Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 23:48:27

Автор Тема: Испания  (Прочетена 7727 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Испания
« -: Февруари 10, 2019, 23:57:56 »
Многохиляден протест в Мадрид срещу премиера Санчес
Десетки хиляди испанци излязоха на протест в Мадрид, организиран от десницата, за да поискат оставката на премиера социалист Педро Санчес, съобщиха световните агенции.
Консервативната опозиционна Народна партия и десноцентристката партия "Гражданите" организираха днешната протестна проява, която бе подкрепена и от крайнодясната партия "Вокс". Те настояват Санчес да подаде оставка заради това, че води преговори със сепаратистите от североизточната област Каталуния, припомня АР. Според демонстрантите Санчес е предал Испания, като е започнал диалога с каталунските сепаратисти, допълва Франс прес.
Демонстрантите се събраха на площад "Колон" в центъра на Мадрид, размахвайки испански знамена и плакати с текста "Спрете Санчес". В протеста участва и Манюел Валс, бивш премиер на Франция, който сега е кандидат за кмет на Барселона, където е роден и който е подкрепян от "Гражданите". "Времето на правителството на Санчес е приключило", заяви той.
Лидерът на "Гражданите" Албер Ривера пък каза, че демонстрантите са излезли на протеста, за да кажат "не" на сепаратизма и "да" на Испания. Лидерът на партия "Вокс" Сантяго Абаскал разкритикува кабинета на Санчес и каза, че той извършва предателство. Той нарече правителството "незаконно и лъжливо" и "подкрепяно от враговете на Испания", визирайки каталунските сепаратисти.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/mnogohiliaden-protest-v-madrid-sreshtu-premiera-sanches-276858/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Процесът на сепаратистите в Каталуния
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2019, 18:09:55 »
Процесът срещу 12 каталунски лидери заради участието им в опита за отцепване през 2017 г., който започна днес пред испанския Върховен съд, ще се превърне в съдебна и медийна битка между Мадрид и каталунските сепаратисти пред целия свят.

„Трябва да използваме процеса като средство за отправяне на критики, да го използваме за целта ни, която е независимостта на Каталуния", заяви наскоро председателката на влиятелната сепаратистка асоциация "Каталунско национално събрание" Елисенда Палусие.
Повече от 600 журналисти от 150 акредитирани медии, предаване на живо по телевизията: процесът е мечтаният повод за сепаратистите да убедят международната общност и да разкритикуват това, което възприемат като "репресия" от страна на испанските власти.
В четвъртък Педро Санчес пристигна в Страсбург, за да защити испанската съдебна система пред Съвета на Европа и Европейския съд по правата на човека - органът, към който планират да се обърнат сепаратистите, ако бъдат осъдени.
Тези действия на Мадрид единствено укрепват визията на сепаратистите, които са убедени, че лидерите им са "политически затворници" и че те няма да бъдат съдени справедливо от Върховния съд.
"След като испанското правителство се вижда задължено да проведе кампания по маркетинг и дезинформация, това значи, че те не са сигурни в себе си", заяви наскоро в Лондон министърът на външните работи на каталунското регионално правителство Алфред Бош.
Сепаратистките асоциации "Каталунско национално събрание" и  Omnium Cultural подготвят предназначени за чужбина кампании, включващи видеозаписи на няколко езика и прояви в няколко европейски столици.
Адвокатите на част от обвинените дори поискаха в залата да има международни наблюдатели - мярка, която бе отхвърлена от Върховния съд, който подчертава, че заседанието ще е публично и ще бъде предавано пряко по телевизията.
Организацията International Trial Watch, създадена от шест каталунски асоциации, ще се опита дори да изпрати чуждестранни наблюдатели, които да се смесят с обикновената публика и така да проследят процеса.
БТА
https://www.investor.bg/analizi/91/a/procesyt-na-separatistite-v-kataluniia-sydebna-i-mediina-bitka-276975/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Испания планира да затвори всичките си АЕЦ до 2035 г.
« Отговор #2 -: Февруари 14, 2019, 01:52:49 »
Испания планира да затвори всичките си АЕЦ до 2035 г.
Испания ще се стреми да затвори всичките си седем ядрени централи между 2025 и 2035 г. като част от плановете да направи така, че да генерира цялата електроенергия за страната от възобновяеми източници, до 2050 година.
Министърът на енергетиката Тереза Рибера обяви този ход във вторник, точно когато социалистическото правителство се подготвя да свика предсрочни национални избори в очакване на загуба на бюджетния вот.
Преразглеждането на енергийната система на Испания, която генерира 40% от електроенергията си от възобновяеми източници през 2018 г., ще изисква инвестиции в размер на 235 млрд. евро между 2021 и 2030 г., заяви миналия месец премиерът Педро Санчес.
Рибера каза, че правителството ще представи на парламента на 22 февруари проект на план за борба с изменението на климата, който трябваше да бъде изпратен на Европейския съюз за одобрение до края на миналата година.
Съгласно законопроекта, изготвен миналата година, правителството ще има за цел да забрани продажбите на бензинови, дизелови и хибридни автомобили от 2040 г. и да насърчи инсталирането на най-малко 3000 мегавата годишно нови възобновяеми мощности като вятърни централи и слънчеви инсталации.
Премахването на ядрената енергия, която формира над 20% от енергийния микс в континенталната част на Испания, беше залог на кампанията за управляващите социалисти, които поеха управлението миналото лято.
Испанските атомни електроцентрали, които започнаха да работят между 1983 и 1988 г., са собственост на Iberdrola.
https://greentech.bg/archives/77825
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Испания върви към предсрочни избори
« Отговор #3 -: Февруари 14, 2019, 02:41:19 »
Испанският парламент отхвърли проектобюджета за 2019 г. на правителството, което открива пътя за парламентарни избори в страната, предава Ройтерс.
Източници на правителството и на Социалистическата партия на премиера Педро Санчес заявиха пред Ройтерс във вторник, че той ще свика предсрочни избори, ако проектобюджетът бъде отхвърлен, като 14 или 28 април са най-вероятните дати.
Социалистите имат под една четвърт от местата в парламента и се нуждаеха от подкрепата на по-малки регионални партии, включително каталунските, за да прокарат предложения бюджет в парламента.
Но каталунските партии, които не са доволни от отказа на правителството да обмисли или обсъди референдум за независимост за североизточната област, гласуваха против, както и дясноцентристите и консерваторите.
„Това показва, че дясното крило в тази страна възнамерява да блокира обществения напредък“, заяви министърът за бюджета Мария Хесус Монтеро пред репортери.
Общо 191 депутати гласуваха против бюджета, 158 го подкрепиха, а един се въздържа.
Лидерът на консервативната Народна партия Пабло Касадо нарече гласуването „фактически вот на недоверие срещу Педро Санчес“.
След гласуването испанските борсови индекси тръгнаха надолу, а спредът на доходността между испанските държавни ценни книжа и по-сигурните германски облигации се разшири след гласуването. Испанският индекс IBEX беше единственият голям индекс в еврозоната на негативна територия.
Политически източници заявиха, че все още не е ясно дали ще бъдат насрочени избори.
Но те заявиха също, че Санчес иска избори възможно най-скоро, за да мобилизира левите избиратели след митинга в Мадрид в неделя, организиран от три крайнодесни партии, включително „Вокс“, която се придвижи нагоре в обществените допитвания на фона на засилването на антикаталунските настроения в Испания.
Дълбокото разделение между подкрепящите единството граждани и сепаратистите в Каталуния стана видно във вторник с началото на процеса срещу 12 сепаратисти, обвинени в бунт след опита за отделяне от Испания през октомври 2017 г.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/ispaniia-vyrvi-kym-predsrochni-izbori-sled-othvyrlianeto-na-biudjeta-ot-parlamenta-277067/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Испанският министър-председател Педро Санчес обяви днес, че свиква предсрочни парламентарни избори на 28 април, потенциално предизвиквайки месеци на несигурност за четвъртата по големина икономика в еврозоната, където политическият небосклон е все по-фрагментиран, съобщава Ройтерс.
Санчес свиква изборите, след като парламентът отхвърли бюджетния проектозакон на правителството на малцинството.
„Между това да не правим нищо и да продължим без бюджет и това да свикаме испанците да кажат думата си – избирам второто. Испания трябва да продължи да напредва с толерантност, уважение, умереност и здравен разум“, каза Санчес в телевизионно обръщение към нацията след среща на кабинета.
Предложих парламентът да бъде разпуснат и да бъдат свикани избори на 28 април“, добави той.
Разпадането на социалистическото му правителство се случва след малко над 8 месеца на власт.
Според социологическите проучвания нито една партия не може да спечели достатъчно гласове, за да управлява сама. Възможните сценарии за коалиция сочат дълги преговори между три или повече партии, потенциално включвайки крайнодясната Vox.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/ispanskiiat-premier-sanches-svikva-predsrochni-parlamentarni-izbori-na-28-april-277202/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
В България ми даваха 6 месеца живот
« Отговор #5 -: Юни 15, 2019, 00:30:38 »
Quote (selected)
В България ми даваха 6 месеца живот, в Испания ме оперираха 7 пъти без пари и ме спасиха.
39-годишната Яница Димитрова от с. Яхиново, която преди 11 години напуска шумната София, където 7 години е работила като сервитьорка, отива на гости в Испания при своя приятелка и се запознава с любовта на живота си – санданчанина Димитър Кочев.
Двамата сключват брак, а съвместният им живот е изпълнен с щастие.

"При един профилактичен гинекологичен преглед се установи, че имам рак на матката.
Претърпях 7 оперативни намеси заради злокачественото заболяване, изключително съм благодарна на докторите в Испания, които спасиха живота ми.
Именно в този труден момент почувствах как медиците там ме обгрижваха с обич, въпреки че съм българка. Няма такова внимание и отношение никъде на друго място като това, което получих в Испания. След третата операция, тъй като правех рецидив след всяко премахване на капсулования тумор, реших да се прегледам и в софийска болница, исках да чуя и друго мнение на лекари. Пристигнах с куфар в онкологичната болница в София и още прекрачвайки прага на здравното заведение, усетих негативната енергия на хората, дори и на лекарите. Жестоко е. Показах изследванията ми, които са на латински и разбираеми за всеки един медицински специалист.
Тогава българският лекар ми каза, че ми остават не повече от 6 месеца живот и въобще да не се боря, дори не зачетоха тези изследвания, а ме накараха да си направя нови.
Гледаха на мен не като на болен човек, а на банкомат. След една седмица ходене по мъките в родната ми страна, аз разбрах, че трябва спешно да се върна в Испания, за да продължа с лечението си. Доверих се 100% на лекарите там. Разказвай тази история със заболяването ми, искам да кажа на всички болни от рак, че понякога трябва да се борят сами със себе си, а не да се отчайват, каквото и да чуят за състоянието си, и да продължат да се борят. Моят спътник в живота Димитър бе неотлъчно до мен през тези 4 години ходене по мъките, неговата любов ми помагаше да бъда силна и да се боря докрай. Друго, което искам да отбележа, е, че здравната система в Испания е светлинни години пред нашата в България.
Не съм платила и лев, дори когато съм била неосигурена и безработна. Седмата операция ми бе през 2011 година и оттогава до днес се чувствам блестящо и пълноценен човек. От 3 години работя като управител в средиземноморски ресторант с прекрасен колектив. Там колегите са сплотени, няма злоба и завист, всеки знае правилата и ги спазва. Бакшишът в Испания се събира в една кутия и в края на седмицата се дели на целия персонал и аз получавам от него, въпреки че съм управител."
https://hotkafe.com/в-българия-ми-даваха-6-месеца-живот-в-ис/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Испания
« Отговор #6 -: Юни 15, 2019, 00:40:21 »
енгелсе, ай по-малко с пропагандата, а?

съученичка на голямата, сиреч 25-26 годишна, роди преди няма и седмица в испания. от дете има проблеми с кръвно, припада... онези ѝ казали: "нямаш проблеми, идвай да раждаш нормално", като резултат преди два дни се прибра да я излекуват. вика "държаха се с мен като с циганка*"

та по-полека с простотиите, ако може. гледай си там смешниците от инвестор.

* сиреч подчовек, бележката моя.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Испания
« Отговор #7 -: Юни 15, 2019, 01:09:37 »
енгелсе, ай по-малко с пропагандата, а?

съученичка на голямата, сиреч 25-26 годишна, роди преди няма и седмица в испания. от дете има проблеми с кръвно, припада... онези ѝ казали: "нямаш проблеми, идвай да раждаш нормално", като резултат преди два дни се прибра да я излекуват. вика "държаха се с мен като с циганка*"

та по-полека с простотиите, ако може. гледай си там смешниците от инвестор.

* сиреч подчовек, бележката моя.
Айде сега лицемерие, направо ще ти повярваме, че при нужда ще дойдеш от Германия да се лекуваш в България.
Не че няма да ти се зарадват в България, особено ако си спестил някое и друго евро в Германия.
Ще те приемат с отворени обятия.
 :bigok:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Вътрешното потребление тласка икономиката на Испания
« Отговор #8 -: Септември 09, 2019, 16:51:27 »
Quote (selected)
Докато някои големи държави от еврозоната са на ръба на рецесията, четвъртата по големина икономика в региона се радва на растеж, подкрепен от разходите на домакинствата, пише в свой анализ Financial Times.
Испания отчита темп на растеж над средния за еврозоната за последните пет години, като през последните 12 месеца икономиката на страната промени модела си – от експортно-ориентирана вече разчита на потребителското търсене.
Според повечето прогнози брутният вътрешен продукт (БВП) на Испания ще нарасне с над 2% през тази година в сравнение с прогнозираните стойности под 0,5% в Германия и малко над 1% в еврозоната като цяло.
„Икономиката върви доста добре в сравнение с останалата част от Европа“, коментира Ерик Нилсен, главен икономист на УниКредит, добавяйки, че това е истински урок за германците.
Испанското правителство взе решение да увеличи минималната заплата с 22% през тази година – най-голямото увеличение от четири десетилетия.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/vytreshnoto-potreblenie-tlaska-ikonomikata-na-ispaniia-nad-srednoto-nivo-za-evrozonata-288783/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Испания
« Отговор #9 -: Септември 09, 2019, 17:09:16 »
през последните 12 месеца икономиката на страната промени модела си – от експортно-ориентирана вече разчита на потребителското търсене.

Т. нар. "потребление" е пълна бутафория и няма нищо общо икономическото развитие. Едно време икономическите показатели се измерваха в реални стойности. Реално произведен продукт. Толкова това, толкова онова. Явно испанската икономика изпитва сериозна криза щом са опряли до "потреблението". Икономиката била променила модела си! Вместо да произвежда и изнася - потребявала. Тея да ги разправят на стария ми каскет!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Испания
« Отговор #10 -: Октомври 18, 2019, 20:22:40 »
Обща стачка на синдикатите блокира Барселона и цяла Каталуния.
Отменено е и дербито "Барселона" и "Реал Мадрид"


https://btvnovinite.bg/svetut/obshta-stachka-na-sindikatite-blokira-barselona-i-cjala-katalunija.html

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Испания
« Отговор #11 -: Декември 11, 2022, 20:39:14 »
На площад "Джордж Оруел" в Барцелона предупреждават за видеонаблюдение:



Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8588
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Испания
« Отговор #13 -: Ноември 14, 2023, 18:47:01 »
Искат да преименуват двете най-близки галактики до нашата - Магелановите облаци



Понеже Фернандо Магелан е правил някои много лоши неща. Предлагам да започнат с протока на Дрейк. Все пак един пират би трябвало да е още по-лош от него.