Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 23:46:52

Автор Тема: Теглене от банки в брой... напоследък.  (Прочетена 10190 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Yaroslav

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 586
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #60 -: Февруари 14, 2020, 11:25:56 »
Българските банки отдавна са машина за неоснователно обогатяване. Класически пример на чл. 59 от ЗЗД.
Я, че ми стана интересно, кои банки се обогатяват неоснователно точно пък по смисъла на чл. 59 от ЗЗД?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #61 -: Февруари 14, 2020, 12:54:55 »
Не знам дали има създебна практика, но като го прочетох тоя чл. 59, си мисля, че едва ли има жив българин, осъдил банка по него.

Първото, за което се сещам, е начинът, по който банките определят безбройтите си такси за услуги. Мисля, че Банков надзор на БНБ има много несвършена работа.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #62 -: Февруари 14, 2020, 14:59:50 »
Quote (selected)
начинът, по който банките определят безбройтите си такси за услуги
И размера, дедо попе, и размера.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #63 -: Февруари 14, 2020, 15:28:31 »
И размера, дедо попе, и размера.

И размера, и още безброй неща. Например, че ти зимат месечна такса за управление на сметка и отделно ти зимат такса за всяка операция по същата тази сметка, плюс още една такса за всички промени, които искаш да правиш по отново същата тази сметка. Измамите им са безброй и за повече от половината нямат никакво првно основание.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #64 -: Февруари 14, 2020, 16:28:35 »
Българските банки са едно от доказателствата на квантовата теория. В момента, в който погледнеш сметката си, тя се променя. Към минус.
Освен това имат връзка и с експеримента на Шрьодингер - едновременно имаш и нямаш пари. На теория са си там, на практика е малко сложно да си ги пипнеш.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #65 -: Февруари 14, 2020, 16:50:56 »
Българските банки са едно от доказателствата на квантовата теория.

Българските банки са уникални. Тука можеш да видиш всякакви безумия, каквито не е имало и в зората на банкерството при тамплиерите. Например много любопитен феномен в банковите услуги е Общинска банка, където можеш да извършваш банкови операции единствено в клона, в който си си открил сметката. Във всеки друг клон не можеш даже да си провериш наличността в сметката.
Но най ми харесва една измама, която практикуват всички български банки. За всяка сметка има 30-50 лева депозит, който не може да се бара. Защо трябва да има такъв депозит никой не ти казва. И се разбира единствено като отидеш да си закриеш сметката - за да ти го откраднат. Когато си го поискаш, ти казват, че можеш да го вземеш след 45 дена. Защо, питаш. Защото си бил могъл да платиш нещо с картата, което можело да дойде след 30 дена, например. Неква уникална тъпня. А след 45 дена се оказва, че нямаш вече 50 кинта, а само 10-15, защото другите били прихванати за управление на сметката. И ти им теглиш една майна, и те си прибират и тях. Та, така..

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #66 -: Февруари 14, 2020, 17:11:19 »
otvrate,  :way_to_go-1308:

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #67 -: Февруари 14, 2020, 17:13:53 »
Такса междубанков превод на левове в български банки на ПИБ. До м. октомври 2019 - 2.50 лв./превод  (В интерес на истината не беше променяна 2-3 години) От м. 10. до м 12.19. - 3.50. В средата на м.12.19 - 4.00 лв./превод.
На въпроса ми как стана така, че разходите на банката за най-елементарната банкова операция се увеличиха с 60% за по-малко от 3 месеца, фронтофисните момченца и момиченца свиват рамене.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #68 -: Февруари 14, 2020, 17:33:56 »
Тия девойчета и младежи са офисния планктон, от който нищо (от пълна нула) не зависи. А-хаааа да им посъчувствам и ме вбесяват с префурцуненото многословие, с което са индоктринирани да отговарят, защо ако искам да тегля заем трябва да докажа, че мога за гарант от другаде да имам толкова, колкото ми трябват за заема (и за какво ми е тогава да заемам от вас бе, xyz) и даже да оставя част в сметката като залог (т.е. трябва да изтегля много повече отколкото ми трябват, за да си държат те капаро).
Абе, аз не мога ли да си изтегля тогава всичко от сметката и да ви пратя на?!... Е, можете, хи-хи, отговаря девойката.

П. П. За домашно оставаме причините за бума на фирмите за бързи кредити.
« Последна редакция: Февруари 14, 2020, 17:45:04 от Kole »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #69 -: Февруари 14, 2020, 17:34:10 »
Друга интересна измама, която практикуват българските банки (и то узаконена) е с вносните бележки. Всеки, който е откривал ООД или ЕООД знае за нея. В цял свят вносната бележка е официален документ, но не и в България. Независимо, че тя съдържа всички атрибути, особено "основание", за да удостовериш, че си внесъл уставен фонд в набирателната сметка трябва да представиш не вносната бележка, а специално писмо от банката (три реда), че наистина си внесъл едиколкоси лева за уставен фонд. Писмото, естествено, струва 20 кинта. И въпреки това не ти го дават веднага, а ти казват да дойдеш за него на другия ден. Красота и лепота.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #70 -: Февруари 14, 2020, 17:42:44 »
Друга интересна измама практикува Пощенска банка. За другите банки не знам. Ако имаш кредитна карта в Пощенска банка и решиш да ги помолиш да благоволят да ти увеличат кредита, трябва да попълниш некво искане. Формуляр, некъв, който любезната служителка попълва вместо тебе. Искането, естествено, струва 20 кинта -  независимо дали те одобрят или ти откажат, пак ти взимат 20 кинта, че си дръзнал да ги безпокоиш.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #71 -: Февруари 14, 2020, 17:46:16 »
И си дърпат по 2,40 всеки месец за "водене" на сметка?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #72 -: Февруари 14, 2020, 18:03:19 »
Любопитна измама са измислили от кредитната Бяла карта. Не съм сигурен, но мисля, че е на ДСК. Обаждат ти се по телефона и ти я предлагат директно с минимален кредит 500 кинта. Неква пикла те залива с обяснения какво, що и т.н. ОК, зимаш я, защото пари не се отказват. Па и кой ще им слуша стандартните тъпизми. Освен измамата : че няма никакви такси по управление, теглене и т.н За няколко месеца (пак по телефона) ти дигат кредита до 1500 - 2000 кинта (защото си много добър клиент). И тука почва щавенето. Или трябва да внесеш цялата изразходвана сума, или от минималната задължителна вноска (при мен 210 кинта) ти зимат некъв огромен процент отгоре на договорената лихва върху разликата между 0, или наличност, и 1500 кинта. И ти ако внасяш минималната вноска от 210 кинта (от която ти остават в баланса само 10 кинта) трябва да им върнеш не знам колко хиляди лева за незнам колко години. Красива измама!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #73 -: Февруари 14, 2020, 18:59:12 »
Любопитна измама са измислили от кредитната Бяла карта. Не съм сигурен, но мисля, че е на ДСК. Обаждат ти се по телефона и ти я предлагат директно с минимален кредит 500 кинта. Неква пикла те залива с обяснения какво, що и т.н. ОК, зимаш я, защото пари не се отказват. Па и кой ще им слуша стандартните тъпизми. Освен измамата : че няма никакви такси по управление, теглене и т.н За няколко месеца (пак по телефона) ти дигат кредита до 1500 - 2000 кинта (защото си много добър клиент). И тука почва щавенето. Или трябва да внесеш цялата изразходвана сума, или от минималната задължителна вноска (при мен 210 кинта) ти зимат некъв огромен процент отгоре на договорената лихва върху разликата между 0, или наличност, и 1500 кинта. И ти ако внасяш минималната вноска от 210 кинта (от която ти остават в баланса само 10 кинта) трябва да им върнеш не знам колко хиляди лева за незнам колко години. Красива измама!
А само с 4-5 минути човъркане из мрежата стигаш до сайта им, превърташ десетина екрана надолу и четеш:
Quote (selected)
Годишният процент на разходите (ГПР) изразява общите разходи по кредита за потребителя, настоящи или бъдещи (лихви, други преки или косвени разходи, комисиони, възнаграждения от всякакъв вид), изразени като годишен процент от общия размер на предоставения кредит.
Годишният процент на разходите по кредитна карта Бяла Карта е в размер на 45.90%
....

Годишният лихвен процент по кредитна карта Бяла Карта е фиксиран и е равен на 43,2%
Но, както казваш, кой ще им слуша обясненията и кой ще чете ?

Както се казва, не  е луд тоя, дето изяжда зелника.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #74 -: Февруари 14, 2020, 19:56:15 »
Т.е. лихвата върху предоставяните суми е почти 50%, и отделно за заявеното кредитно ниво на картата (500 лв, 1000 и т.н.) още 43,2% ?

Превод, моля!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #75 -: Февруари 14, 2020, 20:17:46 »
Т.е. лихвата върху предоставяните суми е почти 50%, и отделно за заявеното кредитно ниво на картата (500 лв, 1000 и т.н.) още 43,2% ?

Ами, нещо такова. Сега не мога да го изчислявам в проценти. Моят случай е, че за няколко месеца ми дигнаха кредита от 500 до 1500 лева (по телефона) и ми се наложи да изтегля всичко от картата. И когато на 1-во число внесох минималнаъа вноска от 210 кинта, в баланса имах 10 кинта. Тогава се обадих и неква дрисла назидателно ми обясни за какво става въпрос. Ти си направи простата сметка колко десетилетия трябва да плащам по 210 кинта всеки месец, за да им върна 1 500 лева и колко ще спечелят от мен.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #76 -: Февруари 14, 2020, 20:28:08 »
Е, въобще не са обирджии.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #77 -: Февруари 14, 2020, 20:39:43 »
Е, въобще не са обирджии.

Не, не, не са обирджии, измамници са. Това е чиста проба измама. Измислена за целенасочена измама. Както целият "бизнес" в България. Разчита се на психологически фактори. Айде ходи доказвай, че в лавината "обяснения" по телефона не са ти казали как ще те ощавят. Може и да са ти казали накрая, по някакъв витиеват начин, ама те а сигурни, че не си обърнал внимание. Е, каква е разликата между голяма, "сериозна" банка и всеки друг измамник. И всичко това е направено абсолютно съзнателно с цел измама.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #78 -: Февруари 14, 2020, 20:56:48 »
Банките, добри или лоши работят на ръба на закон.
Закона който нашите "представители" са им дали.
Същото с всички мушмороци независимо "бизнесмени", Минпреди, глаДни прокурори или държавни и общински калинки на ключови позиции.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #79 -: Февруари 14, 2020, 21:08:22 »
Оtvrate, Подписвам се под всяка твоя дума

За втори път днес  :way_to_go-1308:

За това и в началото писах, че офисния планктон е индоктриниран, обучен да употребява някаква получовешка реч. Каканижат идиотизми на уж професионален жаргон, така че смисълът да е максимално размит. Виж само стила в описанието на Бяла карта.

На конкререн въпрос колко ще ми струва дадена "услуга"  получих 10 минутно обяснение, което се обобщава с "ще видим".
« Последна редакция: Февруари 14, 2020, 21:10:30 от Kole »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #80 -: Февруари 14, 2020, 21:10:04 »
Е, въобще не са обирджии.
Не са. Въдичари са  - ловят лапнишарани. Като циганките гледачки.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #81 -: Февруари 14, 2020, 21:17:55 »
Такса междубанков превод на левове в български банки на ПИБ. До м. октомври 2019 - 2.50 лв./превод  (В интерес на истината не беше променяна 2-3 години) От м. 10. до м 12.19. - 3.50. В средата на м.12.19 - 4.00 лв./превод.
На въпроса ми как стана така, че разходите на банката за най-елементарната банкова операция се увеличиха с 60% за по-малко от 3 месеца, фронтофисните момченца и момиченца свиват рамене.
Ако искаш да ходиш в офис за превод и да гледаш нещо късополо и едрогърдо как попълва - 4 лева, ако сам си направиш превода - левче и дребни стотинки.
Има две отдавна известни причини. Като нарастват заплатите с по 10% годишно, за същото време на офисния планктон ще трябва да увеличаваш плащанията с подобен процент средногодишно. Увеличенията горе-долу следват тази логика и процент. Другото е желанието на широки народни маси за изравняване на сумите по еврови и левови преводи.
По този повод брадатия виц. Един юнак хванал златната рибка и първото му желание било пенисът му да стане до земята. Рибката го изпълнила - гризнала му краката.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #82 -: Февруари 14, 2020, 21:21:25 »
Каканижат идиотизми на уж професионален жаргон, така че смисълът да е максимално размит.

Точно това напълно покрива хипотезата на умишлена измама. Дейците (банките) абсолютно съзнават, че мамят клиента, с професионален жаргон или малък текст, за да извлечат неправомерна облага. Това са учебникарски престъпления. Измами. Те не са седнали да измислят услуга, която да им донесе адекватна и законна печалба като кредитна институция. Те са седнали д измислят как да измамят неосведомения или разсеян клиент. Те на това разчитат, за да мамят. Е, каква е разликата между "сериозна" банка и баничаря, който слага 5 грама сирене на метър баница, или таксиджията-измамник?

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #83 -: Февруари 14, 2020, 21:36:57 »
Quote (selected)
Любопитна измама са измислили от кредитната Бяла карта. Не съм сигурен, но мисля, че е на ДСК. Обаждат ти се по телефона и ти я предлагат директно с минимален кредит 500 кинта. Неква пикла те залива с обяснения какво, що и т.н. ОК, зимаш я, защото пари не се отказват.
Сиренето е безплатно само в капана за мишки.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #84 -: Февруари 14, 2020, 21:41:44 »

Точно това напълно покрива хипотезата на умишлена измама. Дейците (банките) абсолютно съзнават, че мамят клиента, с професионален жаргон или малък текст, за да извлечат неправомерна облага. Това са учебникарски престъпления. Измами. Те не са седнали да измислят услуга, която да им донесе адекватна и законна печалба като кредитна институция.

Съгласен. Същото с пълна сила се отнася за офисните талибанчета на мобилните оператори. Като хванат някоя баба, па като започнат да и говорят с едни  думички на непознат език ... А на другото гише виждаш възмутен дядо, комуто са обещали, че ще плаща по 15 лв. на месец, а е получил сметка за 60 ...

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #85 -: Февруари 14, 2020, 21:51:58 »
За мобилните идиоти мога (мръсна) песен да изпея.
Отделно че ги смятам за солидарно виновни за телефонните измами.
Не искам да разводнявам тая тема.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #86 -: Февруари 14, 2020, 21:54:45 »
То и застрахователите изглеждат някак незаслужено пренебрегнати в такава тема...

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #87 -: Февруари 15, 2020, 08:28:12 »
Любопитна измама са измислили от кредитната Бяла карта. Не съм сигурен, но мисля, че е на ДСК. Обаждат ти се по телефона и ти я предлагат директно с минимален кредит 500 кинта. Неква пикла те залива с обяснения какво, що и т.н. ОК, зимаш я, защото пари не се отказват. Па и кой ще им слуша стандартните тъпизми. Освен измамата : че няма никакви такси по управление, теглене и т.н За няколко месеца (пак по телефона) ти дигат кредита до 1500 - 2000 кинта (защото си много добър клиент). И тука почва
щавенето. Или трябва да внесеш цялата изразходвана сума, или от минималната задължителна вноска (при мен 210 кинта) ти зимат некъв огромен процент отгоре на договорената лихва върху разликата между 0, или наличност, и 1500 кинта. И ти ако внасяш минималната вноска от 210 кинта (от която ти остават в баланса само 10 кинта) трябва да им върнеш не знам колко хиляди лева за незнам колко години. Красива измама!
Бялата карта , отврат, е същото като кутия цигари за косене
ако нямаш друг изход - или бяла карта ,или коса в ръцете :smokin:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #88 -: Февруари 15, 2020, 16:04:28 »
При банките акцентът за проблеми малко се измества към андрешковската битова страна на въпроса. Търкалянето по нанадолното според мен не е от това.
Правил съм сметка, колко "дерат" от нещата които се обсъждат най-много, като най-проблемни. Една (адаптирана като бройка) сметка, валидна за доста банки. За работещ човек (семейство, но може и сам), необходими и полезни банкови разходи:
Леко надуто - 10 битови сметки месечно (2 имота) - 2 лв месечно
Такса за обслужване на банкова сметка - 2.50 лв месечно
Кеш от банкомат 800 лв - 2 тегления - 0.6 лв месечно
Данъци и такси (2 имота, 2 автомобила) - 3 лв годишно
Преводи за почивка (аванси и основно плащане, 2 пъти годишно) - 4 лв годишно
2-3 покупки годишно с банков превод, за суми надскачащи лимита по дебитна карта (над 4000 лв?) - 2-3 лв годишно.
При такава схема разходите за банка са около 70 лв годишно или 5 лв и стотинки месечно. Доста от тях не са задължителни и могат да се спестят, с цената на допълнително изгубено време. Това ли са разходите, които са ни проблем?
Хайде, ако имаш граждански договори, самоосигуряване и прочие добавяш още 1.5-2 лв месечно без да променяш картинката съществено.
Другаде са проблемите и са гребла, които вече са настъпвани.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #89 -: Февруари 15, 2020, 16:30:07 »
При такава схема разходите за банка са около 70 лв годишно или 5 лв и стотинки месечно

Ммм, повече са. Всеки път като си пъхнеш картата в банкомата ти заминава левче. Средностатистическия човек колко пъти го прави в месеца? Има и още скрити такси, за които хал хабер си нямаме. А за бизнес сметките не ми се говори. Там е майка плаче, гранфон свири. Щавене и обезкостяване.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #90 -: Февруари 15, 2020, 16:47:54 »
При такава схема разходите за банка са около 70 лв годишно или 5 лв и стотинки месечно

Ммм, повече са. Всеки път като си пъхнеш картата в банкомата ти заминава левче. Средностатистическия човек колко пъти го прави в месеца? Има и още скрити такси, за които хал хабер си нямаме. А за бизнес сметките не ми се говори. Там е майка плаче, гранфон свири. Щавене и обезкостяване.
Всъщност са по-малко. Веднага мога да "отрежа" още примерно 20 лв годишно, но с допълнителни уговорки, условия, оптимизация, продукти и прочие, дето ако описвам ще заприлича на реклама, а не това е същността. Левче на пъхане е в банкомат на "друга" банка и е изцяло личен избор, не принуда. Има схеми, при които пъхането на карта в банкомат струва "0", естествено не при равни други условия. При бизнес сметките е съвсем подобна работата, може с разумни разходи, може и като малко дете в сладкарница.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #91 -: Февруари 15, 2020, 16:53:19 »
Левче на пъхане е в банкомат на "друга" банка и е изцяло личен избор, не принуда.

Е, кво, ако ти трябват 20 кинта и наоколо няма банкомат на твойта банка кво правим? Разходите могат да се намалят, естествено, но малцина го правят. Отново отиваме до добре отчетените психологически фактори, които им помагат да щавят нагло.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #92 -: Февруари 15, 2020, 17:05:09 »
Quote (selected)
Е, кво, ако ти трябват 20 кинта и наоколо няма банкомат на твойта банка кво правим?
Мислим предварително. Преди да излезем от къщи проверяваме колко пари има в портмонето. Ходенето с празно портмоне е като карането на кола, зареждана само колкото да угасне лампичката 'резерва'.
Моята практика е да изтегля средно веднъж на месец или малко повече една по-голямшка сума (обикновено 2000), с които посрещам всякакви плащания в брой. Навсякъде, където може - с дебитна карта.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #93 -: Февруари 15, 2020, 17:13:07 »
Quote (selected)
Е, кво, ако ти трябват 20 кинта и наоколо няма банкомат на твойта банка кво правим? Разходите могат да се намалят, естествено, но малцина го правят
Плащаме си (ако искаме!) за удобството да не носим кеш и да не ходим до друг банкомат. При това, комбинацията от такива събития обикновено не е ежедневна.
След като някой не иска да си намали разходите, с пистолет ли да го принуждаваме да го прави? Очевидно човекът си има такива потребности и банката ги задоволява с продуктите си на съответната цена. Другото прилича на искането да ядеш хубави кренвирши с истинско месо, но по 2 лева килограма. Ами няма такива, а ако твърдиш, че има - направи ги и печели.
« Последна редакция: Февруари 15, 2020, 17:15:18 от Калинчо »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #94 -: Февруари 15, 2020, 17:14:21 »
гринго, принципно и аз съм така - плащам навсякъде с карта. ама то е щото не понасям червените монетки, а касиерките бързат да те заредят с тях, ако плащаш в брой.

щото малоумните 'стратези' на маркетинга повеляват всичко да завършва на .х9 и като си вземеш една салата и едно хлебче за обед - ей ти разни червени центове из портмонето да тежат.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #95 -: Февруари 15, 2020, 17:16:17 »
Другото прилича на искането да ядеш хубави кренвирши с истинско месо, но по 2 лева килограма. Ами няма такива, а ако твърдиш, че има - направи ги и печели.

те и нашите работодатели търсят квалифицирани кадри, на които да плащат по 700 лв за удоволствието да имат администратор в хотел с три чужди езика. за тях важи същото - да си направят такива кадри и да печелят :too_happy-1067:

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #96 -: Февруари 15, 2020, 17:21:08 »
гринго, принципно и аз съм така - плащам навсякъде с карта. ама то е щото не понасям червените монетки, а касиерките бързат да те заредят с тях, ако плащаш в брой.

щото малоумните 'стратези' на маркетинга повеляват всичко да завършва на .х9 и като си вземеш една салата и едно хлебче за обед - ей ти разни червени центове из портмонето да тежат.
За тези случаи съм възприел практиката "моля, не ми връщайте жълтите стотинки". В почти всички случаи ми благодарят  ;D. А откакто навсякъде приемат безконтактни карти плащам дори сметки по 2-3 лв (2,78 напр ;) )
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #97 -: Февруари 15, 2020, 17:43:27 »
За тези случаи съм възприел практиката "моля, не ми връщайте жълтите стотинки". В почти всички случаи ми благодарят  ;D. А откакто навсякъде приемат безконтактни карти плащам дори сметки по 2-3 лв (2,78 напр ;) )

след като два пъти ми се обидиха и ме принудиха да си ги взема, плащам с карта даже и сметки под едно евро, примерно като си взема една ябълка за из път, докато се разхождам вечер от офиса към къщи. разходката си е около час.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #98 -: Февруари 15, 2020, 18:07:56 »
Другото прилича на искането да ядеш хубави кренвирши с истинско месо, но по 2 лева килограма. Ами няма такива, а ако твърдиш, че има - направи ги и печели.

те и нашите работодатели търсят квалифицирани кадри, на които да плащат по 700 лв за удоволствието да имат администратор в хотел с три чужди езика. за тях важи същото - да си направят такива кадри и да печелят :too_happy-1067:
Колкото и да ти звучи странно, но по тази тема и аз мисля така. Само с фактологията може би си изостанал, поради пребиваване в чужбина. Човек с 3 чужди езика (които наистина знае, не по 10-15 думи), естествено и с някакво образование и комуникативни умения, в момента започва да се пазари от 3000 лева на месец нагоре.
И по другата тема, не знам дали още е популярно, но до скоро поне в Западна Германия имаше немалко места, където при плащане кеш се прави 5% отстъпка в цената, ако попиташ и си поискаш разбира се.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #99 -: Февруари 15, 2020, 18:17:54 »
те германците са склонни да се пазарят бетер ориенталци, ама в големите вериги колкото пише на етикета - толкоз ти вземат на касата. без значение в брой или с карта. и без значение с каква карта плащаш - дебитна или кредитна.

веднъж ми се наложи да се карам с касиерката, щото на рафта имаше една цена, а ми таксуваха друга. момичето викна някакъв функционер, с когото отидохме до рафта. каза, че не може да промени цената и ще е такава, каквато е на касата. аз се отказах да купувам.

друг път отидох да купувам таблет на голямата. в магазина цената беше с около 10% по-висока от цената на сайта им. показах им цената на сайта, последва 'да, господине' и платих, колкото пишеше там.

така че има и тако, и вако.

на рецепцията в един хотел в балчик ме бяха посъветвали да си направя резервация през букинг, щото било по-евтино. направих я през техния wifi.

има сякакви случки.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #100 -: Февруари 15, 2020, 18:27:50 »
Quote (selected)
на рецепцията в един хотел в балчик ме бяха посъветвали да си направя резервация през букинг, щото било по-евтино.
Това е бил  някой , дето е имал зъб на чорбаджията. Щото освен евентуално по-ниската цена, букингът си взема от хотела и 15% такса за услугата.
Наистина, обикновено е по-евтино. Аз, като редовен клиент, ползвам 10% отстъпка. Понякога - 15% дори.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #101 -: Февруари 16, 2020, 18:33:18 »
Quote (selected)
Турция намали осем пъти таксите на банките

https://www.manager.bg/svyat/turciya-namali-osem-pti-taksite-na-bankite

Една разумна стъпка ако искаш всичко да минава на светло и да плаща данъци.
Ние искаме да плащаме данъци и такси всички и банките и фиска да са доволни.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #102 -: Февруари 16, 2020, 18:47:41 »
Как е при мен в Русия.
Дебитна карта в Сбербанк(тяхната ДСК от онова време). В момента е най-голямата банка в Източна Европа.
При онлайн банкинг плащам 0% за всички операции.
Откъде си взимат % не ме интересува.
Три години(след като получих картата) никога не съм влизал в банка.
Изключваме общуването с банкоматите.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #103 -: Февруари 16, 2020, 19:37:13 »
при мен в дойчланд: преводите към ес са безплатни. преводите от където и да е към моята сметка са безплатни. дебитната карта е безплатна. при желание мога да установя кредитен размер на сметката, която е свързана с нея, примерно да мога да пращам преводи до -5000 евро.

кредитната ми карта /стандартна виза, сребърна май беше, сребристобяла/ струва 24 евро годишно. ползвал съм я само за нещата, които не мога да направя без нея - резервация в хотел, кола под наем, такива неща. и тя е вързана със сметката ми и каквото пристигне по нея, се плаща автоматично.

сега погледнах - преиздаването на дебитната карта през 2018 е било 12 евро, а за цялта 2018 с преиздадени 2 карти съм платил банкови такси за 60 евро. тогава за всеки превод плащах смс-и, щото на мобилния получавах код, който трябваше да въведа в онлайн банкирането. не знам колко цента са ми смятали за смс, но 12 евро за такси, сиреч евро намесец, извън кредитната карта и преиздаването на дебитните, ми се струва съвсем поносимо.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #104 -: Февруари 16, 2020, 20:08:02 »
Quote (selected)
при мен в дойчланд: преводите към ес са безплатни. преводите от където и да е към моята сметка са безплатни. дебитната карта е безплатна.
Имаш ли такса за поддържане на сметката?

AnonimusBG

  • Гост
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #105 -: Февруари 16, 2020, 20:12:41 »
Опа забравих.
Плащам 60 рубли (1$) на месец за смс.
Мога и да не го плащам, но няма да имам смс, а само push.
Преиздаването май беше около 10$.
Не помня, но след няколко месеца ще разбера.
« Последна редакция: Февруари 16, 2020, 20:16:03 от AnonimusBG »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Теглене от банки в брой... напоследък.
« Отговор #106 -: Февруари 16, 2020, 20:14:28 »
Имаш ли такса за поддържане на сметката?
не, обаче при разкриването отговарях не един куп въпроси и беше постигнато успокоение едва когато разбраха, че тази сметка я искам, за да ми превеждат по нея заплатата. добре, че си носех трудовия договор, та го развях за доказателство.

предполагам, че поддържането на кредитната карта им е достатъчно. отделно, че парите в сметката се олихвяват с некъв смешен процент от рода на 0,1% или 0.01%.