Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 11:46:22

Автор Тема: Технологична Сингулярност  (Прочетена 27131 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #60 -: Март 02, 2019, 17:19:58 »
Кажи сега какво е ентропия. С думи прости. Не ти искам формули. Формулите и аз не ги помня, че съм ги учил преди 20 г. и нагоре.

 :smokin:

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #61 -: Март 02, 2019, 17:37:48 »
И какво за този чичко, Калинчо?
Щото и аз мога да перкам картинки
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #62 -: Март 02, 2019, 17:42:42 »
Ставаше въпрос за забравени формули, а картинката с надгробния паметник изглеждаше най-лесна за пускане.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #63 -: Март 02, 2019, 17:51:46 »
Ставаше въпрос за забравени формули, а картинката с надгробния паметник изглеждаше най-лесна за пускане.
Добре.
Ориентирай народонаселението за формулите, моля.
Или да гадаем по картинка?
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #64 -: Март 02, 2019, 18:27:36 »
Формулата беше някакъв опит за шега по темата, че започнаха колеги да я вземат много на сериозно и персонално.
S е ентропията, к - константата на Болцман, w - (да кажем архаично) термодинамична вероятност.
Друго искаше да каже колегата, свързано е с понятието, но наистина формулата не е най-важното.
Оставени да се развиват по естествен начин, нещата се стремят към състоянието с най-голяма вероятност - равновесието (това е състоянието с максимална ентропия). В контекста на дискусията - към смъртта, защото всичко което отъждествяваме с живот е в някакво неравновесие. Трябва да има нещо, което да извежда от покоя, равновесието. Природните закони в днешната им трактовка не включват такова нещо.
Дискусионна е темата, защото зависи докъде слагаш граница на системата. При системата нахранена котка ентропията намалява, в системата котка-мишка обаче се увеличава....

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #65 -: Март 02, 2019, 18:44:32 »
Благодаря за определението в класическата физика.
Хайде сега да го погледнем на Макро ниво - галактики, галактически кубове.
И после да го опишем на Микро ниво - кварки, квантова гравитация.
И да пропуснем църковните песнопения, если можно!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #66 -: Март 02, 2019, 19:05:14 »
Увисваш брат. Никой не те кара да се повтаряш, а да се аргументираш.
Но ако не желаеш - твоя воля.
Аргументите за всекиго са различни. Когато говорим за хипотези, предположения, вярвания, неизследваеми (поне засега) неща, това могат да бъдат и това са аргументите.
Ти не смяташ моите аргументи за аргументи. Хубаво. Аз също мога да приема или да не приема твоите аргументи.
Какво е живот и какво е съзнание няма и не може да има единно, непоколебимо и догматично определение. Но е ясно, че това са две различни неща.

А ако толкова те бъркат моите виждания, обсъждай тези въпроси с Кайли (оттам тръгна спорът). С нея може и да се разберете и съгласите.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #67 -: Март 02, 2019, 19:11:49 »
Благодаря за определението в класическата физика.
Хайде сега да го погледнем на Макро ниво - галактики, галактически кубове.
И после да го опишем на Микро ниво - кварки, квантова гравитация.
И да пропуснем църковните песнопения, если можно!
И на макро, и на микрониво сме много, много далеч от каквото и да е познание. С това, което днес наричаме познание, не можем да си обясним нищо. А когато решим, че сме си обяснили нещо, след 2 или 5 г. откриваме още някаква прашинка знание, която прави вчерашните гениални теории на пух и прах.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #68 -: Март 02, 2019, 19:19:40 »
Аргументите за всички са еднакви.
"хипотези, предположения, вярвания, неизследваеми (поне засега) неща" не са аргумент и няма как да бъдат.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #69 -: Март 02, 2019, 22:31:42 »
Съвременната фундаментална наука отдавна го кара само на такива "аргументи" - измислят си някаква глупост с много струни, червееви дупки, тъмни и още по-тъмни материи, и измерения (като Кайлините), и казват "А докажи, че не е вярно". Алхимици с дипломи.
Относно аргументите - аргументите за всички са различни. За мен аргумент е нещо, което може да се провери, и което остава непроменено, независимо от новите открития.
Когато ми кажат, че Вселената е на 5 млн. г., след 10 г. - че е на 17 млн. г., след още 10 г. - че може и да е на 40 млн. г., това значи, че знаят за Вселената точно толкова, колкото знае средностатистически плочкаджия.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #70 -: Март 02, 2019, 22:34:56 »
Според теорията на Маркс, държавата трябва да бъде премахната.
Работническата класа не можа да се справи с тази задача.
Едрият капитал имаше интерес от държавата докато беше национален.
Сега започва най интересната битка, наднационалният капитал срещу държавите.
Да видим дали ще му провърви повече, отколкото на работническата класа.
От диалектическа гледна точка, капиталът има предимство оперирайки в планетарен мащаб.
Малко е вероятно, поне на този етап, да се появи обща планетарна държава която да му се противопостави.

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #71 -: Март 02, 2019, 22:41:52 »
Обикновения плочкаджия има по подредена представа за вселената.
Не му се налага на всеки няколко месеца да измисля нещо ново да не го забравят и пропуснат със хонорара.
Съвременната наука наблегна на рекламата вместо на трудните и неблагодарни разработки.
Цял живот работиш и може да не стигнеш до нищо, а така излизаш в медиите, пляскаш нещо и да му мислят тия дето трябва да те оборят.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #72 -: Март 02, 2019, 22:43:07 »
Съвременната фундаментална наука отдавна го кара само на такива "аргументи" - измислят си някаква глупост с много струни, червееви дупки, тъмни и още по-тъмни материи, и измерения (като Кайлините), и казват "А докажи, че не е вярно". Алхимици с дипломи.
Относно аргументите - аргументите за всички са различни. За мен аргумент е нещо, което може да се провери, и което остава непроменено, независимо от новите открития.
Когато ми кажат, че Вселената е на 5 млн. г., след 10 г. - че е на 17 млн. г., след още 10 г. - че може и да е на 40 млн. г., това значи, че знаят за Вселената точно толкова, колкото знае средностатистически плочкаджия.

Науката винаги го кара на аргументи. Някакви. Квито има - таквиз.
И мен не ме кефи "генийчето" Айнщайн с неговата ОТО, дето ни убива от всякъде.
Ама дай по-читава! И ако може без другаря господ и други подобни например другарите извънземни.
Живеем в сложна структура и се опитваме да рзберем какво аджеба става. Но не е лесно...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #73 -: Март 02, 2019, 22:50:20 »
Другарят господ е просто разновидност на другарите извънземни.
За живота знаем много и нищо,за разума нищо.
Едната теория за разума и божията искра е като бензиновия двигател, иска искра от свещ.
Другата като дизелов, при определени условия се се самозапалва.
Всичко което знаем за вселената все още е теория, налучкване.
Много проби и грешки, за сега само грешки.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #74 -: Март 02, 2019, 22:57:43 »
Quote (selected)
Всичко което знаем за вселената все още е теория, налучкване.
Много проби и грешки, за сега само грешки.
Поне не ги горят по площадите...
Трудно вървят нещата, ама бутат масло там завалиите.
Сега е една мъка - на всяка пета приказка "ние не знаем". Върви някакво пречупване в "науката", за мен това си е една тиха революция. Може би скоро ще преодолеят Айнщайн. А може би не...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #75 -: Март 02, 2019, 23:00:57 »
От диалектическа гледна точка, капиталът има предимство оперирайки в планетарен мащаб.
Главите на едрите капиталисти обаче са като главите на всички хора - имат по една, не е "в облака" и отрежеш ли я, не пораства отново.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #76 -: Март 02, 2019, 23:02:17 »
Там се говори, че влияят други политкоректни фактори.
Хитлеристите са загърбили изцяло теорията на Айнщайн и на база Планк са стигнали много далеч.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #77 -: Март 02, 2019, 23:08:59 »
Сега е една мъка - на всяка пета приказка "ние не знаем". Върви някакво пречупване в "науката", за мен това си е една тиха революция. Може би скоро ще преодолеят Айнщайн. А може би не...
:way_to_go-1308:

Аз предпочитам откровеното "не знаем" пред надутото "знаем", когато всъщност им е мъгла.
Пречупването в науката следва пречупването в обществото, а не обратното, както мисли Енгелс (от форума).
Ако глобалистите бъдат победени, съм сигурен, че и айнщайновите свети догми ще бъдат разбити. Както и политкоректните екзекутори на Джеймс Уотсън.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #78 -: Март 02, 2019, 23:10:02 »
И на макро, и на микрониво сме много, много далеч от каквото и да е познание. С това, което днес наричаме познание, не можем да си обясним нищо. А когато решим, че сме си обяснили нещо, след 2 или 5 г. откриваме още някаква прашинка знание, която прави вчерашните гениални теории на пух и прах.

Начи много шизофренично изглеждаш отстрани, аз затова спрях да те закачам, не ти е лесно и на теб...
От една страна си напълно наясно, че нищо не знаем, съвременната наука нищо не знае и даже онова, което уж знае, утре ще го обърне на 180 градуса.
От друга страна не спираш да кяфкаш срещу мен и срещу всякакви представи, различни от научната.

Ако не се стегнеш малко и не влезеш в съзнание да осъзнаеш, че просто да знаеш, че нищо не знаеш, и в същото време да отричаш всичко, което в момента не знаеш, няма да си завършиш ентропията плавно.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #79 -: Март 02, 2019, 23:13:00 »
От диалектическа гледна точка, капиталът има предимство оперирайки в планетарен мащаб.
Главите на едрите капиталисти обаче са като главите на всички хора - имат по една, не е "в облака" и отрежеш ли я, не пораства отново.
Затова достъпът до космическия транспорт преминава постепенно от държавни в частни фирми, при това финансирани от държавата.
След време ще могат да транспортират главите си на по сигурно място.
Не случайно Мъск е взел на мерник Марс.
А пролетариатът е толкова зает да решава национални проблеми и идентичности, че няма да усети как капиталът ще се възползва от планетарния си мащаб.
Пролетариатът не е дорасъл до планетарно обединение и планетарна държава, за разлика от капитала който вече оперира планетарно.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #80 -: Март 02, 2019, 23:13:06 »
За мен аргумент е нещо, което може да се провери, и което остава непроменено, независимо от новите открития.
Това не е аргумент, рожбе, а просветление. Или озарение.
Знам, че си скаран с дефинициите, ама има онлайн тълковни речници, английските са много добри.
Само озаренията са вечни, аргументите ... кой беше рекъл, че човек може да докаже всичко, стига да подбере необходимите за това аргументи...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #81 -: Март 02, 2019, 23:18:05 »
Ако не се стегнеш малко и не влезеш в съзнание да осъзнаеш, че просто да знаеш, че нищо не знаеш, и в същото време да отричаш всичко, което в момента не знаеш, няма да си завършиш ентропията плавно.
Добре, душа, права си. Срещу такава чудесно подредена и ясна мисъл дума не мога да кажа  :beer-405:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #82 -: Март 02, 2019, 23:18:26 »
Quote (selected)
Аз предпочитам откровеното "не знаем" пред надутото "знаем", когато всъщност им е мъгла.

Тъкмо това е съвременната наука, която с радост наричаш "примитивна".
Работи с квото има - затова и сме на никъде все още.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #83 -: Март 02, 2019, 23:21:17 »
Кайли, покрай науката разцъфнаха много наукоподобни паразити.
Като всеки паразит,те са склонни да убият гостоприемника.
После ще разцъфнат на друго място, по друга форма.
Шарлатани винаги е имало и винаги са били по-близо до елита от истински знаещите и можещи хора.
Хората нанауката се занимават с нея, не се разхождат по медиите, не снимат филми за "откритията си".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #84 -: Март 02, 2019, 23:24:09 »
Quote (selected)
Пречупването в науката следва пречупването в обществото, а не обратното, както мисли Енгелс (от форума).
Върху обществото оказват въздействие технологиите, а теоретичната наука, за разлика от приложната почти не въздейства на обществото.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #85 -: Март 02, 2019, 23:28:54 »
Ми аз ти го казах два пъти по два различни начина.
Да знаеш, че интелигентен е не оня, който се е наблъскал догоре със знания и се е омазал до ушите с наука. А оня, който не се бои да приема различното.

Ти, драги, твърдиш, че науката не знае и не знае, че не знае.
От друга страна скачаш срещу всяка хипотеза, идея, теория и представа, различна от онова, което предлага науката. Същата тая наука от по-горе.

Тоя начин на мислене какво може да бъде друго освен шизофрения?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #86 -: Март 02, 2019, 23:33:14 »
Quote (selected)
Хората нанауката се занимават с нея, не се разхождат по медиите, не снимат филми за "откритията си.

Ааааа, снимат! Снимат! За радост на 80%-ците като мен.
Викат им популяризатори.
И с думи прости, вместо с формули и с малко ръкомахане се опитват да обяснят на мен идиотчето що е то Вселена.
Не е лесно, но тук-там се получава. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #87 -: Март 02, 2019, 23:36:03 »
Грешиш, Кайли. Скачам срещу безрезервното доверие в непроверени неща.
И срещу хората, които вместо да четат, гледат само картинки и клипчета.
Нямам теб предвид, разбира се.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #88 -: Март 02, 2019, 23:36:33 »
Съвременните леви са с дребнобуржоазно мислене, те нямат намерение(нито възможност) да ликвидират капитала.
Правят само жалки опити да го ограничат и да изпросят още няколко сребърника от него в полза на прекариата.
Една лява партия на власт, може да оперира само национално.
Което я поставя в много неизгодно положение, спрямо вече планетарния капитал.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #89 -: Март 02, 2019, 23:49:28 »
Quote (selected)
Скачам срещу безрезервното доверие в непроверени неща.
Скачай. Като загасят ламБата спри да скачаш.

Така се движи науката - теоретични постановки, експерименти, доказателства.
Но ако имаш по-добри идеи препоръчвам ти мин.съвета - с Баце много ще си тичате. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Mr. Blue

  • Гост
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #90 -: Март 02, 2019, 23:56:18 »
 :m1302: :t26102:

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #91 -: Март 02, 2019, 23:59:19 »
Има една много готина книга на Лем - "Завръщане от звездите".
Quote (selected)
— Не, Наис; моля те само да ми кажеш: двадесет и шест хиляди ита много ли са?
— Не разбирам. Хел, трябва да дойдеш…
— Колко време може да се живее с тези итове?
— Колкото искаш, та нали нищо не се харчи. Но да оставим това. Хел, ако дойдеш при мен…
— Почакай. Колко ита харчиш на месец?
— Различно. Понякога двадесет, понякога пет или дори нищо.
— Аха. Благодаря.
Отново затворих телефона. Нищо не харчат за живеене?… В този миг това ме интересуваше най-много. Означава ли това, че някои неща, някои услуги са безплатни?
Отново телефонът.
— Тук е Брег.
— Говори рецепцията. Калстерът на ваше име пристигна от Омнилокс. Изпращам ви го горе.
— Благодаря… Ало!
— Да?
— Плаща ли се стаята?
— Не.
— А в хотела… има ли ресторант?
— Да, четири. Да ви изпратя ли закуската в стаята?
— Добре. За храната плаща ли се?
— Не. Калстерът ви е вече горе. След минута ще ви донесат и закуската.
https://chitanka.info/text/1789-zavryshtane-ot-zvezdite
След 20-30 години, следствие на развитието на технологиите, такова бъдеще ще бъде технически достъпно.
Само технически, за политически имам някои съмнения.
 :m1731:

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #92 -: Март 03, 2019, 00:05:07 »
:m1302: :t26102:
Това пък какво беше?!
Спорим. Има разни аргументи тук-там.
В резултат - Джиджи на квадрат.
Кой къде е сбъркал?
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #93 -: Март 03, 2019, 00:07:36 »
Грешиш, Кайли. Скачам срещу безрезервното доверие в непроверени неща.
И срещу хората, които вместо да четат, гледат само картинки и клипчета.
Нямам теб предвид, разбира се.
А ти кой си, байно??? А? Един,  който знае всичко, гледа на боб, на пъп, на какво?
Откъде знаеш ти кой в какво и до каква степен вярва?
А ти в какво вярваш? В абсолютната непогрешимост на дребнавата ти гледна точка?
Кой си ти, те питам, и откъде накъде си въобразяваш, че знаеш повече от мен и че си чел повече от мен и че си получил по едни или други пътища повече информация от мен?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #94 -: Март 03, 2019, 00:21:31 »
А ти кой си, байно??? А?
Сещам се за едно също толкова интелигентно озарение на Радан Кънев "Кой си ти, бе, БайХуй ?"  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #95 -: Март 03, 2019, 00:30:18 »
Quote (selected)
Скачам срещу безрезервното доверие в непроверени неща.
Скачай. Като загасят ламБата спри да скачаш.

Така се движи науката - теоретични постановки, експерименти, доказателства.
Но ако имаш по-добри идеи препоръчвам ти мин.съвета - с Баце много ще си тичате. :)

Като цитираш, цитирай коректно:
От друга страна скачаш срещу ...
Цитат на: Nor1
Скачам срещу безрезервното доверие в непроверени неща.

И дали ламБата е загасена или не, въобще не ме интересува. Aко ти вярваш или не вярваш според ламБите, и това си е твой проблем.
Пък препоръките ти ме интересуват още по-малко от проблемите ти.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #96 -: Март 03, 2019, 00:33:13 »
Quote (selected)
След 20-30 години, следствие на развитието на технологиите, такова бъдеще ще бъде технически достъпно.
Това няма значение. Както няма значение че утре най-новия талафон щял да е със 797 камери и ще се навива като вестник.
Важното е фундаменталният пробив в науката. Както навремето Нютон е "пробил" Птоломей, после Айнщайн "пробива" Нютон, но пък става една каша с Нилс Бор и компания.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #97 -: Март 03, 2019, 00:34:40 »
Quote (selected)
След 20-30 години, следствие на развитието на технологиите, такова бъдеще ще бъде технически достъпно.
Това няма значение. Както няма значение че утре най-новия талафон щял да е със 797 камери и ще се навива като вестник.
Важното е фундаменталният пробив в науката.
:way_to_go-1308:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #98 -: Март 03, 2019, 00:35:33 »
А ти кой си, байно??? А?
Сещам се за едно също толкова интелигентно озарение на Радан Кънев "Кой си ти, бе, БайХуй ?"  :nuts:
Да, приляга ти
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #99 -: Март 03, 2019, 00:46:15 »
Пак обърка озаренията и измеренията  :yes-1289:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #100 -: Март 03, 2019, 00:47:27 »
Quote (selected)
След 20-30 години, следствие на развитието на технологиите, такова бъдеще ще бъде технически достъпно.
Това няма значение. Както няма значение че утре най-новия талафон щял да е със 797 камери и ще се навива като вестник.
Важното е фундаменталният пробив в науката.
:way_to_go-1308:
Фундаменталните пробиви обикновено ги финансира държавата.
Предвид, че държавата облага с данък хората, а роботите са освободени от такъв, държавата в бъдеще ще има все по малко пари за фундаментални изследвания.
Обратно капиталът ще става все по богат от държавата, но той е свикнал държавата да  плаща за фундаментални изследвания.
Но не пропуска да ги използва за увеличаване на печалбата си.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #101 -: Март 03, 2019, 00:51:59 »
Quote (selected)
Фундаменталните пробиви обикновено ги финансира държавата.
Нищо подобно!
Истинските пробиви държавата или ги приема някак, или ги покрива.
Тесла е пример за втория вариант.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #102 -: Март 03, 2019, 00:58:21 »
Мики, какво мислиш за немската наука от средата на 19-ти век до края на ВСВ ?
Според мен немците в този период осъществяват гигантски научен бум. На какво според теб се дължи това ?
Въпросът е и към всички други, разбира се.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #103 -: Март 03, 2019, 01:05:27 »
Мики, какво мислиш за немската наука от средата на 19-ти век до края на ВСВ ?
Според мен немците в този период осъществяват гигантски научен бум. На какво според теб се дължи това ?
Въпросът е и към всички други, разбира се.

Немската наука и до ден днешен си е на ниво.
Съчетана с ресурсите и възможностите на Русия - това е най-страшният кошмар на наглосаксите.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #104 -: Март 03, 2019, 01:10:51 »
Quote (selected)
Фундаменталните пробиви обикновено ги финансира държавата.
Нищо подобно!
Истинските пробиви държавата или ги приема някак, или ги покрива.
Тесла е пример за втория вариант.
В миналото нещата са били по различни.
Днешните изследвания са толкова скъпи, че се налага няколко държави да ги финансират.
Дори един човек да изведеш в космоса струва 80 милиона долара.
Много по реално достижимо в обозримо бъдеще е биологичното безсмъртие, отколкото фундаментален пробив във физиката.
Дори няма да се изненадам, ако бесмъртието се постигне по рано от управляемия термоядрен синтез.
Homo Deus. Кратка история на бъдещето:
http://4eti.me/homo-deus/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #105 -: Март 03, 2019, 01:16:16 »
Quote (selected)
Дори един човек да изведеш в космоса струва 80 милиона долара.
Това е по разценките на Росскосмос и то като за "приятел".
Да се надяваме че скоро НАСА и глупавите и фирми ще си поемат нещата по Станцията.
А има и още една сума по мои спомени. Немски университет, термоядрен синтез - 7 млрд. евро.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #106 -: Март 03, 2019, 01:29:55 »
Немската наука и до ден днешен си е на ниво.
Не се сещам за никакви техни научни и технологични пробиви след ВСВ, освен алгоритмите за аудиокомпресията на института "Фраунхофер". Автомобилните им манифактури въобще не ги смятам.

Но постиженията на учените и инженерите им особено при Третия Райх не мога да си ги обясня.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #107 -: Март 03, 2019, 01:35:33 »
Homo Deus. Кратка история на бъдещето:
http://4eti.me/homo-deus/
Благодаря. Долу на страниците има линкове за сваляне на 2 от книгите му на български  :way_to_go-1308:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #108 -: Март 03, 2019, 01:36:51 »
Quote (selected)
Но постиженията на учените и инженерите им особено при Третия Райх не мога да си ги обясня.
Какви пък постижения е имал Райха?
Да не би Фау-2 да имате предвид? :)
Щото за друго не се сещам. А във въпросната ракета е имало един единствен механизъм полезен за руснаците, ама няма да ви кажа кой.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #109 -: Март 03, 2019, 01:41:44 »
Какви пък постижения е имал Райха?
Много, много неща.
Възможно е даже много от тях да не са немски изобретения, а предоставени им от англосаксите, за да унищожат СССР.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #110 -: Март 03, 2019, 01:50:31 »
Quote (selected)
Много, много неща.
Е колко много неща?
Аз знам от тролобитите от другата страна, че Калашников краднал на Шмайзер автомата.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #111 -: Март 03, 2019, 02:04:36 »
Quote (selected)
Не се сещам за никакви техни научни и технологични пробиви след ВСВ, освен алгоритмите за аудиокомпресията на института "Фраунхофер".
Които не са били подобаващо оценени.
Не и преди пиратите да се възползват от тях.
Има цяла книга на тази тема, интересно е да се прочете, има я на английски и руски:
Quote (selected)
How Music Got Free:
The End of an Industry, the Turn of the Century,
and the Patient Zero of Piracy
Как музыка стала свободной.
Конец индустрии звукозаписи, технологический переворот
и "нулевой пациент" пиратства
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5638554
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #112 -: Март 03, 2019, 02:13:31 »
Ето едно от постиженията на германците - Процес на Фишер-Тропш е съвкупност от химически реакции, при които от въглероден оксид и водород се получава смес от (течни) въглеводороди.
Quote (selected)
Оригиналният метод е предложен от Франц Фишер и Ханс Тропш от Института „Кайзер Вилхелм“ в Германия през 1920-те години. Оттогава са предложени значителен брой подобрения и модификации. През Втората световна война в Германия, която е бедна на нефт и газ, но богата на въглища, процесът е използван за задоволяване на нуждите от течни горива. Около 9% от горивата в Германия по време на световната война са добити по този метод
https://bg.wikipedia.org/wiki/Процес_на_Фишер-Тропш
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #113 -: Март 03, 2019, 02:23:35 »
Имаше и един нашенец, или поне с нашенски произход дето там с едни пламъци...
Нещо като чиста енергия.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #114 -: Март 03, 2019, 02:49:44 »
Големият проблем е че с изключение на атомите реактори, останалата енергия пряко или косвено идва от слънцето или (химическа) от изгарянето на горива.
Все още нямаме надежден източник на енергия, от типа на термоядрената с която да се разгърнем поне в близкия космос.
Управляемия термоядрен синтез се оказа трудна задача за решаване.
Quote (selected)
Въпреки че процесът на синтез теоретично е познат от началото на 20-те години на миналия век, изследванията не са започнали сериозно до 40-те години, когато съветски учени разкриват дизайна си за реактор Tokamak – устройство, използващо силни магнитни полета, за да задържи горещи пластове плазма (около 280 милиона градуса по Целзий), генерирани от атомното сливане.
В продължение на почти 70 години дизайнът на Токамак е бил водещият кандидат за практичен термоядрен реактор, но устройствата от този тип все още се нуждаят от много повече енергия, отколкото произвеждат. Това е така, защото се нуждаят от огромна енергия, за да произведат магнитни полета достатъчно силни, за да задържат прегрятата плазма.
Най-дългата реакция на ядрен синтез до момента е само 70 секунди – постижение направено от корейския свръхпроводим реактор Tokachak Advanced Research (KSTAR) през 2016 г.
За да се справи с проблема с трайното запазване на температурата на плазмата, Lockheed Martin използва в реактора си CFR, нова магнитна технология, която произвежда много по-ефективно магнитно поле за плазмено задържане, което значително увеличава бета-лимита на реактора.
Ако проектът на Lockheed CFR бъде успешен, това би означавало промяна на парадигмата в енергетиката и революция по-голяма от изобретяването на парата или двигателя с вътрешно горене.
Понастоящем един CFR реактор е проектиран да произвежда 100 мегавата електроенергия – достатъчно за поддържане на 80 000 американски домакинства или удобно за захранване за самолетоносача Nimitz. Има дори и вълнуващи приложения за космически пътувания.
Това е от миналата година, не знам дали има развитие.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #115 -: Март 03, 2019, 02:56:14 »
Quote (selected)
Управляемия термоядрен синтез се оказа трудна задача за решаване.
Нищо подобно!
https://www.iter.org/mach/Tokamak

Мисля че някой ги спъва. И мисля че има нещо общо с перки и/или соларки. Или други глупости, ТЕЦ-ове например...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Иначе сам по себе си термоядрения синтез на отделни атоми вече е занимание и за любители физици, дори ученици.
Quote (selected)
B cвeтa нa нayĸaтa ce пoяви нoв пpeтeндeнт зa звaниeтo нa нaй-млaдия ядpeн физиĸ, ĸoйтo e пocтигнaл тepмoядpeн cинтeз. Toвa e 12-гoдишният yчeниĸ Джeĸcън Ocвaлд oт Teнecи, CAЩ. Дoĸaтo нeгoвитe cъyчeници, типичнo зa тaзи възpacт, игpaят ĸoмпютъpни игpи и глeдaт тeлeвизop, Джeĸcън e cглoбявaл ĸoмпaĸтeн peaĸтop зa тepмoядpeн cинтeз в cвoятa лaбopaтopия. Caмaтa лaбopaтopия ce нaмиpa в нeгoвaтa личнa cтaя зa игpи.
https://www.kaldata.com/it-новини/12-годишен-американски-ученик-сглоби-до-304680.html

Уeб пopтaлът Ѕсіеnсе Аlеrt пишe, чe Ocвaлд e зaпoчнaл cглoбявaнeтo нa тepмoядpeнaтa cи инcтaлaция, ĸoгaтo e бил eдвa нa 12 гoдини, нo нa 18-ти янyapи 2018 гoдинa, caмo няĸoлĸo чaca пpeди дa cтaнe нa 13, тoй oфициaлнo cъoбщи, чe e дocтигнaл пocтaвeнaтa цeл.
Πpeдишният peĸopд зa cглoбявaнeтo нa миниaтюpeн peaĸтop в дoмaшни ycлoвия пpинaдлeжи нa Teйлъp Уилcън, ĸoйтo пocтигнa пoдoбни peзyлтaти нa 14 гoдишнa възpacт.
https://i1.wp.com/www.kaldata.com/wp-content/uploads/2019/02/839.jpg?ssl=1
Само да добавя че това забавление не е чак толкова евтино.
Oбopyдвaнeтo зa нeгoвaтa дeтcĸa лaбopaтopия мy e cтpyвaлo $10 000.
 
« Последна редакция: Март 03, 2019, 03:03:24 от Engels »
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #117 -: Март 03, 2019, 04:27:04 »
Тази история с ученическите термоядрени реактори ми припомни за школата по квантова електроника към станцията на младите техници в Бургас преди повече от 40 години.
Ончо (Оник Читакян) ме беше хванал да му сглобя електронен автомат за поддържане курса на яхтата му по негова схема. Тогава за първи път заливах електронна схема с епоксидна смола. Беше много запален по яхтите. Може от него да съм се заразил, но първо си извадих свидетелство за правоуправление на морски плавателен съд до 10 бруто регистър тона(вече са увеличени до 20) и чак след това книжка за лека кола. Като чета сега за 50000 волта, тогава големият азотен лазер, който заемаше половин стая се захранваше от 100000 волтов рентгенов трансформатор (взет от стар рентгенов апарат). И като си спомня какви предпазни мерки се вземаха дори при изключено захранване (високоволтовите кондензатори имаха голям отстатъчен заряд).




"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #118 -: Март 20, 2019, 21:10:07 »
Quote (selected)
Изкуственият интелект на Европа ще бъде етичен

Даже не знам дали е за тук или в темата стамбулската .
След правите краставици, ще налагаме на ИИ и етични норми в противовес на такъв създаван в Китай и САЩ.
Джендъризация бате!

http://e-vestnik.bg/30000/izkustveniat-intelekt-na-evropa-shte-bade-etichen/

Quote (selected)
Европейското предложение: Изкуствен интелект, който уважава европейските ценности и е разработен така, че да не предизвиква нарочни или случайни вреди, дори когато с него работят хора с минимални или без никакви технически познания.


ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Технологична Сингулярност
« Отговор #119 -: Март 20, 2019, 23:13:19 »
Вместо бате Арни и Кристана Локен - терминатори-джендъри  :smokelots:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.