Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 02:42:39

Автор Тема: Re: Основни правила за участие във форума на „Общество Цигански клещи“  (Прочетена 642 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
ИЛИ.

няма какво да му се тълкува. да се чете трябва-
Проблемът е, че когато ти пишеш "администрацията" имаш предвид едно, а когато аз го чета - друго. От поне 2300 години насам китайците са установили, че за да бъде спазван, законът трябва да е ясен. Имали са и процедура за това. Някой ден, при случай, ще те просветя за нея.  ;)

Неактивен Еле па я!

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 475
    • Профил
Паралелепипеде, едно от първите ми мнения, когато влязох тук, всъщност беше въпрос: какви са правилата на този форум? Такива нямаше. Имаше само текстове, подложени на обсъждане. Сега, ако ще има изрично формулирани, ще бъде далеч по-добре. Само че... ще го има ли форума? Другата нова тема е в друго звучене. Така или иначе, като ни се предлага кодекс, ще си кажа мнението.

1. Точка 1.1 е съвсем излишна и дори смешновата. След като участието във форума е доброволно, всеки участник може да престане да пише, т.е. да се оттегли. Не е необходим "ред, определен от администрацията". Ако се има предвид някаква друга процедура, например тотално изтриване на акаунт с всички публикувани мнения, това е нещо друго и трябва да се уточни.

2. Очаквано приветствам  точка 2.2.3! "Извращаването на българския език", възприето като запазено марка от някои тук, наистина окепазява форума и трябва да се прекрати. Най-накрая! И все пак... трябва да има мярка, когато текстът е само освежен с лексика от улицата или неграмотно писане, без да е целият неграмотен.

3. Знайно е, че аз съм най-активният противник на шаренията. Мразя да ми крещят с различни шрифтове, да ме удрят по главата с огромни размери и да ме заслепяват с червени прожектори. А за завършек да ми подскачат и гримасничат! Когато мисълта е сполучливо изразена, тя не се нуждае от графично подчертаване на логическото ударение, интонацията и пр. Предлаганата забрана обаче е прекалена. Различни шрифтове се използват дори в научните публикации, най-малкото защото заместват кавичките. Съвсем допустимо е да се напише, че "Българският език напоследък е затлачен от глагола случва се". А такива ситуации могат да се случват многократно в едно мнение. Цветът също е удобен, когато маркира дребен детайл, например "Някои грешно пишат думата финНи". Ето, понечих да оцветя в червено буквата, ама цветът изчезнал! Та и с графиката, мисля, трябва да има мярка, а не тотална забрана.

4. Точка 4 (не моята!) трябва доста да се оправи. Антисемитизмът е само една от формите на етническо противопоставяне. Проявава се чисто етническа нетърпимост и към цигани, и към турци... Затова мисля, че трябва така и да се напише: "Не се допускат мнения (а не теми!), проповядващи етническа нетърпимост, събуждащи етнически конфликти" и прочее - нещо от тоя род. По-нататък, съвсем нормално се изключва педофилията, но не само тя е недопустима. Недопустими са и всички форми на нетолерантност към хората с нетрадиционна сексуална ориентация. (Нека тукашните сексопатолози си спестят тълкуванията "Ама тя и педофилията е сексуална ориентация!". Разбират много добре какво искам да кажа.) В един интелигентен форум не трябва да се четат обидни, цинични и просташки квалификации за онези, които не са като нас.

5. Извинявам се, Паралелепипеде, но подточка 4.2 е чисто мракобесие! Как така ще се забраняват "теми или публикации, проповядващи промяна на конституционно определеното държавно устройство на Република България", след като самата Конституция дава такава възможност? Забранена е промяната по насилствен път, както и проповядването на такъв път.

6. Точка 5 е прекалено рестриктивна и не оставя никаква възможност  за контакт с администрацията, модераторите и пр. Контактът може да не е публичен - препирня, както е сега, но трябва да има начин за "обжалване". За целта трябва, първо, да са ясно представени началниците и надзирателите, и, второ, те да имат адрес, на който да се пише. А те самите трябва да усещат поне минимално задължение да отговарят.

7. В наказанията са предвидени и "други". Какви ли пък са те? Бой? Съд?...

Бележките ми са доста, но единственото ми желание е форумът да живее пълноценно. Благодаря за вниманието!