За живота, вселената и всичко останало … > Наука и технологии, магия и чародейство …

Наука и технологии

<< < (2/353) > >>

Engels:
Специалисти от два университета съобщиха, че са открили нова уязвимост в процесорите на Intel. Тя е налична във всички чипове Core – от първите модели до последните, става ясно от публикация по темата в arXiv.org.

Уязвимостта е наречена Spoiler от нейните откриватели – изследователи от Политехническия институт в Уорчестър, САЩ, и Университета Любек, Германия. Както и при Spectre, новата уязвимост е свързана с особеностите на механизма за спекулативно изпълнение на инструкции, но се възползва от друг хардуерен блок.
Според изследователите, уязвимостта се запазва независимо от използваната операционна система, виртуална машина или изолирана среда. Софтуерът, призван да затвори уязвимостите Spectre и Meltdown, не е ефективен в случая със Spoiler.
Нещо повече, пълното отстраняване на уязвимостта по софтуерен път е принципно невъзможно, твърдят специалистите. Проблемът може да се реши само с промяна на архитектурата на бъдещите процесори, за което на Intel ще са необходими няколко години в най-добрия случай.
Самата Intel е била информирана за уязвимостта на 1 декември миналата година. Изследването уточнява, че Spoiler засяга само процесорите на Intel, но не и чиповете на конкурента AMD.
https://technews.bg/article-114995.html

onzi:

--- Quote (selected) ---До края на годината в Китай ще бъде завършен процеса по създаване на експерименталния  реактор за термоядрения синтез, заяви директорът на Националната ядрена корпорация Дуан Суру, цитиран от сайта Science Alert.

Устройството, популярно като "изкуственото слънце", ще позволи да се създаде реакция, аналогична на процесса на ядрения синтез в недрата в Слънчевата система. Така физиците се надяват да получат източник на неограничена енергия.

По думите на Суру това ще позволи да сме свидетели на загряване на йоните до невероятните 100 милиона градуса по Целзий.

Копирано от standartnews.com
--- Край на цитат ---

Engels:
Dreamlabs е е едно от малкото места, където позагубената връзка между хардуер и софтуер е не просто възродена, а приета за норма. И как иначе, като това, което софтуеристите все повече програмират в новото време, е свързано с управлението на какви ли не дигитализирани устройства от нашето ежедневие: коли, телевизори, автомати за напитки и др.
Залата на обучителния център е пълна с техника, която далеч не се изчерпва с компютрите. Тук има платки, мултицети, поялници, десетки 3D принтери, роботизирани ръце – всичко, с което специалистите по електроника биха могли да боравят.
Забележителен е огромният брой 3D принтери. Те са толкова, колкото и курсистите, защото – според създателите на лабораторията – никак не е приемливо в учебния център да има само един 3D принтер и десетките курсисти да се тълпят около него, без да могат реално да боравят с машината. Затова за всеки учащ има 3D принтер.
Дори и най-незапознатите с електрониката могат да се профилират в тази специалност. Започва се от „А-Б“ на електронните технологии и се навлиза в тях до степен, в която човекът без страх може да разглоби, сглоби и поправи какъвто и да е електронен уред.
Уникално в Dreamlabs е боравенето с 3D печат. Тук се разбива на пух и прах представата, че 3D принтирането е сложно или пък скъпо. Курсистите в лабораторията се учат да сглобят 3D принтер, а сетне да го програмират и да го управляват. В края на курса са способни да изработват всякакви изделия на 3D принтер.
Dreamlabs е единственото място в България, където един път в месеца се провеждат курсове по 3D принтиране, като всеки може да работи с индивидуален 3D принтер. Затова за курсовете идват хора от Варна, Бургас, Пловдив, Разлог – с преспиване, за цял уикенд – за да усвоят новата технология.
Да имаш 3D принтер вече е достъпно за всеки – една машина струва 400-500 лева, казва Тони Герджиков, основател на лабораторията и неин „двигател“. „3D принтирането става популярно като персоналния компютър, то вече е евтино“.
https://technews.bg/article-115093.html

Engels:

https://www.investor.bg/evropa/334/a/sintetichnite-goriva-mogat-da-pokriiat-okolo-50-ot-tyrseneto-na-petrol-do-2050-g-277979/

ddantgwyn:

--- Quote (selected) ---30 years of the world wide web: What are we celebrating?
https://www.techrepublic.com/pictures/photos-23-milestones-in-the-history-of-the-web/
Saying March 2019 is the 30th anniversary of the internet can sound arbitrary. After all, ARPANET was the first computer network, and it went online in 1969. Also, TCP/IP was invented in 1983.

So why is the world celebrating the 30th anniversary of the internet in March 2019? Because of Sir Tim Berners-Lee, whose March 1989 proposal to CERN first laid out the concepts that would become the HTML programming language, web URLs, and HTTP.

HTML, URLs, and HTTP are still the foundation of the internet, which is why we can credit Tim Berners-Lee with the creation of the modern internet 30 years ago, in March 1989.

Since Berners-Lee laid the first bricks in what would become the world wide web, it has changed dramatically. There are a lot of firsts to celebrate in the 30 years that the internet has been around, and these 22 items are just some of the most important milestones.
--- Край на цитат ---

Без HTML, HTTP и WWW нямаше да го има и това място и щяхме все още да пишем в soc.culture.bulgaria :m1731:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия