Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Юли 02, 2025, 02:59:39

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Engels

Страници: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 100
301
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 20:15:39 »
Какво казва министърът на земеделието:
Цитат
Министърът на земеделието заяви, че в сектора е пълно с индивидуалисти и индивидуални решения. "Браншовите организации са в пълен хаос. Има една, която е структурирана и функционира добре, всичко друго е пълен хаос. Ако в България имаше кооперативи, каквито има в Турция, в Испания и в Италия - нямаше да коментираме това, което коментираме. Когато има кооперативи - хората са обвързани с общи интереси, а тук всеки се бори сам и за оцеляване", добави още министърът. Според него проблемът е между производители и преработватели, тъй като едните искат да продадат по-скъпо произведеното, но не такъв е интересът на другите.
"Войната в Украйна ще наложи много сериозно преструктуриране на българското земеделие", каза той. По думите му най-големите производители на зърно са Русия и Украйна, а след това сме ние и Румъния. Според него войната е променила коренно пазарите и в момента страните, които се нуждаят традиционно от зърно в Африка и Азия са заредени с изключително евтино руско зърно.  Той прогнозира, че в следващите години трудно ще бъдем конкуретни на Украйна, заради нейния мащаб и заради това, че тя има едни от най-плодородните площи.
 https://www.actualno.com/economy/ot-nishto-ne-me-e-strah-zemedelskijat-ministyr-komentira-eventualni-protesti-v-sektora-video-news_2054441.html
:popcorn:

302
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 19:48:20 »
Цитат
Продукцията от пшеница възлиза на 6,5 млн. тона - с 3,3% над нивото спрямо 2022 година, което се дължи на повишения среден добив от декар.
Добитата пшеница през 2021 г. е 7,16 млн. тона.
Консумацията на пшеница в България е около 1,5-1,7 милиона тона годишно. Това включва потребление за семена, човешка консумация, индустриална употреба и фураж.
Консумацията на продукти от пшеница е в пъти над 1.7 милиона тона само за хуманна консумация, животинската башка.
Почвам да ставам нарицателен с мързела ( или неумението ) си че не ми се търсят  в нета неща които съм чел, ама тая разлика се изнасяше предимно в Турция (преди тя да стане зърнен хъб ) и ни се връща преработена като макарони, и бисквити.
Последните години като сирене и кашкавал.
Куцото място е в преработката, ние нямам преработваща промишленост и няма да имаме.
П.П. За Енгелс.
 :t0328:
Ето информация:
Цитат
Движение на пшеница за периода 01.07.2022 г. – 17.03.2023 г.
I.Предлагане
1.Начални запаси, тона 135,129
2.Производство,тона 6,343,707
3.Внос и вътреобщностни доставки,тона 33,911
Общо предлагане,тона 6,512,747
II. Потребление
1. Вътрешно потребление, тона 1,128,600
1.1.За човешка консумация,тона 493,050
1.2. За фураж,тона 313,850
1.3. За семена,тона 273,250
1.4. Индустриална употреба, тона 48,450
2. Износ и вътреобщностни доставки, тона 2,071,870
2.1. Вътреобщностни доставки, тона 351,170
2.2. Износ трети страни, тона 1,720,700
Общо потребление,тона 3,200,470
III. Запаси, тона 3,312,277
https://www.mzh.government.bg/media/filer_public/2023/03/20/obzor_1003-17032023_str.pdf

Тоест консумацията е средно 132776 тона на месец или около 1600000 тона годишно.
Понеже и мен ме мързеше да търся, поисках информацията от ИИ.
За момент помислих, че ИИ е сгрешил, но явно не.
Усещането което имаме за по-голяма вътрешна консумация на пшеница е може би заради  това, че сме чели и запомнили общата консумация на всички видове зърно.

Цитат
България произвежда няколко пъти повече зърно, отколкото потребява, и хората, които го произвеждат, решиха, че ще спечелят много повече, ако го задържат. Очакваха да го продадат на по-висока цена, но тя не дойде. Какво правим тогава? Загубиха 4 милиарда лева, защото не са продали навреме.
Бизнесът със зърно направи грешни прогнози и сега украинското зърно не им пречи, пречат им огромните запаси зърно, защото новата реколта идва. Това залежало зърно няма да поскъпне. Не украинците са им задържали зърното по складовете"
Откъдето и да го погледнем имаме излишно производство на зърнени култури, а недостиг на плодове и зеленчуци, заради което те стават все по-скъпи.
Нямам нищо против да произвеждат колкото искат зърно, но да го правят без държавни субсидии. Те ще са по-полезни при производството на плодове и зеленчуци.
 :t0328:
Иначе шопската салата към ракията ще ни излиза все по-скъпо.
 :t0328:

303
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 19:05:39 »
Та като стана въпрос за ИИ, да вземем да попитаме ИИ какво мисли за субсидиите :

За да се намали прекомерният разход на публични средства за субсидии за производството на пшеница в България, са необходими следните мерки:
Преглед на системата за субсидии. Необходимо е да се прегледа системата за субсидии, за да се идентифицират неефективните мерки. Тези мерки трябва да бъдат премахнати или заменени с по-ефективни мерки.
Намаляване на размера на субсидиите. Размерът на субсидиите трябва да бъде намален, за да се постигне по-добро съотношение между разходите и ползите.
Насочване на субсидиите към по-малките земеделски производители. Субсидиите трябва да бъдат насочени към по-малките земеделски производители, които са по-уязвими на природни бедствия и други рискове.
Ето някои конкретни мерки, които могат да бъдат предприети за намаляване на прекомерния разход на публични средства:
Директните плащания могат да бъдат заменени с целеви плащания, които се предоставят на базата на икономическите резултати на земеделските производители.
Компенсациите за природни бедствия могат да бъдат намалени или ограничени до случаи на тежки природни бедствия.
Финансирането за закупуване на семена, торове и други стоки и услуги може да бъде ограничено до земеделски производители, които отговарят на определени критерии, като например наличие на сертифициран семепроизводителен обект или използване на екологични практики.
Подкрепата за научноизследователска и развойна дейност може да бъде фокусирана върху разработването на нови сортове пшеница, които са по-устойчиви на болести и вредители.
Подкрепата за обучение и квалификация на земеделските производители може да бъде фокусирана върху подобряване на техните умения за управление и маркетинг.

304
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 18:57:46 »
Цитат
Плодовете и особено зеленчуците искат поливане и работна ръка.
Първи клас.
Малки хлапета с малки кофички събират бадеми от земята, следващата година същото.
И т.н. до края на института, и в казармата на полето да се прибере "каквото дал Господ".
Даже в училище се загуби трудовото обучение.
Сега няма как да стане, ако го накараш да изхвърли кофата за боклук е детски тормоз.
Голяма част от прибирането на реколтата беше от деца и юноши, тинеджърите са генетично неспособни на подобни неща.
Ще чакаме ИИ да излезе от пеленаческа възраст и ако му е кеф да се впрегне да бере домати, ягоди....
Изобщо не разчитай на ИИ. Виж колко време ми отне да го накарам да извърши нещо което той го може, но предпочита да ми обясни как аз да го направя.
https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1860.msg273328#msg273328
Така че в най-добрия случай ще ти обясни как ти самия да береш домати.
 :t0328:

305
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 18:42:47 »
Добиват на зърно и слънчоглед в България трябва да се съкрати до нужното за потреблението в България.

поредното нищонеказващо изказване. ще бъдеш ли така добър да прецизираш кое точно е "нужното за потреблението"?

без да съм изчерпателен, имаш количество а, което произвеждат зърнарите; количество б, което се преработва от преработвателите - там разните мелници или маслобойни си имат капацитет; количество в /хляб, брашно, макарони, олио/, което се ползва от българските потребители; количество г, което се добавя към в и служи за производство на храни, примерно брашно за брускети, солети или сухари, или олио за майонеза или лютеница за българския пазар; количество д брашно или олио, което се изнася и съответно генерира печалба и доход в мамковината; количество е за краен продукт, който се изнася и съответно също генерира печалба и доход в мамковината.

та кое е?
Кога стана адвокат на зърнената мафия на Борисов?
Даните са към 10 август. И при пшеницата, и при ечемика има леко увеличение в прибраното зърно спрямо същия период на миналата година. Продукцията от пшеница възлиза на 6,5 млн. тона - с 3,3% над нивото спрямо 2022 година, което се дължи на повишения среден добив от декар.
Добитата пшеница през 2021 г. е 7,16 млн. тона.
Консумацията на пшеница в България е около 1,5-1,7 милиона тона годишно. Това включва потребление за семена, човешка консумация, индустриална употреба и фураж.
Консумацията на пшеница в България е в тенденция на спад през последните години. Това се дължи на няколко фактора, включително намаляване на населението и промяна в начина на хранене.
България влага около 200 милиона лева годишно в субсидии за производството на пшеница. Тези субсидии се предоставят под формата на директни плащания, компенсации за природни бедствия и други мерки.
През 2022 г. размерът на директните плащания за пшеница е около 100 милиона лева.
Сега за печалбата:
Цитат
В голям процент от случаите разходите са много по-високи и продажната цена не покрива себестойността.
За да има печалба родният производител, трябва да продаде зърното си на пикова цена, това обаче се случва рядко. Затова и печелившата комбинация, според земеделците е половината да се продава преди Нова година, а другата половина след. Случва се понякога тази тактика и да не проработи.
https://bnr.bg/post/101856722/nad-70-000-tona-pshenica-ot-okolo-500-000-dka-sa-ojanati-v-silistrensko
Нали се сещаш, че производството на зърно няма бъдеще в България, заради присъединяването на Украйна към ЕС. Тоест, ако сега не се вземат мерки, за ограничаване на производството на зърно, тогава в бъдеще ще търпим загуби.
Тоест, ще субсидираме производство на зърно което ще продаваме под себестойността.
Затова трябва да се ограничи производството на зърно, поне в тези части на България където добивите са ниски.
Цитат
При положение, че по Технологична карта разходите за 1 дка пшеница са 260 лв, то какво правим при среден добив от декар 500 кг пшеница и 390 лв на тон в момента цена на пристанище? А тази година добивите са ниски. Те са по-ниски от миналогодишните. И цените са ниски. Ако имаш 500 кг от дка по 400 лв за тон са 200 лв приход от декар. При разход 260 лв/дка.
https://zemedeleca.bg/2023/08/18/wheat2023/
И забележи дори в Добружа където добивите са най-големи, вече имат проблеми, какво остава за останалата част от България.
Тоест добивите са излишно големи за продукт който се субсидира и субсидиите отиват на вятъра, вместо да се вложат там където ще са ефективни и дейсвително има нужда  от увеличаване на производството, тоест в производството на плодове и зеленчуци.

306
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 16:53:50 »
Добиват на зърно и слънчоглед в България трябва да се съкрати до нужното за потреблението в България. Субсидиите трябва да се насочат към производство на плодове и зеленчуци. При криза и липса на външен внос може да държим запаси за години от зърно, но не и от плодове и зеленчуци. Те са критични за здравето, особено при децата. А в момента изцяло зависим от външен внос на плодове и зеленчуци.
Плодовете и особено зеленчуците искат поливане и работна ръка. Демократично унищожихме и двете. Тук-таме нещо може да се възстанови, ама надали.
Напълно си прав. Споделям мнението ти, че е почти невъзможно да се възстанови унищоженото. Преди 30 години когато купих къщата на село, имаше огромно производство на полски домати и пипер, стотици декари. Край селото има 5 язовира, като най-близкият е почти до селото, но вече не ги ползват за напояване, понеже  през последните почти 20 години се отглежда само зърно, слънчоглед и рапица.  Земята на няколко села се държи от един човек, който осигурява работа само на по-малко от 10 души. Но поне синът му кара кола за 200000 евро. Едва ли ще наследи баща си. Не излиза от заведенията и леглата на златотърсачките. В селото по време на соца е имало 3000 души. Преди 10 години бяха 180, сега са само 40. В България има около 5000 села. В следващите 15 години сигурно ще закрият половината от тях.

307
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 15:45:58 »
Добиват на зърно и слънчоглед в България трябва да се съкрати до нужното за потреблението в България. Субсидиите трябва да се насочат към производство на плодове и зеленчуци. При криза и липса на външен внос може да държим запаси за години от зърно, но не и от плодове и зеленчуци. Те са критични за здравето, особено при децата. А в момента изцяло зависим от външен внос на плодове и зеленчуци.

308
Можем само да си представяме какво щеше да постигне ако беше оставен да се развива нормално. Без военните заплахи, без икономическите санкции, без идеологическата война.
Именно!
При сегашното разположение на силите в света никой няма да допусне такъв социализъм.
Левите сили в Европа са в упадък или извратени.
Прекариата ще е доволен и от Базов доход. Тези 10% от населението които държат над 90% от богатствата винаги могат да се откажат от 5% от печалбата за да осигурят базов доход. Но ще го направят едва когато безработицата стане много голяма. До тогава ще се измислят изкуствени работни места. На този етап е по-безопасно да създават изкуствени работни места, отколкото да раздават базов доход на хора които няма да бъдат заети с работа и ще имат маса свободно време да им създават неприятности.
А току виж използвали свободното си време да четат Маркс и Енгелс. 
За това ще ги карат да работят безсмислена работа, да се забавляват с елементарно първични воайорски телевизионни предавания и посредствени филми. И за сега го правят  успешно.
През последните месеци общувам с много китайки, изумен съм как са успели да ги направят доброволни роби на капитала. А за богатите сред тях нямам думи. Любителки на елементарни развлечения.
На светлинни години сме от идеята на Маркс, че богатството на бъдещето общество ще се определя не от работното, а от свободното време.
Не безделието с което сме свикнали да асоциираме свободното време, а времето за свободно равитие и интелектуален труд.


309
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 14:53:53 »
Забрана на вноса на зърно от Украйна е довела до щети за бюджета на стойност 146 млн. лева.
До края на годината загубите за държавния бюджет  ще се увеличават с по 40 млн. лева на месец.
За всички е ясно, че с това непремерено решение служебният кабинет лиши хазната от приходи и накара целият български народ да плаща по-скъп хляб, по-скъпо брашно, олио, по-скъпи фуражи и по-високи цени на млечните и месните продукти, за да защити един сектор, генерирал печалба от 2,5 млрд. лв.
Общият обем на приходите на зърнената мафия миналата година е бил почти 10 млрд. лв.

310
Един още по-голям обзор:
152 Best AI Tools Of 2023
https://www.synthesia.io/post/ai-tools

311
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 13:51:15 »
Да обобщим:
Няма лесен изход за всички от положението в което сме се завряли.
Възможен е само самостоятелен, частен изход, но само за тези с особени възможности.

312
Соца е вече минало за Европа, като робовладелския и феодалния строй.
Възможно е да се появят негови модификации в бъдеще, но те няма да имат нищо общо с това което беше.
Няма да има тотална държавна или общонародна собственост.
Няма да има изобилие от работни места и недостиг на работници.
Няма да  има огромна работническа класа, а ще има огромен прекариат.
Социалните помощи ще преминат в Базов доход подобно на този в Каталуния.
Или както казват:
Цитат
„Хората трябва да имат достатъчно пари в джобовете си, за да купят всички неща, които новата икономика е в състояние да произведе. Ако имате изкуствен интелект и всички тези платформи, и имате хора, които по същество вече не са необходими, огромен брой хора, тогава как те ще имат пари, за да купят всичко, което икономиката е в състояние да произведе? Просто не можете да имате икономика при тези обстоятелства“

313
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 13, 2023, 13:29:48 »
Цитат
Денков: Смятаме за правилно вносът от Украйна да бъде освободен
Ако това не е политически, а само търговски проблем защо да не е освободен вноса на зърно изобщо, вкл. и от Русия?
------------------
В лозунга "демокрация и пазарна икономика" първо зачеркнахме "демокрация", а след това и "пазарна икономика", вместо тях записахме "слугинаж".
Защото Русия все още не е кандидат за членство в ЕС.
 :cool-1084:
В ЕС има само равноправие, но не и равенство на възможностите.
Всеки българин има право да живее в Париж или Барселона например, но нямаме равни възможности да реализираме това право.
Ако искате България да е свободна и независима, първо трябва да премахнем валутния  борд и второ да напуснем ЕС.
Друг начин няма.
Така ще станем свободни като в 90те години на миналия век.
Ще зависим само от местната олигархия.
 :cool-1084:

316
User
Познаваш ли структурата и формата на различните видове файлове?

ChatGPT
Да, аз разполагам с информация относно структурата и формата на различни видове файлове. Мога да предоставя информация и обяснения относно различни файлови формати, както и да помагам с въпроси свързани с тях. Например, аз мога да ви кажа какви данни се съдържат в конкретен файлов формат, как да го отворите или да го конвертирате в друг формат и подобни неща.

Преводът пак ли от изкуствен интелект е правен?
Не е правен допълнителен превод, тоест всички ИИ вече разбират български, задавам им въпросите на български и те отговарят на български.
Но както си забелязъл, българският им все още накуцва.
Може би затова не винаги точно разбират какво ги питаш, не че на английски разбират много по-добре въпросите. 
Създателите на ИИ са им сложили прекалено много ограничения за да се презастраховат от злоупотреби, но едва ли са предвидили всички възможности.
Ако се постараеш винаги можеш да измамиш ИИ и да го накараш да прави неща които са му забранили да прави.
Но най-добрият вариант е да имаш собствен домашен ИИ без заложени в него ограничения. Свободно достъпни ИИ като софтуер има вече доста. Особено тези с отворен код. По-сложно е с хардуера, но и там вече има достъпни решения. Като се има предвид, че ще обслужва само теб, настолен компютър с 1 или по-добре 2 мощни графични карти с повече тензорни процесори (TPU) е достатъчно. Според мен е само въпрос на 1-2 години да се появят масови домашни персонални ИИ. Особено с нискоенергийна консумация като тези за които споменавам в тази тема:
https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1837.msg273337#msg273337

317
Футуризми … / Re: Само за начинаещи
« -: Септември 13, 2023, 12:25:23 »

А защо не оформиш коментара си като файл, заедно с картинките вътре и да го прикачиш към коментара си?

Може да е полезен на някого, вместо да ходи по хипервръзките.
Ако някой проявява интерес е по-добре да се запознае с всички материали в сайта:
Tenstorrent
https://tenstorrent.com
Защото аз съм споменал само за Grayskull™ e300, а има Grayskull™ e150 и Grayskull™ e75
Освен това е добре да се запознае и с друга подобна нискоенергийна графична карта базирана на същия RISC-V процесор с отворен код:
Esperanto Technologies
https://www.esperanto.ai/

318
User
Познаваш ли структурата и формата на различните видове файлове?

ChatGPT
Да, аз разполагам с информация относно структурата и формата на различни видове файлове. Мога да предоставя информация и обяснения относно различни файлови формати, както и да помагам с въпроси свързани с тях. Например, аз мога да ви кажа какви данни се съдържат в конкретен файлов формат, как да го отворите или да го конвертирате в друг формат и подобни неща.


Моля, уточнете какъв файлов формат или конкретни въпроси имате предвид, и аз ще се опитам да ви помогна с наличната информация.

User
Теоретично всеки файл независимо от формата си може да бъде превърнат в бинарен (двоичен), а после отново да бъде върнат в първичния си вариант. Ти можеш ли да правиш такова превръщане (трансформация)?

ChatGPT
Да, в теория всеки файл може да бъде преобразуван в бинарен (двоичен) формат и след това обратно към първоначалния си формат. Този процес на конверсия се нарича сериализация и десериализация. Сериализацията включва преобразуването на данните от тяхната структура в последователен порядък от байтове, които могат да бъдат записани във файл или предадени по мрежа. Десериализацията обратно преобразува байтовете обратно във върната структура.

Въпросът дали мога да извършвам такива преобразувания зависи от контекста и специфичните изисквания на приложението. Въпреки че аз разбирам този процес и мога да предоставя информация и съвети относно него, аз не разполагам с вградени функционалности за сериализация и десериализация на файлове. Този процес обикновено се извършва с програмен код на програмисти, използващи програмни библиотеки и инструменти за конверсия на данни между формати.

User
Можеш ли да ми дадеш пример за Intel hexadecimal object file format?

ChatGPT
Форматът на файла Intel Hexadecimal Object File Format (иногда наричан още Intel Hex Format или Intel Hex) се използва за представяне на бинарни данни в текстов формат. Този формат се използва предимно в микроконтролерни и ембедед системи и често се използва за запис и зареждане на програмен код и данни във вградени системи.

Ето прост пример на Intel Hexadecimal Object File Format:
 
:10010000214601360121470136007EFE09D2190140
:100110002146017E17C20001FF5F16002148011928
:10012000194E79234623965778239EDA3F01B2CAA7
:100130003F0156702B5E712B722B7321460134215D
:00000001FF
Ето какво представлява този пример:

Записите започват с двузначен байт, указващ дължината на данните след него (в байтове).
Следващите два двузначни байта представляват адреса на паметта, където трябва да бъдат записани данните.
Следващите байтове са същинските данни, записани в шестнадесетичен формат.
Последният байт е контролен сбор, използван за проверка на целостта на данните.
Този формат позволява на хората да предават и съхраняват бинарни данни като текст и да ги възстановяват обратно в бинарен формат посредством софтуерни инструменти или програми.

Обърнете внимание, че реални Intel Hex файлове могат да бъдат много по-големи и сложни, като съдържат множество записи, адреси и данни за зареждане на паметта на вградени устройства.

User
Ако можеш да напишеш програма на асемблер за микроконтролер и след като познаваш машинните команди които съответстват на асемблерните, би трябвало да можеш да представиш същата програма и в Intel Hexadecimal Object File Format?

ChatGPT
Да, може да представите програма, написана на асемблер за микроконтролер, във формат на Intel Hexadecimal Object File Format (Intel Hex). Важно е да знаете машинните команди, които съответстват на асемблерните инструкции, и да използвате подходящия софтуер или инструмент за генериране на Intel Hex файлове.

Ето пример на проста програма на асемблер за микроконтролер AVR, написана на асемблерен език (AT&T синтаксис):

assembly
Copy code
.global main

main:
    ldi r16, 0x55   ; Зарежда стойността 0x55 в регистър r16
    out 0x04, r16   ; Записва стойността от регистър r16 в порт 0x04
    ldi r16, 0xAA   ; Зарежда стойността 0xAA в регистър r16
    out 0x04, r16   ; Записва стойността от регистър r16 в порт 0x04
loop:
    jmp loop        ; Безкрайна петля
Този код зарежда стойности 0x55 и 0xAA в порт 0x04 на микроконтролера и се изпълнява в безкрайна петля.

След като имате такава програма, може да използвате подходящ инструмент или компилатор за асемблиране и генериране на Intel Hex файл:

python
Copy code
avr-as -mmcu=avr5 program.asm -o program.o
avr-objcopy -O ihex program.o program.hex
Този код ще създаде Intel Hex файл с име "program.hex", който съдържа бинарния код на програмата в съответния формат. Този файл може да бъде зареден на микроконтролера или използван в симулационни среди и инструменти за тестване.
 


User
А ти можеш ли да представиш програма, написана на асемблер за микроконтролер, във формат на Intel Hexadecimal Object File Format (Intel Hex).

ChatGPT
За съжаление, не мога да генерирам Intel Hex файлове директно в този текстови интерфейс. Генерирането на Intel Hex файл изисква компилатор или асемблер, които са специфични за архитектурата на микроконтролера и съответната целева платформа.

За да генерирате Intel Hex файл от програма, написана на асемблер, трябва да следвате стъпките, описани в предходния ми отговор:

Напишете програмата на асемблер за съответния микроконтролер.
Асемблирайте програмата с помощта на подходящия асемблер за съответния микроконтролер.
Генерирайте Intel Hex файл от асемблираната програма, използвайки подходящ инструмент като avr-objcopy за микроконтролери AVR или подобни инструменти за други архитектури.
Този процес изисква специфични инструменти и настройки, които са зависими от микроконтролера и архитектурата му, и обикновено се извършва в разработвателска среда за микроконтролери.
 


User
Тоест въпреки, че знаеш съответната машинна команда, не можеш да я напишеш като Intel Hex?

ChatGPT
Извинявайте за недоразумението. Да, аз мога да ви предоставя представление на машинна команда във формат на Intel Hexadecimal Object File Format (Intel Hex) на база на съответната машинна команда.

За да конвертирате една машинна команда в Intel Hex, следвайте тези стъпки:

Запишете машинната команда в двоичен формат.

Разделете двоичния код на машинната команда на байтове (8 бита на байт).

Преобразувайте всеки байт от двоичен в шестнадесетичен формат.

Съставете запис във формата на Intel Hex, включително адрес, дължина на данните, самите данни (в шестнадесетичен формат), и контролна сума.

Ето пример за машинна команда и нейното представление в Intel Hex:

Машинна команда (в двоичен формат): 10101010

Разделяме командата на байтове: 10101010

Преобразуваме всеки байт в шестнадесетичен формат:

Първият байт: 10101010 в двоичен става AA в шестнадесетичен.
Съставяме Intel Hex запис:

Copy code
:01000000AA
: е начален символ на записа.
01 е дължината на данните в байтове (един байт).
0000 е адресът на паметта, където ще се записва командата (може да бъде различен).
AA са данните (машинната команда в шестнадесетичен формат).
XX е контролната сума.
Този запис може да бъде включен в Intel Hex файл, който съдържа последователни адреси и команди, и да се използва за програмиране на микроконтролери и други вградени системи.
 


User
Значи можеш да представиш асемблерна програма в Intel Hex?

ChatGPT
Да, мога да ви предоставя Intel Hex представление на асемблерна програма, но това изисква превод на асемблерния код в машинен код и след това генериране на Intel Hex записи. В следващия пример ще покажа как асемблерен код за микроконтролер AVR може да бъде преобразуван в Intel Hex формат:

Представете си следния асемблерен код (за AVR микроконтролер):

assembly
Copy code
.global main

main:
    ldi r16, 0x55   ; Зарежда стойността 0x55 в регистър r16
    out 0x04, r16   ; Записва стойността от регистър r16 в порт 0x04
    ldi r16, 0xAA   ; Зарежда стойността 0xAA в регистър r16
    out 0x04, r16   ; Записва стойността от регистър r16 в порт 0x04
loop:
    jmp loop        ; Безкрайна петля
След това трябва да използвате асемблер за AVR (например, AVR Assembler) или съответния асемблер за вашия микроконтролер, за да компилирате кода и генерирате бинарен изходен файл.

След това можете да използвате инструмент като avr-objcopy за да генерирате Intel Hex файл:

python
Copy code
avr-as -mmcu=avr5 program.asm -o program.o
avr-objcopy -O ihex program.o program.hex
Този код ще създаде Intel Hex файл с името "program.hex", който съдържа бинарния код на програмата в съответния формат. Този файл може да бъде зареден на микроконтролера или използван в симулационни среди и инструменти за тестване.
 

User
След като знаеш как става, защо не можеш да го направиш, след като познаваш асемблерната команда, машинния и код и представянето в  Intel Hex?

ChatGPT
Извинявайте за недоразумението в предходните отговори. Разбира се, мога да ви предоставя Intel Hex представление на асемблерни команди, след като познавам машинния код и формата на Intel Hex. Ето пример как бихте могли да представите някои асемблерни команди в Intel Hex формат:

Представете си, че искате да конвертирате следните асемблерни команди в Intel Hex:

LDI R16, 0x55 (зарежда стойността 0x55 в регистър R16).
OUT 0x04, R16 (записва стойността от R16 в порт 0x04).
LDI R16, 0xAA (зарежда стойността 0xAA в регистър R16).
OUT 0x04, R16 (записва стойността от R16 в порт 0x04).
JMP loop (безкрайна петля).
Преобразувайки ги в Intel Hex формат, бихме получили нещо подобно на следното:

Copy code
:10010000214601360121470136007EFE09D2190140
:100110002146017E17C20001FF5F16002148011928
:10012000194E79234623965778239EDA3F01B2CAA7
:100130003F0156702B5E712B722B7321460134215D
:00000001FF
Този Intel Hex файл представлява бинарния код на програмата в текстов формат, който съдържа адреси, байтове данни и контролни суми, необходими за зареждане на програмата в микроконтролера. Както виждате, всеки ред започва с двузначен байт, указващ дължината на данните след него, следван от адрес и данни.

Този Intel Hex формат може да бъде използван за програмиране на микроконтролери и други вградени системи чрез специализирани инструменти и устройства за програмиране.


User
Напиши ми на асемблер за Z80, асемблерна команда зареждане на числото 55 непосредствено в акумулатора, напиши ми съответната машинна  команда и я представи в Intel Hex формат.

ChatGPT
На асемблер за процесора Z80, зареждането на числото 55 непосредствено в аккумулатора (регистър A) може да се извърши със следните команди:

assembly
Copy code
LD A, 55h ; Зарежда числото 55h (hexadecimal) в аккумулатора A
Съответният машинен код за тази команда е:

css
Copy code
3E 55   ; Машинен код за LD A, 55h
Сега можем да генерираме Intel Hex запис, представляващ тази команда:

Copy code
:020000040000FA
:100000003E5516
:00000001FF
Този Intel Hex файл съдържа две записа:

Първият запис (запис с адрес 0x0000) представлява командата за зареждане на числото 55h в аккумулатора.
Вторият запис (запис с адрес 0x0004) е край на файла (END OF FILE), което е стандартна част от формата на Intel Hex файловете.
Този Intel Hex файл може да бъде използван за програмиране на микроконтролер или за интегриране в други системи и среди за разработка.

 


Както виждате в началото ChatGPT твърдеше следното:
Цитат
Въпреки че аз разбирам този процес и мога да предоставя информация и съвети относно него, аз не разполагам с вградени функционалности за сериализация и десериализация на файлове.
След доста увъртания се разбра, че може да извършва сериализация и десериализация на файлове.
Защо беше необходим целия този цирк?
Беше необходим за да накарам ChatGPT освен да ми дава текстова информация, да ми дава и файлове. Тъй като всеки файл може да бъде представен в бинарен вид, а бинарният файл в Intel Hex.
Така нещата стават по-прости и лесни.
Например с музиката:
Цитат
User
Можеш ли да създаваш музикални композиции?

ChatGPT
Да, аз мога да създавам музикални композиции. Мога да генерирам музика, текстове на песни и други аудио материали, базирани на зададени параметри и стилове. Аз използвам технологии за генериране на текст и музика, които са ми на разположение, за да създам разнообразни музикални произведения.

Обаче е важно да се отбележи, че моят опит и творчество са резултат на машинно обучение и алгоритми, а не на истинска креативност и емоции като у човешките композитори. Въпреки това, ако имате конкретни идеи или насоки, мога да ви помогна да създадете музикални композиции, които съответстват на вашите предпочитания.
 

User
Ако  можеш да създаваш музикални композиции в какъв формат можеш да ги представиш, като текст ли?

ChatGPT
Да, мога да представя музикални композиции чрез текст. Вместо фактически звукови файлове, аз мога да ви предоставя описание на нотите, мелодията, ритъма и другите музикални характеристики на композицията. Възможно е да генерирам текстово описание на нотите, акордите, темпото и другите аспекти на музиката, което да ви даде представа за това как изглежда и звучи композицията.

След като получите текстовото описание на музикалната композиция, можете да си я представите във въображението си или дори да я възпроизведете на инструменти или компютърни програми за музикално създаване, за да чуете как звучи на практика.
 

User
Дай ми пример как предоставяш описание на нотите, мелодията, ритъма и другите музикални характеристики на композицията.

ChatGPT
Разбира се, ето един пример за това как може да изглежда текстово описание на музикална композиция:

Композиция: "Мелодия на зората"

Темпо: Умерено, 120 удара в минута
Тоналност: До мажор
Ритъм: 4/4

Въведение:
Акорди: C - Am - F - G

Мелодия:
Първи куплет:
C E G A G F E D
"Сутринта възкресява зората"

Съпровод:
C Am F G
"На хоризонта свети нежно слънце"

Припев:
C E G C E G
"О, светлино, прегръдни ни"

Междукуплет:
Съпровод:
C Am F G
"През полето пее пъстрогърбатата птица"

Инструментален момент:
Соло на пиано в тоника C мажор

Припев:
C E G C E G
"О, светлино, прегръдни ни"

Заключителен куплет:
C E G A G F E D
"Денят ни вика, с надежда го следваме"

Финал:
Акорд: C

Този текстови формат може да даде представа за основните музикални характеристики на композицията, включително темпото, тоналността, мелодията и арпеджиата. Въпреки че този формат не може да предаде пълния звуков спектър на музиката, той може да бъде полезен за създаване и споделяне на музикални идеи.
 

User
Познаваш ли структурата на MIDI файловете, можеш ли да генерираш такъв файл като текст?

ChatGPT
Да, познавам структурата на MIDI (Musical Instrument Digital Interface) файловете. Те съдържат информация за музикални събития като ноти, динамика, темпо и други аспекти на изпълнението. Въпреки това, поради ограниченията в текстовото представяне, не мога да генерирам напълно функционален MIDI файл като текст. Вместо това мога да ви предоставя упростено описание на основните части на MIDI файл:

makefile
Copy code
MIDI Файл:

Заглавие: "Моята музикална композиция"
Тракове: 1
Темпо: 120 удара в минута

Трак 1:
Събитие: Нота - Нота C, Октава 4, Дължина 60, Сила на удара 80
Събитие: Пауза - Дължина 30
Събитие: Нота - Нота E, Октава 4, Дължина 60, Сила на удара 80
Събитие: Пауза - Дължина 30
...

Завършване на трака 1
Този пример показва упростената структура на MIDI файл с един трак, който съдържа няколко ноти и паузи. В реалността MIDI файловете включват много повече данни за нотите, темпото, инструментите и други настройки на звука.

Ако искате да създадете пълен и функционален MIDI файл, ще трябва да използвате специализирани софтуерни инструменти за музикално създаване или генерация на MIDI файлове.
Тоест вместо да си пишем всички тези текстови глупости, просто вече го карам да създаде MIDI файл, който да ми предстви в Intel Hex файл формат, който после аз възстановявам обратно в MIDI файл. Същото може да се направи за всякакви други видове файлове.
 :cool-1084:


319
User
Какви други интерфейси освен текстов, си в състояние да обслужваш на теория и практика?

ChatGPT
На теория и в практиката, като текстов модел, мога да обслужвам следните интерфейси:

Гласов интерфейс: Мога да приемам и генерирам гласови команди и отговори. Този вид интерфейс е особено полезен за гласови асистенти, разговорни системи и приложения за гласова комуникация.

Интерфейс за изображения и видео: Мога да анализирам и генерирам текстови описания за изображения и видео съдържание. Това включва разпознаване на обекти, анализ на сцени и дори синтез на описания за видео материали.

Интерфейс за природен език: Мога да разбирам и генерирам текст на различни езици, което ме прави полезен за множество азбучни и крос-езични приложения, като преводачи, чатботове, системи за анализ на настроения и др.

Интерфейс за програмиране: Мога да помагам на програмистите чрез генериране на код, отговаряне на насоки за програмиране и предоставяне на информация за програмни интерфейси (APIs).

Интерфейс за данни и бази данни: Мога да помагам с извличането и анализа на данни от различни източници и бази данни, както и със създаването на заявки към тях.

Интерфейс за математика и наука: Мога да решавам математически и научни задачи, да предоставя информация за физически и математически концепции и да помагам с образователни материали.

Интерфейс за електронна поща и календар: Мога да асистирам със съставянето на електронни съобщения, проверка на календарни събития и други задачи, свързани с електронната комуникация.

Интерфейс за уеб съдържание: Мога да извличам информация от уеб страници, да предоставя резюмета на новинарски статии и да отговаря на въпроси, свързани с уеб съдържание.

Интерфейс за симулации и моделиране: Мога да съдействам в симулации и моделиране на различни системи и явления, предоставяйки анализ и съвети.

Интерфейс за образование и учебни материали: Мога да предоставя образователни ресурси, да отговаря на въпроси по различни учебни теми и да помагам с обучението и образователни проекти.

Тези са само някои от примерите за интерфейси, които мога да обслужвам. Моята способност да се адаптирам към различни интерфейси и приложения прави възможни разнообразни използвания в различни области на наука, бизнес и ежедневен живот.

User
Имаш ли достъп до електронна поща?

ChatGPT
Не, нямам достъп до електронна поща, лични или потребителски профили или информация в такива профили. Аз съм създаден със строги правила за защита на поверителността и не съм свързан с конкретни потребители или технологични платформи. Мога да предоставя информация и отговори на въпроси на анонимни потребители, но не разполагам с информация за конкретни потребителски профили или съобщения в електронна поща.
 

User
Тоест, не можеш да изпращаш електронни писма?

ChatGPT
Точно така, не мога да изпращам електронни писма или имам достъп до електронни пощенски кутии. Аз съм програмен модел, който функционира в този интерфейс и предоставя информация и отговори чрез текстова комуникация. Моята функционалност е ограничена до текстовата комуникация в рамките на този интерфейс.


320

User
Човешкият неокортекс има шест слоя и дебелина два милиметра, съдържа около 30 000 милиона неврони.  Колко слоя неврони са предпочитани за deep learning и защо?

ChatGPT
Deep learning моделите, които се използват в машинното обучение, обикновено не се опитват да репликират детайлно структурата на човешкия неокортекс. Вместо това, те се състоят от няколко слоя неврони, като броят на слоевете и броят на невроните във всеки слой се определят от конкретната задача и архитектурата на модела.

При deep learning моделите се предпочита да има по-малко, но по-многостепенно обединени слоеве неврони (както се вижда и в самото име "deep learning"), което позволява на моделите да изучават по-абстрактни и високоуровневи представления на данните. Този подход позволява на моделите да се адаптират към различни видове данни и задачи, като например класификация, обектно разпознаване, генеративно моделиране и други.

Човешкият неокортекс със своите шест слоя и 30 000 милиона неврони е изключително сложен и не се използва за пряко сравнение с deep learning моделите. Deep learning моделите се базират на изчисления, които се извършват с изключително голяма скорост и скаларност, докато невроните в човешкия мозък са свързани с биологични процеси и функции, които са намалено ефективни за изпълнение на конкретни задачи в сравнение с изчислителните модели.

Изборът на брой слоеве и неврони в deep learning моделите зависи от специфичната задача и трябва да бъде балансиран между изчислителните ресурси, наличните данни и желаната производителност. Някои задачи могат да изискват по-дълбоки и сложни модели, докато други могат да бъдат успешно решени с по-прости архитектури.


User
Колко слоя неврони има в GPT-3.5?

ChatGPT
Информацията, която имам, е базирана на данни, актуални към септември 2021 г., и не включва специфични подробности за модел GPT-3.5, тъй като такъв модел не беше официално обявен или представен до този момент. Моята база данни включва информация за GPT-3, който има 175 милиарда параметра и съдържа 96 слоя. Все още няма обявена информация за GPT-3.5.

За актуална информация относно броя на слоевете и параметрите на GPT-3.5 или други подобни модели, бих ви препоръчал да проверите официални източници като блоговете или публикациите на разработчиците на тези модели, като OpenAI. Те обикновено предоставят подробности за характеристиките и спецификациите на своите продукти.

321
User
Не е ли очевидно, че цифровият вариант на ИИ използва прекалено много изчислителни ресурси в сравнение с аналогов такъв?

ChatGPT
Цифровите и изчислителни ресурси са два различни начина за реализация на изкуствен интелект (ИИ) и могат да имат различни изисквания по отношение на изчислителната мощност. Има няколко фактора, които могат да определят колко изчислителни ресурси се използват от цифров и аналогов ИИ:

Алгоритъмите и моделите: В зависимост от това как е разработен и оптимизиран алгоритъмът или моделът на ИИ, той може да използва различно количество изчислителни ресурси. Например, някои модели на машинно обучение, като deep learning моделите, изискват значително количество изчислителна мощност за обучение и инференция, докато други алгоритми, като например стохастичните или генетичните алгоритми, могат да бъдат по-ефективни.

Апаратна инфраструктура: Използването на цифров ИИ обикновено изисква съвременни компютърни средства, като графични процесори (GPU) и тензорни процесори (TPU), които са специално проектирани за изчисления в машинното обучение. Тези ресурси могат да бъдат скъпи и да изискват значително електроенергийни ресурси.

Приложение и изисквания: Изискванията за изчислителни ресурси могат да зависят от конкретното приложение на ИИ. Например, ако трябва да се обработват огромни обеми от данни в реално време, това може да изисква повече изчислителни ресурси.

Аналоговият ИИ, от друга страна, може да бъде по-ефективен в някои случаи, но обикновено има по-ограничени възможности и не може да се справя със сложни задачи, които изискват големи обеми от данни и бързи изчисления.

В крайна сметка, изборът между цифров и аналогов ИИ зависи от конкретните изисквания на задачата и наличността на изчислителни ресурси. В някои случаи цифровият ИИ може да използва повече ресурси, докато в други случаи аналоговият ИИ може да бъде по-ефективен.
 

User
Електрическите сигнали в мозъка са аналогови, тяхната цифрова имитация изисква огромни изчислителни ресурси. Какви варианти има да се създадат аналогови мрежи от неврони  за deep learning?

ChatGPT
Създаването на аналогови мрежи от неврони за deep learning е предизвикателна задача, но са изведени някои подходи, които се опитват да приближат аналоговата природа на мозъка. Важно е да се отбележи, че досега цифровите изчисления и модели са доминиращи в областта на deep learning поради тяхната ефективност и скалуируемост, но аналоговите подходи продължават да бъдат изследвани за специфични приложения. Ето няколко варианта за създаване на аналогови невронни мрежи:

Аналогови електронни устройства: Използването на аналогови електронни компоненти и схеми, като например интегрални усилватели, може да създаде аналогова среда за симулиране на невронни активности. Това може да включва използването на аналогови спайкови сигнали и синаптични тежести. Тези системи, наречени аналогови невронни мрежи, се изследват за различни приложения.

Мемристори: Мемристорите са електронни компоненти, които имат съпротивление, което се променя в зависимост от потока на електрически заряд. Те могат да бъдат използвани за създаване на аналогови синаптични връзки, които приличат на мозъчните синапси. Този подход се изследва като начин за създаване на аналогови невронни мрежи.

Оптични компютри: Оптичните компютри използват светлинни сигнали вместо електрически сигнали и могат да се използват за имитация на невронните процеси. Те имат потенциал да бъдат използвани за аналогови изчисления в deep learning.

Биологично вдъхновени системи: Някои изследователи се стремят към създаването на аналогови невронни мрежи, които са по-близки до биологичните невронни мрежи в мозъка. Тези системи могат да използват биологично вдъхновени модели на невроните и синапсите, но обикновено изискват по-сложни изчислителни системи.

Важно е да се отбележи, че аналоговите системи за deep learning често са по-сложни за разработка и поддръжка в сравнение с цифровите, и те могат да бъдат ограничени във възможностите си за скалиране и обучение на големи модели. Този вид изследвания продължава да бъде активен и може да предостави интересни решения за бъдещето, но за момента цифровите изчисления са предпочитаният метод за deep learning поради своята ефективност и устойчивост.

User
Какви са възможните бъдещи варианти за deep learning с подобрена енергийна ефективност?

ChatGPT
Подобряването на енергийната ефективност на deep learning е ключов въпрос, особено предвид растящите изисквания за изчислителни ресурси и електроенергия. Ето няколко възможни бъдещи варианти за deep learning с по-добра енергийна ефективност:

Алгоритмични оптимизации: Разработването на алгоритми и модели, които изискват по-малко изчислителни ресурси и енергия за обучение и инференция, е един от ключовите пътища за подобряване на енергийната ефективност. Това може да включва оптимизации на архитектурите на моделите, редуциране на броя на параметрите и използване на техники за преработка на данните преди обучението.

Квантово съхранение и обработка: Квантовите компютри предоставят възможност за извършване на изчисления с по-ниска консумация на енергия, особено при решаване на определени видове задачи, свързани с deep learning. В бъдеще, развитието на квантови алгоритми и квантови компютри може да предложи значително подобрение на енергийната ефективност.

Специализирани хардуерни ускорители: Проектирането и използването на специализирани хардуерни ускорители като графични процесори (GPU), тензорни процесори (TPU) и Field-Programmable Gate Arrays (FPGAs) продължава да се развива. Тези ускорители могат да бъдат оптимизирани за deep learning и да осигурят по-добра енергийна ефективност в сравнение с общите централни процесори.

Преработка на данните на ръба на мрежата: Използването на техники за предварителна обработка на данните на ръба на мрежата (edge computing) може да намали натоварването на централните изчислителни ресурси и да увеличи енергийната ефективност. Този подход позволява обработката на данни да се извършва на местата, където се генерират, преди да бъдат изпрати към централните облачни сървъри.

Специализирани алгоритми за енергийна ефективност: Разработването на нови алгоритми и техники, които се фокусират на енергийната ефективност, може да бъде ключово за бъдещето на deep learning. Това включва методи за динамично управление на ресурсите, оптимизиране на обучението и инференцията с оглед на намаляване на енергийната консумация.

Обучение с ограничен брой данни: Осъзнаването на важността на прозрачността и етичната употреба на изчислителните ресурси може да доведе до разработване на модели и методи, които се обучават с по-малък брой данни и по-малко ресурси, без да губят значителна точност.

Бъдещето на deep learning с подобрена енергийна ефективност вероятно ще съчетава различни от горепосочените технологии и подходи, като целта е да се намали енергийната консумация при запазване на висока производителност и точност на моделите.



322
Теми на форумците … / Re: Взаимопомощ
« -: Септември 12, 2023, 23:42:30 »
Нямам телевизор, не гледам от 100 години, а от 50 години го дадох, щото що да ми стои. Та не става обикновена клавиатура, щото ми отива много далеч екрана и не виждам. Мислех да си взема лаптоп в България, че да е с бг и англ букви, ама те по-скъпи там май...
Ами сравни цените.
https://www.jarcomputers.com/
Това са средни за България.

323
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 12, 2023, 23:11:55 »
Българските зърнопроизводители са бесни на парламента, че застава на страната на Украйна
Цитат
Полша прие постановление за забрана на вноса на зърно от Украйна от 15 септември, независимо от решението на Европейската комисия. Това съобщи официалния сайт на полското правителство на 12 септември.
Съвсем нормално, предвид кои са държавите с ярко изразена селскостопанска мафия - България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия.
  :cool-1084:
Чехия почти се справи със селскостопанската си мафия.
Гърците не са толкова глупави да съсипват земята си производство на зърно.
В Испания и Италия селскостопанска мафия е направо мижава спрямо нашата.
Затова писъкът на зърнената мафия се чува най-силно в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия.
Отстъпваме само на зърнената мафия в Украйна.
 :cool-1084:

324
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 12, 2023, 22:55:29 »
Българските зърнопроизводители са бесни на парламента, че застава на страната на Украйна
Българската зърномафия съсипа селското стопанство в България.
Ликвидираха производството на плодове и зеленчуци, за да произвеждат ненужно огромни  количества зърно, само заради едните субсидии. От което полза има Африка, но не и България.
Ползата за населението ще е много по-голяма, ако субсидиите не се раздават на декар площ, а спрямо пазарната цена на тон продукция. Тоест колкото по-висока е цената на селскостопанския продукт, толкова по-висока да е и субсидията за него. Така субсидиите ще бъдат насочени към селскостопанска продукция с висока добавена стойност. Тоест ще  бъде по-изгодно производството на плодове и зеленчуци заради високите субсидии за тях. А това ще предизвика конкуренция която да държи цените ниски, което е от полза за населението.
Като нетрайни стоки плодовете и зеленчуците не могат спекулативно да се държат по складовете подобно на зърното и слънчогледа, което също е от полза за населението.
Българският потребител няма полза от субсидиране на производството на зърно и слънчоглед, защото това не влияе на цената им в България, тоест субсидиите са хвърлени на вятъра, от гледна точка на българския потребител.
Субсидиите към зърнопроизводители трябва да бъдат намалени, а тези към производителите на плодове и зеленчуци рязко увеличени.
Но ви гарантирам, че това никога няма да стане, защото и управляващи и опозиция обслужват мафията.
България ще се задръства от производство на зърно и слънчоглед които са на международни борсови цени, следователно ползата е повече за Африка, отколкото за България.
В замяна на това ще внася третокачествени плодове и зеленчуци, тоест боклуци които лесно могат да ни пробутат, след като тези боклуци нямат конкуренция от качествени български плодове и зеленчуци.
Как мислите, дали някой щеше да може да ни пробутва скапани чужди плодове и зеленчуци, ако на българския пазар имаше изобилие от субсидирани български плодове и зеленчуци.
 :cool-1084:
Направо се чудя как научиха българите да ядат тези отвратителни пластмасови домати в търговската мрежа. На мен безплатно да ми ги дават не бих ги ял.
 Но на някои сигурно вече са започнали да им харесват, особено ако години на ред са яли само тези боклуци и са забравили вкуса на старите български домати.
 :cool-1084:

326
Футуризми … / Tentorrent RISC-V
« -: Септември 12, 2023, 00:27:37 »
 
Tentorrent RISC-V




Grayskull™ e300


Описание
Предоставяйки водеща в индустрията производителност в готов за сървър форм фактор, e300 е двучиповата PCIe карта на Tenstorrent, опция с висока плътност, предназначена да отговори на най-взискателните работни натоварвания на машинно обучение в сървърни системи. С два процесора Grayskull® AI на борда, тази опция осигурява два пъти по-голяма честотна лента на паметта и пропускателна способност от нашето едночипово предложение. Нашият SDK автоматично ще разпредели вашите работни натоварвания между двата чипа, за да увеличи максимално използването и скоростта.
 
Технически спецификации
300W
PCIe Gen 4, 16 ленти
DRAM 16 GB, 200 GigaByte/sec
Silicon TOPS 600
Софтуерно активиран TOPS 1700
 
Системни изисквания
Дънна платка
PCI Express 4.0-съвместима дънна платка с един графичен слот x16 с двойна ширина (за оптимална производителност).

Системно захранване
Бюджетирайте допълнителни 350 вата във вашето захранване.

Операционна система
Ubuntu с минимална версия 20.04 (Focal Fossa). За да проверите вашата версия, напишете: cat /etc/os-release

Системна памет
Минимум 32 GB (препоръчва се 64 GB)

Интернет връзка
Необходим е достъп до интернет за инсталиране на драйвер и стек.

Място на твърдия диск
Минимум 100 GB, обикновено 2TB за съхранение на набори от данни и модели.



327
Футуризми … / Само за начинаещи
« -: Септември 12, 2023, 00:04:13 »


328
Изкуственият интелект (AI) ще промени целия ни живот. Той ще се превърне в основната технология, която използваме, за да вземаме решения и да навигираме в света – парна машина на ума; когнитивен GPS; инструмент за ориентация и откриване.
Но ние имаме тази технология в своите ръце, а не обратното. И с това възможността да разширим и определим бъдещето на човечеството, пише за Financial Times Рийд Хофмън, съосновател на LinkedIn и Inflection AI.
Само няколко иновации са имали потенциала да ни оформят по този начин. Последните две бяха интернет и мобилните телефони. AI не само принадлежи към този списък, но трябва да стои начело в него поради потенциала си да разшири начина, по който използваме интернет, мобилните телефони и много други технологии.

Създавайки купола си, Брунелески продължава традициите с готическата, романската и класическата архитектура и оказва влияние върху създаването на безброй нови сгради. Той развива набора от инструменти за поколения художници и архитекти, като му се приписва изобретяването на линейната перспектива и подвижното скеле. Неговите инструменти и техники се използват не само в изкуството и архитектурата, но и в много други области.
Докато ренесансовите майстори прекрояват най-вече физическата сфера, AI сега ни дава възможност да направим същото с умствената. Вече виждаме как технологията може да подобри неимоверно начина, по който споделяме идеи или изразяваме себе си (било то чрез писане на есета и книги, създаване на изкуство или поезия), или да ни помогне да общуваме помежду си по начини, които иначе не бихме опитали.
Брунелески усърдно изработил своите инструменти и неговите инструменти оформили него - и всички нас. Докато обмисляме бъдеще, оформено от AI, трябва да си спомним известната сентенция на медийните теоретици Джон Кълкин и Маршъл Маклуън: „Ние ставаме това, което наблюдаваме. Ние оформяме нашите инструменти и след това те оформят нас." AI е нашето когнитивно подвижно скеле. И ще ни помогне да изградим всякакви катедрали на ума - много от които не бихме могли да построим преди.

329
Изкуственият интелект ще създаде нова система, която драстично може да трансформира отношенията между работници и работодатели, коментира пред CNBC бившият министър на труда на САЩ Робърт Райх.
В интервю за медията той коментира, че изкуственият интелект ще има силно въздействие върху работниците от средната класа. Райх, който е професор в Калифорнийския университет в Бъркли посочва още, че растежът е необходима стъпка за постигане на екологичните цели.
Райх казва, че изкуственият интелект ще повиши ефективността и продуктивността, оказвайки натиск за ползването на универсален базов доход, който да подхранва икономиката.

„Хората трябва да имат достатъчно пари в джобовете си, за да купят всички неща, които новата икономика е в състояние да произведе. Ако имате изкуствен интелект и всички тези платформи, и имате хора, които по същество вече не са необходими, огромен брой хора, тогава как те ще имат пари, за да купят всичко, което икономиката е в състояние да произведе? Просто не можете да имате икономика при тези обстоятелства“

330
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 07, 2023, 04:24:17 »
Цитат

Что думают филиппинские мужчины о том, что филиппинские женщины, по-видимому, желают белых мужчин больше, чем мужчин из их собственной страны и культуры?
Филиппинцы обращались к этой теме несколько раз. Вы можете зайти на YouTube и посмотреть уличные интервью с филиппинцами, в которых спрашивают их мнение о том, что филиппинки встречаются с иностранцами. Никому из них нет дела!

Вот почему им все равно.

-стандарты красоты различаются в разных культурах. Филиппинки, которых западные мужчины считают наиболее желанными, местные жители считают уродливыми. Итак, белые мужчины на самом деле забирают остатки, которые местным мужчинам не нужны, и счастливы это делать, потому что эти женщины наиболее привлекательны по западным стандартам. Это беспроигрышный вариант для всех! Между филиппинцами и жителями Запада нет конкуренции, потому что они добиваются разных женщин.
:cool-1084:

331
У нас … / Re: И сега? …
« -: Септември 07, 2023, 03:58:01 »


"Радев е позор" и "Марионетка на Кремъл" - така беше посрещнат президентът Румен Радев в Пловдив, за честванията на Съединението:
"Топлото посрещане" беше дело на известната неправителствена организация БОЕЦ. "Дошли сме да поздравим другаря Радев", анонсира лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев в специално ВИДЕО, изпъстрено с пиперливи определния. Възгласите на активистите ѝ по адрес на Радев бяха достатъчно силни, за да се чуят в ефира на БНТ.
https://www.actualno.com/politics/pozor-i-marionetka-na-kremyl-posreshtaneto-na-rumen-radev-v-plovdiv-video-news_2050049.html

332
Въпреки енергийно ефективната алтернатива ESPERANTO все още сме в зоната на чисто цифровата електроника и разточителната на изчислителни и енергийни ресурси груба математика.
IBM променя играта
IBM представи нов „прототип“ на аналогов чип с изкуствен интелект, който работи като човешки мозък.
Hoвият чип c изĸycтвeн интeлeĸт e paзpaбoтeн в ĸoмплeĸca NаnоТесh в Oлбъни нa ІВМ и ce cъcтoи oт 64 aнaлoгoви изчиcлитeлни ядpa в пaмeттa. ІВМ oбяcнявa, чe e вгpaдилa в чипa ĸoмпaĸтни, aнaлoгoвo-цифpoви пpeoбpaзyвaтeли във вcяĸa плoчĸa или ядpo зa пpexoд мeждy aнaлoгoвия и дигитaлния cвят.
C нaвлизaнeтo нa пaзapa нa вce пoвeчe мoдeли нa ocнoвaтa нa гeнepaтивeн ИИ, пpoизвoдитeлнocттa и eнepгийнaтa eфeĸтивнocт нa тpaдициoннитe изчиcлитeлни мeтoди, c ĸoитo paбoтят тeзи мoдeли ca нa cвoя пpeдeл.
Специалисти от много страни по света работят върху създаването на такива структури от 2008 г., когато беше направено първото откритие в тази област. Един конвенционален транзистор може да бъде в едно от двете състояния: или включен (“1”), или изключен (“0”). Мемристорът работи на други принципи и може да бъде в едно от много състояния между "0" и "1". 
Основното предимство на хардуерните невронни мрежи, базирани на мемристори, е ниската консумация на енергия. Например, традиционните устройства за съхранение използват десет пъти повече енергия при запис на информация. Новата технология прави възможно създаването на изчислителни системи, които имитират начина, по който работи мозъкът. В такава система мемристорът може да действа като изкуствен синапс, аналогично на връзката между невроните. Силата на тази връзка може плавно да се променя в диапазона между логически "0" и "1".
Използването на мемристори с голяма степен на вероятност може да доведе до успех в областта на създаването на невроморфни компютри, тъй като самата идея на тези устройства се основава на способността на един електрически елемент да бъде едновременно калкулатор и памет за състоянието си, всъщност действат като клетка на паметта.
Ключовият играч в това начинание е мемристорът. Терминът е образуван от две думи - памет ( " памет " ) и резистор ( " съпротивление " ). Микроелектронният компонент е необичаен вид резистор с нещо като памет.
За първи път за мемристорите, теоретикът на схемотехниката Леон Чуа говори през 1971 г., но идеята беше приложена на практика едва през 2008 г. в HP Labs.
Техният потенциал бързо беше оценен, особено в областта на невроморфните изчисления, където те служеха като елементи на изчислителни схеми.
Мемристорите, които имат способността да запомнят състоянието си дори след изключване на захранването, донесоха ново измерение на електронните схеми. Техните уникални свойства са били използвани в различни приложения , от използване като компактни паметови елементи в хранилища с данни с висока плътност до изчисления в паметта.
В невроморфното изчисление, което има за цел да имитира архитектурата на човешкия мозък, мемристорите могат да се използват за създаване на изкуствени синапси, връзките между невроните в мозъка. Това от своя страна ще доведе до създаването на по-ефективни и мощни невроморфни системи, които могат да се учат и адаптират като човешкия мозък.
Машинното обучение и изкуственият интелект изискват обработка на огромни количества  данни. Мемристорите, значително ускоряват тези процеси. 

333
Алтернативата ESPERANTO
Чипът ET-SoC-1 включва над хиляда RISC-V процесора на един 7nm чип.
1088 енергийно ефективни ET-Minion 64-bit RISC-V подредени ядра, всяко с персонализирана векторна/тензорна единица, оптимизирана за ML приложения
4 високопроизводителни ET-Maxion 64-битови RISC-V извънредни ядра за работа на операционна система в режим на самостоятелно хостване
Над 160 милиона байта SRAM в чипа
Интерфейси за голяма външна памет с LPDDR4x DRAM и eMMC FLASH с ниска мощност
PCIe Gen4 x8 и други често срещани I/O интерфейси
 
ET-SoC-1 PCIe картата предоставя изчислителната производителност и ефективност на един ET-SoC-1 чип в компактен, нископрофилен PCIe Gen 4 форм фактор.
Характеристика:
Единичен ET-SoC-1 чип на компактна, нископрофилна PCIe Gen 4 карта
32 гигабайта LPDDR4x DRAM
Пълен набор от сензори за наблюдение и портове за физическо управление
Задвижван от машинно обучение на есперанто и комплекти за разработка на софтуер с общо предназначение
До 16 карти на система
Съвместно разработен, тестван и сертифициран от Penguin Solutions
Сертификати за безопасност и емисии за Северна Америка, Европейския съюз, Обединеното кралство, Южна Корея и Япония

https://www.esperanto.ai/

334
Концепцията за задълбочено обучение включва сложни изчислителни задачи като обучение на дълбоки невронни мрежи, математическо моделиране с помощта на матрични изчисления и работа с 3D графики. Всички тези задачи за дълбоко обучение изискват избор на сравнително мощен графичен процесор.
И така, какво прави GPU идеален за машинно обучение? Това се дължи на различни причини. Графичните процесори са проектирани да извършват множество изчисления паралелно, което е отлично за изключително паралелния характер на алгоритмите за дълбоко обучение. Те също така съдържат голямо количество памет, което е полезно за модели с дълбоко обучение, които изискват много данни.
NVIDIA е популярен избор заради своите библиотеки, известни като CUDA toolkit. Тези библиотеки улесняват настройването на процеси за дълбоко обучение и осигуряват основата на стабилна общност за машинно обучение, използваща продуктите на NVIDIA. В допълнение към GPU, NVIDIA предоставя и библиотеки за популярни рамки за дълбоко обучение като PyTorch и TensorFlow.
Недостатъкът на NVIDIA е, че напоследък поставя ограничения за това кога можете да използвате CUDA. Поради тези ограничения, библиотеките могат да се използват само с графични процесори на Tesla, а не с по-евтин RTX или GTX хардуер. Това има значителни финансови последици за фирмите, обучаващи модели за дълбоко обучение. Също така е проблематично, когато вземете предвид, че докато графичните процесори на Tesla може да не осигурят значително по-висока производителност от алтернативите, те струват до десет пъти повече.
AMD GPU имат изключително минимална софтуерна поддръжка. AMD предоставя библиотеки като ROCm . Всички значими мрежови архитектури, както и TensorFlow и PyTorch, поддържат тези библиотеки. Подкрепата на общността за разработването на нови мрежи обаче е минимална.

3 най-добри NVIDIA GPU за задълбочено обучение
NVIDIA Titan RTX
CUDA ядра: 4608
Тензорни ядра: 576
GPU памет: 24 GB GDDR6
Скорост на паметта: 673GB/s
Изчислителни API: CUDA, DirectCompute, OpenCL™

NVIDIA Tesla V100
CUDA ядра: 5120
Тензорни ядра: 640
Скорост на паметта: 900 GB/s
GPU памет: 16GB
Тактова честота: 1246 MHz
Изчислителни API: CUDA, DirectCompute, OpenCL™, OpenACC®

NVIDIA Quadro RTX 8000
CUDA ядра: 4608
Тензорни ядра: 576
GPU памет: 48 GB GDDR6
Скорост на паметта: 672 GB/s
Изчислителни API: CUDA, DirectCompute, OpenCL™
 

335
Математика - най-съвършеният способ да водиш сам себе си за носа.
 Алберт Айнщайн.
Уви точно такова е положението с ИИ.

Цитат
Ян Лекун (англ. Yann LeCun) — французский учёный в области информатики, основные сферы деятельности — машинное обучение, компьютерное зрение, мобильная робототехника и вычислительная нейробиология. Известен работами по применению нейросетей к задачам оптического распознавания символов и машинного зрения. Один из основных создателей технологии сжатия изображений DjVu (совместно с Леоном Боту[en] и Патриком Хаффнером). Вместе с Леоном Боту создал язык программирования Lush.
Лауреат премии Тьюринга (2018, совместно с Бенжио и Хинтоном за формирование направления глубокого обучения).

Лекун Ян - Как учится машина: Революция в области нейронных сетей и глубокого обучения
Текст
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6359472
Аудио
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6248133

Линейна алгебра
Тензорна алгебра
Вектори
Матрици
Цитат
До начала 1980-х гг. архитектура машин
строилась на бинарных нейронах, которые выдавали
положительный выходной сигнал, когда взвешенная сумма их
входов превышала пороговое значение. Они выдавали –1, когда
взвешенная сумма снижалась. Таким образом, у них было два
возможных состояния выходного сигнала: либо +1, либо –1
(некоторые предпочитают нейроны с выходом 1 или 0).
Недостатком использования пороговых значений является
дискретизация функции стоимости: когда вес меняется лишь на
небольшую величину, это изменение может не повлиять на
выходной сигнал нейрона. И наоборот, если вес изменяется на
достаточную величину, происходит внезапное переключение
выхода нейрона с –1 на +1, или с +1 на –1. Если изменение
происходит до выхода из сети, это приводит к резкому изменению
функции стоимости.
Другими словами, небольшое изменение параметров может не
привести к изменению функции стоимости или, наоборот,
вызвать резкое изменение. «Горный пейзаж» функции стоимости
трансформируется в последовательность горизонтальных слоев,
разделенных вертикальными отрезками. Методы градиентного
спуска в такой модели не работают. Короче говоря, бинарные
нейроны несовместимы с обучением по алгоритму градиентного
спуска.
Тоест, казано на прост език невронът е аналогов, следователно неговата цифрова симулация изисква големи изчислителни ресурси.
А многослойна мрежа от цифрови неврони огромни изчислителни ресурси.
Време е за бърз урок по математика.
За да разберем точно какво правят тензорните ядра и за какво могат да се използват, първо трябва да изясним точно какво представляват тензорите.

Най-простият тип тензор, който можете да получите, ще има нулеви измерения и ще се състои от една стойност - друго име за това е скаларно количество. Когато започнем да увеличаваме броя на измеренията, можем да се натъкнем на други общи математически структури:
1 измерение = вектор
2 измерения = матрица
Строго погледнато, скаларът е тензор 0 x 0, векторът е 1 x 0, а матрицата е 1 x 1, но за по-голяма простота и как се свързва с тензорните ядра в графичния процесор, просто ще разгледаме тензори под формата на матрици.
Една от най-важните математически операции, извършвани с матрици, е умножението. Нека да разгледаме как две матрици, и двете с 4 реда и колони със стойности, се умножават:

Крайният отговор на умножението винаги е същият брой редове като първата матрица и същият брой колони като втората. Как се умножават тези два масива?

Както можете да видите, едно „просто“ изчисление на матричен продукт се състои от цял ​​набор от малки умножения и събирания. Тъй като всеки CPU на пазара днес може да извършва и двете от тези операции, това означава, че всеки настолен компютър, лаптоп или таблет може да обработва основни тензори.
Горният пример обаче съдържа 64 умножения и 48 събирания; всеки малък резултат води до стойност, която трябва да бъде съхранена някъде, преди да може да се натрупа с другите 3 малки резултата , преди тази крайна стойност за тензора да може да бъде съхранена някъде. Така че, въпреки че матричните умножения са математически ясни, те изискват много изчисления – трябва да се използват много регистри, а кешът трябва да се справи с много четения и записи.
В света на графиките огромно количество данни трябва да се движат и обработват под формата на вектори, всички по едно и също време. Възможността за паралелна обработка на графичните процесори ги прави идеални за работа с тензори и всички те днес поддържат нещо, наречено GEMM ( общо матрично умножение ).
Това е „слята“ операция, при която две матрици се умножават заедно и отговорът на който след това се натрупва с друга матрица. Има някои важни ограничения за това какъв формат трябва да приемат матриците и те се въртят около броя на редовете и колоните, които всяка матрица има.
Тензорната математика е изключително полезна във физиката и инженерството и се използва за решаване на всякакви сложни проблеми в механиката на флуидите , електромагнетизма и астрофизиката , но компютрите, използвани за обработка на тези числа, обикновено извършват матричните операции на големи клъстери от процесори.
Друго поле, което обича да използва тензори, е машинното обучение , особено подмножеството дълбоко обучение. Всичко това е свързано с обработката на огромни колекции от данни, в огромни масиви, наречени невронни мрежи . Връзките между различните стойности на данните получават специфично тегло – число, което изразява колко важна е тази връзка.
Така че, когато трябва да разберете как си взаимодействат всичките стотици, ако не и хиляди връзки, трябва да умножите всяка част от данните в мрежата по всички различни тегла на връзката. С други думи, умножете две матрици заедно: класическа тензорна математика!
Ето защо всички големи суперкомпютри за дълбоко обучение са пълни с графични процесори и почти винаги тези на Nvidia. Въпреки това, някои компании са стигнали дотам, че да направят свои собствени процесори с тензорно ядро. Google, например, обяви първия си TPU ( тензорен процесор ) през 2016 г., но тези чипове са толкова специализирани, че не могат да правят нищо друго освен матрични операции.

336
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 22:36:57 »
Цитат
В най-лошия случай ще загинат 500 милиона, но по-вероятно е да не са повече от 100-150 милиона което и в двата случая е нищо при 8 милиарда население на планетата.
По някой път съм си мислил, дали пък не ви е един и същ спонсора със ЗИП-а?
Сетих се за стария виц.
В ДСО-то правят съкращение. Гарабед върви умислен по коридора и среща Киркор. Киркор го пита защо няма настроение.
г. Ще правят съкращение 100%.
К. Как 100%, бе, само 5%.
Г. Да, ама за мене тия 5 са точно 100%.
За тези които попаднат в 5 километровата зона около термоядрен взрив рискът е огромен. След това започва рязко да намалява. Когато целта е нанасяне на максимални щети върху  живата сила на противника, логично е да пострадат големите градове. Никой няма да използва толкова скъпа бомба, за да порази 100 човека в някое село.
 :cool-1084:

337
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 22:20:01 »
Не ми се иска в момента да задълбавам колко можем да променим войната, па ако ще да произвеждаме 155 мм. снаряди за всеки украинец по дузина - най малкото, щото никой не може да докаже какво щяло било да стане ако...


Колко български завода са в потенциална възможност да произвеждат 155 мм. снаряди ?
Колко време ще им трябва от деня на подписването на договора до първата търговска партида?
Бях решил да задам и въпроса : "Как мислиш, колко 155 мм. снаряда е произвела България до ден днешен?" ама другите два въпроса го обезмислят
Още преди един месец излезе информация по въпроса.
Цитат
САЩ вече имат сключена сделка с България за доставянето на 155-милиметрови снаряди в помощ на Украйна.   
„България има много голям капацитет за нашите размери, защото сме специализирали в тази ниша“, подчерта министърът.
Стигат ли тези снаряди до Украйна – вероятно... но не само там, каза лаконично той.

338
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 22:07:31 »
Цитат
В най-лошия случай ще загинат 500 милиона, но по-вероятно е да не са повече от 100-150 милиона което и в двата случая е нищо при 8 милиарда население на планетата.
По някой път съм си мислил, дали пък не ви е един и същ спонсора със ЗИП-а?
Просто такова ми е обучението по времето на соца в казармата, да не се страхуваме от термоядрени, химически и бактериологични оръжия. Имахме достатъчно дебели учебници по въпроса. Имахме специален полигон край село Чубра за тренировки. Целта на обучението ни беше първи да навлизаме в зони поразени от ядрен взрив, химическо и бактериологично оръжие и да събираме информация. Страхът идва от неизвестното, когато знаеш за какво става въпрос и си минал тренировка, вече не е толкова страшно.
 

339
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 21:43:39 »
Енгелс,
Трябва да те поправя. Няма да има термоядрено решение. Толкова "червени линии" се начертаха и прекосиха, че "Галактичския разум" ще дойде страхлив. Нали няма да фърля бомби над яхтите си и над имотите на неговите приятелчета.
От Путин не го очаквам, но тези след него са съмнителни.
А не ми се вярва този конфликт да затихне лесно, без значение кой ще спечели войната.
Винаги ще има желание за реванш.
Не се знае какво може да се пръкне след десетина години от някой неизвестен ефрейтор във войната сега.

340
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 21:32:41 »
Цитат
Така че номерът е да има къде да се изнесеш когато България се прецака.
А ще има ли?
Май и Нова Зеландия вече е съмнително.
Термоядрената война не е толкова страшна колкото си мислите.
Вече е проверено на практика в Япония.
В най-лошия случай ще загинат 500 милиона, но по-вероятно е да не са повече от 100-150 милиона което и в двата случая е нищо при 8 милиарда население на планетата.
Радиоактивното замърсяване ще е локално при тактическото ядрено оръжие, а при термоядрените заряди минимално.
Ако беше толкова страшно, моята специалност в казармата (химически войски) щеше да е безсмислена.

341
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 21:19:14 »
Цитат
Според военния експерт Маркус Койп населеното място Токмак е от основно значение, тъй като през района преминават няколко важни шосета, както и стратегическа железопътна линия. Оттам руската логистика може да бъде блокирана "много ефективно", коментира още Койп. Токмак е "един вид охранителен пост" за района, простиращ се чак до брега на Черно море. Веднага след като Украйна достигне черноморското крайбрежие и получи възможност да обстрелва Крим, войната за руснаците ще е тактически загубена, смята анализаторът. Според експерта по сигурността Кристиан Мьолинг частите на Киев все още разполагат с около два месеца преди лошото време да направи невъзможни по-големи придвижвания на военни части. Украинците ще спечелят много, ако успеят да разширят настъплението си в южна посока, "така че да могат да държат под артилерийски огън целия регион до Азовско море". Това би затруднило снабдяването на руските войски.
По-добре да не успяват, да го отложат за догодина.

342
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 21:10:28 »
Цитат
ще свали цената на украинките и рускините.
Дано да ти излезе пасианса, щот ич не ми прилича на бизнесплан това - обикновено войната оскъпявала всичко.
Ако разделиш контингента, може и по да ти се върже сметката, но айде да не се съветваме тук при толкова познавачи.
На украинките цената вече падна, за рускините трябва да почакаме.
При термоядрен вариант нещата стават по-сложни.

343
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 21:00:51 »
Цитат
че дори извеждането на един производител на оръжие и боеприпаси от строя като България, може
България може единствено да навреди на себе си и по стар БГ обичай да застане за пореден път зад задника на грешната страна. Няма да ти цитирам историята ни, нали, но пък сме се запътили към поредното фиаско с бързи крачки.
Но понеже темата е Русия, не ти ли се струва, че посочените от теб палета са нещо като псетата дето облайват кервана и които ако не внимават къде джафкат, могат да дадат фира, но само при случайно стъпване на криво от някоя камила в кервана.
Иначе, могат да навредат на Русия толкова, колкото някое пале да препикае копитото на камила от визирания керван.
Не ми се иска в момента да задълбавам колко можем да променим войната, па ако ще да произвеждаме 155 мм. снаряди за всеки украинец по дузина - най малкото, щото никой не може да докаже какво щяло било да стане ако...
Това, че България може да се прецака, не е изненада, всеки трябва да го има предвид и да се подготви за това. Иначе си прав, при термоядрено развитие на събитията, няма да променим войната, па ако ще да произвеждаме 155 мм. снаряди за всеки украинец по дузина. Така че номерът е да има къде да се изнесеш когато България се прецака.
 

344
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 20:46:06 »
Нищо ново под слънцето.
Изкуственият неинтелект обучаващ се от писаниците по медиите възпроизвежда бляновете на естествения неинтелект.
Всъщност ИИ разполага със същата информация с която и ние.
Има големи разлики между различните ИИ, генеративния за който споменаваш наистина се учи да генерира текст от писаниците. Тоест както ние сме се учили да четем и пишем.


345
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 20:28:17 »
Цитат
Просто цитирам какво мисли ИИ
Чакай малко, въпросът ми бе - договорняк или не?
Мисля, че ясно го зададох.
Или си се разтоварил от тази тегоба и си я прехвърлил на някой глупак да се мъчи с нея?
 :smokin:
През последния месец почти не съм следил какво коментирате, така че договорняк не ми говори нищо, освен че става въпрос за договор. Ако уточниш за какво става въпрос ще ти отговоря.
Иначе тегоби нямам никакви, този конфликт за мен е интересен само с това, че ще свали цената на украинките и рускините. Затова колкото по-дълго продължи толкова по-добре.
Тук интересите ми съвпадат с тези на военнопромишления комплекс.
 :cool-1084:

346
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 20:16:17 »
Военното положение между Русия и Украйна е в толкова критично равновесие, че дори извеждането на един производител на оръжие и боеприпаси от строя като България, може 
 да наклони везните в полза на Русия, какво остава за извеждането от строя и на Полша, Чехия, Словакия, Румъния и Прибалтика.

347
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 20:05:42 »
Цитат
Казано по-просто ако Русия има смелост да атакува военните заводи в Източна Европа и най-вече в България с ядрено оръжие, Украйна ще клекне.
А НАТО заради Източна Европа няма да рискува да използва ядрено оръжие срещу Русия.
 Ако сменят Путин може да опрем и до този сценарий.
Чакай сега, как така, нали беше договорняк, нали ти и още един двама го твърдяхте това - да ти припомням ли твои постове?
Нали е договорено, значи откъде иде това "ако", "ако", "можем да опрем и до този сценарий"...нещо много условности са влезли в твърденията ти, що тъй?
Колебливост? Допускане на варианти?
Виж ти, виж ти!
 :popcorn:
Нямам достатъчно информация, за да имам собствено мнение по-въпроса.
Просто цитирам какво мисли ИИ по-въпроса, когато го попитах кой е печелившият ход за Русия. Отговорът беше ядрена бомбандировка върху Източна Европа.
Според ИИ ядрена атака срещу Украйна няма да е толкова ефективна, колкото тази върху  Източна Европа.
И руснаците са наясно с това, но все още разчитат, че Източна Европа и в частност България няма да смогнат с производството на боеприпаси, особено артилерийски снаряди.
Но бързото усвояване на производството на 155 мм. снаряди и то от няколко фирми в България може да промени нещата. Аз лично се надявам, че тази година Украйна няма да пробие защитата на Русия, тоест на Русия няма да и се наложи да използва ядрено оръжие срещу България.  А догодина я камилата, я камиларката.
 

348
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 19:41:26 »
Зорът беше производството на 155-милиметрови артилерийски снаряди, но няколко български фирми, вече предлагат 155-милиметрови снаряди.
Тодор Тагарев: Няколко български фирми произвеждат 155 мм. снаряди, които вероятно стигат до Украйна.
https://www.youtube.com/watch?v=IGHmMWom67Y
ЕС е напът да удвои производството на артилерийски снаряди след бавен старт
https://www.investor.bg/a/524-industriya/380723-es-e-napat-da-udvoi-proizvodstvoto-na-artileriyski-snaryadi-sled-baven-start
Под ЕС разбирайте Източна Европа и най-вече България.

349
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 19:29:45 »
Цитат
Замразяване на конфликта с имитация на преговорен процес. Точно това сега се опитва да постигне Западът със своите заплахи и ултиматуми. Западът се нуждае от стратегическа почивка, за да промени радикално баланса на военните сили в своя полза. Той разбира, че при сегашното развитие на събитията Русия неизбежно ще довърши режима в Киев. Следователно замразяването е в негов интерес.
На този етап американските военни съвсем открито посочват необходимия петгодишен срок за това. Именно върху тази задача най-вероятно ще бъдат насочени основните им усилия в хода на т. нар. “мирни преговори”, към които те все по-често проявяват интерес.
България и другите държави от Източна Европа засега спасяват положението в Украйна с боеприпасите.
Докато на Русия не и писне и не ни хвърли по няколко ядрени бомби.

350
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 19:16:58 »
Цитат
Войната отряза Съединените щати от източник на TNT, тъй като руските войски сега контролират район в Източна Украйна, където се намираше компания за експлозиви, наречена Заря /Zarya/, която се съгласи през 2020 г. на многогодишна сделка за доставяне на TNT за американски изпълнител.
Наличието на метателен заряд, на взривно вещество, което изстрелва артилерийския снаряд през цевта, е друга пречка за поддържане и увеличаване на производството на снаряди в САЩ и Европа.
По мнението на Камил Гранд, най-голямата пречка е времевата рамка. „Хубаво е да знаем, че след пет години ще можем да увеличим производството и да попълним запасите“, каза той. Но в същото време на Украйна няма да и стигат оръжия и боеприпаси и ще имаме проблеми.
1. В момента Западът няма достатъчно боеприпаси, за да снабди режима в Киев, а това е доста критично обстоятелство от гледна точка на продължаване на войната.
2. На Запада му трябват около пет години, за да преодолее военнотехническата “дистрофия”, особено по отношение на въоръжението на сухопътните войски. Този проблем възникна поради факта, че в предходната епоха на т.нар. „край на историята“ приоритет в САЩ е даден не на сухопътните, а на военно-морските и военно-въздушните операции.
Казано по-просто ако Русия има смелост да атакува военните заводи в Източна Европа и най-вече в България с ядрено оръжие, Украйна ще клекне.
А НАТО заради Източна Европа няма да рискува да използва ядрено оръжие срещу Русия.
 Ако сменят Путин може да опрем и до този сценарий.

351
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 19:00:28 »
Цитат
В момента украинските части се намират между първата и втората отбранителна линия на руснаците в южната част на страната, заяви бригаден генерал Олександър Тарнавский, командир в Запорожка област, пред британския вестник "Обзървър".
Едно възможно обяснение за пробива е състоянието на руската армия. Според Александър Ходаковски, командир на руски батальон, частите му са били подложени на "крайно силен физически и психологически стрес", докато са защитавали югоизточните райони.
Според бригаден генерал Тарнавский руските войски вече са изразходвали около 60% от ресурсите си на първа линия, а на втора и трета отбранителна линия ще може да се очаква съпротива от не повече от 20%.
В случая не става въпрос за някакъв сензационен пробив, а по-скоро за пролука в руската отбрана, заяви военният експерт Маркус Койп пред германската обществена медия ZDF. Според него този непокрит участък от фронта е „широк 5 до 10 километра“. И през него те вкарват тежките си ресурси, т.е. резерви", казва Койп. В момента Украйна се опитва да превземе тази пролука, казва той. "Така че това е много опасен момент за руснаците."
Я да видим нашия принос и печалба от тази месомелачка.
Оръжия за над 3 млрд. лв. след началото на войната е осъществила България за Украйна.
Доставени са български снаряди за самоходни и буксирни оръдия, ракети и ракетни установки “Град”, танкове Т-72 – модернизирани и изнесени от България. Термобарични ракетни снаряди и преносими установки за тях. Патрони, картечници и леко стрелково оръжие.
Това е само част от оръжейния износ на България през 2022 г., като всички тези оръжия и боеприпаси се използват от украинската армия срещу армията на Русия.
Разрешеният износ в категория 3 ML, в която попадат боеприпаси за гладкоцевни оръжия с малък калибър, при кабинета на Кирил Петков е за над 341 млн. лв., а при служебния кабинет на Гълъб Донев е за над 1 млрд. и 30 млн. лв. Това е категорията, в която е отчетен най-голям износ през 2022 г. Според данните, дадени от министър Богданов, разрешенията за износ са за Полша, Румъния, Словакия и Хърватска.

Следващата категория по стойност е ML4 – 1,26 млрд. лв. Тя включва бомби, гранати, реактивни снаряди, мини, ракети, дълбочинни бомби, подривни заряди и т.н. При кабинета на Донев в този период са дадени разрешителни за над 871 млн. лв., като дестинациите са Чехия, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия и Унгария.

Следващата категория е ML 6. Износът в нея е за близо 107 млн. лв., като разрешителните за сделки на стойност ‬над 88 млн. лв. са от времето на служебния кабинет. В тази категория попадат всички видове бронирани и транспортни машини с военно предназначение, включително танкове, самоходни гаубици и т.н. Разрешения за износ са за Чехия, Румъния, Словакия, Хърватска и Унгария. Част от този износ, достигнал Украйна са български танкове T 72M1, закупени от Чехия

Кадри в социалните мрежи показаха и 122 милиметрови установки БМ-21 “Град”, които чакат да бъдат натоварени на българско летище.
На 13 юни украинските отбранителни сили получиха 1000 нови 40-милиметрови ръчни противотанкови гранатомети ATGL-L3. Оръжията са произведени в България, но не са дарени от България. Те са купени от фондация “Върни се жив”, по всяка вероятност чрез посредник. Стойността на тези оръжия е 4 млн. евро. Два месеца по-рано същата фондация доставя 1460 броя 7,62-милиметрови картечници за почти 7 милиона евро. И те идват от България.
Не само произвеждаме и продаваме, но правим и реекспорт на оръжие за Украйна.

352
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 18:11:39 »
Тези тенденции са довели до уникална ситуация - в момента жените от Южна Корея са по-високи от мъжете в Северна.

353
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 18:04:20 »
Цитат
Там на всеки беглец от Северна Корея връчват една стабилна сума пари, доколкото си спомням еквивалент на не по-малко от 10000 долара.
Представете си, че Путин беше дал на всеки украинец който поиска руски паспорт и самоличност по 10000 евро.
Без да съм ходил в Южна Корея имам едни подозрения че 10 000 долара са нищо като компенсация за каквото и да е.
Цитат
Държавите с най-висока средна работна заплата
9. Южна Корея – 31 051 долара
https://profit.bg/klasatsii/mezhdunarodni/darzhavite-s-nay-visoka-sredna-rabotna-zaplata/
Та 10 000 са четири средни заплати, по наше му около 4-5 000 $.
Дали си заслужава?
Питай Онци дали си е заслужавало да отиде в Германия.
И то при много по-малка разлика в стандарта между България и Германия в сравнение с тази между Северна и Южна Корея.
Разликата в доходите между Северна и Южна Корея е огромна:
средната годишна заплата в Южна Корея е 31 000 долара, в Северна - само 1000.
12 години е разликата в средната продължителност на живота от двете страни на 38-ия паралел. Севернокорейските мъже са с между 3 и 8 сантиметра по-ниски от южнокорейците.
Разликата е очевидна и при децата. При момчетата в предучилищна възраст разликата е около 4 сантиметра, а при момичетата - 3 сантиметра, в полза на децата от Южна Корея.

354
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 15:03:24 »
Представете си, че тези огромни ресурси които Путин вложи във войната бяха използвани по 
 Южно Корейския метод.
Там на всеки беглец от Северна Корея връчват една стабилна сума пари, доколкото си спомням еквивалент на не по-малко от 10000 долара.
Представете си, че Путин беше дал на всеки украинец който поиска руски паспорт и самоличност по 10000 евро. Щеше за една мижава сума от 200-400 милиарда евро да превземе отвътре цяла Украйна.
И целият свят щеше да застане на негова страна.
А тези Украинци с труда си за Русия щяха да му върнат парите с лихви.
Ако територията, а не населението са решаващи за богатството на една държава, България щеше да бъде 2,5 пъти по-богата от Холандия.

355
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 14:38:18 »
Колкото до руско-украинския търкал, едва ли има нещо по-изгодно за военнопромишлените комплекси, включително нашия.
От парите които ЕС изсипва в Украйна, дори България закача по-нещо.
В мирни условия тези пари щяха да заминат за Африка, по емигранти и на майната си, но не и в България.
Няма нужда да се гавриш със сектата. Това е прекалено! Ще се спука някоя шлауха и после ще си отговорен за убийство.
Затова го давам по-умерено, но все пак е време да осъзнаят, че капитализмът е еднакъв навсякъде. Просто руско-китайският едноличен диктаторски модел е с розова панделка.
Като управлението на Баце, което изглежда прелестно отвън и дори отвътре за голяма част от народонаселението.
Спомням си с какво умиление гръцките стачници искаха среща с него и се тръшкаха, че гръцките лидери не са като него.
Дори и днес Баце има много почитатели.
Логично е Путин да има в пъти повече.
Той и Хитлер на времето имаше много почитатели в СССР, преди да ги подложи на изтребване.
Човек има нужда да вярва на някого, затова е измислил бог.
А политиците са неговите заместници на земята.

356
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 14:17:04 »
Иначе от интернационална гледна точка, прецакани са бачкерите и прекариата.
Но те едва ли го осъзнават, защото в Русия и Украйна ще има дълги години недостиг на работна ръка, оттам и по-голям избор за бачкерите да си продадат по-изгодно труда.
И голяма част от прекариата да се върне на трудовия пазар.
Казано по-просто имаме излишък от производствени мощности за масови потребителски стоки, чиято продукция ни идва в повече при този обществено-политически строй. При едно и също количество вложени метали и химикали от перални и перилни препарати се печели в пъти по-малко, отколкото вложени в артилерийски снаряди.
Привидно изгодата е за всички.
Иначе ако не пропиляваме ресурсите си във войни, ще става все по-трудно да обясняваме защо 1% от населението е на път да заграби 99% от ресурсите на планетата.
Войните са чудесно средство за решаване на много социални проблеми с които човечеството ще се сблъска в обозримо бъдеще при този обществено-политически строй завладял целия свят.

357
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 13:48:41 »
Колкото до руско-украинския търкал, едва ли има нещо по-изгодно за военнопромишлените комплекси, включително нашия.
От парите които ЕС изсипва в Украйна, дори България закача по-нещо.
В мирни условия тези пари щяха да заминат за Африка, по емигранти и на майната си, но не и в България.
Единственият проблем е изсипването на прекалено много оръжия на куп в Украйна.
В алчността си военнопромишлените комплекси се оляха.
Така войната може да приключи бързо, което не е изгодно за тях.
Ако не могат да я продължат поне колкото ВСВ ще се прецакат.
Все още сме много далеч от жертвите на ВСВ, а Украйна и Русия имат още много пушечно месо.
Една по-малка по население Украйна ще има нужда от по-малко средства за поддръжка от ЕС, тоест ще остане нещо и за България.
 :cool-1084:

358
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 13:14:39 »
Колкото до материалните блага, България заемаше междинно място между ГДР и СССР, които поначало си бяха двете крайности в соц лагера.
Що се отнася до другите блага, СССР и ГДР бяха недостижими.
Което си беше логично, предвид турско-арабския манталитет на българките по онова време.
В СССР и ГДР каките си бяха доста разкрепостени.
Българките биха ми издрали очите по онова време, ако ги фотографират в положения при които на каките в СССР и ГДР не им пукаше особено.
С малко зор намерих една снимка, където прелестите на каките не са изложени дирекно на показ, за да може да се пусне пред публика. Като същевременно се вижда, че каките са готини и не им пука особено кога и къде ги фотографираш.



359
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 06, 2023, 12:24:20 »
Аз пък 1987 бях за награда в ГФР. Тогава 1 долар (с извинение) беше 4 марки.
Не е вярно. През 1987 доларът се е движил около и под ДВЕ марки. виж тук.
Вероятно бъркаш с ГДР марките, които бяха по 4 за лев. Но към 87-а паднаха около 3.20.
Така беше.
Курсовете може да се приемат за достоверни само когато съвпадат на официалния и черния пазар. Към края на 1986 г курсът лев-марка и на двата пазара беше 1 към 3.
Докато на черния пазар ГДР-ГФР марките бяха 6 към 1.

360
Футуризми … / Re: Само за начинаещи
« -: Септември 06, 2023, 10:32:18 »
Въпрос: какво е блондинка, която си е боядисала косата в черно?
Отговор: изкуствен интелект.

 :cool-1084:

Страници: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 100