Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 13:53:33

Автор Тема: От НАП са изтекли лични данни на милиони български граждани и фирми  (Прочетена 43808 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Изтекли ли са Вашите лични данни? Можете да проверите като вкарате ЕГН-то си в долната форма.

Ей сегичка, на. Да разбирам ли, прочее, че ви липсва IP-то на компютъра* ми, до польного счастья?

------------
*да си го добавите, за пълнота, към базата

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Изтекли ли са Вашите лични данни? Можете да проверите като вкарате ЕГН-то си в долната форма.

Ей сегичка, на. Да разбирам ли, прочее, че ви липсва IP-то на компютъра* ми, до польного счастья?

------------
*да си го добавите, за пълнота, към базата

Прав си.
Съмнителна е тази работа.
Махнах го линка.
Не ми се търси, но някъде ми попадна че НАП се канят да предоставят такава услуга.
« Последна редакция: Юли 18, 2019, 13:54:39 от AnonimusBG »

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Не ми се търси, но някъде ми попадна че НАП се канят да предоставят такава услуга.
bTV: НАП подготвя приложение за проверка на изтекли лични данни
Не само това, са ни приготвили от НАП, вече имат и други "прИмоции"
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2714
    • Профил
Възможно е да сме свидетели на добре планиран театър: злите сили източват данни от НАП, създават ZIP архива с данните, подпъхват фалшивия файл-улика, пращат файла с личните данни до журналистите, създават страшен проблем за националната сигурност и супер криза на всички нива, след това показват демонстративно, че полицията е силна и работи ефективно и по подхвърлената улика набеждават момчето, което от години алармира за трагичното състояние на киберсигурността на всякакви държавни и обществени ИТ системи, но никой не го чува.

http://epicenter.bg/article/IT-spetsialist--Kristiyan-Boykov-e-nabeden--Ulikite-sreshtu-nego-sa-falshifikat/188402/3/0
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Театърот е пълен. Говори се в разни информирани среди, че даже разбъркването на Жабуняка около храма на Мамона било започнало от една сащисана къмпани, близка пък до едни знаменателни трибуквени кръгове. В резултат жабките тъдява се разквакаха, заскачаха насам-натам в илюзорен плам на безсмислена активност, при което ошашафената публика, ака плебса, получи поредната порция - ъвкоуз - позитивен, стрес. Сега сите леминги се юрват да проверяват ЕГН-тата и кайметата си, така, че с активността си влизат в радарите на регистрираните обирачи на сиви лефчета... Другите пък, Сеирджиите, се забавляват кански и пускат бълхи за подгряване в крачолите на Висшестоящите. Които пък, като бавно загряващи чак сега се усещат за предполагаемите събития от къде м.май и галваническият ток боцнат тогава към терена между задните кълки на последните, докарва чак СЕГА вестникарски спазми.
 :smokin:
Остава отворен въпросот дали този нов изстрел на Аврората отвъд локвата, не е друга, подкрепяща звукова акция с привкусзвук на тоновете на изяденлъчен в ефира мексикански боб от ефтините Апартаменти. Щото не може некой си ей така, даже и с тюрбан на Буда, да подритва скъпоценните Ръкавелни копчета и да не разбира, че сегашниьот кмет без малко на мандатния финал, веки добре закусвал за загрявка нейде си, е в случаят изпълнител и правоприемник на завещанието на предпоследният такъв. И че в атмосферата пък, се носи насам ухание на масов, ЕС-континентален, управленчески Естроген.   
 8)
Въздохот трепери Дами и Другарки, Дрогарета и Гаспада! Есен иде...
 :bluegrab:
« Последна редакция: Юли 19, 2019, 00:05:12 от Eisblock »

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
НАП ще плати глоба 20 милиона евро
« Отговор #125 -: Юли 19, 2019, 16:48:01 »
Quote (selected)
GDPR
Ала сега, когато хакването е факт, идва ред на разпоредбите на общоевропейския регламент за защита на личните данни. Според него за организация, допуснала изтичане на лични данни, е предвидена санкция в размер на 20 милиона евро или 4% от годишния оборот. Ако приемем, че за НАП като нетърговска организация няма как да се говори за годишен оборот, то остава първата версия – глоба от 20 милиона евро.
Откъде ще вземе НАП 20 милиона евро? Да се опитаме да познаем.
„Силиконовата долина” (да, сякаш ни отива повече „Силиконова” вместо „Силициева”) на Балканите навярно ще се запише в европейската история като един от първите „образци” на брутално нарушение на GDPR – нарушение от страна на голям държавен орган. Може би дори ще я впишат в наръчниците по прилагане на регламента като пример какво не трябва да се прави. Още едно заглавие, в което ще ни споменават…
А ние пак ще си платим.

https://technews.bg/article-117972.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Ако приемем, че за НАП като нетърговска организация няма как да се говори за годишен оборот, то остава първата версия – глоба от 20 милиона евро.
Откъде ще вземе НАП 20 милиона евро? Да се опитаме да познаем.
От фирмата, която е изградила и поддържа информационните системи на НАП. Злите езици намекват, че това е фирмата на известния всичколог проф Мишо.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Уважаеми клиенти,

На 15.07. 2019 г. беше установено, че е осъществен неоторизиран достъп до около 3% от информацията, съдържаща се в базите данни на НАП.

Кои физически лица са засегнати? 

Около 5,1 млн. български граждани. Около 4 млн. от тях са на живи хора, останалите са на починали лица.   

Каква информация за физически лица е станала достъпна?

Неправомерно са били разпространени лични данни и данъчно-осигурителна информация.

Важно е да се знае, че това не са всички данни, с които разполага НАП за конкретно физическо или юридическо лице, а частична информация, която трябва да бъде допълнително обработена, за да се използва. Независимо от това, чувствителни данни за много българи са станали публично достъпни. Всички физически лица имат право да бъдат информирани за нарушаване на сигурността на личните им данни.

Незаконно разпространените файловете съдържат:

 

    Имена, ЕГН и адреси на български граждани;
    Телефони, имейл адреси и друга информация за контакт;

 

Данъчно-осигурителна информация като например:

 

    Данни от годишни данъчни декларации на физически лица;
    Данни от справките за изплатени доходи на  физически лица;
    Данни от осигурителни декларации;
    Данни за здравно осигурителен статус (важно! Става дума за осигурителни вноски,  а не за медицински статус или информация за лечение на гражданите);
    Данни за издадените актове за административни нарушения;
    Данни за извършените плащания на данъци и осигурителни задължения през Български пощи АД;
    Данни за поискан и възстановен ДДС, платен в чужбина;
    Данни от международния обмен на данъчна информация за български местни лица;
    Служебни данни, получени от други институции в НАП, като Агенция Митници, Агенция по заетостта, Агенция за социално подпомагане, НЗОК, и др.;

 

Как да разбера дали моите данни са изтекли?

Очаквайте в близките дни приложение, чрез което да направите справка за това дали личните Ви данни са изтекли. Планирано е справките в приложението да бъдат достъпни след въвеждане на ЕГН и  еднократен код от съображения за сигурност.

Приемете отново извиненията ни за създадената ситуация.

https://nap.bg/page?id=749


Първо, поздравления за колегите от НАП. Добър кризисен пиар. Класически. Истината е най-доброто решение.

Второ, всичката измет, на държавна служба или не, дето тези дни ни убеждава "е, кво толкова е станало сега ...", да млъкне, че да не яде дървото.

Трето, съвет. Колегите от НАП да седнат и да обмислят кратък набор от съвети за потребителите на услугите им и данъчно задължените лица, чиито лични данни са изтекли, какво да предприемат и от какво да се въздържат в следните няколко години, за да защитят правата си и да намалят и тъй високия риск за злоупотреба с тях. Ако въобще е възможно. Без съмнение, нивото на уязвимост на всеки един засегнат скочи драстично. В такава ситуация паниката е излишна, но пък всеки добър съвет е добре дошъл.

AnonimusBG

  • Гост
Фирмин пише правилни неща.
Дано да го четат в НАП.
Може и да им го каже.
Предполагам че може да се обади на когото трябва.
« Последна редакция: Юли 19, 2019, 17:55:02 от AnonimusBG »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
За цитата на Фирмин ( не за неговите коментари ).
5 милиона досиета, от тях 4 живи.
Бърза сметка за 10 години ( толкова трябва да пазят данните ) 100 К на година дават фира ( според статистиката 110 К) а се появяват по 60К родени живи ( колко от тях ще емигрират не се знае ) някой от маниаците може ли да сметне кога ще свършат данъкоплатците да свършат мъките на НАП?
https://btvnovinite.bg/predavania/tazi-sutrin/8-sriv-na-razhdaemostta-v-balgarija-za-1-godina.html
« Последна редакция: Юли 19, 2019, 18:28:47 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Кои физически лица са засегнати?

Около 5,1 млн. български граждани. Около 4 млн. от тях са на живи хора, останалите са на починали лица.   
Носят се някакви слухове, че в папката краси имало голям файл с име есграон. Ако е това, което може да си помисли човек, засегнатите може да са два пъти повече. Нещо чуло ли се е за това?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Ако е това, което може да си помисли човек, засегнатите може да са два пъти повече. Нещо чуло ли се е за това?

Абе за вече намекнах,че може да е контролирано изтичане, белким хакерите се впрегнат да подредят "това което имат като база данни" в НАП
. :bigok:

Дали е контролирано лесно ще се разбере, ако "случайно" липсват знакови лица като Доган, Пеевски, Златев, Черепа, Баце....
« Последна редакция: Юли 19, 2019, 20:09:35 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Баце е вътре. Дантуин го намери същия ден, ама не ви се изфука.
И аз се намерих, оказа се че сърча на джамдоус лъже като дърт циганин!
Но е идейка да пусна един grep за тов. Пеевски и Доан.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Пеевски и Доган са гърмяни зайци, едва ли нещо ще изскочи от официални декларации. Виж, за някои, дето не са очаквали колко нагоре ще изплуват, може и да има нещо интересно. Цецо и фемили, Корнелия и фемили, Вигенин и фемили...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Доган декларира хонорари, мамин сладък "бизнесмен" също обяви едни 72 милиона. Баце сигурно е жив да го оплачеш, обаче братчедите дето ги е бил едно време с шамари, сега с пачки може да изплуват.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Пак за Корнела ли страдате бе душици златни?
Ей сега ще я потърся, да минат малко други търсения. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Фирмин пише правилни неща.
Дано да го четат в НАП.
Може и да им го каже.
Предполагам че може да се обади на когото трябва.

Не знам дали ни четат, но свършиха работа. И не, не съм им се обаждал. Познавам някои твърде читави хора там и мисля, че са достатъчно умни и без подсказване да направят каквото трябва.

https://nap.bg/document?id=18822

 8)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Quote (selected)
Кои физически лица са засегнати?

Около 5,1 млн. български граждани. Около 4 млн. от тях са на живи хора, останалите са на починали лица.   
Носят се някакви слухове, че в папката краси имало голям файл с име есграон. Ако е това, което може да си помисли човек, засегнатите може да са два пъти повече. Нещо чуло ли се е за това?


 2771003 Nov 10  1989 ACCOUNTSDATA.csv
  880337 Nov 10  1989 ALLEGN.csv
  331403 Nov 10  1989 DARJ.csv
74878922 Nov 10  1989 GRAO.csv
   15193 Nov 10  1989 NAPNETAPP.csv
   29280 Nov 10  1989 PARTII.csv
  281879 Nov 10  1989 PROKSLED.csv
  237901 Nov 10  1989 SADII.csv


PS Мен, например, ме няма в този файл -- GRAO.csv. А и записите в него са само 1 385 586 :m1731:
« Последна редакция: Юли 24, 2019, 21:01:01 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Американска фирма предполагаем извършител.
Соросоиден стенвестник.
За кого бие камбаната?

Quote (selected)
За кого е папка QNEQNEV и защо още няма арестувани в НАП?
.......
 Скандалът е в самия НАП – там са създадени необясними архиви с противозаконно използване на информация за гражданите. И прокуратурата още не е влязла там и никого не е разпитала.

https://e-vestnik.bg/30726/za-kogo-e-papka-qneqnev-i-zashto-oshte-nyama-arestuvani-v-nap/

Кой да влезе?
Кандидата Гешев или титуляра Цацаров?

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Що и викате на тая фабричка американска бре?
Щото се е кръстила на инглизки ли?
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
PS Мен, например, ме няма в този файл -- GRAO.csv. А и записите в него са само 1 385 586
Да, сигурно съм се объркал и става въпрос за файл ГРАО. Логично е да се очаква, че едноименната база данни, или поне данните, да са вътре.
Явно не е така, или може да има нещо в пълната версия.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Quote (selected)
PS Мен, например, ме няма в този файл -- GRAO.csv. А и записите в него са само 1 385 586

Да, сигурно съм се объркал и става въпрос за файл ГРАО. Логично е да се очаква, че едноименната база данни, или поне данните, да са вътре.

Явно не е така, или може да има нещо в пълната версия.

В този файла има само ЕГН и трите имена на човека. Нищо повече.
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Това написа във Фейсбук един от пионерите на интернет в България - Димитър Ганчев, който е и главен секретар на Интернет общество – България.
Гледах интервю на обвинения хакер и неговия шеф по bTV. Не го догледах докрай, защото загубих интерес - на петата минута видях, че и двамата си търсят вече нова работа, но още не го знаят.
Сърбяха ме ръцете още тогава да напиша, че фирмата ще осъмне без компютри и съответно без възможност повече да работи, но се въздържах - някой ще реши, че имам вътрешна информация, друг може да се разсърди, че съм ги предупредил.
Колегите от IT бранша изглежда масово смятат, че киберпрестъпления се разследват само с кибер-средства. Това им създава измамното усещане, че ако са взели всички нужни кибер-мерки, значи са on the safe side.
В едно интервю преди два дни казах, че намереният lock файл с никнейма на Кристиян Бойков в него, не е доказателство за вина, а е улика. Тази улика, обаче, е достатъчна, за да бъде поставен той под наблюдение и контрол, още преди да ни бъде казано за него и преди да бъде задържан.
Адвокатите му вероятно са го посъветвали, че този файл не означава нищо. Не означава нищо в съда, но за оперативните работници означава, че Кристиян е имал достъп до файловете, преди да бъдат публикувани. Това не може да остане недоразследвано. Никой няма да плесне с ръце и да си каже, "ами да, не е доказателство, майната му на разследването, спираме до тук, довиждане и приятна работа".
Кристиян, работодателите му, роднините му, клиентите на фирмата и изобщо всички, с които се е срещал в последните 6 месеца, би трябвало да са поставени под наблюдение. Може и службите да не са погледнали насериозно и да са закъсняли с наблюдението за след ареста, но не ми се вярва. Те може и да не могат да декриптират харддискове, но никой не им е отнемал възможността да следят, подслушват и разпитват.
Едно време групата за проникване можеше да влезе у вас докато си навън за цигари, да разглоби компютъра и да сложи вътре подслушвател, за да ти слуша скайпа. Сега би трябвало да са в състояние да имплантират поне хардуерен key-logger и то без да изключват / включват компютъра.
Отказът от страна на работодателите да съдействат е напълно законен, но също е улика. Трябва да си даваш сметка, че тази улика ще бъде разследвана сама по себе си. Например всичките ти парични трансфери ще бъдат проверени и всеки, който ти е платил един лев в последните 5 години, в момента би трябвало да дава обяснения защо всъщност ти го е платил, откъде е научил за теб, ти ли си го потърсил или той теб и т.н. Настоящите и бившите служители също ще бъдат разпитани.
Ако се е стигнало до там да те разследват, всичките ти компютри и без това са тотал щета. Ще ти бъдат иззети като доказателства и повече няма да ги видиш - без значение дали някога ще бъдат успешно декодирани или не. Е, може и да ти ги върнат след няколко години, но тогава би трябвало сам да ги изхвърлиш надалеч и да не ги докосваш.
В този момент, ти вече нямаш фирма, нямаш клиенти (за тях вече си токсичен), може би нямаш и служители (няма да изкарат дълго без заплата), а си само на етап разследване, без обвинение и без съд. Само защото си смятал, че си кибер-защитен и си избрал съответна линия на поведение. Тази линия на поведение видях аз в интервюто им.
Аз нито съм прокурор, нито адвокат и не мога да взема отношение по вината. Ще поживеем, ще видим. Но имам такова послание към колегите: вие живеете в реалния свят, а VeraCrypt и паролите ви пазят само във виртуалния. В реалния не е чак толкова важно дали харддискът е криптиран (е, моят също е криптиран, разбира се). Не лежте на тази кълка.

http://epicenter.bg/article/Dimitar-Ganchev--Obvineniyat-haker-i-firmata-mu-sa-svarsheni--samo-deto-oshte-ne-go-znayat-/188858/11/33

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
митко ганчев се е изказал на място. те и коментарите отдолу са читави.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
В този файла има само ЕГН и трите имена на човека. Нищо повече
Да, и размерът се вързва, ако имаме 35-40 бита на запис. Подлъгах се първоначално, като смятах само обема и информацията за ЕГН, но има и още информация - имената. Ако бяха само цифровите данни, в общи линии можеше да са 8-9-10 милиона.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
митко ганчев се е изказал на място. те и коментарите отдолу са читави.

сигурен ли си за коментарите?
the lamers club honourable member …

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Към цитираното по-горе от Ганчев, ще добавя само три букви - СРС. И не, СРС въобще не означава едни там микрофончета или спец автомобили. СРС, просто да се изразя, е подписана от прокурор или съдия, както рече и Цацаров, картбланш да ... се хакнат хакерите. Дано съм бил ясен.  8)

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Щом и човек като мен знае добре, че сигурността на криптирането ти е равна на сигурността на паролата ти, изказаните неща са съвсем логични, поне наполовина (което е много). Могат да те съсипят за секунди, като ти вземат компютрите. Другата половина обаче я няма. Ако имаш достатъчно информация от бранша си (а въпросният бранш е интересен), за секунди може да се спретне и някаква Вартоломеева нощ като реакция.
Ще е интересно да гледаме, чии топки ще се окажат по-здрави.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
... в този ред от мисли, съвсем не офтопик, преди малко гледах при Кулезич две твърде, ама твърде, читави деца да обясняват сакатлъка с толсистемата. Мартин Димитров и Лиляна Делянова. Програмисти. Непривично читави за тези места. Да се чуди човек какво правят още тук.

Кая се, до този момент не бях обърнал внимание на скандала, а той тече от доста време. Кулезич, на прощаване, им рече "Пазете се!". И покрай (не)удържимия възход на Гешев - като илюстрация към интервюто и с Октай и Береану се "насладих" пък на неговото интервю - мисля, има защо.  >:(

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Quote (selected)
В този файла има само ЕГН и трите имена на човека. Нищо повече
Да, и размерът се вързва, ако имаме 35-40 бита на запис.
байта. или октета. нормално кирилицата се кодира с по два байта /утф8/.

и мен ме няма там.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
митко ганчев се е изказал на място. те и коментарите отдолу са читави.

сигурен ли си за коментарите?

а, те са пораснали, вече са 75. имам предвид коментарите във фейса, не под статията в епицентър.
https://www.facebook.com/ganchev/posts/10156896992111028

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Така ли се хаква криптиран линукс?!
Вие си ги избрахте!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Щом и човек като мен знае добре, че сигурността на криптирането ти е равна на сигурността на паролата ти, изказаните неща са съвсем логични, поне наполовина (което е много).

не е задължително да имаш парола. можеш спокойно да си заключваш нещата с разни асиметрични ключове и прочие сертификати. неудобството е, че тези ключове трябва да ги пазиш някъде /аз ползвах една флашка, закачена на ключодържателя ми/, и трябва съответното устройство и то да е криптирано някак си.

а бе накрая все опираш до парола от примерно 20 символа. но можеш да имаш няколко междинни криптирания.
« Последна редакция: Юли 24, 2019, 23:15:07 от onzi »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
и мен ме няма там.

онци о. онцинарски - няма данни  :bigok:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
и мен ме няма там.

онци о. онцинарски - няма данни  :bigok:

за имане - има, от преди 10-15 години, разни записи за заплати ли, осигуровки ли... ама егн-то ми и разни числа ги има вътре. също и на жена ми.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил

а бе накрая все опираш до парола от примерно 20 символа. но можеш да имаш няколко междинни криптирания.

накрая след дигитализирането на почти всичко вкъщи, почнах малце да св връщам към хартиени архиви на пишуща машина за некои неща - пренебрежимо малко, наистина, и е доста неудобно.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а бе при положение, че първите ми цд-та, дето трябваше да траят къде сто години, след няма и десет сдадоха багажа, твърде не вярвам на разните му архиви.

в казармата, на правец 8, имахме по правилник задължение всичко да се пази на по три копия /5.25" дискети, ако помниш какви бяха/. имах един старши лейтенант, дето правеше по пет копия, и с очите си съм виждал как нито едно не се чете. джоганът като разкламбичка правците и особено флопитата, и ставаше "ела изгрей" работата.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Съмнявам се, че местните калинки са способни да декриптират нещо читаво направено. Освен ако не ползват техниката на Началниците си, сателитни връзки, сваляне на гащи. Тука те не го могат...

Това ме подсеща и за евентуалното участие в Сагата на дубиозната конгломерация Cloudflare, ,която е и всред 50-те най-рискови хостинг-компании. Въпросът е дали и доколко разни Манриковци и началниците им, са ползвали услугите на тази и подобни, зщото се появиха и намеци, че големи масиви данни са били доверени на ... Облака!?!

А сега се опитват да ликвидират всяка възможност ТЕ да бъдат изобличени. Просто защото мерникът им бе вдигнат от едната групировка зад Локвата, докато те пък, служат все още на вече падналата. И сритването между Единият от тези тук и Вторият - васал на другите зад локвата, показва само най-високите върхове на титаничната битка в дълбокото. Докато местните са само малка част от Пяната на тези събития...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
а бе накрая все опираш до парола от примерно 20 символа. но можеш да имаш няколко междинни криптирания.
Каквото и да използваш като парола, може да се хакне с некомпютърни методи. Криптирането изглежда сигурно, защото се предполагат компютърни методи за преодоляването му. Класически пример за решаване на грешната задача.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
в казармата, на правец 8, имахме по правилник задължение всичко да се пази на по три копия /5.25" дискети, ако помниш какви бяха/.
Не сте ли имали касетофон и касети? :image008:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Така ли се хаква криптиран линукс?!

Колкото може да хакнеш криптиран windows с ransomware.

Но проблемът е, че даже и да ти е криптирана системата, за да може да я ползваш, трябва да въведеш ключовата фраза за декриптиране. А тази фраза може лесно да се разбере с подходящо разположена камера и малко повече търпение (предполага се, че акълът го имаш по дефиниция).
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
« Последна редакция: Юли 25, 2019, 00:04:01 от SgtTroy »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил

а бе накрая все опираш до парола от примерно 20 символа. но можеш да имаш няколко междинни криптирания.

накрая след дигитализирането на почти всичко вкъщи, почнах малце да сe връщам към хартиени архиви на пишуща машина за некои неща - пренебрежимо малко, наистина, и е доста неудобно.

Ми щом в ЦРУ са почнали вече да го правят ... welcome back to the analogue era!

the digital era VS the analogue era  :t0148:

А информацията ми е от "ЧУТОТО" /на англ. "hearsay"/. Често използван юридически термин при невъзможност да се цитира целата информация в мрежата. И не само там. :bigok:
« Последна редакция: Юли 26, 2019, 19:01:22 от Джиджи »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Имейлите са на популярен български сайт за електронна поща.

„Т. е., някой е хакнал пощенската платформа. Намерени са над 500 000 пароли, плюс съответните e-mail адреси. Факт е, че тази база данни е хакната. Факт е, че в тази база данни е извършено търсене. Факт е, че са отваряни определени пощи на определени хора. Факт е, че това най-малкото представлява нерегламентирана дейност“, каза Гешев.
http://epicenter.bg/article/Ivan-Geshev--Nad-500-000-e-mail-adresa-s-paroli-sa-otkriti-v-razsledvanata-za-hakerstvo-firma/188982/3/0

Да гадая ли ... или направо да позная. И като се сетя, че паролата ми е от най-ниско ниво на сигурност, несменяема от ... 20 години, комай, а в пощата са към 6000 мейла, бая работа им се отваря  :cool-1084:

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Пак ли Гешев?! Тоя няма ли да млъкне за малко...
Някои-то хора им съчувствам че на абж.бг-то му викат поща.
Аз го ползвам за съмнителни регистрации. Да събира спам.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
или абв, или мейл.бг/ на печелившите - честито. който има поща там - да сменя паролата. при наличие на мързел е достатъчно разменянето на първите два символа. или на последните.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
На 22.07.2019 г. Софийска градска прокуратура, която обвини в компютърно престъпление Кристиян Бойков, изпрати досъдебното производство по компетентност на Специализираната прокуратура, тъй като бяха събрани доказателства за извършено престъпление против Републиката – за престъпление по чл. 108 а ал.1 от НК - с цел да създаде смут и страх в населението е извършено компютърно престъпление, за което се предвижда наказание лишаване от свобода от 5 до 15 години.
Специализираната прокуратура прие делото и извърши допълнителни процесуално следствени действия, при които бяха събрани доказателства обосноваващи ангажирането на наказателната отговорност на още две лица – на изпълнителния директор Г. Я. и на собственика на дружеството И. Т., работодател на Кристиян Бойков, които са действали като подбудители на Бойков за извършване на престъплението по чл. 108а, ал.1 от НК.
Търговският директор на „ТАД ГРУП“ ЕООД е обвинен за това, че като подбудител, умишлено склонил Кристиян Бойков да извърши престъпление по чл. 319б от НК, с цел да създаде смут и страх в населението. Взета му е мярка за неотклонение Гаранция в пари в размер на 20 000 лв.
Същото обвинение като подбудител е повдигнато на собственика на „ТАД ГРУП“ ЕООД И. Т. До настоящия момент И.Т. не е открит на известните му адреси, поради което е обявен за общодържавно издирване и ще бъде издадена Европейска заповед за ареста му.
На Кристиян Бойков е повдигнато ново обвинение – като извършител на престъплението (по чл. 108а, ал.1 от НК), в съучастие с Г. Я. и И. Т. като подбудители, за което му е взета парична гаранция от 20 000 лева.
Събраните доказателства сочат, че базата данни на НАП не е единствената, незаконно атакувана от тримата обвинени. До момента са събрани доказателства за нерегламентирано копиране на информация от сървъри на застрахователна компания, фирма, предоставяща интернет услуги и други. В интерес на разследването, на този етап имената на институциите и дружествата няма да бъдат огласявани.
За предприетите действия по привличане на три лица като обвиняеми за извършено престъпление по чл. 108 а от НК, Специализираната прокуратура е уведомила Комисията за защита на личните данни и КПКОНПИ.
Продължават действията по събиране на доказателства, което може да доведе до ангажиране на отговорността и на други лица.

https://www.prb.bg/bg/news/aktualno/specializiranata-prokuratura-privleche-tri-lic-123-2

На мен нещата ми приличат, че баровците са се занимавали с така да го кажем привличане на клиенти по другия начин.
Демонстрирали са им това онова и са им гарантирали че ако кихат ще ги защитят.
Момчето е решило да си поиграе на Асанж или Сноудън и е *бало мамата на схемата.
Не твърдя че съм прав, но съм поживял малко на този свят и какво ли не съм виждал.
Този път ако изключим Младен Маринов с F-16 службите май свършиха някаква работа.
След дъжд качулка, но не е съвсем на празни обороти.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Дали това е "лицето" или е получил базата по хакерска линия от колега или е извършителя има време да се разбере. Поредната "приятна" изненада поднасят службите. Собственикът на фирмата официално е отпътувал за Канада, те пускат европейска заповед. Малко ми намирисва на страх да не го намерят, че тогава този гейт може да доведе до някой "приятелски служби".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Поредната "приятна" изненада поднасят службите. Собственикът на фирмата официално е отпътувал за Канада, те пускат европейска заповед.
Нямам много високо мнение за източника, но ...
Quote (selected)
Тодоров е в Канада, по думите му – на среща на веригата ресторанти, които управлява в България: „Тази среща е ежегодна и подлежа на глоба от 5000 долара, ако не присъствам. Билетите ми са купени преди два месеца и мога да го удостоверя“.Собственикът на „ТАД Груп“ заяви, че се прибира през следващата седмица и планира веднага да се яви пред властите, за да помогне на разследването и да разбере в какво е обвинен.

PS: Тодоров управлява веригата Subway в България
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

AnonimusBG

  • Гост
PlaNed
Няма лошо.
Чакаме го да се върне след седмица?!
5000 $ при такава ситуация едва ли са оправдание.
Още повече освен ТАД Груп се оказва, че човекът управлява веригата Subway в България.
Предполагам че билетите в Канада са му стрували нещо около, а може би и повече.
Чакаме го човека.

AnonimusBG

  • Гост
Собственикът на „ТАД Груп“: Аз съм учредител на ГЕРБ, защо да нападам управляващите!
.......
"Аз съм учредител на ГЕРБ. Познавам се с хора от ГЕРБ, от властта и откъде ли не", обяви в петък собственикът на фирмата за киберсигурност "ТАД груп" Иван Тодоров пред БНТ.
.......
В интервю за Нова тв Тодоров заяви, че не може да каже със сигурност дали случващото се е плод на атака от страна на конкуренцията. "Ние сме фирма за киберсигурност. Не сме кибертерористи. Не мога да коментирам дали е удар от конкуренция или не. Адвокатите бяха убедени, че всичко е нагласено, но нямам представа", заяви Тодоров.
........
Собственикът на "Тад груп" Иван Тодоров и търговският директор Георги Янков ще отговарят пред съда за това, че умишлено са склонили Бойков да извърши компютърно престъпление. Търговският директор и Бойков са освободени под парична гаранция от 20 000 лв.


http://epicenter.bg/article/Sobstvenikat-na--TAD-Grup--Az-sam-uchreditel-na-GERB--zashto-da-napadam-upravlyavashtite/189097/3/0

Можеше да им поискат гаранция 2000 или 200 лв.
Не виждам голяма разлика.
 

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Всички телевизори вежливо натъртиха че отдавна не бил гербаджия шото през 2010-та спрял да си плаща членския внос.
Така че е идеален за фашистчето Гешефт - хем напуснал ПАРТИЯТА, хем Терорисс.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
членският внос на герб беше един лев, ама на месец или на година - не помня. при всички положения е сума, способна да събори такъв бизнесмен, дааа :too_happy-1067:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Утре да видиш колко членски внос ще бъде събран ударно!
Щом за 100 лева пускат европейска заповед мани, мани!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ето, като се говори, без да се прочете, се правят грешки. членският внос не е един лев. два лева е. годишно.
Quote (selected)
Чл.45 (1) (изм. 12.07.2008 г.) Размерът на членския внос се определя на 2 (два) лева годишно.
http://www.gerb.bg/bg/pages/ustav-ppgerb-89.html

 :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
18 лева?
От как намалиха партийната субсидия стана страшно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а, те са си го предвидили, ама разчитат на доброволен алтруизъм:
Quote (selected)
(3) Членовете на партията могат да правят и допълнителни доброволни вноски.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
никой от герб не спира членовете на партията да я обичат.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
То и тук си имахме от основателите на ГЕРБ, но нещо се фръцкат от известно време... :smokin: