Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 17:37:50

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 305431 пъти)

0 Потребители и 12 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
« Последна редакция: Април 24, 2020, 23:30:28 от Captain Buddy »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Отатък стана ясно ,че никой няма да умира за България, най -малкото ,че сегашната България съвсем не била туй , за което си струва да умреш. Виж 1885г., 1912...друга работа , ма сега да са харчи зарад Бойко- отнюд.Сетне ний този живот не сме го намерили на пътя ,че така бадева да го харчим , пък и не сме като котките с по девет живота,макар че некои хора и деветдесет живота да имат пак няма да струват курбан за Бойкова България...виж за некоя друг б ългария - готово! май каква , кога ...Аллах билер . Малко като на циганска сватба: 
- Абе ,комшу  туй , дето са обещева на младите кога са дава?
- Ами кога...никога!!
- Ейй, аз тогава давам на младите  впряг с волове и една заплодена юница"
Че и нашите хора ...готови сме ,клетва  сме полагали ,само че тия дето са полагали клетва вече са извън армейски ангажименти... повечето , де. Новите момчета...ми те са на заплата, наемници ...к`ва  жертва за България , к`ви пет лева примерно в Афганистан! Вятър и мъгли!!! По хубаво да не стават мурабета ,че докат са разберем кой да мре, кой да бега ще сме турили  я фесовете , я  ушанките , а може и двете заедно!!!Голем смях г-да офицери и редници от запаса... голям смях...ако измислят вирус да  гази патриотите тъй ша се отидем мърцина... :nuts: :nuts:Хубаво че с маски свикнахме да ходим ...все е файдица!!!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Цитат на: Kerpeden
Отатък стана ясно ,че ...

Ми да го беше написал оттатък.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Цитат на: Kerpeden
Отатък стана ясно ,че ...

Ми да го беше написал оттатък.
Тука ми харесва повече  ! Нещо против?

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Че и нашите хора ...готови сме ,клетва  сме полагали ,само че тия дето са полагали клетва вече са извън армейски ангажименти... повечето , де.
Тия, дето се преполагаше, че ще умрат (имаше един хубав цитат от 'Швейк': Die Soldaten müssen so wie so krepieren.), по време на тъй наречената клетва вместо 'заклех се' казваха 'заклах се'. Повечето, де.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Това "заклах се!" беше форма на пошъл войнишки хумор, надали е било оценка за някаква жертва , но го имаше - факт!!!Клетвата в ония времена твърде перфидно ни се набиваше в главите , че и досега е повод за гръмки приказки за много хора. Иван Хаджийски има едно прекрасно есе за военната служба , начините на налагане на войнишки навици и прочее за да станат почти рефлекторни те ,клетвата е един от елементите ,който беше важен за формирането на войника и беше набиван здраво. И като се замисли  човек Военното обучение ,наследило ловните умения на мъжа е най старият вид обучение и е доста шлифовано и изчистено откъм методи и приложение в продължение на хиляди години. Помня като сме ходили запас, а аз съм ходил много ...турим ли униформите и ставаме други хора ,груби ,псуваме , викаме ,ръцете сами намират копчетата ,кобура ,пищова ,командирската чанта ,само поглеждаш оръдието и знаеш какво да правиш,команди и прочее. Сериозна работа , няма какво да се лъжем ...е, не е приятно , но...   затова някои казваха :"заклах се!".

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Цитат на: Kerpeden
Отатък стана ясно ,че ...
Ми да го беше написал оттатък.
Тука ми харесва повече  ! Нещо против?
Така ти харесва - добре. Така и на мен ми харесва аз да си избирам какво, кога, как и защо да правя.
Примерно дали да умра за Народна Република България, или за далавераджийско-мутренска Територия.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Ми,добре! Дано не ни се наложи да избираме как и за кого да умираме!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Quote (selected)
Дано не ни се наложи да избираме как и за кого да умираме!
Ааа, чакай малко, наборе!
Нали това - възможността за избор - е вътъкът на т.н. демокрация!
Ми нека остане поне този избор, другите и без това ги нямаме.
Освен на хартия.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Дано не ни се наложи да избираме как и за кого да умираме!
Ааа, чакай малко, наборе!
Нали това - възможността за избор - е вътъкът на т.н. демокрация!
Ми нека остане поне този избор, другите и без това ги нямаме.
Освен на хартия.
Да ,прав си ! Бях забравил ,че вече трийсе годин живеем в  демокрация и пак берекет версин ,че поне това право ни остана -правото на избор.
Инак може да си похортуваме малце за демокрацията ,но се боя ,че няма лаф да стане ,защото аз от години се тормозя над това явление, което било много лошо ,но всъщност било най хубавото,еле па кога дойде на гърба ни,събрал съм си една формулировка и кат` запецна на нея...засега,де... и не мърдам :smokin: :nuts:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
господа, вие сте си интегралисти  :smokin:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
господа, вие сте си интегралисти  :smokin:
Демек!?! :m1728:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
господа, вие сте си интегралисти  :smokin:
Демек!?! :m1728:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Интегрализм

https://en.wikipedia.org/wiki/Integralism

английският вариант е по-подробен.

In politics, integralism or integrism (French: intégrisme) is the set of theoretical concepts and practical policies that advocate a fully integrated social and political order, based on converging patrimonial (inherited) political, cultural, religious, and national traditions of a particular state, or some other political entity. Some forms of integralism are focused on achieving political and social integration, and also national or ethnic unity, while others were more focused on achieving religious and cultural uniformity. In the political and social history of the 19th and 20th centuries, integralism was often related to traditionalist conservatism and similar political movements on the right wing of a political spectrum, but it was also adopted by various centrist movements as a tool of political, national and cultural integration.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...сектанти, обскуранти, опортюнисти, анархисти, синдикалисти ... каквото си харесате, поврага...

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Да , с малки забележки...приема се. Не знаех ,че съм интегрист. Вече мога и да се хваля!!! :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
...сектанти, обскуранти, опортюнисти, анархисти, синдикалисти ... каквото си харесате, поврага...
Ей,фелдкуратино! Да не видиш у кьоравия едно око! Видя ,че са поиздигнахме и веднага фана кутийката с катрана и ръси,ръси ,ръси...  дъ ге!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Да , с малки забележки...приема се. Не знаех ,че съм интегрист. Вече мога и да се хваля!!! :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:

ми да. тва си е нормално политическо течение.

сега и норчо като го научи и той ше се просветли, че досега се мислеше за социалист  :smokin:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Quote (selected)
господа, вие сте си интегралисти
На български май е прието интегризъм, интегристи. Срещал съм го като заглавие на книга (превод на български от френски), където беше синоним на (ислямски) фундаментализъм и всъщност в книгата думата „фундаментализъм“ изобщо не се използваше.

А интегралисти требе да са тия къде сметат интеграли.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
А интегралисти требе да са тия къде сметат интеграли.
Според цитираното от  SgtTroy обяснение май по правилно е интегрализъм,поне в този цитат е така.
Да изглежда нормално политическо учение, но признавам ,че  съм минал покрай него без да ...как да кажа ...да му обърна внимание. Сега на първо четене  виждам  принципи,които бих споделил или споделям без да съм знаял ,че са интегралистки ...няма лошо.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Quote (selected)
Според цитираното от  SgtTroy обяснение май по правилно е интегрализъм
Според кое конкретно цитирано от SgtTroy и защо смяташ, че „интегрализъм“ трябва да е по-правилно?

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
In politics, integralism or integrism (French: intégrisme) is the set of theoretical concepts and practical policies that advocate a fully integrated social and political order, based on converging patrimonial (inherited) political, cultural, religious, and national traditions of a particular state, or some other political entity. Some forms of integralism are focused on achieving political and social integration, and also national or ethnic unity, while others were more focused on achieving religious and cultural uniformity. In the political and social history of the 19th and 20th centuries, integralism was often related to traditionalist conservatism and similar political movements on the right wing of a political spectrum, but it was also adopted by various centrist movements as a tool of political, national and cultural integration.
е, те от това... и понеже съм йощ  начинаещ интегралист реших ,че така ми харесва... :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
А интегралисти требе да са тия къде сметат интеграли.
Според цитираното от  SgtTroy обяснение май по правилно е интегрализъм,поне в този цитат е така.
Да изглежда нормално политическо учение, но признавам ,че  съм минал покрай него без да ...как да кажа ...да му обърна внимание. Сега на първо четене  виждам  принципи,които бих споделил или споделям без да съм знаял ,че са интегралистки ...няма лошо.

за португалския интегрализъм, който е маже би най-типичният в модерната история - https://www.youtube.com/watch?v=7UEFGolN_ZI темата на сказката е португалски фашизъм, само за да се изясни, че там няма фашизъм

а иначе аз на тоя пич научно-популярните сказки си ги харесвам и ако ти е интересна историята - има да се зариеш - https://www.youtube.com/user/ButKorn/videos

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Quote (selected)
е, те от това... и понеже съм йощ  начинаещ интегралист реших ,че така ми харесва
Е те точно в това обаче ги има и двете форми.
Освен това забелязвам, че на въпроса „защо смяташ, че е по-правилно“ отговаряш с „така ми харесва“. Т.е. излиза, че не избираш според правилност, а според харесване.

Аз имам следните съображения.

Думата интеграл, която съществува в българския, е внесена от чуждите езици, които на свой ред я вземат от латинския. Обаче тази дума е производна: основната дума е integer (цял, пълен), а формите integral, integralis са произлезли от нея. Така например на английски integer е съществително, а integral – дошло от него прилагателно.
Основната дума integer няма точно съответствие във вид на съществително в българския, но съществуването ѝ личи в производните думи интегрирам и интегриран. Те са производни именно от основата integer, а не от другата производна integral, затова имаме тях, а не „интегралирам“ и „интегралиран“.

Думата интеграл в българския е съществително и се употребява само като математически термин. Производното от нея прилагателно интегрален има смисъл само отнесено към този термин интеграл, например в „интегрално смятане“.
Идиотският неологизъм „интегрална бюлетина“ е изсрано от политиците и мисирките езиково лайно – всъщност става дума за сборна бюлетина.

Предвид тези ми ти съображения на български правилната форма е интегризъм, а не интегрализъм.
« Последна редакция: Април 22, 2020, 19:43:01 от аменеменема »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Предвид тези ми ти съображения на български правилната форма е интегризъм, а не интегрализъм.
Приема се!!!
Офтопик: Като си помисля що интеграли съм изрешил по време на следването си , а след това  за 50 год. я има , я няма да съм употребил думата 50 пъти , а интеграл - нито един не съм решил... :smokin: :nuts:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Ми то и аз съм съгласен да се барам интегралист, ако това ще доведе до там, че Тройчо да миряса и да си седне на задника - ако туй му е бил дерта да фкара някой ф определена кутия на определено място ф етажерката - ОК!
Само от ено не моа да отстъпя - ако ше е интегрализъм - САМО по затворен контур!
Никкво интегриране на мигранти, тъпигьоз мангали /известен брой от по добрата част - може, при определени условия/, ЛГБТ, либерасти, интелектуални зеленчуци и др. такива!
п.с. Аре, за Тройчо ше направя изключение, като заварено положение!
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Много купешки думи, много работа! А то си е "сбироток" и "пълен", или ако щете "цялостен".
"Сбироточници", за членовете. По умълчание включва "България цяла", която както е обичайно, гледа, иначе речено кибичи.
Стига сте се мъчили с названията, да вадим очилата и да сядаме да гледаме! Все някое внуче ще опука една царевица и ще донесе пуканки! Ето, нося обратно ракията, дето я взех вместо СЗО-то! Наздраве! :t0328:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Quote (selected)
"Сбироточници", за членовете.
Ей тва ме притеснява!
Ено време като съм слушал Шкумбата, ена двойственост за "членовете" се получаваше...
Ся не знам и аз как да го тълкувам!
 :m1728:
п.с. Интересно, тва само от Весо Парцала го намерих
https://www.youtube.com/watch?v=BSa_56ZheJc
« Последна редакция: Април 22, 2020, 21:09:52 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Нема да са разсейвате по наименованието...важното е принципите да удържаме , а инак казва се  дружно "Наздраве!" , първите три се пият на екс и сетне става ясно ,че чукането сближавало...

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Quote (selected)
първите три
Три по колко?
И какви?
Щот с водка е различно.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Три по колко?
И какви?
Щот с водка е различно.
Ех ,да му се невиди ...тъй като вземете  повдигате салфетките и да броите  петната по покривката много къздисвам!!1 Човек, ти си  си вкъщи  физически , психически се надявам да си във виртуалната къща...на кого му дреме колко и кога си фиркаш пред монитора като няма да те виждаме ...не правилата на пиене , а мисълта ,че сме се събрали да пием и си лафиме в духа на интегризма...какво чашите ли ша броим и ли светлите си мисли...така , де... С две думи: Пий колкото искаш и каквото искаш докато носиш... От това по-интегристко не мога да го кажа ...сега си лягам господа...много ми се доспа а само един джиймисън пийнах...лека!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Клетвата в ония времена твърде перфидно ни се набиваше в главите , че и досега е повод за гръмки приказки за много хора. Иван Хаджийски има едно прекрасно есе за военната служба , начините на налагане на войнишки навици и прочее за да станат почти рефлекторни те ,клетвата е един от елементите ,който беше важен за формирането на войника и беше набиван здраво. И като се замисли  човек Военното обучение ,наследило ловните умения на мъжа е най старият вид обучение и е доста шлифовано и изчистено откъм методи и приложение в продължение на хиляди години.
Не познавам човек - приятел, съученик, състудент, колега, просто комшия - който да е отдавал някакво значение на войнишката клетва. Нито на редовната военна служба като нещо различно от досадна принудителна загуба на две години живот. Може би за вас (които и да сте вие от предния ти цитат) да е било различно.
Може и да е било различно някога, преди в армията да дойдат комунистите (помня някои разкази на чичо ми, царски офицер, изхвърлен от армията през 46-а). Затова и не намирам за уместно да се цитира Хаджийски, който е починал само един месец след светлата дата 9.IX.1944.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Quote (selected)
Затова и не намирам за уместно ...
Защо бе, Калки? Заради кое? Не се разбира.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Може и да е било различно някога, преди в армията да дойдат комунистите (помня някои разкази на чичо ми, царски офицер, изхвърлен от армията през 46-а). Затова и не намирам за уместно да се цитира Хаджийски, който е починал само един месец след светлата дата 9.IX.1944.
Моят баща се е клел три пъти ,че ще умре за България или ,че ще убива враговете на България! Един път при Н.В.Цар Борис ІІІ,един път на  Н.В. Цар Симеон ІІ , и един път на Народната република. Той си умря с убеждението ,че и трите пъти е поемал едно и също задължение към България, не към корона , не към петолъчка. У мен остана същото убеждение ,макар, че по-голямата ми част от живота  мина под петолъчката,под която  живях , учих и отгледах децата си и работих ,естествено.не съм с клел да пазя Т. Живков ,клел съм се да пазя България колкото мога. И да и служа. Щото те всякакви управляваха държавата , но България си е  България.
По мое мнение ценността на изследванията и заключенията на  Иван Хаджийски е ,че не е партийно ориентирана ,даже не е и класово ориентирана ,макар ,че има опити да го изкарат какъв ли не. За мене той е велик изследовател и познавач  на българската народопсихология. И тъй като  военното обучение  е основа за сигурността на която и да е държава , то методите и прийомите не се различават,както не се различаваха методите на обучение както в царската , така и в народната армия. П Простотията беше една и съща ,крясъците и безмислието- тоже, ама нали чуждата кокошка е патка много хора казват ,че по царско било едно ,пък през комунистическо друго. Иван Хаджийски не е могъл да изучи и опише социалистическото промиване на мозъците на младежите, но това  не може да ме спре да го споменавам като познавач и на войнишката психология  в българската армия. Огромна загуба е смъртта му за българската наука. В по- ново време проф.Марко Семов писа по тези въпроси, ние му издадохме първите две части на неговата "Народопсихология..." и съм запознат... харесва ми също, но не е Иван Хаджийски.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Quote (selected)
Моят баща се е клел три пъти ,че ще умре за България или ,че ще убива враговете на България!
Хм, в мойта, соцклетвата, за убийства не се споменаваше. Не вярвам да е имало и в другите 8) Даже не съм се клел, че непременно ще умра за родината, а само, че ако се наложи, няма да пожаля живота си.

Обаче за разлика от Калки-Миндербиндер-г_ринго-пешо и средата, в която е обитавал, никога не съм мислил с цинизъм или пренебрежение за клетвата си.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 18:16:04 от Vançe »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
ПП Батьо Керпедене, гледам никоя не рачѝ да ни дава обука за мотивация на турчора да мре за Ватана - шехит оладжак...
Не е само зарад хуриите в дженетя..На Земята му прават грандиозно погребение, татко майка стават герои, и не ги забравят.. Улицата му се именува на негово име.. с паметниче.. Жена деца - осигурени до второ пришествие.. и т. н.
Различните вери- различни тюрлии мотивации си имат,брате . Тия ,дето са тъпчат с джепане като наденици и са готови да литнат при хуриите не са за чудене,..Аз не искам от тях акъл за това,аз    искам акъла на деда ми ,дето е бил на Дойран, на баща ми ,дето е раняван в Македония. Инак и аз съм ходил на българска новобранска ,дето бяха двеста човека поканени...е ,ми ядене пиене и нищо. Затуй дедовото и татьовото държа,хубаво -лошаво , това е!! Армут далдан дюшмез!Дядо ми  ми пееше "Шуми Марица" и плачеше.Клетвата не е бабаитлък. С КЛЕТВАТА ДУШАТА КАЗВА: "НАЕМАМ СЕ ДА СТАНА КУРБАН ЗА ОТЕЧЕСТВОТО. И въпрос на достойнство е. Евреинът д-р ЛеонКоен, зъболекар  имаше два Георгиевски кръста-един от Балканската война и един от ПСВ и той Отечество е защитавал...сигурен  съм ,че той като е полагал военна клетва не е казал "заклах се" ,както  се радват некои,  а е
 отворил душата си и е изрекъл  клетва да брани Отечеството си, той ,евреинът!!!
Няма във военната клетва думи за убиване,верно е.  Но на война има убиване.  Ти ,твоята си клетва пазиш ,врагът -неговата и си се трепем , ей така за радост на политици,историци,писатели ,поети, че ще имат подвизи за описване,картини за рисуване , а то е толкова просто.
« Последна редакция: Април 23, 2020, 17:10:15 от Kerpeden »

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Моят баща се е клел три пъти ,че ще умре за България или ,че ще убива враговете на България! Един път при Н.В.Цар Борис ІІІ,един път на  Н.В. Цар Симеон ІІ , и един път на Народната република. Той си умря с убеждението ,че и трите пъти е поемал едно и също задължение към България, не към корона , не към петолъчка. У мен остана същото убеждение ,макар, че по-голямата ми част от живота  мина под петолъчката,под която  живях , учих и отгледах децата си и работих ,естествено.не съм с клел да пазя Т. Живков ,клел съм се да пазя България колкото мога. И да и служа. Щото те всякакви управляваха държавата , но България си е  България.
А, разбирам.
Ти, както изглежда, си син на офицер и може би самият ти си бил такъв. Нормално и логично е да имаш различно отношение към клетвата от насила вкарания под пагон срочнослужащ.

За Хаджийски исках само да намекна, че не е имал представа що е армия при соца. Щото разликата, доколкото мога да преценя, е фундаментална и не се свежда до строевата подготовка, а до най-вече до офицерството.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Моят баща се е клел три пъти ,че ще умре за България или ,че ще убива враговете на България! Един път при Н.В.Цар Борис ІІІ,един път на  Н.В. Цар Симеон ІІ , и един път на Народната република. Той си умря с убеждението ,че и трите пъти е поемал едно и също задължение към България, не към корона , не към петолъчка. У мен остана същото убеждение ,макар, че по-голямата ми част от живота  мина под петолъчката,под която  живях , учих и отгледах децата си и работих ,естествено.не съм с клел да пазя Т. Живков ,клел съм се да пазя България колкото мога. И да и служа. Щото те всякакви управляваха държавата , но България си е  България.
А, разбирам.
Ти, както изглежда, си син на офицер и може би самият ти си бил такъв. Нормално и логично е да имаш различно отношение към клетвата от насила вкарания под пагон срочнослужащ.

За Хаджийски исках само да намекна, че не е имал представа що е армия при соца. Щото разликата, доколкото мога да преценя, е фундаментална и не се свежда до строевата подготовка, а до най-вече до офицерството.
Не, не съм син на офицер . Аз съм възпитаник на НШЗО Хр.Ботев и съм( по скоро бях) офицер от запаса. Може би защото влязох в казармата след като завърших и имах две деца,не бях 18годишен хлапак.

Да,да Хаджийски няма как...исках да кажа ,че туй ,дето го е писал за царската армия си вървеше  и при нас плюс политическата просвета , леглото на героя и прочия патриотични щуротии...

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Не, не съм син на офицер .
Надявам се, не си се обидил от предположението ми. Все пак, някой, който се е клел три пъти, при това - на различни власти, ми се стори най-вероятно да е бил военен. Във Варна - военоморски. Пък и ти спомена 'служба'
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Не, няма какво да се обиждам. Надявам се ,че ми личи ,че не се срамувам от дядо си и баща си, а точно напротив. Три поколения бяхме поразени  от китайското проклятие да се родим и живеем във времена на промени ,сега децата ми и внучките ми продължават да живеят в такова време... дали ще има край!?!
Не знам! А може би това е хубаво? Пак не знам!!!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Затова и не намирам за уместно да се цитира Хаджийски, който е починал само един месец след светлата дата 9.IX.1944.

Quote (selected)
През 1943 г. е мобилизиран в армията. По време на службата си в село Ливадово, Гърция, Хаджийски довършва в ръкопис 3-тия том на „Бит и душевност“. След 10 януари 1944 г. семейството е евакуирано в Кнежа. Участва във войната срещу Германия като доброволец, военен кореспондент при щаба на Втора българска армия. Поверява ръкописа за съхранение на командира на армията генерал-майор Кирил Станчев.

На 4 октомври 1944 г. Иван Хаджийски загива като военен кореспондент в сражение с части на СС дивизията „Принц Ойген“.[5] Лобното му място е на кота 807 на връх Висока чука край Власотинци, Сърбия, където е погребан.

Удивителна наглост и гъонсуратлък проявена от лицето Калки. Дори и оценки си позволява, при условие че преди време точно тук си загатна произхода с линк към уикито. Последното не беше точно никакъв проблем да се проучи  :smokin:

Кочината е мноо малка и всичко тече...бетер решето.
п. п. Няма да обвиняваш мюлюционерите от НРБ, аз съм завършен европейски продукт. Сърди се на Европата :D
« Последна редакция: Април 25, 2020, 21:52:41 от Асол »

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
... Три поколения бяхме поразени  от китайското проклятие да се родим и живеем във времена на промени ,сега децата ми и внучките ми продължават да живеят в такова време... дали ще има край!?!
Не знам! А може би това е хубаво? Пак не знам!!!
Покрай карантината ми остана време най-после да се опитам да проверя дали наистина има такова китайско проклятие.
Подозренията ми се потвърдиха: това НЕ Е древно китайско проклятие. Намерих един симпатичен сайт - Quote Investigator. Е, те са се поразровили по въпроса тук:
https://quoteinvestigator.com/2015/12/18/live/
В резюме:
Quote (selected)
...nobody has ever been able to confirm the Chinese origin claim...
Но за сметка на това - цяла тайфа от политици, дизайнери и други са цитирали това като факт - Austen Chamberlain, Joseph Chamberlain, Albert Camus, Arthur C. Clarke, Robert F. Kennedy - описано е в линка...

Та -  в общественото съзнание това "древно китайско проклятие" май вече е факт. Дето се вика - няма значение какво се е случило в действителност, важно е как е запомнено от хората...

Най-важно: горното с нищо не отменя твоите размисли. Но за да си спестя евентуално допълнително писане, да вметна още нещо от същата губерния:

Не е вярно, че китайският (според други - японският) йероглиф за "криза" означавал и "възможност". По-подробно от виден китаист (така ли е думата?) по въпроса в следния линк
http://www.pinyin.info/chinese/crisis.html.
Той завършва с отчаян апел :
Quote (selected)
Those who purvey the doctrine that the Chinese word for “crisis” is composed of elements meaning “danger” and “opportunity” are engaging in a type of muddled thinking that is a danger to society, for it lulls people into welcoming crises as unstable situations from which they can benefit. Adopting a feel-good attitude toward adversity may not be the most rational, realistic approach to its solution.

Finally, to those who would persist in disseminating the potentially perilous, fundamentally fallacious theory that “crisis” = “danger” + “opportunity,” please don't blame it on Chinese!

Бах ти дългото писане отпрах... не е за вярване.
 :smokin:

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Затова и не намирам за уместно да се цитира Хаджийски, който е починал само един месец след светлата дата 9.IX.1944.

Quote (selected)
През 1943 г. е мобилизиран в армията. По време на службата си в село Ливадово, Гърция, Хаджийски довършва в ръкопис 3-тия том на „Бит и душевност“. След 10 януари 1944 г. семейството е евакуирано в Кнежа. Участва във войната срещу Германия като доброволец, военен кореспондент при щаба на Втора българска армия. Поверява ръкописа за съхранение на командира на армията генерал-майор Кирил Станчев.

На 4 октомври 1944 г. Иван Хаджийски загива като военен кореспондент в сражение с части на СС дивизията „Принц Ойген“.[5] Лобното му място е на кота 807 на връх Висока чука край Власотинци, Сърбия, където е погребан.

Не виждам абсолютно никакво противоречие между двата цитата. Освен желанието на асол да иззлобее неадекватно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
 
Quote (selected)
Those who purvey the doctrine that the Chinese word for “crisis” is composed of elements meaning “danger” and “opportunity” are engaging in a type of muddled thinking that is a danger to society, for it lulls people into welcoming crises as unstable situations from which they can benefit. Adopting a feel-good attitude toward adversity may not be the most rational, realistic approach to its solution.

Finally, to those who would persist in disseminating the potentially perilous, fundamentally fallacious theory that “crisis” = “danger” + “opportunity,” please don't blame it on Chinese!
Горките китайци,кой откъдето свари ги товари!! :smokin: Бях готов да се закълна ,че туй за промените е китайско , пък то било покитайчено!!!Благодаря  тов. Целденбал, наистина не ги знаех тия работи...Имам един приятел,нашият посланик в Индия , преди Едвин Сугарев ,той е китаист , всеки предиобед за около  две цигари време правим разбор на ... абе, на всичко , дори и на преминаващите булки ,щото туй става на тротоара пред книжарницата...Та ще го метна на асмата с новите си познания... :smokin: :nuts:


Понеже усещам някаква крамола се заражда: И.Хаджийски е споменат от ме като автор на нещо за армията и военната служба,мое е твърдението ,че това ,което е писал за царската армия , важи и  в по-голямата си  чяст и за социалистическата , КОЯТО ТОЙ ,РАЗБИРА СЕ ПО ОБЕКТИВНИ ПРИЧИНИ НЯМА КАК ДА ПОЗНАВА, но все пак става дума за войска , а не за ТКЗС. Службата във всички армии има  нещо общо .

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Великомученик Едвин не беше ли по монголско?
То и кой ли че прати такъв убитак у Индиа.
 
Апропо монголските другари се справят с ковида подобно виетнамските, въпреки че са малци назад.
Имам една-две бутилки водка "Чингиз хан" - орижинъл. Зема си налея чашка в техна чест.
 
ПС: Изглежда имя ляб в хипотезата че паметниците на Ленин действат дезинфекциращо, де вика Ной  :smokin:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Великомученик Едвин не беше ли по монголско?
То и кой ли че прати такъв убитак у Индиа.
Първо в Монголия да се отрака и сетне в Индия!
Добро утро , прочее на всички!!!Хубава седмица ви желая!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Не е вярно, че китайският (според други - японският) йероглиф за "криза" означавал и "възможност". По-подробно от виден китаист (така ли е думата?) по въпроса в следния линк
Да, не е вярно ,направих справка и с моя приятел както бях обещал. Невъзможно е казва защото двете пиктограми имат много различно , да не кажем противоположно значение. Това е положението...следва едно дълго обяснени как  двете изображения да имат общ елемент...както примерно и при "наводнение" и " водопад" да речем..."вода" е общото . Нещо такова...
« Последна редакция: Април 27, 2020, 13:14:53 от Kerpeden »

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Интересното е, че след като се разпространи едно такова невярно твърдение, след време то "заживява" собствен живот и се превръща в едва ли не банална истина за хората.
Други примери за това са:
- Мария Антоанета не е казвала това за хляба и пастите...
- Сталин не е казвал "Има човек - има проблем, няма човек - няма проблем"
- Гьобелс не е казвал това за стоте лъжи, които повторени стават истина
- Високото съдържание на желязо в спанака е резултат на тиражирана печатна грешка
- Волтер не е казвал "Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив ще защитавам правото ти да го казваш"
- няма нито древна, нито по-нова китайска пословица, нито пък го е казвал ЛаоДзъ, че "ако седиш достатъчно дълго на брега на реката, рано или късно труповете на твоите врагове ще минат покрай теб".
... и така нататък. 
Донякъде по същата тема: вижте на линка https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1705407/pub_5e95a4594b3ad201b9eeb3d2_5e95d0e77ea04b16b554403c/scale_2400 - "По какой специальности лидеры стран Европы окончили университет" - какво се вижда на картата за лидера на България (който и да е той).
:smokin:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Точно така ! А линкът за кризата се оказа много интересен за мен ,не само от информационна гладна точка , а защото авторът е реагирал почти  по същия начин , както и моят приятел: Абе , тия хора що се занимават с глупости?!?! :smokin: Още веднъж благодаря. Ние днес така като обсъждахме явлението почти стигнахме до едно становище  защо го правят... "ради  красного словца" и да покажат ерудиция каквато очевидно нямат... както казваше  покойният поп Димитър ,комшия  ми беше: "Силен е Велзевулът у нас ,сине,много силен и към всякакви изкушения може да ни потегли!"
 P.S. По -късно ще се разровя в днешния ти линк дано да е толкова интересен...
 P.S.2  Да-м-м! Видях го! Единствен и неповторим!!! Той пък бил математик!?! А цял народ го брои за пожарникар!!!
   Като в онзи стар виц:
- А,ве Иване , комшията Георги бил педераст!?!
-  Нимой да бъди! Аз от две години да го таковам ,пък той да ма лъже ,че бил електротехник!!!
те , така ...
« Последна редакция: Април 27, 2020, 14:03:36 от Kerpeden »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Винаги съм се съмнявал във верността на твърдението за кризата и възможността.

Но пък звучи толкова красиво!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Винаги съм се съмнявал във верността на твърдението за кризата и възможността.

Но пък звучи толкова красиво!
И красиво, и с много надежда...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Коронавирусът ще има „катастрофално“ въздействие върху жените, като увеличи с 20 процента домашното насилие

https://e-vestnik.bg/32227/koronavirusat-shte-ima-katastrofalno-vazdeystvie-varhu-zhenite-kato-uvelichi-s-20-protsenta-domashnoto-nasilie/

Липсва ми "анализ"на Лиляна.
Тия в коя графа ще ги смятаме?
Като жертва на вируса или кат следствие отхвърлянето на Стамбулската конфекция.
Викам и в двете графи, на тия мелници им трябва много водатрупове.
ЕС е вреден за вашето здраве!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Да отбележим и тук - днес патронът на сий форум - обичаният дядо Керпеден - има рожден ден, навършва кръгла годишнина - да му пожелаем здраве и мъжка сила - амин.

Дедо, налягай си парцалите, стискай зъби, трябва да дочакаш мъжки правнук от Борянка, колко му е... да не се разправяме.

Наздраве!

Нека всенародните тържества започнат веднага. Ура!
~~~~




« Последна редакция: Май 04, 2020, 01:20:02 от фелдкурат Ото Катц »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Значи и на него "Аве"  :t0328:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4136
    • Профил
Да си жив, Дедо, и да илядиш!
За твое здраве ще сипя една капачка магия в нощнодежурското кафе. Пожелавам да продължиш да ни събираш на виртуални почерпки и мезе-раздумки
 :t0328:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Благодаря ,приятели! Чул ви Господ! Инак, тя кръглата годишнина не е като другите . Една такава валчеста е , без ръбове ,не ти убива , не може да те пореже..., абе, валчесто ,гладко няма къде да я хванеш ,да я поместиш,пък и тежка ваджията...освен да я сриташ  в некой ъгъл и като ти потрябва да я потърсиш. Наздраве и вам!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Благодаря ,приятели! Чул ви Господ! Инак, тя кръглата годишнина не е като другите . Една такава валчеста е , без ръбове ,не ти убива , не може да те пореже..., абе, валчесто ,гладко няма къде да я хванеш ,да я поместиш,пък и тежка ваджията...освен да я сриташ  в некой ъгъл и като ти потрябва да я потърсиш. Наздраве и вам!

Честито и от мен.

Живот и здраве най-вече.

И наздраве.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
От мен на Керпи пожелавам здраве.
Има ли здраве пиенето, еденето и е... сами си идват. :t0328: :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Желая здраве, късмет и още дълги години побутване на валчестия камък :)

...и достатъчно време и сили за игра с правнуците !

Наздраве!  :beer-405:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
честито, дедо керпи!

аве,

дълъг живот, силно здраве!

наздраве :t0328: