Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 01, 2024, 23:26:21

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1874162 пъти)

0 Потребители и 67 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3780 -: Май 02, 2021, 21:15:17 »
всъщност интелигентните принтери, познати като "машинно гласуване", решават проблема с невалидните бюлетини - при тях невалидните би трябвало да са нула.

писах, писах и ми изчезна мнението. с две думи - енергото с новите електромери абсолютно умишлено начисляваше по няколко хилки повече месечно, като бяха 'забравили' да променят периодите за върхова, дневна и нощна. и ти пускаш всичко на макс, щото трябва да си на нощна, а електромерът те отчита на върхова.

като ги хванахме /аз дигнах алармата, две-три седмици всеки час охраната записваше показанията, счетитата обработваха тефтера/ се оказа, че е невъзможно да дойдат да видят какво пише на електромера в осем-девет часа вечерта, щото те работели до пет и полвина. и дойдоха в пет-шест, което пак беше една от променящите се зони, ама се оказа, че нямало да ни карат да доплащаме, щото вместо върхова електромерът показвал дневна.

два-три месеца по-късно спонтанно предложиха на шефа да се включи към свободния пазар, на една тарифа колкото нощната, и всичко да бъде забравено. той кандиса.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3781 -: Май 02, 2021, 21:17:27 »
Напразно се хабите, пак да ви напомня мъдрата мисъл на една болшевичка, ако изборите можеха да променят Системата, щяха да ги забранят!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3782 -: Май 02, 2021, 21:17:54 »
Не зная как е "при вас", но при нас отчитат веднъж на 3 месеца , а в промеждутъка някаква база си смятат.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3783 -: Май 02, 2021, 21:20:02 »
Аре малко да се успокоиш и да не пробваш да натискаш безразборно копчетата, най-малко щото никой не ти е разрешил да ги тестваш безотговорно. Иначе, глупости можеш да си пишеш, колкото си искаш....Не знам за кви комисионни дрънкаш, но Мишел Константен май е чао, аморе. Не, че не може да се намери друг такъв, мишелжелаещи е имало и ще има/ ама тоз вече станаА черен етикет, не в смисъла на качествено виски
Аз глупости може да си пиша, но писането на несвързани глупости като отговор не ги опровергава. А за харченето на 50-60 милиона за изборни химикалки не виждам друга причина освен опити за измама или тлъсти комисиони. Възможно е и двете заедно, но без нито едно - няма логично обяснение.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3784 -: Май 02, 2021, 21:20:26 »
Ииии..въпреки всичко - аз съм фен на машинното гласуване. НО! Смятам, че всеки гласоподавател би трябвало да има право на избор...и не трябва да го ограничаваш! В тоз ред на мисли, смятам, че постъпката на президента със светкавичното одобрение на трънения и неграмотен кодекс  е крайно необмислена

сички сте демокрте на приказки, ма на практика май не е баш така....

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3785 -: Май 02, 2021, 21:21:49 »
по времето, когато беше мушенгията с диапазоните, отчитаха веднъж месечно. аз им отварях, така че знам.

а тук отчитат веднъж годишно. и не е никакъв проблем, свиква се. гледат колко си платил, колко си ползвал, оправяш разликата /пращаш си банковата сметка на некъв мейл или превеждаш колкото трябва/ и за следващите 12 месеца имаш нови тарифи.

при мен разликата е 20-30 евро годишно, сиреч месечната ти вноска се променя в рамките на 2-3 евро.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3786 -: Май 02, 2021, 21:22:10 »
Между другото, заради този проблем, на запад има дискусия, изборите да се заменят с лотария, стори ми се налудно, но се зачетох, има логика, защото изборите винаги са нагласени, по всякакви начини.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3787 -: Май 02, 2021, 21:23:02 »
... Ако разпечатките не се броят - очевиден проблем. Ако се броят - защо са необходими машините, нали абсолютно същото се прави и с хартиените бюлетини?
Много трудно е да се обяви разпечатка за невалидна - докато с хартиените бюлетини са отработени и, казват, се прилагат достатъчно техники.
 :smokin:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3788 -: Май 02, 2021, 21:24:04 »
и аз съм фен на машинното гласуване, и то основно заради факта, че партия с необходими 30к гласа, за да влезе, има абсолютно всички основания да ореве орталъка при 200к невалидни бюлетини.

не може бе, не може да има невалиден глас! или си гласувал против всички, или си избрал някого. като си избрал, трябва гласът ти да е зачетен. ако не е зачетен - има проблем. сериозен.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3789 -: Май 02, 2021, 21:27:10 »
Ииии..въпреки всичко - аз съм фен на машинното гласуване. НО! Смятам, че всеки гласоподавател би трябвало да има право на избор...и не трябва да го ограничаваш! В тоз ред на мисли, смятам, че постъпката на президента със светкавичното одобрение на трънения и неграмотен кодекс  е крайно необмислена

сички сте демокрте на приказки, ма на практика май не е баш така....
Обсъдихме го:
То разнобоят в промените е достатъчно чутовен и то преди всичко заради ИТН. Единственият изход е няколко ПГ, които правят мнозинство да се разберат предварително и едната от тях да вкара нов законопроект, който да изчисти противоречията за секцииите в чужбина, както и тези за машините.

Не мисля, че Радев направи гаф, а им дава възможност да направят това. Иначе щеше да се получи това, което направиха гербавите - поправиха си един закон дори преди да бъде обнародван.
Другата възможност беше, разбира се, Радев да наложи вето. както го молеха гербавите.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3790 -: Май 02, 2021, 21:27:17 »
В тоз ред на мисли, смятам, че постъпката на президента със светкавичното одобрение на трънения и неграмотен кодекс  е крайно необмислена
тва е абсолютно логично предвид цялото му поведение досега, а именно да разкара гербавите максимално бързо. така че очаквам по гергьовден служебното правителство да е факт. и се надявам да си е подбрал хората по-добре от предишния път.

през седмицата слушах генерал шивиков. честно казано, не ми хареса. като генерал би трябвало да е с военния еквивалент на две висши. а той не можеше да си намери мисълта, заекваше...

лепнеше му релето.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3791 -: Май 02, 2021, 21:32:00 »
Много трудно е да се обяви разпечатка за невалидна - докато с хартиените бюлетини са отработени и, казват, се прилагат достатъчно техники.
 :smokin:
За единична разпечатка и веднага - да, очевидно е трудно да се обяви за невалидна (ако изключим за момент умишлено търсени провокации). Хипотезата е друга - купчина разпечатки броени след време. При разлика с паметта на машината, не е очевидно кое е причината - проблеми със софтуера или бърникане в купчината разпечатки. Или и двете.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3792 -: Май 02, 2021, 21:34:03 »
след колко време? ако е в края на изборния ден, то разпечатките би трябвало да са меродавни. сепак това е принтер, па бил той и инелигентен.

ако е по-късно - има протоколи, подписани от един куп лица.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3793 -: Май 02, 2021, 21:34:19 »
Quote (selected)
не може бе, не може да има невалиден глас! или си гласувал против всички, или си избрал някого. като си избрал, трябва гласът ти да е зачетен. ако не е зачетен - има проблем. сериозен.
Изпускаш варианта с рисунка или текст в хартиената бюлетина да си кажеш искрено мнението за политическата класа. Машинно няма как да стане, поне засега.  :smokin:

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3794 -: Май 02, 2021, 21:36:45 »
след колко време? ако е в края на изборния ден, то разпечатките би трябвало да са меродавни. сепак това е принтер, па бил той и инелигентен.

ако е по-късно - има протоколи, подписани от един куп лица.
От къде на къде. Ако се гласува два пъти и пуснеш само едната бюлетина в урната машината ще ти зачете два гласа в протокола.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3795 -: Май 02, 2021, 21:37:08 »
а, да, 'може ли след хикса да добавя още две букви'.

ама не може да има двеста хиляди зевзека. моето мнение е, че голяма част от т.нар. невалидни бюлетини не са отчетени заради дивотии, примерно щото химикалката излезнала на половин милиметър от квадратчето. или някой се е постарал да драсне нещо някъде, та да стане невалидна бюлетината. някой от сик-а, незабелязан от останалите.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7450
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3796 -: Май 02, 2021, 21:37:22 »
Цитат на: dabedabe
Даа, за Сорос Бългерия е пъпа на света.
Ха кажете сега, колко гявола могат се събра на връо на една игла.

Колкото каже Сорос  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3797 -: Май 02, 2021, 21:38:45 »
От къде на къде. Ако се гласува два пъти и пуснеш само едната бюлетина в урната машината ще ти зачете два гласа в протокола.

е как да се гласува два пъти от един и същ човек? ако може - това е софтуерен проблем, сиреч неизпълнено техническо задание.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3798 -: Май 02, 2021, 21:39:18 »
А и въпросът с температурните ограничения за машините продължава да си виси със страшна сила. Ако значим процент откажат, без възможност за хартиено резервиране, просто изпадаме в много интересна правна ситуация. Дано да не е това целта, че такива работи едва ли се замислят на ползу роду.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3799 -: Май 02, 2021, 21:40:54 »
Понеже се спомена шивиков, само искам да напомня че е стриган гаче. Това е достатъчно.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3800 -: Май 02, 2021, 21:41:16 »
А и въпросът с температурните ограничения за машините продължава да си виси със страшна сила. Ако значим процент откажат, без възможност за хартиено резервиране, просто изпадаме в много интересна правна ситуация. Дано да не е това целта, че такива работи едва ли се замислят на ползу роду.
слагат касови апаратчета. няма тъч скрийн, набираш код и ентер, и машинката плюе бон какво си гласувал.

и праща отчет в нап :bigok:

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8835
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3801 -: Май 02, 2021, 21:43:10 »
Стига с тия температурни ограничения, колко компютъра си видял през лятото, забили заради жегата?! Имат си охлаждане, оборотите на вентилатора се саморегулират, прегрял компютър съм виждал последно, през лятото на 2002г.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3802 -: Май 02, 2021, 21:43:58 »
е как да се гласува два пъти от един и същ човек? ако може - това е софтуерен проблем, сиреч неизпълнено техническо задание.
Тва асол разправяше за две карти, дето трябвало да се сменят, обаче възможността да гласуваш и десет пъти ако имаш втора карта* си стои, комисията контролира пускането в урната, а там ще пуснеш една.
Хваща се ако се преброят бюлетините на ръка. Ама дали ще се прави? По скоро едва ли.  Това е се едно се гласува хартиено плюс проблемите с наличната различна отпечатка на протокол.
---------------------------------------
Предлагащи услуга копиране на "чипове" или "карти" бол. А щом ге дават от ЦИК те явно са универсални и не са свързани с конкретната машина.
« Последна редакция: Май 02, 2021, 21:59:50 от 66 »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3803 -: Май 02, 2021, 21:59:18 »
Стига с тия температурни ограничения, колко компютъра си видял през лятото, забили заради жегата?! Имат си охлаждане, оборотите на вентилатора се саморегулират, прегрял компютър съм виждал последно, през лятото на 2002г.
Скоро не съм виждал (обикновено изпълнение) компютри да работят 12-14 часа при температури до 35-40 градуса. Вече споменах, че не е само компютърната част. Сензорните екрани за употреба под покрив са със стандартно ограничение +35 градуса. За външна употреба са до 50 градуса, но имам известни съмнения, дали изборните машини са от тези системи.
А преди години, когато нямаше толкова климатизация и изключващи от прегряване компютри съм виждал и изпържени процесори също. Обикновените изгорели захранвания даже не се броят.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3804 -: Май 02, 2021, 22:02:28 »
Поспорихме със съкровището, жена ми де. Тя твърди че си губя времето. Ма то тука вярно прелива от всякакви експерти. Взех да се замислям. Ако сте по-кратки и съществени, би било от полза. Така да се каже. :t1818:

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9588
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3805 -: Май 02, 2021, 22:08:22 »
Поспорихме със съкровището, жена ми де. Тя твърди че си губя времето. Ма то тука вярно прелива от всякакви експерти. Взех да се замислям. Ако сте по-кратки и съществени, би било от полза. Така да се каже. :t1818:
Ако си губиш времето и се забавляваш, не си губиш времето.
Полза за кого?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3806 -: Май 02, 2021, 22:12:36 »
Ми за дръжавата. Ще набъбне колективният разум, тъй да се рече. Нал' за туй се трепем, борим де.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3807 -: Май 02, 2021, 22:19:17 »

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3808 -: Май 02, 2021, 22:19:54 »
слагат касови апаратчета. няма тъч скрийн, набираш код и ентер, и машинката плюе бон какво си гласувал.

и праща отчет в нап :bigok:
Не става, пробвано е вече: слага автоматично ДДС-то към избрания номер на партия или преференция.
 :smokin: :nuts:

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3809 -: Май 02, 2021, 22:20:32 »
Ми за дръжавата. Ще набъбне колективният разум, тъй да се рече. Нал' за туй се трепем, борим де.
Тва отдавна е решено.
"Колективния разум е константа, но населението на Земята непрекаснато нараства"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3810 -: Май 02, 2021, 22:22:00 »
Ако ще се пише консумация от един потребител на друг, това е лична далавера, а не корпоративна. Смяната на електромерите е нещо доста идиотско, но не поради злоумишленост на ЧЕЗ, а поради малоумие на родните неграмотни "регулатори" в КЕВР.

Точно корпоративна далавера е -- така си намаляват загубите от кражбите на ток като ги прехвърлят на коректните платци.

Както стана въпрос, електромерът можеш да си го провериш по елементарни начини, най-простото - със собствен електромер след този на снабдителя.

Не можеш -- първата работа на електротехниците, когато влязоха в къщи да ги сменят, беше да махнат старите, защото щяло да има разлики между двата :smokin:

А единствената сертифицирана лаборатория по времето, когато се интересувах от това, когато се вълнувах от това, беше на CEZ :cool-1084:

С изборните машини не е така. Както е отбелязано - кой ще го провери и гарантира?  Допускам и там да има отчайващо малоумие, но надали. Ако ще се броят разпечатките (а те май няма да се броят) технически ще се върши абсолютно същото като с хартиените бюлетини попълвани с химикалка. В този случай излиза, че машините ще са просто заместители на химикалките, срещу скромните 50-60 милиона лева еднократно и десетина милиона годишно за поддръжка. Чак такова малоумие няма в родната политическа класа, а 5-10 милиона комисиони не могат да обяснят кресчендото с машинното гласуване.

Не знам, но броенето на разпечатките и тяхното засичане с протокола, генериран от машината, ще гарантира, че софтуера работи както се очаква (стига да си проверим разпечатката, преди да я пуснем в урната).
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7742
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3811 -: Май 02, 2021, 22:22:09 »
Не става, пробвано е вече: слага автоматично ДДС-то към избрания номер на партия или преференция.

нищо, при броенето ще отчетат, че това е освободена от ддс сделка, сеедно си откриваш депозит. вервай на нап-а.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3812 -: Май 02, 2021, 22:23:55 »
https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?action=post;quote=111482;topic=1533.0;last_msg=111485

Май се получи.

Но не съвсем.

Явно не си се сетил докрай :)

Отваряш другия раздел в друг прозорец, натискаш "цитат" на коментара, който искаш да цитираш и копираш текста от там в първия раздел.
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3813 -: Май 02, 2021, 22:25:32 »
Бе не знам, наболява ме главата. Не ще да е от траминера ами от мозък бол. Отдавна не съм говорил глупости.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3814 -: Май 02, 2021, 22:32:22 »
А единствената сертифицирана лаборатория по времето, когато се интересувах от това, когато се вълнувах от това, беше на CEZ :cool-1084:

Аз така и не разбрах защо чехите смятат по-добре кой в БГ колко ток потребява и кой им я даде тази далавера?

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9588
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3815 -: Май 02, 2021, 22:47:54 »
Ми за дръжавата. Ще набъбне колективният разум, тъй да се рече. Нал' за туй се трепем, борим де.
Аз лично изобщо не се трепя за държавата. А колективният разум няма общо с държавата в тия времена, разум значи интелигентност интелектуална и интелигентност емоционална, без втората няма интелигентност, а само ентелегенти. Пък доброто хортуване подпомага емоционалната интелигентност.

Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3816 -: Май 02, 2021, 22:48:38 »
Чехите ще си приберат парите чисто. Кредитът по придобиването , заедно със скандално високите "отчисления" споменаваха 16 процента което е около четири пъте над приетото.
Сага ще имаме Еврохолд, който ще придибие собственост с кредит, който ще са плати заедно с лихвите под благосклонния поглед на ДКЕВР. Затова викам че ВАС не просто требе се отчита, ами и да отговаря пред парламента. Тво ще е поне милиард изваден от джоба на населението.

AnonimusBG

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3817 -: Май 02, 2021, 22:52:52 »
Само да попитам Енергото какво не ги устройваше?

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3818 -: Май 02, 2021, 23:04:19 »
Quote (selected)
Точно корпоративна далавера е -- така си намаляват загубите от кражбите на ток като ги прехвърлят на коректните платци.
Корпоративната далавера е в този дух, но малко по-различна. Когато ЕРП бяха държавни, загубите бяха от порядъка на 20-25%. След приватизацията им се постави наглед благовидно условие - да се намалят загубите. Паралелно с доброто намерение се слагаха ниски цени на тока, респективно ограничено финансиране за подобрения на системата. Старите електромери при остаряването си отчитаха по-малка консумация от реалната, обсъждаше се средно число 7%.  Този ефект някак си беше калкулиран в цените на тока за населението. Смяната на електромерите елиминира този ефект и формално рязко намали загубите. Технически нищо естествено не се подобри в системата освен меренето. Тези 7% пак естествено не послужиха за съответното намаляване на цените, а за покриване на инвестицията. По този начин и все пак с резване на немалко кражби докараха загубите до 12%. Когато малоумниците им поискаха 8% загуби, пак без осигурено финансиране, ЧЕЗ започна да се измъква от България и станаха фиести с Гинки от Пазарджик и сие.
Никой не може да ти забрани да си монтираш собствен електромер у вас, след този на ЧЕЗ. Има и елементарни прибори за ток и напрежение, като включиш консуматор за определено време и мериш, след което сравняваш с показанията на електромера. Формално не е невъзможно да надписват с фалшифицирани електромери, но е прекалено лесно за хващане, а изловят ли ги евентуално могат да изгубят всичко за едното нищо. Проблемите им не са кражбите, а изисквания, които не могат да покриват с приходите си. Номерът с електромерите е единично стечение на обстоятелствата, което не може да се използва пак.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3819 -: Май 02, 2021, 23:17:09 »
 
Quote (selected)
Старите електромери при остаряването си отчитаха по-малка консумация от реалната, обсъждаше се средно число 7%. 
Това просто не е вярно. "старите електромери" отчитаха подадената мощност. Новите отчитат протеклия ток, като го интегрират цифрово. Всъщност сумират. Затова и врътката с дигането на подаваното напрежение до 230 волта. тея разлики идват оттам. Ако напрежението нормативно се закрепи на 210 волта. Една разумна усреднена стойност "новите електромери" ще отчитат колкото старите или даже малко по-малко.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3820 -: Май 02, 2021, 23:49:29 »
Уф! Май с думи няма да се разберем и всички обичаме България, обаче долното е най-неграмотното и смешно изпълнение на Дунавско хоро, ако ме разбирате какво точно искам да кажа
https://www.youtube.com/watch?v=7PYwONmWJv4


Да! Дико Илиев е, ама хората в Пловдив просто подскачат с ентусиазъм ...така не се играе това хоро...Всъщност искам да кажа, че дори в една държава ние сме много различни и някакси трябва да се разберем, важното е желанието. Ако и да не можем да го играем както трябва

Най-голямото изпитание за северняшки танцьор е края на Александрийка- дунавско хоро, но не съвсем
« Последна редакция: Май 03, 2021, 00:02:21 от Aсол »

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3821 -: Май 03, 2021, 00:54:48 »
И да понаучите нещо за Дунавска/Северна  България - риза и две престилки, главата не се покрива - тва за жените. Дето баба ми казваше - Македония пее, а ние танцуваме...например, Дунавско хоро...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10104
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3822 -: Май 03, 2021, 08:59:13 »
главата не се покрива

Не може да не се покрива! Непокрита жена пред хора не може да се показва. Все едно, че е гола. Смятало се е за разпуснатост.

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3823 -: Май 03, 2021, 10:55:46 »
И да понаучите нещо за Дунавска/Северна  България - риза и две престилки, главата не се покрива - тва за жените. Дето баба ми казваше - Македония пее, а ние танцуваме...например, Дунавско хоро...

Къде това "Дунавска/ Северна България" - със сигурност не и в Лудогорието и Добруджа.
Омъжена жена с непокрита коса в българската народна култура не може. За моми - има случаи, в които може, и случаи, в които не.  Неслучайно, един от подаръците, които свищовските села провождат по княз Александър, за Царя Освободител и семейството му през 1880 е и забрадка (заедно със сукман, елек, чорапи и др.) е забрадка.
Прочутото "Дунавско хоро" малце детайли:
До 1902 е "чешки период" в българската духова музика. Чехите са тези, които въвеждат духовите оркестри у нас и насаждат духовата музика у нас. Първите хора за духов оркестър са също на чехи (напр. "Свищовско хоро" на Франц Щрос).
През 1902 г. НС приема със закон, че духовите оркестри в княжеството ще са български. Отделят се средства и десетина години по-късно едва ли не във всеки по-голям град ,  съветът издържа и духов оркестър. Отделно всеки един военен гарнизон задължително има духов оркестър. Мнозина от чешките диригенти и музиканти стават български граждани - напр. Алоис Мацак ( автор на "Радино хоро", "Българско хоро", "Родопски марш" и др.)
Ето в такава обстановка израства и се формира Дико Илиев, който също започва като музикант в полкови духов оркестър (Ботевград, тогава Орхание).   

Памфуций

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #3824 -: Май 03, 2021, 10:59:32 »
Точно корпоративна далавера е -- така си намаляват загубите от кражбите на ток като ги прехвърлят на коректните платци.

Не можеш -- първата работа на електротехниците, когато влязоха в къщи да ги сменят, беше да махнат старите, защото щяло да има разлики между двата :smokin:

А единствената сертифицирана лаборатория по времето, когато се интересувах от това, когато се вълнувах от това, беше на CEZ :cool-1084:

Не знам, но броенето на разпечатките и тяхното засичане с протокола, генериран от машината, ще гарантира, че софтуера работи както се очаква (стига да си проверим разпечатката, преди да я пуснем в урната).

Не само от краждби. Винаги има загуби при пренос, а едно от поетите задължения при продажбата беше и намаляване на загубите на електроенергия чрез обновяване и модернизация на преносната мрежа.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3825 -: Май 03, 2021, 11:09:26 »
Всъщност първо има загуби три преобразуване на енергията. Все пак са три напрежения. Няма устройства със 100% КПД. Второ загубите при пренос. КАбелите не са свръхпроводник, има пад на напрежение при тях. Особено напоследък като почнаха да ръгат алуминиеви кабели и одкраднаха положените медни.
Трето когато се консумира по малко от произведеното вместо да се намалява генерацията се дефазира тока и напрежението. В някои случаи е оправдано и ефективно.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3826 -: Май 03, 2021, 11:28:12 »
Къде това "Дунавска/ Северна България" - със сигурност не и в Лудогорието и Добруджа.
Омъжена жена с непокрита коса в българската народна култура не може. За моми - има случаи, в които може, и случаи, в които не.  Неслучайно, един от подаръците, които свищовските села провождат по княз Александър, за Царя Освободител и семейството му през 1880 е и забрадка (заедно със сукман, елек, чорапи и др.) е забрадка.
Прочутото "Дунавско хоро" малце детайли:
До 1902 е "чешки период" в българската духова музика. Чехите са тези, които въвеждат духовите оркестри у нас и насаждат духовата музика у нас. Първите хора за духов оркестър са също на чехи (напр. "Свищовско хоро" на Франц Щрос).
През 1902 г. НС приема със закон, че духовите оркестри в княжеството ще са български. Отделят се средства и десетина години по-късно едва ли не във всеки по-голям град ,  съветът издържа и духов оркестър. Отделно всеки един военен гарнизон задължително има духов оркестър. Мнозина от чешките диригенти и музиканти стават български граждани - напр. Алоис Мацак ( автор на "Радино хоро", "Българско хоро", "Родопски марш" и др.)
Ето в такава обстановка израства и се формира Дико Илиев, който също започва като музикант в полкови духов оркестър (Ботевград, тогава Орхание).   
Фмомента чехите одговарят за тва.

Фпъклото.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3827 -: Май 03, 2021, 11:34:17 »
Не само от краждби. Винаги има загуби при пренос, а едно от поетите задължения при продажбата беше и намаляване на загубите на електроенергия чрез обновяване и модернизация на преносната мрежа.

В случая основно е за покриване на кражбите на ток, основно в циганските гета (не че и други хора не крадат ток).

Злите езици говорят за 30% надписване на сметките.

Колкото до намаляване на загубите на пренос, някой може ли да каже къде те са по-малки? При медните проводници или при алуминиевите? И къде отидоха старите медни проводници?
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3828 -: Май 03, 2021, 14:05:25 »
Цитат на: Памфуций
Не само от кражби. Винаги има загуби при пренос, а едно от поетите задължения при продажбата беше и намаляване на загубите на електроенергия чрез обновяване и модернизация на преносната мрежа.
---
В случая основно е за покриване на кражбите на ток, основно в циганските гета (не че и други хора не крадат ток).
Злите езици говорят за 30% надписване на сметките.
Колкото до намаляване на загубите на пренос, някой може ли да каже къде те са по-малки? При медните проводници или при алуминиевите? И къде отидоха старите медни проводници?

Винаги има загуби при пренос на ел енергия, особено при променлив ток, защото възниква фазова разлика и съответно и допълнителни реактивни загуби.
Загубите от проводниците са само активни, пропорционални на електрическото им съпротивление, така че медните проводници имат по-малки загуби от алуминиевите, но пък са по-скъпи.
Освен активните загуби (от активно съпротивление), особено в мрежа където има индустриални потребители, от тях възникват и реактивни загуби, поради наличието не само на активен товар, но и на реактивен от електрическите мотори и луминесцентното осветление. В следствие на комплексния товар се получат допълнителни реактивни загуби в мрежата, които се коригират с обратен на индуктивния  товар (кондензаторни батерии) и към сметката се начислява по тази причина и допълнителен компонент, защото при колебанието на реактивната компонента възникват активни загуби в активното съпротивление на проводниците.
Стандарта за ел мрежа 230 волта -10% +6%, но по демократично управление от обществоведи нищоправци (Трайчо Трайчев) се натвориха значителни изменения с цел безотговорност на провайдерите при повреда на уреди на потребителите. БГ е Булгаристан, където често напрежението варира от 180 до 250 волта, да не говоря пък за честотата. Това всеки го забелязва в яките отклонения на ел часовници (на печки например) синхронизирани с мрежата – изостават непрекъснато, поради претоварване на мрежата!
Някой писа (мисля 66), че новите електромери работели с фиксирана стойност на напрежението, което ако е така си е направо микимаус мерене, предвид честото колебание на волтажа, особено зимните вечери! Не ми се рови да проверявам, ако е така – в демократичен Булгаристан може! Соца вече отдавна свърши и тока стана с яки пари.
« Последна редакция: Май 03, 2021, 14:39:29 от Captain Buddy »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7413
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3829 -: Май 03, 2021, 14:10:48 »
Не само от кражби. Винаги има загуби при пренос, а едно от поетите задължения при продажбата беше и намаляване на загубите на електроенергия чрез обновяване и модернизация на преносната мрежа.

Винаги има загуби при пренос на ел енергия, особено при променлив ток, защото възниква фазова разлика и съответно и допълнителни реактивни загуби.

Загубите от проводниците са само активни, пропорционални на електрическото им съпротивление, така че медните проводници имат по-малки загуби от алуминиевите, но пък са по-скъпи.

Освен активните загуби (от активно съпротивление), особено в мрежа където има индустриални потребители, от тях възникват и реактивни загуби, поради наличието не само на активен товар, но и на реактивен от електрическите мотори и луминесцентното осветление. В следствие на комплексния товар се получат допълнителни реактивни загуби в мрежата, които се коригират с обратен на индуктивния  товар (кондензаторни батерии) и към сметката се начислява по тази причина и допълнителен компонент, защото при колебанието на реактивната компонента възникват активни загуби в активното съпротивление на проводниците.

Всъщност, въпросът ми беше риторичен -- ясно е защо направиха тази подмяна, но благодаря за информацията. Тя обезсмисля акцентираното от теб  твърдение в началото на цитата.
the lamers club honourable member …

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3830 -: Май 03, 2021, 14:40:28 »
Частните фирми гонят единствено печалба.
Ремонтите и подобренията са разход.
Разходите свиват печалбите.
Следователно би било крайно наивно да очакваме частният разпределител на ток да действа срещу сопствения си интерес и финтерес на потребителя, който реално не му е никакъф.

За илюстрация ще посоча катастрофата с електрото ф Тексас таа зима. Там разпределителната мрежа е оправяна точно никога, което не попречи на достафчиците да изгърбят потребителите с некви космически сметки за ток.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3831 -: Май 03, 2021, 14:51:30 »
Ма н' дей тъй! Аз ги имах за порядъчни хора. Що н' се прибереш?

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3832 -: Май 03, 2021, 16:04:30 »
''Не става, пробвано е вече: слага автоматично ДДС-то към избрания номер на партия или преференция.''
 

a)ДДС влиза в номера, т.е. коалиция НБО = 11 с вкл. ДДС. 
б) ДДС = 0, т.е. все тая, важно е само за ония цифрояди счетитата. :crying_with_laughter-3302:


Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3834 -: Май 03, 2021, 16:51:56 »
Мерси Енгелс, статеята е информативна, но тя не касае монтираните електримери на битовите потребители.
А те са монтирани в началото но века или малко по-рано. Щото и преди приватизацията беха започнали подготовка така че разходите да са за сметка на държавните към момента ЕРП-та.
Тоест в статията описаното означава прецизно минимум двуканално АЦП плюс компютър, доколко универсален или на база специализирани схем които рабтят по зададен "твърдо" алгоритам  зависи.
Не слечайно въпроса който изобщо не се засяга в статията е каква аджеба е цената на описваните устройства.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3835 -: Май 03, 2021, 16:59:12 »
А новите електромери безгрешни и вечни ли са? Ще ги проверяват ли периодично разни ценни кадри? Аз като видя, че нещо не ми върши работа, го изхвърлям. По принцип де.

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8095
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3836 -: Май 03, 2021, 17:19:32 »
Принципа е: Далаверата трябва да върви, туземците вълци ги яли!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3837 -: Май 03, 2021, 17:43:29 »
Quote (selected)
Колкото до намаляване на загубите на пренос, някой може ли да каже къде те са по-малки? При медните проводници или при алуминиевите? И къде отидоха старите медни проводници?
При равни сечения медните проводници са с по-малки загуби. При различни сечения може да докараш по-малки загуби и с алуминиеви спрямо медни. Ако имаш конкретна цел за загуби, определяш необходимото сечение с мед, с алуминий и прочие ако има налично и после гледаш кое излиза по-евтино. Към момента е алуминия.
Освен по жиците, доста загуби могат да се получат и около трансформаторите. И там чезаджиите направиха дребни трикове, но и те са с еднократен ефект (фактически тихичко намалиха осигурената мощност на доста потребители).

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3838 -: Май 03, 2021, 17:49:28 »
Quote (selected)
Трето когато се консумира по малко от произведеното вместо да се намалява генерацията се дефазира тока и напрежението. В някои случаи е оправдано и ефективно.
Не е точно така, ако има дебаланс производство-консумация стават едни неприятни неща с честотата. През януари тази година стана нещо подобно и енергийната система в Европа се цепна горе-долу по границите Източна и Западна Римска Империя. В Западната спираха консуматори за много хиляди мегавати, а в Източната щяха да изгорят доста генератори. Някак го заметоха под килима и не получи широка гласност, но е доста ясен знак и силен сигнал какво се задава с популистките изпълнения в енергетиката.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1633
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #3839 -: Май 03, 2021, 18:21:21 »
Engels верен на себе си as usual дава линкове към материали, които не чете, щото няма и да разбере.
А пък Калинчо като вездесъщ обществовед нищоправец и той дава акъли, като спеца Трайчо Трайчев. Калинчо естествено не е прочел линка на Engels, а и да се е опитал било е double Dutch за него.
Лично аз имах търпението и изчетох антрефилето на Стефчо Куцаров, защото отдавна го познавам и ми беше интересно. Апропо помня го още от края на 60-те на миналия век в катедра Радиотехника на МЕИ, започна по НИС (тогава при доц. Ю. Маринов), после стана асистент, доцент … професор, но си остана дървен теоретик. Тогава се занимаваше с жиратори, мноого перспективни, щеше да заменя бобините в микросмехите …
Цитираният му материал е доста старичък, но принципно и теоретично разглежда устройството на разни измерители на ел мощност, макар и да посочва стара елементна база. Впрочем, той си беше теоретик, а не схемотехник.
В днешно време схемотехниката напредна във всички посоки и вече има на пазара, даже и в БГ, за два-трийсетина лева прецизни дигитални ват метри за отчитане консумация на уред, включен в контакта им, както и малко по-скъпи (30-60) амперови често с възможност за предплатена консумация.
Впрочем в Китай от години в апартаментите под наем консумацията на вода, газ и електричество е с предплатени уреди.
« Последна редакция: Май 03, 2021, 18:28:41 от Captain Buddy »