За живота, вселената и всичко останало … > Футуризми …

Роботовладелско общество

(1/9) > >>

Engels:
Нов робот-аватар
Човекоподобен робот, създаден от японската компания Toyota, повтаря точно движенията на оператор с екзоскелет и шлем за виртуална реалност, като приема командите по 5G връзка, става ясно от видео в YouTube.
https://youtu.be/DWyjDgxbu2M
В разработката на T-HR3 участва и японският мобилен оператор NTT Docomo. По време на презентацията роботът демонстрира бързо и точно изпълнение на командите на оператора – всъщност, роботът повтаря всяко действие на човека с екзоскелета.

T-HR3, представен във видеото като Partner Robot, e оборудван с тактилни сензори и датчици за налягане. По този начин, ако машината държи в ръката си топка, операторът може правилно да усети нейните размери и плътност.

Роботът е тестван дистанционно, на разстояние от 10 километра, а връзката е осъществена по мобилна мрежа. На видеото се вижда, че роботът приема и изпълнява командите на оператора с минимално забавяне.

Toyota възнамерява да създаде роботи, които помагат на хората в ежедневието. Така например, T-HR3 може да се използва в бъдеще в спасителни операции, без да се рискува животът на хората.
https://technews.bg/article-112809.html

Engels:
Компанията влага 14 млрд. евро в идните 5 години за безпилотни електрически автомобили и дигитализация.
Германският автомобилен производител Audi AG, който е част от Volkswagen Group, ще инвестира по подобие на компанията майка милиарди евро в бъдещи технологии. От 2019 г. до 2023 г. компанията възнамерява да инвестира 14 млрд. евро, за да развие технологии за безпилотни електрически автомобили и за цифровизация на автомобилите и технологии за автономни автомобили, съобщи компанията.

Общата сума включва капиталови разходи и такива за научноизследователска и развойна дейност. Като цяло за планирания период се предвижда да бъдат изразходвани около 40 млрд. евро.
По-рано този месец от Volkswagen заявиха, че планират да инвестират общо 44 млрд. евро до 2023-а година в електрически и автономно шофирани (безпилотни) автомобили, както и в нови услуги за мобилност и цифровизация. Досегашните планове на германския автомобилен гигант бяха да похарчи за тези цели 34 млрд. евро в периода между 2018 и 2022-а година.
https://www.investor.bg/novini/444/a/audi-investira-miliardi-v-bydeshteto-273046/

Engels:
Мениджърите и служителите са съгласни, че изкуственият интелект (AI) ще преобрази начина на работа, но според нови проучвания на IBM, малка част от тях са подготвени да се възползват от този потенциал.
През следващите три години 120 милиона работници в десетте най-развити икономики ще трябва да бъдат обучени наново и преквалифицирани в отговор на навлизането на AI и интелигентната автоматизация, сочи прогнозата.

Две трети от изпълнителните директори казват, че изкуственият интелект би довел до значителни ползи за техния бизнес, но само 11% от HR ръководителите заявяват, че в техните организации работят с AI и имат уменията да прилагат науката за данните и машинното обучение, за да реализират този потенциал.

82% от служителите вярват, че изкуственият интелект дава конкурентно предимство, но половината от тях смятат също, че компаниите им не са готови, или че корпоративната им култура би попречила да се приложи.

„Взимането на решения въз основа на обработени данни, създаването на нови продукти и услуги и проникването на нови пазари изискват нещо повече от революция в уменията“, казва Марк Фостър, старши вице-президент на IBM Global Business Services.

Изкуственият интелект „обещава“ да преобрази както функциите на отделите по човешки ресурси, така и цялостния облик на работата в бъдеще. IBM вярва, че изграждането на работна сила, която да е конкурентоспособна в епохата на изкуствения интелект, зависи толкова от културата и специализираната експертиза, колкото и от технологиите.
https://technews.bg/article-112862.html

Nor1:
За рушвети на политици и контролни органи колко милиарда ще са ?

Engels:
Прогноза на IDC за пазара на роботи и безпилотни летателни апарати (дронове) сочи ръст от 17,6% през 2019 година – световните разходи за подобна техника ще достигнат 115,7 млрд. долара.

Очаква се инвестициите в робототехника и дронове да нарастват средно с 20,2% и към 2022 г. да превишат 210 млрд. долара в глобален мащаб. Като най-голям регионален пазар се очертава Китай, който ще вложи в това направление 38,5 млрд. долара през 2019 г.

Освен това Китай ще увеличава по-бързо от останалите инвестициите си в сферата на роботите и дроновете. Разходите за такава техника в Поднебесната ще растат средногодишно съответно с 24,6% и 63,5%.

Съществен принос в развитието на пазара ще окажат държавите от Азиатско-Тихоокеанския регион (без Япония и Китай), САЩ и Западна Европа. Прогнозните разходи там за 2019 г. възлизат съответно на 23,3, 17,2 и 13 млрд. долара, според доклада на IDC.

Сегментът на роботизирани системи доминира – за покупка на роботи, софтуер и услуги за тях светът ще похарчи 103,4 млрд. долара през 2019 г., докато на безпилотните апарати ще се паднат 12,3 млрд. долара.

От друга страна, сегментът на дроновете ще изпреварва този на роботите по темпове на растеж – средногодишно харчовете за дронове ще се увеличават с 30,6%, спрямо 18,9% при роботите.
 https://technews.bg/article-112933.html

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия