Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 12:09:12

Автор Тема: "Как подорвать национальную энергетику. Рецепт от Бельгии"  (Прочетена 3935 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
какво се получава, когато много слушаш зелените:
Quote (selected)
На горизонте над ночной автострадой вдруг начинает проступать белое сияние, которое через несколько километров превращается в яркое желтоватое зарево электрического света, постепенно заливающего весь горизонт над темной дорогой. Так еще 15 лет назад выглядели ночные трассы, ведущие к границам Бельгии со стороны Франции или Германии. Сейчас хоть фонари с автострад и не пропали, но по вечерам они работают лишь в отдельных зонах наиболее интенсивного движения, а после одиннадцати часов вечера обычно отключаются и там. Это самый простой и видимый невооруженным глазом признак системного кризиса бельгийской энергетики, который был вызван многочисленными и последовательными ошибками нескольких правительств. Речь идет о неудачных решениях по эксплуатации атомной энергетики, попытках поспешного отказа от тепловых станций в пользу модных возобновляемых источников энергии и сугубо административных методах управления экономикой.
...
Уже с 80-х годов прошлого века зеленое лобби стало давить на правительство, требуя ликвидировать "атомные бомбы замедленного действия".

Партия зеленых попала в правящую бельгийскую коалицию единственный раз, в 1999 году, и продержалось это правительство четыре года. В последний год своего правления, в 2003-й, это правительство приняло экологический закон о запрете АЭС.
...
И последствия не заставили себя ждать. Бельгийские реакторы "посыпались", как это происходит с любой старой техникой, не получавшей должного ремонта. Серьезные проблемы начались в 2012 году, косвенно подтвердив тот факт, что 40-летний срок службы реакторов был взят отнюдь не с потолка.
...
Но это было только начало. Дальше были разрывы труб, поломки систем охлаждения, утечки воды из контуров охлаждения (к счастью, без выбросов радиации). Имела место даже поломка, которая по всем признакам являлась осознанной диверсией, когда на станции "Тианж" было слито в результате действий персонала масло из работающей системы охлаждения. Автоматика остановила реактор, что позволило избежать катастрофы.
...
Компенсировать нехватку энергии можно было бы двумя путями — запустить резервные мощности внутри страны или приобрести электричество за границей. И здесь снова незадача.

С начала века Бельгия интенсивно занималась внедрением альтернативной энергетики, устанавливая ветряки по всей территории королевства, а также выводя из эксплуатации в резерв тепловые централи. Угольные закрывали как неэкологичные, а газовые — консервировали, законодательно ограничивая допустимое время их эксплуатации одним-двумя месяцами в год. Да, здесь есть законы, запрещающие конкретным газовым ТЭС работать дольше. Сделано это было также в рамках политического курса на ограничение зависимости от импортного (российского) газа.
...
Что же до возобновляемой энергетики, то, несмотря на все усилия последних 15 лет, ветряки и солнечные батареи дают в Бельгии порядка 5% электричества. Плюс этот сектор также зависит от погоды. А поскольку складировать электричество пока не научились, запасти его на будущее в благоприятных условиях невозможно.

Поэтому главный ужас для бельгийского королевства предстоящей зимой — это холодная безветренная и пасмурная погода.
цялото - цък

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Франция си държи ядрените централи и не им пука, нищо, че и там има зелени...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Франция си държи ядрените централи и не им пука, нищо, че и там има зелени...

В тази статия („Светът се отказва от атомната енергетика“) се твърди друго:
Quote (selected)
Германия реши да се откаже изцяло от атомните електроцентрали, след като в Швейцария след референдум беше забранено изграждането на нови централи, Франция възнамерява да намали зависимостта си от ядрена енергия. Подобни процеси протичат в Азия - Тайван, например, до 2025 г. възнамерява да се откаже от АЕЦ, а в Южна Корея се въвеждат сериозни ограничения за тяхното използване

На мен ми интересно как Франция ще се откаже от ядрените си централи при положение, че техният дял май беше над 70% от произведения ток в страната.

За отказ от ядрената енергетика може да се мисли едва след стабилното овладяване на термоядрения синтез. Иначе ръст на икономиката ще има друг път :)

Не знам, но това много ми прилича на грешката с изнасянето на редица, да не казвам на всички, индустриални производства в други страни. Това е начин тези водещи икономики да загубят позициите си в световен мащаб. И да си го причиниш сам това?! Светът вярно е изтрещял.
« Последна редакция: Октомври 11, 2018, 12:58:38 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Франция си държи ядрените централи и не им пука, нищо, че и там има зелени...

В тази статия („Светът се отказва от атомната енергетика“) се твърди друго:
Quote (selected)
Германия реши да се откаже изцяло от атомните електроцентрали, след като в Швейцария след референдум беше забранено изграждането на нови централи, Франция възнамерява да намали зависимостта си от ядрена енергия. Подобни процеси протичат в Азия - Тайван, например, до 2025 г. възнамерява да се откаже от АЕЦ, а в Южна Корея се въвеждат сериозни ограничения за тяхното използване


То и аз възнамерявам да се изруся, но продължавам да не го правя и едва ли ше го направя.
Не мисля, че в обозримо бъдеще Франция ше изостави ядрената си енергетика.
Няма лошо във възобновимите източници - слънчеви панели, перки и т.н., но те решават в доста малка степен проблема с потреблението.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Франция си държи ядрените централи и не им пука, нищо, че и там има зелени...

В тази статия („Светът се отказва от атомната енергетика“) се твърди друго:
Quote (selected)
Германия реши да се откаже изцяло от атомните електроцентрали, след като в Швейцария след референдум беше забранено изграждането на нови централи, Франция възнамерява да намали зависимостта си от ядрена енергия. Подобни процеси протичат в Азия - Тайван, например, до 2025 г. възнамерява да се откаже от АЕЦ, а в Южна Корея се въвеждат сериозни ограничения за тяхното използване


То и аз възнамерявам да се изруся, но продължавам да не го правя и едва ли ше го направя.
Не мисля, че в обозримо бъдеще Франция ше изостави ядрената си енергетика.
Няма лошо във възобновимите източници - слънчеви панели, перки и т.н., но те решават в доста малка степен проблема с потреблението.

Съгласен съм, но както виждаш, някои други хора се опитват да ни убедят че сме камили .
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
германия, доколкото знам, вече няма атомни централи. има борса, можеш да си купуваш ток откъдето си искаш... обаче в момента плащам 27 цента за киловатчас.

при тази цена на тока всякакви енергоспестяващи лед лампи са хит, една от задължителните сметки за сисадмините при сравняване на оферти е консумацията на електричество и т.н.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
германия, доколкото знам, вече няма атомни централи. има борса, можеш да си купуваш ток откъдето си искаш... обаче в момента плащам 27 цента за киловатчас.

при тази цена на тока всякакви енергоспестяващи лед лампи са хит, една от задължителните сметки за сисадмините при сравняване на оферти е консумацията на електричество и т.н.

Ако това е вярно, значи Германия е тръгнала надолу. Няма да стане бързо видимо, но е неизбежно (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
германия, доколкото знам, вече няма атомни централи. има борса, можеш да си купуваш ток откъдето си искаш... обаче в момента плащам 27 цента за киловатчас.

начи цената за киловатчас не е единственото, поне за битовите потребители.
отгоре може да има неизбежни екстрии като:
Abbonement (€9 на месец), Taxe sur la Consommation Finale d'Electricité (TCFE), Contribution au Service Public d'Electricité (CSPE), Contribution Tarifaire d'Acheminement Electricité (CTA)
така щото на финала от €0.092 на киловат последната сметка всъщност идва на €0.173 за киловат

в портокалия е още по-зловещо - тръгва се от €0.20 на киловат и отгоре са абонамент (€14 на месец) и други екстри.

в тия случаи за битови потребители има смисъл да туриш неколко слънчеви панела на двора и след неколко години инвсетицията се избива, а в дългосрочен план си е лека далавера.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
германия, доколкото знам, вече няма атомни централи. има борса, можеш да си купуваш ток откъдето си искаш... обаче в момента плащам 27 цента за киловатчас.

в тия случаи за битови потребители има смисъл да туриш неколко слънчеви панела на двора и след неколко години инвсетицията се избива, а в дългосрочен план си е лека далавера.

В Португалия, Испания и още по на юг има смисъл от слънчеви панели. В България — не. Тук има около 220-240 слънчеви дни. Тук има смисъл да сложиш панел на покрива и да топлиш вода с него.
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Ние си имаме АЕЦ.
Някога учехме, че това е най евтината енергия. :nuts:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
от слънчевите панели има смисъл, ако ги произвеждаш на място с евтин ток и после ги носиш на място със скъп. в този ред на мисли за тях има смисъл даже и в северни страна като германия и бенелюкса, щото финансово сметката излиза.

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
в този ред на мисли ...
В този ред на мисли, както е тръгнало и ф наше селу, дайте да съберем ени пари и да купим свещоливницата. То, верно на много места опитват да правят свещи, но доколкото съм запознат сертифицираната свещоливница е една.
Само една идея по сериозно, мисля че вече изтървахме питомното. АЕЦ едва ли ще има у нас друг, освен Козлодуй. По материалистични причини, ф смисъл 80%.
Малката надеждица, че можехме да се възползваме от евтина енергия и да правим и ползваме да речем електромобили, за което имаме и ресурси /материални и човешки/, се изпари пак по същите материални причини.
Макейн си го прибра Дедо Боже, но макейновци ще се намерят достатъчно, послушковци също.
Скептик съм по тази тема вече. Уви, простотията надделя.
И не е въпроса колко потребяваме сега, за сега ни стига, но утре и то недалечно утре и то не толкова от грижа за тези които ще са утре - тези същите, които СЕГА бяха против АЕЦ, а дори само заради верността на едно твърдение - утре ще излязат сума мощности и ще си останем със събути гащи. А мераклии да се възползват от това около нас - дал Господ.
Ими по темата нищо друго не ми е останало /трепах се доста преди няколко години/, освен да бъда егоист - за утре, да му мислят тези дето ще ги бъде тогава.
Като дойде това утре, аз ще имам късмета на Марко Тотев - ток ич, ама ич няма да ми трябва!
Се е нещо!
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Няма лошо във възобновимите източници - слънчеви панели, перки и т.н.

Принципно е вЕрно. В първия случай, ако поне 50% от държавата ти е да речем пустиня, но пустиня в подходящ географски пояс, щото колкото и да е странно последното има мноо голямо значение. За ветрените перки, отново се намесва географията и особеностите й, но коя съм аз да споря с идиоти (Сержант - нямам предвид теб, а кретените пласиращи в медийното пространството подобни безподобни глупости). Разчитам само на физиката и географията най-общо...области, в които не знам напоследък да са се случвали революции, различни от телевизора и блоговете на платени некадърници по сичко

Все пак да се извиня - аз съм само прост машинен инженер и само 70% от изпитите, които съм държала са в основата си физика, со все всичките й раздели
« Последна редакция: Октомври 11, 2018, 21:55:35 от Асол »

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Преди 2-3 дена ми се мярна, че учени от изследователския институт Helmholtz Zentrum в Берлин са изобретили силициева многослойна клетка с допълнителен кристален слой, който използва ефекта на „синглетно разделяне“.
Екипът е създал клетка, за да демонстрира, че принципът работи успешно. Учените казват, че с по-нататъшно усъвършенстване концепцията може да постигне ефективност на соларните клетки до 40%.
Изследователят от HZB Клаус Липс казва, че екипът му вече обмисля последващи експерименти с технологията.
„С тази структура на соларните клетки ние показахме, че подходът принципно функционира и, че дизайнът може да осигури ефективна работа при високо натоварване“, казва Липс. „Ние вече знаем какво трябва да направим, за да увеличим добива с до 200%“, добавя изследователят.
https://technews.bg/article-111562.html
Цената на фотоволтаиците продължава да пада.
От цена 1 евро за ват се е запътила към 0,5 евро за ват, тоест 1 лев за ват.
Ако сте пропуснали в началото на септември паднаха митата за китайския внос.
"Мярката е в сила от пет години и има за цел да защити европейското производство на слънчеви панели. Фирмите за инсталиране на такива панели я определяха като контрапродуктивна, тъй като лишаваше пазара от по-евтини стоки. Антидъмпинговите мита за внос на китайски слънчеви панели, клетки и модули, въведени от Европейската комисия през 2013 година, бяха продължени през март 2017 година за 18 месеца, но Брюксел обяви, че не възнамерява да ги възобновява.
През тези пет години китайските производители не плащаха мита, ако продаваха продукцията си на или над определена минимална цена, която постепенно намаляваше. Под тази цена те се излагаха на мита до 64.9 на сто.
Решението на Пекин да ограничи инсталирането на слънчеви панели в Китай доведе до излишни мощности от 30 гигавата с твърде малко възможности за пласирането им, тъй като САЩ, вторият световен пазар след Китай, наложиха мита, а Индия планира да стори същото. Европейският пазар като цяло представлява около 7 гигавата. "
https://www.dnevnik.bg/evropa/2018/09/03/3305280_es_premahva_ogranicheniiata_za_prodajba_na_kitaiski/
Сега е интересно да сметнем приблизително при каква цена фотоволтаиците стават заплаха за земеделието в България.
От един декар земя може да се добият 350, 500 или дори 1000 килограма зърно.
Дори при цена 50 стотинки за килограм това са около 500 лева за година.
Същия този декар натъпкан с фотоволтаици може да даде мощност от 100 до 200 киловата. Да приемем че имаме само 200 слънчеви дни в годината за не повече от 5 часа на ден. Ако вземем най ниската цена в България от около 50 лева на мегаватчас (АЕЦ "Козлодуй") ще бъдем конкурентни ако продаваме 1 киловатчас за 5 стотинки.
Ако приемем минималната мощност на декар от 100 киловата, за 1 час при цена от 5 стотинки за киловатчас получаваме доход от 5 лева на час.
За 5 слънчеви часа на ден това са 25 лева. За 20 дни това са 500 лева, толкова колкото можем да получим от тон зърно за цяла година.
За 200 слънчеви дни по 5 часа на ден получаваме доход от 5000 лева за година.
Да се спечелят 5000 лева от декар от селскостопанска култура може само ако е индийски коноп.
Кога ще е заплашено земеделието?
Зависи до кога ще падат цените на фотоволтаиците.
При цена от едно евро за ват, 100 киловата фотоволтаици струват 100 хиляди евро.
Тоест при нашата сметка ще се изплащат 40 години.
Ако електроенергията се използва за лични цели ще се изплати за малко повече от 10 години.
При цена от лев за 1 ват фотоволтаик за лични цели изплащането ще стане за 5 години.
Тоест при цена от 50 стотинки за 1 ват фотоволтаик и по ниска, земеделието става под въпрос.


"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Дори и среброто което се влага в производство на фотоволтаици не е толкова решаващ фактор.
"Най-голям потребител на сребро, според данните за 2017 г. е фотоволтаичната слънчева енергетика. Тя е потребила 94,1 млн. унция (2926 тона) сребро, което е с 18,7 % повече от година по-рано.
Делът на фотоволтаиците в световното потребление на сребро през 2017 г. е достигнал до 9,2%, което е най-високият показател за целия проследен период досега.
При производството на слънчевите клетки се използват сребърнопроводими пасти, които са изработени от прахообразно сребро. Дела на среброто в модула при настоящите цени се оценява на около 1 американски цент на ват . При цена на слънчев панел от 35 цента за ват, среброто в него е 1/35 част."
http://3e-news.net/технологии/среброто-ще-продължи-да-учатва-активно-в-производството-на-фотоволтаици-поне-още-10-години_60702
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Земеделието отдавна е под въпрос, слънчевите панели са най-малкият проблем.
За инсталиране фотоволтаици в 100 декара трябва банково финансиране, ако няма преференциални цени за изкупуване земеделие + субсидия е по-изгодно и необвързващо.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Така е.
При тези цени на фотоволтаиците, земеделието със субсидии е много по изгодно.
А пък ако легализират свободното отглеждане на индийски коноп, никой няма и да си помисли да слага фотопанелки.
Европа ли е следващият голям пазар на марихуана?
Според оценка пазарът на канабис на континента може да достигне до 110 млрд. долара
.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/evropa-li-e-sledvashtiiat-goliam-pazar-na-marihuana-269287/
Канабисът в Европа: Различни подходи, ясна посока:
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2018/08/03/3291009_kanabisut_v_evropa_razlichni_podhodi_iasna_posoka/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."