Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 15:58:00

Автор Тема: цените на тока, парното и водата  (Прочетена 174118 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #900 -: Януари 30, 2022, 17:02:40 »
Нищо не налага едни хартийки да са на таквоз уважение.
Налага, умните бомби и ракети с обеднен уран!
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #901 -: Януари 30, 2022, 17:06:56 »
При мен нещо подобно, но 300 Мбит/с + филми е 700 рубли(9$) на месец.
Плюс 130 рубли(1,7$) наем за рутъра и тв приставката ако не си ги купя.
Това в къщи.

https://msk.rt.ru/homeinternet/internet_tv

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #902 -: Януари 30, 2022, 17:16:03 »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #903 -: Януари 30, 2022, 17:19:36 »

1. За повечето 20 Gb/S е мечта. При тези параметри които посочва $100 си е кощунство. Оставям си вратичка - щом искат да има IP тел.може и по читав да е нета. За такава услуга тук цената е около $20..
За водата сте доста нагоре. Домакинство от 3-ма души при 15 м3 вода месечно, поне в София е към $25.

1. Много пъти съм се опитвал да правя сравнение, но не само комунални - общо колко излиза вкл. храна, дрехи и т.н. но не се получава.
2. Напр. при хранителните продукти там сте Х3 и в $. При наемите - по 5-7, при цена на жилище - х10, при облекла - х5, но много зависи от щата и района при вас, изключвам при това ужасиите в NYC за нани $3200, за наем $3700 за средно жилище 80м2

3. Сега ти си сравнявай при средна заплата тук към $7500 годишно след данъци и при $60K при вас.
4. И още нещо - тук продължаваме да сме на ено от първите места в Европа по собствени жилища - над 90%.
Не съм се интересувал как е при вас, ти кажи.
Щото все още наличието или не на собствено жилище силно изкривява сметките.
Няколко детайла, но само за моя район - местоположението играе важна роля даже в един и същи град с габаритите на Чикаго. Кварталът ми е хубав - подреден и спокоен, има връзка с главните магистрали, близо е до летището. Без прентенции за "шик и лукс".
1. Цените на Инернета и Н2О са най-динамичните т.е. най-бързо растат. Монопол. Ако не ти харсва - при арменския поп. Преди няколко месеца "орязах" ТВ с около 200 канала (бяха към 400), запазих Инета. Ами бяха взели да искат по $150. Има един трик, който ще приложа слдващия път: В нашата махала има само 2 доставчика. Ще отида при другите. Те ще ми дадат преференциална цена за 12 м. После ще започнат да "надграждат"... след това пак при 1вите. Правил съм го вече. По същата схема е със застраховките на колите и къщите. Тук понятието "редовен клиент" има друг смисъл - щом си с нас от толкова време значи, че можем да ти вдигнем цената.
2. Хранителни продукти: ами на 2ма души ни излиза около $250 седмично. Това при условие, че за последната година цените на хранителните стоки изрипаха яко. Жената даже купува от "скъпарски" магазини - било натурално и органично. Аз и се смея: със сигурност е по-скъпо, за останалото не е сигурно - просто имам въттрешна информация как стават "врътките"....но тя се кефи на надписите.
Дрехите не са скъпи за тук, ама хич - нормално разумните цени са м/у $20-$50 за джинси, анцузи, маратонки, даже якета. Ако искаш, можеш да намериш същите за 5-6 пъти повече, но всеки влак си има пътници. Аз лично си купувам "по-тънките" неща от БГ - не заради парите а заради качеството.
Наеми: За "извращения" като НУС или СФ няма да говорим, те са в паралелната реалност ;). В момента наемът на двустаен в моя район е около $1300. Важно: това включва парно, ток и вода. Плащаш само телефон, ТВ и Инет. Наемите много силно зависят от цените на жилищата в момента и условията за заупуване. Пример: ако наемът се доближава до сумата на евентуална ипотека хората предпочитат да станат "собственици". Когато се "наехме" да купим, лихвата беше около 7%, сега е около 3.25%.
Цени на жилища (пак за моя район): Двустаен голям (над 100 кв.м) е около $100-110К. Еднофамилна къща около 150-180 кв м застроена площ и около 1 дка двор е м/у $300К-$400К. Пак - много силно зависи. Примери: в центъра на нашето "село" построиха няколко няколко "джиджани" блока. Там апартаментите тръгват от $150 К. Взеха да изкупуват собствености от наследниците на възрастни хора. Идват багерите, изкопават цялата къща и на това дворче от 1 дка слагат някаквво "чудовище", малко по-малко от двора! Викам си: абе, чоджум ако не искаш двор купи си апартамент. За мен удоволствието да съм в къща е това, че имам двор. Та тези "постройки" тръгват от $800К. На 15 мин на север има "баровски" квартал, там всичко е над милион и половина.
3. Заплати: това не го разбрах - 60К при нас е ясно, ама това $7500 след данъци за къде се отнася за тук или за БГ? Щото е съществено повече от 60К (1.5 пъти).
4. Колко са собствениците на жилища като %: честно не знам. Всичките ми познати са "собственици", но надали това е представителна извадка.  Лично наблюдение: колкото е "по-див" щата, колкото е по-малко и по-затънтено населеното място - толкова повече собственици. Наемателите са предимно младежи в "мегаполисите", просто искат да имат някъде легло. Срещал съм такива, които делят апартамент с още 2ма души, но са си купили автомобил за $50К +? Друга категория: много нашенци "тираджии" карат на системата "3 месеца тук, 3 месеца в БГ" - естествено за тях не е изгодно да са собственици. Накрая: това да си наемател или собственик май е въпрос на "умствена нагласа"

Аз май се поотнесох ....ама днес нямам ангажименти със спортни състезания и пр (на внуците де)  :lol:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #904 -: Януари 30, 2022, 17:32:06 »
При мен нещо подобно, но 300 Мбит/с + филми е 700 рубли(9$) на месец.
Плюс 130 рубли(1,7$) наем за рутъра и тв приставката ако не си ги купя.
Това в къщи.

https://msk.rt.ru/homeinternet/internet_tv
Ееее, колега - при теб интернета тече направо от чешмата. Ако гледаш екшъни - гилзите сигурно падат на килима  :lol: Прати малко насам - ще те компенсирам на 200% при мойте сегашни цени $24 са смешни...

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #905 -: Януари 30, 2022, 17:41:22 »
Quote (selected)
$7500 след данъци за къде се отнася за тук или за БГ
За БГ, годишно, главно за големите градове - София, Пловдив, Варна...има и другаде де, напр. Козлодуй - ще се сетиш защо.
Ако цените за апартамент в ония "джиджени" блокове в центъра на ваше "село" са по $100K - можем да обявим най накрая едно направление в което на въпроса "кога ще ги стигнем американците" - можем да отговорим положително - стигнали сме ви.
Надутият балон през 2008 г. го докара до евро 100K в средно престижен квартал на София, но за около 60 м2 - това изчислено при пълно погасяване заедно с лихвите при да речем 15 г. срок на изплащане и примерно 60% кредит. /давам примерни, но реални числа с малки отклонения от действителните/
След като се спука балона, цените паднаха с до 30%.
Днес - пак са същите, че и отгоре, но това всеки може да го види през нета.
Цените, които съобщаваш за наем направо ме учудват.
Може ли, без да те вкарвам в съобщаване на данни близки до личните, да кажеш - тези цени, на какво разтояние са от даунтаун Чекаго /или по твое усмотрение - може и за Кагебего/, като разтоянието е мерено с кола в rush hour, съответно с обществен транспорт.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #906 -: Януари 30, 2022, 17:45:13 »
Quote (selected)
Ееее, колега - при теб интернета
Не се гъбарка, последната оферта тук от един от големите провайдъри е 22 лева за първата година и 33 лева за втората /тва на месец/, за около 200 канала ТВ и 500 Mbps интернет.
Може малко и да послъгват, но не много - и аз ги попремерих, в натоварено време около 300Mbps беше даунлоуд-а.
Горните цени в $ са съответно 13 и 19. Около.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #907 -: Януари 30, 2022, 17:51:17 »
И не знам дали гилзите му попрегарят килимчето пред телевизора, но пък тук при нас, не мога ти опиша мъките за получаване на всяка доп. услуга, даже не баш допълнително.
Имам втори телевизор, смарт да го web@, и понеже било трудно, ме оставиха сам да си го инсталирам, но то трябвало половин дузина регистрации, нам си кво - три деня огласях околностите на чист български и не до там цензуриран, а се барам за все още справящ се.
Сетне се поинтересувах - вървяло по около 50 лева.
Без ДДС и фактура. ;)
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #908 -: Януари 30, 2022, 18:01:55 »
1. Застраховките и осигуровките са убийствени при краварско, още по лошо е, че зависи от пакета, а той пък - къде работиш - нали така?
2. Има /ше/ компании правят осигуровки и дори за зъбни интервенции /очни и кожни също/, но май вече намаляват и започват да ви броят зъбите и съответно детайлизират застраховките. За колите - ясно, много е скъпо там, опитват се и тук да детайлизират, но засега неуспешно.
3. Но цената при вас иде от цената на "услугата" здраве.
4. Понеже се поинтересувала все пак "колко" - $ 18 000 с отстъпката.
Тук и сега, $ 700 - давам произволно намерен линк.
 https://www.mitreva.eu/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8_6
Мога и други числа да дам, ама е излишно.
1. Вярно, така е. Лошото - плащаш като поп и се оказва, че  е бадева. По-горе дадох пример, ето още един от м.г.: На жената й се наложи да прави операция на менискус. 4 часа време с транспорта. $3000 "от джоба". Ние вече 2ра година спестяваме - влагаме пари в една сметка "ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ". След всички застраховки. Единствено предимство е, че тези пари се освобождават от данъци ....а защо трябва да го правя, след като си имам застраховки???
2. Броят ни, броят ни: от 3 г. всеки Септември ходим на "пълни" прегледи. Цел - да те видят колко си "ербап" и според резултатите определят колко ще плащаш за застраховка. Имат 3 листа с детайли - за всяка позиция ти дават + и - точки. Ако събереш много -, плащаш повече. ...доста от тях са смешни: мен ме изкараха с наднормено тегло. 175 см/ 80 кг! Ама съм  на 60++ и имам проблем със спортуването. Питам се в каква категория влизат тези дето са по 130-140 кг .... не са никак малко тук?
3. Това се случи, след като "кениецът" направи т.нар "ОбамаМа кеър". Та взехме да плащаме и за онези, които не са работили 1 ден в живота си и не са платили и $1 данък. Не, не е защото са нещо инвалиди или подобно....защото така е по-лесно. Важно - гласовете им при избори имат равнопоставеност.
4. В момента съм в един такъв сериал: налага ми се генерална реконструкция на "зъбното" оборудване. Пратиха ме при един хирург японец (баш самурай). Прегледа ме и ми изпрати "план за лечение", разбирай "проформа фактура". $16К, само за вадене на зъби. Това след 2 (две) застраховки и със забележка, че могат да се наложат "допълнителни разходи"! Обадих се в БГ - ами цената която чух беше 4 пъти по-малка и не само за вадене, а за всичко което следва след това. Има обаче технически проблеми - ковиди, отсъствие от работа и пр. Мисля усърдно ....
« Последна редакция: Януари 30, 2022, 18:21:46 от peniko »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #909 -: Януари 30, 2022, 18:19:19 »
Иска ми се да питам Асол.
Ако това е верно
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/stolicata-plashta-za-ulichni-lampi-77-puti-nad-pazarnite-ceni
и независимо от всевъзможните нюанси на ценообразуването, защо Бонев сам изнася тази информация и какво е направил Паргов, който няма начин да не е запознат с тази далавера?
Дали можете да отправите въпрос към съответния партиен хлъзгав велможа?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #910 -: Януари 30, 2022, 18:21:10 »
*

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #911 -: Януари 30, 2022, 18:35:55 »
Quote (selected)
Мисля усърдно ....
Ххах...ти май се готвиш да откриваш пак Америка!
ми този нъмбър се прилага от десетки години от нашенци и то от всякакъв калибър, възраст, пол и занятие.
Въпрос на сметки - да си запазиш часове, дори и с предварителните прегледи които трябва да уточнят диагнозата - никакъв проблем.
Да видиш и/или уговориш цените, особено след като "самураят" е диагностицирал положението и имаш оферта - също.
Нататък прибавяш месец отпуск или каквото се пада там за без работа колко ти струва, плюс самолетните билети, за PCR въобще не мислиш - $50 на летището, пребиваване в приятели или техен апартамент - пиене йедене и др. подобни и теглиш чертата.
Сетне - сравняваш.
Това, което разбрах, че тук ще те делнат "само" $4К, билети $1200, пребиваване $1000, загуба от пропуснати ползи /заплата/ $====???дори да е 6000 след данъци - общо си на $12К, но доп. екстри за виждане с приятели и т.н. са ти фор фрии.
Ти си знаеш, просто ти казвам, че това е често срещан случай за БГ живеещи в щатите, че дори и в Европа - пак го прилагат.
Ти си знаеш, но далеч няма да си единствения, тва искам да кажа.
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #912 -: Януари 30, 2022, 19:08:20 »
И - пак за тоци!
Този път калитковски.
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/stolicata-plashta-za-ulichni-lampi-77-puti-nad-pazarnite-ceni
Пак ще обясняват, какво са искали да кажат и напишат, ама са казали и написали друго.
Друго ми е интересно. С "редова клема" от 81 стотинки общинският деятел иска да се монтират лампи на уличното осветление. Сигурно някой електричар с образование партийна академия го е образовал.
В обществените поръчки на общините често мирише и по много. В този случай обаче, едната фирма е балък. Далаверите не се правят с неща, дето имат ясни цени, но в АОНСУ това не се изучава. :smokin:

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #913 -: Януари 30, 2022, 19:10:03 »
За водата сте доста нагоре. Домакинство от 3-ма души при 15 м3 вода месечно, поне в София е към $25.

Сигурно не е само "вода". При мен това са комунални услуги (т.е. са собственост на града), и включват освен вода, още и изнасяне на боклука (два вида - домашен боклук и рециклиране), канализация (sewer), събиране на дъждовната вода (storm sewer). Всичко това идва на една сметка, около $80 (зима), до $100 (лято). Тези сметки са трудни за сравнение, защото много зависи от града -- в съседен град водата и боклука се обслужват от частни компании, на много места водата идва от сондажи, и т.н.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #914 -: Януари 30, 2022, 19:15:36 »
Гадно е като то отнемат някаква далавера. По принцип. Идват едни други тарикати и почват да делят с новите "политици". Бе Данчо толкоз ли е ценен? В миналото отстраниха няколко будали и ченгетата рахатясаха.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #915 -: Януари 30, 2022, 19:40:40 »
В момента наемът на двустаен в моя район е около $1300. Важно: това включва парно, ток и вода. Плащаш само телефон, ТВ и Инет. Наемите много силно зависят от цените на жилищата в момента и условията за заупуване. Пример: ако наемът се доближава до сумата на евентуална ипотека хората предпочитат да станат "собственици". Когато се "наехме" да купим, лихвата беше около 7%, сега е около 3.25%.

Е-е, че то евтино при вас! Според Zillow ние нашата къща можем да я даваме под наем за около $2500 на месец (т.е. това е горе-долу средната цена при нас), но нищо не е включено. Ако наемът е $1300 с ток, отопление и вода включено, че това е без пари.

Къщата ще я изплатим скоро, та се чудех дали да рефинансирам, но го направих преди месец, 1.85%, ще спестим няколко хилядарки през оставащите години. Доколкото чета, и в България паднаха много ипотеките.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #916 -: Януари 30, 2022, 19:50:54 »
събиране на дъждовната вода (storm sewer).
:lol: Как я събират, с кофи и помпи? И тука имаше такива напредничави либерастки опити, не минаха за сега. Че нали и дъждовната се събира и изтича в канализацията?!

И за въздуха, който дишаме ще въведат такса.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #917 -: Януари 30, 2022, 19:55:05 »
Quote (selected)
И тука имаше такива напредничави либерастки опити,
За отвеждане ставаше дума, отвеждане на води и да си плащаме по застроена площ или нещо такова.
Гаче ли ако го няма покрива и сградата, няма да падат и отвеждат дъждовна вода пак толкова.
Но ще стане, не бързай, и кранче на въздуха може да има, първите опити са успешни - на японците продават банки със свеж планински въздух, ти къф си бе, че ше дишаш безплатно чистия въздух от баира до вас?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #918 -: Януари 30, 2022, 20:10:47 »
За БГ, годишно, главно за големите градове - София, Пловдив, Варна...има и другаде де, напр. Козлодуй - ще се сетиш защо.
1. Надутият балон през 2008 г. го докара до евро 100K в средно престижен квартал на София, но за около 60 м2 - това изчислено при пълно погасяване заедно с лихвите при да речем 15 г. срок на изплащане и примерно 60% кредит. /давам примерни, но реални числа с малки отклонения от действителните.
След като се спука балона, цените паднаха с до 30%.

2. Може ли, без да те вкарвам в съобщаване на данни близки до личните, да кажеш - тези цени, на какво разтояние са от даунтаун Чекаго /или по твое усмотрение - може и за Кагебего/, като разтоянието е мерено с кола в rush hour, съответно с обществен транспорт.
1.Ами тук се случи съвсем същото, то май оттук отиде в БГ. Ние специално "изкярихме", поне в този елемент (относително е, разбира се). Точно бяхме продали един наследствен имот в БГ - много наследници, разправии и пр, угодия няма. Прехвърлихме парите тук  и успяхме да купим едни двустаен 110 м2 за $39К, това с все такси по прехвърляне, комисион на брокерите и пр. На 10 мин от където живеем. Искахме да го минем на ипотека, ама тогава банките се бяха запънали като магаре на мост. Платихме го в "брой" с парите от БГ. Да го "духат" банките". Сега е под наем. Оттам имам информация колко вървят "разумните" наеми. По същата прочина имам идея, колко струва в момента - ако река утре да го продавам.
За БГ: преди 6 почина тъщата, добра жена, бог да я прости (не се чува често от зет). В 2017 откупихме от шурея частта му от апартамента. Той искаше пари, ние търсехме пристанище в БГ. След много оценки от различни фирми си стиснахме ръцете на 70К Евро. Апартаментът в в Лозенец, на 100м от НМГ. 70 кв м, тухла, построен 1968.
2. Ами аз отдавна съм рекъл, че нямам какво да крия: ни дължа пари на данъчни, нямам проблеми с полицията, нямам просрочени заеми (нито тук нито в БГ). Та дреме ми на "шишарката". Ако някой иска да ме "проследи" дотук - добре дошъл, ама да помни, че съм "добре екипиран" (виж в темата за оружието).
Живея в прeдградието Village of Mount Prospect. Вече писах - спокойно и уредено, без лукс. По нета може да се види къде е спрямо центъра на Чикаго. За последните 5-6 г има 2 награди за "най-добра" училищна система в САЩ (става дума за обществени училища). Колко е до центъра на Чикаго: най-доброто ми постижение е 45 мин - в 3 сутринта!!! А съм доста имал случаи, на до към 3 часа и дори съм "излизал" от магистралата по малките улички, защото магистралата се е "затапила". От 7-8 г не съм ходил до центъра с кола. Една от причините е горната, после - да намериш място за паркинг. Там тарифите почват от $20 за час. Това да паркираш пред мястото където отиваш - забрави во веки веков. Пак ще мааш гащи пеша. Та аз си хващам "Метра". Това е нещо средно м/у влак и метро. Има към 15 линии излизащи като лъчи от центъра. При мен гарата е на 3 мин. Място за паркране бол. Билет $5 (сравни с $20 паркинг на час). До баш центъра е или 40 мин или 30 мин. 40 мин за "бавните"влакове, 30 мин за "бързите". Разликата е на колко спирки спират. Слава богу на нашата спират и бързите. Там директно от гарата имаш "връзка" с другото метро "CTS" или Amtrak за по-дълги разстояния. Влаковете вървят от 6 до 24 ч. Да, с различна честота, най-рядко е 40 мин, най-често е 15 мин.
А да живееш в центъра на Чикаго си е "голяма изгъзица" по мое мнение. Там много от хората които живеят в луксозните  сгради по продължение на Northshore Blvd, коли нямат. Много е скъпо и непрактично: всяко движение с колата ти струва главоболие - къде да паркираш, в какви задръствания ще влезеш и пр. Отделно паркоместата почват от $500 на месец и нагоре. Та там в тези квартали хората са се насочили към...яхти и лодки! По-евтино и по-удобно. Как беше - "ако нямате хляб яжте пасти"  :lol

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #919 -: Януари 30, 2022, 20:13:07 »
:lol: Как я събират, с кофи и помпи? И тука имаше такива напредничави либерастки опити, не минаха за сега. Че нали и дъждовната се събира и изтича в канализацията?!

На почти всички улици има големи процепи водещи към шахти за събиране на дъждовната вода (и снега, когато се топи). Те са отделни от мръсните води, които се обработват, и рециклираната вода се използва за напояване на игрища за голф и други такива. Тук е забранено да се използва питейна вода за напояване на големи (индустриални) площи. Преди време им измряха бактериите в пречиствателната станция, и нямаше вода за игрищата за голф докато не си развъдиха нови.

Всички тези шахти, канали и канализации изискват поддържане, и нови се строят. Нормално е да се плаща за това.

Не ми казвай, че в България дъждовните и мръсните води се смесват! Това е престъпление -- или икономическо (пречиствателните станции не могат да обработят такова количество) или срещу природата -- да се отичат мръсните води в реки, езера и морета.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #920 -: Януари 30, 2022, 20:20:32 »
Гаче ли ако го няма покрива и сградата, няма да падат и отвеждат дъждовна вода пак толкова.

Разбира се, че няма (или поне много по-малко). Ако имаш застроена/бетонирана/асфалтирана площ, тя не попива вода! Къде ще отиде тази вода? Ако не се отвежда, ще наводни нещо.

Тук всичко е оставено на града/общината да си реши. Някои не искат пари (като при нас, все още), някои искат. Някои пък забраняват да си събираш дъждовната вода. Свят голям, обичаи всякакви.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #921 -: Януари 30, 2022, 20:27:36 »
Сигурно не е само "вода". При мен това са комунални услуги (т.е. са собственост на града), и включват освен вода, още и изнасяне на боклука (два вида - домашен боклук и рециклиране), канализация (sewer), събиране на дъждовната вода (storm sewer). Всичко това идва на една сметка, около $80 (зима), до $100 (лято). Тези сметки са трудни за сравнение, защото много зависи от града -- в съседен град водата и боклука се обслужват от частни компании, на много места водата идва от сондажи, и т.н.
Горното е вярно: аз писах вода, за да спестя място и време, но там влизат и всички други - боклук, канал изобщи всичко свързано с комуналние услуги.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #922 -: Януари 30, 2022, 20:59:54 »
Е-е, че то евтино при вас! Според Zillow ние нашата къща можем да я даваме под наем за около $2500 на месец (т.е. това е горе-долу средната цена при нас), но нищо не е включено. Ако наемът е $1300 с ток, отопление и вода включено, че това е без пари.

Къщата ще я изплатим скоро, та се чудех дали да рефинансирам, но го направих преди месец, 1.85%, ще спестим няколко хилядарки през оставащите години. Доколкото чета, и в България паднаха много ипотеките.
Колега, явно и вие сте "отсам". Аз специално изясних във всичките си коментари, че става дума за моя район. Също поясних как разликата в сумите м/у наем и ипотека се отразява на "мисленето".
Наемодател съм от 2006. Затова навремето се навихме да купим по-скъп имот, защото имаше как да се направи отделен Юнит (боксониера), за даване под наем. Та така вече 16 г, плюс апартамента от 2017 насам. Какво пишат в Инета - хич не ме притеснява и изкушава. Важно е, какво става в реалния живот. Да случва се да търся квартиранти... и най-добрият квартирант рано или късно се изнася. При 1вия разговор етсествено вдигам цената, за да има мегдан за пазарлък. Ама винаги се налага да я сваля, но не съжалявам. Моите "кандидати" минават през лична система "за сигурност" ...тук в "малка България" не е проблем. Провеждам интервюта, каквито не се правят и за работа. Съображения: всичко съм направил с ръцете си и съм вложил "душа" - също както с моите "железарийки". Това е моят дом. Сега, пускаш някакъв "мърляч", които за 2 месеца ще "о*сере и оп*кае" всичко (извинявам се за думите). Какво ще получиш в замяна? Максимум един наем - априори е като "секюрити депозит". Ха сега да сравним, какво би ви коствало да възстановите щетите? Да оставим настрана, че има доста кандидати, които са чиста проба мошеници - нямат постоянна работа, нямат сигурни доходи и после....търси на босия цървулите. И отгоре на това - има разни параграфи, които защитават подобни екземпляри (един вид не можеш да изхвърлиш бедстващ човек на улицата). Та по-леко с Инет инфото....ама може при вас да цените да са други, вече казах - много зависи от мястото.
Мога още думи да натръшкам, горното е само личен опит. Синът ми обаче е в този бизнес (придобиване, поддръжка и отдаване на имоти под наем) професионално. Ако споделя неговия опит ще отиде на към дисертация

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #923 -: Януари 30, 2022, 21:39:34 »
От прочетеното разбирам, че животът в Америка е много труден. Което си знаех и преди туй. Айде прибирайте се, не се мъчете. Ще ударим едно рамо на който има нужда. Хора сме, дет' се вика. Изсмукахте я таз Америка, съсипахте я биля.
« Последна редакция: Януари 30, 2022, 22:07:59 от dabedabe »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #924 -: Януари 30, 2022, 21:56:03 »
Преди време се смеехме, че всяка империя, която ни е покорявала, след това се е спихнала. Е, излезе вярно.  :crying_with_laughter-3302:
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #925 -: Януари 30, 2022, 22:20:20 »
Колега, явно и вие сте "отсам". Аз специално изясних във всичките си коментари, че става дума за моя район.

Разбира се, аз това казах "при вас". Просто ми направи впечатление че $1300 включва "utilities". Това е супер евтино където съм аз, а в последно време цените на наемите също скочиха много -- аз направо се шашнах, като видях че къща като нашата, в нашия район, се дава под наем за $2500 без нищо включено. Не че съм хукнал да я давам под наем.

Един приятел иска да влиза в Airbnb бизнеса и преди време си купи "прозведена къща" (manufactured home) в ужасно състояние с идеята да я събори, разчисти, и построи нещо подходящо за Airbnb. Но от неговата църква го помолили да подслони едно изпаднало индианско семейство временно, та той я постегна. Семейството се отказа, и той я обяви под наем за $1500 (без нищо включено). За половин ден му се обадиха около 50 човека. А къщата е майка си плаче, аз му помогнах да постегне това-онова, колкото да може да се живее.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #926 -: Януари 30, 2022, 22:29:03 »
И в България се продават бол къщи, почти без пари. Който колекционира да идва, че и туканка цените такова... .

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #927 -: Януари 30, 2022, 22:49:38 »
Не ми казвай, че в България дъждовните и мръсните води се смесват! Това е престъпление -- или икономическо (пречиствателните станции не могат да обработят такова количество) или срещу природата -- да се отичат мръсните води в реки, езера и морета.
На повечето места се смесват дъждовните и битово-фекалните. Наследство от предишния кап, целия соц и началото на новия кап. Затова на много места пречиствателните станции гълтат енергия като змеици. И повечето народ не осъзнава защо трябва да се отвеждат дъждовните води, както и че това са доста пари. Имаше предложения да се плаща отделно, но андрешко се разпищя. В момента не са актуализирали цените и първото от  което се реже е дъждовната канализация. В София из кварталните улици са запушени от 50% до 75% от шахтите. Като не се събира водата се повреждат и улиците, особено напролет. Андрешко е щастлив, че е спестил левче-две на месец, с цената на няколко стотачки автомобилни ремонти и още толкова невидимо пилеене за ненужни и предотвратими ремонти на улици....То и фекалната канализация не се брои, нищо, че ясно е написана във фактурата. А за дъждовната - няма перо, няма плащане, няма отговорни, освен поискалите тази схема андрешковци. И после само реват... Местна специфика.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #928 -: Януари 30, 2022, 22:52:00 »
За наемите, като сте се разприказвали, във Франция е ужасно. Точно щото има закони, защитаващи тия без доходи, наемодателите искат от бъдещия наемател майка си и баща си, но пак на глава се излиза. С агенциите, обаче, на глава не се излиза. Те управляват имотите и не искат никакви главоболия. Затова искат от наемателите доходи от последните месеци или година, стабилни трудови договори, заплата толкова, че да покрие наема и да остане два или три пъти по-толкова отгоре, данъчни декларации от последните две-три години и т.н. На практика е ужасно трудно да се намери жилище под наем, а наемите са скъпи, стаите вървят по 500 евро минимум, апартамент с две спални 7-800 евро в квартал с повече бели, отколкото араби, отделно са разходите. Не са малко сградите с колективно парно, а то излиза майка си и баща си и законовата температура е от 18 градуса до 19 градуса. Отделно някакви пършиви храсти, които изискват поддръжка и т.н.
Но пък засега здравеопазването е по-добро от социалистическото, има лични лекари, но можеш да отидеш при всеки друг личен лекар, за разлика от България, редица специалисти, при които да отидеш не се иска да минеш през джипи, държавата поема 70% от всички разходи по лечение и лекарства, другите 30 или работодател, или ти от джоба си, или пак държавата. Та на практика излиза безплатно в повечето случаи или с малко доплащане. Даже да нямаш допълнителна застраховка, тия 30% не ти излизат през носа, примерно преглед при личен 25 евро, ти плащаш 30% от тях. Вадене на зъб 33 евро, ти плащаш 10..

https://www.france-assos-sante.org/66-millions-dimpatients/offre-de-soins-et-tarification/dentaire-combien-ca-coute/
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #929 -: Януари 30, 2022, 22:53:32 »
Quote (selected)
Имаше предложения да се плаща отделно, но андрешко се разпищя.
Както сам си писал не се събират отделно, мисля да е прав "Андрешко" да не иска и да плаща И отделно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #930 -: Януари 30, 2022, 23:04:44 »
знакова промяна, калинко мина на андрешко
отново
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #931 -: Януари 30, 2022, 23:06:52 »
Както сам си писал не се събират отделно, мисля да е прав "Андрешко" да не иска и да плаща И отделно.
Като не иска да плаща отделно, няма как и да търси нещо, за което не е платил. И по собствена воля плаща с две нули отгоре за последиците. Може да дойде време и с три нули да се наваксва "икономисаното". Математиката на плащането с лихвите не е много сложна, но е досадна и пречи на възприятието на света, като място където ти ползваш, а другите ти го плащат. Образно казано, има вид на мотика или гребло.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #932 -: Януари 30, 2022, 23:10:21 »
Quote (selected)
Като не иска да плаща отделно, няма как и да търси нещо, за което не е платил.
Нямам спомени "Андрешко" да е търсил нещо, опитват се да търсят инкасаторите за нещо което не могат да направят.
Мисля да е описано в НК като измама и май ще е в големи размери.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #933 -: Януари 30, 2022, 23:12:36 »
стаите вървят по 500 евро минимум, апартамент с две спални 7-800 евро в квартал с повече бели, отколкото араби, отделно са разходите.
За Париж не изглежда скъпо.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #934 -: Януари 30, 2022, 23:14:33 »
Нямам спомени "Андрешко" да е търсил нещо,
Ежедневно и ежечасно иска неща, за които не плаща, но другите трябва да му осигурят. Не точно в такъв прав текст.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #935 -: Януари 30, 2022, 23:15:31 »
Бе французите са си тарикати и си живуркат добре. От тях трябва да се учим. Румънците го усетиха доста по-рано. Скоро гледах как  са измайсторили един слон робот и карусел с всякакви роботи. Много се впечатлих.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #936 -: Януари 30, 2022, 23:24:32 »
Ежедневно и ежечасно иска неща, за които не плаща, но другите трябва да му осигурят. Не точно в такъв прав текст.
Иска неща които му бяха отнети последните 30+ години след като вече ги е имал, платил и получавал.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #937 -: Януари 31, 2022, 00:42:29 »
От прочетеното разбирам, че животът в Америка е много труден. Което си знаех и преди туй. Айде прибирайте се, не се мъчете. Ще ударим едно рамо на който има нужда. Хора сме, дет' се вика. Изсмукахте я таз Америка, съсипахте я биля.
Имам тук един приятел, знем се с него от БГ. Та всеки път като се видим, той не пропуска да отбележи" Ние сме каръци, където и да отидем влачим кризата подире си"  :lol:

AnonimusBG

  • Гост
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #938 -: Януари 31, 2022, 09:22:43 »
Енергийният министър: Спирането на износа на ток ще има сериозни последствия
https://glasove.com/categories/novini/news/energiyniyat-ministr-spiraneto-na-iznosa-na-tok-shche-ima-seriozni-posledstviya

Много по европейски го е завъртял.
Аз така го разбирам.
Далаверата с износа на евтиния ток от Козлодуй ще продължава.
А "Изгрев" ще стои на тъмно защото токът е скъп.
Абе изнасяйте модерния, екологичен ток от перките и соларките.
Мръсният, неекологичен, комунистически ток от Козлодуй го оставете в БГ.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #939 -: Януари 31, 2022, 14:06:37 »
Иска неща които му бяха отнети последните 30+ години след като вече ги е имал, платил и получавал.
И най-вече иска неща, които сам е построил, за които си е платил, а сега са ги налазили калинки и използват неговите си неща, за да му съдират кожата с тъпи обосновки.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #940 -: Януари 31, 2022, 14:52:18 »
Гледам говорителката Лена разправя, че ще рисетват държавата, мноо батаци им бил оставил Боко.
Да рисетва - сега е модерно. Нека започне със зануляване на  данъците, ДДСто и акцизите - и без това ще си ги види през крив макарон.
*********   ✹    *********

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #941 -: Януари 31, 2022, 15:06:50 »
Quote (selected)
мноо батаци им бил оставил Боко.

Казала е истината, включително и за проблемите с "тока". Последното проблемче/ся са последиците/ е сътворено лани февруари месец от тиквеното правителство с изменения на ЗЕ

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #942 -: Януари 31, 2022, 16:48:41 »
Гледам говорителката Лена разправя, че ще рисетват държавата, мноо батаци им бил оставил Боко.
Преход, а? Преход на прехода! Тоя прост овчи народ, не се научи!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #943 -: Януари 31, 2022, 20:51:39 »
Говорителката Лена по-добре да си намери мъж, че много нещастно гледа.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #944 -: Януари 31, 2022, 21:41:39 »
Ти жена имаш ли, както попитал един странник, след като домакинът го нагощавал.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #945 -: Януари 31, 2022, 23:24:11 »
Говорителката Лена по-добре да си намери мъж, че много нещастно гледа.

"Говорителката" Лена си е баш на мястото!!!
  :t2015:

Ше трябва вече да свиквате ...

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #946 -: Февруари 01, 2022, 00:47:15 »
Гледам говорителката Лена разправя, че ще рисетват държавата, мноо батаци им бил оставил Боко.
Да рисетва - сега е модерно.
Слава Богу, че  Петър, Асен и малкият Калоян отдавна не са между живите. Щяха да се попикаят от смях, ако разберат, че Киро с Лена ще да го правят

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Министърът на енергетиката приема намалението на цената на природния газ с 30% като лош мениджмънт, а увеличението на цената на тока над осем пъти за добро пазарно поведение. Всичко това е лишено от логика и говори единствено за търсенето на изкупителна жертва, която да бъде хвърлена на електората, като с тази си популистка демонстрация властта да покаже, че защитава обществения интерес и е безкомпромисна с тези, които го накърняват. А в действителност става дума за страха на управляващите от над 1 милион абонати на "Топлофикация София", които в един момент могат да излязат на улицата и да пометат правителството.
https://glasove.com/categories/komentari/news/skandalt-bulgargaz-kharvardskata-demokratsiya-e-rimeyk-na-modela-koyto-upravlyava-ot-godini
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #948 -: Февруари 01, 2022, 09:21:01 »
Quote (selected)
Цитат на: Banana Joe в Януари 31, 2022, 14:52:18

    Гледам говорителката Лена разправя, че ще рисетват държавата, мноо батаци им бил оставил Боко.
    Да рисетва – сега е модерно.

Слава Богу, че  Петър, Асен и малкият Калоян отдавна не са между живите. Щяха да се попикаят от смях, ако разберат, че Киро с Лена ще да го правят

Нема, Бачи, „да се попикаят от смях”, нямаааа … щото няма да могат да го разберат!!!

Защото по техно време не е имало каквото и да е „изчегъртване”, което води задължително след себе си до „ПРЕНАСТРОЙВАНЕ”:

Quote (selected)
to RЕsetнулирам, започвам отначало, връщам в изходно положение, “пренастройвам

(в печатарството – „набирам отново”)

https://bg.glosbe.com/en/bg/reset

И кой друг да го направи, ако не Киро и Лена, за които гласувахме!?!   :t0301:

« Последна редакция: Февруари 01, 2022, 09:30:35 от Джиджи »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #949 -: Февруари 01, 2022, 09:36:37 »
И кой друг да го направи, ако не Киро и Лена, за които гласувахме!!!
Ще, ще, ама след година, няма да си признаваш, че си гласувала за тях!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #950 -: Февруари 01, 2022, 09:44:05 »
https://glasove.com/categories/komentari/news/skandalt-bulgargaz-kharvardskata-demokratsiya-e-rimeyk-na-modela-koyto-upravlyava-ot-godini

А „Гласовете” могат отдавна вече да си ядат ушите, щото се въртят кат’ стриптийзьорка на пилон!!!

В конкретния случай – най-вече със стила „една жена каза” и … цитирам:

Quote (selected)
Тази характеристика е точно копие на мантрите на либералния новговор, или иначе казано „въздух под налягане“.
:t2102:


Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #951 -: Февруари 01, 2022, 09:47:52 »
И кой друг да го направи, ако не Киро и Лена, за които гласувахме!?!   :t0301:
Безпочвеният ти оптимизъм е изключително чаровен.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #952 -: Февруари 01, 2022, 09:53:30 »
Quote (selected)
Цитат на: Джиджи в Днес в 09:21:01

    И кой друг да го направи, ако не Киро и Лена, за които гласувахме!!!

Ще, ще, ама след година, няма да си признаваш, че си гласувала за тях!

Абе, ти я оставѝ тая "година", щото до догодина по това време – я камилата, я камиларя!!!

Без да уточнявам конкретно към коя от двете категории по-горе причислявам теб, както и самата себе си:
Към "камилата" или към "камиларя" ...

« Последна редакция: Февруари 01, 2022, 10:06:40 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #953 -: Февруари 01, 2022, 10:03:49 »
Quote (selected)
Цитат на: Джиджи в Днес в 09:21:01

    И кой друг да го направи, ако не Киро и Лена, за които гласувахме!?! 

Безпочвеният ти оптимизъм е изключително чаровен.

Бачи, не почвай и ти предварително с "почвен" или "безпочвен" оптимизъм, МОЛЯ ...
За да не стигнем и с теб до категориите на "камилата" и "камиларя" – още е прекалено рано!!!


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #954 -: Февруари 01, 2022, 11:36:24 »
Quote (selected)
Таско Ерменков: Цената на тока може да не се повиши след падането на мораториума
https://glasove.com/categories/novini/news/tasko-ermenkov-sled-padaneto-na-moratoriuma-tsenata-na-toka-mozhe-da-ne-se-povishi
Такива изявления ми вдъхват оптимизъм че след падане на мораториума повишението няма да е повече от два пъти, ако беше казал "Цените ще паднат" значи цените щяха да са по 3 до 5 пъти по-високи.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #955 -: Февруари 01, 2022, 11:38:52 »
Quote (selected)
В конкретния случай – най-вече със стила „една жена каза” и … цитирам:
Не знаех че са цитирали теб. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #956 -: Февруари 01, 2022, 17:54:21 »
Майкл Снай­дер:
Quote (selected)
Геолог-​инсайдер предупредил, что глобальный энергетический кризис усугубится
Я геолог, проработавший в нефтяной промышленности более десяти лет. Я закончил обучение как раз к периоду сланцевой революции и работал в Денвере в плее Баккен в Северной Дакоте, а затем в Пермской формации в Мидленде. Это были две основные сланцевые площадки, так что я знаю об этом не понаслышке. Сейчас я преподаю экологию для старшеклассников в Аммане, Иордания... 2015 году я начал встречать сообщения аналитиков о том, что в сланцевой промышленности не хватит новых мест для бурения скважин на сланцевую нефть в Пермской формации к 2021 году. Эти отчёты не сообщали мне ничего нового, просто указывали вероятную дату... В настоящее время большая часть нефти в Америке добывается из сланцевых скважин. Проблема со сланцевыми скважинами заключается в том, что добыча нефти снижается гораздо быстрее, чем в традиционных скважинах.
Это означает, что вы будете платить гораздо больше за отопление своих домов... цены на продовольствие уже начинают сходить с ума. На прошлой неделе Kraft Heinz объявила, что в ближайшее время повысит цены на многие из своих самых популярных продуктов на целых 30%…
“Эксперты” из ФРС думали, что они могут абсолютно затопить нашу финансовую систему деньгами без каких-​либо серьезных последствий. Точно так же наши политики в Вашингтоне думали, что они могут занимать и тратить триллионы на триллионы долларов, не разрушая нашу валюту.

Все они были неправы, и теперь американский народ будет абсолютно потрясён уровнем экономических страданий, которые мы скоро испытаем.

Само Русия има запаси от достъпни енергоресурси, за това е зеленобесието, кризата в Украйна, корона вирусът, ковид истерията... Западът си отива, единствената му надежда е, да превземе Русия.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #957 -: Февруари 01, 2022, 18:21:24 »
Без да уточнявам конкретно към коя от двете категории по-горе причислявам теб, както и самата себе си:
Аз съм камиларя, смея се на измамените камили, пък ти - както искаш. :lol:
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #958 -: Февруари 01, 2022, 18:24:51 »
Такива изявления ми вдъхват оптимизъм че след падане на мораториума повишението няма да е повече от два пъти, ако беше казал "Цените ще паднат" значи цените щяха да са по 3 до 5 пъти по-високи.
Цените на енергията тепърва ще растат, до космоса, защото енергията свърши, остана само в Русия, по техни оценки имат за следващите 250 г., за нас живот ще има само в съюз с Русия, всякакви евроатлантици, глобалисти, либерали, джендерасти и пр. са предатели или дебили и водят България към пропастта.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: цените на тока, парното и водата
« Отговор #959 -: Февруари 01, 2022, 18:31:19 »
Не е точно така, енергия има достатъчно ( не само в РФ ) затова се и поствят всякакви прегради пред добива за радост на спекулантите.
Да погледнем сегашната енергийна криза.
За виновник се сочи възстановяването след локдауна.
След затварянето обаче ние не сме възстановили същите нива на разход на енергия, затворените енергийни производители са мнимално количество.
Въпреки всичко имаме "липси", да ама липси няма във физически измерения, всичко си функционира само спекулативно се вдигат цените.
ЕС е вреден за вашето здраве!