Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 01:05:03

Автор Тема: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"  (Прочетена 59169 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
/Поглед.инфо/* Съвсем не са случайни кавичките в заглавието. "Левите" неолиберали наистина нямат нищо общо с истинското ляво. Макар че обичат да твърдят обратното. Най-характерното за тези хора е, че отдавна са изхвърлили от речника и, разбира се, от мисленето си такива понятия като експлоатация, класова борба, наемни работници. За тях това са твърде "остарели" концепции, а те са твърде /пост/модерни, за да разсъждават по такива теми. Съвсем други са нещата, които ги вълнуват - расизъм, ксенофобия, дискриминация, хомофобия, права на ЛГБТ общността, права на жените. Тук трябва да се направи едно много важно уточнение. Всички тези теми са важни. И преди време те с пълно право са били поставяни в центъра на обществените дискусии. Хомосексуалистите, малцинствата, жените действително са били подлагани на всевъзможни дискриминации. И тъй като левите хора по принцип подкрепят всички дискриминирани, е било напълно естествено борбата за правата на всевъзможните потискани групи да се превърне в централна тема за левицата. Само че през последните десетилетия действителността в това отношение е силно променена. Страшно много е направено - и в законодателството на различните държави, и изобщо в правилата за живеене -, за да могат някога потисканите групи днес да живеят несравнимо по-добре, отколкото преди половин век. Поне в развития свят никой човек, който иска да бъде приеман сериозно, не може да си позволи дори и минималистични расистки, хомофобски или уронващи женското достойнство забележки. Да не говорим за нещо повече. Така че борбата за правата на дискриминираните някога групи наистина е дала забележителни резултати. Ето защо опитите именно тя да бъде поставяна в центъра на лявата политика предизвикават недоумение. Да, левицата трябва да подкрепя потисканите групи и хора. Само че днес онеправдани са не толкова гейовете, лесбийките, трансджендърите, жените и т.н. Много на брой са случаите, в които именно такива хора получават признание, високи постове, великолепно заплащане, нищо че са гейове, лесбийки, трансджендъри, жени и т.н. Съвсем други са днешните потискани и онеправдани хора. Това са хората, които живеят от труда си. Работещите хора. Толкова характерната за 19-ти и началото на 20-ти век експлоатация никъде не е изчезвала. Съществува си и се проявява все по-силно. Особено през последните 30-40 години.
--------------
* Целият текст тук: http://pogled.info/avtorski/Petar-Volgin/nishtetata-na-leviya-neoliberalizam.100430


Струва ми се, твърде полезен ще е този текст за мнозина тук, търсещи аргументи срещу ... как беше ... педалолюбивите и мангалолюбивите леви.

Само дето издиша плондерът, тъй мощно надут, през някои малки дупчици. А да видим ще откриете ли кои.

 8)


Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #1 -: Януари 18, 2019, 17:18:07 »
Quote (selected)
Много на брой са случаите, в които именно такива хора получават признание, високи постове, великолепно заплащане, нищо че са гейове, лесбийки, трансджендъри, жени и т.н
много на брой? какво по дяволите трябва да означава това?
и жените сложени в групата на "различните", стига бе :image008:

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #2 -: Януари 18, 2019, 17:20:47 »
Струва ми се, твърде полезен ще е този текст за мнозина тук, търсещи аргументи срещу ... как беше ... педалолюбивите и мангалолюбивите леви.

Само дето издиша плондерът, тъй мощно надут, през някои малки дупчици. А да видим ще откриете ли кои.

 8)
Голяма сложност, направо да се пречупи духът човешки у нея! И в съседните теми го рекоха колегите, хем в прав текст: робите на труда никой не ги бръсне за слива.
"Толкова характерната за 19-ти и началото на 20-ти век експлоатация никъде не е изчезвала. Съществува си и се проявява все по-силно. Особено през последните 30-40 години."

Пешо

  • Гост
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #3 -: Януари 18, 2019, 17:37:25 »
Quote (selected)
Много на брой са случаите, в които именно такива хора получават признание, високи постове, великолепно заплащане, нищо че са гейове, лесбийки, трансджендъри, жени и т.н
много на брой? какво по дяволите трябва да означава това?
и жените сложени в групата на "различните", стига бе :image008:
Не, жените спадат в групата на доскоро дискриминираните. Просто не особено удачна формулировка.

Като прочетох още в първото изречение за "истинското ляво" и замалко да прескоча. Нямаше да бъде особена загуба.

Quote (selected)
Поне в развития свят никой човек, който иска да бъде приеман сериозно, не може да си позволи дори и минималистични расистки, хомофобски или уронващи женското достойнство забележки.
За сметка на това може на воля да си позовлява всякакви расистки коментари по адрес на белите (мъже), всякакви хетерофобски кометари и всякакви уронващи мъжкото достойнство забележки.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #4 -: Януари 18, 2019, 17:55:20 »

Като прочетох още в първото изречение за "истинското ляво" и замалко да прескоча. Нямаше да бъде особена загуба.
И аз така!

Quote (selected)
Quote (selected)
Поне в развития свят никой човек, който иска да бъде приеман сериозно, не може да си позволи дори и минималистични расистки, хомофобски или уронващи женското достойнство забележки.
За сметка на това може на воля да си позовлява всякакви расистки коментари по адрес на белите (мъже), всякакви хетерофобски кометари и всякакви уронващи мъжкото достойнство забележки.
Не само може, ами понякога му се и налага! Виж нещастният автор на рекламата на "Жилет" какви ги е надробил!
Изобщо старите вицове почнаха да престават да бъдат смешни. Като оня, дето се канел да емигрира преди хетеросексуалността да стане задължителна.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #5 -: Януари 18, 2019, 18:01:56 »
доста амбициозен текст на Волгин, частта с Маркузе можеше да бъде доста съкратена,
но тук има едно сериозно противоречие или този текст е само за Европа, в частност за Германия
Quote (selected)
Крайният резултат от толкова харесваното от либералите свободно придвижване е подкопаването на социалната справедливост. Ето защо, само по себе си,това движение няма как да бъде автентична лява ценност. Сара Вагенкнехт нарича “наивна” политиката на тотално отворени граници. И това е възможно най-мекото определение, което може да бъде дадено на цялостната политика, водена от неолибералната “левица”. Ангажирани до краен предел с политиката на идентичност, със защитата на, често пъти несъществуващи отдавна, проблеми на различните малцинства, “левите” неолиберали, забравят каква е истинската цел на всяка левица – подобряване живота на болшинството, а не на единиците.
социалната справедливост в нашия свят само Европа ли обхваща?
икономическите емигранти ,откъдето й да са те ,нямат ли право на социална справедливост? на живот съпоставим с този в развитите  региони?
или Волгин предполага , че класовата борба се води само в определените национални граници?
емигрантите нека се върнат и да се борят за справедливост в границите на държавите си, може би
и как точно да стане това след годините колонизация , използване на ресурси и мозъци от стария континент?
изключително ляво е  това мислене наистина

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #6 -: Януари 18, 2019, 18:11:06 »
Quote (selected)
. Съвсем други са нещата, които ги вълнуват - расизъм, ксенофобия, дискриминация, хомофобия, права на ЛГБТ общността, права на жените.

Само дето издиша плондерът, тъй мощно надут, през някои малки дупчици. А да видим ще откриете ли кои.  8)

Първата дупчица, като забравям за момент "ляво" и "дясно".

Интересно защо Волгин /когото НЕ уважавам!/е наредил „правата на жените” до или даже след „правата на ЛГБТ общността”?!

И не почнаха ли вече тези права на жените, които са толкова естествени, колкото и правата на мъжете, да се изтъркват и изпразват от съдържание поради непрекъснатата им ЗАЩИТА под път и над път?  :t1255:
« Последна редакция: Януари 18, 2019, 18:16:08 от Джиджи »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #7 -: Януари 18, 2019, 18:14:05 »
впечатлението ми е, че целият текст е написан заради миграцията
с излишно дълъг и завъртян преамбюл, ангажиращ "маргиналните групички" за цвят
който обаче не разбира, че миграционните процеси са новата социална революция и им се противопоставя, като се опитва да насъсква местните "онеправдани" срещу прииждащите такива, е доста условно "ляв"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #8 -: Януари 18, 2019, 18:21:02 »
Quote (selected)
като се опитва да насъсква местните "онеправдани" срещу прииждащите такива, е доста условно "ляв"

Верно си омешахме капите, обърнахме значението на думите, ама чак пък толкова?
Новото "У лево" да не е старото хетеросексуално? :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #9 -: Януари 18, 2019, 18:35:31 »
Принципният проблем е не че се търсят права, а че се забравят задължения. Снощи мойто малкото в разговор за училищен проект върху имиграцията, направо ни потупа с баща му по раменете: вие сте идеалните имигранти, бачкате, плащате данъци, потребителствате, заработвате си пенсиите, спазвате законите, размножавате се макар и с малко, достатъчно млади и здрави сте, изобщо що да не ви приеме държавата - получател.
Като го погледнеш списъка и виждаш, че с малки изключения около размножаването и донякъде потребителстването, всичко са си ЗАДЪЛЖЕНИЯ, които трябва да се изпълняват до дупка.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #10 -: Януари 18, 2019, 18:40:39 »
Имперските центрове имат дълг към своите бивши и настоящи колонии. Да си връщат сами тоя дълг, а не да го прехвърлят на д-ви като нас, които никога не са имали колонии.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #12 -: Януари 18, 2019, 19:21:49 »
Quote (selected)
Принципният проблем е не че се търсят права, а че се забравят задължения.

Това изчерпва темата!
А пък, ако решим да се спрем на въпроса - защо от няколко години насам "миграцията" стана такъв крамолен проблем - можем да обсъдим куп войнички и цветни революции понатрупани през последните 30-на години. Редовно и методично провеждани в името на демокрацията

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #13 -: Януари 18, 2019, 19:42:57 »
Снощи мойто малкото ...

Твойто малкото е супер!!!  :0004: C:-) :0004:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #14 -: Януари 18, 2019, 20:27:53 »
https://www.youtube.com/watch?v=IcBCy5SYEps  :m1731:
  :0008: :0005: :0008:

П.П. А представяш ли си какво ше стане, като почна да „прочиствам” най-малките емотикони като тези, Ддантгуин?
Най-вероятно ше ги размножа в геометрична прогресия – да има!!!  :giggle-3307:
« Последна редакция: Януари 18, 2019, 20:39:16 от Джиджи »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #15 -: Януари 18, 2019, 20:58:10 »
Ентелектуалците отдавна немат никаква връзка с народа, интелектуалстващите еснафи още по-малко. Така че никой нема те разбере, Фирмине.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #16 -: Януари 18, 2019, 21:11:37 »
https://www.youtube.com/watch?v=IcBCy5SYEps  :m1731:
  :0008: :0005: :0008:

П.П. А представяш ли си какво ше стане, като почна да „прочиствам” най-малките емотикони като тези, Ддантгуин?
Най-вероятно ше ги размножа в геометрична прогресия – да има!!!  :giggle-3307:

Ще видим  :m1708:
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #17 -: Януари 18, 2019, 21:19:43 »
" -Аман от еснафи, иде ми да се ****** на масата!
 - Остави ги бе, простаци, няма да те разберат…"

 :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #18 -: Януари 18, 2019, 21:23:37 »
Нор, като нямаш трето око в това измерение така ти се пада!
Аз с Кайли се разбрах, че в това съм куц, ама в 17-то измерение имам рога и копита, в 64-то перушина, после след 70-то минавам на люспи. :beer-405: :beer-405:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #19 -: Януари 18, 2019, 21:45:07 »

Аз с Кайли се разбрах, че в това съм куц, ама в 17-то измерение имам рога и копита, в 64-то перушина, после след 70-то минавам на люспи.

Деградирате значи  :m1731:
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #20 -: Януари 18, 2019, 21:50:59 »
Там при високите измерения това е висш левъл, какво да те открехвам! :b0201:
Дет са вика,:
"Радвайте се, че мЪ срешнахте!"
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #21 -: Януари 18, 2019, 21:59:09 »
Аз с Кайли се разбрах, че в това съм куц, ама в 17-то измерение имам рога и копита, в 64-то перушина, после след 70-то минавам на люспи.
Деградирате значи  :m1731:
Не. Това е отвън. А отвътре е точно обратното. Освен това рогата, копитата, перушината и люспите не са това, което са в нашия свят, а са вибрационни същности на съвсем други неща.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #22 -: Януари 18, 2019, 22:20:34 »
Quote (selected)
Освен това рогата, копитата, перушината и люспите не са това, което са в нашия свят, а са вибрационни същности на съвсем други неща.

И спрелият часовник показва вярно времето. Даже по два пъти на денонощие. Що ли пък ти да не речеш нещо умно без да щеш.

Дракон.

А каква е същността на Дракона сте още малко далеч да разберете. Има един много вреден за вас. Казва се Курикара. Но него не сте го чували. Със сигурност.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #23 -: Януари 18, 2019, 22:26:59 »
Фирмин, драконите са до 5-6 измерение
В тримерния свят най много да се проектират като Лидерка на БСП. :beer-405:
Или лидер на ПЕС което е все един пол.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #24 -: Януари 18, 2019, 22:32:11 »
още една съсипана тема
нещо проблем с алкохола да няма сред група съфорумци?

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #25 -: Януари 18, 2019, 22:36:25 »
И спрелият часовник показва вярно времето. Даже по два пъти на денонощие. Що ли пък ти да не речеш нещо умно без да щеш.
Аз винаги говоря умно. Защото мога и искам. Сложи си това в семпла непретенциозна рамка и изхвърли другите си кичозни рамки с безсмислени и безкрайни клишета  :angry-smiley-014:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #26 -: Януари 18, 2019, 22:37:44 »
още една съсипана тема
нещо проблем с алкохола да няма сред група съфорумци?
Остави, простаци сме, няма да те разберем  :beer-405:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #27 -: Януари 18, 2019, 22:40:36 »
С алкохола винаги има проблеми.
Преди с качеството, сега с количеството, една безкрайна трагедия! :beer-405:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #28 -: Януари 18, 2019, 23:05:27 »
Quote (selected)
миграционните процеси са новата социална революция
Ху-у-а-а-а, както казваше тов. Пачино, Ал. Велика мисла.  Значи новата социална революция е почти 100% ислямска революция?  Обаче, кой знай защо, се провежда не в ислямските страни, а в Европа? Сигурно навремето хуни, татари и пр. и те са провеждали социална революция. Както и сганта от авантюристи и престъпници, заселила америките. Много социалност, бря!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #29 -: Януари 19, 2019, 00:36:52 »
Quote (selected)
миграционните процеси са новата социална революция

Ху-у-а-а -а, както казваше тов. Пачино, Ал. Велика мисла.
Та КОЙ, викаш, изтърси тук таз Велика мисла?  :b0412:

И що кат' цитирате, не посочвате "отгоре" КОГО цитирате, бе? Не знам как го правя, но при мен винаги се получава.
Погледни само как се е получило, като съм те цитирала теб в този случай. :ive_got_it-1379:
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 00:52:54 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #30 -: Януари 19, 2019, 00:51:04 »
още една съсипана тема
нещо проблем с алкохола да няма сред група съфорумци?
Остави, простаци сме, няма да те разберем  :beer-405:
Няма. Почти никой от нас, само с 1–2 изключения ...  :crying-1324:
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 01:11:52 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #31 -: Януари 19, 2019, 00:52:10 »
Цитирам, като просто пльоквам (paste) в своя текст това, което съм копирал отнякъде.  Ако е важно, лесно се открива кой е авторът: с помощта на цонтрол-еф или нещо от сорта. В случая е Lillian, мнение №8 в тази тема.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #32 -: Януари 19, 2019, 01:01:51 »
аменеменема  :t2626:

Аз цитирам по следния начин:

Осветявам в текста, който искам да цитирам някаква част /все едно коя!/, кликвам горе вдясно върху "Цитат" /до "Промени"/ и ми се появява целият текст. След това изчиствам това, което не ми е нужно, и продължавам отдолу с коментара.

Така в един постинг можеш да цитираш повече от един път. Опитай.   :way_to_go-1308:

« Последна редакция: Януари 19, 2019, 01:05:39 от Джиджи »

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #33 -: Януари 19, 2019, 01:33:40 »
Quote (selected)
Така в един постинг можеш да цитираш повече от един път.
Всякак мога да цитирам повече от един фрагмента, дори да не са от едно и също място или автор (което твоят начин не позволява). По тази и други причини предпочитам своя начин :)

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #34 -: Януари 19, 2019, 01:48:05 »
дори да не са от едно и също място или автор (което твоят начин не позволява)
Позволява:
Така в един постинг можеш да цитираш повече от един път.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Съвсем други са днешните потискани и онеправдани хора. Това са хората, които живеят от труда си. Работещите хора. Толкова характерната за 19-ти и началото на 20-ти век експлоатация никъде не е изчезвала. Съществува си и се проявява все по-силно. Особено през последните 30-40 години.
По интересното е как прецакаха тези уж ляво мислещи хора, които живеят от труда си, да обслужват само една малка част от обществото, която ги управлява изключително в свой интерес?
Или по просто казано, защо няма масов протест от днешните потискани и онеправдани хора?
Как управляващите ги водят за носа, управлявайки ги неявно, с помощта на "подвижно равновесие" от временни блокове на различни доминиращи социални групи, използвайки "ненасилствено принуждение" (влючително така наречената масова или народна култура), така, че да манипулират подчинените групи против тяхната воля, но с тяхно съгласие, в интерес на съвсем малка част от обществото?
Отговор за това дава теорията за хегемонията.
По ирония на съдбата тази теория е създадена от комунист, но на практика я използват десните сили, докато левите все още си фантазират само за борба между класите.
Съгласно теорията, властта се държи не само с насилие, но и със съгласие.
Механизмът на властта е не само принуждение, но и убеждение.
Да се овладее собствеността, като икономическа основа на властта не е достатъчно, господството на собствениците не се гарантира с това автоматически, а също и  стабилността на властта. Тоест властта се обляга на силата и съгласието. Положението при което е постигнато достатъчно ниво на съгласие се нарича хегемония.
Хегемонията предполага не просто съгласие, а "благожелателно" (активно) съгласие, при което гражданите желаят това, което изискват от тях управляващите. "Държавата това е съвкупност от практически и теоретически дейности, посредством които управляващите оправдават и удържат своето господство, получавайки активното съгласие на управляваните."
Тоест въпросът за политическата стабилност се свежда до въпроса, как се постига или разрушава хегемонията. Това става не като сблъсък на класовите сили, а като невидима, на малки порции, промяна в мненията и настроенията в съзнанието на всеки човек. Хегемонията се опира на "културното ядро" на обществото, което включва в себе си съвкупност от представи за света и човека, за доброто и злото, за прекрасното и отвратителното, множество символи и образи, традиции и предрасъдъци, знанието и опита от векове. Докато това ядро е стабилно, в обществото има "устойчива колективна воля". насочена към съхранение на съществуващия порядък. Подриването на това "културно ядро" и разрушаването на тази колективна воля е условие за революция.
Създаването на това условие става с "молекулярна" агресия в културното ядро.
Това не става с изричането на някоя истина, която би предизвикала преврат в съзнанието, подобно на озарение. Става с огромно количество радио и телевизионни предавания, статии във вестници и списания, разговори и спорове, които без край се повтарят и в своята огромна съвкупност създават това продължително усилие, от което се ражда колективната воля с определена степен на еднородност, тази степен която е необходима, за да се получи действие, координирано и едновременно във времето и географското пространство.
Трябва да се въздейства на общото съзнание, на поседневните мисли на средния човек. И най ефективния способ на въздействие е непрестанното повтаряне на едни и същи утвърждения с които така да привикнат, че да ги приемат не с разума си, а на вяра. Масите като такива не могат да усвояват философията по друг начин, освен като вяра. Така религиите поддържат религиозните убеждения, чрез непрестанно повтаряне на молитви и обряди.
Съветската перестройка е класически пример за това, как дълго номенклатурата промиваше мозъка на руснаците, докато разбие културното ядро, което стоеше в основите на съветската власт, след което номенклатурата нямаше проблем със заграбването на икономическата и политическата власт със съгласието на обществото. 
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Пешо

  • Гост
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #36 -: Януари 19, 2019, 09:17:03 »
Енгелс, най-после да прочета нещо интересно, написано от  теб !
:t2030:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #37 -: Януари 19, 2019, 09:38:41 »
Офтопик.
Снощи гледах Панорама. Не гледам Панорама. Но снощи гледах.
Гости - президентът Петър Стоянов, Ивайло Калфин, Копринка Червенкова. И тримата казаха точни неща. Което ме изненадва. Не съм фен на Стоянов, за Калфин имам сериозни резерви, а за Червенкова даже нямах мнение. Но пък тя беше блестяща. Безпощадно точна. Евала! С две фрази ми отвори очите, хем на тези ми години. За интелигенцията, народа и политиците. Оцъкли ми се картинката и в личен план. Третата и фраза пък беше като куршум. С една дума изрази каквото споделям и аз. Попитаха я кой е на власт, кой управлява през последните години. "Простотията!".
Прочее, потвърдих на свой гръб своя теза - че предубеждение и предразсъдък могат да те разминат с нещо, ако не ценно, то поне интересно или пригодно и полезно. Дори и то да е още една гледна точка. Която никога не е излишна.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #38 -: Януари 19, 2019, 10:09:13 »
Quote (selected)
Попитаха я кой е на власт, кой управлява през последните години. "Простотията!".

От десет години споделям подобно мнение и то със същите думи. Радвам се, че най-сетне някой го е казал (показали са го) и по телевизора :D

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #39 -: Януари 19, 2019, 10:15:53 »
Quote (selected)
. Съвсем други са нещата, които ги вълнуват - расизъм, ксенофобия, дискриминация, хомофобия, права на ЛГБТ общността, права на жените.

Ако трябва да бъдем справедливи, ЛГБТ са ограничени в много граждански права.
Ако трябва да бъдем справедливи, под "права на жените" се разбира само правото им да заемат много високи служби в часния бизнес с много високи заплати.


Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #40 -: Януари 19, 2019, 10:40:08 »
Петър Стоянов, Ивайло Калфин, Копринка Червенкова. И тримата казаха точни неща. Което ме изненадва. Не съм фен на Стоянов, за Калфин имам сериозни резерви, а за Червенкова даже нямах мнение. Но пък тя беше блестяща. Безпощадно точна. Евала! С две фрази ми отвори очите, хем на тези ми години. За интелигенцията, народа и политиците. Оцъкли ми се картинката и в личен план. Третата и фраза пък беше като куршум. С една дума изрази каквото споделям и аз. Попитаха я кой е на власт, кой управлява през последните години. "Простотията!".
Прочее, потвърдих на свой гръб своя теза - че предубеждение и предразсъдък могат да те разминат с нещо, ако не ценно, то поне интересно или пригодно и полезно. ...
Не стана съвсем ясно към кого си подходил с "предубеждение и предразсъдък"? Към Копринка, доколкото разбрах.

Панорамата я хванах накрая, от тъпото клише на самовлюбения пустословец "Съветският съюз не е Европейски съюз". Твоят офтопик ме накара да я изгледам, по точно - участието на Копринка в нея. Както винаги - пределно точна.

П.С. Нистина е странно, че "на тези ти години" си нямал мнение за нея.

П.П.С. Винаги , когато я гледам ме спохожда една мисъл: "В България има такива умни жени, а до властта се докопват само кухи лейки!"
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 11:25:52 от Bacho Кольо »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #41 -: Януари 19, 2019, 11:06:30 »
Онтопик.
Тезата на Engels следва да се прецени през специфичните прояви на общите и положения.

Първо, да си зададем въпроса кое прави "средния човек" уязвим за въздействието върху повседневните му мисли, а чрез тях и върху общото съзнание. Отговор дава НЛП - невролингвистичното програмиране. Уязвимостта за такъв тип манипулация е най-голяма в състоянието на транс. Кое е това, способно да въвежда големи маси "средни хора" в повседневно състояние на транс? Аз твърдя, че това е ежедневната борба с мизерията, борбата за оцеляване.  Оттук и националната специфика - обществото е докарано и поддържано в уязвимо за манипулации състояние чрез (осъзнатия) риск от бедност и социално изключване. Този риск съществува за такъв относителен дял от българското население, че е налице "инверсия на фазите". Фазовият профил на огромната част от нашите общности е рисков в този смисъл. Как влияе това на съзнанието? Представете си, че пресичате на неправилно място четири платна с интензивно движение. Клаксони, пресвяткания на фарове, псувни на шофьори, спирачки. Е, имам новина за вас - вие сте в транс. В това състояние опитен хипнотизатор или манипулатор може да ви внуши каквото си поиска, нашепвайки в ухото ви. Просто съзнанието ви, заето със задачата да ви преведе жив и цял през потока, няма свободен ресурс да възприеме, камо ли ти да защити, от внушението подсъзнанието. Още нещо, про домо суа. Регионалните дисбаланси в България водят до това щото на огромна част от нейната територия проблемът да е "в пъти, в пъти" по-остър, но ние не си даваме сметка за това, осведомени единствено за средни за страната стойности. И това е част от съпровождащото манипулацията невежество.

Второ, какво се случва по-нататък. Какво се случва в система, която решава оцеляването си, в условията на постоянен недостиг на ресурси. Ами просто е - тя се адаптира. Невежите и неуки реформатори-волунтаристи от школата ня Дянков - Горанов и особено активният Томислав Дончев, които съставляват професионалният елит на властващата простотия, вярват, че системата се адаптира чрез повишаване на ефикасността си. Е, имам новина и за тях. Това е само един от възможните критични изходи от бифуркацията. И съвсем не най-вероятният. Системата се адаптира чрез сегментация - разпада се на елементи, ревизира структурата и жертва някои от тях. Дончев мисли това като оптимизация и реформа. Невежа-волунтарист. В джудото има ефективна техника на пристягане. В единия случай се притискат дихателните пътища. В другия - кръвоносните съдове, снабдяващи мозъка с кислород. В третия, забранен в спорта, шоково - нервни центрове, които буквално изключват мозъка, чрез претоварване с нервни импулси. Нека видим какво става при "щадящия" способ на притискане на кръвоносни съдове. Как реагира тялото. Започва да изключва "консуматорите" поетапно - първо съзнанието ви спира да работи, дезориентирате се, после всичко утихва като в памук, оглушавате, после погледът ви се премрежва, накрая заспивате и ако съдията не се намеси - може и задълго.  Как реагират човешките системи, местните общности. По мои дългогодишни наблюдения - чрез занижаване на стандартите. Чрез дългосрочно и целенасочено култивиране на щадяща оскъдните ресурси посредственост. Компромис след компромис - до пълна развала. На образование, на здравеопазване, на обществен ред и сигурност, на държавно управление. С времето това засяга и моралните и етичните стандарти - до степен да се толерират злоупотреби, измами, кражби, корупция - стига това да дава на общността достъп до ресурси (нищо, че се крадат три от пет от европейските пари по проекти - нали двете остават). Крадците стават герои. Че от пира им пада и под масата - за помиярите.

Трето, то е най-сложното. Неотдавна в една от книгите на Пригожин прочетох много интересна теза, която той там не бе развил. Тя е, че развитието на технологии за масова комуникация и рязкото нарастване на потоците информация, които обменяме, правят все по-трудно възникването и набирането на критична маса на движения за обществена промяна. Това развитие, според него, улеснява властта в реакцията и за защита на статуквото. В най-опростен вид - не може локално да се надигне пик, защото субстанцията е улеснена да се "разлива". Напрежението бързо се разпределя в системата, без да може да достигне критично ниво и с това да се появи зародиш на бурна самоорганизация. Не претендирам да съм точен в тази част, но, общо взето, това е идеята. Това е и моделът, по който властта решава локалните кризи, за да не им позволи да концентрират енергия за радикална глобална промяна. Замислете се. Например, дали въстанието в Четвърти революционен окръг щеше да е така мощно, ако там имаха информация, че останалите окръзи наоколо не са въстанали тъй, както те, а и московците не са на Дунава.

Накрая и основната ми критика към визионерските проекти, включително и откъм БСП. Тези проекти дават заявка за управление, например, което да пребори демографската криза. Или пък такова, което да преодолее регионалните неравенства. Или пък да преодолее въобще неравенството, бедността и социалното изключване. Добре. Но това не е по моята част. По моята част е програма за управление ВЪВ условията на демографска криза, ВЪВ условията на регионално неравенство, ВЪВ условията на неравенство, бедност и социално изключване. Така е по-честно. Защото за много от нашите сънародници тук, в страната, е само това. Те няма да доживеят излизането ни от демографската криза, няма да доживеят преодоляването на регионалното неравенство, няма да доживеят преборването въобще с неравенството, бедността и социалното изключване. Това са национални задачи, надхвърлящи мащаба на остатъка от единствения им човешки живот. Надхвърлящи и мащаба на един, два или дори пет успешни мандата на управление. "Път от сто ли започва с малка крачка" Лао дзъ. За да получиш доверие и подкрепа от хората, за да тръгнат с теб, трябва да ги убедиш, че това е пътя, да, но и да направят първите крачки по него. Особено, ако са забравили, след тежка травма, да вървят и трябва да се учат да ходят отново.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #42 -: Януари 19, 2019, 11:15:28 »
Съгласна съм с всичко, което си изписал, Фирмин. Остава огромният въпрос - как да убедиш хората!?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #43 -: Януари 19, 2019, 11:23:53 »
...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #44 -: Януари 19, 2019, 11:49:52 »
Съгласна съм с всичко, което си изписал, Фирмин. Остава огромният въпрос - как да убедиш хората!?

Никак :)

Особено в светлината на това, което е написал Фирмин.
the lamers club honourable member …

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #45 -: Януари 19, 2019, 11:55:42 »
Съвсем не са случайни кавичките в заглавието. "Левите" неолиберали наистина нямат нищо общо с истинското ляво.
(Така мисли Волгин, няколкостотин милиона по света и у нас не споделят това мнение)

Макар че обичат да твърдят обратното. Най-характерното за тези хора е, че отдавна са изхвърлили от речника и, разбира се, от мисленето си такива понятия като експлоатация, класова борба, наемни работници. За тях това са твърде "остарели" концепции, а те са твърде /пост/модерни, за да разсъждават по такива теми. Съвсем други са нещата, които ги вълнуват - расизъм, ксенофобия, дискриминация, хомофобия, права на ЛГБТ общността, права на жените. Тук трябва да се направи едно много важно уточнение. Всички тези теми са важни.
(Не мисля. Аз, например, виден местен педалолюб и мангалолюб, не мога да бъда обвинен, струва ми се, че съм изхвърлил експлоатацията, класовата борба, наемния труд от тезите си. Което не пречи да остава място и за расизма, ксенофобията, хомофобията, дискриминацията и, да не пропусна, правата на жените. Важни ми са, щото.)

И преди време те с пълно право са били поставяни в центъра на обществените дискусии. Хомосексуалистите, малцинствата, жените действително са били подлагани на всевъзможни дискриминации. И тъй като левите хора по принцип подкрепят всички дискриминирани, е било напълно естествено борбата за правата на всевъзможните потискани групи да се превърне в централна тема за левицата. Само че през последните десетилетия действителността в това отношение е силно променена. Страшно много е направено - и в законодателството на различните държави, и изобщо в правилата за живеене -, за да могат някога потисканите групи днес да живеят несравнимо по-добре, отколкото преди половин век.
(Не е въпросът, обаче, в това някога потисканите групи днес да живеят несравнимо по-добре, отколкото преди век, а да живеят те днес така, както живеят непотисканите групи. Левият не измерва потисничеството. Левият го отхвърля. )

Поне в развития свят никой човек, който иска да бъде приеман сериозно, не може да си позволи дори и минималистични расистки, хомофобски или уронващи женското достойнство забележки. Да не говорим за нещо повече. Така че борбата за правата на дискриминираните някога групи наистина е дала забележителни резултати. Ето защо опитите именно тя да бъде поставяна в центъра на лявата политика предизвикават недоумение. Да, левицата трябва да подкрепя потисканите групи и хора. Само че днес онеправдани са не толкова гейовете, лесбийките, трансджендърите, жените и т.н.
(В центъра на лявата политика е борбата срещу потисничеството и дискриминацията. Всеки, оказал се обект на дискриминация и потисничество има място там. Забележителността на резултата се мери не чрез отстоянието от началното ниво, а с оставащото до целта. Затова и се нарича целен резултат.)

Много на брой са случаите, в които именно такива хора получават признание, високи постове, великолепно заплащане, нищо че са гейове, лесбийки, трансджендъри, жени и т.н. Съвсем други са днешните потискани и онеправдани хора. Това са хората, които живеят от труда си. Работещите хора. Толкова характерната за 19-ти и началото на 20-ти век експлоатация никъде не е изчезвала. Съществува си и се проявява все по-силно. Особено през последните 30-40 години.
(Докато констатацията за признание, високи постове, великолепно заплащане завършва с бележката "нищо че са гейове, лесбийки, трансджендъри, жени и т.н.", проблемът е налице. Изумява и друго. Ама сериозно ли твърдите, че "хората, които живеят с труда си, работещите хора" са "съвсем други"?! Гейове, лесбийки, транджендъри и жени (?!!!) не живеят ли с труда си, не са ли работещи? Ако работещият бива потискан, то малко ли са случаите, когато натискът върху него се усилва, именно защото е гей, лесбийка, трансджендър или пък жена? Ама верно ли точно тук, у нас, в България, са най-забележителните резултати в борбата срещу мотивирано от сексуална идентичност потисничество и дискриминация?! Глей ти! Волгин няма ли кой да го разведе из страната, малка е тя, но по-далеч от жълтите павета. Или пък, може би, не им е то работа на истинските леви да поставят туй, що ще види, в центъра на политиката си? Що им на баир лозе!).

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #46 -: Януари 19, 2019, 12:26:36 »
В центъра на лявата политика е борбата срещу потисничеството и дискриминацията. Всеки, оказал се обект на дискриминация и потисничество има място там.

Ами, то ако е така, още Плеханов е трябвало да се бори за правата на гейовете, Щото близо 40 000 гея са вкарани в затвора само в Англия. Но не е съвсем така. Лявото има твърде много задачи да решава, че да се занимава с "Германския порок" и "Гръцката любов".

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #47 -: Януари 19, 2019, 12:34:33 »
Quote (selected)
Лявото има твърде много задачи да решава, че да се занимава с "Германския порок" и "Гръцката любов".
Да, ама се занимава прекалено много "лявото" с това. Чудя се как конспираторите не са засекли, че чичо им Сорос може да иска точно това от тях.  :D
Неговата е лесна: цензурира "nigger" с "N" в песента на Джон Ленън в ютюб и отхвърчат и Ленън и жени и чудо, заедно с омразните джендъри в съзнанията им.

https://youtu.be/S5lMxWWK218
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 12:40:35 от Banshee »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #48 -: Януари 19, 2019, 12:53:10 »
Неговата е лесна: цензурира "nigger" с "N" в песента на Джон Ленън в ютюб и отхвърчат и Ленън и жени и чудо, заедно с омразните джендъри в съзнанията им.

https://youtu.be/S5lMxWWK218

Ами аз не случайно пуснах онзи клип тези дни (https://www.youtube.com/watch?v=IcBCy5SYEps).

Както казваше едно време Георги Русев -- „за кучета и котки -- може, за прасета и кокошки -- не може?".
the lamers club honourable member …

Пешо

  • Гост
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #49 -: Януари 19, 2019, 12:54:06 »
Quote (selected)
По моята част е програма за управление ВЪВ условията на демографска криза, ВЪВ условията на регионално неравенство, ВЪВ условията на неравенство, бедност и социално изключване. Така е по-честно. Защото за много от нашите сънародници тук, в страната, е само това. Те няма да доживеят излизането ни от демографската криза, няма да доживеят преодоляването на регионалното неравенство, няма да доживеят преборването въобще с неравенството, бедността и социалното изключване. Това са национални задачи, надхвърлящи мащаба на остатъка от единствения им човешки живот. Надхвърлящи и мащаба на един, два или дори пет успешни мандата на управление.
Това ми звучи като програма за запазване и стабилизиране на статуквото. С или без Лао Дзъ.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #50 -: Януари 19, 2019, 12:55:03 »
Ами, то ако е така, още Плеханов е трябвало да се бори за правата на гейовете, Щото близо 40 000 гея са вкарани в затвора само в Англия. Но не е съвсем така. Лявото има твърде много задачи да решава, че да се занимава с "Германския порок" и "Гръцката любов".
Абсолютно вярно!
Най-жестоките гонения на гейовете са в Британия и САЩ - и то в исторически план съвсем скоро.

И в момента цял свят става съпричастен (кх-кх!) с тяхното разкаяние - щото ги били малтретирали - дайте да им се реваншираме.
Ако се прави съпоставка, то отношението при соца към гейовете е несравнимо по-благосклонно (особено като наказателна репресия!), отколкото при капитализма.

Същата работа и с чернокожите в САЩ - щото ги били ползвали като роби, бесели, апартейдвали, сегрегирали и не знам още какво си - дайте да им връщаме.

Че трябва да се връща - това е ясно, но защо карат и нас да се разкайваме за неща, които не сме правили.
В друга дописка Nor1 обръща внимание за нещо, по което и аз съм писал хиляди пъти.

Т.нар. бели, развити, пазарни, демократични, десни и пр. държави векове избивали милиони по колониите, грабили ги безпощадно - дайте сега да им осигурим някакви репарации - да ги приемем, да ги кътаме и т.н.

Мчи ние нито сме имали колонии, нито сме ги избивали, нито сме ги крали - какво имаме да им връщаме, за какво да се разкайваме!?

И като теглима калема - кво излиза!? Т.нар. бели, развити, пазарни, демократични, десни и пр. държави си остават с плюсовете от многовековното грабителство, което е всъщност една от основните причини за тяхното благосъстояние, а сега дайте тегобите да ги носим общо!?

Нарушава се един древен принцип - комуто ползите - нему и тегобите! Пък то ползите за едни, тегобите - за всички!
« Последна редакция: Януари 19, 2019, 13:04:35 от Ганий »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #51 -: Януари 19, 2019, 13:04:58 »
Ганий, само не ми е ясно ти от лява позиция ли се изказваш, от дясна или от божествена?

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #52 -: Януари 19, 2019, 13:08:21 »
Ганий, само не ми е ясно ти от лява позиция ли се изказваш, от дясна или от божествена?
По принцип Мойте Изказвания са от Гледна Точка на Вечността и са съобразени със Законите на Логиката, Граматиката и Механиката.
Та би следвало да е третото...  :yes-1289:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #53 -: Януари 19, 2019, 13:09:00 »
Нарушава се един древен принцип - комуто ползите - нему и тегобите!

Е, буржоазната "демокрация" го замени успешно с друг древен принцип : Първия път аз отгоре, а втория - ти отдолу.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #54 -: Януари 19, 2019, 13:15:44 »
Quote (selected)
По моята част е програма за управление ВЪВ условията на демографска криза, ВЪВ условията на регионално неравенство, ВЪВ условията на неравенство, бедност и социално изключване. Така е по-честно. Защото за много от нашите сънародници тук, в страната, е само това. Те няма да доживеят излизането ни от демографската криза, няма да доживеят преодоляването на регионалното неравенство, няма да доживеят преборването въобще с неравенството, бедността и социалното изключване. Това са национални задачи, надхвърлящи мащаба на остатъка от единствения им човешки живот. Надхвърлящи и мащаба на един, два или дори пет успешни мандата на управление.
Това ми звучи като програма за запазване и стабилизиране на статуквото. С или без Лао Дзъ.
Ако това е "програма за стабилизиране на статуквото", то аз съм твърдо ЗА програмата, твърдо ЗА  такова статукво и За неговото стабилизиране.

...с и без Лао Дзъ.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #55 -: Януари 19, 2019, 13:17:01 »
Хубаво, вярно, предълго писание от Фирмин, за да завърши накрая с истинската си цел - внушението, че сбърканите били тормозени и трябвало да бъдат защитавани. Отдавна в САЩ и ЕС те не са потискани, ами напротив - толерирани са. Като негрите в САЩ, като циганите у нас. Имат всякакви права, а нормалните имат само задължения към тях. И с това толериране те ще продължават да се увеличават като брой - точно защото западните общества са хвърлени в дълбок сън, в който непрекъснато им се внушава колко е интересно, оригинално, достойно да си обратен, и колко е ужасно и престъпно да се възпротивиш на тези пагубни за нормалността и Живота внушения.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #56 -: Януари 19, 2019, 13:20:43 »
Quote (selected)
Та би следвало да е третото...

Супер! :D Ама темата е друга, ако трябва да сме коректни. Но таман - нова тема за божествен поглед върху обществото.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #57 -: Януари 19, 2019, 13:30:02 »
че сбърканите били тормозени и трябвало да бъдат защитавани.

Не, тук не става дума за тормоз, а за пълни граждански права. Факт е, че у нас например те не се плзват с пълни граждански права като право на брак, право на наследяване, право на осиновяване и др. Без да влизаме в подробности дали трябва да ги имат или не, факт е, че нямат тези права и се борят за тях. И съответно ни натискат да им ги признаем. Затова, чисто теоретично, може да се каже, че са дискриминирани.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #58 -: Януари 19, 2019, 13:36:16 »
Да си се женят, да се наследяват, но да не осиновяват. Въобще не трябва такива да се мяркат пред погледа на децата до пълното им полово съзряване и самоидентифициране.
Нормалните трябва да бъдат предпазени от девиантното полово поведение на (все още) малките вресливи групички дефектни.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: Волгин: "Нищетата на "левия" неолиберализъм"
« Отговор #59 -: Януари 19, 2019, 13:43:30 »
че сбърканите били тормозени и трябвало да бъдат защитавани.

Не, тук не става дума за тормоз, а за пълни граждански права. Факт е, че у нас например те не се плзват с пълни граждански права като право на брак, право на наследяване, право на осиновяване и др. Без да влизаме в подробности дали трябва да ги имат или не, факт е, че нямат тези права и се борят за тях. И съответно ни натискат да им ги признаем. Затова, чисто теоретично, може да се каже, че са дискриминирани.
Не е точно така - имат си всички права!
Да наследявят, да сключват брак, да осиновяват...
Засега не е предвидена възможност да се бракосъчетават еднополово.
Всичко останало го имат в пълен обем!
Вкл. и да се напише завещание в полза на другия - разбира се с оглед на евентуална запазена част, както е и за всички останали!
Дарението все още никой не е забранявал и т.н. и т.н.

Врескотнята е за еднополовите бракове! Останалото, повтарям, го имат в пълен обем!