венозно или анално (не дай боже) са подробности, декорация на целофана завил л@йното.
После се връщаме на това дали някой умишлено или не ще се спъне в разклонителя.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10878 -: Юли 25, 2021, 09:51:47 »
Ами ето ти отговора, който търсиш -- предатели

Точно така! Група хора от партийната йерархия, още от Андропов, започват да работят за развала на СССР. Нито СССР, нито България имаха системни кризи. Структурни - да, но структурните кризи се п-реодоляват с правилното планиране. И никой никога не се сеща, че целият т. нар. соц. блок се рзвиваше от началото до края в режим на най-строги икономически санкции. Социалистическата система не успя да се докаже в нормални условия. И все пак постигна много.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10879 -: Юли 25, 2021, 10:00:47 »
Ей, пенсии айде стига с тоя умрял преди 30 години соц.Лято е, излезте малко на слънце...

 :popcorn:


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10880 -: Юли 25, 2021, 10:06:37 »
При нас може да е слънчева сутрин, ама при Бъч е черна нощ!
Така му се пада! :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10881 -: Юли 25, 2021, 10:11:05 »
Какво сте му наскачали всички. Дразните го, после кой ви е крив?
.........................
Butch, оставви ги тия чапкъни!
« Последна редакция: Юли 25, 2021, 10:20:09 от dabedabe »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10882 -: Юли 25, 2021, 10:28:02 »
Ами ето ти отговора, който търсиш -- предатели

Точно така! Група хора от партийната йерархия, още от Андропов, започват да работят за развала на СССР. Нито СССР, нито България имаха системни кризи. Структурни - да, но структурните кризи се п-реодоляват с правилното планиране. И никой никога не се сеща, че целият т. нар. соц. блок се рзвиваше от началото до края в режим на най-строги икономически санкции. Социалистическата система не успя да се докаже в нормални условия. И все пак постигна много.

Ако една система е устойчива, кой е начело и кой евентуално се опитва да я подкопае/развали, не би трябвало да оказва влияние и системата сама би тряало да направи съответните корекции към състояние на устойчивост.
Съветската система не беше устойчива, няа как провалът ѝ да се оправдава с "предатели".

Интересно как социалистическата система на Тито не страдаше от санкции и успя да се докаже в нормални условия 40-45 години.
А и санкциите са част от играта.
Реципрочни санкции/ограничения са съществували и за Запада спрямо пазарите на СИВ, тва да му се отразило на тоя Запад по какъвто и да е начин?   :smokin:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10883 -: Юли 25, 2021, 10:30:28 »
За "проповедите". По едно време исках да ме изтрият. Най-вече, че губя много време. Ако смятате, че "араламбя", кажете си! Няма да се обаждам. Никога.

за губенето на време -- това трябва да е твое решение. не прехвърляй отговорността за него върху други. можеш да пишеш интересни неща и без да „проповядваш“.

колкото до араламбенето -- не винаги го правиш, но ти се случва. така, че не прехвърляй отговорността и за него на други хора.

какво и как ще пишеш зависи единствено от теб. дали някой ще реши да коментира написаното от теб вече не зависи от теб.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10884 -: Юли 25, 2021, 10:36:37 »
Другият сравнява БГ със Сомалия и нейните $2 на глава на ден. Със Сомалия ли трябва да се сравнява БГ или с европейски държави? Нали сте европейци?

Пак лъжеш -- посочи къде съм сравнявал България със Сомалия. Дадох Сомалия като пример (за мен) за мизерия и никъде не съм я сравнявал с България.
the lamers club honourable member …

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10885 -: Юли 25, 2021, 10:38:49 »
Ако някой ми се изхрачи в лицето с прозрение, че кирилицата, на която е писано под една или друга форма по нашите земи хилядолетие е с отпаднала необходимост, бих му забил в мордата един български, с непреходна стойност.
Право за тва ми дава гордостта, все още, че ще разговарям с фасул, каквато и титла да има, но представител на несъществуваща нация от времето, га предците ми са получили писменост.
Опосредственото оплюване на подлогата и правото ми за товапроизтича отт полягането на споменатия по горе фасул.
Давайки ти макар и закъснял отговор, оставам в състояние на удоволствие, че май наистина има помешани, които са в състояние да се давят с една кандидатура на Тара.
Нооо -енджой дарагой. Ше ми бъде приятно!

Да цитирам все пак точните думи на професора:
"Не говоря за отказ от кирилицата. Не казвам, че от утре или от други ден трябва да се мине и на латиница. Реалностите в съвременния свят обаче са такива, че ако няма надписи и на латиница, вашите стоки няма да бъдат конкурентноспособни в Европа. Ако българските фирми искат да продадат виното си, етикетите задължително трябва да бъдат с латински букви. Да не говорим за Интернет, за имейлите, за новата реалност, в която всичко е на латиница.“

И какво остана от отговора ти - нищо ....

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10886 -: Юли 25, 2021, 10:41:49 »
Quote (selected)
Да не говорим за Интернет, за имейлите, за новата реалност, в която всичко е на латиница.“
Професорът е тръгнал от крива база ( щото реалностите са други ) и закономерно е построил къщата накриво.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10887 -: Юли 25, 2021, 10:44:02 »
Какво сте му наскачали всички. Дразните го, после кой ви е крив?

Я пак? Кой кого дразни? И после ние сме кривите?
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10888 -: Юли 25, 2021, 10:46:59 »
Професорът е тръгнал от крива база ( щото реалностите са други ) и закономерно е построил къщата накриво.

Ми не.

Сърбите, с доста по-засилено чувство за национална идентичност, си ползват хармонично и кирилица, и латиница и светът не е свършил  :smokin:


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10889 -: Юли 25, 2021, 10:49:21 »
Ми не.

Сърбите, с доста по-засилено чувство за национална идентичност, си ползват хармонично и кирилица, и латиница и светът не е свършил  :smokin:
Някой да упреква сърбите?
Други народи ползват йероглифи, за тях нещо?
Друга тема е че сърбите не си умират от кеф да ползват нещо създадено от българи или македонци.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10890 -: Юли 25, 2021, 10:51:31 »
Някой да упреква сърбите?
Други народи ползват йероглифи, за тях нещо?

Мхм - намери ми китайска стока, която се продава в Европа, и която няма нищо на латиница на етикета  :smokin:

П Разбира се, сърбите ги давам като пример, не ги сравнявам  :m1273:

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10891 -: Юли 25, 2021, 10:55:41 »

Освен това „цоцализма“ е жив и здрав и успешно се развива в КНР. През юни 1989 по време на пика студентски вълнения, Горбачов посети Бейджин да проповядва „гласност и перестройка“. Тогава китайските геносен му обясниха, той да си ги провежда в СССР, а те залагат на традиционни ценности и СТАБИЛНОСТТА.
The rest is history!
Сега на последния конгрес на ККП беше отчетено, че е необходимо на всяка цена бързо да се засили идейнополитическото възпитание и изграждане на партийните членове.
На предния конгрес беше отчетено, че ликвидирана бедността, защото през 1989 година беше избрана СТАБИЛНОСТТА, а не диктата на улицата.


Китайският социализъм:
https://www.forbes.com/sites/rainerzitelmann/2019/09/30/state-capitalism-no-the-private-sector-was-and-is-the-main-driver-of-chinas-economic-growth/?sh=230a6d5127cb

A working paper from the World Economic Forum stated that “China’s private sector - which has been revving up since the global financial crisis - is now serving as the main driver of China’s economic growth. The combination of numbers 60/70/80/90 are frequently used to describe the private sector’s contribution to the Chinese economy: they contribute 60% of China’s GDP, and are responsible for 70% of innovation, 80% of urban employment and provide 90% of new jobs. Private wealth is also responsible for 70% of investment and 90% of exports.” Today, China’s private sector contributes nearly two-thirds of the country’s growth and nine-tenths of new jobs, according to the All-China Federation of Industry and Commerce, an official business group.

These figures should cause anyone who cites China’s economic miracle as evidence of the superiority of “state capitalism” to stop and think again. “State capitalism” is such an absurd term anyway. Capitalism is based on the twin pillars of free market principles and private enterprise. Capitalism is incompatible with a state economy in which companies are state-owned and planning authorities determine what is produced. Therefore, there can be no such thing as “state capitalism.” In truth, China is a mixed system that combines capitalism and socialism—just like every other country in the world. This is equally true of the United States and European countries, all of which blend—in different proportions—capitalist and socialist elements in their economic systems.

The key factor is how the ratio of these two components shifts over time. Rather than being the reason for China’s economic miracle, the fact that the guiding hand of the state is still so strong is simply because it is only four decades since China was a pure state economy. As the Chinese economist Zhang Weiying writes in his book The Logic of the Market, “China’s reform started with an all-powerful government under the planned economy. The reason China could have sustained economic growth during the process of reform was because the government managed less and the proportion of state-owned enterprises decreased, not the other way around. It was precisely the relaxation of government control that brought about market prices, sole proprietorships, town and village enterprises, private enterprises, foreign enterprises, and other non-state-owned entities.”

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10892 -: Юли 25, 2021, 10:56:45 »
Мхм - намери ми китайска стока, която се продава в Европа, и която няма нищо на латиница на етикета  :smokin:

Quote (selected)
Ако българските фирми искат да продадат виното си, етикетите задължително трябва да бъдат с латински букви.

И латински И йероглифи, но без да се премахва кирилицата ( ся дали да добавим и  чатица ще коментитраме допълнително).
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10893 -: Юли 25, 2021, 11:05:49 »
И латински И йероглифи, но без да се премахва кирилицата ( ся дали да добавим и  чатица ще коментитраме допълнително).

Да цитирам все пак точните думи на професора:
"Не говоря за отказ от кирилицата. Не казвам, че от утре или от други ден трябва да се мине и на латиница. Реалностите в съвременния свят обаче са такива, че ако няма надписи и на латиница, вашите стоки няма да бъдат конкурентноспособни в Европа.

Не мисля, че когато и да е било е ставало дума за отказ от кирилицата.

То е малце като ако грузински или арменски продукти се продават в магазините да има надпис на кирилица, иначе няа да разбереш кво точно е. То всякакви хранителни стоки, които не са с оригинален етикет на български, задължително тряа да имат лепнато и на български.

Преди доста години в един от големите британски супермаркети се предлагаха продукти на Олинеза - само с оригинален български етикет. Седяха си така няколко месеца, българите не ги купуваха заради високите цени, а англичаните не разбираха каква точно е стоката.
Ако Олинеза си бяха направили труда да турят едни етикети на латиница с описание на продукта, можеше и да им върже.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10894 -: Юли 25, 2021, 11:07:55 »
И латински И йероглифи, но без да се премахва кирилицата ( ся дали да добавим и  чатица ще коментитраме допълнително).

А къде в изказването на професора виде нещо за премахване на кирилицата, а? Сержантът е прав за сърбите, разбира се. Професорът има предвид използване и на българизирана латиница за контактите навън, както правят сърбите. Впрочем, кирилицата, която употребяваме е именно това - тя е базирана от една страна на гръцката азбука, адаптирана за местни нужди, както и на френския кралски щрифт на латиницата, въведен като "граждански" от Петър Велики.
И не, интернет не е грешна изходна база - все още без латиница не можеш да ползваш пълноценно интернет. 

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10895 -: Юли 25, 2021, 11:08:35 »
Преди доста години в един от големите британски супермаркети се предлагаха продукти на Олинеза - само с оригинален български етикет. Седяха си така няколко месеца, българите не ги купуваха заради високите цени, а англичаните не разбираха каква точно е стоката.
Ако Олинеза си бяха направили труда да турят едни етикети на латиница с описание на продукта, можеше и да им върже.

да им се чудиш какво не са разбрали на анемумката:

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10896 -: Юли 25, 2021, 11:11:56 »
да им се чудиш какво не са разбрали на анемумката:
QED !

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10897 -: Юли 25, 2021, 11:16:58 »
анемумка от бафа щеше да е още по-добре, ма нейсе  :nuts:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10898 -: Юли 25, 2021, 11:17:16 »
Quote (selected)
А къде в изказването на професора виде нещо за премахване на кирилицата, а?

Никой не почва от вратата за краката.
Първо се предлага като алтернатива, после става норма, накрая кирилицата остава като втори надпис докато естествено отпадне.
Не е само за бурканите с лютеница.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10899 -: Юли 25, 2021, 11:20:09 »
Никой не почва от вратата за краката.
Първо се предлага като алтернатива, после става норма, накрая кирилицата остава като втори надпис докато естествено отпадне.
Не е само за бурканите с лютеница.


Ма, разбира се, злокобен тъмен план на професора, който цели - между всичко друго - и да го лиши от препитание като славист ....
Буратино, ти имаш ли аквариум? 

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10900 -: Юли 25, 2021, 11:23:29 »
Не е план на професора, той само един от дистрибуторите.
Живея до най-големия аквариум в България.
Мислиш ли че ми трябва менте в което да плуват рибки във всички цветове на дъгата? :cool-1084:
« Последна редакция: Юли 25, 2021, 11:29:00 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10901 -: Юли 25, 2021, 11:30:54 »
Сърбежите ползват и латиница шот много добре знаят, че кирилицата е "българска".Ако те я беха създали само нея щяха да ползват....

 :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10902 -: Юли 25, 2021, 11:35:23 »
Quote (selected)
Василев: Хазната се пълни, защото проверяваме големите фирми, а не на фризьорските салони
https://www.manager.bg/blgariya/vasilev-haznata-zapochna-da-se-plni-zashchoto-proveryavame-golemite-firmi-ne-na-frizorskite
Министъра говори ясно и просто като да знае че ще го чете Калинчо, ама дали ще го разбере...
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10903 -: Юли 25, 2021, 11:45:25 »
Кирилицата е върховно постижение. Не е работа на дебели германци да си врат гагата.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10904 -: Юли 25, 2021, 11:53:47 »
Quote (selected)
люде кадърни, знаещи и можещи, от Босна, от Сърбия, от Ердел, че да отпочне най-накрая демирджийството в Рила, Витоша и из Балкана
Тия имена дето ги изброяваш са изсмукани от ибрика дето пиеш вода от него. Османците са докарали едни френк-гяури от Трансилвания или Бохемия уж да развият железодобива и читаци от Кавказ след Кримската война като черкези лази и прочее но скоро всичките горни разбират че е по-лесно да живеят с грабежи над раята и стават кърджалии и даалии. То и затова го убиват оня черкезин в реката. Србското село е наречено на преселници от Нишко и Македония а не че са дошли да плавят пясък и да коват железни пръти.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10905 -: Юли 25, 2021, 12:00:02 »
Железо и златодобив по тия краища е имало бая преди вмирисаните на овча лой и пръчотина номади от Средна азия да се довлекат до Мала Азия и да се прехвърлят при Чанаккале в Европа.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10906 -: Юли 25, 2021, 12:12:09 »
Български, от Цбозе  :0007:


Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10907 -: Юли 25, 2021, 12:24:30 »
Lowim brimki....

 :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10908 -: Юли 25, 2021, 12:27:03 »
Като оставим настрана Цбозе-то, изненадваща е цената (предполагам в Евро).
Май Своге са го изнесли някъде в Европа и шоколадите пътуват хиляди килиметри до българските магазини където са над  50% по-скъпи.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10909 -: Юли 25, 2021, 13:03:15 »
Не е план на професора, той само един от дистрибуторите.
Живея до най-големия аквариум в България.
Мислиш ли че ми трябва менте в което да плуват рибки във всички цветове на дъгата? :cool-1084:

http://smeeh.com/%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%88-%D0%BB%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC/
Quote (selected)
Кирилицата е върховно постижение. Не е работа на дебели германци да си врат гагата.

Глаголицата е върхово постижение. Кирилицата - не толкова.
Всъщност транслитерация на латиница беше въведена - можете да си погледнете личните документи. По проекта "Разбираема България", поне в София повечето улични табели са транслитерирани, още от времето, когато Боко беше кмет.
Е, това че навън се продава цбозе - си е проблем на производителя

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10910 -: Юли 25, 2021, 13:04:35 »
Като оставим настрана Цбозе-то, изненадваща е цената (предполагам в Евро).
Май Своге са го изнесли някъде в Европа и шоколадите пътуват хиляди килиметри до българските магазини където са над  50% по-скъпи.
Не 50, а близо 300%. 60-70 са когато ти го продават с отстъпка.
За тва положиние има вина и боклука съселоид и "данъчната риформа".
Щото храната на хората не е приоритет за разлика обслужването на задници на гостуващи "началници", та за фторото има деференцирано ДДС, а за първото-не. С тая корекция излизат къде 250% по скъпи.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10911 -: Юли 25, 2021, 13:07:05 »
Всъщност транслитерация на латиница беше въведена - можете да си погледнете личните документи.
Всъщност беше омазана.
И в старите зелени паспорти си я имаше. И то приетия межд. стандарт. С напъна да се подмажем на сахибите създадоха неква шуротия. ЩОто примерно в много езици и народи едно "s" е з, а не с

Неактивен Соколу Мехмед паша

  • Newbie
  • *
  • Коментари: 23
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10912 -: Юли 25, 2021, 13:16:35 »
Тия имена дето ги изброяваш са изсмукани от ибрика дето пиеш вода от него. Османците са докарали едни френк-гяури от Трансилвания или Бохемия уж да развият железодобива и читаци от Кавказ след Кримската война като черкези лази и прочее но скоро всичките горни разбират че е по-лесно да живеят с грабежи над раята и стават кърджалии и даалии. То и затова го убиват оня черкезин в реката. Србското село е наречено на преселници от Нишко и Македония а не че са дошли да плавят пясък и да коват железни пръти.

Ееех, ефенди, папищашки думи ползваш, пък родния си край не познаваш ...
Туй, дето наричаш Трансилвания, ние като Ердел заварихме и Ердел му казваме ...
А инак подсещаш ме, ефенди, за други разкази на старите акънджии, че като завземали Рила, Витоша и Осогово, сръбски проклятия са чували и сръбска мъка в очите изтлявала ...
И не ще да са твърде грешни, ефенди, защото когато захванахме с комшията и колега Рюстем паша да вдигнем на крака Душановата църква, внимателно изчетохме старите книги и й дадохме по право Самоков, Грахово и Изнебол. Имаше подпитвания за Шехиркьой и за София (с чудния хамам, нали помниш, ефенди?), но четохме и научихме, че са били под властта на Видин и принадлежали на башпапаза в Костантиние, та не ги закачихме ...

Гледам, ефендилер, за някаква азбука се карате. Виждал съм я, красива е като картинка, по Сръбско се пише на нея, и тук-там в санджака Монастир можеш да я видиш ...
Обаче празна работа е това, ефендилер ... Създателите на азбуки до един боклатмъш! Ползвателите на азбуки - те са друга работа, защото не за азбуките, а за настоящето и за бъдещето мислят ...

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10913 -: Юли 25, 2021, 13:17:23 »
Всъщност беше омазана.
И в старите зелени паспорти си я имаше. И то приетия межд. стандарт. С напъна да се подмажем на сахибите създадоха неква шуротия. ЩОто примерно в много езици и народи едно "s" е з, а не с

Нищо подобно - просто в стария паспорт за пътуване имаше превод на френски език.
https://vijti.com/%d0%bb%d1%8e%d0%b1%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%bd%d0%be/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d0%bb%d1%8f%d1%82%d0%b8%d0%b5-%d1%82%d0%b5%d0%b3%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d1%80%d0%be%d0%b3-%d0%b6%d0%b8%d0%b2%d0%b8%d1%82/69436/

http://detstvoto.net/daskalo/pioner/page,1,2,2328-grazhdanin-na-nrb.html

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10914 -: Юли 25, 2021, 13:18:11 »
По проекта "Разбираема България", поне в София повечето улични табели са транслитерирани, още от времето, когато Боко беше кмет.


А сигурно има и още. Потърси и Еленко Еленков -- той пък беше писал за транслитерацията на Джеймс Баучър.

Та толкова за транслитерацията с латиница :smokin:
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10915 -: Юли 25, 2021, 13:25:49 »
http://smeeh.com/%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%88-%D0%BB%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC/
Знам вица Бонго, напълно се вписваш в полицейската логика, то за това си не  схванал дъгоцветните рибки.
Ще трябва да потърсиш и втора книжка.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10916 -: Юли 25, 2021, 13:29:01 »
Нищо подобно - просто в стария паспорт за пътуване имаше превод на френски език.
https://vijti.com/%d0%bb%d1%8e%d0%b1%d0%be%d0%bf%d0%b8%d1%82%d0%bd%d0%be/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d0%bb%d1%8f%d1%82%d0%b8%d0%b5-%d1%82%d0%b5%d0%b3%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d0%b4-%d0%ba%d0%be%d0%b7%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d1%80%d0%be%d0%b3-%d0%b6%d0%b8%d0%b2%d0%b8%d1%82/69436/

http://detstvoto.net/daskalo/pioner/page,1,2,2328-grazhdanin-na-nrb.html
Глупости. Никви преводи. Ползваше се установения межд. стандарт за транкрибиране. Верно на основата на френския. Доста неща в дипломацията са на тази основа. Сега имаме неква краварска тъпотия.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10917 -: Юли 25, 2021, 13:29:24 »
дъгоцветните рибки.

...греховен помисъл, лекуван чрез пофтарящо се гръмогласно публично отрицание?  :m1273:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #10918 -: Юли 25, 2021, 13:32:27 »
...греховен помисъл, лекуван чрез пофтарящо се гръмогласно публично отрицание?  :m1273:
Може и да си прав, но поне се лекувам, не си развявам дирника украсен със знаме и дълга дръжка. :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #10919 -: Юли 25, 2021, 13:32:36 »
Тия имена дето ги изброяваш са изсмукани от ибрика дето пиеш вода от него. Османците са докарали едни френк-гяури от Трансилвания или Бохемия уж да развият железодобива и читаци от Кавказ след Кримската война като черкези лази и прочее но скоро всичките горни разбират че е по-лесно да живеят с грабежи над раята и стават кърджалии и даалии. То и затова го убиват оня черкезин в реката. Србското село е наречено на преселници от Нишко и Македония а не че са дошли да плавят пясък и да коват железни пръти.


Всъщност  османците отначало тръгват да заселят черкезите и лазите в източна Анадола - в районите на Батуми, Аргадан, Алашкерт, Карс и Баязет. Генерал Николай Пвлович Игнатиев в своите записки се хвали, че осуетил това. Разбирайки плана на Портата да създаде от изселниците една защитна линия по границата с Русия, той успява да накара Портата да не ги заселва компактно, където е планирала, а вместо това те да бъдат разхвърляни из империята. В хода на това изселване значителна част измрели от болести (напр. тези, заселени в Крит). Така че заселването на черкезите в Дунавския вилает дължим нему. Впоследствие, Игнатиев осъзнава какво бедствие е стоварил на българите и се опитва да смекчи последствията.