Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 19:49:23

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - otvrat

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 171
1
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Днес в 18:10:59 »
Руското МО ще твърди че е авария.

Най-вероятно отново е незагасена цигара. От тея цигари загубиха една трета от Черноморския флот и няколко летища. И се запалиха три-четири рафинерии. Няма да се научат да пушат на определените за това места.

2
По света … / Re: Израел
« -: Април 15, 2024, 18:29:35 »
Някой е казал на Иран, че е време да се намеси.

Не мисля, че някой е казал на Иран да се намеси. Иран беше длъжен да се намеси. Нямаше избор. Години наред Израел ги унижаваше, избиваше им висши офицери, бомбеше ги където ги хване. Крайно време беше да покажат зъби. Иначе губят сурат пред техните хора. Сега показаха на Израел, че могат да ги ухапят. Вчера с 300 ракети, но утре може да го повторят с хиляда. И колкото да се напинят да свалят, доста ще ги ударят. Убеден съм, че символичният жест беше добре разбран и затова е този вой. Иран спечели точки.

3
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Април 13, 2024, 09:43:48 »
Индийците прилагат "китайския номер" - дайте да вземем нещо, после ще видим /после ще го изкопираме !/.

Абе, правят го и този валс, ама са доста по-почтени от китайците. Много лицензи са взели официално, имат доста съвместни разработки и като пазарят - пазарят на едро.

4
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Април 13, 2024, 08:50:28 »
Защо Индия отказа ортаклък с Русия за Су57 ? Индия е достатъчно голяма, силна и независима, че да "клекне" на американците

Работата с Индия е малко по-така. Индия купува оръжие отвсякъде. И от Русия, и от Франция, и от САЩ, и от РЮА, и от Англия. Целенасочено поддържа балансирана политика в това отношение. Но най-големият ѝ партньор е Русия. Защото я тъпче с лицензи, а Индия развива собствена оръжейна индустрия. За Су-то бях чел, че далаверата не се е разсъхнала съвсем. Пак ще вземат нещо, другото ще произведат сами и т.н. Почти всички индийски оръжейни разработки са по руски лицензи.

5
По света … / Re: Франция
« -: Април 11, 2024, 18:37:38 »
 няма френска "франзела"

Френска франзела е като БНБ Банка, НДК на Културата и немско-фашистка Германия. Звучи красиво при интелектуални разговори.

6
У нас … / Re: И сега? …
« -: Април 10, 2024, 19:10:33 »
Наистина ли не се питаш защо така?

Няма нужда да се питам, защото прекрасно знам защо така. Но в случая говорим за една констатация на съда, която, за съжаление, е правилна. Защо трябва да изпадаме в лирични отклонения? Събарянето е оформено като "ремонт" и за съда е ремонт. Какъв правен интерес може да има някой да спре "ремонта"? Трябва просто да признаем, че хитро са го измислили.

7
У нас … / Re: И сега? …
« -: Април 10, 2024, 12:21:39 »
т.е. ти допускаш, че в правния мир съществуват общи административни актове и действия на администрацията спрямо имоти държавна собственост, за чието оспорване, респ. искане за преустановяване  въобще не съществува у никой правен субект правен интерес?

В конкретния случай допускам, че няма субект, който може да аргументира правен интерес, за да спре "ремонта" на един "опасен за здравето на гражданите паметник". Според официалната постановка. А досежно собствеността - самата държава, в лицето на областния управител, (ако не греша) се е разпоредила със своята собственост.

8
У нас … / Re: И сега? …
« -: Април 10, 2024, 11:23:21 »
А питам: Според теб в конкретния случай има ли въобще лица/субекти/ с правен интерес и кои? Естествено, ако отговорът ти на първата част от въпроса е отрицателен, то няма нужда да отговаряш на втората част.

Ами, в конкретния случай доста се затруднявам да отговоря дали изобщо има субекти с конкретен правен интерес. Не знам на каква норма биха се позовали.
А за патриарха не знам какво си ме питала.

9
У нас … / Re: И сега? …
« -: Април 10, 2024, 10:56:56 »
Хем си цитирал въпроса ми дословно, пък отговаряш на такъв, който не съм задавала. Бих искала, ако е удобно, да ми отговориш именно на зададения въпрос.

Питаш ме "И в конкретния случай според теб има ли въобще и за кои точно субекти правен интерес да искат спиране на действията на администрацията?" - отговарям ти. Заявителите нямат правен интерес. Не знам кой е "старият ти въпрос".
Това "хайде сега да видим", по-горе, не е въпрос. Индивидуалините адм. актове изрично се нуждаят от конкретен правен интерес. Другите пораждат законови интереси, а от тях произтичат правни интереси.


10
У нас … / Re: И сега? …
« -: Април 10, 2024, 10:22:56 »
И в конкретния случай според теб има ли въобще и за кои точно субекти правен интерес да искат спиране на действията на администрацията?

Нямат правен интерес, нали това казвам, Съдът е преценил правилно.
Нямам идея какъв въпрос си ми задавала, за да чакаш отговор.

11
У нас … / Re: И сега? …
« -: Април 10, 2024, 07:21:47 »
Навремето (и от доктрината на първо място, и от КС) понятието "правен интерес" при оспорване на административни актове (при общи и нормативни, за индивидуалните има разлика) се тълкуваше по-широко и се считаше (най-общо), че за всеки гражданин правният интерес е самото издаване на законосъобразни административни актове, т.е. за прилагането на чл. 120, ал.2 от КРБ това е достатъчно

Ами, неправилно се е тълкувало. И какво се е тълкувало по-широко? Законният интерес или правният интерес. Защото първият предпоставя втория. Правният интерес не може да е абстрактен, винаги е конкретен. В случая съдът правилно е решил

12
на 2ро място е Кока-колата. Не се учудих много, защото някога я ползвах като ръждопреобразувател, а г-жата - за избелване на захбени съдове от алпака.

Колата е много добра за болно гърло. Трябва да се загрее на котлона до кипване и да се пие гореща като чай. Веднага облекчава.

13
Аман от тези полузнания. Ставаше дума за освобождаването на Париж на 31.03.1814 от руснаците

Ами аз затова питам: от кого руснаците са "освободили" Париж. Нас например руснаците са ни освободили от турците. А Париж от кого? Да не би да намекваш, че са го освободили от идола на френската нация, погребан в Инвалидите? Доста глупавичко, ако е така,.Освен това, не виждам какво доказваш, когато чаршафът ти завършва с изречението "Later that day the Coalition armies triumphantly entered the city with Alexander at the head of the army followed by the King of Prussia and Prince Schwarzenberg." Кой маал начело няма значение. Това как противоречи на моите полузнания?

14
И не Русия е била при Ватерло, или греша?

Не грешиш. При Ватерло (1815) срещу Наполеон се бият англичани, прусаци, белгийци, холандци и няколко германски княжества. Русия участва при Лайпциг (1813), в коалиционна армия с Австрия, Прусия, Швеция, Англия и германски княжества. Затова ѝ викат Битката на народите.

15
По света … / Re: Украйна
« -: Април 01, 2024, 17:12:05 »
Чисто военно войната помага на СССР да държи фините по-далеч при обсадата на Ленинград /а те и не се напъват много, защото са подозирали какво ги чака след ВСВ ако много "се натягат" на Хитлер/

Така е, Всъщност фините спират на старата си граница. Военните историци са убедени, че те са могли напълно да изолират Ленинград и да решат изхода на блокадата, но не са го направили. Въпреки истериите на Хитлер. За което СССР им се отблагодари. Финландия дължи икономическия си просперитет основно на СССР. Целият съветски пазар беше отворен за тяхната икономика.

16
210 лет назад Россия освободила Париж

От кого го е освободила? Оставяме настрана незначителните подробности, че в Париж влизат руски, пруски и австрийски войски. Та даже и една рота англичани. Съюзници в Шестата антифренска коалиция. И че командващият на цялата съюзна армия е австрийският маршал Шварценберг. Не че нещо, ама да уважаваме историческата истина, а не градските легенди.

17
По света … / Re: Украйна
« -: Април 01, 2024, 12:03:32 »
Може ли Русия да настъпи по-сериозно и повече, за да постави такъв ултиматум на Киев ? Разбира се че може. Но за това се изисква общоруска мобилизация , смяна на статута на СВО във война /каквато честно е/ , преминаване на икономиката на военни релси, мобилизация на поне 2 милиона...

Не е необходима обща мобилизация. Трябват две общовойскови армии. Русия ги има. Трябват и малко генералщабни умения. За да сме в правата линия, няма да допускаме, че липсват, а че нарочно не се прилагат. Русия никакви мирни условия не може да диктува, докато не смаже украинската съпротива на бойното поле и завладее достатъчно голяма територия, за да търгува. "Путин не бързал", викат разбирачите. Нека не бърза, руските войници умират, руските кораби потъват, руските рафинерии горят, вече гинат и цивилни руснаци. Щом ги влече, нека не бързат. Накрая, като ударят калема, ще видим дали си е заслужавала цената. 

18
По света … / Re: Аржентина
« -: Април 01, 2024, 11:50:42 »
Mукта, Аржентина нали произвеждаше самолети? Сещам се за един щурмовак, "Пукара", който имаше много добри характеристики. Едно време жънеше успешно из Африка.

19
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 27, 2024, 11:48:03 »
Какво очакваш да се случи, ако има масово гласуване ?

Още 1.5 души да гласуват за Възраждане. А не за КОД, МОД, МЕЧ, КЕЧ, ПЕЧ, НФСБ и т.н. до 120. Призоваващите за масово гласуване просто ги е срам да се доизкажат, че трябва да се гласува, ама за техните партии.

20
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 22, 2024, 10:03:50 »
Следователно с или без това предложение, в консолидационния им арсенал - нищо ново.

То може да не е ново, но вече е реално. Опастността от "промяна на геополитическия курс" надига глава. Това е основателна причина да се прегърнат с отвращение в името на ... Между другото, референциите към въпросния законопроект като повод за нова сглобка вече започнаха. Тези дни ще е основна тема. Гледай повечко телевизия. На този свят няма нищо случайно. Възраждане можеше да го внесе когато иска, но избра точно сега.

21
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 22, 2024, 09:44:27 »
На България й трябвало стабилно евроатлантическо правителство!

Затова се появява и плашилото под формата на законопроект за излизане от НАТО от Възраждане. Както викахме в махалата, таймингът е точно навреме. Коцето не е рехав, ами тантелен.

22
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 22, 2024, 04:47:06 »
Ама, верно ли допускате, че България може да излезе от НАТО? Възрастни хора, доколкото знам!

Нормален човек не може да допусне това. Аз например допускам, че Коцето спасява и сплотява евроатлантиците. Дано да е безплатен подарък за "посолството". 

23
По света … / Re: САЩ
« -: Март 20, 2024, 10:17:17 »
Не знаех, че в САЩ имало закон за защита на самонастанили се бездомници в нечий имот

Не си го прочел внимателно или не си го разбрал. Цитираният закон не е зa защита на бездомници, а за защита на наематели от незаконно изгонване.  Тоест наемодателят не може своеволно да изгони наемателя си като му смени ключалката, спре тока и т.н. Това трябва да мине през съд. От гледна точка на правния критерий за "добър" и "лош" закон, този е добър. Напълно отговаря нa принципа Qui habet commoda, ferre debet onera. В цитираните два случая има двама "самонастанили" се, които твърдят, че имат договори за наем. Следователно законът ги защитава. Наемателката е арестувана, защото е нарушила закона. А защо след 30 дни се превръщаш в "наемател" - така са решили, но не заради бездомниците. В правото има десетки (ако не и стотици) хипотези за добросъвестни действия без правно основание.

24
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 19:22:44 »
Ако считаш, че другарчето ти по форум не е добре информирано, информирай го.

Ами аз пробвах да го информирам. Ама то каза: "Не знам как е, но не е така, както викаш". По принцип, ако не знаеш нещо, не би трябвало да правиш категорични изявления от сорта "и да, нема такова животно".

25
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 19:08:10 »
И не, нямаме такъв задължителен протокол.

Щом казваш! Явно си на "ти" с държавния протокол. Мога само засрамен да отида да подсмърчам в ъгъла.

26
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 18:30:43 »
или подходяща за ранга на покойника катафалка.

Коя е по-подходяща за покойника? "Мерцедес" или "Ролс-Ройс"? Държавно погребение не се прави с катафалка. То е паравоенен ритуал. Хоремашките философски разсъждения са излишни.

27
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 16, 2024, 18:13:47 »
Кое е наложило пък ползването именно на БТР?!

Наложил го е ритуалът и протоколът на т. нар. държавно погребение (state funeral). При държавно погребение ковчегът винаги е поставен на оръдеен лафет, а оръдеен лафет не може да се тегли от баничарка. Трябва да е военна машина. Вече нямаме БРДМ-и.

28
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 11, 2024, 20:00:18 »
 А вярата е вяра.

Като е казал Конфуций, човек без вяра е като риба без велосипед.

29
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 11, 2024, 15:16:19 »
И няма по-фанатично вярващи от атеистите. Уникални идиоти  :smokin:

Верно са идиоти! Щом не вярват, че водата може да стане вино, вмирисан труп да възкръсне и да се ходи по вода, Но нека не забравяме, че с думата "фанатизъм" столетия са описвали религиозните "интелигенти"

30
По света … / Re: Икономически войни
« -: Март 09, 2024, 19:31:17 »
Идеологически обусловено мислене, далече от реалността.

"Идеологическо мислене", викаш. ОК, нека е идеологическо. Стискам палци да приемеш скромната ми теза за износ на суха пара за икономическо. Покорно ще очаквам твоята присъда.

31
По света … / Re: Икономически войни
« -: Март 09, 2024, 18:56:14 »
не пари а национално богатство, има разлика. Когато ишлемарите у нас изнасят ушити якета, рокли и ризи, платени по 2-3 лева, а се продават на запад по за 200-300 евро, това е износ на национално богатсво, много по-голямо от окрадените милиарди от олигарсите.

Грешиш. Бъркаш принадена стойност с национално богатство. Национално богатство са ресурсите. А те са пари, суровини и човешки ресурс. Изнасянето на принадена стойност също е дерт, но не е болка за умиране. Все пак шивачките ти  няма да умрат от глад. Изнасянето на национално богатство (независимо от коя държава) е изключително показателно и опасно. Това означава, че субектите нямат никакво доверие в собствената си държава, в нейната икономика и нейната финансова система. Държава, в която стопанските субекти обръщат всичко в чуждестранна валута и я изнасят извън страната трябва да очаква икономическа катастрофа. Тук не говорим за износ на инвестиционен капитал, а буквално за износ на национално богатство.   

32
По света … / Re: Икономически войни
« -: Март 09, 2024, 16:32:34 »
западните корпорации от Русия, които източваха националното богатство.

Това е доста спорно. Кой повече руско национално богатство е изнасял. Дали западните корпорации, или самите руснаци. Защото дори сега, съвсем официално, ежедневно изтичат стотици милиони от Русия. Изключително лесно е да се затворят тези кранчета, но не се затварят. Изглежда е поредният хипергениален ход на галактическия разум да унищожи западната икономика.

33
По света … / Re: СВО
« -: Март 05, 2024, 19:30:11 »
 и катера е имал три попадения на различни места.

"Катерът" всъщност е корвета, дълга 100 метра и с 80 души екипаж. Но за успокоение можем да му викаме и скутер.

34
У нас … / Re: И сега? …
« -: Март 04, 2024, 09:24:25 »
 а много евроатлантици мислят, че Трети украински фронт е съставен от украинци - прясно измислената от болшевиците нация.

Едва ли мислят така. Защото досега не съм чувал някой евроатлантик да се жалва, че на 9-ти са ни окупирали украинците. Макар че по тяхната логика за освободилите ни от турско би трябвало да е точно така. Кокошките на бабите им са изядени от украинци.

35
По света … / Re: Аржентина
« -: Март 03, 2024, 17:05:35 »
 Това което говорят, че е отменил над 300 /триста/ регулаторни режима в икономиката ! Това е огромна корупционна спирачка за бизнеса, надхвърля и българските представи !

Това е сериозна икономическа мярка. В БГ-то е същото. Дори при соца нямаше толкова регулации. С три думи, Милей провежда рейгъномика.

36
По света … / Re: Аржентина
« -: Март 03, 2024, 15:54:17 »
Мукта, чета, че за три месеца Милей "вдигнал приходите на Аржентина с 250%"(намам идея какво означава това, но едва ли е БВП) и постигнал първи излишък от десетилетия. Имаш ли представа какви икономически мерки е предприел освен съкращаването на държавните разходи. Защото само с икономии това няма как да стане.

37
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Март 02, 2024, 15:57:47 »
"Попщина" е много грозна дума , комунистически пейоратив за Църквата и религията.

Нека да бъдем точни. Попщина и поповщина са буквален превод на клерикализъм (clericalism), а клерикализмът, като доктрина, не е измислен от комунистите. И в английския език понякога клерикализъм има негативно и подигравателно значение.

38
По света … / Re: Аржентина
« -: Февруари 20, 2024, 16:32:07 »
Това е град който на 100 процента отговаря на името си

Да, добър/чист въздух. Интересни имена са дали испанците на американските градове и райони. Особено ми харесва град Планина видях.

39
- Кажи ми нещо, Джингиби, знаеш ли защо от Къкрен до София те пазеха само 3 заптиета?

Това изобщо не е вярно! От Къкрен не го водят в София. Първо го водят Търново и  от Търново до София Левски е силно охраняван. Пашата може и да е казал това, но не е факт. Всичко за Левски е било известно на властта (даже са имали негова снимка), търсели са го, установили са му личността в Търново (сам е признал кой е) и няма как да е бил ескортиран "само от 3 заптиета".

40
че две заптиета са водели Левски през половин България и не се е намерил никой от тези, които е организирал да се освободят, да направи поне опит да освободи него.

Еее, тоя мит отдавна е развенчан. Охраната на Левски е била изключително сериозна. Захари Стоянов казва, че е била над 200 души аскер. Не е имало никаква възможност да бъде освободен.

41
А, точно! За предателите - кучешка смърт.

Това за всички предатели ли важи или има изключения?

42
Какъв кърък - точно месец преди президентските избори в Русия.

Сами си го направиха. Ама някой трябва да мисли. Можеха да го сложат в някой московски затвор, при по-добри условия, а не при белите мечки и пингвините. Били са длъжни да предвидят, че преживе го направиха идол, а ако нещо стане с него, ще го обявят за светец-мъченик. И Вътрешни проблеми, и външни. Те вече започнаха. Цялото Запад крещи "убийци". Руснаците никога няма да се научат как се правят нещата.
Когато Стив Бико умря в затвора, половината свят скочи трупешката на РЮА и после бурите се кръстеха всеки път, когато Мандела кихне. Подобриха му условията и даже висше завърши дистанционно от затвора. Бяха си научили урока по лошия начин, но го научиха.

43
По света … / Re: Гърция
« -: Февруари 16, 2024, 18:55:26 »
На християните да се благодарим, че не са го затрили цялото.

Ами, затрили са го като за световно. Християнството спря развитието на Европа поне за 500 години. Унищожавало е всичко като валяк. Запазеното започва да се връща чак с Кръстоносните походи. И не с помощта на църквата. Ако трябва да благодарим на някого, да благодарим на арабите.

44
По света … / Re: Гърция
« -: Февруари 16, 2024, 13:47:14 »
Не само по медицина и не само учебниците. Цялата книжнина, цялата култура в писмен вид на континента и малко отвъд е била на тези езици.

Естествено. Само уточних, защото явно този елементарен факт не се знае. Между другото, докато Европа е тънела в гюбре, арабската наука се е развивала и доста от трактатите са били писани на гречки. Те така и пристигат в Европа.

45
По света … / Re: Гърция
« -: Февруари 16, 2024, 13:01:40 »
няма нищо общо с произхода на извращенията и се отнася също за много други думи

Първите учебници по медицина са били на гръцки и латински. Даже са преподавали на гръцки. И така се е наложил заедно с латинския като университетски и научен език.

46
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 14, 2024, 17:00:48 »
Евроатлантическият планктон повтаря под път и над път мисълта на Чърчил, че нямало по-лоша система от демокрацията, но друга не познавал. Намерих и друга негова мисъл, която по-ми допада: "Най-добрият аргумент срещу демокрацията е петминутен разговор със средностатистическия избирател."

Чърчил греши, но индиректно е прав. Греши, защото демокрацията е най-добрата система за класово самоуправление, но е прав, че е най-лошата, когато изкуствено се налага за всички. Демокрацията винаги е класова и работи прекрасно за класата, която обслужва. Неслучайно гърците са я определили като равна мярка за равни хора. Ей в туй "равни хора" се крие проблемът с демокрацията. Като класов инструмент тя не може да засяга равно класово неравни хора. Робовладелската демокрация работи прекрасно за робовладелците, феодалната демокрация работи прекрасно за феодалите и т.н.  Проблемът на либералната демокрация е, че просветителите, нарочно или по незнание, я обявиха за класово универсална. И трябваше да минат почти два века, за да им каже Ленин за какво става дума. И болшевиките бяха единствените, които открито и справедливо обявиха, че тяхната демокрация не е за всички, а само за определена класа.

47
Новините от деня … / Re: Всички чакат Путин
« -: Февруари 09, 2024, 10:46:29 »
Как по-директно?

"Вие", с хитра усмивка, не е достатъчно директно на това ниво. Трябваше да изложи някои факти, ако има такива. Или поне да каже "имаме категорични доказателства, че сте вие". Широката публика няма да разсъждава с часове в тоалетната каква е била дълбоката му мисъл. Широката публика иска нещо по-убедително. В края на краищата, освен витиевати дипломатически намеци и увертюри, които правителствата ще разчетат правилно, това интервю е и удобен повод за широка пропаганда. А то не бе конструирано за лесно смилане от ограничения западняк.

48
Новините от деня … / Re: Всички чакат Путин
« -: Февруари 09, 2024, 09:58:35 »
Путин изнася блестяща лекция по история на Русия, на Карлсън.

Което беше излишно. Оставяме настрана, че това са общоизвестни факти, На запад няма да се осмисли, както и фактът, че индиректно се използват исторически доводи, че държавата Украйна е измислена. Сега я има и е на картата. Подобни доводи могат да извадят десетки държави за десетки свои съседи. Нямаше нужда да се впуска толкова подробно в историята.
Иначе в интервюто имаше само един интересен момент - преговорите в Турция, на които украинците са се съгласили на отстъпки. Другото, в общи линии, беше спрете да ги подкрепяте, вървите към икономически колапс, дайте да се договорим и да живеем дружно. Имаше възможност да забие няколко топки на янките, например за Северен поток, но не го направи. Да, направи някои "хитри" намеци кой го е направил, но това не бе достатъчно. Трябваше директно да ги обвини. Те никога не биха изпуснали подобна "топка". Даже ще си я измислят, ако трябва да уязвят геополитическите си врагове. Видимо не желае да конфронтира сериозно Запада, многократно заяви, че е готов на преговори с отстъпки. Каквото и да означава това. Интервюто не е никаква "бомба", освен самият факт, че се интервюира Путин. Всичко, казано от него, е казвано стотици пъти от руската страна от Майдана насам. Така го виждам аз това "историческо интервю". 

49
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 08, 2024, 18:37:41 »
Цъ!
Масовото гласуване означава повечето ако не всички да са преставени*. Да се сърдят на себе си като направят грешен избор и по този начин да са по-отговорни към изборите. Най-важното -"Responsibility".


Ами аз това казвам. В БГ-то има къмто 120 партии. Вариантите при масово гласуване са само няколко и можеш сам да ги разиграеш, Във всеки случай, ако всички негласували отидат да гласуват, но не за сега представените парламентарни партии, защото са разочаровани от тях, гласовете за герп и пепетата пак си остават най-много, а в парламента ще се "представят" още пет партии. Процентите нямат никакво значение и сглобка може да се направи вместо от две, от пет-шест. Не е да не сме го виждали.

50
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 08, 2024, 16:45:45 »
Ами ако гъбарите/дебилите вземем, че гласуваме масово за ГЕРБ и/или ППДБ к'во прайм, а? Към 60% сме негласуващите. Смятай какво комфортно мнозинство в НС и оттам за правителство бихме осигурили на който и да е.

Ааа, не! Няма такива фюлми. Масово гласуване означава да се гласува само за БСП или поне за Възраждане. Даже за ИТН е проблемно да се гласува "масово". Щото БСП може да не влезе в парламента. А масовото гласуване "не подкрепям никого" е направо смърт за ентусиастите.

51
Какъв чай - бял, зелен, улонг, пу ер, нещо от ърл грейовете?

Зависи от гъбата. Всяка иска различен чай.

52
Първо слагам тях в мазнината. Когато им се изпари водата и реално започнат да се пържат, добавям другите зеленчуци.

Със зеленчуците се добавя чаена лъжица чай и супена лъжица супа. Солта е на вкус.

53
У нас … / Re: И сега? …
« -: Февруари 04, 2024, 10:55:48 »
Няма да влизам в идеологически спор, но съчетанието "либералфашистка" е очевиден оксиморон, не може нещо да е либерално и едновременно фашистко, едното противоречи на другото.

В инструментариума на политологията не е оксиморон. Защото в политологията "фашизъм" е по-широко понятие от германския националсоциализъм и италианския фашизъм. Да не говорим, че има страни с демократична вътрешна и фашистка външна политика и страни с вътрешна фашистка и външна демократическа политика. Например в края на двайсетте и началото на трийсетте години наричат западните демокрации "социалшовинисти", което тогава е равнозначно на социалфашисти.. А в България комунистите определят земеделците като "аграрфашисти".

54
По света … / Re: САЩ
« -: Февруари 03, 2024, 17:26:31 »
Едно нe можe да му се отрече: Не знам дали е играел покер, но блъфът му 1962 г. мина. САЩ изтеглиха тихомълком ракетите си от Турция и се отказаха да нападат Куба.

Това е вярно, но именно то преля чашата за Хрушчов. Защото СССР изтегли ракетите от Куба с гръм и трясък, което западната пропаганда разтръби като победа, а САЩ изтеглиха ракетите от Турция тихомълком и никой не разбра. И досега малцина знаят, че са го направили. Според руските историци Хрушчов е обещал на Кенеди да не разтръбява за американското изтегляне и така пропагандно е понесъл негативи. Иначе, да, блъфът му беше практически успешен, но пропагандно - провал. И точно той му изяде главата. В СССР това не се възприе като политическа победа.

55
Да не би в Горна баня да празнуват Сретение?

Не ги знам какво празнуват, ама не ходят в църквата, а се събират в банята. Горнобанска му работа.

56
Тъй като Петльов ден се празнува най-вече във варненското село Голица, а важна част от ритуала включва петел, с ваше позволение ще разкажа от къде идва това.

Интересно. А каква е връзката между варненското село Голица и софийската Горна баня? Щото и там празнуват 2 февруари, ама без петли и турци не споменават.

57
Държанието й на крякаща кокошка срещу президента е поредната грозна черта в неадекватно й поведение на "лидер".
Надявам се Р. Радев да успее с политическия си проект, защото, първо, е показал от коя страна на политическия спектър стои и второ, това (според мен) означава масивен отлив от БСП, с което яко ще изкриви рамките на картието.


Вчера гледах и слушах всички неадекватници от БСП, които се изредиха по всички телевизии да пригласят на Пеевски. Жалка картинка! Такова ниско ниво на интелект никога не е имало в ръководството на тази партия. Нито в комунистическото, нито в социалдемократическото ѝ крило. Допълнителен масивен отлив от БСП няма да има. Няма накъде повече. Тя достигна максималното си електорално ниво. При 60-70 000 члена (на книга) 200 000 гласа са даже много. БСП никога няма да се възроди. Политическата история не познава партия, която да е слязла от 1 милион гласа на 200 000 и после да се върне пак на 1 милион. Може да качва по 20-30 000 гласа, но това не е съществено. И БСП трябва да пали свещи, че близо 3 милиона българи не гласуват, защото никога няма да влезе в парламента. Но БСП няма да изчезне. Ще я има и съм убеден, че често ще я взимат в управленски коалиции за "социален" цвят и мирис.

58
Не знам откъде идва това презрително отношение към WiKi.

Oт чисто позьорство. "Аз знам всичко, а това е за идиотите". Но бъди сигурен, че презрението към Викито е обратнопропорционално на интелекта. За това, което имам претенциите че знам, Викито предлага сериозно инфо. Под някои дописки има по една страница референции.

59
У нас … / Re: И сега? …
« -: Януари 29, 2024, 09:12:15 »
Не им вярвам на добрите намерения.

Всяко нещо, което се предлага като "улеснение" и "в полза" на индивида, улеснява десетократно нечии други съмнителни намерения.

60
Теми на форумците … / Re: СТАЛИН
« -: Януари 28, 2024, 22:04:55 »
По прочутия 58 член

Да, прочут е, но малцина са го виждали на живо.  За протокола сме длъжни да отбележим, че прочутата статия 58 има 20-ина алинеи, които включват всякакви антидържавни престъпления от бягство на военнослужещи, през фалшификация на валута, финансови спекулации, саботаж, антидържавна пропаганда и т.н, и т. н. и т.н.
Затова не е достаъчно да се каже "осъден по статия 58", а по коя по-точно алинея от този член. Историята е привлекателно хоби, но трябва да се знае каква е била политическата ситуация в СССР 20-е и 30-е години. А тя изобщо не е била розова. Борбата с контрареволюцията и троцкизма е била жестока, с всичките му салтанати, като подмолни организации, политически убийства, саботажи и открита антидържавна дейност. Всяка държава има право да се защитава от контрареволюция. В интернета има подробна информация за 58 статия. Не е зле да я погледнеш.

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 171