За живота, вселената и всичко останало … > Историческо бъдеще …

Защо българската обсесия е по Македония, а не по Одринска Тракия?

(1/1)

фелдкурат Ото Катц:
Защо българската обсесия е по Македония, а не по Одринска Тракия?

Гробницата на българската държавност. „А Одринско? Защо сме се фиксирали в Македония и сме загърбили Одринска Тракия?“ – често се задава този въпрос. Аз съм беломорски българин и фамилията ми се мести в България чак през 1945 г., с последния влак или по-точно кабриолет, двуколка с два коня, с която баба ми, 20-годишна (жена?) пресича сама урвите и катърските пътеки на Родопите. Носи две малки деца-годиначета в едната ръка, юзди и камшик в другата (какво нещо е българката…), докато дядо ми гони Михаля из Македония… без да знае къде са жена му и децата му. Често съм си задавал този въпрос. Откъде е тази българска обсесия по Македония, за сметка на всичко останало и въпреки всичко останало? Отговорите са простички и в цифри.
.......

Целият материал е тук:
https://voinaimir.info/2022/02/thrace-macedon/?fbclid=IwAR1zbtBijKwylHjVXcnioeqLMuaFUdyPZugx3RmNBf9Hqllqb2qP1t5OkvE

Наистина, защо сме се фиксирали - материални интереси, исторически, лични, не вярвам?
Моят дядо след Световната война е командвал гранична застава на река Арда, баба ми, самата тя изселничка разказваше как при тази застава  българските изселници масово са преплували реката пазени от войската......

Giuseppe:

Навигация

[0] Списък на темите

Премини на пълна версия