Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 21:40:49

Автор Тема: Русия (Re: Russia)  (Прочетена 2089326 пъти)

0 Потребители и 110 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33120 -: Юли 17, 2023, 12:05:57 »
В днешния си обзор Юрий Подоляка се чуди защо за защита на моста не са използвани т.н. "бонови заграждения", които да оставят свободен само фарватера, по който минават под моста корабите. (А точно на това място, разбира се, трябва да има достатъчно радари, сонари и оптически средства за откриване на вражески обекти.)

Освен това, той казва, че взривът бил насочен нагоре, което означава, че подводната ударна вълна, която е най-опасна за най-важния елемент от моста – подпорите – е била сравнително по-слаба от въздушната. Фактически платното е повредено благодарение на поразяващите елементи, изстреляни от насочената нагоре взривна вълна.

(Ако някой разбира повече от подривно дело, взривове и т.н., нека да обясни по-добре, защото аз не съм специалист и може да бъркам нещо.)



Разбира се, следващия път атаката може да дойде от подводни апарати, които в даден момент да изплават и пак да ударят отдолу. Без унищожаване на ТДУ (Терористичната държава Украйна) никога няма да има спокойствие за руснаците. Но наследството на "свети Йельцъйн" още им пречи. Крайно време е да го ликвидират.)
« Последна редакция: Юли 17, 2023, 12:16:04 от lucho »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33121 -: Юли 17, 2023, 12:28:46 »
(Ако някой разбира повече от подривно дело, взривове и т.н., нека да обясни по-добре, защото аз не съм специалист и може да бъркам нещо.)
Не се намесвам в спора защото не се смятам за компетентен. За сведение, освен че имам морско образование няколко години съм си изкарвал хляба като конструктор на хидроакустична апаратура*... Но това беше доста отдавна, а какво е сега "кой, кой ще ти каже".
-----------------
* Според мен т.н. сонари са 30% инженеринг и 70% физика.
« Последна редакция: Юли 17, 2023, 12:36:03 от Zmeja »

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33122 -: Юли 17, 2023, 15:07:04 »
от това, което съм виждал

тези два дрона на външен вид могат да бъдат 
а) като катери, с по-нисък профил и без настройки, движещи се по повърхността и напрактика невидими при минимално вълнение
или б) като торпеда, плуващи подводно на дълбочина от 0 до до няколко км дълбочина, примерно REMUS
не изключвам и други варианти.
така че при липса на конкретика да се хараламби е недостойно.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33123 -: Юли 17, 2023, 15:16:39 »
За сведение, освен че имам морско образование няколко години съм си изкарвал хляба като конструктор на хидроакустична апаратура
Правил съм си дипломната работа в секретна институтска лаборатория за хидроакустика, в която и ректорът нямаше право да влиза, но от хидроакустика не разбирам особено. Затова искам да запитам следното. Възможно ли е да се направи такава хидроакустична антена, с която да се откриват надводни (само частично потопени) плавателни средства?


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33125 -: Юли 17, 2023, 15:41:15 »
Едва ли случайно са думнали моста днес когато можеше да се продължи зърнената сделка.
СВО става все по-загадъчна.
Никой не иска да свърши, под "никой" разбирам генщаба на РФ и кураторите на Украйна.
На повърхността едни унтермаши се трепят, в дълбините на преизподнята падналите ангели доволно потриват копита.
П.П. Относно моста - не ми го побира главата как такова важно съоръжение, е оставено на добрата воля на врага. Фарватера - парадната врата е едно,там има движение което е контролирано, отстрани явно може да щъка който си иска.
« Последна редакция: Юли 17, 2023, 15:53:43 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33126 -: Юли 17, 2023, 15:46:59 »
Преди много години гениалният учен доц. д-р капитан I ранг Цветан Папазов разработи хидроакустични буйове, които бяха приети на въоръжение в страните от Варшавския договор.
Quote (selected)
Ръководи колектив, разработил радио-хидроакустичните буйове за морската патрулна авиация, залегнали в основата на нов клон на военнопромишления комплекс у нас и зад граница.
https://morskivestnik.com/compass/news/2017/042017/042017_54.html

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33127 -: Юли 17, 2023, 16:14:17 »
Радио-хидроакустичен буй "Чайка"?
И руснаците имат свои такива буеве.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33128 -: Юли 17, 2023, 16:57:23 »
Аз използвам непрецизно "сонари", като имам предвид възможната гама хидроакустични устройства, от каквито не разбирам.
Подводничарите с какво слушат шумовете и могат да определят посока, разстояние, източник...
Бахмааму, сигурно има не едно и две техн. у-ва с които да се засича всякъв вид материални неща.
,Освен малки духчета.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33129 -: Юли 17, 2023, 17:45:06 »
Гледах по разни канали имедии снимки на пораженията по моста.
Не се виждат точно колоните, но като гледам колко са яки, едва ли има нещо сериозно по тях.,Взривовете са в онази част, която е почти хоризонтална и върви ниско над плитчините.Разместени са хоризонталните бетонни ферми на платното, но това е бял кахър, сменят се и едва ли ремонта ще еповече от месец. При това повредено е само в една посока.
Неприятното е, че точно такива неща са недопустими и ако има нещо, за което трябва да хвърчат пагони, то това е точния случай. ,Защото може да се предвиди и вземат мерки. Не да се  упрекват военните що не напредвали - там трябва ихората да се пазят и ако има насреща безумци, защо и руснаците да стават такива.
Но когато решенията могат да бъдат технически, за чий ку* не са предвидени и направени? Ощеповече, бяха предупредени.
И не мисля, че трябва да се отвръща нервно с тотално бомбене, не, същото може да е по полезно да сенаправи по фронта, да се разбере, че за всеки подобен акт ще има размазване по военни обекти, пък ако ще ипридружено с цивилни жертви.
Тъй разсъждава диванноекспертното ми канче.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33130 -: Юли 17, 2023, 17:55:55 »
Напълно съм съгласен с теб.
Относно опорите на моста:
Quote (selected)
Вице-премьер Хуснуллин сообщил, что по предварительным оценкам опоры Крымского моста не пострадали в результате теракта. До вечера будет решаться вопрос о возобновлении автомобильного сообщения по целой ветке моста. Вечером Хуснуллину докладывать Путину.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33131 -: Юли 17, 2023, 18:31:55 »
За сведение, освен че имам морско образование няколко години съм си изкарвал хляба като конструктор на хидроакустична апаратура
Правил съм си дипломната работа в секретна институтска лаборатория за хидроакустика, в която и ректорът нямаше право да влиза, но от хидроакустика не разбирам особено. Затова искам да запитам следното. Възможно ли е да се направи такава хидроакустична антена, с която да се откриват надводни (само частично потопени) плавателни средства?

Ами ако се запиташ как подводниците откриват надводните кораби с хидроакустичните си средства, няма да има нужда да задаваш този въпрос.
the lamers club honourable member …

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33132 -: Юли 17, 2023, 18:49:27 »
Как беше за жабата  :smokin:

DER SPIEGEL
Ukraine: Annalena Baerbock verlangt von Wladimir Putin Verlängerung des Getreideabkommens.


Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33133 -: Юли 17, 2023, 19:50:28 »
Руското МВнР обяви края на т.н. "зърнена сделка"
Цъ!
Преустановена е!
Лъчо, руският ти е по - "ръсти" и от моя.
Не заблуждавай публиката която няма да се изкуши да погледне в сайта!

BTW мога ли да попитам кой е издателя на "епицентър"? Защо в БГ никой не си пише на изданието кой му е главният редактор поне? Що ги е срам да си напишат имената?

Щото чета bullshit като:

"Христо Кирчев
Фейсбук

България днес!
По време на Комунизма, бях вперил поглед на Запад и най-вече Америка!
Посрещнах Перестройката на Горбачов с огромна радост. Не сме и помисляли че "лагерната" Соц. Система ще се разклати!

Каква радост за нас Антикомунистите, Роналд Рейгън беше нашия Бог.


Още в първите дни след 10 Ноември тръгнах с новоформираното СДС, с Председател Желю Желев. Бях пиян от щастие, както хилядите като мен.
"
 :t2407:

Много антикомунист, много нещо...Продължават да излизат от горите 30 години след победата. А не, това беше друг случай... ;)

Или някой си Галин Стоев който няма какво да продаде на сергията си във Франция е написал:
"Голяма част от хората днес спират да разбират съвременния свят, не знаят какво да очакват от него и се чувстват изхвърлени, непризнати".

Според него е шокиращо, че българинът в по-голямата си част демонстрира липса на солидарност спрямо Украйна, но е и готов да пакетира страховете и комплексите си като политически проект и да заложи на това.
"Да пакетираш страховете, представяйки ги като патриотична кауза, това е може би най-низкия жест на манипулация.
"

Май евроатлантизма добре храни! WTF
« Последна редакция: Юли 17, 2023, 20:43:10 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33134 -: Юли 17, 2023, 21:26:05 »
Руското МВнР обяви края на т.н. "зърнена сделка"
Цъ! Преустановена е! Лъчо, руският ти е по - "ръсти" и от моя. Не заблуждавай публиката която няма да се изкуши да погледне в сайта!
Не заблуждавам. Ето значението на думата "преустановявам":
Quote (selected)
преустановявам, несв. и преустановя, св.; какво. Спирам, прекратявам някаква дейност.
Не е врат, ами шия. Хващаш се за думата. Буквояд ;)
Да не мислиш, че ще я възобновят? На марта в сряда!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33135 -: Юли 17, 2023, 21:30:39 »
Правил съм си дипломната работа в секретна институтска лаборатория за хидроакустика, в която и ректорът нямаше право да влиза, но от хидроакустика не разбирам особено. Затова искам да запитам следното. Възможно ли е да се направи такава хидроакустична антена, с която да се откриват надводни (само частично потопени) плавателни средства?
Ами ако се запиташ как подводниците откриват надводните кораби с хидроакустичните си средства, няма да има нужда да задаваш този въпрос.
Подводниците, доколкото знам, имат хидроакустични антени отстрани, с които "слушат" надводните кораби, докато са потопени. Но когато са на повърхността е друго.

Всъщност "Змеят" вече отговори какво може да се използва – хидроакустични буеве. Като се добавят бонови заграждения, камери и дистанционно управлявани тежки картечници като най-ефентивното средство за унищожаване на морските безпилотници, мостът ще стане почти неуязвим за нападение откъм морето.

Защо "почти"? Защото има и подводни безпилотници, които могат да прикачат заряд за разрушаване на опорите. Да, хидроакустичните буеве трябва да могат да отприят и тях. Но въпросът с унищожаването им е по-сложен. Това може да стане само с подводни бомби или торпеда. Възниква въпросът кой ще ги пусне...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33136 -: Юли 17, 2023, 21:52:15 »
хидроакустични буеве
Някой в руското NAVY не си гледа работата.
Така:
Америка има SOSUS система която слуша океаните за руски подводници от повече от 60 години.
https://en.wikipedia.org/wiki/SOSUS
Не само слуша, но и записва, защото когато К-129 потъва в Пасифика, точно откриват
потъналата подводница* и после с най-скъпият проект на ЦРУ - "Azorian" успяват да извадят част от нея. Каква част? - предната. Дали са успели да вземат ракети и торпеда и кодиращи машини? Тайна! Задната част се откъсва в процеса на вадене и потъва на 5 километра.
https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_submarine_K-129_(1960)
Има доста книги по въпроса. Всичко става под носа на съветите.
https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Azorian

* Има участие на сериозна математика в случая.
« Последна редакция: Юли 17, 2023, 21:58:27 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33137 -: Юли 17, 2023, 22:05:38 »
Указ Президента Российской Федерации от 03.07.2023 г. № 484
Quote (selected)
О присвоении воинских званий лицам офицерского состава Государственного комитета Российской Федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий

     Присвоить воинское звание генерал-майора

     Антонову Юрию Петровичу
     Болдыреву Павлу Владимировичу
     Бурдакову Николаю Ивановичу
     Ирклиенко Андрею Андреевичу
     Кириллову Геннадию Николаевичу
     Кудинову Сергею Михайловичу
     Шойгу Сергею Кужугетовичу.

     Президент Российской Федерации                       Б. Ельцин

     Москва, Кремль
     26 апреля 1993 года

Преди това Шойгу е бил лейтенант от запаса (учил е във военна катедра на граждански ВУЗ). Никакво сравнение не може да става с истинските генерали, които той освободи от длъжност. Те са строеви офицери, изкарали цялата стълбица отдолу догоре!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33138 -: Юли 17, 2023, 22:51:09 »
Quote (selected)
Преди това Шойгу е бил лейтенант от запаса
Еее, коскоджами ти лейтенант!
Нашата история познава генерал, от ефрейтор."генерал" Димо Гяуров.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33139 -: Юли 18, 2023, 00:22:22 »
Това хич не е лошо :thup:

«Менять не девочек, а стратегию»: России нужна жёсткая политическая воля

Источник: https://rusnext.ru/news/16896271191056589

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33140 -: Юли 18, 2023, 01:16:09 »
России нужна жёсткая политическая воля
Празни приказки!
Трепят ти цивилните хора. Разрушават ти важна и скъпа инфраструктура - Северен поток, Кримски мост - два пъти, а ти ще удариш "по цетровете на вземане на решения". Some day...
Смеят му се на палячото. Нарече Пригожин предател, а после се срещаш с него и с 35 негови командири. Нарекоха го профсъюзна разборка. :)))
Един алцхаймер го нарече убиец, но отиде да му слушаш глупостите.
Какво очаква Русия с един медиатор на олигарси?
Ще съм жив да видя как ще го изнесат със стола му от бункера.
Ще пита: "А мен за какво?"
"Она утонула!"

Няма закон за частни армии, но всеки местен феодал си има армия - чеченците, Пригожин...Путин си направи Рос Гвардия. Това къде сме го виждали? В Америките.
« Последна редакция: Юли 18, 2023, 02:36:50 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33141 -: Юли 18, 2023, 06:41:02 »
Тоз по горния не разбира, а и определено никога няма да разбере, че ако стане това което иска, него първи няма да го има.
Господ е казал "внимавай какво си пожелаваш" , но е изключено да се надяваме, че ще го набие в празните тенджери на всички.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33142 -: Юли 18, 2023, 11:16:22 »
Указ Президента Российской Федерации от 03.07.2023 г. № 484
Quote (selected)
Присвоить воинское звание генерал-майора

     Антонову Юрию Петровичу
     Болдыреву Павлу Владимировичу
     Бурдакову Николаю Ивановичу
     Ирклиенко Андрею Андреевичу
     Кириллову Геннадию Николаевичу
     Кудинову Сергею Михайловичу
     Шойгу Сергею Кужугетовичу.

     Президент Российской Федерации                       Б. Ельцин

     Москва, Кремль
     26 апреля 1993 года
Съответно, по време на окромврийския преврат от същата 1993 г. е бил на страната на Ельцин и Гайдар:
Quote (selected)
В ночь с 3-го на 4-е октября 1993 по просьбе Егора Гайдара выделил для него 1000 автоматов с боезапасом из подведомственной ему системы гражданской обороны (до раздачи этих автоматов дело не дошло).
За мен това значи много... :(

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33143 -: Юли 18, 2023, 12:48:16 »
тези два дрона на външен вид могат да бъдат 
а) като катери, с по-нисък профил и без настройки, движещи се по повърхността и напрактика невидими при минимално вълнение
или б) като торпеда, плуващи подводно на дълбочина от 0 до до няколко км дълбочина, примерно REMUS
Позна!
Quote (selected)
Атака на Крымский мост по неподтвержденным данным была осуществлена при помощи британского морского подводного автономного робота REMUS 600 с доработанной боевой частью. Благодаря его свойствам передвигаться под водой на глубине до 600 метров, по всей видимости, запуск осуществлялся с борта гражданского судна в Черном море. Беспилотник имеет автономность около 70 часов со скоростью до 5 узлов. С увеличенной грузоподъемностью он имеет дальность хода 286 морских миль.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33144 -: Юли 18, 2023, 17:31:45 »
Указ Президента Российской Федерации от 03.07.2023 г. № 484
Quote (selected)
Присвоить воинское звание генерал-майора

     Антонову Юрию Петровичу
     Болдыреву Павлу Владимировичу
     Бурдакову Николаю Ивановичу
     Ирклиенко Андрею Андреевичу
     Кириллову Геннадию Николаевичу
     Кудинову Сергею Михайловичу
     Шойгу Сергею Кужугетовичу.

     Президент Российской Федерации                       Б. Ельцин

     Москва, Кремль
     26 апреля 1993 года
Съответно, по време на окромврийския преврат от същата 1993 г. е бил на страната на Ельцин и Гайдар:
Quote (selected)
В ночь с 3-го на 4-е октября 1993 по просьбе Егора Гайдара выделил для него 1000 автоматов с боезапасом из подведомственной ему системы гражданской обороны (до раздачи этих автоматов дело не дошло).
За мен това значи много... :(

Аз доколкото разбрах, "гражданската отбрана" са били, по времето на Елцин,  преторианците му. Нещо като " Вагнер" и по въоръжение. Имало е конституционни проблеми за създаване на "  частни  " въоражени структури и са използували съществуващи заготовки. После май стават МЧС. Изводите са горе долу ясни.
« Последна редакция: Юли 18, 2023, 17:54:57 от Фют »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33145 -: Юли 18, 2023, 22:41:14 »
Потвърждава се правилността на тезата на прехвърления в Сирия ген.-майор Иван Попов за липсата на контрабатарейна борба:

Обстановка на Южно-Донецком направлении на 18 июля
Quote (selected)
14 июля противник силами подразделений 35-й отдельной бригады морской пехоты, действуя при поддержке 93-й отдельной механизированной бригады (ОМБр) «Холодный Яр» перешел в наступление на Велико-Новоселовском участке фронта, нанеся удар со стороны Макаровки по северо-западным окраинам Старомайорского. Поджав, при этом, наши силы артиллерией в районе Урожайного - на левом берегу Мокрых Ялов - сумел закрепиться по северной границе населенника.

На 18 июля обстановка в Старомайорском тяжелая, противник задействует крупнокалиберную артиллерию, нанося удары по нашим укрепленным позициям внутри села. Стремительное продвижение ВСУ на данном участке стало возможным после того, как подразделения 31-й ОМБр срезали Ровнопольский выступ двумя неделями ранее и бросили теперь основной ресурс на охват Старомайорского с северо-запада, сковав нашу активность со стороны Урожайного.

Замысел противника по-прежнему состоит в развитии наступления вдоль трассы Т-05-18 через Старомайорское в сторону Старомлыновки и далее на юг, что позволит ему рассечь нашу оборону на Южно-Донецком направлении. Закрепившись на данном участке, в оконцовке противник будет рваться южнее с целью блокировать сухопутное сообщение с Крымом на мариупольском участке трассы.

Наши силы предпринимают попытки контратаковать на северо-западных подступах к Старомайорскому, но продвижение затруднено, поскольку ВСУ активно обрабатывают населенник крупнокалиберными калибрами. И, по оценкам на местах, вновь мы сталкиваемся с проблемой отсутствия контрбатарейной борьбы. А в данный момент требуется срочно подавление огневых позиций противника.

Проблемы в армии: что хотел изменить генерал Попов, возможно ли это

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33146 -: Юли 18, 2023, 23:35:23 »
Потвърждава се правилността на тезата на прехвърления в Сирия ген.-майор Иван Попов ...
Това със Сирия май няма де е много неправилно. Четох, че американците нещо се подсилват там па и нещо се точат морски на Иран, т.ч. кадърни хора на място не е грешно.
Руснаците са спрели някои партиди турски плодове ( не домати  :smokin:) по санитарно-епидемиологични причини. Тва маѝ за всеки случай да не стават "инфекции"

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33147 -: Юли 18, 2023, 23:42:43 »
Правил съм си дипломната работа в секретна институтска лаборатория за хидроакустика, в която и ректорът нямаше право да влиза, но от хидроакустика не разбирам особено. Затова искам да запитам следното. Възможно ли е да се направи такава хидроакустична антена, с която да се откриват надводни (само частично потопени) плавателни средства?

Разбира се. Всички подводници имат приемници които регистрират повърхностни шумове. При това корабите/катерите са много по-шумни от която и да е модерна подводница. Изглежда, че просто не е имало хидроакустични детектори около моста.

Ако искате по-весел поглед към хидроакустиката, гледайте "Down periscope" с неповторимия Kelsey Grammer. В една сцена техният хидроакустик определя по звука, че моряк на друга подводница е изпуснал 45 цента: една монета от 25 и две от 10 цента (quarter и dime).

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33148 -: Юли 19, 2023, 00:48:17 »
При това корабите/катерите са много по-шумни от която и да е модерна подводница. Изглежда, че просто не е имало хидроакустични детектори около моста.
Именно, изглежда, че просто не е имало хидроакустични детектори около моста.
Поради много по-голямата си плътност в сравнение с въздуха, водата позволява да се чува звук на многократно по-голямо разстояние, при една и съща мощност на звука.
Делфинът може да засече звуци на почти 24 километра разстояние.
Отделно, че звукът се разпространява под вода със скорост около 1,5 километра в секунда, тоест 4,3 пъти по-бързо отколкото във въздуха.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33149 -: Юли 19, 2023, 14:00:30 »
Ако искате по-весел поглед към хидроакустиката, гледайте "Down periscope" с неповторимия Kelsey Grammer. В една сцена техният хидроакустик определя по звука, че моряк на друга подводница е изпуснал 45 цента: една монета от 25 и две от 10 цента (quarter и dime).
Гледах го и доста се смях, благодаря! Поставих препратка към него в темата "Кино".

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33150 -: Юли 19, 2023, 14:48:44 »
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=HmVtzpeUhMk
Във форума на Гласове ЗИП-а пусна това видео за ударите над Одеса, но интересното според мен е да се види поражението над Кримския мост - 1:40 мин.
А към мин. 6:20 става особено интересно!
 :beer_old:
« Последна редакция: Юли 19, 2023, 14:54:47 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33151 -: Юли 19, 2023, 15:55:18 »
ххе!
Quote (selected)
Дънки и свобода или силна държава
Възрастните хора подкрепят СВО, те са предимно съветски хора. И дори ако преди 30 години те имаха антисъветски настроения - не харесваха празните рафтове и партиокрацията на КПСС, те успяха да се разочароват от тези възгледи през драматичните 90-те години. Хората разбраха - обещаха ни джинси и свобода, но се оказа, че това не е основното. И това дойде на много висока цена. Заводите спряха, нямаше работа, стана трудно да се поддържа предишният начин на живот. Това е травма. И дойде обратно движение: „Трябва ни силна държава“.
При нас имаше нюанс - банани!
https://epicenter.bg/article/Shefat-na-VTsIOM--Nad-70--ot-rusnatsite-iskat--quot-borba-do-pobeda-quot--v-Ukrayna--no-ne-na-vsyaka-tsena/321030/11/0
добра статийка!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33152 -: Юли 19, 2023, 17:53:42 »
Процесс передачи флага ЧВК "Вагнер" с базы в поселке Молькино в присутствии нескольких тысяч бойцов в Белоруссии (6 минути)
Quote (selected)
На видео присутствует сам полковник Уткин, он же "Вагнер", позывной которого стал названием всей ЧВК. Крайне редко он светится на фото и видео. Ловите момент.

База ЧВК "Вагнер" в Молькино закрывается 30 июля. ЧВК "Вагнер" продолжает работу в Африке. Сохраняются старые контракты, идет работа над заключением новых.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33153 -: Юли 19, 2023, 18:25:36 »
Минобороны РФ сообщило, что с 0 ч. 0 мин. 20 июля все суда, следующие в украинские порты, будут рассматриваться как потенциальные перевозчики военных грузов
Quote (selected)
В связи с прекращением функционирования «черноморской инициативы» и сворачиванием морского гуманитарного коридора, с 00.00 московского времени 20 июля 2023 года все суда, следующие в акватории Черного моря в украинские порты, будут рассматриваться как потенциальные перевозчики грузов военного назначения. Соответственно, страны флага таких судов будут считаться вовлеченными в украинский конфликт на стороне киевского режима.

Кроме того, ряд морских районов в северо-западной и юго-восточной частях международных вод Черного моря объявлены временно опасными для судоходства. Соответствующие информационные предупреждения об отзыве гарантий безопасности мореплавателям изданы в установленном порядке.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33154 -: Юли 19, 2023, 18:33:29 »
Това трябваше да се случи отдавна.
В Турция проверяват изходящите товари дали са зърно.
То какво ли друго може да се изнесе?
Входящ контрол няма, какво карат към Украйна загадка.
Сега всичко на кея и в акваторията е вражеско.
П.П. Дано течението не е завлякло някое наше водно колело.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33155 -: Юли 19, 2023, 20:44:36 »
...Борбата , както казват, е епична... :m1302:

Berliner Zeitung

Wagner-Chef Prigoschin eskaliert: Jetzt „enthüllt“ er den Reichtum von Schoigu

https://www.msn.com/de-de/nachrichten/politik/wagner-chef-prigoschin-eskaliert-jetzt-enth%C3%BCllt-er-den-reichtum-von-schoigu/ar-AA1e4FoP?ocid=msedgntp&cvid=e6c300c14a614115aaeab9814cc978d9&ei=29


https://t.me/prigozhin_2023_tg/2383

P.S. За по добро разбиране- някъде четох , че "Вагнер "не е собственост само на Пригожи , а има доста и разни олигарси съсобственици.
« Последна редакция: Юли 19, 2023, 20:57:52 от Фют »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33156 -: Юли 19, 2023, 21:04:21 »
Quote (selected)
Путин сообщил, что Россия рассмотрит возможность возвращения к "зерновой сделке", если будут выполнены все российские условия (доступ "Россельхозбанка" к SWIFT, прекращения блокады экспорта удобрений, запуск аммиакопровода через Одессу и т.д. - всего 5 пунктов). В текущих реалиях выполнение российских условий Западом выглядит совсем невероятно, так что и предпосылок к возвращению к зерновой сделке в прежнем виде нет.
Амонякът е полупродукт за производство на взвивчатка и боеприпаси. При това критичен полупродукт. Няма амоняк, няма експлозиви. Впрочен има и вориант да събират гуано и да пречиствот, но това даже да е работило за черен барут сега вече не работи, така че наистина е критичен. Цялото производство минава през него. В допълнение за амоняк трябва природен газ .....
Та кой олигарх е писал "пищова" на путин. То аноснимоса или бачо колю могат да насочен кой (кои ) имат интереси в амонячното производство. Щото тва в тези военни времена вони на измяна  :smokin:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33157 -: Юли 19, 2023, 22:09:27 »
Руските войски са си върнали контрола над височините до Клещеевка
Quote (selected)
Под вечер сообщают, что противника снова выбили с высот в районе Клещеевки, которые за последний месяц уже несколько раз переходили из рук в руки. Идут очень ожесточенные бои. Противник пытается проломить нашу оборону к югу от Артемовска, но пока у него это не выходит.

Наши держат оборону и не дают противник ворваться в Клещеевку и занять ключевую высоту к западу от поселка. Наши тоже несут ощутимые потери, но противник теряет больше.

Сегодня вы уже могли видеть видео снятые в полосе обороны 4-й бригады, окрестности Клещеевки завалены трупами ВСУшников и битой техникой. Только взятие Клещеевки может хотя бы частично окупить те огромные людские и материальные затраты ВСУ ради одного поселка. Поэтому наши ожидают продолжения ударов противника в районе Курдюмовки и Клещеевки - силы у противника для этого еще есть.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9564
    • Профил
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9564
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33159 -: Юли 19, 2023, 22:20:46 »

Краднато от Анри

Кметът на Одеса Труханов: Една от най-ужасните нощи. Атака с такъв мащаб ние не помним от началото на пълномащабната инвазия. Разрушени са терминалите за зърно и растителни масла.
Учудващо. Обикновено Повiтрянi-те сили на Украйна успяват да свалят като минимум 146 процента от изстреляните руски ракети и дронове. А тази нощ нещо са се изложили...
Защо така ли? Много просто. Зеленски смяташе, че подписаната в Истанбул хартийка обезпечава неприкосновеност на Одеса, защото руснаците спазват подписаните от тях договори. Но както още Бисмарк е писал, ако вие нарушите тези договори, те не струват и хартията на която са написани и руснаците винаги идват за да потърсят сметка за неизпълнените от вас задължения.
Заглавието е на украинската агенция УНИАН.

и още

Руснаците са истински факири. Повiтрянiте сили на Украйна свалили 23 "шахида" от изстреляни 32. Останалите девет уцелили обекти на шестнадесет места в Одеска област.
Одеското морско пристанище;
Черноморското (Иличевск) морско пристанище;
Рыбното пристанище на Одеса;
Мостът през  Днестровския лиман (моста в Затока);
Мостът през Днестър в Маяки;
Одеското летище и летището "Школьный";
Данни за Южни, Рени Измаил и Килия още няма.
« Последна редакция: Юли 19, 2023, 22:37:50 от kаily »
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33160 -: Юли 19, 2023, 22:46:45 »
Англия се готви да провокира Русия в Черно море
Quote (selected)
Наш источник в ОП рассказал, что Офис Президента при поддержке Британской разведки разрабатывает план с проходом сухогрузов в порты Одесской области. Сейчас идут переговоры с частными компаниями о приобретении нескольких кораблей, которые должны символично пойти в Одессу и спровоцировать Россию на атаку, если сухогрузы спокойно пройдут то Украина заявит об безопасности зернового коридора. При этом вариант с атакой на мирные корабли позволит Украине организовать международную кампанию против России.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33161 -: Юли 20, 2023, 03:59:06 »
Quote (selected)
В Одессе, Николаеве и Сумах прогремели мощные взрывы, в Одесской, Николаевской и Сумской областях Украины объявлена воздушная тревога, сообщают украинские СМИ.

Как сообщил очевидец, «возле порта Черноморска (в Одесской области) слышал громкие взрывы, не менее четырех или пяти», передает ТАСС.

«Военкоры Русской весны» сообщают, что в Одессе «Калибры» и дроны-камикадзе атакуют вражеские цели». «Местные ресурсы» сообщают «о двух прилетах: первый в Ильичевский порт, второй – в район Бурлачьей балки».

Также сообщается о взрывах в Николаевской области, передает РИА «Новости».

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33162 -: Юли 20, 2023, 04:00:39 »
Quote (selected)
США не готовы объявить о каких-либо мерах поддержки движения судов в украинские порты после заявлений Минобороны РФ — Белый дом.
Турция не будет сопровождать суда с зерном по просьбе Украины - Bloomberg.

Первоисточник публикации: https://politikus.info/events/153882-ssha-i-turciya-ne-budut-podderzhivat-ukrainu-posle-zayavleniy-mo-rf.html
Politikus.info

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33163 -: Юли 20, 2023, 10:25:29 »
Quote (selected)
Как сообщил очевидец, «возле порта Черноморска (в Одесской области) слышал громкие взрывы, не менее четырех или пяти», передает ТАСС.
"Черноморск" е всъщност Иличовск, преименуван от нацисткия режим. Нашата фериботна линия беше именно от Варна до Иличовск. От 4-те ферибота (2 български и 2 съветски, всичките норвежко производство) остана само "Героите на Севастопол", който сега прави курсове от Варна до Поти. Корабът е 45-годишен, но го поддържат.


Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33165 -: Юли 20, 2023, 18:04:00 »
Щракнете върху изображението, за да го видите в едър мащаб:


« Последна редакция: Юли 20, 2023, 18:25:45 от lucho »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33166 -: Юли 20, 2023, 19:27:39 »
Quote (selected)
Краднато от Анри
Кайли, вземи го вразуми Анри, явно си бъркате във фейсбуците ( да не кажа гащите ).
Ще е добре да се върне.
Публиката тук е ню-ню, ама разправят че "артистите" пеели за всичките си почитатели (да не казвам фенове).
 :)))
« Последна редакция: Юли 20, 2023, 19:41:37 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33167 -: Юли 20, 2023, 19:38:26 »
Анри , без кавички. Състуденти сме. Името му е Анри.  Преди 7-8 месеца му предложих да се върне. Май няма желание.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33168 -: Юли 20, 2023, 19:44:11 »
Махнах кавичките.
Знам че е Анри, по една далечна линия даже намерихме общи познати.
Не го виня че не се връща.
Ама ми се иска да е тук.
Предай му поздрави! :t0328:
П.П. Както и Муктата, да не се лези само в неговата си тема.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33169 -: Юли 20, 2023, 19:49:35 »
Quote (selected)
"Рыбарь": Въпреки уверенията на български политици, София не е преставала да произвежда и доставя на САЩ 155-милиметрови снаряди
...
През март бившият министър на икономиката на България Никола Стоянов заяви, че страната няма капацитет да ги произвежда, освен че може да се опита да установи производство само "на пилотна основа".
https://glasove.com/novini/rybary-vapreki-uvereniyata-na-balgarski-polititsi-sofiya-ne-e-prestavala-da-proizvezhda-i-dostavya-na-sasht-155-milimetrovi-snaryadi
Забавното е че страните от НАТО не могат да произвеждат снаряди НАТО-вски стандарт даже  "на пилотна основа" ами само празнят складовете.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33170 -: Юли 20, 2023, 20:06:22 »
Много, ама много се съмнявам, че българска компания е започнала серийно производство на 155 мм. боеприпаси.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33171 -: Юли 20, 2023, 20:31:52 »
Технологично, смяната на калибъра не е голяма фолософия ако имаш лиценз и документация.
Украинците плачат че "трите брадви" - оръдията натовски стандарт бързо сдават багажа.
Ако ги тъпчат с неоригинално джепане - снаряди с калибър 155 тъпкани с взрив и капсул детонатори за руския стандарт напълно предвидим резултат.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33172 -: Юли 20, 2023, 20:40:50 »
През 1987 - 88 в ЗТМ Радомир усвоявахме производството на 152 мм. "тръби". След няколко провала, накрая изпратихме няколко образци за прострелване в Унгария. Оказа се, там беше най-модерния артилерийски изпитателен полигон в целия Варшавски договор. Рузлтатите  бяха неочаквани за нас - съобщиха ни, че сме произвели най-качествените оръдия за цялата история на производството им.

... след 6 месеца дойде 10. 11.89

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23776
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33173 -: Юли 20, 2023, 20:46:07 »
 "тръбите" са друга бира.
Снарядите са консуматив.
Натъпчеш пушкалото с повече и то вземе че сдаде.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33174 -: Юли 20, 2023, 21:54:47 »
 Bacho Кольо,как определяте калибъра по натовския и по руския стандарт,155мм./НАТО/,не е ли един и същи калибър като152мм./Русия/?За гилзите на патроните няма да питам.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33175 -: Юли 20, 2023, 22:33:38 »
Борис Рожин об основных моментах в ходе СВО на территории бывшей Украины на 20.56 мск 20.07.2023 г.
Quote (selected)
1. Атаки противника на Запорожском направлении, Времьевском выступе и в районе Угледара успешно отражены, противник понес существенные потери в людях и технике, успехов не имел. В официальной риторике противника тема глубоких прорывов к концу июля сходит на нет. Потери большие, большая часть резервов растрачена, оперативных результатов нет.

2. На Марьинском направлении продолжались ожесточенные бои на фронте у Красногоровки и в районе вентствола шахты "Трудовская". Противник постоянно контратакует. Как и на Артемовском направлении, здесь активно применяются кассетные боеприпасы. В самой Марьинке — без существенных изменений.

3. На Артемовском направлении наши войска отбили атаки противника в районе Курдюмовки, Клещеевки, Берховки и Дубово-Васильевки. Противник здесь продолжает нести тяжелые потери, но от планов захвата Берховки и Клещеевки не отказался. Без этих поселков болтовня про "полуокружение Бахмута" так болтовней и остается. Можно ожидать продолжения интенсивных атак в ближайшее время. Удары тяжелых РСЗО и применение противником кассетных боеприпасов видятся противнику способом по преодолению тактической обороны ВС РФ. Ситуация требует наращивания применения нашими войсками кассетных боеприпасов. Они будут весьма эффективны при ударах по посадкам, через которые противник пытается продвигать штурмовые группы пехоты.

4. На Сватовском направлении наши войска продолжали поддавливать противника в районе Торского, Новоселовского и Макеевки. Контратаки противника успехов ему не принесли. За сутки противник потерял еще ряд позиций.

5. На Купянском направлении наши войска усилили нажим у Синьковки и Масютовки. Есть небольшие подвижки в нашу пользу. Наступление на Купянск уже фактически сожрало у противника примерно две резервные бригады.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33176 -: Юли 21, 2023, 01:15:17 »
Не знам как да ги определя. Знам, че 152 не е 155. В една от компаниите съм гледал разрезите на едните и на другите. Конструктивно, освен размерно,  се различават. Колкото до лицензите, мисля, че въпросът отдавна е зае@ан. Иначе как ние, вече повече от 30 год.,  бихме произвеждали толкова боеприпаси, необезпокоявани от Русия?
« Последна редакция: Юли 21, 2023, 08:01:13 от Bacho Кольо »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9564
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33177 -: Юли 21, 2023, 01:46:52 »
Анри, като се появи, и двама-трима веднага се нахвърлиха да го кълват, че нищо не знаел, съмнителен бил, нам си какво, дигна си чукалата, що му е да се връща. Бая изчезнаха така. Който иска, винаги може да го следи из фейса, профилът му е отворен, не е нужно да сте приятели.

Четох преди малко, че укрите метали касетъчни бомби вече...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33178 -: Юли 21, 2023, 11:41:11 »
Забавното е че страните от НАТО не могат да произвеждат снаряди...

А дали това е въобще вярно и не е само за заблуда на противника?! Инак - да, добро за плебса е. Инак, не се знае идиотите дали няма да се втурнат те самите - по-точно с плебса напред, да трепят "москали"?!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8879
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #33179 -: Юли 21, 2023, 16:55:41 »
Мисля, че могат да произвеждат, но едно е да произведеш 1 бройка месечно, друго е 10, трето 100, четвърто 1000, пето 10000, шесто 100000 и седмо 1000000. Просто производственият им капацитет е ограничен, защото в мирно време се произвеждат сравнително малко бройки, тъй като си имат срок на годност и ограничен обем на складовата база и ако произведат твърде много, няма да има къде да ги складират. Сега просто трябва да преминат на военни релси, а това не е толкова лесна задача.
« Последна редакция: Юли 21, 2023, 17:49:57 от lucho »