За живота, вселената и всичко останало … > Други теми …

Амос Оз: Мултикултурализмът често е маска на фанатизъм …

(1/3) > >>

ddantgwyn:

--- Quote (selected) ---In Memoriam
Амос Оз: Мултикултурализмът често е маска на фанатизъм
Автор: "Мадам Фигаро"      29.12.2018 10:24
http://glasove.com/categories/vytreshni-glasove/news/amos-oz-multikulturalizmyt-chesto-e-maska-na-fanatizym
"Преди няколко години смятах, че мултикултурализмът е чудесен отговор на фанатизма. Всъщност това често е маската на друга форма на фанатизъм. Хората се самоопределят, мразейки наследството на другите. Те говорят от името на различността, но не вярват в нея. Това, което искат под прикритието на различността, е отмъщението. Мултикултурализмът се превърна в нова религия и днес има хора, готови да убиват всички онези, които не са плуралисти…"

В романа си “Юда” израелският писател Амос Оз реабилитира фигурата на предателя чрез една любовна история, която се развива в Ерусалим в средата на ХХ век. Романът ни пренася в разделения Ерусалим през 1959 г. Шмуел Аш е загубил годеницата си и паметта си за “Иисус в еврейската традиция”. Обажда се на една обява, която предлага жилище и заплата срещу няколко часа, прекарани в разговори и четене. Така той се настанява при Гершом Валд, отчаян възрастен човек, над когото бди мистериозната и чувствена Аталия. Майсторска вариация срещу фанатизма.


--- Край на цитат ---

enjoy

Firmin:
Хубава дискусия ще се заформи тук, чини ми се.

За начало, определям се на страната на мултикултурализма. Със скъпата на сърцето ми ваджра МПЛ, известна още и като "сапьорна лопатка", иконично изобразявам мултикулти фанатика. Почти като мишена в тир.

Прочетох и интервюто с Амос Оз, разбира се. Трябваше да си изясня долу-горе контекста. И не съм съгласен с някои неща. Например, с това как възприемам евреите, в качеството си на кръстен източноправославен християнин и с оглед гръцкия си произход. Не, няма да отрека, че на много места и моменти в историята антисемитски погроми са били инспирирани и дори провеждани с участието на гърци. Или че си имам "едно наум" и аз за тях. Но никога, нито в дома на родителите ми, нито в моя дом или този на мои приятели за евреите се е говорило като за дериват на Юда. Никога. Одумвани са били, да. Но не повече или пък по-злостно от приятели, колеги, съседи и познати българи, арменци, турци, гърци, цигани, руснаци, немци, англичани, поляци и други - чрез генерализирани оценки. Напротив, мисля, че всеки от споменатите е получавал поравно - и от позитивното, и от негативното. Което пък винаги съм считал присъщо на многообразието и сложността, които уважавам и ценя високо.

Колкото до фанатизма на мултикултурализма, да ме прощава Оз, но в това не виждам нищо повече от баналния за всеки "-изъм" проблем с мярата. Въпрос на мяра, не на същност.

И още нещо. Щото наблизо някой спомена социопатията. Мултикултурализмът става социопатия, включително и в екстремната форма на фанатизма, тогава, когато замести собствената съвест и способност за оценка. В моето разбиране и опит (който формира разбирането) мултикултурализмът е свързан с обществено приетата мяра и добрите нрави. Така е и в правото. Което намирам за разумно. Независимо, че обществено приетата мяра е винаги в контекст. Слава Богу, на повечето от местата (местните общности), в които съм живял и съм бил възпитаван добрите нрави са включвали мултикултурализма, а не са го изключвали или отхвърляли. Сега, на "50 и ...", ми е късно за промяна - той е част от мен. И изборът е прост - или продължавам да обитавам места, където той е обществено приета норма, или, попаднал по други, не такива, места, да вляза в конфликт, доколкото съм несъответен на приетата там мяра.  Със или без стигмата на фанатик или дори предател.

Lillian:
нямам резерви към мултикултурализма
ако за някого той е маска, е като всяка маска- лъжа, самозащита, бал, сериен убиец, Хелоуин, енд со он
но не съм напълно сигурна кой аспект е предложен за обсъждане - този с маската ли?

Nor1:
Мултикултито е като да смесиш в едно вода, бензин и мед. Не става нито за ядене, нито за пиене, нито за гориво. Става само за отрова.

Джиджи:

--- Цитат на: Nor1 в Декември 30, 2018, 19:52:28 ---Мултикултито е като да смесиш в едно вода, бензин и мед. Не става нито за ядене, нито за пиене, нито за гориво. Става само за отрова.
--- Край на цитат ---
  :t26102:


--- Цитат на: Firmin в Декември 30, 2018, 15:21:49 ---Колкото до фанатизма на мултикултурализма, да ме прощава Оз, но в това не виждам нищо повече от баналния за всеки "-изъм" проблем с мярата. Въпрос на мяра, не на същност.

И още нещо. Щото наблизо някой спомена социопатията. Мултикултурализмът става социопатия, включително и в екстремната форма на фанатизма, тогава, когато замести собствената съвест и способност за оценка. 
--- Край на цитат ---
:way_to_go-1308:

Аз ще го кажа по-кратичко, но много по-остро, и то само в две изречения.

По принцип нямам нищо против мултикултурализма. Но заради пуста "политическа коректност" от 5 години насам в Брасълс го испеерастиха до неузнаваемост!!! :t2618:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия