Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 17:47:24

Автор Тема: Не мога да не споделя!  (Прочетена 56004 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #360 -: Август 18, 2022, 13:13:40 »
Кой още ходи по нашто черноморие?фРуснаците, украинците и англичаните ги няма, кой остана?
Българи. На Созопол юли беше претъпкано. Определено е презастроено. Няма плаж за толкова хора. И паркинги няма и място където да се разходиш. Бетонната стена закриваща морето си стои. Слагаш чували с пясък по прозорците и черноморската граница е защитена. :pissed-891:
« Последна редакция: Август 18, 2022, 13:19:02 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Пенчо бре

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 705
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #361 -: Август 18, 2022, 14:41:33 »
Уф! Тва лодките /малки и големи/ ми остана неосъществената мечта в живота.
Най напред - бяха ме приели във ВНВМУ /така ли се казваше / Н. Й. Вапцаров - търговски флот. Бях си приготвил изискуемата мешка и в последната вечер преди  заминаването ми за Варна, се смениха стратегиите.
И си останах прозд  цивилен инджинерин, вместо капитан далечво плаване...заеби нататък!
.....
Много години след това имах възможност да избирам - или едно местенце на морето, с възможност за наместване на некква барака близо до брега и в последствие, евентуално да се доустрои и пообзаведе и с лодка...или тук около София - същото, но вече регистрирано, регламентирано, скромничко, но пък съвсем законно...но пък без лодка.
Пак много мислене и пак в последния момент си останах сухоземен плъх.
Ими нямах възможностите на човек нито като костовак, нито като царедворец, нито като станищовец, нито като гербераст.
Не съжалявам. Тва, което го казва Пенико, не е чак толкова сложно в БГ, но от София да маам 400 клм. за две седмици кеф - сложено на едната паланза и възможността кога ми кефне да паля и за 20-30 мин да съм нейде между Бистрица и Панчарево от другата страна на паланзата...ами надделя второто.
Останаха си мечтите.
Нямам, проблеми!
Водя се от максимата - "човек, който не иска нищо - има всичко!"
В замяна на пропуснатото, имах пък възможност да пообиколя света
 :bigok:

Привет, колеги!  :ok: И аз съм от "старите моряци", онези на Жоржи Амаду - Васко Москосо  де Арагаум -  капитан далечно плаване и Кинкас Беро Дагуа - патриархът на злачните места, с евтина проституция. Ех...

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #362 -: Август 19, 2022, 02:50:11 »
Кой още ходи по нашто черноморие?фРуснаците, украинците и англичаните ги няма, кой остана?
Българи. На Созопол юли беше претъпкано. Определено е презастроено. Няма плаж за толкова хора. И паркинги няма и място където да се разходиш. Бетонната стена закриваща морето си стои. Слагаш чували с пясък по прозорците и черноморската граница е защитена. :pissed-891:
Дъщерята и зетят изкараха последните 2 седмици на Юли в Св. Влас. Не е имало много навалица.  Езикът, който са чували навсякъде около тях е бил руски...може и украински диалект да е било - младите не са много спец, те са от "новите" пари, когато вече не се учеше руски в у-ще.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #363 -: Август 19, 2022, 07:23:46 »
Тази година няма туристи, включително и в Св Влас.
Руснаците намаляват от 2014 и сега ги няма, на руски говорят украинците даже помежду си.
Очаквахме западни туристи - предимно англичани, две години не ги пускаха заради ковида и  имаше много желаещи. Инфлацията обаче ги удари и се отказаха.
Миналата година ни бяха налазили румънци като скакалци, обаче и те се разочароваха и тази година който може бяга в Турция и Гърция.
Имаше и много българи, сега няма ковид ограничения и заможните също се изнесоха в южните съседки, тук останаха по-бедните.
Усеща се че стандартът в Полша и Чехия се вдига, техните туристи от квартири  на юг от Бургас сега се разполагат в 4-5 звездни комплекси около Слънчев Бряг, но са твърде малко за туристически "бум".
Миналата година имаше и мого съботно неделни плажуващи, сега при тия цени на горивата  се отказаха. Събота и Неделя магистралата от Сливен до Бургас беше плътно в две колони сутрин идваха, вечер обратно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #364 -: Август 19, 2022, 09:30:27 »
Пенчо бре, В Созопол като бях си вземах пържени картофки със сирене. С една бира. Цената беше към 12-13 лъва. Като бирата беше някъде малко под 5, цената на картофките беше тази за която пишеш.
Картофите, сиренето и бирата бяха български и сервитьора българин, но цените приближават световното ниво.
Не се предполага пенсионери да се наслаждават на залеза над море и да отпиват бира.
Предполага се, ако постъпват като немските пенсионери*. Аз така правя и седмица на море all inclusive, което включва бира и картофки на корем, ми излиза колкото 30-на твои бири с картофки.
* - септември, когато не е много горещо, резервирано от януари, предплатени 20% (71 лв/човек)
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #365 -: Август 25, 2022, 18:03:23 »
Мозъкът, като всеки мускул, трябва да работи усилено. Ако лежим на дивана и лежим там шест месеца – няма да можем да станем.
Ако мозъкът чете идиотски списания, общува с глупаци, слуша лека, безсмислена музика и гледа глупави филми – няма от какво да се оплакваме.
Моят отговор е следният: мозъкът трябва да работи усилено. Правете така, че да му е трудно.
Четете книга, която може да е лесна за някого, но трудна за вас. Гледайте филм, който не разбирате. Мозъкът ще бъде зает с работа. Няма нужда да търсите трикове, които подобряват мозъка. Няма такива. Има живот.

https://chetilishte.com/наближава-цивилизация-на-безделието/?fbclid=IwAR1D_rRfjTshpA9fRHFYuQ2_pe_tQ_EYx_FSx4vYJVYJaMf5CGZt7WVBx5U

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #366 -: Август 25, 2022, 18:05:43 »
Quote (selected)
Гледайте филм, който не разбирате. Мозъкът ще бъде зает с работа.
Не че нещо, ама ако ще да изглупея любовни мелодрами няма да гледам! :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #367 -: Август 30, 2022, 19:30:12 »
Вчера от нищото ни  изненада една буря: беше ясно слънчево. Бях в двора. Изведнъж задуха и от запад  с голяма скорост взеха да прииждат черни облаци. Притъмня буквално за минута. Светнаха декоративните лампи на фотоклетка, това точно в 12 ч!  След още 2-3 минути вятърът буквално взе да ми взима дъха и свиреше като локомотив.  Заваля - полетът на капките беше почти хоризонтален. Докато стигна до къщата вече бях съвсем мокър. След 15 мин спря и отмина. Пораженияте при мен не бяха много сериозни - 4 ч без ток и е "обръснало" върховете на някои растения. При дъщеря ми обаче, която е на 2 км от мен положението се вижда на снимката (това е двора й след бурята) ... добре, че гаражът не е пострадал.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #368 -: Август 30, 2022, 20:26:43 »
Реколтата оцеля ли?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #369 -: Август 30, 2022, 20:31:00 »
Урчасахме го Пенико.
Поне няма го мислим от къде ще тръси сътветстващо на реколтата количество алкохолни градуси.
При земеделците е така, "бог дал бог взел".
Не само при тях, ама там е забелегимо щото са на годишен цикъл, а другото е доживотен.
Ще се оправите Пенико, само да сте здрави.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #370 -: Август 30, 2022, 20:44:10 »
Ако ви бях класен ръководител, щях да ви напиша забележка, че не внимавате в час  ;)
Писах, че при мен само върховете на някои растения са пострадали. На снимката е дворът на дъщерята, не моят ...

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #371 -: Август 31, 2022, 00:29:21 »
Ето днешния добив, да не се притеснявате, че бурята ме е оставила без мезе. Така, че недостигът на дестилат си остава ...  :lol:


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #372 -: Август 31, 2022, 07:59:23 »
Мозъкът, като всеки мускул, трябва да работи усилено.

само това е достатъчно да не се чете повече от тази гениална публикация :)

иначе ментални техники за поддържане на мозъка има колкото искаш.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #373 -: Септември 05, 2022, 17:34:34 »
Quote (selected)
Учени мислят, че са открили нов природен закон, след като установили, че плъхове в Андите в Южна Америка са по-големи по дъждовната страна на планината, съобщи Дейли мейл.

Вид чинчилов плъх Abrothrix hirta живее в Патагония в най-южната част на континента.

Учени от чикагският музей Фийлдс са изследвали черепите на 450 такива плъха и са установили, че живелите на западната страна на планината са по-големи, въпреки че генетично са идентични с тези от източната. Според специалистите плъховете на западните склонове са по-едри, защото там пада повече дъжд. Това означава, че там има повече храна.
https://www.vesti.bg/lyubopitno/ucheni-otkrihmenov-priroden-zakon-6150731
УчЕни бе, учЕни! :crying_with_laughter-3302:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #374 -: Септември 05, 2022, 18:01:10 »
Quote (selected)
Учени мислят, че са открили нов природен закон, след като установили, че плъхове в Андите в Южна Америка са по-големи по дъждовната страна на планината, съобщи Дейли мейл.

Вид чинчилов плъх Abrothrix hirta живее в Патагония в най-южната част на континента.

Учени от чикагският музей Фийлдс са изследвали черепите на 450 такива плъха и са установили, че живелите на западната страна на планината са по-големи, въпреки че генетично са идентични с тези от източната. Според специалистите плъховете на западните склонове са по-едри, защото там пада повече дъжд. Това означава, че там има повече храна.
https://www.vesti.bg/lyubopitno/ucheni-otkrihmenov-priroden-zakon-6150731
УчЕни бе, учЕни! :crying_with_laughter-3302:
Спомних си един стар виц: Седи Вуте в кръчмата и чете вестник. Влиза Нане и пита: Кажи Вуте що пишат? Пишат, че у Конго почнала жътвата - отговаря Вуте. Е, па то и ние я почнахме, що нищо не думат? Вуте обяснява: ние сме си тука и секи види, че жънем. А до Конго на самолет, па на кола - 3 деня дорде стигнеш до там ....друго си е

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #375 -: Септември 05, 2022, 19:01:09 »
И западните със сигурност са по умни, защото са се хранили по добре. Значи стават да управляват и тези, от източните склонове
Това според антрополозите

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #376 -: Септември 05, 2022, 19:46:50 »
В Пловдив има едни тютюневи складове от 20-те години на миналия век.
Повечето са събрани на едно място и според мен биха се превърнали в истинско бижу за града.
Но заемат много апетитни места в града и затова лека полека един по един ги събарят въпреки че уж са паметници на културата и т.н.
Та ми попадна нещо за един такъв тютюнев склад в Драма и какво са направили от него гърците.
Нищо чудно навремето някой пловдивски склад и този в Драма да са били на един и същ чорбаджия.
Четете "Тютюн".

https://www.dinfo.gr/μετέτρεψαν-διατηρητέα-καπναποθήκη-τ/?fbclid=IwAR1_6pTZWI5BTF-FfSHUt2aQtnrwCMVo3uMXDRFiLH2DUaBSTxTsRPQVKz0

https://plovdivnow.bg/plovdiv/6-godini-sled-sabarianeto-sklada-ulodrin-8-biznesmenite-65105

Защо сме такива идиоти и не ценим това което имаме?
« Последна редакция: Септември 05, 2022, 20:27:34 от AnonimusBG »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #377 -: Септември 05, 2022, 21:44:46 »
Тук парица е царица, само!
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #378 -: Септември 05, 2022, 21:51:13 »
Тук парица е царица, само!

Абе то е ясно че е така.
Но защо тръгават от едно и също и при тях бонбонка, а при нас го**о?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #379 -: Септември 05, 2022, 23:12:11 »
Тук парица е царица, само!

Абе то е ясно че е така.
Но защо тръгават от едно и също и при тях бонбонка, а при нас го**о?

Казал съм го, "само".

Защото само за пари не става, трябва и душа, тука душевното не е на почит, в Гърция са си вярващи, имат страх Божий, и са по-добри едни с други, тука българите са се овълчили, от най-горе, до най-долу.

И тука има колеги, които ни уведомяват, че са атеисти, либертарианци и пр. човешки падения, казват ни го, като че е някаква симпатична екзотика. Човещина няма у нас! Това е.
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #380 -: Септември 05, 2022, 23:19:06 »
Добре де и аз съм атеист.
Писал съм го много пъти.
Но има нещо сбъркано.
Не зная какво е, но точно е сбъркано.
« Последна редакция: Септември 05, 2022, 23:42:37 от AnonimusBG »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #381 -: Септември 05, 2022, 23:24:16 »
У нас липсва това, което проповядваше Христос, честност, искреност, доброта и загриженост към ближния.
Да не забравите да гласувате!  ;)

AnonimusBG

  • Гост
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #382 -: Септември 05, 2022, 23:31:08 »
У нас липсва това, което проповядваше Христос, честност, искреност, доброта и загриженост към ближния.

Ъхъ
Така е.
Само че тези неща понякога не е трудно да ги намериш в хора, които нямат нищо общо с Христос.
Те просто така си живеят.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #383 -: Септември 05, 2022, 23:40:11 »
Имам склонност където отида да наблюдавам хората - от какво се вълнуват, за какво мечтаят, на какво се радват и от какво са недоволни. За БГ мoe лично наблюдение, оформено в продължение на години: сега мечтата на болшинство младежи е да станат футболери или ММА "бойци", да се нашарят с татуси, така че и майка им не може да ги познае, да купят някое БМВ и да джиткат до зори по чалготеките. За девойките - да си смянят "визията" (фасада; балкони), да станат моделки "плеймейтки" или чалгарки и да си хванат гадже фотболер да ги вози на БМВто. Ако оттук нататък някои очакват да се случи нещо положително -  аз не съм от тях.
Да има читави деца, но отиват на запад и остават там....

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #384 -: Септември 05, 2022, 23:42:18 »
Само че тези неща понякога не е трудно да ги намериш в хора, които нямат нищо общо с Христос.

Трудно е, малко са.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #385 -: Септември 06, 2022, 01:05:51 »
Българите май сме от Каиновия род.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #386 -: Септември 06, 2022, 05:42:54 »
У нас липсва това, което проповядваше Христос, честност, искреност, доброта и загриженост към ближния.
Колко пъти, ако изобщо, в някоя БГ медиа си срещал думички като

Достойнство
Чест
Благородство
и подобни тям?

Те изчезнаха от речника ни за 30 години.
Поколения израснаха, без да са ги чули.
Какво да очакваме от деца, израсли със славита, фолкпевици, борисовци, кирчовци като ежесекундни модели за подражание?
« Последна редакция: Септември 06, 2022, 07:16:41 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #387 -: Септември 06, 2022, 07:52:25 »
...

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #388 -: Септември 06, 2022, 07:54:16 »
...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23772
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #389 -: Септември 06, 2022, 08:19:03 »
Quote (selected)
От 1 септември се повишават минималните заплати в образованието
Старши учител и старши възпитател ще получават най-малко 1533 лв., а заплащането за главен учител и главен възпитател ще е 1592 лв.
https://www.vesti.bg/bulgaria/ot-1-septemvri-se-povishavat-minimalnite-zaplati-v-obrazovanieto-6150753
Не че нещо ама е традиция силовите органи помагащи да се крепи държавата винаги са били по-добре платени от другите.
Добре осигурените проповедници няма да задават въпроси, ще работят усилено за оскотяване на младенците.
Това е инвестиция в бъдещето за която работеха толкова години всички отровени общества и други НПО.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #390 -: Септември 06, 2022, 08:36:17 »
Старши учител и старши възпитател ще получават най-малко 1533 лв., а заплащането за главен учител и главен възпитател ще е 1592 лв.
Обаче за лекарите и сестрите в МБАЛ - единствената нечастна болница в Бургас - нямало било пари да се увеличат заплатите съответно на 2000 и 1500 лева.
А да никнат като гъби частни болници - последно на мозъчните сърца в "Славейков", които да точат money от НЗОК, пари има. И частната им болница в Казичене тихомълком е разрешена. Щото от ДД натискат за изцяло частно здравеопазване и образование. То затова и Денкофф така се разбърза накрая с "реформите" по затриване на държавното висше образование, заръчани му от АзБ и СБ. Просто не им стигна времето на Киртаците.
Но пак ще ни назначат от същото.
А Денкофф ще си пробута мискинлъците вече като депутатин на ПП и председател на комисията в НС.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #391 -: Септември 06, 2022, 09:04:54 »
Имам склонност където отида да наблюдавам хората - от какво се вълнуват, за какво мечтаят, на какво се радват и от какво са недоволни. За БГ мoe лично наблюдение, оформено в продължение на години: сега мечтата на болшинство младежи е да станат футболери или ММА "бойци", да се нашарят с татуси, така че и майка им не може да ги познае, да купят някое БМВ и да джиткат до зори по чалготеките. За девойките - да си смянят "визията" (фасада; балкони), да станат моделки "плеймейтки" или чалгарки и да си хванат гадже фотболер да ги вози на БМВто. Ако оттук нататък някои очакват да се случи нещо положително -  аз не съм от тях.
Да има читави деца, но отиват на запад и остават там....
...мисля, че ти е превратно впечатлението за днешните български младежи - такъв, какъвто си го описал, им беше меракът преди 10-на години, сега младите у нас почват все повече да приличат на д-р Шелдън Лии Купър от Тексас, а дамите на късните суфражетки. 
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #392 -: Септември 06, 2022, 09:52:53 »
Quote (selected)
суфражетки.
Инфлуенсърки са бре, одъртя и ти и не се научи!
Това ше е средната класа - онези дето по реалититата като им викнат - "екшъъъън" и те хукват като пощръклели добичета към поредната простотия.
Еее - класа!
Ено време у казармата старшината командваше - "към...уреда" и се засилваш да скачаш "козата".
Нали не сте забравили за тънката подробност - "към" е подготвителната част на командата - да се напнеш демек, а "уреда" е изпълнителната, да хукнеш т.е.
Тъй.
« Последна редакция: Септември 06, 2022, 09:59:22 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #393 -: Септември 06, 2022, 10:22:39 »
"Към"..."Редник Иван Драганов Петканов"..."уреда!"... "Слушам."
........................
Отначало си мислех, че няма да прескоча коня по дължина. Ама с добро засилване стана. Инак ша та боли задника от натъртването бая време.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #394 -: Септември 06, 2022, 13:33:34 »
Старши учител и старши възпитател ще получават най-малко 1533 лв., а заплащането за главен учител и главен възпитател ще е 1592 лв.
Обаче за лекарите и сестрите в МБАЛ - единствената нечастна болница в Бургас - нямало било пари да се увеличат заплатите съответно на 2000 и 1500 лева.
А да никнат като гъби частни болници - последно на мозъчните сърца в "Славейков", които да точат money от НЗОК, пари има. И частната им болница в Казичене тихомълком е разрешена. Щото от ДД натискат за изцяло частно здравеопазване и образование. То затова и Денкофф така се разбърза накрая с "реформите" по затриване на държавното висше образование, заръчани му от АзБ и СБ. Просто не им стигна времето на Киртаците.
Но пак ще ни назначат от същото.
А Денкофф ще си пробута мискинлъците вече като депутатин на ПП и председател на комисията в НС.
Имам двама близки познати бургазлии, установили се в София и с близки роднини в Бургас. От много време, при здравни проблеми различни от леко главоболие, се организира транспорт до София. Изразните средства с които описват сблъсъците им с държавната болница в Бургас не са за пред малки деца и чувствителни души. Високообразовани хора са.
Не знам от ДД за какво натискат в образованието, но държавната му част в основно и средно демонстрира катастрофата си с още по-грандиозни фойерверки и тази година. Във висшето, Денков (опита да) хвърли само малко камъче в лайняното блато. Там и голям камък не върши работа. За рязане там трябва не скалпел, а моторен трион. За разчистване пък, не лопата, а динамит.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #395 -: Септември 06, 2022, 13:40:26 »
Във висшето, Денков (опита да) хвърли само малко камъче в лайняното блато. Там и голям камък не върши работа. За рязане там трябва не скалпел, а моторен трион. За разчистване пък, не лопата, а динамит

всъщност никак не е трудно - отказ от болонската система и връщане към образованието отпреди въвеждането на упк в началото на 80-те години на миналия век.

Допълнителен плюс на онази система е, че основана на немската (а не на руската, както твърдят някои сини болшевики) образователна система от XIX век.
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #396 -: Септември 06, 2022, 13:47:31 »
Калинчо, кажи нещо за новата вълна професоря. Как ги претегляш?
« Последна редакция: Септември 06, 2022, 15:09:30 от dabedabe »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #397 -: Септември 06, 2022, 14:55:24 »
Калинчо все още има познати, което е учудващо на фона на факта, че му измряха от ковид без ваксини.
А за тънкото внушение за държавата лош стопанин, останалите ти живи познати що не ходят в частна болница в Бургас
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #398 -: Септември 06, 2022, 15:18:55 »
Болонската с-ма създаде зле образовани, но яростно и в хор лаещи ... болонки.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #399 -: Септември 06, 2022, 15:19:06 »
Във висшето, Денков (опита да) хвърли само малко камъче в лайняното блато. Там и голям камък не върши работа. За рязане там трябва не скалпел, а моторен трион. За разчистване пък, не лопата, а динамит

всъщност никак не е трудно - отказ от болонската система и връщане към образованието отпреди въвеждането на упк в началото на 80-те години на миналия век.

Допълнителен плюс на онази система е, че основана на немската (а не на руската, както твърдят някои сини болшевики) образователна система от XIX век.
За старата немска система в България съм изцяло съгласен. За съжаление, само смяна на системата едва ли ще промени нещо съществено. Формално старата система до 7 клас си стои, а там погромът е най-видим и просто се придвижва нагоре. Блатото отдавна е и във висшето образование, като цяло, не като изключения. Нещо много, много по-драстично трябва и то спешно. При това единично действие няма да свърши работа, а комплекс от мерки, с кръв, пот и сълзи.
По повод съветската система (дореволюционна Русия има сходна на немската) има и куриози на местна почва. Местните борци срещу "болшевизма" напоследък възраждат частично модела на съветската десетлетка, докато в съвременна Русия отдавна се отказаха от нея.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #400 -: Септември 06, 2022, 15:20:28 »
Цитат на: kаily
Калинчо все още има познати, което е учудващо на фона на факта,
че му измряха от ковид без ваксини.

 :lol:  :thup:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #401 -: Септември 06, 2022, 15:24:17 »
Да, това беше доста конфузно. Къде го френския финес.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #402 -: Септември 06, 2022, 15:34:29 »
Калинчо не е ходил да чака от зори, за да е първия записан в ГЕРБ. Не е агитирал яростно за педофил, защото е в една кандидат-депутатска листа с него (и без да се споменава такава несъществена дреболия). И още доста други такива неща не е правил.
За 2 години "измислен" ковид, 2020 и 2021, средната продължителност на живота в България е намаляла с 3.7 години, шампионско място в Европа, за където има данни. Ще има и още, защото 2022 не е смятана. Калинчо не е бил хоноруван агитатор за тези последствия. Въпрос на съвест. Е, има хора оперирани от това нещо, но пък си товарят кармата за поколения напред.  :smokin:

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #403 -: Септември 06, 2022, 16:02:14 »
Допълнителен плюс на онази система е, че основана на немската (а не на руската, както твърдят някои сини болшевики) образователна система от XIX век.
Именно. Добра, стабилна.
Смята се, че Германия дръпва напред, макар и без колонии, в науката и технологиите благодарение на сериозното, стабилно и достъпно (за разлика от англосаксите, където доброто образование е за висшите класи) образование.
Нашият университет е създаден по този модел през 1888 г.
В началото на хилядолетието ме помолиха да превеждам на срещата между нашия и един английски ректор. Нашият взе да показва документи и да се хвали как и ний ще се присъединим към Болонския процес и как ще имаме бакалаври и магистри... Англичанинът го гледа, гледа и му вика: "И за какво ви е това?". На нашия му увисна ченето. "Вашето образование - продължи оня - е по модела на добрата стара немска система, защо ви е да го променяте?". Кой да слуша.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #404 -: Септември 06, 2022, 16:07:24 »
Лъжеш нагло и без да отчиташ ти къде си.
Аз за себе си мога да се закълна, че пари от партии и граждански организации не съм получавала в живота си, ни каквито и да било облаги.
Същото не може да се каже за теб, я кажи, какво работеше и кой ти плащаше при Вальо Топлото? А сега как изведнъж стана пръв защитник на ГЕРБ?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #405 -: Септември 06, 2022, 16:15:14 »
Нещо много, много по-драстично трябва и то спешно. При това единично действие няма да свърши работа, а комплекс от мерки, с кръв, пот и сълзи.
Чадо, образованието не е печеливш социалистически завод да го доведеш до умишлен фалит за три месеца, за да го приХватизираш за жълти стотинки или да го нарежеш за скрап, за да освободиш пазара за новите си господари.
Там се пипа с кадифени ръкавици, бавно и внимателно, с мисъл.
 "Революциите" там са бомба със закъснител.
Видяхме как под натиска на Америка против България и Световната банка пишманреформаторите съсипаха едно от най-добрите неща от Освобождението до 1989 - българското образование.
И не ми обяснявай на мен, щото аз, откак съм влязла в първи клас до момента не съм излизала от системата. Вече повече от половин век.
Надявам се, че имаш области, в които си по-силен, та няма да станеш съветник или - недай си боже - член на комисията по образованието с тоз антикомсомолски плам и  контрареволюционен хъс ала "Кучешко сърце".
« Последна редакция: Септември 06, 2022, 16:34:50 от Zeitgeist »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #406 -: Септември 06, 2022, 16:39:20 »
Гнилите, все по-гнили, плодове на средното образование, Калинчо, дето според теб е оправено - "оправено" е, но в друг смисъл, идват при нас. А ние се нагледахме във висшето - вече 12 годин - и на ГЕРБавите игнатовчета, околийски докторчета, доцентчета и професорчета със семейните журита.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #407 -: Септември 06, 2022, 16:44:44 »
Ма то ИИ ще мисли.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #408 -: Септември 06, 2022, 17:08:19 »
Във висшето, Денков (опита да) хвърли само малко камъче в лайняното блато. Там и голям камък не върши работа. За рязане там трябва не скалпел, а моторен трион. За разчистване пък, не лопата, а динамит

всъщност никак не е трудно - отказ от болонската система и връщане към образованието отпреди въвеждането на упк в началото на 80-те години на миналия век.

Допълнителен плюс на онази система е, че основана на немската (а не на руската, както твърдят някои сини болшевики) образователна система от XIX век.

За старата немска система в България съм изцяло съгласен. За съжаление, само смяна на системата едва ли ще промени нещо съществено. Формално старата система до 7 клас си стои, а там погромът е най-видим и просто се придвижва нагоре. Блатото отдавна е и във висшето образование, като цяло, не като изключения. Нещо много, много по-драстично трябва и то спешно. При това единично действие няма да свърши работа, а комплекс от мерки, с кръв, пот и сълзи.

По повод съветската система (дореволюционна Русия има сходна на немската) има и куриози на местна почва. Местните борци срещу "болшевизма" напоследък възраждат частично модела на съветската десетлетка, докато в съвременна Русия отдавна се отказаха от нея.

формално нищо не стои и до 7-ми клас.

по мое време основно училище се завършваше в 8-ми клас, тогава се даваше и дипломата за завършено основно образование. сега основното училище е само до 7-ми клас.

за училищните програми няма изобщо да споменавам, защото ако трябва да се променя нещо, то е в тях най-вече (imho).

това като допълнение, де.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #409 -: Септември 06, 2022, 17:12:27 »
Гнилите, все по-гнили, плодове на средното образование, Калинчо, дето според теб е оправено - "оправено" е, но в друг смисъл, идват при нас. А ние се нагледахме във висшето - вече 12 годин - и на ГЕРБавите игнатовчета, околийски докторчета, доцентчета и професорчета със семейните журита.

извинявай, но според мен калинчо този път е съгласен с мен и теб, само дето е на мнение, че трябва да се пипа драстично и че връщане към старата система няма да е достатъчно.

поне аз с такова впечатление съм останал.
the lamers club honourable member …

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #410 -: Септември 06, 2022, 17:19:09 »
Дано си прав.
Но драстичното пипане ми е страшничко - нагледах се.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #411 -: Септември 06, 2022, 17:27:16 »
Дано си прав.

Но драстичното пипане ми е страшничко - нагледах се.

ами донякъде го разбирам - само връщане на старата система и „връщане“ към старите учебни програми няма да е достатъчно. но това не е причина да не го направим.

за съжаление, учителите, които ни учеха моето поколение и тези преди мен, ги няма. за тяхното връщане може би ще трябват драстични мерки.
the lamers club honourable member …

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #412 -: Септември 06, 2022, 17:42:49 »
за съжаление, учителите, които ни учеха моето поколение и тези преди мен, ги няма.
Моите учители в прогимназията, английската после, в университета бяха най-големият подарък, който съдбата може да направи някому. Невероятни хора и преподаватели повечето. Но и синът ми имаше голям късмет с повечето си учители. Директорите полагаха усилия да ги задържат. Денкофф бързаше да ги пенсионира обаче...
« Последна редакция: Септември 06, 2022, 18:21:47 от Zeitgeist »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #413 -: Септември 06, 2022, 17:44:43 »
ами донякъде го разбирам - само връщане на старата система и „връщане“ към старите учебни програми няма да е достатъчно. но това не е причина да не го направим.

Никакво връщане към старата система няма да помогне докато не се възроди икономиката. Старата система беше обвързана с икономическото развитие на страната. Кого и какво ще образоваш сега ако "образованите" нямат изгледи за реализация? Какво ще създаваш? Образовани и мислещи безработни? Средното образование, ако не е техническо, дава само обща култура. И кво? Образованието винаги е следвало икономиката. Нямаш икономика - нямаш и образование. Ако ще и 10 000 лева да направиш учителската заплата.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #414 -: Септември 06, 2022, 17:54:21 »
Абсолютно вярно.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #415 -: Септември 06, 2022, 17:56:15 »
Гнилите, все по-гнили, плодове на средното образование, Калинчо, дето според теб е оправено - "оправено" е, но в друг смисъл, идват при нас. А ние се нагледахме във висшето - вече 12 годин - и на ГЕРБавите игнатовчета, околийски докторчета, доцентчета и професорчета със семейните журита.

извинявай, но според мен калинчо този път е съгласен с мен и теб, само дето е на мнение, че трябва да се пипа драстично и че връщане към старата система няма да е достатъчно.

поне аз с такова впечатление съм останал.
Съгласен съм, че положението е катастрофално. За това, че има единствена причина (болонски системи, игнатовци и пр.), която ако се отстрани и всичко цъфва - не.
Малко статистика.
Десетилетието 1980-1989 във висши учебни заведения годишно се приемат от 14 хил до 19 хил редовни студенти. При завършващи средно образование макар и не много, но над 100 хил годишно.
Новата 1989 година България посреща с общо 94202 редовни студенти във ВУЗ, 1105 професори и 2691 доценти.
В наши дни, завършващите средно образование вече са под 50 хил (броят се и тези с двойки на матурите, без тях - около 40 хил).
Новата 2022 година България посреща с общо 158044  редовни студенти във ВУЗ (с останалите форми - 220439), 2958 професори и 5689 доценти.
-----------------
Програмите са почти същите като преди. Реално обаче са орязани откъм съдържание и изискванията за усвояване са близо до нулата. Това, за да могат голяма част от купищата нови студенти  "да се справят". За разпределението по образователни интереси е отделна и тъжна тема, свързана с продавачките с висше образование и други такива.
Ако не ми се вдигне кръвното, ще дам и прясната статистика за основното и средното образование, където "пълен погром" вече изглежда много меко определение.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #416 -: Септември 06, 2022, 18:11:23 »
Десетилетието 1980-1989 във висши учебни заведения годишно се приемат от 14 хил до 19 хил редовни студенти. При завършващи средно образование макар и не много, но над 100 хил годишно

Защото тогава държавата планираше висшето образование пак обвързано с икономиката на страната. Когато определени специалности бяха пренаситени с кадри, слагаха нулеви години за съответната специалност. Защото не могат да им осигурят работа. Не можеш да имаш само вишисти. Трябва някой и да оре, и да копа, и да зида.
Ние съдим по себе си и близкото ни обкръжение. И при соца десетки хиляди ученици излизаха от гимназиите и техникумите неграмотни и тъпи като зелки. Въпреки добрата система. Отидете в най-близкото село или провинциален град и ще ги видите. Но системата тогава позволяваше на интелигентните и талантливите да получат необходимите знания и им осигуряваше възможност да се развият. Това е голямата разлика. Всички псуваха "разпределението", но това беше гарантирана работа по специалността.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #417 -: Септември 06, 2022, 18:22:29 »
И при соца десетки хиляди ученици излизаха от гимназиите и техникумите неграмотни и тъпи като зелки. Въпреки добрата система
Факт.
Сега обаче, делът им става огромен и масово влизат в "университети".

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #418 -: Септември 06, 2022, 18:24:20 »
 И при соца десетки хиляди ученици излизаха от гимназиите и техникумите неграмотни и тъпи като зелки.

Да така е. Но задължителното средно образование им даде ДИПЛОМИ.
И те повярваха, че са нещо, и са равни с добрите ученици
И точно те направиха анти революцията, или както казват взривът на демокрацията.
Спомням си преди години, в разговор с една нашенка, какъв шок изпитах.
Работила като чистачка в някакъв завод в Пловдив, но няма да забравя с какъв апломб говореше за директора, че бил некадърен, и че тя би управлявала предриятието по добре от него. Казах и, че той е висшист, има дилома за висше образование. Тя има ли?
Отговорът беше. За какво ми е? Аз ЗНАМ? Аз всичко знам

Я иди сега на тези, с подарените дипломи да им кажеш нещо

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Не мога да не споделя!
« Отговор #419 -: Септември 06, 2022, 18:24:53 »
В моята специалност се състезавахме 31 кандидати за една място.
.................
Алиса, малко си се поувлякла май.