Преглед на печата … > Мнения …

...из мрежата - ЗАЩО ПОЛУМЕСЕЦЪТ Е СИМВОЛ НА ИСЛЯМА?

<< < (3/3)

lucho:

--- Цитат на: otvrat в Ноември 28, 2021, 20:18:15 ---Т.е. пълно слънчево затъмнение малко преди или след кулминацията му.

Aз съм виждал флага на Бизантиум (май същият е бил и на Константинопол), той е с полумесец и звезда. Абсолютно същият като съвременното турско знаме.

--- Край на цитат ---
Точно това и аз винаги съм мислел, че е изобразено на турското знаме (Венера + 1/6 Луна):

otvrat:
Те го те

Flag of the city of Byzantium and later Constantinople.

cekyko:

--- Цитат на: ddantgwyn в Ноември 28, 2021, 20:18:28 ---може, но не новолунието е причина за слънчевото затъмнение, нали? а заставането на луната пред слънцето.

и като имаме предвид, че при новолуние, луната стои с тъмната страна към нас, е очевадно защо слънчевите затъмнения са възможни само при новолуние :smokin:

защото за мен това изречение звучи така „никакъв полумесец не е това, а фаза на луната, която закрива слънцето“.

--- Край на цитат ---

да, по друг начин възприех горния ти въпрос и коментирах съответно....

Еле па я!:
Ама разбира се, че мюсюлманският символ изобразява началото на слънчево затъмнение! Дори бих добавил, че комбинацията със звезда е "антиципация" на Общата теория на относителността на Айнщайн, по-точно на знаменитата снимка, която я потвърждава. Защото предава изкривяването на светлинния лъч поради гравитацията на Слънцето, в резултат на което звездата се вижда пред слънчевия диск. Прочее, а защо да не е лунно затъмнение? Чудно...

Мизийката е права за предисторията на лунарната символика. Корените ѝ явно са в астрономията, защото колкото е очевидна периодичността в движението на Слънцето, толкова е и на Луната. Да не говорим, че лунният цикъл от 28 дни има и чисто биологични проекции. Оттук идва и изначалното разделение на колендарите на слънчеви и лунни. Като един куриоз гледам турското знаме, както то е нарисувано в моя "Larousse" от 1935. В него звездата е вписана в тъмната част на Луната! А в днешния дизайн тя се допира до периферията. Обяснението е, че по някое време ерудирани астрономи обяснили на политиците, че не може звезда да свети изотвътре на лунния диск. Което уточнение, разбира се, е комично, защото знамето е комбинация от символи, а не астрономическа карта.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия