Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 12:57:17

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 293505 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Наздраве!  ;D
Поздрав за домакина!

Хубав инструмент е мандолината - струнен, а звукът е като от звънчета  :way_to_go-1308:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Наздраве!  ;D
Поздрав за домакина!

Хубав инструмент е мандолината - струнен, а звукът е като от звънчета  :way_to_go-1308:
И бузукито  Nor1, бузукито. Не съм гръкоман , но харесвам хубавата гръцка музика. Не разбирам езика , но музиката ми харесва . Както на времето ми четоха стихове на Омар Хайам на арабски...нищо не разбирам, но мелодията на стиха беше опияняваща. По същата причина харесвам и фадо. Не знам какъв е произхода на португалския и не ме интересува, но когато пеят на този език е прекрасно.




Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил

Ох,ох,ох!!!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
 Нарочно не пуснах какво остана от горното ястие...грехота е, такава лакомия не е угодна богу , ама да знаета пък колко вкусно беше... но т`ва е просто едно  четири килограмово шаранче ...за кого по - напред...
« Последна редакция: Декември 06, 2019, 23:08:29 от Kerpeden »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Нарочно не пуснах какво остана от горното ястие...грехота е, такава лакомия не е угодна богу , ама да знаета пък колко вкусно беше... но т`ва е просто едно  четири килограмово шаранче ...за кого по - напред...
Керпи, това си е за аватар! Щото нямаме първа страница, иначе в заглавните редове! Като поотминат празниците, ще питам Принца дали не може да се направи нещо!  :t0328:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Kerpeden
И бузукито  Nor1, бузукито. Не съм гръкоман , но харесвам хубавата гръцка музика.

Дядо ми (селянче, за сведение на тъмносините "аристократи") е учил в клас. гимназия в Пловдив.
По цял ден (на работа и вкъщи) слушаше гръцка музика. От него ми е останало харесването на гръцките мелодии.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
По същата причина харесвам и фадо. Не знам какъв е произхода на португалския и не ме интересува, но когато пеят на този език е прекрасно.

Bairro Alto, един от кварталите в центъра на Лисабон, е пълен с места за фадо. От март до ноември са 3 директни полета на седмица, струва си разходката не само заради фадото, а и заради един от най-красивите европейски градове.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Bairro Alto, един от кварталите в центъра на Лисабон, ...
Въх, жива да не бях! Верно там са били наши македонци, да го кръстят Висок Баир!  :t0328:
Отивам на коледно парти, после ще забърша масите и гледайте да не ми оставяте много кокали по пода!  :t0328:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Дядо ми (селянче, за сведение на тъмносините "аристократи") е учил в клас. гимназия в Пловдив.
По цял ден (на работа и вкъщи) слушаше гръцка музика. От него ми е останало харесването на гръцките мелодии.

готово си те представям как се дереш на Σώσε με докато пробождаш вуду кукли на цигани, жендъри, брадати майки и еврозелки  :nuts:
« Последна редакция: Декември 06, 2019, 23:56:48 от SgtTroy »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Bairro Alto, един от кварталите в центъра на Лисабон, ...
Въх, жива да не бях! Верно там са били наши македонци, да го кръстят Висок Баир!  :t0328:
Отивам на коледно парти, после ще забърша масите и гледайте да не ми оставяте много кокали по пода!  :t0328:

аре, за гъркоманите и за обикновените меланхолици - една ухаеща на жасмин нощ, където е 12 градуса след близо 18 по-рано днес  :smokin:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
готово си те представям как се дереш на ... , докато пробождаш вуду кукли на цигани, жендъри, брадати майки и еврозелки  :nuts:

Нямам навика да се дера :m1731: , нито да да си играя с кукли и игли  :nuts:
Пък и към някои неща трябва да се подхожда сериозно и със сериозни инструменти  ???
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Нямам навика да се дера :m1731: , нито да да си играя с кукли и игли  :nuts:
Пък и към някои неща трябва да се подхожда сериозно и със сериозни инструменти  ???
Ся, ако е за игли, мога да се прежаля и да ти дам някоя от по-едричките ми губерки! Имам дор докъм двайсетина сантима няколко. Само речи!
А за еврозелки, както и за всички останали географски разположени зелки, най-добре върви полукръгъл нож в полукръгла копанка! Онзи с двете уши! Идеално кълца! Сериозен инструмент! Аз имам по-малкия му брат, който е за дране на лосове, ама и той върши работа ако се наложи.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Нямам навика да се дера :m1731: , нито да да си играя с кукли и игли  :nuts:
Пък и към някои неща трябва да се подхожда сериозно и със сериозни инструменти  ???
Ся, ако е за игли, мога да се прежаля и да ти дам някоя от по-едричките ми губерки! Имам дор докъм двайсетина сантима няколко. Само речи!
:D

Quote (selected)
А за еврозелки, както и за всички останали географски разположени зелки, най-добре върви полукръгъл нож в полукръгла копанка! Онзи с двете уши! Идеално кълца! Сериозен инструмент! Аз имам по-малкия му брат, който е за дране на лосове, ама и той върши работа ако се наложи.
:army: :army:

 :t9411:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Джиджи
Quote (selected)
А за еврозелки ...
:army: :army:

Успокой сА, Жиже, няма ги газим твоЙте скъпи натовци с танкове. Те сами ще посрещат освободителите с хляб и сол, и кафе ще им носят "быстро, быстро"  8)
« Последна редакция: Декември 07, 2019, 02:02:04 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Добрутро!!! Ай сега я ша стане  кафето! Туканка изстисках малко  лимон и портокал ,щото зелето не е станало още ,ма то за Никулден  е все така...няма зеле...
Инак гледам  снощи си е било баш както си трябва ,едене , пиене , песни и сетне сте наизваждали калъчите и техниката, хич бива ли тъй... ма  пък кръчма го рекли хората ,оти дан`са сбият... :t0328: :yes-1289:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Калъчките малко, но танкове на корем.
Джиджи, надявам се не си карала танковете след употреба на алкохол. :cocktail:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил

Керпи, това си е за аватар! Щото нямаме първа страница, иначе в заглавните редове! Като поотминат празниците, ще питам Принца дали не може да се направи нещо!  :t0328:
Кое си е за аватар ,скъпа!?! Туй на снимката или туй дето остана от снимката!?! Щото туй ,дето остана си е Содом и Гомор , жалка картина на опустошението , по-зле от пилетата на баронеса фон Боценхайм в болницата...Ако е за снимката ...става ,става... ,обаче много меланхолия има в очите на шарана , и тез небрежно  разхвърляни резенчета лимон говорят за обреченост , пренебрегване на детайла...демек: То са й видело ,че нема отърване, яжте ма , ама барем виното ви дано да й хубаво!" :t0328: :b0230:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Мдаа ... Дядо ми слушаше Радио Орестиада, след като обядва и полегне, да си почине. Само една станция. По това време, по обяд и рано следобед, пускаха много специфична гръцка музика. Приличаше малко на каракачанската, но с някакви ориенталски елементи (най-вероятно арванитска е била). Кахърна.

Фадо в Лисабон си струва. Аз го чух за първи път на живо от една жена, която го пееше на улицата, в туристическата част. Възрастна жена, на около 60-70, при това сляпа. Фадо си е и тя кахърна музика, и тя специфична по настроение.

И едното и другото си е фолк, ама много далеч от поп фолка, дето е завладял нашите кръчми.

Заведения с джаз все още има, по големите градове.

С фадо или пък с аржентинско танго практически не съм чувал за такива в България.

Заведения с ребетико, например, като си говорим и за бузуки, гръцка музика и кръчми, също.

А това са цели културни пластове. Нам странни, непознати и екзотични. Защото са си в контекст.
« Последна редакция: Декември 07, 2019, 15:49:28 от Firmin »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Добрутро!!! Ай сега я ша стане  кафето! Туканка изстисках малко  лимон и портокал ,щото зелето не е станало още ,ма то за Никулден  е все така...няма зеле...
Инак гледам  снощи си е било баш както си трябва ,едене , пиене , песни и сетне сте наизваждали калъчите и техниката, хич бива ли тъй... ма  пък кръчма го рекли хората ,оти дан`са сбият... :t0328: :yes-1289:
еми доста е неудобно да нямаш зеле на Никулден, какво ще кажат хората :)
нашето зеле, направено по  мои пропорции на продуктите и наблюдавано лично от мен, е вече преполовено
даже преди два дни солжих няколко нови зелки, дано има за Коледа
ах, къде е баща ми да ме види, с елегнатаната му иронична усмивка,как слагам зеле
нищо не стана от мен, ей, тц,тц,тц...
но зеле обичаме, похапваме, децата ни и те, то кой друг ще ги преполови, ако не дискретните йенски съдинки , тези мулета на сърмички и свинско със зеле, по маршрута Бергас -София
сега вече мисля меню за Коледа, ако сте решили за вашето, споделете ,моля!
« Последна редакция: Декември 07, 2019, 16:21:10 от Lillian »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Сърми, баклава. Класиката.  :D

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
класиката е задължителна
но, децата ми ще дойдат от другите родители, сигурно хапнали доволно класика, друго ми се ще да добавя - телешко може би, телешкото по бургундски на Джулия Чайлд е много вкусно 
 а ако прибавя малко домашно кайзеровано свинско към него и някакъв галет с плодове и сирена преди тях, освен обичайните салати и малко риба, какво ли ще се случи?
може би гердан баклава , може би друга
разбира се коледни сладки започвам вече да пека, те са собствената ми терапия
коледни кутии, както винаги, съм приготвила, ще подарявам на воля
е ,само здраве да е

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
На тазгодишните коледно-новогодишни трапези мисля да не се придържам към класиката свинско със зеле. Нито пуйка. Не мисля, че телешкото по бургундски превъзхожда една попска яхния или добре подправена кавърма, но - всеки с вкуса си.

Още не съм решил какви да бъдат тези 4-5 празнични ястия, които ще приготвим, може би едното все пак ще е пуешко филе Уелингтън. Риба - не, но вероятно за разкош една кутийка хайвер от горбуша, слава на Берьозката ;)

А тази вечер сме се насочили към една шакшука  :cooking:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
ха, вашите вкусове са много близки до нашите, шакшука и аз готвя често
за телешкото по бургундски си абсолютно прав, много е сходно на българските традиционни манджи, аз го обозначавам с това име заради тази велика баба Джулия :D
Берьозка и аз я славя, страхотни блатове за Медовик/френска селска торта/ купувам
разбира се в мое изпълнение става съвсем различна торта :smokin:
на уелингтън не съм голям фен, все си мисля,че нямам пълен контрол над готвенето, когато не виждам всеки продукт
но аз имам проблем с контрола 8)

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Избега ми текста!!!Май натиснАх нещо!?!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Придържам си се стриктно към класиката. Нищо сложно. Нищо излишно. Пък вие тук - разни манджи, дето и имената не им знам.  :image008: Жената, покрай баба и, светла и памет, държи на капамата. Тоже класика, прочее.  ???

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Ми , тя класиката си е  известна : на Бъдни вечер постни няколко ястия при задължително ,варено жито. Някои се изхвърлят ,че десет различни ястия ,че намквоси,...всякакви фантазии от религиозно битов характер, но пък голям християнски празник е ,що да не се погевезим.Виж Коледа  като правило е доста ядене , но дядо ми обикновено гъташе шопара навръх Коледа и то тогава се яде и пие докато се прибере шопара...Е , сега няма шопар ,но свинското си е свинско с каквото и да бъде сготвено!!! Мисля ,че няма правила , а и не трябва да има. Католиците по тежко от нас почитат този празник ,с повече салтанати, у нас се намират доста,които им подражават, не е хубаво , ама нещата накрая опират до пари ,обороти и печалби и всички западноевропейски уйдурми ги има вече у нас.

 Въх, таа Естер Ледецка пак изби рибата в супер Джи!!!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
 https 
« Последна редакция: Декември 07, 2019, 22:24:01 от Kerpeden »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Фадо в Лисабон си струва.

А фадо в България? В Зала №1 на НДК?!

И не беше чак толкоз отдавна – със Сезария Евора от Кабо Верде, боса на сцената!!!

https://www.youtube.com/watch?v=X-5y1wOw6NQ  :0007: :0007:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Сезария я открих през 2000, през албума Underground на Горан Брегович, с неговата песен - Ausencia.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
боса на сцената!!!

На това ли му викат боса нова?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
боса на сцената!!!

На това ли му викат боса нова?
:t26157:

Освен ку не съм сфанала ЕнтелЕгентния ти хумор ... :t2412:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Фадо в Лисабон си струва.

А фадо в България? В Зала №1 на НДК?!

И не беше чак толкоз отдавна – със Сезария Евора от Кабо Верде, боса на сцената!!!

https://www.youtube.com/watch?v=X-5y1wOw6NQ  :0007: :0007:
фадо е музика,която не разбирам
аз съм голям фен на фламенкото, него пък открих от филмите на Саура , а чак после и от Пако де Лусия
бях слушала Пако да свири много неща, но разбрах какъв майстор на фламенкото е, след "Кармен " на Саура, тогава нещата си дойдоха на мястото
чак след това отидох в Каталуния и гледах фламенко на много места, но Кристина Ойос и Антонио Гадес са неповторими

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Придържам си се стриктно към класиката. Нищо сложно. Нищо излишно. Пък вие тук - разни манджи, дето и имената не им знам.  :image008: Жената, покрай баба и, светла и памет, държи на капамата. Тоже класика, прочее.  ???
капамата не можах да я харесам, нито да хапвам,нито да готвя
против разбирането ми за готвене е това ястие, всичко е доминирано от вкуса на зелето, неясно ми е как трябва да се овкусят тези различни меса, за да си останат с различен вкус, а бе не я мога
а ти на кое казваш излишно?
"което се сложи на масата не се изхабява, което се изяде, то е изхабено", шегуваше се баба ми , в онзи ред на домакинство и икономия, който цареше тогава
и по празниците слагаше наистина много за голямато семейство
аз правя същото

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
аз съм голям фен на фламенкото, него пък открих от филмите на Саура , а чак после и от Пако де Лусия
бях слушала Пако да свири много неща, но разбрах какъв майстор на фламенкото е, след "Кармен" на Саура, тогава нещата си дойдоха на мястото

А фламенко в Андалусия, откъдето води началото си, и то в изпълнение на циганска трупа?!  :yes-1289:

В хасиенда недалеч от Севиля, където един циганин успя да вдигне цялата кръв в главата ми, след което не успях да дойда на себе си доста дълго време ...  :D 

Но за това май вече съм разказвала. Затова по-добре да погледаме и да послушаме – първото, което ми попадне в нет-а. Защото при фламенкото грешка няма!!!  :way_to_go-1308:

https://www.youtube.com/watch?v=AmGQTBYl0cc

https://www.youtube.com/watch?v=VY1Z9Kdl7pA
« Последна редакция: Декември 08, 2019, 14:58:59 от Джиджи »

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
на Бъдни вечер постни няколко ястия при задължително ,варено жито.
За пръв път чувам за такова нещо. В моя род задължителното беше печен боб.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
фадо е музика,която не разбирам
И аз. Водиха ме на такова нещо в Портокалия, не можах да го харесам.
Фламенкото също не ме въодушевява, ни в Андалусия, ни в Барселона.

Впрочем, представяте ли си някой да изпълнява фламенко бос ?  :nuts:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Житото е храната дадена ни от Господ.
То е в основата на юдаизма и христянството.
По-късно Исус е нахранил множеството с пет хляба, не с пет гърнета боб.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
За пръв път чувам за такова нещо. В моя род задължителното беше печен боб.
житото е обредна храна, сигурно затова се смята,че е задължителна
аз не готвя 5- 7- 20 постни ястия на Бъдни вечер, това ми се вижда доста измислено, ако не си постил
 това е последният ден на поста, новата традиция го е украсила със задължителност
у нас не е задължителен, но да, приготвям и някаква обредна храна - ашуре, даже кешкек по арменска рецепта съм правила, обредни хлябове също, задължително

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
В нашия край се правят нечетен брой постни ястия.
Идеалният вариант е 13.
12 за апостолите и "един за пътника".
Малко двусмислено, полуезическо. Кой е пътника не се уточнява.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
фадо е музика,която не разбирам

Е, да ти даде Господ дълъг живот и до края му да не я разбереш.  :D Щото, за да я почувстваш, поне според мен, трябва да си изпитал мъка, тежка и истинска.  :'( По правило, кахърна музика си е. Но има и изключения, разбира се.  ??? Когато възрастна сляпа жена пее на туристите на улицата, не е трудно да повярваш, че животът и не е лек и че пее от сърце. Да, може да е част от атракцията, някаква манипулация и заиграване с чувствата на бедния американски и испански турист. Понеже български държавни служители там нямаше много в този ден, докато испанци, англичани и американци - сонм.

От друга страна, пък, моята жена, например, не харесва и, вероятно, не разбира джаза. Дали е по рождение нещо, дали по възпитание, културно, социално и музикално, не знам. Не изследвам и не натрапвам.

Музиката е като всяко друго - възприемането и е с дълбоки психически причини. Понякога е нужен само един епизод, в детството обикновено, който е в състояние да определи отношението за цял живот - фобия някаква да развиеш, алергия, непоносимост, свръхчувствителност. Когато малкото братче на баща ми починало, вън завило куче. Баща ми не може да трае някой или нещо да вие и до днес, а е на 83. Като дете и по-голям извия ли глас за нещо и майка ми ми налиташе веднага - спри да виеш! жена ми пък помни защо има страх от ... котки. Песове по 60 кила кат телета не я плашат, но пък котки не трае наоколо. Ставаме и си тръгваме. Щеше да избяга и от сватбата си - в ресторанта имаше котка. Е, поне нямаше да е сама - братовчедка ми е същата.  :D

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Житото е храната дадена ни от Господ.
То е в основата на юдаизма и христянството.
По-късно Исус е нахранил множеството с пет хляба, не с пет гърнета боб.
Може би.
Но аз, пък и целият ми род, не сме религиозни.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Библията не е само религия.
В нея има и много история, басни, притчи, нравоучения.
Например нямам конфликт с десетте божи заповеди, просто законодателство.
Разбирам също и кашерната и халалната храна.
Чисто географски рецептурник свързан с климата.
Защо трябва да се спазва и в Арктика това вече не мога да го смеля.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Да споменем и кубинския SON в тази музикална връзка. Омара Портуондо, която също е била в България няколко пъти. И революционната им музика, разбира се. :)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Музиката е като всяко друго - възприемането и е с дълбоки психически причини. 

Ми, не ...  :t26157:

Човек се ражда или "музикален" или "НЕмузикалн". Т.е. да може да пее вярно.  :D

А след това предпочитанията към различните жанрове музика се развиват от околната среда.

Даже може да почне да свири на некъф инструмент, но и Господ не може да го научи да пее вярно ...  :b0201:
« Последна редакция: Декември 08, 2019, 19:31:57 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Т.е. да може да пее вярно.

Много е важно! Иначе не може да преразказва концерти.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Всеки може да пее правилно.
Повечето слушатели обаче не слушат правилно. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
фадо е музика,която не разбирам
И аз. Водиха ме на такова нещо в Портокалия, не можах да го харесам.
Фламенкото също не ме въодушевява, ни в Андалусия, ни в Барселона.

Впрочем, представяте ли си някой да изпълнява фламенко бос? 
:0008: :0005:

Невъзможно!  :D

Защото "част" от изпълнението на самото фламенко са женските и мъжки обувки с ниски, "квадратни" токчета, които допринасят за поддържане на ритъма, който се създава предимно чрез пляскане с ръце.

Както от време на време – от самите танцьори, така и най-вече – от от насядалите наоколо кибици, чиято основна функция е да поддържат ритъма.
И да се кефят!  :ive_got_it-1379:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
https://www.youtube.com/watch?v=1v_8Nu1RnH8

някой ми обясняваше, че тва било жижи, ма не вярвам  :nuts:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
но и Господ не може да го научи да пее вярно ..

И това е много важно. Ако пееш невярно, вместо О, соле мио ще изпеещ Изкарай, Гано, говеда.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Т.е. да може да пее вярно.

Много е важно! Иначе не може да преразказва концерти.

Всеки може да пее правилно.
Повечето слушатели обаче не слушат правилно.

На български се казва "да пее вярно", Буратино.

Или питат "Детето има ли слух?" Който слух е от Бога!

И защо ли не се изненадах, че точно вие двамата се обадихте да коментирате?! :b0230:

« Последна редакция: Декември 08, 2019, 20:00:11 от Джиджи »

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
На бълТгарски се казва "да пее вярно", Буратино.

Направо нямам представа защо реши, че пиша на български. :t0328:

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
но и Господ не може да го научи да пее вярно ..

И това е много важно. Ако пееш невярно, вместо О, соле мио ще изпеещ Изкарай, Гано, говеда.

А ти, най-вероятно, все за Гана и говедата си пееш!!! :t0301:

И стига, щото покрай вас двамата и аз почвам да ставам досадна ... :t0120:
« Последна редакция: Декември 08, 2019, 20:02:00 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Сега Джиджи ще ни изпее тук "О, соле мио" на английски. С много тиконки и шарени буквички  :beer-405:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Да споменем и кубинския SON в тази музикална връзка. Омара Портуондо, която също е била в България няколко пъти. И революционната им музика, разбира се. :)

 :way_to_go-1308: ... и старците от Buena Vista Social Club  :D :way_to_go-1308:

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
И за тези които пеят фалшиво има решение.
Има специализирани програмни продукти за аудиообработка които решават този проблем.
Изпяваш си фалшиво песента, вкарваш записа в програмата и чистиш фалшивите моменти.
Такава програма е например:
Melodyne Studio 4
Quote (selected)
Описание: Эта программа позволяет работать с записанными монофоническими аудио данными в привычном музыканту виде - редактирование и изменение звучания производится путем регулирования непосредственно музыкальных и мелодических характеристик аудио. А именно, программа читает исходный моно аудио материал, производит его анализ, на основе которого представляет аудио данные в виде участков (сэмплов) этого материала разбросанных по соответствующим им нотам (предварительно разметив ритм-сетку). Теперь пользователь может брать отдельные участки аудио и поднимать/опускать их по нотному стану, что соответственно отразится на высоте звучания - таким образом производится редактирование питча. Похожим образом можно изменить длительность звучания участков (time-stretch), а также формантный состав, амплитуду и прочие характеристики. Программа позволяет работать с 24 треками аудио одновременно. Нужно отметить очень высокое качество алгоритмов обработки звука. Использование программы может оказаться крайне незаменимым, например, при корректировке вокала.
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5730162
Компютърните програми за създаване на музика и обработка на аудио са толкова напреднали, че може всеки от вас да бъде доведен до поне средното ниво на българските изпълнители.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Engels
Комп. програми за създаване на музика и обработка на аудио са толкова напреднали,
че може всеки от вас да бъде доведен до поне средното ниво на бълг. изпълнители.
За какво ни е да си сваляме нивото ?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
а за танци и видеоклипове има ли такава програма?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Цитат на: Engels
Комп. програми за създаване на музика и обработка на аудио са толкова напреднали,
че може всеки от вас да бъде доведен до поне средното ниво на бълг. изпълнители.
За какво ни е да си сваляме нивото ?
Остави се, един път пробвах! Програмата избяга с писъци, самосвали се от диска и избяга! Остави ми на цял екран съобщение, че чак такива жестокости и изкуственият интелект не може да понесе! Хем слух имам!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
а за танци и видеоклипове има ли такава програма?
Програмите за обработка на звук са стотици, разделени са в 4 категории:
- Виртуальные студии, секвенсоры и аудиоредакторы
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=1204
- Виртуальные инструменты и синтезаторы
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=1027
- Плагины для обработки звука
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=1199
- Разное (Программы для работы со звуком)
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=1091
Ако имаш предвид програми които създават музика за танци изборът е достатъчно голям.
От такива който можеш за усвоиш и да започнеш да работиш на тях за по малко от 1 час, до такива които можеш да изучаваш много месеци и дори година.
При лесните за работа програми не се изисква музикална подготовка, те съдържат хиляди готови музикални откъси които са така направени, че си пасват помежду си и могат да се подреждат един след друг до създаване на цяло музикално произведение, комбинациите са огромно количество, предвид че се използват много писти(канали). Все едно че подреждаш музикална мозайка.
Такава програма за създаване на танцова музика е:
eJay - Dance 7
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=13926
5000+ Sounds (Sound Clips, Waveforms and Virtual Instrument Patches)
Up to 99 channels and 999 bars
Ако ти трябва за други стилове виж:
https://en.wikipedia.org/wiki/EJay
За видеоклиповете има големи колекции от готови професионални звуци за озвучаването им. Съдържат всевъзможни звуци от природата, животни, хора, автомобили, оръжейни изстрели, пикиращи самолети, и всякакви звуци за които можеш да се сетиш.
Това са специализирани библиотеки със звукови ефекти:
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=1010
Има и програмни продукти за музикално озвучаване на видео.
Такава програма е:
AudioJungle Stock Music Bundle
Но е доста обемиста, почти 100 гигабайта.
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5619686
През последните 20 години програмното осигуряване за създаване на музика се разви много, благодарение на доста по мощните компютри.
Особено програмните музикални синтезатори.
Освен това се натрупаха огромни колекции от музикални инструменти за семплерите и синтезаторите:
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=1674
https://rutracker.org/forum/tracker.php?f=2421
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Оттатък също са минали на музициране.


Който е свикнал да вика силно:
Тъй вярно!
лесно се наглася на
Yes sir!

Само не разбрах кога Баце ходи у Нашингтон Тръмп дали го награди с три телешки пържоли? :m1731:
ЕС е вреден за вашето здраве!