Преглед на печата … > Мнения …

Общуването в интернет започва с цинизма …

(1/3) > >>

ddantgwyn:

--- Quote (selected) ---„Общуването в интернет започва с цинизма“

Как се променя културата на разговора в електронната реалност

В продължение на хилядолетия езикът е съществувал в две форми - устна, използвана за непосредствено общуване между хората, и писмена - за предаване на информация през времето и пространството. Появата на интернет и бумът на социалните мрежи променят тази картина. Днес използваме текста не по предназначение, а чисто и просто за да побъбрим. Известният руски лингвист Максим Кронхауз, професор д-р на филогическите науки,  има своя теория за това защо в общуването в интернет преобладава сарказмът; как се появява "уличният език" и каква е съдбата му; защо жените по-често от мъжете използват емотикони и по каква причина тийнейджърите боравят с думи без всякакъв смисъл.
--- Край на цитат ---

Интересно е като тема за размисъл (imho).

Чок觧:
Общуването в Интернет започва с цинизма най-вече , когато си АНОНИМЕН! Тогава , скрит зад монитор , IP  адрес можеш да си позволиш по-остър и вулгарен език . Спомням си началото на моето участие във Форума на "Монитор" със собственото име . Пишех откровено какво мисля по различни теми и изведнъж...в отговор обида , подигравка , дори заплаха ! От участници с някакви псевдоними , без конкретни имена и фамилии ! Бързо ме принудиха и аз да стана анонимен и да възприема тяхния начин на общуване .
В социалните мрежи човек обикновено участва със собственото си име , старае се да се заобиколи с познати или хора съидейници , съмишленици . И там се намират анонимни или с фалшиви имена , но при по-внимателно наблюдение , има възможност да се "отсеят" и блокират. Така човек си спестява психически напрежения и травми , конфликти .

ddantgwyn:

--- Цитат на: Чок觧 в Септември 15, 2018, 21:03:51 ---Общуването в Интернет започва с цинизма най-вече, когато си АНОНИМЕН! Тогава, скрит зад монитор, IP адрес можеш да си позволиш по-остър и вулгарен език. Спомням си началото на моето участие във Форума на "Монитор" със собственото име. Пишех откровено какво мисля по различни теми и изведнъж ... в отговор обида, подигравка, дори заплаха! От участници с някакви псевдоними, без конкретни имена и фамилии! Бързо ме принудиха и аз да стана анонимен и да възприема тяхния начин на общуване.
--- Край на цитат ---

За съжаление няма лесен начин за справяне с тази агресивност, освен може би пълното и игнориране. Но в дописката се говори за нещо друго и поне на мен ми беше интересно да го прочета.


--- Quote (selected) ---В социалните мрежи човек обикновено участва със собственото си име, старае се да се заобиколи с познати или хора съидейници, съмишленици. И там се намират анонимни или с фалшиви имена, но при по-внимателно наблюдение , има възможност да се "отсеят" и блокират. Така човек си спестява психически напрежения и травми, конфликти .

--- Край на цитат ---

Така е, но аз избрах по-лесния начин — почти не ползвам социални мрежи :)

Чок觧:
Социалните мрежи ползвам първо и предимно за връзка с близки и роднини , които са по целия свят и най-вече в България . И за информация , какво става в "родния" ми град и село . Все пак , аз съм емигрант . Ако си бях останал в България едвали щях да бъда толкова "активен" в социалните мрежи . Предпочитам живия контакт .

ddantgwyn:

--- Цитат на: Чок觧 в Септември 18, 2018, 07:52:51 ---Социалните мрежи ползвам първо и предимно за връзка с близки и роднини, които са по целия свят и най-вече в България. И за информация, какво става в "родния" ми град и село. Все пак, аз съм емигрант. Ако си бях останал в България едвали щях да бъда толкова "активен" в социалните мрежи. Предпочитам живия контакт.

--- Край на цитат ---

Чоки, не те упреквам в нищо, за да трябва да се оправдаваш.

Просто споделям моя опит. Сигурно ако аз бях в чужбина, щях да съм като теб.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия