За живота, вселената и всичко останало … > Други теми …

Дъска за съобщения, жалейки, доноси, предложения за брак и прочие...

<< < (802/816) > >>

lucho:

--- Цитат на: Nor1 в Май 06, 2024, 17:34:15 ---Моето лично мнение за "възкръсването" на Исус от Назарет е, че никой не може сам, със собствени сили и умения да възкръсне. И никой - нито човек (магьосник или учен) не може да съживи друг човек. Само Бог може да възкреси някого, ако поиска.
--- Край на цитат ---
Атеист съм, но нека ми бъде позволен коментар по темата. Напълно съм съгласен с горния цитат! Мотива за възкръсването го има и в други религии. Нека си припомним например как Херкулес (Херакъл) е бил взет на Олимп след смъртта си. Това си е всъщност чисто възкръсване, макар и без кръст (ако приемем, че думата "възкръсване" произлиза от "кръст"). След възкръсването възкръсналият става бог или полубог. Дотогава е бил просто човек. Затова на Исус му казват богочовек.

Изкачвал съм най-високия връх на Олимп Митикас. Не е много лесно, но става без алпийски умения. Представете си как някой в древна Гърция го изкачва. Физически е било възможно още тогава, макар че има някои доста трудни за преодоляване места. Би ли посмял? Защо пък не! Това ми напомня на това, как две монахини питали Гагарин "Видя ли Го?" Понеже било устна реч, той не разбрал, че думата "Го" в устата на монахините започва с главна буква и ги попитал "Кого?" Отвърнали му "Как кого – Господ!". Той изразил съжаление, че трябва да ги разочарова. Това го четох в една книга за Гагарин, но съм забравил как се казваше.

Религията винаги отразява общественото устройство. Затова отначало религиите са били политеистични, а после – монотеистични.

аменеменема:

--- Цитат на: lucho в Май 06, 2024, 18:35:21 ---(ако приемем, че думата "възкръсване" произлиза от "кръст")
--- Край на цитат ---
Приемай каквото си искаш, но то няма връзка с действителността. Нито на български, нито на друг език думата „възкръсвам“ има нещо общо с кръст. Етимологично тя означава завръщане, възстановяване.
--- Quote (selected) ---След възкръсването възкръсналият става бог или полубог. Дотогава е бил просто човек. Затова на Исус му казват богочовек.
--- Край на цитат ---
Нищо подобно. Християните може да го наричат така, защото според тяхното учение той има и божия, и човешка същност. Син божи и един от троицата, но и човек. Това разбиране няма нищо общо с никакво възкръсване.

kаily:

--- Цитат на: Nor1 в Май 06, 2024, 17:34:15 ---затова че Исус е говорил и вярвал винаги Истината.
--- Край на цитат ---
Аз съм Пътят и Истината и Животът.
Не е вярвал, бил е.

ddantgwyn:
Честит рожден ден на фелдкурат Ото Кац.

Да е жив и здрав още дълго време.

И само хубави неща около него.

И наздраве …

Giuseppe:
Ото, жив и здрав да си, а и да не се правиш на нелегален - да знаеш, търсен си, ама в кръчма не запирали.
 :t0328:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия