За живота, вселената и всичко останало … > Други теми …

Пак за електронното гласуване …

(1/1)

ddantgwyn:
… и защо е още много рано за него:

--- Quote (selected) ---„Security Vulnerability in ESS ExpressVote Touchscreen Voting Computer“

Of course the ESS ExpressVote voting computer will have lots of security vulnerabilities. It's a computer, and computers have lots of vulnerabilities. This particular vulnerability is particularly interesting because it's the result of a security mistake in the design process. Someone didn't think the security through, and the result is a voter-verifiable paper audit trail that doesn't provide the security it promises.
--- Край на цитат ---

onzi:
това сме го чепкали много. накратко, нямам нищо против машинното гласуване /машина в тъмната стаичка/, чрез което ти се разпечатва бюлетина, която пускаш в урната, като същевременно машината отчита /анонимно!!/ гласовете.

имам страшно много против гласуването по интернет. по-добре да разрешат гласуване по пощата, сиреч предварително пускаш писмо, в което има втори плик с попълнена от теб бюлетина. в деня на гласуването, ако си гласувал в секцията, пощенското отпада. иначе комисията отваря втория плик и пуска сгънатата от теб бюлетина в общата урна. после брои.

ddantgwyn:

--- Цитат на: onzi в Септември 20, 2018, 23:18:01 ---това сме го чепкали много. накратко, нямам нищо против машинното гласуване /машина в тъмната стаичка/, чрез което ти се разпечатва бюлетина, която пускаш в урната, като същевременно машината отчита /анонимно!!/ гласовете.
--- Край на цитат ---

Аз също. И в стария форум съм защитавал подобна теза.

Просто го пуснах тук за да го има, че там където го намерих, бързо отминава в небитието.


--- Quote (selected) ---имам страшно много против гласуването по интернет. по-добре да разрешат гласуване по пощата, сиреч предварително пускаш писмо, в което има втори плик с попълнена от теб бюлетина. в деня на гласуването, ако си гласувал в секцията, пощенското отпада. иначе комисията отваря втория плик и пуска сгънатата от теб бюлетина в общата урна. после брои.
--- Край на цитат ---

Приемат ли да има гласуване по Internet, няма кой да бутне управляващите в момента, които държат ключа от палатката. Независимо кои са на власт в момента. Просто ще настане такъв хаос, че ще искаме да обесим някой от тях пред народното събрание.

onzi:

--- Quote (selected) ---Приемат ли да има гласуване по Internet
--- Край на цитат ---
за да приемат, трябва да спазят конституционното изискване за таен вот. в момента това е тъмната стаичка - контролирано от комисията пространство, където освен теб няма друг.

като измислят как да го направят през интернет - добре дошли.

между другото, машинното гласуване е интересно и от гледна точка на това как съгражданите ни, които не знаят български, ще се оправят с него. особено ако имената излизат в случаен ред :rolly-1063:

съответно може да го обявят за противоконституционно, щото по конституция не е необходим ценз, за да гласуваш. от друга страна пак по конституция образованието до 16-годишна възраст е задължително :m1708:

Навигация

[0] Списък на темите

Премини на пълна версия