Преглед на печата … > Мнения …

...из мрежата - ЗАЩО ПОЛУМЕСЕЦЪТ Е СИМВОЛ НА ИСЛЯМА?

<< < (2/3) > >>

lucho:
Новолунието има отношение и към трите небесни тела - Слънце, Земя и Луна. Всички слънчеви затъмнения стават при новолуние, но не при всяко новолуние има слънчево затъмнение :)

cekyko:

--- Цитат на: ddantgwyn в Ноември 28, 2021, 20:08:45 ---винаги съм си мислил, че новолунието е нещо съвсем друго, а не слънчево затъмнение и че има отношение само към луната :smokin:

--- Край на цитат ---

ами едното е подмножество на другото.
слънчево затъмнение може да има само и единствено по новолуние. следствие от дефиницията.
обратното е абсолютно невярно.

лунните затъмнения са невъзможни при пълнолуние, пак следствие от дефиницията

.... три сфери на една права, като едната свети а другите две хвърлят сянка си представи и ще се усетиш....

ddantgwyn:

--- Цитат на: lucho в Ноември 28, 2021, 20:10:35 ---Новолунието има отношение и към трите небесни тела - Слънце, Земя и Луна. Всички слънчеви затъмнения стават при новолуние. но не при всяко новолуние има слънчево затъмнение :)
--- Край на цитат ---

извинявай, но новолунието е една от фазите на луната.

малко е претенциозно да се изразиш точно по този начин.

otvrat:
Т.е. пълно слънчево затъмнение малко преди или след кулминацията му.

Aз съм виждал флага на Бизантиум (май същият е бил и на Константинопол), той е с полумесец и звезда. Абсолютно същият като съвременното турско знаме.

ddantgwyn:

--- Цитат на: cekyko в Ноември 28, 2021, 20:12:58 ---ами едното е подмножество на другото.
слънчево затъмнение може да има само и единствено по новолуние. следствие от дефиницията.
обратното е абсолютно невярно.

лунните затъмнения са невъзможни при пълнолуние, пак следствие от дефиницията

.... три сфери на една права, като едната свети а другите две хвърлят сянка си представи и ще се усетиш....

--- Край на цитат ---

може, но не новолунието е причина за слънчевото затъмнение, нали? а заставането на луната пред слънцето.

и като имаме предвид, че при новолуние, луната стои с тъмната страна към нас, е очевадно защо слънчевите затъмнения са възможни само при новолуние :smokin:

защото за мен това изречение звучи така „никакъв полумесец не е това, а фаза на луната, която закрива слънцето“.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия