Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 16:51:31

Автор Тема: За ценители- Всичкото кино на соца! Цялото, без остатък! (courtesy карагьозов)  (Прочетена 4825 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
http://old.segabg.com/replies.php?id=234748
Хубаво!
И полезно!
Така започна всичко :
Quote (selected)
карагьозов 04 Фев 2014 22:35
Отварям една нова тема с цел да обсъдим и вземем някакво общо решение за предложение!

Днес се убих да търся заглавието на един филм на български документалист, чието име смътно се въртеше между забравата и блед спомен. Беше филм, посветен на чайките (гларусите) и мислех, че се казва "Чайки над покривите", но се оказа, че се казва "Живот над покривите" от 1973 г. и е на документалиста-анималист Константин Григориев - човекът вероятно, слава Богу, още е жив. Няма братя! Няма, няма, ама няма никакъв списък, никакви документи в Мрежата за това какви документални и научно-популярни филми е правила Народна Република България (както се оказа от Енциклопедия България в студиата "Глобус" и "Екран"! Намерих името на режисьора, защото след два часа зор от ровене се сетих изведнъж как се казваше. Инак нямаше да успея. Разбира се този филм никъде не може да се гледа, както и другите му филми. Както и почти всички документални филми и поредици от миналото.

Същата ситуация е с игралното кино. Вярно че много от хубавите филми са пуснати на свободно гледане в Мрежата, има ги и в Замундите ( и в двете), има част от предаванията на Телевизионния театър, но напр. повечето филми, произвеждани през соца, ги няяяяяяяяяяяяяяма никъде. Защо? Например искам да гледам "Аберацио иктус" - първият филм от студио хикс по сценарий на Светослав Славчев ли беше? Също един от първите от Студио Х - "Розовите пеликани". Искам филмът на Христо Христов "Събеседник по желание" - няма брате! Искам "Година от понеделници" на Николай Никифоров. Искам "Човек от народа" на Христо Ковачев, посветен на незабравимия бай Тошо - няма брате.

Идентична ситуация е и с филмите, излъчвани навремето, произведени в другите социалистически страни. Къде са например пиесите от съветските театри, излъчвани в рубриката Телевизионен театър? Имаше пиеса "Сочно филе за фрекен Авсениус" на руски театър - много смислена - защо не я дават никъде? Имаше чешки детски филми - чуднички - искам да си ги спомня - няма брате!

Та така - с две думи давайте по тази тема. Предлагам да се оформи идея за специална бюджетна програма само за филмовите архиви, каквато практика има в Европа, а не фондът да гние в кутии, в ужасни условия. Ето нещо, за което трябва да се искат пари от ЕвроГейския съюз!


Firmin 04 Фев 2014 22:45

   Същото и за музиката ... Имаше едни мелодии по радиото от детството ми - "Боряна" и "Албена" - търся ги и не мога да ги намеря. Невероятно, бил съм на 3 годинки, не повече, а помня майка ми как ми ги пускаше от едно транзисторче "Алмаз" в квартирата ни. Тези имена съм запомнил, че ми е казала. Не знам дали въобще така се казват. Някой ако помни, да помага
« Последна редакция: Ноември 05, 2018, 18:52:46 от фелдкурат Ото Катц »