Преглед на печата … > У нас …

Икономистите да кажат

(1/10) > >>

Giuseppe:
Има изглежда да се чепкаме доста по цени, бюджети, растеж...интересно ми е има ли тук икономисти, да дават понякога коментар за туй-онуй.
Ей напр. мен като икономически лаик ме интересува следното заявление-

--- Quote (selected) ---Бюджетът е разчетен при ръст на БВП от 4.8% и средносрочната инфлация от  5,6%.
--- Край на цитат ---
Като махнем някои обтекаеми приказки и лаладжийство, на мен това ми звучи като - миналата година произведохме 100 лева, тази година се каним 104.8 лева, но стоките дет се каним да произведем и реализираме  тази година, ще са по скъпи с 5.6% заради инфлация.
Имам простичък въпрос към икономистите.
Като брой стоки и брой услуги - повече ли ще произведем т.г.?

фелдкурат Ото Катц:

--- Цитат на: Giuseppe в Февруари 10, 2022, 20:59:47 ---

--- Quote (selected) ---Бюджетът е разчетен при ръст на БВП от 4.8% и средносрочната инфлация от  5,6%.
--- Край на цитат ---
Като махнем някои обтекаеми приказки и лаладжийство, на мен това ми звучи като - миналата година произведохме 100 лева, тази година се каним 104.8 лева, но стоките дет се каним да произведем и реализираме  тази година, ще са по скъпи с 5.6% заради инфлация.
Имам простичък въпрос към икономистите.
Като брой стоки и брой услуги - повече ли ще произведем т.г.?

--- Край на цитат ---
...трудно ще произведем 104,8 лева,
... иначе си прав - при планиран ръст от 4.8% тази година ще произведем 104,8 стоки (при 100 стоки лани) сиреч, да, ще произведем повече стоки, които 104,8 стоки при реализацията им на пазара тази година ще са с 5,6 % по-скъпи от 100те стоки, продавани миналата година, ако обезценката на парите=инфлацията е 5,6%;
...за красота и двете - икономическия ръст и обезценката на парите - ги мерят в проценти;

dabedabe:
Бюджетът борави с пари, а не с натура. Щом инфлацията е по-голяма от ръста, значи назадваме.

ogopogo:
Произвеждаме нещо за година - да кажем 100 дъвки Хуба-буба или 10 броя услуги(секс-такива) - всичко влиза в БВП-то.
При пласиране на вътрешния пазар по цени в лева получаваме 104.8 лева за тях. Но ако ги изнесем на външен пазар и конвертиране на получените пари в лева ще получим 105.6 лева. Иначе като бройка и обеми все си е едно - 100 или 10.
Кратко и ясно какво е БВП по номинал, покупателна способност или бруто. Икономиката  - фасул раута. 
Затова и толкова обичат да мелят економистите че като е слаба валутата бил се поощрява износа. Поне за долара това им е редовната мантра - слаб долар - по-голям износ.

buratinob:

--- Цитат на: dabedabe в Февруари 10, 2022, 21:51:53 ---Бюджетът борави с пари, а не с натура. Щом инфлацията е по-голяма от ръста, значи назадваме.

--- Край на цитат ---
При това с пари които ще вземе на кредит къде 4+ милиарда и очаквани още толкова пари от ЕС по антикризисната програма и БВП около 140 милиарда би трябвало да имаме 5,7% ръст при нулева инфлация.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия