Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 29, 2024, 17:15:53

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - AR-15

Страници: [1] 2
1
Тази тема е преместена в  "За живота, вселената и всичко останало -> Наука и технологии".

https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1851.0

2
Captain Buddy & Пенчо бре

7 дена за размисъл върху употребата на ненормативна лексика.


3
Организационни … / Re: Технически …
« -: Ноември 07, 2022, 19:25:31 »
Поради системни злоупотреби времето между два поредни коментара ще бъде увеличено на 300 секунди.

Надявайте се да е временно, но от вас зависи дали ще остане толкова или ще бъде увеличено още.

4
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 29, 2022, 20:37:43 »
 :t1207: :t1255: :t1206:

5
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 27, 2022, 23:27:42 »
 :t1207: :t1233:

6
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 27, 2022, 14:23:12 »
 :t1255: :t1255: :t1255:

7
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Септември 23, 2022, 23:18:00 »
 :t1206:

8
По света … / Re: Икономически войни
« -: Август 20, 2022, 21:43:40 »
 :t1207: :t1233: :t1244:

9
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Юли 24, 2022, 21:57:39 »
 :t1233:

13
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Юни 12, 2022, 20:27:22 »
 :t1255: :t1206: :t3726:

14
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Май 29, 2022, 13:36:33 »
 :t1255: :t1206:

15
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Май 26, 2022, 18:15:58 »
 :t1255: :t1207: :t1233: :t1206:

16
По света … / Re: Украйна
« -: Май 25, 2022, 14:23:08 »
:t1255: :t1207: :t1233: :t1206:

17
По света … / Re: Русия (Re: Russia)
« -: Май 18, 2022, 11:16:36 »
И така цяла нощ
Сдавшихся в плен националистов из ‘Азовстали’ доставили в Еленовку

В каждом автобусе дежурят несколько российских военнослужащих с автоматами
https://t.me/c/1465202821/9140

п. п. До момента са 962 парчета. Има ингилизе..

Цитат
Message in a private group or channel.
This link will only work if you are a member.

18
(ZB) Фирма от Пловдив за био иновации бе удостоена с Голямата награда "Крило на успеха" на 19-тото Международно пчеларско изложение в Плевен

Плевен, 13 февруари /Малин Решовски, БТА/
   "Био иновации" ООД от Пловдив получи Голямата награда "Крило на успеха" за "Новаторство в пчеларството" на 19-тото Международно пчеларско изложение в Плевен, което премина под патронажа на Министерството на земеделието и Областния у...
Source: (ZB) Фирма от Пловдив за био иновации бе удостоена с Голямата награда "Крило на успеха" на 19-тото Международно пчеларско изложение в Плевен

19
"тази тема, както и някои други за част от експерименталния news feed, въведен тук преди десетина дни.
Информирани сте, че предстои преценка на резултатите от този news feed в този му вид."


Информирах се, но  нямам никаква представа що е това "news feed"

Тогава защо изобщо коментирате нещо, за което нямате никаква представа какво е?

Прочее, що си позволавате да нарушавате:
"2.     Във форума „Общество цигански клещи“ се използва само книжовен български език
2.1.   Използването на чужди езици е допустимо само при цитиране."

Защото това се отнася за участниците във форума, а не за софтуерните модули към него.

20
Death On The Nile Review: The Return Of Kenneth Branagh’s Poirot Is Deliciously Deadly

[A]s sexy as it is deadly.
Source: Death On The Nile Review: The Return Of Kenneth Branagh’s Poirot Is Deliciously Deadly

21
Спецпрокурорката с пръскачките от „НАП-лийкс“ бърза да стане съдия

На прага на закриването на специализираните съд и прокуратурата и на отпадането на т.нар. кариерни бонуси за шефовете в съдебната власт, зам.-шефката на спецпрокуратурата Евгения Щъркелова иска да се прехвърли в Софийския градски съд.


Това видя EURACTIV в дневния ред за понеделник, 14 февруари, на комисията по атестирането и конкурсите към Съдийската колегия на ВСС. От точката се вижда, че заявлението на Щъркелова вече е разгледано от атестационната комисия на Прокурорската колегия на 8 февруари. Протоколът от това заседание обаче още не е качен на сайта на съвета.


Щъркелова, която няма никакъв съдийски опит, сега иска да бъде прехвърлена в градския съд, като се позовава на текста от Закона за съдебната власт за кариерните бонуси за шефовете в системата. Текстът гласи, че „след освобождаване от длъжността административен ръководител и заместник на административен ръководител лицата се връщат на заеманата преди избора или на равна по степен длъжност, освен в случаите, когато са били назначени от по-ниско ниво на орган на съдебната власт“. Този кариерен бонус за шефовете в системата, който важи и за членовете на Висшия съдебен съвет и инспектората му, сега се предлага да бъде премахнат.


Проектът за промени в съдебния закон, с който се закрива и спецправосъдието, предвижда спецпрокурорите да бъдат възстановени на длъжността, която са заемали преди, или да бъдат преназначени в окръжна, съответно в апелативна прокуратура. Това означава, че ако дочака тези промени, Щъркелова може или да се върне в Софийската районна прокуратура, или да отиде в Софийската градска прокуратура, която е равна по степен на първоинстанционната спецпрокуратура. За преминаване в съда след промените, на прокурорката би й се наложило да ходи на конкурс. Затова логично, Щъркелова бърза да се възползва от полагащия й се в момента кариерен бонус.


Прокурор Щъркелова е известна като наблюдаващ обвинител по делото „НАП-лийкс“, което след 2 години и половина разследване още не е внесено в съда.


От този казус остана като анекдот предположението на Щъркелова, че обвиняемите са се подготвяли да дестабилизират държавата, като проникнат в сървъра, контролиращ напоителната система пред парламента и да я активират в неподходящ момент.


„Имало е такова желание, евентуално, при преминаването на автомобили на държавния глава или гости на нашия парламент да бъде активирана поливната част пред парламента, с което да се създаде затруднение в придвижването. Такава нестабилност води след себе си и нестабилност на цялата ни политическа система!“, обяви тогава Щъркелова.


Преди да бъде избрана за зам.-шеф на спецпрокуратурата през юли 2020 г., Щъркелова е редови спецпрокурор. А преди да се прехвърли в спецпрокуратурата през 2019 г. тя е прокурор на районно ниво в София. По времето, когато кандидат-съдийката става спецобвинител, спецпрокуратурата се ръководеше от настоящия главен прокурор Иван Гешев.



Source: Спецпрокурорката с пръскачките от „НАП-лийкс“ бърза да стане съдия

22
(NF) Байдън е предупредил Путин, че САЩ ще дадат решителен отговор, ако Русия нахлуе в Украйна

Двамата лидери разговаряха един час по защитена телефонна линия за струпването на руски войски около Украйна, каза служител на Белия дом. Президентът Байдън подчерта, че нова руска инвазия в Украйна ще доведе до страдания на много хора и "ще навреди на репутацията" на Русия, ...
Source: (NF) Байдън е предупредил Путин, че САЩ ще дадат решителен отговор, ако Русия нахлуе в Украйна

23
Прокуратурата разследва МВР, че е подготвян арестът на бившия шеф на „Булгаргаз“

Войната между МВР и прокуратурата навлиза в нова остра фаза. Държавното обвинение започва проверка срещу висшестоящи служители от Главна дирекция „Национална полиция“, свързана с делото „Булгаргаз“. Това се разбра от съобщение на прокуратурата в петък, 11 февруари.


Прокурорите ще търсят данни дали висшите полицаи са извършили престъпление по служба с две свои резолюции. Едната е за указание за започване на досъдебно производство, а другата е за задържане на лице за 24 часа, обяснява прокуратурата. Тя пусна и факсимилета от двете резолюции. Първата гласи „Да се обезпечи Павлов със заповед за арест за 24 часа“, а втората – „Да се започне ДП“. От съобщението на прокуратурата не става ясно кой точно е дал указанията с резолюциите.


Тъй като става дума за „Булгаргаз“ вероятно Павлов от първата резолюция е доскорошният шеф на държавната газова компания Николай Павлов. Наскоро вътрешният министър Бойко Рашков намекна, че предстои той да бъде арестуван. В този дух се изказа и премиерът Бойко Борисов.


Наблюдаващите прокурори са приели, че е нарушен Законът за МВР, който регламентира, че горестоящите ръководители на разследващите органи „нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването“.


Николай Павлов беше разпитван над 4 часа от Софийската градска прокуратура в началото на седмицата. След разпита си той си тръгна без обвинение, а премиерът Петков коментира, че не разбира защо Павлов е бил разпитан само като свидетел.


Да започва разследване срещу полицейски шефове по нашумели знакови казуси не е прецедент за прокуратурата. Шефът на ГДБОП Калин Стоянов в края на м.г. получи обвинение за това, че е притискал наблюдаващите прокурори по делото „Хемус“.



МВР: Прокуратурата води война срещу нас


В своя позиция МВР отговори, че резолюциите са поставени от зам.-директор на националната полиция.


„Опитът на прокуратурата да постави под съмнение законните действия на МВР и да измести фокуса от разкриване на конкретно престъпление има за цел сплашване на органите на реда, с което няма да постигне успех. Служителите на МВР ще продължат да работят в посока на документиране и доказване на извършена престъпна дейност въпреки многобройните образувани проверки и досъдебни дела срещу тях. Нееднократно главният прокурор подчерта, че прокуратурата води война не срещу МВР, а срещу престъпността, но подобни действия на прокуратурата остават усещането, че тя води война срещу органите на МВР“, обяви министерството.


Според МВР поредицата образувани проверки и досъдебни производства срещу негови служители „при спорни основания оставят горчивото усещане за саботиране при важни за страната разследвания, да се обезличи работата на службите на МВР и резултатите от тях. Такова поведение осигурява недосегаемост на престъпния контингент и е опасно за сигурността на страната“.


МВР обясни още, че резолюциите са върху докладни записки на оперативни работници и към датата на поставянето им няма образувано разследване, а само проверка. Текстовете от Закона за МВР, които не позволяват на началниците в министерството да разпореждат на подчинените си, се отнасят за случаите, когато има разследвания, сочи МВР. „В конкретния случай проверката се извършва по реда на Закона за МВР, а не по реда на НПК. Това е полицейска проверка, за която МВР няма задължение да докладва незабавно на прокуратурата. При докладна записка от оперативен работник и наличие на предположение за извършено престъпление органите на МВР имат право да извършват задържане до 24 часа. Точно такава е и едната резолюция“.


Към момента на поставяне и на двете резолюции от заместник-директора на националната полиция, действия по разследването не са били предприемани, не са давани никакви указания за действия по разследване, нито е упражнявана друга намеса, обяснява МВР.


Source: Прокуратурата разследва МВР, че е подготвян арестът на бившия шеф на „Булгаргаз“

24
(NF) Активни фишинг атаки от името на ЕНЕРГО-ПРО се разпространяват в интернет пространството

София, 12 февруари (Димитър Абрашев, БТА)
    Клиенти на ЕНЕРГО-ПРО получават фалшиви имейли от името на компанията, които съобщават за грешка в начислените дължими суми във фактурите за електроенергия. Това съобщиха от дружеството.
От ЕНЕРГО-ПРО допълват, че във фалшивите пис...
Source: (NF) Активни фишинг атаки от името на ЕНЕРГО-ПРО се разпространяват в интернет пространството

25
Местните общности в ЕС настояват за подход „отдолу-нагоре“

Тази статия е част от нашия специален доклад Европейските общности и тяхното виждане за бъдещето на Европа.


Местните граждани показаха желание за амбициозни реформи на ЕС по време на Конференцията за бъдещето на Европа (CoFoE). Много политики обаче също биха могли да се възползват от по-регионален подхода – „отдолу-нагоре“ – твърдят заинтересованите страни.


През януари граждани от 12 общини и региони от осем различни държави се събраха за граждански диалог, организиран от групата „Обнови Европа“ в Европейския комитет на регионите (КР), за да обсъдят как проблемите в различни области на политиката могат да бъдат решени на местно или регионално ниво.


Докато панелите на местните граждани показаха апетит за амбициозни реформи на ЕС в областта на сигурността на блока, миграцията, климата, правата на работниците и върховенството на закона, препоръките на местните заинтересовани страни насочват към други области, които могат да бъдат решени чрез подход отдолу нагоре .


Общи стандарти


Гражданите от Ота (Франция), например, призоваха за хармонизиране на ниво ЕС на правилата за достъпност, по-специално в транспорта и заведенията, отворени за обществеността, както и в публичните администрации.


Като се има предвид застаряването на по-голямата част от населението на Европа, този все по-важен въпрос може да бъде решаван на по-ниски управленски нива.


„Не става въпрос за сравняване на едно ниво на управление с другото – и двете са необходими, защото едното кове законите (национално ниво), а другото ги прилага (местно ниво), и всъщност има и европейско измерение в това, “, каза пред EURACTIV кметът на Ота, Винсент Шове.


Според него много хора с увреждания не могат да упражняват правата си като граждани на ЕС, по-специално свободното движение в целия блок.


„Вземете пример с някой в ​​инвалидна количка, който иска да пътува с влак от Франция до Северна Европа. На практика е невъзможно“, каза той, като посочи различните правила по отношение на достъпността за хора с намалена подвижност в различните страни


Това важи за транспорта, но също и за хотелиерската индустрия, обществените съоръжения и пространства, посочи Шове.


„За хората в инвалидна количка вътрешните граници на ЕС все още представляват много пречки за пътуване, било то по професионални причини или туризъм“, заключи той.


Запитан как местното управление би могло да помогне транспортните услуги да станат по-достъпни за хората с увреждания по по-ефективен начин, Шове каза, че „каквито и промени да са необходими, ще е необходимо законодателство на ЕС, транспонирано в националното законодателство и след това приложено на местно ниво “.


Това би включвало необходимостта да се гарантира, че правилата относно достъпността са дефинирани от хората с увреждания, както и създаването на европейски комитети, обединяващи потребителите с проблеми с достъпността, които да дадат своя принос към процеса.


„Докато не постигнем общо разбиране в целия ЕС за пречките, пред които са изправени хората с увреждания, тяхната възможност да използват своето европейско гражданство ще бъде ограничена“, каза Шове.


Пряко финансиране от ЕС


Друг ключов въпрос, повдигнат от гражданите, е начинът, по който европейските фондове намират пътя си към местните общности. С повече от 330 милиарда евро общ бюджет, политиката за сближаване е основната регионална инвестиционна политика на ЕС.


В процеса на дискусиите граждани от Алимос (Гърция) и други предложиха европейските средства да отиват директно от агенциите на ЕС към местните власти.


Те твърдят, че това може да даде възможност на гражданите на ЕС да видят от първа ръка пряката европейска подкрепа за тяхната община или регион и да засили ролята на местните власти в европейските политики.


„Силно вярваме, че европейското финансиране трябва да бъде възможно най-близо до гражданите“, каза пред EURACTIV Михил Райсберман, координатор на „Обнови Европа“ в Комисията за териториално сближаване (COTER) на КР и регионален министър на Флеволанд (Нидерландия).


Регионите и дори градовете отдавна настояват за по-директен достъп до европейското финансиране, засега с ограничен успех.


Това често би означавало заобикаляне на националните правителства, които в момента най-често отговарят за разпределението на средствата, след като Европейската комисия даде зелена светлина на плановете им.


От 2014 г. включването на заинтересовани страни като синдикатите, местните власти и гражданското общество при изготвянето на програми в рамките на политиката на сближаване, така нар. принцип на партньорство, вече не е просто дългогодишна практика, а законово задължение.


Въпреки това, заинтересованите страни твърдят, че европейските столици избягват тази отговорност.


„Включването на поднационалните власти води до проекти с по-добро качество, тъй като те са в състояние бързо да измислят изпълними проекти заедно с регионални партньори“, каза Райсберман, добавяйки, че това ще помогне за преодоляване на социалните, икономически и териториални различия между европейските региони.


„В крайна сметка в интерес на гражданите и на самия ЕС е да направим предоставянето на средства възможно най-ефективно. Твърде често участието на националните администрации просто забавя процеса или води до неефективни резултати“, заключи Райсберман, който е и докладчик на Комитета на регионите относно финансовите правила, приложими към бюджета на ЕС.


Последващи действия


Общото предизвикателство ще бъде да се гарантира, че тези предложения са правилно предадени, първо от пленарната сесия на Конференцията, а след това от различните политически органи, състоящи се от представители на ЕС.


Предвид големия брой предложения – от граждански панели до местни събития в целия блок – френските служители предложиха да се изготви политическа пътна карта за бъдещето преди края на френското председателство на Съвета на ЕС.


Това ще включва пет до десет основни теми, базирани на идеи, „подкрепени навсякъде в Европа“.


Въпреки че уебсайтът на конференцията уточнява, че предложенията ще бъдат обсъждани в съответствие с Договорите, някои предложения на граждани „изискват реформа на договорите на ЕС. Евродепутатът Сандро Гози („Обнови Европа“, Франция) каза пред публика, че реформата на договора на ЕС ще бъде възможна, ако гражданите поискат това.


„Трябва да сме готови да обсъдим и модифицираме договора на ЕС“, каза Гози, добавяйки, че това може да бъде най-осъществимо в области като външната политика и данъчното облагане на ЕС.


Въпреки това, въпреки подкрепата на Франция и Германия, някои държави-членки на ЕС като Унгария или Полша вероятно ще наложат вето на всеки опит за промяна на договорите на ЕС.


Source: Местните общности в ЕС настояват за подход „отдолу-нагоре“

26
(NF) ВМРО ще има трима съпредседатели -  Ангел Джамбазки, Искрен Веселинов и Александър Сиди

София, 12 февруари (БТА)
 С 303 гласа "за", без "против" и "въздържали се" 
 извънредният конгрес на ВМРО избра ръководство на
 партията. Това съобщиха от пресцентъра на партията.
 Новите ръководители на Организацията са Ангел
 Джамбазки, Искрен Веселинов и Александър С...
Source: (NF) ВМРО ще има трима съпредседатели -  Ангел Джамбазки, Искрен Веселинов и Александър Сиди

27
Напрежението в Украйна съживява болезнените спомени на грузинците от войната

Докато десетки хиляди руски войници се струпват близо до границата с Украйна, мнозина в другата бивша съветска страна Грузия изпитват плашещо чувство на дежа вю.


През 2008 г., по време на Летните игри в Пекин, Русия предприе опустошително сухопътно нападение срещу малката кавказка държава на южната й граница.


Грузия влезе в битка с проруските милиции в своя сепаратистки регион Южна Осетия, след като те предприеха обстрел на грузински села.


Боевете през август 2008 г. продължиха само няколко дни, но взеха повече от 700 жертви,  а десетки хиляди етнически грузинци бяха разселени.


Днес, когато западните столици предупреждават за поредната възможна руска атака срещу Украйна, грузинците виждат плашещи паралели.


„Ужасно е това, което виждаме тези дни в Украйна“, казва Зина Тваладзе, майка на две деца, изселени от контролирана от сепаратистите Южна Осетия.


„Изглежда, че руският президент Владимир Путин е готов да пролее кръвта на украинците и на собствените си войници, само защото иска да възстанови Съветския съюз“, смята тя.


През 2008 г. 53-годишнен мъж каза пред Франс Прес, че сепаратистите „изгориха къщата ни, докато руските войски наблизо ги наблюдаваха. Имахме късмет да избягаме от екзекуцията.“


В центъра на двете кризи е едногодишно западно обещание, че двете бивши съветски държави ще могат да се присъединят към водения от Съединените щати военен алианс НАТО.


Само три месеца преди грузинската война държавните глави на страните от НАТО се договориха и Украйна, и Грузия „да станат членове на НАТО“.


Този ход разгневи Путин, който разглежда всяко разширяване към руските граници като заплаха за сигурността, въпреки че Западът подчертава, че НАТО е чисто отбранителна организация.


‘Солидарност’


Боевете в Грузия през 2008 г. приключиха само след пет дни с посредничеството на Европейския съюз. Това примирие бе постигнато при френското председателство на Съвета на ЕС.


Кремъл призна независимостта на двете отцепили се държави Южна Осетия и Абхазия и създаде там постоянни руски военни бази.


Няколко години по-късно, през 2014 г., руските войски анексираха Кримския полуостров от Украйна.


Те започнаха да подкрепят дружелюбните към Кремъл сепаратисти в източната част на Украйна в продължаващ конфликт, който според ООН е причината за смъртта на 13 000 души.


Повече от 13 години след войната в Южна Осетия в Китай се провеждат Зимните олимпийски игри.


Докато европейските лидери се борят да предотвратят руска инвазия, грузинските политици изразяват солидарност с Украйна.


Президентът Саломе Зурабишвили миналата седмица разкритикува руската политика на „провокация“, като заяви, че тя представлява заплаха както за Грузия, така и за Европа.


Грузия разбира „много добре какво чувстват сега хората в Украйна“, каза тя.


„Това е солидарност от страна, която вече пострада и все още страда от руска окупация“, допълни президентът.


Но за някои в малката черноморска държава думите не стигат.


Мамука Мамулашвили се би срещу руските сили в Южна Осетия през 2008 г. Днес той е командир на „Грузинския легион“, подразделение от около 100 бивши грузински войници, воюващи в украинската армия.


„Много грузинци са се записали в украинската армия“, каза той пред Фрас Прес.


„Ние се борим за Украйна, но също и за свободата на Грузия“, посочи той и добави, че десетина грузински доброволци са загинали, борейки се със сепаратистите в Украйна през 2014 г.


„Следващ трофей“?


Анализаторът Гела Васадзе каза, че кризата в Украйна е тревожно „дежа вю за грузинците“.


„В Грузия има консенсус, че падането на Украйна ще означава края на държавността на Грузия“, коментира експертът.


Путин отхвърли твърденията, че Русия планира да атакува Украйна, но поиска „гаранции за сигурност“, които включват отмяна на обещанието на НАТО да приеме Украйна и Грузия във военния блок от 27 държави.


Четиринадесет години след това уверение обаче двете прозападни нации все още не са стъпили на официалния път за членство.


„Съединените щати досега отхвърляха исканията на Путин да затворят вратите на НАТО за Украйна и Грузия, но всяко членство все още остава далечна, дори малко вероятна перспектива“, каза Васадзе.


За много грузинци залогът е голям.


Нона Мамулашвили, лидер на основната опозиционна партия в Грузия, каза, че целта на Путин сега е да принуди Запада да скъса връзките с Украйна и Грузия.


„Съдбата на Грузия се решава днес в Украйна“, коментира тя.


Тваладзе, жената, която бе изселена от Южна Осетия, се опасява, че руската победа в Украйна може да насърчи Путин да завърши започнатото в Грузия.


„Ако Украйна бъде победена, Грузия ще бъде следващият му трофей“, каза тя.


Source: Напрежението в Украйна съживява болезнените спомени на грузинците от войната

28
По Коледа ще има съвпад между Юпитер и Сатурн, невиждан от стотици години

Малко преди да завърши 2020-та година ще станем свидетели на свръхрядко събитие - Юпитер и Сатурн ще се доближат един до друг в нощното небе на Земята толкова близко, колкото не са били почти четири столетия. 
 Процесът на видимото сближаване на Юпитер и Сатурн започна от лятото и вече са все по-близо до своето  съединение  на 21 декември 2020 г. В най-голямата си близост те ще бъдат разделени само на 0,1 градуса. Това е само 1/5 от диаметъра на пълнолуние. наблюдавайте ги отсега и ще ги видите да се приближават един към друг.
 Астрономите използват думата съединение (конюнкция), за да опишат сближаванията на планети и други обекти на земния небесен свод. Те използват термина  велико съединение , за да опишат срещите на двете най-големи планети в нашата Слънчева система, могъщия Юпитер и опръстенената планета Сатурн.
 Следващото велико съединение между Юпитер и Сатурн ще бъде 21 декември 2020 г. Тази дата по съвпадение е датата на декемврийското слънцестоене. Това ще бъде първото съединение Юпитер-Сатурн от 2000 г. насам, а най-близкият съвпад Юпитер-Сатурн от 1623 г., само 14 години след като Галилей конструира първия си телескоп.
 В най-близкия си момент Юпитер и Сатурн ще бъдат на разстояние само 0,1 градуса. Това е само 1/5 от диаметъра на пълнолуние.
 Юпитер и Сатурн се сближават всеки 20 години, но изключително близкото им съединение през 2020 г. ще бъде без конкуренция до съединението Юпитер-Сатурн на 15 март 2080 г.
 Но да не чакаме декември, за да наблюдаваме Юпитер и Сатурн. Те са видими тази вечер и всяка вечер - близо един до друг през останалата част на 2020 г. - една привлекателна и интересна гледка.
   
  Как ще изглежда великото съединение Юпитер-Сатурн през телескоп във вечерното небе на 21 декември 2020 г. Тогава те ще изглеждат като двойна планета, разделена само на 1/5 от диаметъра на пълнолуние. За повечето наблюдатели, които имат телескопи всяка планета и няколко от най-големите им луни ще бъдат видими в едно и също зрително поле тази вечер. Кредит: Rice University. 
 Как можем да видим великото съединение на Юпитер и Сатурн
 За да видите това грандиозно шоу, ще трябва да сте някъде близо до екватора - но ако небето е чисто, съединението все пак трябва да се вижда от почти всички кътчета на Земята.
 Двойката планети ще се показва на нощното небе за около час след залез всяка вечер, според астрономите. Ако се надявате да ги зърнете насочете поглед (телескоп) на запад.
   През декември, точно когато Юпитер и Сатурн са почти най-близо, младата луна ще премине покрай тях. От 16 до 25 декември 2020 г. двете планети ще бъдат разделени от разстояние, по-малко от пълнолуние, точно когато преминава близо Луната. Не пропускайте тази гледка в западното небе след залез слънце! Юпитер е по-ярък, засенчвайки Сатурн 12 пъти. Сатурн е респектиращо ярък, блести като звезда от 1-ва величина. Кредит: Earth&Sky  
 
 "Колкото по-на север е зрителят, толкова по-малко време ще има да види съединението, преди планетите да потънат под хоризонта",  обяснява астрономът Патрик Хартиган  (Patrick Hartigan) от Университета Райс.
 
 Уебсайтове като  Stellarium  трябва да ви помогнат да разберете къде трябва да гледате от вашата гледна точка.
  Източници: 
  Before 2020 ends, a great conjunction of Jupiter and Saturn , Earth&Sky
  We're About to Witness a Super-Rare Planetary Alignment Not Seen in 800 Years , ScienceAlert
Source: По Коледа ще има съвпад между Юпитер и Сатурн, невиждан от стотици години

29
This Week In Trailers: Midway, Little Monsters, And TIFF Favorites

Here's what you may have missed.
Source: This Week In Trailers: Midway, Little Monsters, And TIFF Favorites

30
Amidst Whoopi Goldberg’s The View Suspension, The Talk Show Is Bringing Back Some OG Favorites

The View is bringing back some fan favorites to guest host the daytime talk show during February.
Source: Amidst Whoopi Goldberg’s The View Suspension, The Talk Show Is Bringing Back Some OG Favorites

31
(BO) В София започна шествието "Без нацисти по улиците"

София, 12 февруари (Константин Костов, БТА)
    Започна шествието "Без нацисти по улиците", което тръгва от Централна минерална баня в София, ще продължи към дирекция "Миграция" към МВР, а след това ще се насочи към Народния театър и Съдебната палата. На място има засилено пол...
Source: (BO) В София започна шествието "Без нацисти по улиците"

32
Moonfall Review: It’s A Roland Emmerich Apocalypse As We Know It, And It Feels Fine

Moonfall still has quite a bit of fun to offer those who want to just jump into a familiar tale of destruction and resilience.
Source: Moonfall Review: It’s A Roland Emmerich Apocalypse As We Know It, And It Feels Fine

33
БОЕЦ обяви, че има уличаващи доказателства срещу Иван Гешев

Лидерът на гражданско сдружение БОЕЦ Георги Георгиев обяви в петък, че разполага с уличаващи снимки и доказателства срещу главния прокурор Иван Гешев. Обещанието е, че част от тях ще бъдат публикувани в понеделник, 14 февруари. През следващата седмица се очаква и правосъдният министър Надежда Йорданова да внесе във Висшия съдебен съвет искане за дисциплинарното уволнение на главния прокурор.


В петък Георги Георгиев отново разказа стария случай с арестите на трима души, за които прокуратурата твърдеше, че има доказателства, че са подготвяли убийството на Делян Пеевски по поръчка на шефа на КТБ Цветан Василев.


Арестувани на 11 юни 2014 г. бяха Георги Христов, Красимир Методиев и Венцислав Върбанов. По това време започна и масирана кампания на медийната група на Пеевски срещу Корпоративна търговска банка, а на 13 юни прокуратура нахлу в банката, което в крайна сметка приключи с нейния фалит


Тогава тръгна стремглавото изкачване в кариерата за Иван Гешев, което започна с избора му за наблюдаващ прокурор по делото „КТБ“. Любопитното е, че Пеевски така и не бе разпитан, дори и като свидетел по това дело, преди то да бъде внесено в съда.


Междувременно обаче делото за убийството на Пеевски бързо приключи и тримата задържани бяха пуснати на свобода, а след това осъдиха прокуратура за нанесените им вреди.


БОЕЦ съобщава, че има доказателства, че Иван Гешев е бил семеен приятел на един от арестуваните – Красимир Методиев. Гражданската организация твърди, че има доказателства, че „той е посочил своя приятел – Красимир Методиев“ като един от тримата, наети от Цветан Василев за убийството на Пеевски.


„Гешев е бил близък приятел на Красимир Методиев, били са заедно и семейно на екскурзии и почивки и от това приятелство е знаел за бизнеса му и че той е имал контакти с КТБ. И за да се натегне на началниците, за да заслужи благословията на Пеевски и кариерно развитие, той поръчва, набеждава, предава своят приятел, донасяйки за него и посочвайки го за един от убийците“, твърди БОЕЦ.


По информация, предадена от БОЕЦ, самият Красимир Методиев не желаел да говори за този случай, но и не го отричал изрично.



Source: БОЕЦ обяви, че има уличаващи доказателства срещу Иван Гешев

34
(BO) Първите продавачи на мартеници вече изложиха своята продукция на площада в Разград

От община Разград съобщиха, че са определeни 37 места за търговци на мартеници.
 Двайсет и девет от щандовете за предлагане на празничните символи ще бъдат разположени на площад "Момина чешма". Други осем производители ще продават червено-белите символи на пролетта пред градс...
Source: (BO) Първите продавачи на мартеници вече изложиха своята продукция на площада в Разград

35
Русия струпва още войски близо до Украйна, обявиха САЩ

Русия събира още повече войски близо до Украйна и може да я нападне по всяко време, може би преди края на Зимните олимпийски игри този месец, обяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в петък.


Сателитните снимки, които бяха публикувани от частна американска компания, показват ново разполагане на руски военни сили на няколко места близо до Украйна.



В най-сериозното си предупреждение към американците в Украйна да напуснат страната, президентът Джо Байдън каза, че няма да изпрати войски за спасяване на американски граждани в случай на руско нападение.



„Нещата могат бързо да се объркат“, заяви Байдън пред NBC News.


Блинкен, който е на посещение в Австралия, каза на пресконференция: „Ние сме в ситуация, когато инвазията може да започне по всяко време и за да бъде ясно, това може да се случи и по време на Олимпийските игри“.


Игрите в Пекин приключват на 20 февруари.


„Просто казано, продължаваме да виждаме много тревожни признаци на руска ескалация, включително нови сили, които прииждат на украинската граница“, каза Блинкен.


Русия вече е разположила над 100 000 войници близо до Украйна, а тази седмица започна съвместни военни учения в съседния й Беларус и военноморски учения в Черно море.


Москва отрича, че планира за нахлуване в Украйна, но казва, че може да предприеме неуточнени „военно-технически“ действия, освен ако не бъдат изпълнени поредица от искания, включително обещания от НАТО никога да не приема Украйна и да изтегли силите си от Източна Европа.


Няколко западни държави предприеха дипломатически усилия тази седмица, за да убедят Русия да отстъпи, но Москва ги отблъсна, като не направи никакви отстъпки на френския президент Еманюел Макрон, който беше в руската столица в понеделник. Освен това Москва открито се подигра с британския външен министър Лиз Тръс по време на посещението й в четвъртък.


Четиристранните преговори в Берлин между Русия, Украйна, Германия и Франция, част от дългогодишния мирен процес за конфликт между Украйна и подкрепяните от Русия сепаратисти, също не доведоха до напредък.


Париж обяви, че руската делегация се е съгласила да проведе още преговори, но поиска от Киев да преговаря директно със сепаратистите, което е „червена линия“, която Украйна отхвърля от 2014 г.


Базираната в САЩ компания Maxar Technologies, която следи движението на руски сили до украинските граници, заяви, че снимките, направени в сряда и четвъртък, показват нови разполагания на няколко места в Западна Русия, Беларус и Крим, който Русия анексира през 2014 г.


В Крим Maxar идентифицира 550 палатки и стотици превозни средства на летище Октябрское северно от град Симферопол, както и военни части близо до градовете Новоозерное и Славне.


В Беларус компанията регистрира ново разполагане на войски, военни превозни средства и хеликоптери на летище Зябровка близо до Гомел, на по-малко от 25 км от границата с Украйна. В Западна Русия пък откри голямо ново разполагане на военни сили в учебния район Курск, приблизително на 110 км източно от украинската граница.


Русия не разкрива колко войници е разположила и казва, че има право да премества сили на територията си, както намери за добре. Москва настоява, че те не представляват външна заплаха.


Диалог на глухите и немите


Западните страни се обединиха в заплахите с икономически санкции срещу Русия, ако тя нахлуе в Украйна, но са на противоречиви позиции за  възможността от руска инвазия.


Съединените щати и Великобритания предупредиха, че инвазия може да има до дни. Британският премиер Борис Джонсън каза в четвъртък, че следващите дни ще бъдат най-опасният момент в най-голямата криза за сигурността в Европа от десетилетия.


Френският президент Макрон, за разлика от него, заяви, че смята, че Русия няма планове за Украйна, но иска промени в европейските споразумения за сигурност, а съществуващият воден от Франция и Германия мирен процес за сепаратисткия конфликт в Източна Украйна е възможен изход.


Каквито и да са намеренията й, Москва отговори пренебрежително на дипломатическия натиск на западните страни.


Снимки на Макрон, седнал далеч от Путин в противоположния край на огромна маса в Кремъл, се превърнаха във вирус в интернет тази седмица и станаха повод за многобройни шеги. Кремъл заяви в петък, че мястото е необходимо, тъй като френският президент е отказал руски лекари да му направят тест за  ковид.


Френските служители казаха, че три часа чакане за резултатите от теста е невъзможно предвид графика за пътуване на Макрон. Френски източници също обясниха, че офисът на Макрон се притеснява, че Москва ще вземе проби от неговата ДНК.



Британският външен министър Лиз Тръс беше подложена на публичен упрек на съвместна пресконференция в Москва от външния министър Сергей Лавров, който определи разговорите им в четвъртък като „разговор между ням и глух“.



В петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков цитира грешка на Тръс, която трябваше да бъде коригирана от нейния посланик, когато тя обърка две руски провинции за части от Украйна.


„Това е реалността, в която трябва да защитим нашата позиция“, каза той.



Source: Русия струпва още войски близо до Украйна, обявиха САЩ

36
(AV) Словакия и САЩ подписаха военен
договор, предизвикал спорове
в Братислава


София, 12 февруари (Милена Милева, БТА)
    В началото на февруари Вашингтон и Братислава сключиха споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, което ще позволи на САЩ да разширят военното си присъствие и да модернизират две летища в Словакия. Критиците на договора...
Source: (AV) Словакия и САЩ подписаха военен
договор, предизвикал спорове
в Братислава

37
Бивш министър на Борисов засипва кабинета „Петков“ с 200 въпроса за един ден

Николина Ангелкова, бивш министър на туризма и настоящ депутат от ГЕРБ, е поставила абсолютен рекорд в парламентарния контрол, задавайки общо 303 въпроса към министри в кабинета „Петков“. Тактиката на Ангелкова е да „омаломощава“ политическите си противници с парламентрани въпроси, пише „СЕГА“.


Само на 7 февруари Ангелкова е внесла 200 въпроса по широк спектър от теми – за уволнения и назначения, европроекти, бонуси, представителни разходи и граждански договори във всяко от министерствата, за обществени поръчки и изплатени хонорари на консултанти и адвокати, за е-услуги и разходи за реклама. Въпроси са получили всички министри.


С формата на парламентарен контрол често бива злоупотребявано с цел натоварване на администрацията и прахосване на ценно обществено време.


Бившият премиер и председател на ГЕРБ Бойко Борисов редовно не се явяваше на парламентарен контрол или изслушвания с помощта на тогавашното ръководство на Народното събрание, което намираше всякакви причини да отклонява въпросите към премиера. За сметка на това позицията в настоящия 47-и парламент привиква в народното събрание премиера Петков почти всеки петък.


Според депутата от „Продължаваме промяната“ Настимир Ананиев тактиката на ГЕРБ-СДС, за която самата Ангелкова е споделила по-рано е „да задръсти администрацията с въпроси и тя да не работи за промяната“, пише Actualno.com, които първи предадоха новината. В четвъртък той съобщи, че ръководеното от нея министерство на туризма е поръчало книжки с нейния лик за 60 лева на брой.


„Чудят се какво да ги правят“, каза Ананиев от парламентарната трибуна и призова Ангелкова, ако иска да ги плати и да си вземе готовия продук


„Представители от „Продължаваме промяната“ вчера ми казаха, че ако продължавам да задавам въпроси, вие ще си вземете човек, който специално да ми ги връща. Това начин да запушите устата на опозицията ли е?“, попита в петък Ангелкова в парламента.


Междувременно, 23-ма от общо 34 народни представители от групата на ДПС са внесли в петък въпроси по една и съща тема към вицепремиера и министър на вътрешните работи Бойко Рашков. Те се отнасят до „действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден“.



Source: Бивш министър на Борисов засипва кабинета „Петков“ с 200 въпроса за един ден

38
(NF) Байдън и Путин ще разговарят по телефона днес, каза представител на Белия дом

Вашингтон, 12 февруари (БТА)
 Американският президент Джо Байдън и руският президент Владимир Путин ще разговарят по телефона днес, заяви представител на Белия дом, цитиран от Ройтерс.
 "Те ще разговарят в събота сутринта. Русия предложи телефонен разговор в понеделник. Ние н...
Source: (NF) Байдън и Путин ще разговарят по телефона днес, каза представител на Белия дом

39
Франция ще изгради до 14 нови ядрени реактори до 2050 г

Френският президент Еманюел Макрон обяви намеренията на страната да развива ядрена енергия и възобновяеми енергийни източници за производство на „по-декарбонизирано електричество“ и обяви изграждането на шест нови ядрени реактори. До 2050 г. Франция може да изгради до 14 нови ядрени реактори.


Пред работници в General Electric Steam Power в Белфор френският президент каза, че постепенният отказ от изкопаеми горива ще доведе до с 60% по-високо търсене на електроенергия от сегашното.


По този начин производството на декарбонизирана енергия изисква „многостранна стратегия“, основана на „два стълба“ – възобновяема и ядрена енергия.


Макрон разкритикува някои предложения енергийния микс да включва изцяло ядрени и изцяло възобновяеми енергийни източници. Той защитава идеята за създаване на около петдесет офшорни вятърни парка (до 2050 г.), придружено от изграждането на „шест нови ядрени реактора“, като първият е планиран да влезе в експлоатация през 2035 г.


Тези позиции не са изненада, но това, което се промени, е визията на Макрон за продължителността на живота на реакторите. Президентът каза, че не трябва да има в бъдеще затваряне на ядрен реактор, който още е „в състояние да произвежда. Той предлага продължаване на дейността им дори „над 50 години“, ако е необходимо. Службата за ядрена безопасност не възразява срещу това предложение.


По отношение на инвестициите в този сектор, президентът Макрон обяви, че 1 милиард евро ще бъдат поставени на масата като част от плана „Франция 2030“ за насърчаване на изграждането на „малки модулни реактори“ и за подобряване на производителността на ядрената енергия, особено по отношение на отпадъците.


Тези съобщения идват в контекста на президентските избори във Франция, за които Макрон все още не се е кандидатирал официално.


Кандидатът за президент от Зелените Яник Жадо осъди позицията на Макрон. Според него той осъжда Франция на „още век ядрена енергия“.



Source: Франция ще изгради до 14 нови ядрени реактори до 2050 г

40
Fear The Walking Dead Has Us Questioning A New Character's Motives In Exclusive Clip

Fear the Walking Dead's twist from last week may lead to different outcomes than we'd thought.
Source: Fear The Walking Dead Has Us Questioning A New Character's Motives In Exclusive Clip

41
Wheel Of Fortune Shocked Pat Sajak With A Wild Milestone That's Never Happened Before

Wheel of Fortune is no spring chicken, but there are still chances for Pat Sajak and fans to witness moments that never happened before.
Source: Wheel Of Fortune Shocked Pat Sajak With A Wild Milestone That's Never Happened Before

42
(BO) Възпитаничка на Първо СУ в Търговище е отличена за млад преводач

Търговище, 11 февруари (Боряна Димитрова, БТА)
 Преслава Петрова от 11-и "а" клас на Първо СУ "Свети Седмочисленици" в Търговище е отличена в конкурса на Европейската комисия Juvenes Translatores (млади преводачи). Нейният превод от английски на български език е избран за еди...
Source: (BO) Възпитаничка на Първо СУ в Търговище е отличена за млад преводач

43
Jackass Forever Review: Extreme Crotch Pain Meets Surprising Nostalgia

These demented troupers have been doing their thing for over 20 years now, and their spectacular commitment is not only perpetually hilarious, but honestly awe-inspiring.
Source: Jackass Forever Review: Extreme Crotch Pain Meets Surprising Nostalgia

44
ЕС намалява прогнозата за растеж на фона на покачващите се енергийни цени

Икономиката на ЕС ще нарасне по-малко от очакваното тази година, заяви Европейската комисия в четвъртък, тъй като цените на енергията и проблемите с веригата за доставки увеличават инфлацията и забавят по-устойчивото възстановяване от пандемията.


След силен ръст от 5,3% през 2021 г., Европейската комисия съобщи, че БВП в ЕС и еврозоната ще нарасне с 4,0% тази година, вместо прогнозираните 4,3% само преди три месеца.


Инфлацията ще се увеличи до по-високи нива от очакваните 3,5% през 2022 г.


„Множество насрещни ветрове охладиха европейската икономика тази зима: бързото разпространение на Омикрон, по-нататъшно покачване на инфлацията, предизвикано от нарастващите цени на енергията и постоянните прекъсвания на веригата за доставки“, каза еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони.


Високите цени „вероятно ще останат до лятото, след което се очаква инфлацията да намалее, докато ръстът на цените на енергията се забавя и проблемните места във веригата на доставките се облекчават“, добави той.


Бившият италиански премиер обаче подчерта, че „несигурността и рисковете остават високи“, като ЕС предупреди, че „геополитическото напрежение“ в Източна Европа „значително е засилило“ потенциалните заплахи за икономиката.


Думите му се отнасят за повече от 100 000 руски военни, разположени на границата с Украйна, което поражда опасенията на Запада от евентуална атака.


Кризата доведе до голяма несигурност относно доставките на енергия от Русия, която представлява около 40% от газа, който отоплява домовете и захранва заводите в ЕС.


„Толкова уязвими


„Очевидно Русия няма интерес да увеличава доставките в момента, въпреки пиковите цени“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във видеообръщение на бизнес конференция в Брюксел.


„Зависимостта ни от вноса (на газ) ни прави толкова уязвими от гледна тока на повишаването на цените“, каза тя.


Комисията прогнозира, че връщането към икономическата нормалност ще дойде през 2023 г., като инфлацията в еврозоната ще падне до 1,7% – под целта от два процента на Европейската централна банка.


Растежът в еврозоната ще бъде на ниво от 2,7%, което е стабилна цифра в сравнение с тенденциите преди пандемията от коронавирус.


ЕЦБ е под силен натиск заради инфлацията, на фона на нарастващи призиви за намаляване на паричните стимули и политиката на нулеви лихви.


Темпът на покачване на цените в блока неочаквано се повиши до 5,1% през януари, най-високия темп от началото на воденето на статистиката през 1997 г.


Дебатът се задълбочи миналата седмица, когато ЕС обяви рекордно ниско ниво на безработица в еврозоната, подхранвайки убеждението, че потребителското търсене може да нарасне, което допълнително оказва натиск върху цените.


Ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард каза пред комисия на Европейския парламент тази седмица, че „няма нужда да се бърза с преждевременни заключения в този момент“.


Икономиката на еврозоната „не показва същите признаци на прегряване, които могат да се наблюдават в други големи икономики“, каза тя, имайки предвид Съединените щати и Великобритания, където централните банкери предприеха рязко затягане на паричната политика.


Затягането на паричната политика и по-високите лихвени проценти биха оказали значителен натиск върху европейските страни с по-голям дълг, като Италия, Гърция, Испания и Франция, като увеличат разходите за финансиране на техните разходи.


Спредовете между италианските и германските държавни облигации вече започнаха да се отклоняват, като пазарите изискват италианското правителство да плаща по-високи цени за новоиздадения дълг в сравнение с германското правителство.



Source: ЕС намалява прогнозата за растеж на фона на покачващите се енергийни цени

45
(BO) Комисията по заетост в Кюстендилска област съгласува държавния план-прием за учебната 2022 /2023 година

За учебната 2021/2022 година, държавният план-прием е бил изпълнен на 97 процента, е посочила Силвия Тонева - експерт от Регионалното управление на образованието (РУО). Той е съдържал 37
 паралелки, като не е била реализирана една от тях. Осемнайсет паралелки - по девет проф...
Source: (BO) Комисията по заетост в Кюстендилска област съгласува държавния план-прием за учебната 2022 /2023 година

46
Шолц предупреди Русия за „сериозни последици“, ако нахлуе в Украйна

Канцлерът Олаф Шолц предупреди Русия за „сериозни“ икономически и политически последици, ако засили военната агресия срещу Украйна, като добави, че Германия и нейните съюзници са готови за диалог с Москва и искат мир.


Русия провежда военни учения в Беларус и Черно море след струпването на войски близо до Украйна, а противопоставянето породи опасения за война в Европа. По тази причина енергийните разходи нарастват на целия континент, който разчита на доставките на руски газ.


„Това, което е заложено в момента, е  предотвратяване на война в Европа. Искаме мир“, каза Шолц пред репортери на среща с лидерите на балтийските държави в Берлин в четвъртък (10 февруари). Той призова Русия да намали напрежението.


„По-нататъшна военна агресия от страна на Русия срещу Украйна би имала много сериозни политически, икономически и стратегически последици за Русия“, заяви той. „В същото време ние сме готови за сериозни разговори с Русия и за диалог по въпросите на европейската сигурност“, добави канцлерът.


Кремъл отрича обвиненията на Съединените щати и техните съюзници, че планира да нахлуе в съседната страна.


Шолц се срещна с премиера на Естония Кая Калас, президента на Литва Гитанас Науседа и латвийския премиер Крисянис Каринс, които искат Германия да играе по-голяма роля в усилията на НАТО за засилване на отбраната срещу Русия в Източна Европа.


Лидерите обсъдиха „реална помощ за Украйна“, както икономическа, финансова, така и „морална“ подкрепа, каза Науседа след срещата.


„Шолц е добре запознат със ситуацията, приема сериозно заплахите на украинската граница и несъмнено вижда как те са свързани със сигурността на Балтийския регион“, обясни  Науседа.


Преди срещата латвийският премиер Каринс призова Германия да поеме „водеща роля в Европейския съюз и НАТО в тези трудни времена“.


„Нашият фокус е върху подкрепата за Украйна“, каза Калас. „Деескалацията не може да стане под прицел и за сметка на Украйна“, добави той.


Шолц е под натиск от Съединените щати да спре завършения тръбопровод „Северен поток 2“ за директен пренос на руски газ до Германия в случай на руско военно нахлуване в Украйна.


Шолц не спомена проекта  „Северен поток 2“ в контекста на последствията, пред които ще бъде изправена Русия. Преди това той обаче каза, че всички опции са на масата.


По време на посещението на Шолц във Вашингтон в понеделник американският президент Джо Байдън подчерта, че „Северен поток 2“ трябва да спре, ако Русия нахлуе в Украйна.


Канцлерът не реагира, но германският външен министър Аналена Бербок беше категорична, че „Северен поток 2“ ще попадне под санкции, ако Русия нахлуе в Украйна.



Source: Шолц предупреди Русия за „сериозни последици“, ако нахлуе в Украйна

47
(OT) Посланикът на PETA сър Пол Маккартни призовава
за подкрепа в борбата за запазване на
забраната срещу опити с животни


София/Щутгарт, 11 февруари 2022 - Дългогодишният съюзник на животните сър Пол Маккартни подкрепя Европейската гражданска инициатива "Save Cruelty-Free Cosmetics" - кампания, започната от PETA, с подкрепата на Dove, The Body Shop и над 100 организации за защита на животните, за...
Source: (OT) Посланикът на PETA сър Пол Маккартни призовава
за подкрепа в борбата за запазване на
забраната срещу опити с животни

48
Лавров: Срещата с британския ми колега беше като на „глухи и неми“

Руският външен министър Сергей Лавров обвини в четвъртък (10 февруари) британския си колега, че слуша, но не чува, по време на конфликтна среща, която подчерта пропастта между тях за кризата в Украйна.


Сергей Лавров каза на съвместна пресконференция с британката Лиз Тръс, че срещата им е била като разговор между неми и глухи хора.


„Те казват, че Русия чака, докато земята замръзне като камък, за да могат танковете й лесно да преминат на украинска територия“, каза той.


Тръс оспори твърденията на Лавров най-вече за това, че Русия не заплашва никого със струпването на войски и оръжия близо до границите на Украйна.


„Не виждам друга причина бъдат разположени над 100 000 войници на границата, освен да заплашват Украйна. Ако Русия е сериозна по отношение на дипломацията, тя трябва да премахне тези войски и да се откаже от заплахите“, заяви британският външен министър.


Лавров каза, че е жалко, че да се изисква от Русия да изтегли войските от собствената си територия.


Руски капан


Руският вестник „Комерсант“ цитира два дипломатически източника, които казват, че по време на по-ранната им среща при закрити врата Лавров е попитал Тръс дали тя признава руския суверенитет над Ростов и Воронеж – два региона в южната част на страната, където Русия разполага силите си.


„Комерсант“ пише, че Тръс е отговорила, че Великобритания никога няма да ги признае за руски и се наложи  да бъде коригирана от британския посланик, който присъстваше на срещата.


В интервю за друг руски вестник Тръс обясни, че погрешно си е помислила, че Лавров има предвид райони в Украйна.


Русия представи на Запада поредица от искания за гарантиране на сигурността си, като се оплаква, че се чувства застрашена от повтарящи се вълни на разширяване на НАТО и настоява алиансът да изключи възможността за членство на съседката й Украйна.


„Никой не подкопава сигурността на Русия, това просто не е вярно“, каза Тръс и добави, че е „съвършено правилно“ Украйна да се защитава и да търси съюзници.


Русия и Великобритания имат сложни отношения от години, които достигнаха най-ниската си точка с фаталното отравяне на бившия руски офицер  Александър Литвиненко в Лондон през 2006 г.  и опита за убийство на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му с новичок в английския град Солсбъри през 2018 г.


Лавров каза, че Лондон никога не е представял никакви факти в подкрепа на обвиненията си за руско участие и в двата случая, или в опита за отравяне на критика на Кремъл Алексей Навални през 2020 г.


Руският външен министър посочи, че Тръс не е променила тона си по време на двучасовата им среща и е пренебрегнала обясненията му. Тя е повтаряла изявления и искания, които Великобритания е направила на предишни срещи.


Source: Лавров: Срещата с британския ми колега беше като на „глухи и неми“

49
(MR) Информационен бюлетин на дирекция
"Пресцентър и връзки с
обществеността" - МВР


София. Агресивен 39-годишен мъж, нанесъл телесна повреда на полицай, е задържан в Пето РУ. На 7 февруари около 16.30 часа в Пето РУ бил получен сигнал за нарушаване на следобедна тишина и силна музика в заведение в гр. Бухово. Към адреса незабавно бил насочен полицейски екип. ...
Source: (MR) Информационен бюлетин на дирекция
"Пресцентър и връзки с
обществеността" - МВР

50
Разследва се подслушвано ли е незаконно с „Пегас“ в България

Прокуратурата проверява за евентуално неправомерно използване на шпионския софтуер „Пегас“ в държавни структури с цел нерегламентирано подслушване на български граждани. Това обяви държавното обвинение в петък, 11 февруари.


Наблюдаващият прокурор е изискал информация от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства прилаган ли е в държавни структури продуктът на израелската технологична компания NGO Group, както и извършвана ли е проверка на процедурите за използване и прилагане на специални разузнавателни средства по отношение на конкретни граждани, включваща същия продукт.


Сходна информация е изискана от ДАНС, ДАТО, допълва прокуратурата. Тя си е поставила за цел и да изясни продаван ли е и предоставян ли е у нас софтуера и евентуално къде е реализиран.


Според доклад на кредитната агенция „Мудис“, цитиран от израелския вестник „Аарец“ миналия юли, компанията NSO Group има офиси в Израел, Кипър и България с общо 750 служители. Предполага се, че част от работата по софтуера може да е извършена от български програмисти. Тогава българското правителството съобщи, че „администрацията на Министерски съвет не е сключвала договор с израелската фирма“.



Source: Разследва се подслушвано ли е незаконно с „Пегас“ в България

51
Синя луна на Хелоуин. Какво й е уникалното. История на този мем

В края на октомври 2020 г. ще имаме възможност да наблюдаваме последната "Синя Луна". 
 Ако в нощта на Хелоуин, обитавана от палави дечица с тиквени фенери, пияни вещици или просто от хора с грозни дрехи (неспазващи социална дистанция), погледнете към небето няма да видите зловеща синкава Луна.
 Това е просто второто пълнолуние на октомври, което се пада в последния ден от месеца.
 Защо Синя Луна
 Разбира се, Луната, всъщност няма как да стане изведнъж "синя" вечерта на Хелоуин на 31 октомври. Този феномен е получил името си от английския израз "Веднъж на Синя Луна" (Once in a Blue Moon), т.е. - рядко или почти никога.
 Последният път, когато светът е видял Луната в синьо-зелено е било преди около 130 години, когато е изригнал вулканът Кракатау, изхвърлил тонове частици във въздуха, които да придадат този специфичен оттенък. За да се получи този ефект е необходимо частиците в атмосферата да са с размер около един микрометър, което може да се случи и при големи пожари.
 Във всеки случай, сините луни не се наричат така заради техния цвят и изглеждат като всяко друго пълнолуние.
 Това е "допълнително" пълнолуние, което се наблюдава веднъж на две години и половина (средно 2,7154 години), когато в една година има вместо 12, 13 пълни луни. По принцип през всеки сезон има три пълнолуния. Терминът "синя луна" се прилага на третата луна в сезон с четири луни, по този начин се коригира времето за последния месец на един сезон. Тези сини луни са винаги около 21 февруари, май, август или ноември. Това се случва на всеки две до три години (седем пъти в цикъл от 19 години).
 Този любопитен астрономически мем идва при нас чрез поредица от астрономически грешки през годините, които са проникнали в лексикона на съвременния наблюдател.
 Грешката може да се проследи до статия от март 1946 г. в изданието от  списание Sky & Telescope , която описва „Синята луна“ като второто пълнолуние за един месец.
 Старото, още от 16-ти век, определение за Синя Луна е много по-сложно: „третото пълнолуние в астрономически сезон (от равноденствие до слънцестоене и обратно), който съдържа четири пълнолуния“. Тези сезони са равни по дължина, за разлика от астрономическите, които варират по дължина в зависимост от скоростта на Земята по своята елиптична орбита около слънцето.
 Това наистина е странно правило. Легендата разказва, че това правило е възникнало от вече несъществуващия "Maine Farmers' Almanac" (Фермерски Алманах на Мейн), който обозначава тази трета Луна със синьо вместо с черно мастило. Това твърдение обаче остава непроверено.
 Sky & Telescope пишат задълбочена статия за историята за Синята Луна през 2006 г., но по това време щетите вече са нанесени. Подобно на толкова много съвременни мемове с малко или никакво реално основание, интернет вдъхва нов живот на идеята, че Синята Луна е второто пълнолуние за един месец. Разбира се, това е свързано с ужаса на професионалните астрономи, които всъщност не седят в обсерваториите си по цели нощи, обсъждайки Синята Луна.
   Пълна Луна със синкав отенък от 25 декември 2012 г. Кредит: Wikimedia Commons / Public Domian / crefollet 
 Колко рядко е „веднъж на Синя Луна?“ не много ... синодичният период (периодът от една подобна фаза до следващата) е 29,5 дни, по-кратък от един месец, с изключение на февруари. Средно получаваме Синя Луна веднъж на 2-3 години. Синята Хелоуинска луна е малко по-рядка - последната се е случила през 1974 г., а следващата се случи през 2039 г.
 Ако този 19-годишен период (2039-2020) звучи познато, това е така, защото е известен и като  Метоничен цикъл . Метониченият цикъл се използва за съгласуването на лунния и слънчевия календар. Ако съберем 12-те лунни месеца, ще получим 11 дни по-малко от съвременната календарна година, но 235 лунни месеца са равни точно на 19 години, което означава, че ако пълнолунието е паднало на определена календарна дата, то почти винаги ще се падне на същата дата след 19 години. Казваме "почти винаги", тъй като един Метоничен период всъщност е по-дълъг с 1 часа 27 минути и 33 секунди от 19 тропически години. Затова през 2001 година пълнолунието се размина за малко с Хелоуин и падна на 1 ноември.
 Друг свързващ термин, който придобива все по-голяма популярност в мрежата, е Черната Луна или 2-ро новолуние в месеца, което понякога се използва и за февруари без новолуние или пълнолуние.
 Това е и последната Синя Луна за десетилетието ... Ето списъка с Луни (Черни и Сини) за следващото десетилетие:
   Черни и сини луни стар и нов стил за следващото десетилетие, 2021 до 2030. Кредит: Dave Dickinson. 
 Нарастващата Луна също преминава 2,7 градуса на юг от Марс с величина -2,3 магнитуд вечерта на 29 октомври, като все още блести ярко след прекрасната си опозиция по-рано този месец. Можете да видите Марс през деня преди залез слънце, използвайки Луната като ориентир.
   Поглед към изток при залез слънце вечерта на 29 октомври. Кредит: Stellarium. 
 Луната също достига апогея си на 30 октомври, само 20 часа преди пълнолунието. Това е и най-отдалеченото пълнолуние за 2020 г., което е противоположното на Суперлуна - Минилуна. 
 Това, което наистина е рядко е пълното лунно затъмнение на Хелоуин. Последното е било през 1175 г., А следващият няма да се случи преди 2897 г. Може би изразът трябва да се промени „веднъж на Синя Кървава Луна“.
   Ето как може да видим Синя Луна. Кредит: Dave Dickinson. 
 Има ли наистина значение? Разбира се, Черните и Сините Луни са просто абстрактни понятия, аномалии, създадени от два календарни цикъла, водещи до математическо любопитство с малко наблюдателно или научно значение, но е една любопитна история за това, как е възникнал мемът.
  Източник:   Boo! A Halloween Blue Moon , Universe Today
Source: Синя луна на Хелоуин. Какво й е уникалното. История на този мем

52
HBO's Watchmen Drops Insane First Trailer Full Of Rorschachs, Comic References And A+ Don Johnson

Holy Ozymandias, the new Watchmen series looks familiar and wildly different all at the same time. Check it out!
Source: HBO's Watchmen Drops Insane First Trailer Full Of Rorschachs, Comic References And A+ Don Johnson

53
Euphoria's Zendaya Responds To D.A.R.E.'s Criticism About HBO Drama's Depiction Of Drug Use

Euphoria star Zendaya issued a response to the D.A.R.E. program's criticism about the drug use depicted in the HBO drama.
Source: Euphoria's Zendaya Responds To D.A.R.E.'s Criticism About HBO Drama's Depiction Of Drug Use

54
Disney+'s The Ice Age Adventures Of Buck Wild Review: Despite Interesting New Characters, The Franchise Returns With More Of The Same

Even with the components for a unique adventure, this Ice Age tale’s charms melt rather quickly.
Source: Disney+'s The Ice Age Adventures Of Buck Wild Review: Despite Interesting New Characters, The Franchise Returns With More Of The Same

55
(BO) Съдът остави в ареста двамата обвиняеми за смъртта на 28-годишен мъж от с.Антон

По време на днешното заседание прокуратурата поиска постоянно задържане за двамата братя Дончо Петров и Красимир Петров, обвинени за съучастие в умишлено убийство. Адвокатите настояха за по-леки мерки за неотклонение за клиентите си.
 Според съда постоянният арест е единстве...
Source: (BO) Съдът остави в ареста двамата обвиняеми за смъртта на 28-годишен мъж от с.Антон

56
Цитат
Миряна Башева, "поетесата на космическата нежност" и един от основателите на в. "Сега", щеше да навърши 75 години на 11 февруари. Миряна си отиде през юли 2020 г., оставяйки незабравимите си стихове.

https://www.segabg.com/category-observer/misleshtite-trustiki-na-miryana-basheva-koyato-nyamashe-strah

:notworthy:

57
Срещу Гешев има сигнал, че е унищожавал документи по делото „КТБ“, свързани с Пеевски

Унищожаване на доказателства, обещания да се влияе върху хода на дела срещу придобиване на имуществени блага и отваряне на „чадър“ над определени политически фигури. Това са основните нарушения на главния прокурор Иван Гешев в сигналите срещу него, които от няколко месеца се събират в Министерството на правосъдието, разказва в интервю за „Сега“ бившият служебен правосъден министър Иван Демерджиев.


При него започнаха да се трупат сигналите срещу главния прокурор, които се очаква да влязат в искането на правосъдния министър Надежда Йорданова до Висшия съдебен съвет за предсрочното прекратяване на мандата на Гешев. Преди дни Конституционният съд даде зелена светлина на това искане, като постанови, че министърът има право да го направи. Очаква се Надежда Йорданова да внесе искането в най-скоро време.


По думите на Демерджиев сигналите са различни. „Има и такива, които, ако бъдат установени изнесените в тях факти, ще става въпрос за извършени престъпления“, обяснява той. И допълва, че не само в Министерството на правосъдието текат проверки – МВР също проверява сигналите.


Демерджиев сподели, че в един от сигналите се твърди, че Гешев е унищожавал лично доказателства по делото „КТБ“. „Сигналът съдържа твърдения, които подлежат на проверка, но доколкото имам информация, лицето, подало сигнала, е дало показания и като свидетел в полицията, което все пак показва решимостта му под страх от наказателна отговорност да потвърди достоверността на изнесеното“, обяснява бившият министър.


Демерджиев допълва, че човекът, подал сигнала, твърди, че Гешев е споделял с него, докато са били в добри отношения, че по „КТБ“, излиза информация за голямо влияние на Пеевски върху управлението на държавата. „Свидетелят твърди, че информацията, която не е в кориците по делото, е унищожена. Според свидетеля това се е случило до една вила, която е на бащата на г-н Гешев“, казва Демерджиев.


„Не е необходимо главният прокурор да е извършил тежко престъпление, за да се стигне до отстраняването му“, припомня Демерджиев – „Достатъчно е да има нарушения, с които се уронва престижът на съдебната власт“. Демерджиев даде за пример отсъствията на Гешев от заседанията на Висшия съдебен съвет. За един общински съветник 5 отсъствия са достатъчни, за да му се преркратят пълномощията, даде пример той.



Демерджиев коментира и скандала „Жоси“ – твърденията, че през 2013 г. собственикът на млекопреработвателното предприятие „Жоси“ е поискал съдействие от Гешев, в замяна на което той е прехвърлил на неговия баща 2% дял от фирмата си. „Аз съм се запознавал с този сигнал, както и с материалите в Търговския регистър. При положение, че договорът за прехвърляне на дялове не е посочено ясно на какво основание са прехвърлени тези дялове, при положение, че лицето, прехвърлило дяловете, ясно е заявило, че ги е прехвърлило за обещано съдействие по наказателно производство, мисля, че е отговорът на въпроса защо са прехвърлени, го дължи г-н Гешев и баща му, който е придобил дяловоте“, обяснява Демерджиев. По думите му е абсолютно неприемливо, че вече месеци няма отговор на този въпрос.


Разпитът на премиера Кирил Петков от прокуратурата Демерджиев определи като „поредна серия от една гротеска, която не трябва да се поднася на българското общество“. Това, което направи премиерът, е да изиска отчетност от главния прокурор от името на обществото. Отговорът не беше даване на отчет от страна на прокуратурата, а демонстрация на сила и викане като свидетел, каза бившият правосъден министър.



Source: Срещу Гешев има сигнал, че е унищожавал документи по делото „КТБ“, свързани с Пеевски

58
Черните дупки и най-тъмната тайна на Млечния път

Тримата лауреати споделят тазгодишната Нобелова награда за физика за своите открития за едно от най-екзотичните явления във Вселената, черните дупки. 
 Роджър Пенроуз показа, че черните дупки са пряко следствие от Общата теория на относителността. Райнхард Генцел и Андреа Гез откриха, че невидим и изключително масивен обект управлява орбитите на звездите в центъра на нашата галактика, Млечния път. Свръхмасивната черна дупка е единственото известно в момента обяснение.
 Пробив отвъд Айнщайн
 Дори Алберт Айнщайн, бащата на Общата теория на относителността, не е мислил, че всъщност могат да съществуват черни дупки. Десет години след смъртта на Айнщайн, британският теоретик Роджър Пенроуз демонстрира с помощта на нови математически методи и топологията, че могат да се образуват черни дупки, и описва техните свойства. В сърцето си черните дупки крие сингулярност, граница, отвъд която всички известни природни закони се нарушават.
 За да докаже, че образуването на черни дупки е стабилен процес, Пенроуз разшири методите, използвани за изучаване на теорията на относителността - справяйки се с проблемите на теорията с нови математически концепции. Новаторската статия на Пенроуз е публикувана през януари 1965 г. и все още се счита за най-важния принос към общата теория на относителността след Айнщайн.
 Гравитацията държи Вселената в хватката си
 Черните дупки са може би най-странното следствие от Общата теория на относителността. Когато Алберт Айнщайн представя своята теория през ноември 1915 г., тя преобръща всички предишни концепции за пространство и време. Теорията предостави изцяло нова основа за разбиране на гравитацията, която оформя мащабните сртуктури на Вселената. Оттогава тази теория предоставя основата за всички изследвания на Вселената, а също така има практическа употреба в един от най-често срещаните ни навигационни инструменти, GPS.
 Теорията на Айнщайн описва как всичко във Вселената е в плен на гравитацията. Гравитацията ни държи на Земята, тя управлява орбитите на планетите около Слънцето и орбитата на Слънцето около центъра на Млечния път. Тя води до раждането на звезди от междузвездните облаци прах и газ и в крайна сметка до тяхната смърт от гравитационен колапс. Гравитацията придава форма на пространството и влияе върху течението на времето. Масивните обекти огъват пространството и забавят времето, а изключително масивните могат дори да разкъсат и капсулират парче от пространство образувайки черна дупка.
 Първото теоретично описание на това, което сега наричаме черна дупка, се появява само няколко седмици след публикуването на Общата теория на относителността. Въпреки изключително сложните математически уравнения на теорията, германският астрофизик Карл Шварцшилд успява да представи на Айнщайн решение, което описва как големите маси могат да огъват пространството и времето.
 По-късните проучвания показват, че образуваната черна дупка е заобиколена от хоризонт на събитията, който обхваща масата в центъра си като воал. Черната дупка остава завинаги скрита в своя хоризонт на събитията. Колкото по-голяма е масата, толкова по-голяма е черната дупка и нейният хоризонт. За маса, еквивалентна на Слънцето, хоризонтът на събитията има диаметър почти три километра, а за маса като тази на Земята диаметърът му е само девет милиметра.
 Нищо във Вселената не е перфектно
 Концепцията за „черната дупка“ е намерила ново значение в много форми на културно изразяване, но за физиците черните дупки са естествената крайна точка на еволюцията на гигантските звезди. Първото изчисление на драматичния колапс на масивна звезда е направено в края на 30-те години от физика Робърт Опенхаймер, който по-късно ръководи проекта Манхатън, конструирал първата атомна бомба. Когато гигантските звезди, много пъти по-масивни от Слънцето, останат без гориво, те първо експлодират като свръхнови, а след това колапсират в изключително плътни останки, толкова тежки, че гравитацията им привлича всичко, дори и светлината.
 Идеята за „тъмните звезди“ е била разглеждана още в края на 18 век в трудовете на британския философ и математик Джон Мишел и известния френски учен Пиер Симон де Лаплас. И двамата са смятали, че небесните тела могат да станат толкова плътни, че да станат невидими - дори светлината не би била достатъчно бърза, за да избегне тяхната гравитация.
 Малко повече от век по-късно, когато Алберт Айнщайн публикува Общата си теория на относителността, някои от решенията на прословутите уравнения на теорията описват точно такива тъмни звезди. До 60-те години тези решения се разглеждат като чисто теоретични спекулации, описващи идеални ситуации, в които звездите и техните черни дупки са идеално кръгли и симетрични. Но нищо във Вселената не е перфектно и Роджър Пенроуз е първият, който успешно намира реалистично решение за цялата колапсираща материя, с нейните тънки, трапчинки и естествени несъвършенства.
 Мистерията на квазарите
 Въпросът за съществуването на черни дупки се появява отново през 1963 г. с откриването на квазарите, най-ярките обекти във Вселената. В продължение на почти десетилетие астрономите са озадачени от радиовълните от загадъчни източници, като 3C273 в съзвездието Дева. Радиацията във видимата светлина най-накрая разкрива истинското си местоположение - 3C273 е толкова далеч, че лъчите пътуват към Земята повече от милиард години.
 Ако източникът на светлина е толкова далеч, той трябва да има интензитет, равен на светлината от няколкостотин галактики. Той получава името „квазар“. Астрономите скоро откриват квазари, които са толкова далечни, че лъчите им са тръгнали в ранното детство на Вселената. Откъде идва тази невероятна радиация? Има само един начин да се получи толкова много енергия в рамките на ограничения обем на квазара - от материя, попадаща в масивна черна дупка.
 Затворените повърхности решават загадката
 Роджър Пенроуз мисли върху въпроса дали черните дупки могат да се образуват при реални условия. Отговорът, както той си спомня по-късно, се появява през есента на 1964 г. по време на разходка с колега в Лондон, където Пенроуз е професор по математика в колежа Биркбек. Когато за миг спират да говорят, за да пресекат странична улица, в съзнанието му проблясна идея. По-късно същия следобед той разбира, че тази идея, която нарича "затворени повърхности" ( trapped surfaces ), е ключът, който несъзнателно търси, ключов математически инструмент, необходим за описание на черните дупки.
 Затворената повърхност принуждава всички лъчи да сочат към центъра, независимо дали повърхността се извива навън или навътре. Използвайки затворени повърхности, Пенроуз успя да докаже, че черната дупка винаги крие сингулярност, граница, където свършват времето и пространството. Плътността й е безкрайна и все още няма теория за това как да се подходи към това най-странно явление във физиката.
 Затворените повърхности се превръщат в централна концепция във финала на доказателството на Пенроуз на теоремата за сингулярността. Топологичните методи, които той въвежда, сега са безценни при изучаването на нашата изкривена Вселена.
 Еднопосочна улица до края на времето
 След като материята започне да се руши и се образува затворена повърхност, нищо не може да спре колапса да продължи. Няма път назад, както в историята, разказана от физика и нобелов лауреат Субрахманян Чандрасекар от детството му в Индия. Историята е за водни кончета и техните ларви, които живеят под водата. Когато ларвата е готова да разгърне крилата си, тя обещава, че ще каже на приятелите си какъв е животът от другата страна на водната повърхност. Но след като ларвата премине през повърхността и отлети като водно конче, връщане няма. Ларвите във водата никога няма да чуят историята на живота от другата страна.
   
  Черна дупка. Кредит: Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences 
 По същия начин материята може да премине хоризонта на събитията на черната дупка само в една посока. След това всички възможни пътища сочат навътре, а потокът на времето носи всичко към неизбежния край на сингулярността. Няма да почувствате нищо, ако паднете през хоризонта на събитията на свръхмасивна черна дупка. Отвън никой не може да види как падате и пътуването ви към хоризонта продължава вечно. Невъзможно е в рамките на законите на физиката да се надникне в черната дупка - черните дупки крият всичките си тайни зад хоризонта на събитията.
 Черните дупки управляват пътищата на звездите
 Въпреки че не можем да видим черната дупка, възможно е да установим нейните свойства, като наблюдаваме как колосалната й гравитация насочва движенията на околните звезди.
 Райнхард Генцел и Андреа Гез ръководят отделни изследователски групи, които изследват центъра на нашата галактика, Млечния път. Оформен като плосък диск с размери около 100 000 светлинни години, той се състои от газ и прах и няколкостотин милиарда звезди. Една от тези звезди е нашето Слънце. От нашата гледна точка на Земята огромни облаци междузвезден газ и прах закриват по-голямата част от видимата светлина, идваща от центъра на галактиката. Инфрачервените телескопи и радиотехнологиите първи позволяват на астрономите да надникнат през галактическия диск и да изобразят звездите в центъра му.
 Използвайки орбитите на звездите като водачи, Генцел и Гез представят най-убедителното доказателство, че там се крие невидим свръхмасивен обект. Черната дупка е единственото възможно обяснение.
 Повече от петдесет години физиците подозират, че в центъра на Млечния път може да има черна дупка. Откакто са открити квазарите в началото на 60-те години, физиците предполагат, че в повечето големи галактики, включително Млечния път, трябва да има свръхмасивни черни дупки. Понастоящем обаче никой не може да обясни как са се образували галактиките и техните черни дупки между няколко милиона и милиарди слънчеви маси.
 Преди сто години американският астроном Харлоу Шапли е първият, който идентифицира центъра на Млечния път, по посока на съзвездието Стрелец. По-късните наблюдения на астрономите, насочени в тази област, разкриват силен източник на радиовълни, който получава името Стрелец A*. Към края на 60-те години става ясно, че Стрелец А* заема центъра на Млечния път, около който обикалят всички звезди в галактиката.
 Едва през 90-те години по-големите телескопи и по-доброто оборудване позволяват по-систематични изследвания на Стрелец A*. Райнхард Генцел и Андреа Гез започват свои проекти, за да се опитат да проникнат през облаците прах до сърцето на Млечния път. Заедно със своите изследователски групи, те разработват и усъвършенстват своите техники, изграждайки уникални инструменти и се ангажираха с дългосрочни изследвания.
   
  Млечният път, нашата галактика, гледана отгоре. Тя е оформена като плосък диск с размери около 100 000 светлинни години. Спиралните й ръкави са направени от газ и прах и няколкостотин милиарда звезди. Една от тези звезди е нашето Слънце. Кредит: Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences 
 Германският астроном Райнхард Генцел и неговата група първоначално са използвали телескопа NTT (New Technology Telescope) на планината Ла Сила в Чили. По-късно преместват наблюденията си в съоръжението Very Large Telescope, VLT, в планината Паранал (също в Чили). С четири гигантски телескопа, два пъти по-големи от NTT, VLT разполага с най-големите монолитни огледала в света, всеки с диаметър над 8 метра.
 В САЩ Андреа Гез и нейният изследователски екип използват обсерваторията Кек, разположена на хавайската планина Мауна Кеа. Неговите огледала са с диаметър почти 10 метра и в момента са сред най-големите в света. Всяко огледало е като пчелна пита, състояща се от 36 шестоъгълни сегмента, които могат да се контролират отделно, за да се фокусира по-добре звездната светлина.
 Звездите показват пътя
 Колкото и големи да са телескопите, винаги има ограничение за детайлите, които могат да хванат, защото живеем на дъното на почти 100-километрова дълбочина на атмосферното море, което изкривява светлинните вълни. Ето защо звездите примигват, а също така и образите им са размити.
 Телескопите вече са оборудвани с тънко допълнително огледало, което компенсира турбуленцията на въздуха и коригира изкривеното изображение.
 В продължение на почти тридесет години Райнхард Генцел и Андреа Гез следват своите звезди в далечния хаос в центъра на нашата галактика. Те продължават да разработват и усъвършенстват технологията с по-чувствителни цифрови сензори за светлина и по-добра адаптивна оптика, така че разделителната способност на изображението се подобрява повече от хиляда пъти. Сега те могат да определят по-точно позициите на звездите, като ги следват  нощ след нощ.
 Изследователите проследяват около тридесет от най-ярките звезди в множеството. Звездите се движат най-бързо в радиус от един светлинен месец от центъра, вътре в който изпълняват танц, подобен на рояк пчели. От друга страна, звездите, които са извън тази област, следват своите елипсовидни орбити по по-подреден начин.
   Орбитите на звездите разкриха, че нещо невидимо и тежко управлява техните пътища в сърцето на Млечния път. Кредит: Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences 
 Една звезда, наречена S2 или S-O2, завършва орбита на центъра на галактиката за по-малко от 16 години. Това е изключително кратко време, така че астрономите успяха да картографират цялата й орбита. Можем да сравним това със Слънцето, на което са нужни повече от 200 милиона години, за да завърши една обиколка около центъра на Млечния път - динозаврите са се разхождали по Земята, когато сме започнали сегашната ни обиколка.
   Центърът на Млечния път. Илюстрация: NASA/M. Weiss 
 Теорията и наблюденията
 Съгласуването между измерванията на двата екипа е отлично, което довежда до заключението, че черната дупка в центъра на нашата галактика трябва да е еквивалентна на около 4 милиона слънчеви маси в регион с размерите на нашата слънчева система.
 Може скоро да получим директен поглед към Стрелец A*. Това е следващото в списъка, защото преди малко повече от година астрономическата мрежа на Event Horizon Telescope успя да изобрази най-близкото обкръжение на свръхмасивна черна дупка в галактика, известна като Messier 87 (M87), на 55 милиона светлинни години от нас.
 Черното ядро ​​на M87 е гигантско, над хиляда пъти по-масивно от Стрелец A*. Сблъскващите се черни дупки, които предизвикаха наскоро откритите гравитационни вълни, са значително по-леки. Подобно на черните дупки, гравитационните вълни съществуваха само като изчисления от Общата теория на относителността на Айнщайн, преди да бъдат уловени за първи път през есента на 2015 г. от детектора LIGO в САЩ (Нобелова награда за физика, 2017).
 Какво не знаем
 Роджър Пенроуз показа, че черните дупки са пряко следствие от Общата теория на относителността, но при безкрайно силната гравитация на сингулярността тази теория престава да действа. Провежда се интензивна работа в областта на теоретичната физика за създаване на нова теория на квантовата гравитация. Това трябва да обедини двата стълба на физиката, теорията на относителността и квантовата механика, които се срещат в екстремната вътрешност на черните дупки.
 В същото време наблюденията се приближават до черните дупки. Пионерската работа на Райнхард Генцел и Андреа Гез даде път за нови поколения прецизни тестове на Общата теория на относителността и нейните най-странни прогнози. Най-вероятно тези измервания също ще могат да дадат улики за нови теоретични прозрения. Вселената има много тайни и изненади, които трябва да бъдат открити.
  Източник:   Black holes and the Milky Way’s darkest secret , The Royal Swedish Academy of Sciences
Source: Черните дупки и най-тъмната тайна на Млечния път

59
Fear The Walking Dead Characters Go Into Avengers Mode In Exclusive Season 5 Video

Season 5 will see Fear the Walking Dead's core characters taking a different approach to post-apocalyptic survival.
Source: Fear The Walking Dead Characters Go Into Avengers Mode In Exclusive Season 5 Video

60
Why Vanessa Lachey's Recent Video Could Mean Great News Is Coming For NCIS: Hawai'i Fans

NCIS: Hawai'i fans may be in for some good news soon, based on a video from star Vanessa Lachey!
Source: Why Vanessa Lachey's Recent Video Could Mean Great News Is Coming For NCIS: Hawai'i Fans

Страници: [1] 2