За живота, вселената и всичко останало … > Футуризми …

Свят на ръба

(1/2) > >>

Engels:
Потърсих книгата, има я на български вече по книжарниците.
Освен статията която си ми изпратил, попаднах на още една:
Из "Свят на ръба" - Станислав Лем разговаря с Томаш Фиалковски

Алиса:
Тоа умря преди сто години, и даже и в прогнозите не уцели в десятката.
В началото на 21век Съв. съюз вече се възстановява.
Вземи прочети нещо качествено, а не стари цифки.

Engels:

--- Цитат на: Алиса .. в Септември 14, 2021, 19:32:05 ---Тоа умря преди сто години, и даже и в прогнозите не уцели в десятката.
В началото на 21век Съв. съюз вече се възстановява.
Вземи прочети нещо качествено, а не стари цифки.

--- Край на цитат ---
Не се притеснявай прогнозите му направени преди повече от 50 години се изпълняват по ноти, но ти няма как да го знаеш.
И съм сигурен, че нищо по-качествено от Лем като прогнози няма.
Потърси и ще видиш.
Пробвай се да дадеш някоя прогноза за след 20-30 години от "качествените".
 :cool-1084:

Engels:
Самият факт, че преиздават книга написана преди 20 години показва, че има интерес.
Никой няма да тръгне да преиздава "Профили на бъдещето" на Артър Кларк защото е пълен провал като прогнози. А е писана по същото време като "Summa Technologiae"
 :popcorn:

buratinob:

--- Quote (selected) ---В прогнозите си от онова време бях принуден да се базирам върху сравняването на националния доход на Съединените щати, от една страна, с този на Съветския съюз, от друга. Докато американските данни отговаряха що-годе на истината, публикуваните в Съветите данни се оказаха по-късно напълно фалшиви. Затова аз бях предвидил разпад на Съветския съюз през първата четвърт на ХХI век – бях взел предвид факта, че за въоръжаване са били инвестирани от 12 до 14 % от неговия брутен вътрешен продукт, докато в действителност са били инвестирани 25 процента! Това ми прилича на ситуацията с магарето, на чийто гръб се слага сламка по сламка, докато гръбнакът му се прекърши.
--- Край на цитат ---
При сгрешени 50% изходни данни е нормално отклонението да е 30-40 години, но методологията е некомпрометирана.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия