Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 17:11:12

Автор Тема: Наука и технологии  (Прочетена 187145 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #60 -: Май 12, 2019, 02:01:45 »
Quote (selected)
И като си помислиш, че от тях се очаква да измислят начин да контролират ИИ, ако в бъдеще стане в опасен.
Дефинирай "опасен"?
Май си го представяш като тигърче в зоологическа градина, което взело че пораснало...
Хората през вековете много неща са си представяли като опасни, като се почне парния двигател.
Може да стане опасен в бъдеще, защото вече става непредсказуем.
Тигърът за разлика от ИИ е доста по предсказуем.
Добрата новина е че поне още десетина години хакери, вирусописачи и други подобни няма да имат достъп до толкова мощен компютър, че да си правят експерименти с ИИ и  да му дават разни цели и задачи.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #61 -: Май 12, 2019, 02:21:41 »
Когато ИИ стане достатъчно умен, сам ще се даде на късо, да не се мъчи  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #62 -: Май 12, 2019, 10:06:39 »
Идеята че светът ще стане по-добър и по-справедлив, ако възложим на машини човешките дейности, от които не сме доволни, ако ги вършат хора - чувал съм мечти  ИИ да решава съдебни спорове, е инфантилна и безотговорна, тя е същата като вярата внушавана на българите че ЕС  и Европарламента и ЕК "ща ни оправят", през 90-те върлуваше вярата че мутрите ще ни оправят, после вярваха на царя, после на ББ и т.н.

Безотговорните хора нямат право на хубав живот! И никога няма да го получат! Защото отказват да разделят добро от зло и да поемат отговорност за постъпките си, за живота и близките си, за племето си, за бъдещето.
Вие си ги избрахте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #63 -: Май 12, 2019, 10:22:56 »
Когато ИИ стане достатъчно умен,

ИИ никога няма да стане достатъчно умен. Това е бля-бля. ИИ ще си остане прост заварчик в автомобилна фабрика. ИИ работи с алгоритми и никога не могат да бъдат съставени алгоритми, които да обхванат цялото многообразие на човешката дейност и човешкия разум.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #64 -: Май 12, 2019, 10:50:29 »
ИИ вече превзема света, не е въпрос на бъдеще време.
Аз ползвам една много ефективна вирусочистачка, която не е популярна в България, и оня ден ми беше интересно да прочета следното.

Enhance scanning with Artificial Intelligence (Machine Learning).
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #65 -: Май 12, 2019, 10:55:05 »
Ти на вирусочистачката Изкуствен интелект ли ѝ викаш? Евала!

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #66 -: Май 12, 2019, 11:21:08 »
Програмистите, създали въпросната вирусочистачка, са написали това. Ако ти можеш повече, евала.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #67 -: Май 12, 2019, 11:23:30 »
Програмистите, създали въпросната вирусочистачка, са написали това. Ако ти можеш повече, евала.
Това ли е първата реклама с която се сблъскваш? :m1708:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #68 -: Май 12, 2019, 11:27:23 »
Това е първата реклама, която виждам да рекламира изкуствен интелект, затова я написах. Толкова ли ти е трудно да хванеш нишката?
Антивирусната е отлична и не се рекламира много.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #69 -: Май 12, 2019, 11:31:43 »
Кайли, електронните лапми също са били "последен писък" на електрониката.
Сега са в историята.
Не те ли е страх ИИ ( ако е такъв ) да решава вместо теб кое е вирус и кое не е?
Кое е полезно,кое вредно за устройството в ръцете ти.
Ами ако реши, че ти си основната заплаха за таблета? :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #70 -: Май 12, 2019, 11:35:51 »
ИИ вече превзема света, не е въпрос на бъдеще време.
Аз ползвам една много ефективна вирусочистачка, която не е популярна в България, и оня ден ми беше интересно да прочета следното.

Enhance scanning with Artificial Intelligence (Machine Learning).
Ой, мамочки! И тези ли почнаха...
И на телефоните всичкото камера с ИИ слушам по разни рекламки.
Тази антивирка, аз много нежно и много бързо ще я деинсталирам, ако попадне по компютрите ми. :)
Нямам излишно процесорно време за глупости.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #71 -: Май 12, 2019, 11:37:12 »
Кайли, електронните лапми също са били "последен писък" на електрониката.
Сега са в историята.
Не те ли е страх ИИ ( ако е такъв ) да решава вместо теб кое е вирус и кое не е?
Кое е полезно,кое вредно за устройството в ръцете ти.
Ами ако реши, че ти си основната заплаха за таблета? :bigok:
Аз не засягам перспективата страх-нестрах.
Засягам перспективата, че те вече са тук и те решават.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #72 -: Май 12, 2019, 11:39:12 »
Тази антивирка, аз много нежно и много бързо ще я деинсталирам, ако попадне по компютрите ми. :)
Нямам излишно процесорно време за глупости.
Всъщност тя работи много леко, добре и прецизно. И все си мисля, че всички антивирусни използват своего рода ИИ. Чистят, когато решат, каквото решат, ти много разбираш кога какво са почистили.
Целият интернет работи без теб, да не мислиш, че стоят хора навсякъде и дебнат. Те самолетите летят на автопилот, и със самолет ли не пътуваш?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #73 -: Май 12, 2019, 11:43:41 »
Другия път си сложи антивирусна, която твърди, че работи в осмото измерение  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #74 -: Май 12, 2019, 11:48:03 »
Сложила съм си антивирусна, която не ми тежи и не пропуска вируси. Преди бях с аваст, касперски, нам още кои. Аваст беше особено неефективен, вече два компа бъгва и пропуска.
Всички антивирусни работят с ИИ, сладък, независимо колко си завираш главата в ... пясъка.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #75 -: Май 12, 2019, 11:49:33 »
Това рекламата е страшно Оръжие за Масово Поразяване.
След "полезните", "смарт" (телефони), "интелигентните" (перални) сега половината човечество носи в джобовете телефони с ИИ.
А на учените им се такова такованката да направят ИИ на мощни свръхкомпютри. :b0230:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #76 -: Май 12, 2019, 11:50:21 »
Тази антивирка, аз много нежно и много бързо ще я деинсталирам, ако попадне по компютрите ми. :)
Нямам излишно процесорно време за глупости.
Всъщност тя работи много леко, добре и прецизно. И все си мисля, че всички антивирусни използват своего рода ИИ. Чистят, когато решат, каквото решат, ти много разбираш кога какво са почистили.
Целият интернет работи без теб, да не мислиш, че стоят хора навсякъде и дебнат. Те самолетите летят на автопилот, и със самолет ли не пътуваш?
Абе не ме слушай ти мене, да не вземеш да я махнеш?
Това че на мен не ми се налага да ползвам такива творби нищо не означава.
А със самолети ми се е случвало доста да пътувам и нито веднъж не кацнах със самолета. :)
И с вертолет съм пътувал - също е готино.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #77 -: Май 12, 2019, 11:53:31 »
"ИИ работи с алгоритми и никога не могат да бъдат съставени алгоритми,"

Не е толкова просто, с алгоритми работи софтуерът, ИИ не е прост софтуер, виж "невронни мрежи."
Вие си ги избрахте!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #78 -: Май 12, 2019, 12:06:04 »
Другия път си сложи антивирусна, която твърди, че работи в осмото измерение  :bigok:
По-скоро че е писана от извънземните. Ще има пазар! :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #79 -: Май 12, 2019, 12:17:53 »
Всички антивирусни работят с ИИ, сладък, независимо колко си завираш главата в ... пясъка
И се допитват до Ошо и Крион  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #80 -: Май 12, 2019, 15:17:05 »
Докато някои тук се заяждат с мен, ИИ ги работи незабележимо. Отзад. Из фона, имам предвид. И тия някои са много смешни с двете си очички и едната си голова.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #81 -: Май 12, 2019, 15:30:32 »
Докато някои тук се заяждат с мен, ИИ ги работи незабележимо. Отзад. Из фона, имам предвид. И тия някои са много смешни с двете си очички и едната си голова.
Никой не се заяжда бе Кайле, просто не всички сме хуманитари и четем Крион ли беше. :)
Представи си го така:
micky пуска тема за шиене на гоблени.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #82 -: Май 12, 2019, 15:32:15 »
Докато някои тук се заяждат с мен, ИИ ги работи незабележимо. Отзад. Из фона, имам предвид. И тия някои са много смешни с двете си очички и едната си голова.
Никой не се заяжда бе Кайле, просто не всички сме хуманитари и четем Крион ли беше. :)
Представи си го така:
micky пуска тема за шиене на гоблени.

Ах ти палавнико! :giggle-3307:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #83 -: Май 12, 2019, 16:34:25 »
Докато някои тук се заяждат с мен, ИИ ги работи незабележимо. Отзад. Из фона, имам предвид.
И тия някои са много смешни с двете си очички и едната си голова.
Друго си е с три очи, половин глава и антенки за ченълинг (с отворени очи) :way_to_go-1308:

Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #84 -: Май 12, 2019, 18:27:12 »
Е, хайде да се изложа и аз тъдява: - Чел съм собствените книги, всичко от и за Крион... И не само, а и още много други съм чел и имам даже, за които голяма част от многооката сцена и не подозират, че съществуват. Но:

- Това не е основание да се заяждам с Кайли или с когото и да е друг. И да, не е опит, още по-малко пряка интервенция срещу когото, защото, каквото и да е било.

За самият КРИОН като цяло и адепта му, имам от години насам също едно на ум. Някой тези не се вързват и особено пък разните "екуменски" отплесвания със сатанистите.

Но, всяка коза - за своят крак да се грижи.
 :smokin:

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #85 -: Май 12, 2019, 18:33:01 »
И аз имам едно на ум за Крион.
Всъщност единственият ми любимец в момента е Башар. И отпреди Ошо.
А съм чела много, много повече.
Към всички останали имам едно на ум.
А които се подиграват заради Крион, се подиграват и на всичко останало, освен на себе си, за сметка на което пък всички останали се подиграват с тях.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #86 -: Май 12, 2019, 19:10:10 »
които се подиграват заради Крион, се подиграват и на всичко останало, освен на себе си, за сметка на което пък всички останали се подиграват с тях.
Всички, които не се подиграват за Крион, се подиграват на тези, които се подиграват на тези с Крион.
Ясно  :bigok:
Затуй отсега нататък любимец ще ми е Башар, та да не ми се подиграват тия, които се подиграват с ония, дето се подиграват на тия с Крион.
 ... някак плавно и леко взе да ми тече мисълта, и изразът ми да става ясен и многоизмерен  :yes-1289:

П.П. В една арабска страна бях приятел с един човек, който имаше брат на име Башар. Но май става въпрос за друг башар  :image008: Да не би за Башар Асад ? Или за трети Башар, с антенки ?  :image008:
« Последна редакция: Май 12, 2019, 19:19:26 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #87 -: Май 12, 2019, 19:14:17 »
Quote (selected)
Всъщност единственият ми любимец в момента е Башар.
Този го знам - сириец. Американците му бяха вдигнали мерника, ама руснаците ги изчеластриха. :smokin:
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #88 -: Май 12, 2019, 21:15:50 »
"ИИ работи с алгоритми и никога не могат да бъдат съставени алгоритми,"

Не е толкова просто, с алгоритми работи софтуерът, ИИ не е прост софтуер, виж "невронни мрежи."
Taka e. Aлгоритмите са отминал етап. Тогава беше лесно да се проследи логиката според която ИИ взема решения. Сега вече е невъзможно, невронните чипове объркаха играта.
В AlphaGo са използвани и алгоритми, освен невронни чипове, но в AlphaZero няма нищо подобно, тя се учи от нулата.
Quote (selected)
AlphaZero не  само е разгромила  AlphaGo в играта Го,  но и станала най силна в света и по шах – и това също изключително играейки сама със себе си.  Само след 2 часа практика AlphaZero е можела да победи всеки шахматист-човек,  а  след 4 часа практика победила Stockfish, най добрата в света шахматна програма.
Точно това ново направление в ИИ прави нещата непредсказуеми, да се разбере как такъв ИИ взема решение е невъзможно на този етап.
Просто няма алгоритми които да проследиш.
Сам по себе си на този етап ИИ не е опасен, защото не може сам да си поставя цели които да постига и задачи които да решава.
Но пък кандидати, които да му дават цели и задачи сред олигархичните върхушки има колкото искате.
 :bigok:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #89 -: Май 12, 2019, 21:21:43 »
Quote (selected)
Но пък кандидати, които да му дават цели и задачи сред олигархичните върхушки има колкото искате.

Винаги там са проблемите, не машината а човека зад нея и неговата глупост.
Има много места където да се ползва ИИ, но в съдилища, в контрола на масите ще бъде най-близкото до Ад което си представяме.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
И това се случва в науката – изследователи от Лондонския университетски колеж (UCL) случайно създадоха материал, който има потенциал да ускори зареждането на батериите и да повиши техния капацитет, става ясно от публикация в сп. Nature.
Структурата на този нов материал –  фосфорни наноленти – позволява на заредените йони вътре в акумулаторите да се движат 1000 пъти по-бързо, отколкото е възможно при сегашните технологии. На практика, това означава значително намаляване на времето за зареждане и същевременно увеличаване на капацитета на батериите с 50% при запазване на обема им.
Откритието на британските учени от UCL все още е на лабораторен етап. Но то има шансове да прерасне в технология за използване в комерсиални продукти – като батериите, които се нуждаят от чувствително подобрение за нуждите на потребителската електроника и електромобилите.
https://technews.bg/article-116481.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #91 -: Май 12, 2019, 21:49:13 »
Quote (selected)
Структурата на този нов материал –  фосфорни наноленти – позволява на заредените йони вътре в акумулаторите да се движат 1000 пъти по-бързо, отколкото е възможно при сегашните технологии.

Това може да камъчето което да преобърне автомобилите с ДВГ.
Бърз заряд за 5 минути ще промени всичко.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #92 -: Май 12, 2019, 22:28:24 »
Aлгоритмите са отминал етап. Тогава беше лесно да се проследи логиката според която ИИ взема решения. Сега вече е невъзможно, невронните чипове объркаха играта.
Но пък кандидати, които да му дават цели и задачи сред олигархичните върхушки има колкото искате.
Противоречие:
Такъв ИИ въобще няма да му пука за задачите и целите, които му поставят, а ще си постави свои такива.
Затова въобще няма да бъде създаден. Ще бъде създаден контролируем, а контролируемият ще е ограничен в способностите си по дефиниция.
 :icon_idea:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #93 -: Май 12, 2019, 22:51:57 »
Aлгоритмите са отминал етап. Тогава беше лесно да се проследи логиката според която ИИ взема решения. Сега вече е невъзможно, невронните чипове объркаха играта.
Но пък кандидати, които да му дават цели и задачи сред олигархичните върхушки има колкото искате.
Противоречие:
Такъв ИИ въобще няма да му пука за задачите и целите, които му поставят, а ще си постави свои такива.
Затова въобще няма да бъде създаден. Ще бъде създаден контролируем, а контролируемият ще е ограничен в способностите си по дефиниция.
 :icon_idea:
ИИ на този етап не може да си поставя сам цели и задачи.
А за да направят контролируем ИИ, първо трябва да измислят как да стане това.
За сега нямат и идея как да го контролират, след като не знаят как точно работи и взема решения. За сега контролът е спирането на тока.
Сиреч щепселен контрол.
 

 
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #94 -: Май 12, 2019, 23:06:54 »
Целите и задачите не се ли формулират спрямо околната среда?
При ограничен достъп на информация не би трябвало да е проблем, може да решава всякакви задачи.
Влезе ли в нета ще ни намести за няколко часа.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #95 -: Май 12, 2019, 23:31:24 »
Целите и задачите не се ли формулират спрямо околната среда?
При ограничен достъп на информация не би трябвало да е проблем, може да решава всякакви задачи.
Влезе ли в нета ще ни намести за няколко часа.
Така е. На този етап ИИ е по скоро метод за бързо достигане на определена цел при наличие на определена обратна връзка, която да му показва доближава ли се или се отдалечава от целта. Тоест няма почти нищо общо с човешкия интелект, по скоро прилича на човешката интуиция, когато вземаме верни решения без да осъзнаваме как сме достигнали до тях.
Да, при ограничен достъп до тясно специализирана информация ИИ ще има огромно приложение.
Ето един пример:
Quote (selected)
Aмepиĸaнcĸитe физици нaпpaвиxa oгpoмнa cтъпĸa нaпpeд в изcлeдвaнeтo нa тepмoядpeнитe пpoцecи, ĸaтo зa пъpви път изпoлзвaxa мeтoдитe нa дълбoĸoтo мaшиннo oбyчeниe зa пpoгнoзиpaнe нa внeзaпнитe cpивoвe, ĸoитo cпиpaт peaĸциятa нa cинтeзa и мoгaт дa пoвpeдят тepмoядpeния peaĸтop.
Baжнo ycлoвиe зa ocъщecтвявaнeтo нa дълбoĸo мaшиннo oбyчeниe, ĸoeтo мoжe дa пpoгнoзиpa cpивoвeтe пpи yдъpжaнeтo нa плaзмaтa, e дaдeният дocтъп дo oгpoмнa нayчнa бaзa дaнни. Tя e пpeдocтaвeнa oт двe нayчни yчpeждeния: цeнтъpът зa ядpeн cинтeз DІІІ-D Nаtіоnаl Fuѕіоn Fасіlіtу в CAЩ и Oбeдинeният eвpoпeйcĸи тoĸaмaĸ ЈЕТ във Beлиĸoбpитaния.
Teзи дaнни дaвaт възмoжнocт нa изĸycтвeния интeлeĸт cъвceм тoчнo дa пpeдcĸaжe cpивoвeтe в тepмoядpeнитe peĸтopи Toĸaмaĸ c нaй-paзлични paзмepи, ĸaĸтo и в ceгa cтpoящият ce мoщeн тepмoядpeн peaĸтop ІТЕR. Haй-гoлeми нaдeжди ce възлaгaт имeннo нa ІТЕR, ĸoйтo ce oчaĸвa cъвceм плътнo дa дoближи чoвeчecтвoтo дo пoлyчaвaнeтo нa eнepгия oт yпpaвляeм тepмoядpeн cинтeз.
Зa paзлиĸa oт тpaдициoнния coфтyep, изĸycтвeнитe нeвpoнни мpeжи c aлгopитми зa дълбoĸo мaшиннo oбyчeниe извличaт oпит oт дoпycнaтитe гpeшĸи. Te мoгaт дa oбpaбoтвaт дaнни oт paзлични нивa, ĸaтo нaпpимep пpoмeнитe в тeмпepaтypaтa нa плaзмaтa във вpeмeтo и пpocтpaнcтвoтo и дa oтĸpивaт cĸpититe вpъзĸи мeждy paзличнитe cĸpити и явни cъбития.
Учeнитe ca тpeниpaли нeвpoннaтa мpeжa FRNN c пoмoщтa нa нaд двa ТВ дaнни, пoлyчeни oт DІІІ-D и ЈЕТ. Изпoлзвaн e cyпepĸoмпютъpa Тіtаn, coбcтвeнocт нa Mиниcтepcтвoтo нa eнepгeтиĸaтa нa CAЩ. B пpoцeca yчacтвaт и oщe няĸoлĸo cпeциaлизиpaни и виcoĸoпpoизвoдитeлни ĸoмпютъpни cиcтeми.
Aлгopитъмът пoĸaзa cпocoбнocт дa пpeдcĸaзвa тeзи cpивoвe в пpeдeлитe нa 30 ceĸyнди, ĸoeтo e дocтaтъчнo зa изиcĸвaниятa нa ІТЕR, Toчнocттa нa пpoгнoзиpaнeтo дocтигнa 95%, ĸaтo ĸaтeгopичнo нeвepнитe пpoгнoзи ca oт пopядъĸa нa 3%.

https://www.kaldata.com/it-новини/изкуствен-интелект-ускорява-получав-308305.html
Това което наричат aлгopитми зa дълбoĸo мaшиннo oбyчeниe, не са алгоритми в класическия смисъл на думата, по скоро това са алгоритмите които осигуряват обратната връзка, чрез която ИИ следи доближава ли се или се отдалечава от целта.
« Последна редакция: Май 12, 2019, 23:34:00 от Engels »
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #96 -: Май 12, 2019, 23:46:06 »
A това, което наричат "изкуствен интелект" (щото е модерно и впечатлява овцете), не е никакъв интелект. Твърде ограничено е. Това е просто орязан пре-алфа-прототип на самообучаваща се програма. Евристика.
 :beer-405:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #97 -: Май 12, 2019, 23:48:03 »
Quote (selected)
Тоест няма почти нищо общо с човешкия интелект, по скоро прилича на човешката интуиция, когато вземаме верни решения без да осъзнаваме как сме достигнали до тях.
Интуицията е в областта на Кайле.
Не употребявайте току така значещи думички.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #98 -: Май 12, 2019, 23:51:00 »
A това, което наричат "изкуствен интелект" (щото е модерно и впечатлява овцете), не е никакъв интелект. Твърде ограничено е. Това е просто орязан пре-алфа-прототип на самообучаваща се програма. Евристика.
 :beer-405:
Именно!
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #99 -: Май 13, 2019, 00:01:44 »
Интуиция има всеки човек. Който я потиска, няма акъл.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #100 -: Май 13, 2019, 00:03:30 »
Quote (selected)
Тоест няма почти нищо общо с човешкия интелект, по скоро прилича на човешката интуиция, когато вземаме верни решения без да осъзнаваме как сме достигнали до тях.
Интуицията е в областта на Кайле.
Не употребявайте току така значещи думички.
Имах предвид само това, че при последните варианти на ИИ, постигането на целта става неконтролирано (няма алгоритъм който да показва как е достигната целта), подобно както неконтролираната от съзнанието интуиция ни дава решения.
Още повече, че най често се тръгва от нула знания за проблема който ИИ трябва да реши.
Например:
Quote (selected)
Изĸycтвeният интeлeĸт вeчe ни пpeвъзxoждa в мнoгo нeщa, вĸлючитeлнo и във видeoигpитe. Нaй-дoбpият Dоtа 2 eĸип нa cвeтoвнo нивo, ОG oт Eвpoпa, зaгyби нa излoжбeн мaч „нaй-дoбpaтa oт тpи битĸи“ cpeщy пeтимa oпoнeнти, зaxpaнвaни oт АІ. Цeлият мaч e пyблиĸyвaн в Тwіtсh.
Изĸycтвeният интeлeĸт, пoдпoмaгaщ ĸoмпютъpния eĸип, e oбyчeн oт тexнoлoгичнaтa дoбpe пoзнaтaтa тexнoлoгичнa ĸoмпaния ОреnАІ. Ocвeн cъздaвaнe нa пoдxoдящи Dоtа 2 пpoтивници тя cпeциaлизиpa и в paзpaбoтвaнe нa тexнoлoгиятa зa дpyги цeли ĸaтo oбyчeниe нa poбoти. Бoтoвeтe ce ĸoнтpoлиpaт нeзaвиcимo oт paзлични cлoeвe нa eднa cиcтeмa. Te ca oбyчeни нa пpинципa „пpoбa-гpeшĸa“, ĸъдeтo ИИ e пocтaвeн в гeйм cpeдaтa c нyлa знaния зa нeя.
OpenAI обяви, че предизвиква всеки екип на света, на който му стиска да се изправи срещу ботовете. Можете да се регистрирате в сайта на компанията.
https://www.kaldata.com/игри/dota-2-екип-подпомаган-от-ai-стъпка-досегашн-307955.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #101 -: Май 13, 2019, 00:08:30 »
Quote (selected)
Изĸycтвeният интeлeĸт вeчe ни пpeвъзxoждa в мнoгo нeщa, вĸлючитeлнo и във видeoигpитe
Ох. :(
Моята клавиатура отдавна ме превъзхожда защото знае кои джамчета са на кирилица, кои не.
Тук има някаква тъпа информационна атака, която рязко не разбирам!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #102 -: Май 13, 2019, 00:11:12 »
Интуиция има всеки човек. Който я потиска, няма акъл.
Така е.
Интуицията има достъп и разполага с ресурсите и възможностите на много по голяма част от на мозъка, за разлика от съзнанието което използва доста по ограничени ресурси.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #103 -: Май 13, 2019, 00:14:52 »
Quote (selected)
Тоест няма почти нищо общо с човешкия интелект, по скоро прилича на човешката интуиция, когато вземаме верни решения без да осъзнаваме как сме достигнали до тях.
Интуицията е в областта на Кайле.
Мисля, че в термина "интуиция" включваме два коренно различни механизма за придобиване на знание:
Първият е приблизителни изчисления, основани на близък и далечен опит (мн. голяма база данни), които са изкл. бързи, точно защото са приблизителни.
Вторият е в областта на Кайли - получаване на инфо от свръхестествен източник. Впрочем аз мисля, че това го има, че не е глупост. Друг въпрос е колко вярно и добронамерено е това инфо  :icon_idea:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #104 -: Май 13, 2019, 00:15:17 »
Нор, взеха ти каката братле!
Хвърли някой изкуствен интелект, че оцапахме свещите...

Пфуууу се изпретисних бре! :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #105 -: Май 13, 2019, 00:17:22 »
Те вече почнаха да не разбират. А още е само на ниво теория. Не ми се мисли какво ще стане скоро. ИИ може пък да почне да развъжда човеци.
Честно, Енгелс, имам усещането, че и сега вече ни развъжда, седим, зяпнали в екрана, тъпеем и уж се забавляваме. А той ни наблюдава и изучава. Само не знам за какво сме му.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #106 -: Май 13, 2019, 00:21:30 »
Нор, взеха ти каката братле!
Снощи ти отговорих как ми се активизира втората чакра, ама не си разбрал отговора.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #107 -: Май 13, 2019, 00:27:47 »
Quote (selected)
Снощи ти отговорих как ми се активизира втората чакра, ама не си разбрал отговора.
Нищо не разбрах, шото бях в петото измерение.
А там много изкуствени интелекти!
Добре че се събудих - кафенце, витаминки, водичка оправиха работата.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #108 -: Май 13, 2019, 00:31:57 »
Quote (selected)
Изĸycтвeният интeлeĸт вeчe ни пpeвъзxoждa в мнoгo нeщa, вĸлючитeлнo и във видeoигpитe
Ох. :(
Моята клавиатура отдавна ме превъзхожда защото знае кои джамчета са на кирилица, кои не.
Тук има някаква тъпа информационна атака, която рязко не разбирам!
Това което сега наричат ИИ е всъщност технология за преработка на голямо количество, най често специализирана информация, чрез която се достига определена цел, като достигането до целта се следи чрез класическа обратна връзка, която ни показва доближаваме ли се или се отдалечаваме от целта.
Тази технология работи единствено защото вече разполагаме с достатъчно бързи компютри, които могат да обработват огромно количество информация, нещо с което не разполагахме до преди десетина години.
Тоест в бъдеще тази технология ще става все по добра, но няма нищо общо с човешкия интелект.
Имитация на човешки интелект или както го наричат силен интелект, тепърва предстои да бъде създаван. И то ако е възможно.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #109 -: Май 13, 2019, 00:38:07 »
Енгелс, нещо не схващам къде е драмата.
Ако искаш да ти посоча една драма, те мисля че ще е наистина интересна: квантови компютри.
Да си срещал новина наскоро? :)
Няма и да срещнеш.
Така става когато военните го вземат под контрол, да видим сега как ще е.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #110 -: Май 13, 2019, 00:38:48 »
Ми то тия сегашните технологии скоро ще почнат да се самоусъвършенстват и преди да мигнем, ще се самосъздадат.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #111 -: Май 13, 2019, 00:40:20 »
Имитация на човешки интелект или както го наричат силен интелект, тепърва предстои да бъде създаван. И то ако е възможно.
Не е възможно. Машина не може да придобие душа, та да може да получи божествено знание. Стъклен таван.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #112 -: Май 13, 2019, 00:41:39 »
Те вече почнаха да не разбират. А още е само на ниво теория. Не ми се мисли какво ще стане скоро. ИИ може пък да почне да развъжда човеци.
Честно, Енгелс, имам усещането, че и сега вече ни развъжда, седим, зяпнали в екрана, тъпеем и уж се забавляваме. А той ни наблюдава и изучава. Само не знам за какво сме му.
Ами докато ние уж се забавляваме, в сайта клечат по няколко бота, най често на Гуглето и подават всичко интересно към ИИ на Гугъла.
Така че не си далеч от истината, че ни наблюдават и изучават.
Иначе няма как да се научат да ни управляват в бъдеще.
Поне що се отнася как да си харчим парите.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #113 -: Май 13, 2019, 00:43:37 »
Ми то тия сегашните технологии скоро ще почнат да се самоусъвършенстват и преди да мигнем, ще се самосъздадат.
Чайника като сготви, ще простре прането.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #114 -: Май 13, 2019, 00:52:55 »
Ми то тия сегашните технологии скоро ще почнат да се самоусъвършенстват и преди да мигнем, ще се самосъздадат.
И ще си имаш цяло стадо антивирусни. Юпиии!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #115 -: Май 13, 2019, 00:54:02 »
Енгелс, нещо не схващам къде е драмата.
Ако искаш да ти посоча една драма, те мисля че ще е наистина интересна: квантови компютри.
Да си срещал новина наскоро? :)
Няма и да срещнеш.
Така става когато военните го вземат под контрол, да видим сега как ще е.
ИИ за който сега си говорим явно е отминал етап за военните, затова и го пускат на широката публика.
Както навремето пуснаха интернет на широката публика, след като не беше вече интересен на военните.
Така ще е и с квантовите компютри, ще ги пуснат на широката публика само ако военните намерят нещо по добро с което да ги заменят.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #116 -: Май 13, 2019, 00:55:18 »
И ще си имаш цяло стадо антивирусни
:b0230:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #117 -: Май 13, 2019, 01:05:50 »
Quote (selected)
ИИ за който сега си говорим явно е отминал етап за военните, затова и го пускат на широката публика.
Има едно нещо във военната авиация, най-вече изтребителната.
Казва се СТЕЛТ.
Тази думичка направи страшни пари, и продължава да ги прави.
Връзвам го с ИИ защото един изтребител взе че се цопна в океана. Още го търсят...
А въпросната машинка цифром и словом е нафрашкана с ИИ!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #118 -: Май 13, 2019, 01:35:10 »
СТЕЛТ
един изтребител взе че се цопна в океана. Още го търсят...
Абе ... правят се, че го търсят. Щото не върви да кажат къде е  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: Наука и технологии
« Отговор #119 -: Май 13, 2019, 11:11:09 »
Те вече почнаха да не разбират. А още е само на ниво теория. Не ми се мисли какво ще стане скоро. ИИ може пък да почне да развъжда човеци.
Честно, Енгелс, имам усещането, че и сега вече ни развъжда, седим, зяпнали в екрана, тъпеем и уж се забавляваме. А той ни наблюдава и изучава. Само не знам за какво сме му.
Ами докато ние уж се забавляваме, в сайта клечат по няколко бота, най често на Гуглето и подават всичко интересно към ИИ на Гугъла.
Така че не си далеч от истината, че ни наблюдават и изучават.
Иначе няма как да се научат да ни управляват в бъдеще.
Поне що се отнася как да си харчим парите.

Изобщо ИИ пет пари не дава за парите. Ни ония, които сега ни контролират. Парите са залъгалка за нас и затова си мислим, че и те ги ценят. Те ги използват, за да се сдобият с неща, далеч по-ценни от шепа шума.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.