Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 18, 2024, 12:32:50

Автор Тема: ...още за циганите> КОПТИ ЛИ СА РОМИТЕ? ПРОПУСНАТИ СТРАНИЦИ ОТ ОСМАНСКОТО МИНАЛО  (Прочетена 9286 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Интересен разговор за произхода на циганите - след обичайните писаници за индийско-памирско-тибетския им произход, сега и това. Жалко, че изданието не публикува целия разговор, само началото.
Някои знае ли повече?

Quote (selected)
КОПТИ ЛИ СА РОМИТЕ? ПРОПУСНАТИ СТРАНИЦИ ОТ ОСМАНСКОТО МИНАЛО
година 2019 / брой 138, С проф. Антонина Желязкова разговоря Васил Чапразов
 
Конкретният повод за разговора ми с проф. Антонина Желязкова на тази тема стои десетки години назад във времето. Тогава малцина се осмеляваха да говорят открито за историята на ромите, за факти, които събуждаха интереса на младите към родовото им начало. Леля Иванка не беше от тях, нейната смелост и борбеност бяха добре познати на мнозина. Та тя, майката на моя приятел, току-що завършил фелдшер, в подкрепа на християнското „начало” на ромите още тогава сподели, че при кръстене в църквата ромските момченца биват извиквани преди другите, отдава се своего рода почит на християнската им религия… Този разказ ме заинтригува силно, но все не намирах сгода да задоволя любопитството си с познати свещеници, а и нещо не достигаше за една такава крачка. Сещах се само, че майка ми, Димитрина Хаджикостова, и нейните братя разказваха как дядо им, като се върнал от „хаджилък” в Йерусалим, подарил икони на църквата „Св. Димитър“ и те били поставени още на входа на видно място; инж. Коста Кънев пък си спомняше, че дядо му Къньо, един от най-известните сливенски ковачи, го водел от малък в църквата „Св. Богородица” да види иконата с посребрената ръка на св. Анастас, закрилника на ковачите, която той подарил на светата обител....[/b]
   повече тук - http://www.hkultura.com/news/detailed/1949/

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Аз повече не знам, но само мога да кажа, че Антонина Желязкова е изключително начетен и интелигентен човек и учен, на когото може да се вярва повече от 100%.  :yes-1289:

А виждам, че вече е станала и професор, но със сигурност различен от нароилите се през последните години.
Честито, Антонина, даже и на патерица!!!  :flower-1088:

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
G, същата особа беше и съветник на първия демократично избран президент на Републиката по въпросите за малцинствата. Като такава натвори доста недомислици с дълготраен ефект. Изпитвам едно особено чувство на отвращение към нея, нарочно не го писах по-горе, ще ми се да науча нещо повече за тезите ѝ, абстрахирайки се от личността на автора, а?
« Последна редакция: Април 03, 2019, 13:22:42 от Mr. Blue »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
G, същата особа беше и съветник на първия демократично избран президент на Републиката по въпросите за малцинствата. Като такава натвори доста недомислици с дълготраен ефект. Изпитвам едно особено чувство на отвращение към нея, нарочно не го писах по-горе, ще ми се да науча нещо повече за тезите ѝ, абстрахирайки се от личността на автора, а?

Може. Но аз не мога да предоставя подобна информация, тъй като съм "работила за нея" не чак толкоз наскоро и то най–вече по езикови проблеми на малцинствата в България. Но си оставам все така възторжена от Антонина. Даже веднъж ни водИ някъде на някакво тържество с Иван Станчов, където пък удоволствието беше пълно.

А само ми се струва ли, че подозирам при теб намесата на некъф идеологически елемент?   :t1817:

Чок觧

  • Гост
Quote (selected)
тъй като съм "работила за нея" не чак толкоз наскоро и то най–вече по езикови проблеми на малцинствата в България.

Да разбирам ли , че освен английски знаеш и някой от езиците на малцинствата в България ?

А иначе , ако човек е запознат с работата ѝ по специалноста и има някакви резерви , не е задължително да има и идеологически различия .

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
а на автора, а?
...А само ми се струва ли, че подозирам при теб намесата на некъф идеологически елемент?   :t1817:
Моме, каква идеология, когато говорим за малцинствата в страната, техните права и искания, и приноса на тази особа? По онова време, в зирата на демокрацията, всичко минаваше и тази дама прокара много неща, не ми се търси, ще се отклоним от циганския въпрос.

Все едно да те заподозра в някакви плътски щения към нея, а?

Чок觧

  • Гост
« Последна редакция: Април 11, 2019, 09:55:30 от Чок觧 »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8755
  • Fuck the EU
    • Профил
Само генетиката казва от къде сме дошли и по кое време, с кои сме близки и кой не сме. Някъде бях срещал че цигани, неевропейски евреи (и гърци имат ДНК родство, защото произлизат от  Северна Африка (Египет и Етиопия).

Вие си ги избрахте!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
тъй като съм "работила за нея" не чак толкоз наскоро и то най–вече по езикови проблеми на малцинствата в България.

Да разбирам ли , че освен английски знаеш и някой от езиците на малцинствата в България?

Не. Проектът, по който работех, беше с два официални езика – български и английски.

Но беше изключително интересен, защото от време на време "излизаше" и извън България и се съсредоточаваше върху някои съседни нам страни, за които знаем много малко. Например оттам научих каква е разликата между "босненци" и "бошняци".

А колкото до Антонина Желязкова като специалист в нейната си област, никой тук не може да промени мнението ми. Защото впечатленията ми са от първа ръка. 

И, Фердкурат, нямам плътски щения към нея ...

Все едно да те заподозра в някакви плътски щения към нея, а? 
:animated-smileys-stargate-015
« Последна редакция: Април 04, 2019, 16:59:29 от Джиджи »