Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 10, 2024, 21:55:59

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - пешo

Страници: 1 ... 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50
2761
Цитат
Да, проблемът на екологията е цената.
Цената е проблем не на "екологията", а на шведските тоалетни.

Как се образува ена цена е друг проблем.
Трети проблем е, че наричаме разни неща "екология", сеено сме Боко, само дето той им вика "археология".
Ех, позволих си да се изразя по-лежерно, разчитайки на по-интелигентен читател, пък то ...
Да бъда точен : "Проблем на съобразения с екологичните норми начин на живот е, че е скъп и труднодостъпен за хора с нисък жизнен стандарт, каквито са мнозинството в България."

2762
Да, проблемът на екологията е цената. Екологията се оказва достъпна само или предимно за богатите общества. За бедните екологията означава преди всичко лишения.

2763
Не, става въпрос за екология.

2764
По света … / Re: САЩ
« -: Август 23, 2019, 17:24:46 »
И ти му повярва ?

2765
Цитат
О, вероятно и ти си престанал да ползваш тоалетна  :clap-3332:

не виждам връската.
Щото не ти изнася да я видиш. А тя е очевадна - става въпрос за това, къде да се изливат фекалните води - в пречиствателна станция или директно в морето-окен à la Грета.

2766
По света … / Re: САЩ
« -: Август 23, 2019, 17:13:43 »
Цитат
оранжевият олигофрен отмени посещението си ф Дания(по покана на кралицата на тая местност), защото датчаните не щат да му продадат Гренландия.
Шири се теорията, че ключът за отмяна на визитата тръмпова в Дания, е в бараката на срещата Путин-Макрон.

2767
Теми на форумците … / Re: БРЕКЗИТ
« -: Август 23, 2019, 16:58:48 »
Цитат
Evgeny Morozov (Russian: Евгений Морозов; Belarusian: Яўгені Марозаў; born in 1984) is an American writer and researcher from Belarus who studies political and social implications of technology. He was named one of 28 most influential Europeans
:m1728:

2768
Все пак, внимавай, щото ....


2769
Грета Тунберг :bravo-1290:
О, вероятно и ти си престанал да ползваш тоалетна  :clap-3332:

2770
Установените факти са следните:
Докторът не е бил до детето, а до шофьора.

установените факти са, че бабата се е намърдала в линейката, където определено няма място. докторът очевидно не е имал лиценз за бабоуспокоител и, за да не ходи пеш, е седнал където може.

шофьорът също не е имал необходимия лиценз.
Освен това лекарят и шофьорът са преценили (съвсем правилно !), че всеки опит бабата да бъде изкарана от линейката, където не ѝ е мястото, ще доведе до цигански бунт, на каквито вече сме се нагледали предостатъчно, до насилие, побой, трошене на линейка и т.н.

2771
Цитат
Първо, "военен комунизъм" е евфемизъм за "военна икономика". Това е разговорен конструкт...
Не, не е така. Но не виждам никакъв смисъл да ти го обяснявам - отваряш браузера, питаш гугъля и нещата може би ще ти станат по-ясни.

2772
У нас … / Re: АвтоМото
« -: Август 23, 2019, 09:44:41 »
Цитат
излиза че е по-евтино да вземеш такси
Екологията е скъпо удоволствие.

2773
Предполагам, че бабата е очаквала лекарят да направи оноваа,което е виждала по докторските сериали - кислородна маска,"система" и т.н.
Напоследък куцо, кьораво и сакато си въобразява, че разбира от медицински грижи повече от лекарите. Оше малко ще поискат да влязат в операционните и да дават акъл 'режи тък, режи там....".
Не че и лекарите нямат трески за дялане, ама все пак, ако ми се случи нещо, предпочитам да ме лекува доктор, а не бабата от как-му-беше-името на селото.

А пък заканата да съди болницата, щото нямала нужната подготовка баш за нейната внучка - нямам думи.

2774
А ти си правиш някакви волни интерпертации.
Нито в САЩ, нито в ОК има 'военен комунизъм", защото ги няма присъщите на ленинова Русия елементи
- национализация на промишлеността
- национализация на банките и конфискация на влогове
- трудова повинност
- конфискация на селскостопанската продукция над определена минимална норма
и т.н.


Айде, малко инфо :

Её характерными чертами были крайняя централизация управления экономикой, национализация крупной, средней и даже мелкой промышленности (частично), государственная монополия на многие продукты сельского хозяйства, продразвёрстка, запрет частной торговли, свёртывание товарно-денежных отношений, уравнивание в распределении материальных благ, милитаризация труда.

Сега, ако имаш представа как са функционирали икономиките на Германия, Англия и САЩ по време на 1СВ и ги съпоставиш дума-по-дума с това определение, с удивление ще откриеш, че "Военен комунизъм" напълно отговаря на икономическата политика на участниците в 1СВ. Нещо повече, "военният комунизъм" е повторен от Англия и САЩ и по време на 2СВ, и то с още по-централизирани и силови мерки.
Шо бързаш да напишеш глупост и да се изложиш ?
Кога в САЩ е имало национализация на едрата, средната и дори дребната промишленост ? Това не го е имало дори в нацистка Германия. Или пък забрана на частната търговия ?

2775
Цитат
Альо, какъв комунизъм те бори в САЩ или GB?
Военен.
Ти верно не знаеш. :blurry_drunk-2127:
А ти си правиш някакви волни интерпертации.
Нито в САЩ, нито в ОК има 'военен комунизъм", защото ги няма присъщите на ленинова Русия елементи
- национализация на промишлеността
- национализация на банките и конфискация на влогове
- трудова повинност
- конфискация на селскостопанската продукция над определена минимална норма
и т.н.

2776
Безкласово, но не и безкастово общество, в което кастите бяха не по-малко значими от класите. Общество на равните, в което, според крилатата фраза на Оруел, някои бяха по-равни от другите. Икономическо развитие на догонващ принцип, при това - само в някои направления.

Айде, поредната глупост и общи лафове! Какви касти, какви пет лева! Има ли общество без ръководен елит? Или "каста"? Колко бяха "по-равните" в България, например, сравнени със сегашните? Една шепа хора! И стига с тая икономика! Затвори си очите, представи си, че СССР е бил под най-жестоки икономически санкции от 1917 година и пак попитай защо "догонвали". Същото важеше и за България. Ти не си чувал за КОКОМ, например, нали? Не знаеш, че важеше до началото на 90-те, нали? Не знаеш, че там влизаха десетки хиляди стоки, технологии и тн., нали? Е, как можеш да очакваш тогава нормално развитие на една икономическа система, която е изолирана от всичко и трябва да разчита само на своя ресурс?
Изглежда не разбираш, че основна причина за макар и едностранчивото икономическо и технологично развитие на СССР (и НРБ покрай него), беше тъкмо изолацията, КОКОМ-ът. Ако не бяха те, щяхме да си внасяме компютрите и да изнасяме компоти.

2777
Други теми … / Re: За ПолитГюбрето!
« -: Август 21, 2019, 11:23:19 »
Президентът Радев от самото начало дава ясни сигнали, че не е 'човек на БСП' и въпреки това (а може би - и затова) продължава неотменно да се радва на одобрение от над половината електорат. Очаквам с лекота да се пребори за нов мандат.
Назначаването на К Методиев ми изглежда ход в посока на меритокрацията, спомената по-горе и силно одобрявана от мен. При сегашното състояние на тотална безидейност и безпринципност, царяща в значимите политически партии, няма нищо срамно да отидеш там, където се надяваш да реализираш по-добре себе си и идеите си.

2778
Реалността беше доста по-различна.

Кое ѝ беше по-различното? Че и доста?
Безкласово, но не и безкастово общество, в което кастите бяха не по-малко значими от класите. Общество на равните, в което, според крилатата фраза на Оруел, някои бяха по-равни от другите. Икономическо развитие на догонващ принцип, при това - само в някои направления.

2779
Цитат
Че е възможно да се построи безкласово, социално справедливо, икономически развито общество.
На думи - да. Реалността беше доста по-различна.

2780
Цитат
Експериментът умре и никой не се готви да го възкреси. Експериментът почна с Ленин. Никой не може да ме убеди, че някакво ГОЕЛРО, си е струвало жертвите...
На хората им е непоносимо да си признаят, че са тичали в грешна посока 70 години. Е, българите по-малко, ако това може да е успокоение.
Самият факт, че в Русия не се вдигна пролетариата да си защити "съветската власт" трябва да ви говори нещо.
:way_to_go-1308:

2781
Цитат
Футболът за национални отбори си има други интересни неща за гледане, ама за тех си требват повече от три мозъчни гънки.
Пристрастеността към гледане на футболни срещи по телевизора, демек запалянковщината, говори за липса на повече от три гънки. А запалянковщината на живо говори за липса и на третата. Затова и т.нар, 'футболни агитки' са сбирщина от дебилни нискоинтелигентни дегенерати.

2782
Цитат
Има толкова много да се прочете, а имаме само 24 часа.
Не съжалявай, че не си прочел всичко. Ако беше успял, щеше да се изправиш пред неимоверно количество противоречиви и взаимнозиключващи се версии за каквото и да било - от историята до здравословния начин за приготвяне на палачинки.

2783
няма "неолиберална демокрация".
Има либерална демокрация, която е неутрална спрямо съществуващия на нейния терен икономически модел, доколкото той може да е секакъф между двете екстреми по оста welfare state--------------------------neoliveral shite.

Има и неолиберализъм, който може да си бръмчи както ф условията на либерална демокрация, така и въф политически формати од сорта на "нелиберална демокрация"(illiberal democracy wtf), мека/полумека/твърда диктатура,  практикувани ф Русия, ф егрека на Пища Орбан, въф Филипините и на още неколко места.
Заглавието е на автора, значи той така вижда нещата. Човекът е нашенец, живеещ от много години в САЩ, най-най-демократичната държава и същевременно вероятно най-неолибералната.

2784
По света … / Re: Икономически новини
« -: Август 16, 2019, 17:52:52 »
Излиза, че фирмите ги е страх да инвестират, затова теглят кредити с (все още) положителна лихва, които после връщат в банката на депозит с (вече) отрицателна лихва.

Конгениална конструкция.

2785
Цитат
Гринго, ограниченията (квотите) са за вноса (продажбата).
Това да му го обясниш на онци, дето меша мерцедесите и марулите.

А идеята да се наложат ограничения на производството с цел бизнесът да се изнесе в друга страна е дебилна (много меко казано).

2786
Имаш страна, която произвежда автомобили и страна, която не произвежда. С какво ограничаването на производството на автомобили в едната страна ще подпомогне другата, която не произвежда ?
Разбирам, че ти задавам въпрос с повишена трудност, но опитай да помислиш.

ПП. Виждам, че си намесил изкореняването на лозята. Върни се назад във времето, спомни си тов. Андропов и пак помисли.

2787
Изгледах интервюто на Спицын. Несистематизирано, свободен полет на мисълта из историята от началото на 20-и век. Не научих нищо ново за самия Лев Давидович, нито пък чух стройна формулировка що е то троцкизъм като идеология или политика. За неотроцкизма пък - хептен. Само дето Чубайс бил неотроцкист.

Е, имаше някакъв намек, че неотроцкизмът бил нещо като ултралиберализъм, ама не стана ясно какво и защо.

2788

оттатък, още в стария форум, мисля циско беше изнесъл сентенцията защо германия е добре, а гърция - зле: щото има квоти за селскостопанска продукция, а няма квоти за автомобили. немците тяхното си пазят, а на чуждото му слагат оглавник, за да може и дойче земеделието да просъществува.
Ако въпросният циско си беше припомнил, че Гърция не произвежда автомобили, вероятно нямаше да сътвори тази мъдра сентенция.
_______
Фирмин,
Вероятно с тази притча да внушиш, че който не владее елементарна аритметика си плаща ?
Съгласен съм.

2789
По света … / Re: САЩ
« -: Август 16, 2019, 16:46:45 »
ъхъ, щото ако си некъф куейкър, пуританин или од друг некомонформистки християнски десен, ти си престъпник ф очите на британската власт и е фтвой интерес да се разкараш од острова и да си купиш билет за кораба до територията Масачузетс.  Билета ще платиш с труд, система известна като indentured servitude.
Освен споменатите, по тази система са били разкарвани и осъдени криминални, продавани на търгове след пристигането, обикновено за по 10 години indentured servitude, което не е точно робство, но е доста близо.

2790
Извади го одтам, че е нехигиенично, човекът е мъртъф сепак. И не е троцкист, нито нео, нито палео.
Но пък често наднича от някои мнения тук.

2791
Така и не разбрах каква Европа искате.
Федерация или Европа на нациите в която пенсионерите си остават в националните държави да пазят националните ценности, а младите се изнасят да бачкат и живеят в 2-3 най развити европейски държави?
И аз попитах, ама отговор няма.

2792
Прочетено в мрежата. Цитирам целия текст, защото е от личен блог.
Цитат

През 1992 година издателството "Free Press" публикува книгата на Francis Fukuyama озаглавена "The End of History and the Last Man", която е развитие на идеите от есето му "The End of History", публикувано през 1989 година във външнополитическото списание „The National Interest”.

В книгата Фукуяма развива тезата, че с победата си в Студената война над комунистическата идеология, господстваща в СССР, западната либерална демокрация се легитимира като венец в развитието на политическата идеология в човешката история, с което настъпва и "Краят на историята", т. е. достигнат е краят на историческата идеологическа еволюция на човешкия род, а с това и универсализацията на западната либерална демокрация като висша форма на управление на политическия, икономическия и социалния живот.

В книгата си Фукуяма развива четири основни концепции:

1. Историята трябва да се разглежда като еволюционен процес.

2. "Краят на историята" не означава край на историческите събития.

3. Съществува известен песимизъм относно бъдещето на човечеството, като се имат предвид проблемите му с овладяването и контролирането на технологичното развитие.

4. "Краят на историята" означава либералната демокрация да възтържествува като универсален модел на управление. Няма да има прогрес от либерална демокрация към алтернативна система на управление.

От тогава се случиха много неща и както се казва "изтече много вода". Преди всичко "либералната" идеология мутира в "неолиберална". За много хора е загадка каква е точно разликата между либерализма и неолиберализма и аз ще се опитам с няколко думи да дам пояснения по въпроса.

Според моето разбиране на дефиницията на либерализма, в морален аспект той е основан на хуманните идеи на християнството и следва от земната мисия на Христос да поеме върху себе си греховете на хората, сочейки пример за живот, посветен на любовта към ближния и грижа за благоденствието на страдащите.

В икономически аспект либерализмът насърчава освобождаването от ограничения на индивидуалната свобода, основаваща се на свободна конкуренция, саморегулиращ се свободен пазар и златото като основа на валутната система.

В политически аспект либерализмът се базира на вярата в прогреса, природната доброта на човешката раса и автономността на индивидуума със защитени политически и социални права.

Либерализмът признава важната роля на държавата за решаването на социалните, расовите и други проблеми, които по една или друга причина съществуват в човешкото общество.

Неолиберализмът е форма на либерализма, която безусловно подкрепя индивидуалната икономическа свобода и свободния пазар. Основни цели на неолиберализма са приватизация и дерегулация. Модерната политико-икономическа теория на неолиберализма пропагандира: свободна търговия в глобален мащаб; свобода на движението на стоки, капитали и хора; приватизация на индустрията, обслужването, селското стопанство, медицинското и социалното осигуряване; минимална интервенция на държавата в бизнеса; намаляване на обществените разходи за социални цели и т. н.

Вижда се, че неолиберализма обръща далеч по-голямо внимание на свободата на индивидуума да напредва в икономическо и социално отношение, отколкото на отговорността му за икономическото и социално благоденствие на неговите събратя. Според мен основната причина за това е, че в развитието на теорията и практиката на неолиберализма основна роля играят представителите на англосаксонския протестантски елит, за които – въз основа на протестантската етика – икономическият успех на личността е дар от Бога за нейните превъзходни лични качества като трудолюбие, постоянство, пестеливост и разумно отношение към семейството и себеподобните (т. е. към онези индивидууми, които демонстрират подобни богоугодни качества).

Ако разгледаме по-важните събития, станали в света след публикуването на "Краят на историята ...", може би ще успеем да си обясним защо светът се разви по път, далеч по-различен от този, предначертан му от Фукуяма, и се стигна до провал на либералнодемократичния идеологически модел.

Разпадането на СССР и на социалистическия лагер е едно от най-значимите политически събития в съвременната история на човечеството. То доведе до драстичното зачеркване от бъдещето на политико-икономическото развитие на света на един експеримент, провеждането на който бе съпроводено с неимоверни човешки жертви, но който също така издигна една изостанала страна до ранга на глобална суперсила, както във военно, така и до голяма степен в икономическо отношение.

Ликвидирането на експеримента се осъществи под надзора на "прелатите на църквата на либералната демокрация" с цената на загубата на огромно материално богатство и мизерията на милиони човешки същества! Резултатът от прехода от тоталитарния социализъм към либералната демокрация е повече от мизерен. Само в няколко страни от СССР и бившия социалистически лагер бе установено нещо подобно на либерална демокрация, като тези страни постепенно се "свличат в пропастта на авторитарната контролирана демокрация". Повече от половината от страните, наследнички на съветската империя, си останаха тоталитарни държави, каквито си бяха.

Икономиката на бившите социалистически страни беше подложена на грабителска приватизация, като най-модерните предприятия бяха изкупени от външни корпорации, а останалите, поради естествената липса на вътрешни капитали, бяха продадени на безценица на безскрупулни елементи от държавната номенклатура.

Отварянето на границите на страните от бившия социалистически лагер и СССР доведе до гигантско изтичане на интелектуален потенциал от тези държави, което ги обрече на дълговременно, ако не и на перманентно, положение на колониална периферия на развитите страни на Запада.

В същото време единствената останала световна суперсила реши, че е получила възможност за безразделно господство в света. Тя се опита да моделира света по собствената си идеология или по-точно по идеологията, която би утвърдила господството на управляващата я олигархия за следващото столетие. Използвайки събитията от 11 септември 2001 г. в Ню Йорк, като съвременен Пърл Харбър, военно-промишленият комплекс на САЩ започна "Глобална война срещу терора" (ГВТ), която официално целеше "либерализацията и демократизацията" на страни, богати с природни ресурси, но много далеч по национален опит и традиции от идеите на либералната демокрация. Резултатът от този опит за социално инженерство е загубата на трилиони долари, гибелта на милиони хора по света и тълпи от мигранти, напиращи по сухопътните граници на Европа, търсейки спасение от мизерията на войната! В същото време финансово-промишлената олигархия на САЩ, в преследването на по-големи печалби, постепенно ликвидира индустриалната база на страната, изнасяйки редица производства в страни с по-евтина работна ръка, с по-ниски изисквания за безопасност на труда и липсващи или силно занижени екологически регулации на производството.

"The United States Has Passed a Point of no Return." By Andrew J. Bacevich
Великото възмездие - поглед назад от средата на столетието.
http://www.informationclearinghouse.info/51992.htm

Европейският съюз със своите наднационални структури като че ли в най-висока степен отговаряше на амбициите на идеолозите на "неолибералната демокрация". Създавайки директиви и закони, бюрокрацията в Брюксел непрекъснато ограничава правата на националната държава, като в същото време осигурява свободата на движение на частния капитал във и извън Съюза, както и свободното движение на работната сила вътре в рамките на ЕС. Последното доведе до перманентно изтичане на интелектуална енергия във вид на икономически мигранти от по-слабо икономически развитата периферия на Съюза към по-силно развитите райони, което им осигурява превъзходство в следващите етапи на развитие на науката и икономиката. "Наливането" на финансови средства в периферните държави на ЕС не може да се използва ефективно главно поради липсата както на умни и образовани политици и държавни ръководители, така и на квалифицирана и интелектуално издигната работна ръка, която непрекъснато "изтича" към развитите райони на Съюза.

В крайна сметка провалът на либералната или по-точно на неолибералната демокрация изглежда очевиден. Причината за това според мен е, че експериментът се провеждаше от световната финансова и корпоративна олигархия преди всичко в интерес на нейните печалби и господство. Осигурявайки свободно придвижване по света на капитали и производствени мощности, олигархията си осигури най-изгодни условия за експлоатация на глобалната работна сила и огромен пазар на произвежданите стоки. Защитата на държавата в областта на условията за труд и екологията беше заобиколена, оспорвана или просто ликвидирана. В резултат на това днес няколко десетки от най-богатите хора по света притежават толкова богатства, колкото притежава половината от населението по земята.

Идеологическата безпътица на неолибералните демократи е очевидна. Те може би наистина се оказаха в края на идеологическата си еволюция, но нерешените социални, екологични и политически проблеми тежат като непоносимо бреме на управляващия истаблишмънт на колективния Запад. САЩ се разтърсват от политически, социални и расови напрежения. Европейският съюз, който изглеждаше като идеалния субект на либерално-демократическата идея на Фукуяма, е изправен пред първото напускане на организацията на една от най-развитите страни в съюза, а част от бившите социалистически страни неудържимо се свличат в пропастта на авторитаризма.

Провалът на политико-икономическата идеология на либералната демокрация поставя на дневен ред нуждата от нова доктрина, която да насочва народите в тяхното политическо, икономическо и социално развитие. В тази насока като че ли започва да се проявява нарастващата икономическа мощ на Изтока, който предявява претенции да поеме инициативата от Запада за бъдещия прогрес на човечеството.

"Brzezinski's Warning to America" By Mike Whitney
Либералният световен ред, който господстваше от края на Втората световна война е в състояние на бърз колапс.
http://www.informationclearinghouse.info/51430.htm

След войната Япония изобрети икономическия модел на т. н. “state-guidedmarket capitalism", което ще рече "Държавно ръководен пазарен капитализъм". Когато СССР и социалистическия лагер се разпаднаха, японците предложиха на държавите от провалилия се "реален социализъм" да се възползват от техния опит за развитие, но новоизлюпените демократи предпочетоха либералния модел на Запада. Японският модел вече бе възприет от
Южна Корея и останалите "азиатски тигри". Този икономически модел на развитие позволи на тези страни да ликвидират своята колониална икономическа изостаналост и да се превърнат във водещи икономически сили в района си.

През 90-те години Международният валутен фонд (МВФ) успя да убеди тези държави да отворят финансовите си системи за западните банки, което позволи на финансовите спекуланти на "неолибералния демократичен финансов модел" да нахлуят в техните финансови системи и да предизвикат азиатската финансова криза от края на 90-те години.

Най-голямото разочарование на пропагандаторите на либерално-демократичната идея е Китай. Използвайки самозаблудата на либералните демократи, че икономическата демократизация и развитието на частната инициатива неизбежно ще доведе и до политическа либерализация, колективният Запад с ентусиазъм се запретна да помогне в изграждането на икономиката на един, както се надяваха, нов демократичен Китай с безкрайни възможности за експлоатация на евтина работна ръка и огромен пазар.

Ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП) стимулираше ентусиазма на либералните демократи, стараейки се да модернизира и развие икономиката на страната, внимателно избирайки от идеологията на либералните демократи тези елементи, които осигуряваха ефективно социално и икономическо развитие и управление на държавата. Ръководството на ККП осигури механизъм на смяна на личностите на върха на управленческата пирамида в Китай. То разви концепцията на Мао за "връзката на масите с Партията", стимулирайки творческите възможности и ентусиазма на широките народни маси, вслушвайки се в техните искания и предложения, осигурявайки ефективна обратна връзка за корекция на управленческите си решения. Постепенно се допусна развитието на частни предприятия и неправителствени организации (НПО), като дейността на последните внимателно се насочва към решаването на социалните и организационни проблеми на общественото развитие.

Специфичното за китайския икономически модел е, че 80% от банките са контролирани от държавата, както и структурообразуващите корпорации. На практика държавата, чрез банковата си система, финансира основната част от индустрията, с което гарантира финансовата ѝ стабилност. С други думи държавата е източник на парите (тя ги печати) и може да реорганизира или ликвидира всяка една фирма или бизнес, изпаднали във финансови проблеми, в зависимост от това кое е от по-голяма полза за обществото. В същото време ККП осигурява възможността за възникване и процъфтяване на частни предприятия и корпорации, с което ККП гарантира възможността за най-активната и творческа част от населението да достигне завидни материални успехи. Друга важна особеност на китайския модел на икономическо развитие е, че ККП допуска и дори приветства чужди инвестиции в икономиката на страната, но при условие, че китайският бизнес участва в управлението на съвместните предприятия и китайската страна има достъп до използваните технологии.

Ползвайки се от техническото "knowhow" на Запада, ККП вече стимулира активното развитие на изследователската и научна дейност както в държавните, така и в частните корпорации. Например в проклетата от правителството на Тръмп корпорация "Huawei" почти половината от служителите се занимават с научнотехническо развитие, в резултат на което корпорацията заема водещо място в телекомуникационната индустрия, а Китай е вече на първо място в света по брой на научни публикации и патенти.

"Neoliberalism Has Met Its Match in China" By Ellen Brown
Вместо да се опитваме да разрушим китайската икономическа система, може би би било по-полезно да се опитаме да приложим по-ефективните ѝ индустриални и финансови решения;
http://www.informationclearinghouse.info/52075.htm

Забележка. Много полезна информация за особеностите на китайската икономическа, социална и политическа система се съдържа в книгата:

"The Dictator's Dilemma: The Chinese Communist Party's Strategy for Survival" By Dickson, Bruce J.

През последните 20 години Русия решително се отклони от пътя на неолибералната демокрация, която през 90-те години за кратко време беше възприета от истаблишмънта на прехода. Причината е, че, изпълнявайки съветите за реформи на своите западни ментори, Йелцин и неговата команда доведоха страната до опасността пред разпад и неизбежно слизане от пиедестала ѝ на велика сила дори в регионален мащаб. Достигна се дотам, че наскоро президентът на Руската федерация Владимир Путин, в едно свое интервю във Financial Times, обяви на всеослушание смъртта на неолиберализма като политическа идея и форма на държавно управление! За мен обаче все още си остава загадка какъв е моделът на икономическо, социално и политическо развитие, избран от днешния истаблишмънт на Русия.

"Is Vladimir Putin right about the death of liberal democracy?" by Paul Thomas
https://www.noted.co.nz/currently/world/vladimir-putin-death-liberal-democracy-is-he-right/

Известна светлина по въпроса за пътя на развитие на Русия, избран от днешното ѝ ръководство, хвърля много интересното интервю на Александър Дугин пред "Нова телевизия“:

“Мозъкът на Путин” в "Ничия земя" (07.10.2017)
https://www.vbox7.com/play:6216703935


2793
Това ще го изгледам обезателно - дано най-после чуя смислено обяснение що е то неотроцкизмът.

2794
По света … / Re: САЩ
« -: Август 15, 2019, 17:58:37 »
Цитат
PS A може би се бъркате с Австралия - там са изпращани осъдени криминали от Великобритания?
И в днешните САЩ са изпращани 'криминали'. И са били продавани в робство.

2795
Цитат
Но не и по този начин, по който [Европа] беше „единна“ досега.

А по кой ?

По другия !
Има различни 'други' начини. Най-известните са федерализацията и 'Европа на нациите'(орбанизъм). Някой от тях ли имаш предвид или предлагаш трети път ?

Същият въпрос и към Джиджи, която бурно подкрепи идеята ти.

______

И още един въпрос, пак към нея - какъв е смисълът да съществуваш 'без претенций' ?

2796
Цитат
Но не и по този начин, по който [Европа] беше „единна“ досега.

А по кой ?

2797
Цитат
Драги Ринго, не можеш да очакваш излъчване на очарование от другите тъдява, след като насочваш рогца и говориш за обсесии в два постинга...
 8)
Проблемът на немалко хора е, че се считат за последна инстанция или за незаконни деца на таваг. Зевс (който и да е този) и повлияни от роб-прес, декламират "умни мисли" ала назначенците на Паразитите в Брюксел.
Ако има нещо, което очаквам, то е известно разширяване на твърде тясното русло, в което тече мейнстриймът на форума.
За хората, считащи се за последна инстанция, си съвсем прав. Само дето не са от посочения от теб спектър, а по-скоро от противния.

2798
Присъединих се към този форум, защото ми се стори, че тук публиката е малко по-интелигентна.  Очевидно съм се лъгал - тук доминира обсесивна истерия.

2799
По света … / Re: Китай
« -: Август 14, 2019, 15:51:56 »
Интересен поглед и коментар за Хонг-Конг от руснак, който живее там

дет се казва - фюи

https://vk.com/wall288925483_584794
:way_to_go-1308:

2800
А защо не само "има как", но и не трябва да бъдем занимавани с конкретиката на нинови-динови и пр., otvrat по-горе ясно, точно и кратко е написал:
Цитат
квинтесенцията на социалдемокрацията е пълно съглашателство с експлоататорските класи
"Защото са социалисти".
"Катраник", както вече е писано преди повече от век.
Глупост е написал. И ти подир него -
По тази причина ПЕСовците имат точно толкова "принос", вина тоест, за разсипването на ЕС и покрайнини, колкото и ЕНПейците.
Обсесиите замъгляват мисленето.

2801
Цитат
темата не е за Нинова или поне няма да се намери връзка с нея
Няма как в тема, в която се дискутират Маркс и Ленин да не се намери връзка с Нинова.

2802
Въпросният Енгелс е само поредният спекулант-катастрофист-апокалиптик.

2803
Цитат

Вашингтон, САЩ 12 Авг. 2019, 22:05
Корабите са заснети от Слънчева и хелиосферна обсерваторията (SOHO) на НАСА, не се знае защо инопланетяните идват при нас

Изучавайки снимки, разпространени от НАСА, изследователите са достигнали до извода, че към нашата Земя пътува цяла флотилия от кораби на извънземни. Снимките са направени от Слънчева и хелиосферна обсерваторията (SOHO) на НАСА. На снимките се виждат необичайни огънчета, чиято природа към момента не е ясна. Учените на НАСА се въздържат от коментари. Камерата на спътника SOHO откри голямо количество огънчета, които са били заснети. В канала си Strrtcap1 в Youtube изследователи публикуваха видое със снимките на огънчетата, представяйки своите предположения. Според уфолозите, обектите, попаднали в кадър, категорично не са със земен произход. Вероятно, обсерваторията случайно е заснела полет на извънземни кораби. Подобни флотилии на НЛО не за първи път се наблюдават на снимки, направени от апарата SOHO, припомнят изследователите. Някои са на мнение, че огънчетата са резултат от някаква авария на телескопа причинена от магнитна буфря. Други направиха предположение, че корабите по време на движението си са се разделили на групи. Едната е поела към Земята, а другата към Слънцето. С какви намерения извънземните пътуват към Земята не е известно.
Превод и редакция: БЛИЦ

Прочети повече в Blitz.bg: https://blitz.bg/lyubopitno/ufolozi-kosmicheska-flotiliya-na-izvnzemni-leti-km-zemyata_news690754.html?fbclid=IwAR1kgIDT_UWbSqhIVi5-1ssNBE9VJ0L3osFEmXqRX7luY-kxD29IUgLrhw0

2804
Теми на форумците … / Re: За РобПрес - 2
« -: Август 12, 2019, 23:37:07 »
специално за кръвното доктори са ми казвали, че е танто за кукуригу - първо се вдига малко, после диуретичният ефект се задейства, изчуруликваш се и това е.

захар - никога не съм си пиел кафето със захар. нито с цигара.
Губиш. Цигара с утринното кафе действа благотворно на перисталтиката.

2805
току-що родих ена протестна песен срещу Истанбулската конвенция:

Истанбулската конвенця,
Истанбулската конвенця,
Истанбууулската конвенця,
Истанбулската конвенця!

Протестната песен се пее по мелодията на "Ех да бех богатско чедо, Буроф да ми беше дедо...".
:way_to_go-1308:

2806
Джиджи
Аз слава Богу съм далеч от прокурорската далавера, но да попитам.
Противниците на Гешев кого предлагат и с какво той е по-добър от Гешев.
Много резонен въпрос. Въпреки че нямат процедурно право да предпожат кандидатура, и левите, и десните, и бесните - всички можеха да обявят в публичното пространство свой фаворит. Но не го направиха (май само една файтонна партия издигна кандидат).
Защо ?

2807
Но държавата наистина харчи пари за здравеопазане и образование(не зная колко, но не са малко) и след това готовите специалисти отиват да се реализират в богатите държави.
Получава се България плаща за специалисти, които след това ще работят и плащат данъци на друго място.
Ясно е че за тях е по-добре, но образованието им е платено от нас.
Изучих се и не отидох в богата държава, а се прибрах в България, въпреки предложено друго. И не само аз, ами и още един инженер телекомуникации доведох безплатно, со все образование и вече опит. Държавата рече, фи, не ми трябвате. При тогава на практика монополна структура на БТК, работа по профила няма. Директор на БТК в Пловдив е електрикаджия, човешки ресурси завежда любовницата му, която половин час търси кабел за компа, белким направи кандидатът тест! Даже назначен, инженер къща не храни, щото заплатата му е къде 17 долара. Месечно. А телекомът си върви напред, не чака никого, вчерашните знания са като шума - донякъде полезни само.
Оглеждаш се, ослушваш се и отваряш куфара.
Да, позната ми е тази амалгама от усещане за свръхзнаичмост и елементарна 'погоня за длинним рублем'. Срещал съм я неведнъж в коментари на емигранти.
Времената, за които говориш, бяха на поголовно приватизиране на ИТ отрасъла и десетки хиляди отпаднахме от държавната хранилка и се впуснахме в свободно плуване. Много бяхме, щото допреди 89-а имаше т.нар. скрита безработица, демек всякакви КНИПИТУГА-НИПИГА, в които получаваха заплата 250-300 човека, пък работа вършеха 25-30. Някои станаха успешни частници, други станаха продавачи на чорапи на пазара "Ив. Вазов", трети (като мен) се преквалифицирахме, мнозина като теб избягаха. Някои от вас се аклиматизираха, други - не. Помня, един получи работна виза за Австралия, но не можа да си намери работа и се върна. Други се върнаха от САЩ и Канада. Някои се преквалифицираха там - един колега от ЦИИТ, например, години наред разнасяше пици, друго инженерно семейство държи под наем една турска обществена пералня в Лондон.

Като казах Лондон, та се сетих. Преди десетина години една друга приятелка, емигант в UK от успешните, преподавател в Оксфорд, ми беше раказале, че и там над 50% от дипломираните висшисти под 30 години не могат да си намерят работа по специалността и се препитават с каквото дойде. Но не заявяват претенциозно "държавата не ни иска", ами търсят, ровят, упорстват.

Впрочем, причините за този срив от 90-те, както и за емигрантския наплив, аз намирам в системата от преди 89-а, онази на Т.Ж., когото толкова хора били споменавали с добро. Системата на затворена държава, на изходни визи, на нерентабилна икономика ...

Хайде, че стана дълго.

2808
Цитат
Глупости си написал, с извинение.

Кое от написаното не е вярно? Кое ти се вижда глупаво? Това, което не ти отърва, предимно. Нали?
Вземи, че си прочети писанието отново. Бавно и без емоции. И сам ще разбереш, че си сътворил глупост.

2809
Цитат
Морал в разказаната история няма.
Аха. Аз пък помислих, че това е поредната "поучителна история" и се чудех каква поука да си извлека.
Може би съм станал твърде мнителен за тези има-няма 30 години,  през които кога прикрито, кога съвсем директно се сипят обвинения как България била 'прокудила' два милиона. Щото аз под 'България' разбирам нас, тези, които останахме тук да си изкарваме хляба и да реализираме себе си и мечтите си.

Ами ... Правилната поука си си извлякъл. Наистина България прокуди тези стотици хиляди или дори милиони свои чада. Защото не спази "договора" си с тях.
......
Глупости си написал, с извинение.

2810
Цитат
Морал в разказаната история няма.
Аха. Аз пък помислих, че това е поредната "поучителна история" и се чудех каква поука да си извлека.
Може би съм станал твърде мнителен за тези има-няма 30 години,  през които кога прикрито, кога съвсем директно се сипят обвинения как България била 'прокудила' два милиона. Щото аз под 'България' разбирам нас, тези, които останахме тук да си изкарваме хляба и да реализираме себе си и мечтите си.

2811
По света … / Re: САЩ
« -: Август 09, 2019, 09:05:33 »
Цитат
Горе се спомена, че от т.н. Squad трите са от Америка. Ами не. Едната е от Сомалия друга от Пуерто Рико. Пуерто Рико е всичко друго но не и Америка. След като не избират никой в конгреса. Е верно им дават паспорти с орлето, а на БГ с всичкото лизане няма безвизов режим. Да сме точни!
Като ще сме точни - да бъдем. Alexandria Ocasio-Cortez не е от Пуерто Рико, родителите ѝ са. Родена е в Бронкс.

2812
:m1728:
Изводът - да свалим (още!) изискванията за прием в университетски програми, ако искаме да задържим българите в България
А, не, детенцето имаше достатъчно бал за много от университетските програми, но си искаше една определена. Понякога не става, това е.
Да де. Не става и в резултат - целият род в чужбина. И кого да виним за това ? В смисъл, какъв е моралът от разказаната от теб история ?

2813
Цитат
Миналата година съседчето от старата къща завърши училище. Детенце като капчица, ушиха му розова рокля с черни дантели, отпразнуваха абитуриентската вечер. На детенцето не му достигнаха някакви стотни за университетската програма, в която искаше да се запише. Гаджето й - неин съученик - беше вече приготвил куфара, тя метна в него една по-длъжка жилетка и заминаха за Германия. Там нещо не им хареса, драснаха в Лондон. Работят и двамата, видяха някоя паричка по джобовете и рекоха, че път назад не виждат, там ще учат. Майката на девойчето, която дотогава работеше в по-близка държава, за да може да плаща за лечението на баба й, порева малко, пък си взе паспорта и драсна за Лондон, оставяйки майка си на грижите на сестра си. Намери си работа за седмица. Преди месец замина и бащата на девойчето, великолепен спец в земеделския сектор, без работа няма да остане. Лелята на девойчето като принц Чарлз ще дочака майка им да умре, и ще си стегне багажа за към при тях - сама жена какво ще прави в празна къща.
:m1728:
Изводът - да свалим (още!) изискванията за прием в университетски програми, ако искаме да задържим българите в България

2814
По света … / Re: САЩ
« -: Август 07, 2019, 14:59:59 »
Цитат
На въпроса на гринго: Да , всичко ме касае. Не се чувствам happy , че говернмента трепе по света и с мойте такси

Щом е така, не е ли по-логично вместо да се изтрепвате взаимно, да се емнете и да изтрепете говернмента?

2815
По света … / Re: САЩ
« -: Август 07, 2019, 13:46:46 »
....

Както го засегнах въпроса преди, някой се чуди защо загиват невинни в тези масови убийства? Опитват се да намерят решение в следствието, а не в причината.
Отговорът е: че няма невинни.
Е как така? Ето как:
Плащаш такси на говернмента, той убива милион чужденци и хиляди местни, и всеки се досеща, че може и така. Кво му плащаш? Храсталака се прибра в Kennebunkport.
Нали нямаше такова вълнение когато храсталака нападна Ирак?
Срещу  войната в Афганистан беше против само една congresswoman от Калифорния, Окланд.
Плаща се и за пасивността. По подобен начин българите плащат, че им взеха държавата и бенефитите.
Интересен подход.
Ти, лично*, чувстваш ли се достатъчно виновен, че да бъдеш разстрелян от всеки случаен психопат ?

______
* - нали живееш в САЩ ?

2816
Цитат

Основните цели пред ПП „Няма такава държава“ са:

-засилено участие на гражданите във вземането на решения чрез преки допитвания до народа;
-смяна на избирателната система от пропорционална към мажоритарна с абсолютно мнозинство в два тура;
-намаляване на броя на народните представители в парламента от 240 на 120;
-реално въвеждане на възможността българските граждани да могат да гласуват и дистанционно, по електронен път, на избори и референдуми;
-въвеждане на задължително гласуване на изборите и референдумите;
-пряк избор от гражданите на директорите на областните дирекции и на началниците на районните управления на МВР;
-пряк избор от гражданите на Главния прокурор на Република България.
-пряк избор от гражданите на Омбудсмана на Република България;
-цялостно реформиране на пpaвooxpaнитeлнaтa cиcтeмa и ycтaнoвяване на реално въpxoвeнcтвo нa зaĸoнa;
-премахване на партийното влияние върху правосъдната система;
-реформиране на системата на общественото здравеопазване и осигуряване на свободен и равнопоставен достъп на всички граждани до адекватни и качествени медицински услуги;
-осъществяване на aдминиcтpативна реформа чрез намаляване на бюрокрацията и въвеждане на eлeĸтpoннo yпpaвлeниe, неутрализиране на мoнoпoлнитe и ĸapтeлнитe cтpyĸтypи и създаване на условия и механизми, които да предотвратяват появата на нови;
-реформиране на образователната система и въвеждане на cтaндapти, oтгoвapящи нa съвременните изисквания и пазара на труда;
-защита на семейството и семейните ценности;
-осигуряване на достоен живот чрез достойни доходи, гарантиране на човешките свободи и личната неприкосновеност и сигурност;
-засилване ролята нa Република Бългapия в cтpyĸтypитe нa Eвpoпeйcĸия cъюз и пълнoпpaвнo члeнcтвo в Eвpoзoнaтa, включване на страната в Шeнгeнското споразумение и Бaнĸoвия cъюз на ЕС.
Някой не разбрал? :bigok:  Или против?   :blush-3296:
Благодаря за цитата, Джиджи, нямаше да си направя труда да го търся.
По първите осем позиции - категорично против (е, за 120-те народни представители не съвсем), обсъждано е надълго и широко около референдума му.
Останалите са повече или по-малко прах в очите, неизпълними момински мечти.
Но пък - привлекателни.

2817
Не, това в никакъв случай не е вярно. Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.
А ти па си много убаф!

:yes-1289:

2818
Този висок процент мога да си го обясня единствено с традиционния български (еснафски) морал, според който да се говори за пари е неприлично.
Всъщност, парите са изключително важни за българина - прост пример е истерията, разгоряла се съвсем наскоро около морския туризъм в Бг - там доминираща тема беше цената на чадъра на плажа. И нито дума за морето, пясъка, слънцето ...

2819
На 5 август 1998 почина Тодор Христов Живков.
Добър или лош, хората все още го помнят, и споменават с добро.
По-правилно е да се каже "някои хора го споменават с добро".
А най-правилно "умните и честни хора го споменават с добро"  :angry-smiley-014:
 :way_to_go-1308:
Не, това в никакъв случай не е вярно. Не е възможно човек, споменаващ с добро правешкия хитрец, както и режима му като цяло, да е умен.

2820
Цитат
въпросът всъщност е защо има работа само там.

Не, не е там въпросът. Работа има навсякъде, но не е тип чиновническа (офисна) - маса, стол, компютър. Нямаш си представа колко трудно е да се намери плочкаджия или арматурист в малък град.
И заплащането е по-ниско.

Аха, и на този арматурист как ще му осигуриш работа през цялата година? Или на плочкаджията? Или там каквато още професия си избереш?

А това с масата, стола и компютъра изобщо не си заслужава да се коментира.
Имаш погрешна представа за живота в по-малките градчета като, например, Дряново или Елена или Котел - и там хората постоянно строят или ремонтират.

За масата стола и компютъра - само един коментар: мислиш ли, че в настоящия форум има поне един участник, който извършва друг тип дейност ?

Страници: 1 ... 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50