Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 00:53:34

Автор Тема: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“  (Прочетена 41052 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #60 -: Януари 14, 2020, 13:24:30 »
Каква е разликата между предишния и сегашния фашизъм?

Няма предишен и сегашен. За политологията фашизмът е един-единствен и е управление на шовинистичния финансов капитал. И то най-реакционният. А какви форми приема е друга работа. Не трябва първосигнално да свързваме фашизъм със свастика или Мусолини. САЩ например са христоматичен пример за държава с фашистка външна политика.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #61 -: Януари 14, 2020, 13:32:16 »
Quote (selected)
За политологията фашизмът е един-единствен и е управление на шовинистичния финансов капитал. И то най-реакционният.

Тая твоя "наука" не се ли развива?
Все там на ниво Лайпцигски процес ли е запецнала?
Познаването на историят е важно за да се избегнат бъдещи грешки, не да се пресъздаде в бъдещето копие на "светлото" и скъпо за всички нас преминали зенита си минало.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #62 -: Януари 14, 2020, 13:48:39 »
Тая твоя "наука" не се ли развива?

Тц, не се развива. Защото обществените процеси са едни и същи. Само формата се променя, но не и същността.
Естествено, че сега никой няма да трови "подчовеци" с газ в концлагери. Сега ще използват други методи. Дори икономически. И формално сега никой не гори книги и формално сега има свобода на словото. Но е така, защото е направено безопасно.

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #63 -: Януари 14, 2020, 13:53:16 »
Quote (selected)
как обаче леденото хоро допринася за това?

Съвсем просто е.
Със знак събиране става.
Просто се прибавя към съвкупността на другите НИ традиции.
НИ - означава всичко различно от либерастките, евро-атлантическите, хомосексуалните и т.н. всякаквите там други, нямащи нищо общо не само с българските традиции, а и с общочовешките ценности - тези, които ония добитъци се опитват да променят и да ги нагодят към уродливата си същност!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #64 -: Януари 14, 2020, 14:08:18 »
 
Quote (selected)
фелдкурат Ото Катц
...
моят въпрос е, защо написа тук чужди коментари, които смяташ, че "обобщават всичко"
сигурна съм, че имаш много да кажеш по темата, основният въпрос, в която е
защо "българщината" се утвърждава само с отрицание, което беше илюстрира тук чудесно с по-горните мнения?
защо никой не обясни същността на "българщината", с какво е по-добра, от други "...щини", защо я предпочитаме от обединението на Европа и света без граници
и - в едно мненията , които са цитирани от теб, се сравнява Октоберфест и Богоявление
признавам,че не познавам същността на Октоберфест, не знам как е произлязъл, но Богоявление е един от най-големите  празници на православието и за него има утвърдени наистина вековни традиции
аз не настоявам те да останат непроменени завинаги, но ако добре схващам смисъла на цитираното, авторът смята ,че привнесените ледени хора, байраци и т.н.,са културна особеност, съпоставима с Окторберфест
нямам против, "българщината", обаче би следвало  да има против, защото се изменя традицията, приближава се към чужди "културни особености"
много голямо противоречие има тук между целите на "българщината" и тяхното реализиране
това е парадоксално, но повечето патриотарски апологети удобно затварят очи

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #65 -: Януари 14, 2020, 14:17:17 »
защо никой не обясни същността на "българщината", с какво е по-добра, от други "...щини", защо я предпочитаме от обединението на Европа и света без граници

Ами, ти досега не си ли разбрала, че това всъщност е начин на изразяване на отношение към "обединена Европа" и "свят без граници". И точно това дразни либералите. Дълбоко в себе си българинът усеща, че не е част от този свят без граници. Че има неща, което той никога няма да приеме. И тъй като либерастията е завладяла всичко, това е неква тънка сламка, за която се е хванал. Ако каже нещо за гейове или диктат от Брюксел, веднага ще го обявят я за фашист, я за комунист, я за кремълски агент. Не е ли по-добре да му друсне едно хоро у ряката? Пък който разбрал - разбрал.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #66 -: Януари 14, 2020, 14:20:59 »
Какво, според мен,  е най-важното в статията на К. Янакиев. Ще го кажа в три изречения.
1. Няма да правя разбор на статията, но според мен тя съдържа и обективни констатции,  и нескопосани внушения.
2.  Не  знам  /а и те искам да знам/  каква е  била целта на написването и.
3. Резултатът от подобни писания е още по-драматично  противопоставяне на "българщина" и "елит"
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 14:26:22 от Bacho Кольо »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #67 -: Януари 14, 2020, 14:28:07 »
Quote (selected)
Не е ли по-добре да му друсне едно хоро у ряката? Пък който разбрал - разбрал.
интересен начин, ндааа
и как точно те ще разберат,че"българщината"е прекрасна, като видят хорото?
и тутакси ще се засрамят?

преди няколко дни пък ,на опашката в магазина, двама възрастни мъже си говорят и единият казва разпалено"книгата "Бай Ганю" е издадена в сто държави и всичките тези хора, сега ни смятат за простаци!!!" :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #68 -: Януари 14, 2020, 14:38:54 »
и как точно те ще разберат,че"българщината"е прекрасна, като видят хорото?

Тези ритуали не са за външно ползване, а за вътрешно самоубеждение, че не си част от либерастко-гейска европа. Сигурен съм, че повечето участници си дават сметка, че това не е съвсем европейско, не е много "либерално естетично", но го правят точно затова. Каква е ползата, че можеш да пътуваш в Европа без виза, когато навсякъде се чувстваш като беден селски роднина, поканен на градска сватба?

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #69 -: Януари 14, 2020, 14:49:39 »
темата се разви като илюстрация на текста на Янакиев - отрицание, без нищо друго

Темата се разви точно по начина, по който аз изтълкувах янакиев  :smokin:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #70 -: Януари 14, 2020, 14:51:56 »
защо примерно мъжете пеят "Майце си"? откога пеят това?
Предполага се, че от ранното средновековие.  :nuts: Пък и да видят мъжете дали е гот това да си нестинарка, например.  :cool-1084:
Защо мъжете?  Има колкото щеш нестинари.
Сега вече има колкото щеш. По-рано са танцували само жените след менопауза.
За щастие, тази дискриминация по полов белег е останала в миналото.  :nuts:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #71 -: Януари 14, 2020, 14:55:53 »
Quote (selected)
Нали защитават правото да се обявиш за какъвто си пол искаш, защо на своя народ  му отричат правото да си измисля легендарно минало и произход?!
лично на мен през ум не ми минава да отричам това право на народа ни
напротив, твърдя, че само така, чрез създаване на легенди, герои и поводи за гордост, една група става народ
как обаче леденото хоро допринася за това?
в интерес на истината на мен хорото ми харесва, вълнуващо е
но зад него долавям един националистически  тътен, който е тревожен
отдавна живея, но не съм виждала често преди да се играят хора само от мъже, развяващи байрак
А защо топенето на ташаци в ледена вода трябва непременно да допринася за нещо, различно от удоволствието на топящия  ? Май теб и Калин повече ви смущава байракът.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #72 -: Януари 14, 2020, 14:56:23 »
Quote (selected)
Не е ли по-добре да му друсне едно хоро у ряката? Пък който разбрал - разбрал.
интересен начин, ндааа
и как точно те ще разберат,че"българщината"е прекрасна, като видят хорото?
и тутакси ще се засрамят?

преди няколко дни пък ,на опашката в магазина, двама възрастни мъже си говорят и единият казва разпалено"книгата "Бай Ганю" е издадена в сто държави и всичките тези хора, сега ни смятат за простаци!!!" :smokin:
Защо трябва да се засрамват? Ритуалите са за мнозинството - винаги и навсякъде ще има малцинство, което ще иска да е "друго". "Криворазбраната цивилизация" може да не е превеждана колкото "Бай Ганьо", но си има място.
Тук не става въпрос само за българщината, а за всяка една национална традиция. Прекрасни са с различието си. Ето, танцуващи дервиши. Няма къде да ги видя освен в Турция. Като дойдат в Монреал, аз им се възхищавам и си викам, браво на комшиите, запазили са обичая. После идва шриланкийски състав, со все златни нокти и странни шапки - и те също са прекрасни в стилизацията си, и на шриланкийците браво, че са го опазили. И в двата случая съм наясно, че едва ли по стъгди и паланки танците са същите като тези на сцената - но те оттам идват, от традицията, от "турчеенето" и "шриланкийстването". Без отправните си точки, те нямаше да се състоят. Без традицията на госпела нямаше да има джаз.
В този ред на мисли, ако някое девойче запее пред Народния Театър "Излел е Дельо хайдутин", това ще се приеме ли като удар по европейските ценности, щото вече е пратено у космоса, пък той е надевропейски? Елитът е забравил значението на думата, с която се определя. Елитът би следвало да е отбраната част от същата таз селяния, срещу която той толкова рипа. Квинтесенцият й.  :smokin: Той оттам идва, не се е зародил от друга зелена еуглена, съгрешила с европейска инфузория-чехълче. Колкото и да си мисли, че неговата прабаба инфузория е правена от Маноло Бланик - елитът си остава МЕСТЕН, породен от местната флора и фауна. Опитите за еманципация са смехотворни, защото без база елит няма.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #73 -: Януари 14, 2020, 15:02:28 »
Quote (selected)
хх ...и този ковентар ми харесва, да прощава "откривателката" на темата, коментарът като че ли обобщава всичко, или...

Цитат

    NoBrainNoPain
    12:44, 13 яну 20

    Дообре.
    Разбрах ,че уважаемият автор е градски човек и поради тази причина няма отношение към хорото. Напълно разбираема позиция, все пак всеизвестно е, че хоро се играе само на село.

    Разбрах още , че хоро се играе само от селяни - либералната младеж насядала по пейките на градската градина , "жълтопаветниците" и прочие "ентелектуалци" .неглижирали народния танц

    Разбрах още ,че (част) от играещите хоро го не играели хоро щото им се играе , ами видите ли видите ли напук на посочените по-горе.

    Дотук добре, ама не разбрах как в Ентелектуалната професорска глава се зароди мислъта, че като правиш нещо , което друг не прави непременно го правиш, за да го уязвиш.
    А освен това , тъй като явно професорската глава освен Ентелектуална е и либерална , не разбрах какво точно й пречи, че някакви хора някъде били играели хоро?х
Явно късно съм се намесил в спора. Този коментар изчерпва моето мнение, най-вече последните две изречения.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #74 -: Януари 14, 2020, 15:15:11 »
  Ама откъде дойде т'ва ЩИНА към българското.. Няма англичанщина, германщина, гърчинщина, или турчинщина.. една свинЩИНА знам, друго няма май?
  Тая наставка е за място.. Моя тъща ми викаше: - Отивай си на Хасковщине :beer-405:

  Отделно за традицийте..   Да турят един времеви лимит, две годин, три.. за семейни, за обществени събития ли?? Да знам булката по традиция ли пече курабиики напролет за Истърна, или по хавата си?
  Трийсе години коляхме прасе зимата, от три години - не, ама догодина ако пак.. традиция ли ще бъде, или новост? 

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #75 -: Януари 14, 2020, 15:28:52 »
Няма англичанщина, германщина, гърчинщина, или турчинщина..

Aaa, има, има. Англичаните имат същата дума за себе си - englishness. За другите езици други да кажат, но мисля, че всички имат подобни определения.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #76 -: Януари 14, 2020, 15:33:08 »
баткiвщина  /укр./   -    1. отечество, родина, татковина. 
                                        2. бащиния
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 15:35:17 от Bacho Кольо »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #77 -: Януари 14, 2020, 15:39:52 »
  Трийсе години коляхме прасе зимата, от три години - не, ама догодина ако пак.. традиция ли ще бъде, или новост?
По-скоро ще е чудо ако има какво да се колне. А кога точно - май на никой няма да му пука.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #78 -: Януари 14, 2020, 15:59:37 »
  Господа!
  Не е въпроса за аналогоса в чюзди езици.

Ами защо няма португалЩИНА, сръбЩИНА, румънЩИНА в Българския език.. Натресал некой Българщина, с чюзда наставка и с гадна денотация.. Знаете ли друга дума завършваща на щина, освен свинщина..

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #79 -: Януари 14, 2020, 16:04:13 »
тъпанарЩИНА
дебелаЩИНА
простаЩИНА
тарикатЩИНА
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 16:09:00 от Bacho Кольо »

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #80 -: Януари 14, 2020, 16:04:18 »
За свинските свадби - извадиха и им теглиха ножа с уж "чумата" по гуцитата. И пак опънаха плебса за да му свият сърмите - даже тръгнаха да глобяват за бутилка собствена препечена из селата, а гуцита - нанай, може и по едно да забранят - ако ли не - кажат, появила се неква нова болест - морбили по працетата... и уйдеха пак сите на акерне.

Нали САЩисаните не дават даже сам нещо дребно да направиш в къщи - а да викаш "лицензираният" мастор? Той пък сека година плаща лиценз, освен другите уйдурми... Или да не можело тамока да скъсаш собствените си плодове, а пази Боже - да засееш доматки и праз зад къщата... Нека тамошните ашладисани другаре да рукнат к'во е състоянието на нещата тамока.

И да не е така, тукашните обожатели техни и прислуга, само измислят как да стегнат демократските пранги по-тесни и да измъкват все повече левчета от продраните джобета на плебса - хеле пък за пенционерите - немам думи! Още малко и ще обявят целогодишно награди за всеки пенционерски чифт уши. Щото на ГЛАВА да спестяват пенции, ще е малко стресиращо за Б'ваните господарско-бантустански у Уропата и другаде.
 :firefrog:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #81 -: Януари 14, 2020, 16:08:39 »
Знаете ли друга дума завършваща на щина, освен свинщина..

Е, как! Дебелащина, простащина, идиотщина, сбирщина ... Много са. А португалщината само португалците могат да си я определят.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #82 -: Януари 14, 2020, 16:11:27 »
тъпанарЩИНА
дебелаЩИНА


  Същата денотация, за жалост.... като идиотщина например..

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #83 -: Януари 14, 2020, 16:18:57 »
Най-напред се изненадах, че се занимавате с дискурсивните извержения на Немитото (така го наричат колегите му), за да не се изцапате и вие. Но с удоволствие констатирам, че всщност сте се отдали на чудесна езиковедска разговорка  :b0302:
Да притуря и аз:
БесовЩИНА.
СедесарЩИНА.
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 16:28:57 от SvSophia »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #84 -: Януари 14, 2020, 16:20:16 »
Или да не можело тамока да скъсаш собствените си плодове, а пази Боже - да засееш доматки и праз зад къщата... Нека тамошните ашладисани другаре да рукнат к'во е състоянието на нещата тамока.
За съседната държава - не зная. При нас не може да си засееш доматите ПРЕД къщата, само ЗАД нея. Както едно време е било в България - отпред градина, отзад бахчата.
Но във връзка с новите веяния, а и след боен натиск на гражданството, полека лека се виждат домати и слънчогледи, лук и чесън, тук-там някоя маруля. По принципа на Солженицин: арканът ми е надянат, ама не е затегнат, та ще пробвам дали може. Колкото сме повече, толкова повече ще има засяти странни "цветя" в градините. В крайна сметка, компирът е бил отглеждан във Франция изначално като цвете! А и доматите са за украшение, особено по-старите сортове! Истина, истина ви казвам, и аз съм в конспирацията!  :smokin:

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #85 -: Януари 14, 2020, 16:23:50 »
  Излязам.. Па ще ми интересно утре да науча, българщина ли е, да ни идват на гости децата без покана.. или да одиме у комший непоканени.. или не са традиций, ели традиций са.. Може и някоя традиционна рецепта за баница да науча :m1708:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #86 -: Януари 14, 2020, 16:23:58 »
Въх, къде отиде родната
обЩИНА?
Макар че по опита ми с пловдивската такваз, би трябвало да има две -щини на края.
Светица, много се радвам да те видя! Заповядай и в дупчената дума!  :t0328:

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #87 -: Януари 14, 2020, 16:24:16 »
Винаги съм недоумявала какво прави "българ-" редом с -щини-те.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #88 -: Януари 14, 2020, 16:24:39 »
А португалщината само португалците могат да си я определят.

трича се аншоа на богородица, пеят се популярните фада "сърдцето ми е в тимор лесте" и "духът на дом енрике на три океана" и в най-горещия летен ден кардиналът фърля сълзите на девата от фатима в тежу, а мъжете ги ловят с брадите си.

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #89 -: Януари 14, 2020, 16:27:29 »
Здравей, Ной,
-щ- в община не е от наставката -шина, а е част от корена: -общ.
Нямам много възможност да пиша напоследък, но не пропускам да погледна сосиетето, когато мога.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #90 -: Януари 14, 2020, 16:29:57 »
Най-напред се изненадах, че се занимавате с дискурсивните озверения на Немитото (така го наричат колегите му), за да не се изцапате и вие. Но с удоволствие констатирам, че всщност сте се отдали на чудесна езиковедска разговорка  :b0302:
Да притуря и аз:
БесовЩИНА.
СедесарЩИНА.
Аз се сетих за 'Хованщина',  но то е русизъм.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #91 -: Януари 14, 2020, 16:31:34 »
Не съм прочел целия текст, защото ме смути още началото:

Quote (selected)
Преди известно време един наш политолог (струва ми се на име Първан Симеонов) бе написал „разтревожена статия“, в която, основавайки се на неизвестно какви емпирични данни – ни „сигнализираше“, че обществото ни дълбоко се е разделило на един тънък (столичен) „елит“ (други го наричат „жълтопаветен“) и на един „народ“, разбира се, многократно числено превишаващ го, но съвсем, съвсем непознат за първия. И ето: разделението между тях било станало толкова дълбоко, че „елитът“ не просто не разбирал проблемите, които собствено вълнуват „народа“, ами вече и – истински – го презирал.

Начи... щом не помниш кой е написал една "разтревожена статия", защо да ти вярвам, че помниш кво е пишело в тая статия? Толкова ли е трудно да пуснеш търсачката в действие, за да се облегнеш на реални факти, а не да го играеш отвеян бохем? Ако днес бе 14.01.1967, щях да разбера автора. Обаче не е...

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #92 -: Януари 14, 2020, 16:34:06 »
Здравей, Ной,
-щ- в община не е от наставката -шина, а е част от корена: -общ.
Нямам много възможност да пиша напоследък, но не пропускам да погледна сосиетето, когато мога.
Их, тамън да реша, че е била правилно кръстена!  :nuts:
Драга гостенка си, когато можеш - ние сме все тук!  :t0328:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #93 -: Януари 14, 2020, 16:36:07 »
Винаги съм недоумявала какво прави "българ-" редом с -щини-те.

Няма нищо за чудене. Просто с този суфикс се образува. Трябва обаче да отбележим за протокола, че след като българщина описва съвкупните национални черти, тя има и добро, и лошо значение. Зависи от случая.

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #94 -: Януари 14, 2020, 16:39:33 »
ЧОВЕЩИНА

- Най често се пропуща.

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #95 -: Януари 14, 2020, 16:45:03 »
Прав си, уви, Айс.
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 16:57:43 от SvSophia »

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #96 -: Януари 14, 2020, 16:47:46 »
Впрочем сетих се за една дума, която в далечното си детство срещнах за първи път у Елен Пелин ("Гераците"), повече не съм я срещала, цитирам по памет:
"...своещината, лошото сърце..."

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #97 -: Януари 14, 2020, 16:50:40 »
Е, тогаз и аз се коригирам. Заметохме следите.  :bigok: :beer-405:
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 17:06:05 от Дозирис 2.0 »

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #98 -: Януари 14, 2020, 16:56:59 »
Простете, коригирам се.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #99 -: Януари 14, 2020, 17:44:10 »
Що се занимавате с глупости.
Някъде имат скупщина, при нас е осъвременено.
Предполагам наставката има славянски корени.
 

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #100 -: Януари 14, 2020, 17:48:19 »
Quote (selected)
Предполагам наставката има славянски корени.

Да попитам докато има професионалисти славяни има ли нещо общо със славни? :t0328:

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #101 -: Януари 14, 2020, 18:13:05 »
Няма общо, Буратино.
Славяни е самоназвание, всъщност е слОвяне, тоест говорещи, владеещи словото (за разлика от немци, тоест неми, на които не им се разбира какво говорят - някога славянските и германските племена са били съседи). Просто краткото праславянско О впоследствие става А. В някои езици се пази - например СлОвения.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #102 -: Януари 14, 2020, 18:16:03 »
Верно един дето го имат за "велик" им разправяше че говори на немски само с конете си. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #103 -: Януари 14, 2020, 18:20:27 »
тъпанарЩИНА
дебелаЩИНА
простаЩИНА
тарикатЩИНА

ПръЩИНА  :m1731:
the lamers club honourable member …

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #104 -: Януари 14, 2020, 18:20:54 »
Верно един дето го имат за "велик" им разправяше че говори на немски само с конете си. :bigok:
А дали това е истина?  Някой може ли да посочи източник, различен от ГД?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #105 -: Януари 14, 2020, 18:23:47 »
Няма общо, Буратино.
Славяни е самоназвание, всъщност е слОвяне, тоест говорещи, владеещи словото (за разлика от немци, тоест неми, на които не им се разбира какво говорят - някога славянските и германските племена са били съседи). Просто краткото праславянско О впоследствие става А. В някои езици се пази - например СлОвения.

Яяяяя, това почти кат Силата!
пояснявам, тва по памет.
В Началото бе словото
и словото бе у Бога
 и словото бе Бог.
 

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #106 -: Януари 14, 2020, 18:25:30 »
Quote (selected)
Всички тези недоразумения произлизат от липсата на контекст. Защото предполагаемият цитат на Карл Пети звучи така:
„Говоря испански с Бог, италиански с жените, френски с мъжете, а немски с коня си.”

https://www.dw.com/bg/%D0%B1%D0%BE%D0%B3-%D0%BC%D1%8A%D0%B6%D0%B5-%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0/a-3101813

Сега ако и Девойче Веле лъже съм пас. :beer-405:
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 18:34:46 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #107 -: Януари 14, 2020, 18:27:35 »
А дали това е истина?  Някой може ли да посочи източник, различен от ГД?

Истина е. Това е Карл V. Буквалният му израз е : С Господ говоря испански, с жените говоря италиански, с мъжете говоря на френски, а с моите коне на германски.

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #108 -: Януари 14, 2020, 18:30:32 »
1. В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото.
2. То беше в начало у Бога.
3. Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало.
4. В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците.
5. И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #109 -: Януари 14, 2020, 18:35:49 »
В начало беше Словото,

Просто няма как в началото да е словото. Да ме прощава, там, кой беше.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #110 -: Януари 14, 2020, 18:39:44 »
В начало беше Словото,

Просто няма как в началото да е словото. Да ме прощава, там, кой беше.

Може, може, как да не може!
Виж Баце в началото слово, по средата слово и в края слово друго няма.
Всичко това е създал  даже не във вакум , а в силно токсична среда.
Първо комунисти, сега комунисти и ако падне от коня пак ще ни налазят комунисти.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #111 -: Януари 14, 2020, 18:46:48 »
Няма общо, Буратино.
Славяни е самоназвание, всъщност е слОвяне, тоест говорещи, владеещи словото (за разлика от немци, тоест неми, на които не им се разбира какво говорят - някога славянските и германските племена са били съседи). Просто краткото праславянско О впоследствие става А. В някои езици се пази - например СлОвения.

Клонях ( с лев Уклон ) към тази мислЪ.
Колкото и да се напъвам не мога да свържа поляци ( западни славяни ) и СЛАВА в някаква поносима логическа връзка. :too_happy-1067:
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 18:57:57 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #112 -: Януари 14, 2020, 19:33:56 »
Quote (selected)
Натресал некой Българщина, с чюзда наставка и с гадна денотация.. Знаете ли друга дума завършваща на щина, освен свинщина..

Ванче, Айсблока ме е изпреварил - Човещината. Не гадничката "човещинка" на Бай Ганя.
Иначе аз харесвам книгата на Алеко Константинов и не намирам, че е антибългарска. Въпрос на нещо тънко е, както и статията на Янакиев, според мен. Той, колкото на тема комунизъм е истеричен, толкова на другите теми е сврърхазумен...
Ма на афектирани хора не им се слуша разума. Дай им сблъсъци и "или-или смърт!". Виждат ми се като жертви на подстрекателство такива хора.
Ей го сега и хорото. Да, кичозно и леко комично е, ама каква е идеята да бъде забранено? Да дразни и радикализира феновете му?, питам се...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #113 -: Януари 14, 2020, 19:42:33 »
Quote (selected)
Ей го сега и хорото. Да, кичозно и леко комично е, ама каква е идеята да бъде забранено? Да дразни и радикализира феновете му?, питам се...

Това със забраната не ти ли звучи "радикално"?
Кой сега е ретроградния?
Този дето си танцува или този дето се пъне да забранява?
Май вече сте се "радикализирали" авансово, наистина небрежно е преподавано и възпитавано.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #114 -: Януари 14, 2020, 19:53:15 »
Quote (selected)
Май вече сте се "радикализирали" авансово, наистина небрежно е преподавано и възпитавано.

Леко :D Да не го е забранил вуйчо ми? Някъде да съм писала, че много мразим хора и трябва да се забраняват? Казвам, че такива забрани са другото лице на идиотията.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #115 -: Януари 14, 2020, 19:54:08 »
Ей го сега и хорото. Да, кичозно и леко комично е, ама каква е идеята да бъде забранено? Да дразни и радикализира феновете му?, питам се...
"— Ела си я вземи! — извика му тя отдолу и се улови на хорото.

Дъбакът слезе и се спря да погледа. Христина играеше лудо, като че ли на шега, и насмешливо поглеждаше младия воденичар. После тя отведнъж се пусна от хорото, затича се с подпряна на хълбок лява ръка, с размахана кърпа в дясната и като спря пред гайдаря, изкомандува му:

— Ръченица!

Гайдарят мигом я засече. Христина понаведе гиздаво, глава, трепна с цялата си снага, размаха високо кърпата, пристъпи кротко веднъж напред, веднъж назад, подскокна леко и заигра, сякаш се сля с живите трептения на чудните звукове.

Хората се натрупаха да гледат.

Свирнята бе изкусна. Под пръстите на гайдаря изскачаха весели и игриви звукове и така трептяха, така лудешки се слагаха и вдигаха, щото човеку се разиграваха дрехите на гърба и сърцето биеше, готово да се понесе като откъснат лист във вихъра на тая шеметна свирня.

И славният някогашен игралец Дъбакът не можа да се стърпи. Дъхът му се спря, сърцето заби и той, забравен, изскочи срещу Христина и мълчешком, блед като платно, заигра.

Вик от възхищение се изтръгна ог стотици гърди, стотици очи заследиха двамата играчи. Дядо Корчан слезе от покрива на мелницата да гледа от по-близо и очите му светнаха от удоволствие.
...
Гайдата писна. Навалицата притаи дъх.

Играчите застанаха един срещу други и едновременно почнаха.

Дъбакът чевръсто застъпя срещу Христина. Тя се затича леко на пръсти и го замина. Двамата се изгледаха от глава до крака, като че искаха да покажат надмощието си един пред друг, и заиграха един срещу други. Христина размаха с кърпата, изви като лебед бялата си шийка и леко се понесе във вихъра на веселата свирня. Лицето й пламна, унесено се полусклопиха босилковите й клепки, завълнуваха се облите й гърди.

Дъбакът пък съвсем беше се забравил. С ръце, нехайно кръстосани отдире, той подскачаше като елен, заставаше с чудни движения срещу противницата си и заситняше, та сякаш се поколваше на едно място. После, като отърсваше глава да окапе едрата пот, която обливаше лицето му, той правеше движение, като че ще скочи назад. Христина, която дебнеше всяка негова стъпка, излеко и на пръсти политаше към него, но той подскачаше напред и тя неволно се намереше толкова близко до него, че усещаше дъха му и топлината от пламналото му мъжко лице. Той полека-лека се отдалечаваше и неусетно я увличаше по себе си, като че се шегуваше. Едно надмощие, едно мъжко надмощие личеше във всяко негово движение и Христина неволно падаше под силата му. Унесена, тя се мъчеше да победи, но след едночасова борба спря отмаляла и запъхтяла. И като отри потта от лицето си, едвам продума от умора:

— Не мога вече… Надигра ме!

И един страшен срам щеше да я разплаче.

— Надигра ме, признавам — повтори като на себе си тя.

Гайдарят престана да свири.

Дъбакът направи последен скок и също запъхтян и уморен, спря. В навалицата избухна весел смях. Стотина гърди си отдъхнаха, стотина премрежени от гледане очи се изясниха. Другарките на Христина почнаха да я подкачат."

та, кичозно и леко комично, казваш...

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #116 -: Януари 14, 2020, 19:56:41 »
Е, точно на тебе не вярвам да ми се налага да обяснявам разликата между истинския фолклор и "Бяла роза".

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #117 -: Януари 14, 2020, 20:07:57 »
Цитат на: Lillian
но зад хорото долавям един националистически  тътен, който е тревожен

Тревожен е за соросоидната сган.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #118 -: Януари 14, 2020, 20:09:22 »
Цитат на: Maximus II
Хитлер е храненик на Големите пари на Запада, тяхно дете е, и нацизма, и войната и всичко останало.
:way_to_go-1308:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #119 -: Януари 14, 2020, 20:12:53 »
Quote (selected)
националистически  тътен

Само това казва много.
Някакви "тюфлеци" да тропат хоро под звуците на на тъпан и гайди.
Отделно и знаме веят и представете си не знамето с дъгата, даже не и това и на ЕС или НАТО ами някакъв трикольор.
Фашист до фашиста мила моя майнольо!
ЕС е вреден за вашето здраве!