Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 20, 2024, 08:36:55

Автор Тема: Преговори по тема Енергетика  (Прочетена 22358 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #120 -: Ноември 23, 2021, 21:20:08 »
Хубав сайт си намерил Кайзере, можеш ли да ме свържеш с доставка на десетина кубика широколистна дървесина на двойни от посочените цени.
Черпането отделно.
И сухо ще има кеш!
А пък тва долното ше си го запазя за бъдещо ползване.
Quote (selected)
Директорите на държавните горски предприятия припомниха, че определените за 2021 г. количества дърва за огрев за директни продажби на физически лица по списъци от кметства надхвърлят 1 милион пространствени кубични метри
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #121 -: Ноември 23, 2021, 21:23:34 »
Какво Белене сънувате, американците за това ли си инсталираха партия ПП, да купуваме от руснаци технологии, Кокорчо отсече твърдо, никакво Белене!

ПП Вижте ми подписа по-долу, той казва всичко, за дебилите в България, за глупостта на избирателите...

Не казвам, че нема да се клекне на реднеците, но аз все пак слушах пренията по тема Енергетика и това , което ми се наби в главата е, че всички ще се придържат към установените "стари" ядрени технологии. Не, че им вярвам, но със сигурност не ми се е причуло

Както вече отбелязах - за мен това е най-важната тема

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #122 -: Ноември 23, 2021, 21:25:37 »
енергийният баланс се държи от ДПС. пространстевен мубик е разтегливо понятие. метровки за огрев от м55 кубика от 4 излизат 7 на епени....както и да е-печалбите са не в проценти, а в пъти. посочените кубици умножи по три и сле д това сметни гиг а ватите идващи от горското в кр@я на първата щетвърт на 21 век.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #123 -: Ноември 23, 2021, 21:28:49 »
енергийният баланс се държи от ДПС. пространстевен мубик е разтегливо понятие. метровки за огрев от м55 кубика от 4 излизат 7 на епени....както и да е-печалбите са не в проценти, а в пъти. посочените кубици умножи по три и сле д това сметни гиг а ватите идващи от горското в кр@я на първата щетвърт на 21 век.

Глупости

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #124 -: Ноември 23, 2021, 21:28:58 »
Преди месец и половина се записах за дърва за огрев.
Още не са ми донесени.
Добре, че предвидливо съборих две три дървета в двора, та закърпих положението

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #125 -: Ноември 23, 2021, 21:33:50 »
Преди месец и половина се записах за дърва за огрев.
Още не са ми донесени.
Добре, че предвидливо съборих две три дървета в двора, та закърпих положението

Сигурно си на село. И мама и тате се оплакваха от това.   С месец закъсение им дойдоха дървата, а си ги бяха платили месец преди това

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #126 -: Ноември 23, 2021, 21:35:46 »
и какъв ще е буферът, дето ще обира флуктуациите на потреблението?!?
с по-прости думи веи-тата и соларките ли ще са резервът?!? :nuts:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #127 -: Ноември 23, 2021, 21:38:57 »
Quote (selected)
с по-прости думи веи-тата и соларките ли ще са резервът?!
Соларките, а и перките не могат да бъдат резерв, тва не е базова енергия.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #128 -: Ноември 23, 2021, 21:39:11 »
Разтягат локуми за производство на водород.! От какво бе, аланколу, ще го произвеждате тоя водород, той е с отрицателна енергийна ефективност! Влагаш повече енергия, от колкото ще получиш.
Глава 3
Светлото бъдеще
https://chitanka.info/text/27913/4#textstart

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #129 -: Ноември 23, 2021, 21:41:36 »
Така, както няма работеща ваксина срещу КОВИД, няма и работеща "зелена" енергийна алтернатива, но упорито ни бутат към "зелената" енергийна катастрофа!

Защо до сега не са ви показали място на картата, където налудните "зеленизми" работят??!! Ма вие им вярвате, че ще извадят зайче от ръкава си!
Вие си ги избрахте!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #130 -: Ноември 23, 2021, 21:42:08 »
и какъв ще е буферът, дето ще обира флуктуациите на потреблението?!?
с по-прости думи веи-тата и соларките ли ще са резервът?!? :nuts:

Ти знаеш, че това е невъзможно, нали?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #131 -: Ноември 23, 2021, 21:44:29 »
Глава 3
Светлото бъдеще
https://chitanka.info/text/27913/4#textstart

Айде, покажи ми от къде ще извира тоя водород, за горивните клетки?!!! Бе, как не сме се сетили по-рано!  :m1708:
Вие си ги избрахте!

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #132 -: Ноември 23, 2021, 21:46:49 »
Соларките, а и перките не могат да бъдат резерв, тва не е базова енергия.
да де, аз затова и питам! :m1708:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #133 -: Ноември 23, 2021, 21:51:05 »
и какъв ще е буферът, дето ще обира флуктуациите на потреблението?!?
с по-прости думи веи-тата и соларките ли ще са резервът?!? :nuts:

Какъв резерв!
Първа ударна сила.
Остави ги, да ссе сгромолясат
Идва зима
Западнякът трябва да се топли.
Щото ако не е на топло става зъл.
Излиза по улиците и сваля правителства.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #134 -: Ноември 23, 2021, 21:52:36 »
Искаше ми се тези теми по които ще си говорят уж експертите да присъстват и тук, за да се пуска инфо кой какво чул, засякъл и т.н. от преговорите, ама не става. Пак започнахме помежду си пренията, които си ги знаем, гаче ли ние сме работните групи.
Работните серсеми сме май!
 :t1818:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #135 -: Ноември 23, 2021, 21:54:48 »
Накрая. Козяк. Ще. Реши. Какво. Ви. Се. Полага  :bigok:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #136 -: Ноември 23, 2021, 21:54:55 »
Ена бърза сметка.
Около 1.5 млн. автомобили има /повече са/.
Нека приемем че 1 млн. се карат дневно по час.
50 КВч. на електромобил.
50 000 МВч дневно потребление при 100% КПД на зарядните станции!?
Къде 20 000 000 МВч годишно.
Сегашно производство - около 40-45 000 000 МВч годишно /по памет, не претендирам за точност/
Как сме?
Кво щели сме да заменим с електромобили?
п.с. може и да съм сбъркал в бързите сметки на ум - коригирайте.
При такива работи има два баланса, енергиен и мощностен. С мощностният е първото интересно нещо, което прави безпредметен втория баланс, поне засега. За да заредиш една батерия 400 киловатчаса опростено и при 100% трябва зарядно с мощност 50 киловата и 8 часа време за зареждане. Мрежата може да докара до София примерно 1200 мегавата. Накратко, едновременно може да се зареждат 24 хил автомобила, ако е изключено всичко друго в София, което консумира ток. Ако е изключено само половината, има ток за 10-12 хил автомобила. В пропорция за цяла България супер оптимистично има мощност за 50-60 хил автомобила на нощ. Ако трябва да се зарежда нещо и през деня - с една нула по-малко. На теория, може мощността да се осигури, милиардите за това няма да смятаме.  Енергийният баланс също е интересен. При 400 киловатчаса седмично, тоест 20 мегаватчаса годишно, при идеално разпределение във времето, 100% кпд и прочие, двата блока на АЕЦа в Козлодуй могат да осигурят ток за 800 хил електромобила, естествено ако половината консуматори на електричество в България престанат да го използват.

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #137 -: Ноември 23, 2021, 21:56:28 »
Айде, покажи ми от къде ще извира тоя водород, за горивните клетки?!!! Бе, как не сме се сетили по-рано!  :m1708:
ми прочети целият текст,ако имаш желание.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #138 -: Ноември 23, 2021, 21:58:46 »
Искаше ми се тези теми по които ще си говорят уж експертите да присъстват и тук, за да се пуска инфо кой какво чул, засякъл и т.н. от преговорите, ама не става. Пак започнахме помежду си пренията, които си ги знаем, гаче ли ние сме работните групи.
Работните серсеми сме май!
 :t1818:

Точно това казвам, нищо ново под слънцето, нищо ново няма, няма "пробиви" в науката и технологиите, няма чудеса, няма перпетуум мобиле, няма и да има, просто капитализмът на разхищението и вечния растеж трябва да умре, дано не ни завлече със себе си! Е, може да си вземе подлогите сороспии.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #139 -: Ноември 23, 2021, 22:03:49 »
Накрая. Козяк. Ще. Реши. Какво. Ви. Се. Полага  :bigok:

Бе аре поне веднъж не си пъхай гагата там, където нищо не разбираш. Толкова ли не можеш да живееш, без да се освежаваш с кавги и циркове, където ти падне? Дребната ти душица е петимна за лични заяждания. Пфуууу...

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #140 -: Ноември 23, 2021, 22:07:23 »
Бе аре поне веднъж не си пъхай гагата там, където нищо не разбираш. Толкова ли не можеш да живееш, без да се освежаваш с кавги и циркове, където ти падне? Дребната ти душица е петимна за лични заяждания. Пфуууу...

У. Леву.

Умирате да ревете как Кочината (по твоите думи) е на управление од Козяк и Брюксел, после ревете още по-силно, ако някой сподели същото мнение.

Прочее, ползвай функцията "игнор" както госинджър и нойка препоръчаха нееднократно. Аз никога няма да пиша така, че на теб да ти харесва  :smokin:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #141 -: Ноември 23, 2021, 22:14:07 »
У. Леву.

Умирате да ревете как Кочината (по твоите думи) е на управление од Козяк и Брюксел, после ревете още по-силно, ако някой сподели същото мнение.

Прочее, ползвай функцията "игнор" както госинджър и нойка препоръчаха нееднократно. Аз никога няма да пиша така, че на теб да ти харесва  :smokin:

О, аз със сигурност ще ползвам игнора, но в никакъв случай преди да ти тегля къч. Щото в тази тема влезе со се клоняка - пълен неграмотник с мерак да се заяжда за да си осмисли деня или квото и да е друго там. Тва не  е нормален начин на живот - да киснеш по цял ден във форумите и да се заяждаш с когото ти падне. Обектите на атаката ти  се сменят, но ти си оставаш неизменен, дори и в този форум. Потърси помощ.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #142 -: Ноември 23, 2021, 22:35:04 »
Хайде и за утре, по темата.
532.56
 :smokin:

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #143 -: Ноември 23, 2021, 22:42:48 »
както вече споменах ф първия од двата си коментара, България е износител на ток.

Тоест, произвеждаме тоа артикул ф количества, натхвърлящи нуждите ни и продаваме излишъците, за да изкъртим неква печалба од тех.
Тоест, системата е фсъстояние да понесе некви удари од сорта на свиване на произвотството поради декарбонизация на същото и промяна на парадигмата и съпровождащата я материална инфраструктура.

Декарбонизация ще има, щото трябва да има и щото нема мърдане. Единствената дискусия е, как да става това? Организирано, умно и одговорно или истерично, дебилно и безодговорно?



Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #144 -: Ноември 23, 2021, 22:46:17 »
Quote (selected)
Тоест, системата е фсъстояние да понесе некви удари од сорта на свиване на произвотството поради декарбонизация на същото и промяна на парадигмата и съпровождащата я материална инфраструктура.

Всъщност вече НЕ Е в подобно състояние за понасяне. И това ще се пише и на твоя и на моя задник съвсем скоро.
п. п. Нема да ви занимавам с подобни дреболии като енергиен баланс, резервни мощности и прочее али бали. Да не прегреят уманитарните главици

п. п. п. Токът не идва от контакта!!!
« Последна редакция: Ноември 23, 2021, 22:51:33 от Aсол »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #145 -: Ноември 23, 2021, 22:49:54 »
Тоест, произвеждаме тоа артикул ф количества, натхвърлящи нуждите ни и продаваме излишъците, за да изкъртим неква печалба од тех.
Тоест, системата е фсъстояние да понесе некви удари од сорта на свиване на произвотството поради декарбонизация на същото и промяна на парадигмата и съпровождащата я материална инфраструктура.
Не изнасяме през цялото време, но това са подробности. Някоя и друга седмица, месец или месеци от най-студените през зимата сигурно ще изкараме и без ток, поне част от нас в краен случай. Там където изнасяме обаче, изглежда нямат излишък, а недостиг, а сме в една лодка. Ако се увеличи общия недостиг в общата лодка, ще е китайски интересно. Е, може да се махнем от лодката, ама май вече и да плуваме не можем.
PS Последните зими, през големите студове, вече внасяме, а не изнасяме ток.

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #146 -: Ноември 23, 2021, 23:12:24 »
За мен решението за момента е единствено Белене.
Трябва, обаче, да се намери управник с нерви от въжета за да се пребори изключително трудно за такова решение.
Засега не виждам такова лице, но... надеждата умира последна.
Всички останали варианти (в сегашно време) са палиативни, нискоефективни, ерго, безсмислени. И единствено само с излишни разходи на и без това опосканата ни от 12-годишното дебилно управление държавица!

Само да напомня. Ел. инженер съм. Първата ми работа след МЕИ-то беше в ТЕЦ "София".
И на теория и на практика ми са ми ясни проблемите в този сектор.

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #147 -: Ноември 23, 2021, 23:30:14 »
Брадатко, напълно съм съгласна!
Аз на тези избори определях за когомда гласувам по параметри енергетика и здравеопазване (включвам и управлението на медико-политическата истерия).
По втория въпрос почти нямаше ясни позиции.
По първия - да. Ясни.

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #148 -: Ноември 24, 2021, 00:07:08 »
Пустите имунолози
Станали енергетици  :bigok:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #149 -: Ноември 24, 2021, 00:11:12 »
Пустите имунолози
Станали енергетици  :bigok:

"Това е просто ядрен взрив, нищо особено" е реплика, която се надявам никога да не чуя  :bigok:

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #150 -: Ноември 24, 2021, 00:27:08 »
Разбирам да не приемате мненията на имунолозите , набързо преквалифицирали се в енергетици.
Ама не се правете на разсеяни, когато се появи професионален енергетик и напише мнението си - убедително и ненатрапчиво.

П.С.  Ще напомня , че мненията на мнозина преквалифицирани имунолози, твърде непрофесионални, съвпадат с професионалното мнение на енергетика. В т.ч., без излишна скромност, и моето...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #151 -: Ноември 24, 2021, 07:18:57 »
Не изнасяме през цялото време,

Напротив, през цялото време изнасяме, но в определени моменти изнасяме твърде много. България има излишна енергия, защото няма индустрия да ползва тази енергия. Когато кажат "не ни трябва Белене", казват всъщност "ние няма да се развиваме". Защото с тези цени на енергоносителите дори чуждия бизнес няма да инвестира в икономиката.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #152 -: Ноември 24, 2021, 08:35:55 »
Продължавате да живеете в облаците.Белене няма да има.Тва е геополитика.

Не казвам дали е хубаво или лошо а просто студено анализирам.

Реднеците ни подхвърлят спасителен пояс - нов реактор в Козлодуй.

Тва е палажението.

Почти всички политически сили са "обработени" и са против Белене.

Кфо си чешете езиците с илюзии?


Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #153 -: Ноември 24, 2021, 09:17:31 »
Продължавате да живеете в облаците.Белене няма да има.Тва е геополитика.
Ако е геополитика - тогава следващата ни ядрена мощност ще е в Белене с два ВВЕРа.
Ако е само политика - тогава за къф чеп ни е енергетика. Ей я тук Турция, скоро ще има почти 20 хил. мегавата реактори.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #154 -: Ноември 24, 2021, 09:28:37 »
Разбирам да не приемате мненията на имунолозите , набързо преквалифицирали се в енергетици.
Ама не се правете на разсеяни, когато се появи професионален енергетик и напише мнението си - убедително и ненатрапчиво.
Пропуснал съм го този професионален енергетик, тъй че не мога да го коментирам. Ще кажа обаче, че ковид-кризата ни показа толкова много професионални (не форумни!) имунолози, епидемиолози и други доктори, чиито експертни мнения се разминават, противоречат и направо се взаимоизключват. Затова подхождам с известни резерви към всякакви професионални мнения.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #155 -: Ноември 24, 2021, 09:46:56 »
Колкото една наука е по близо до матемсатиката, толкова по дететминирани са нещата, тъй че не ги сравнввай имунология и енергетика.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #156 -: Ноември 24, 2021, 09:48:06 »
Пропуснал съм го този професионален енергетик, тъй че не мога да го коментирам. Ще кажа обаче, че ковид-кризата ни показа толкова много професионални (не форумни!) имунолози, епидемиолози и други доктори, чиито експертни мнения се разминават, противоречат и направо се взаимоизключват. Затова подхождам с известни резерви към всякакви професионални мнения.

Медицината не е точна наука.

Дори и "професионалистите" имат различна степен на знания и интереси. Някои от тях са академични личности, за други е важно да се покажат по телевизията, трети изобщо нямат желание да участват във формирането на обществено мнение.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #157 -: Ноември 24, 2021, 11:48:42 »
Трудно е да се сравняват разни отрасли, но все пак, ще кажа, че енергетиката също е много далеч от 'точна' наука. Най-малкото защото има много голяма икономическа съставка, а икономиката е известно най-неточната наука след статистиката  :)))

ПП. Пропуснах да отбележа, че енергетиката има и съществена политическа компонента, заради което е много трудно въобще да бъде окачествена като 'наука'.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #158 -: Ноември 24, 2021, 12:13:35 »
Икономическата компонента в енергениката си е точна, щото се смята с числа,но заради политическата простотия /тва не е компонента/ се разтяга и интерпретира така, както Кайли интерпретира графики.
А политическата простотия се бърка навсякъде, което не би следвало да занимава експерти, макар че заради големите капиталови разходи в крайна сметка политиците се налагат.
Да не се бърка обаче политическа компонента с проституиращо поведение. То и Орбан е политик. Макрон и Мицотакис - също, но уж мъглявата и недетерминирана наука "сигурност", уж зависеща само от политика, не им попречи да забият пирон в ковчега на уж свещената крава НАТО.
И дотолкова, доколкото сега заседават комисии, уж експертни, нямат работа да се впускат в политика.
Те трябва да кажат - имаме толкова и толкова контакти, от които тряа да текне толкова и толкова ток за еди кви си нужди. И да пресметнат ориентировъчно цената, че да се върже с тези нужди-малки и големи.И да ги разположат фъф времето. Нататък е лесно - жици, загуби, производство, закриване, откриване, ресурси, възможности...и ако искаме икономика - Белене се вижда нарисувано.
Не искаме - да си ги заврем платените реактори на познатото за целта място - упражнение, което правим от 30-на години с променлив успех.
Щот сме богати. Орбан като е беден - ДГД.
Твай!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #159 -: Ноември 24, 2021, 12:33:26 »
Те трябва да кажат - имаме толкова и толкова контакти, от които тряа да текне толкова и толкова ток за еди кви си нужди. И да пресметнат ориентировъчно цената, че да се върже с тези нужди-малки и големи.И да ги разположат фъф времето. Нататък е лесно - жици, загуби, производство, закриване, откриване, ресурси, възможности...и ако искаме икономика - Белене се вижда нарисувано.

Това е така, но има едно голямо "но". Те нищо не могат да пресметнат, защото няма планиране и стратегическа програма за икономическото развитие на страната. Това са едни доморасли, необразовани либерали, които си мислят, че "невидимата ръка" ще оправи всичко. Нищо не може да оправи невидимата ръка. Тя само ще прави "мини-маркети" и фризьорски салони - гаражна икономика. Те не са чували за Хамилтън и прохождащата индустрия, нямат представа как Европа възроди икономиката си след 2СВ. Без пряка намеса на държавата в икономиката нищо не може да се направи. И това изобщо не противоречи на либералните икономически принципи.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #160 -: Ноември 24, 2021, 12:48:41 »
Друже,, тва- ясно и друг път съм цитирал тук един западен "пазарник", че предимството да не планираш е само едно - фалита идва внезапно и спиш спокойно преди да те сполети.
Не ми се търси, нито ми се занимава кой беше!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #161 -: Ноември 24, 2021, 12:55:28 »
Quote (selected)
Социалдемократи, зелени и либерали са се договорили за отказ от въглищата още през 2030 вместо през 2038 година. Освен това най-късно през 2040 година Германия трябва да се откаже използването на природен газ като източник за производство на електроенерегия. Следващата година ще бъде изключена и последната ядрена централа.
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/germaniya-se-otkazva-vuglishta-priroden-gaz-i-yadrena-energiya
Ей го на - локомотивът на Европа!
Обикновено, в последния момънт, на локомотива се качва некой австриец.
Нататък - да е жиф и здраф Путин, ако се още го има.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #162 -: Ноември 24, 2021, 13:04:23 »
Но пък тва обяснява донекъде "германската" неволя!
Quote (selected)
Еритрейски, камерунски, иракски, турски корени - новият Бундестаг е по-разнообразен от всякога
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/09/29/4258896_eritreiski_kamerunski_irakski_turski_koreni_-_noviiat/
Не мога да не споделя поне едо знаково изречение!
Quote (selected)
Хакан Демир широко се усмихваше, докато стоеше пред величествената сграда на германския парламент вчера, първия му официален работен ден като депутат.
Абе тъпанар Боко!
Природата ти предостави уникалната възможност не Мути, ти да я поучаваш в нещо.
Всъщност, не ти е предоставила, ми май се изгаври с теб. Мъ що и с нас?
Може би за да ни научи.
Балигу!
Гуру може да бъде и камъкът, в който се спъваш като излизаш сутрин от колибата си.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #163 -: Ноември 24, 2021, 14:47:50 »
Ми не трябва да се изгражда нова ВЕЦ. У нас това е страшна глупост. Де ги реките, де им течението..
...уважаема, в бързането да ми отговорите не сте схванала какво питам - не да се строят нови ВЕЦ (за товапрочти няма предпоставки - пълноводни реки, удобни места...), питам защо съществуващите не се модернизират - нови турбини, евентуално увеличаване броя им и прочие ... сиреч язовирите и каскадите си остават, променя се вътрешността им...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #164 -: Ноември 24, 2021, 14:49:15 »
Професоре, аз освен за ПАВЕЦ Чаира, не се сещам за друго подобно
...за тази централа иде реч - при откриването великият княз Никита Щервашидзе ме разведе и вкара в тунела (комин), величествена работа, още тогава японците бяха проявили интерес за удвояване ...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #165 -: Ноември 24, 2021, 14:51:43 »
250 ВЕЦ-а принудително спират работа

https://hidro-energia.org/250-%D0%B2%D0%B5%D1%86-%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB/

Значи, до сега си точим ние тоци от ВЕЦовете, а сега  - Бац! - дай документ, че имаш право да използваш водата на реката.
И финито.
Капандура.
.....
А под носа ни затварт водноелектричските.
И накрая ще плетем чорапи на ламбени шишета
...моме, големите, ефективни и доходоносни ВЕЦ са държавни, там въпросът с водоползването не стои ... иде реч за хилядите микро и мини-ВЕЦ, построени по идея и с финансиране, осигурено от юпитата на дедо Симо, частни, със съмнителни проекти и документация, средство за избелване на парите на олигарсите...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #166 -: Ноември 24, 2021, 16:44:20 »
https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/germaniya-se-otkazva-vuglishta-priroden-gaz-i-yadrena-energiya
Ей го на - локомотивът на Европа!
Нямам притеснения за немците - добре е известно, че Германия е много слънчева и силно ветровита. Имат силно развита инндустрия - нищо не им пречи да си произведат динама за велосипеди ....

Миналата година ходихме със зетя в една Амиш община - да се заредим с качествени провизии. Понеже съм селско чадо - разликата между това, което те предлагат и това, което е по магазините е от земята до небето. И като качество и като цени. Знае се, че те (Амишите) не ползват "благините" на цивилизацията - коли не карат, нямат домакински електроуреди и тн. Обаче видях доста вятърни генератори. Направи ми впечатление, че кабелите не отиваха към къщите а към ....оборите и хамбарите. Не се сдържах и попитах защо (те не обичат да ги разпитват за техните порядки)? Човекът отговори, че ползва елекричество за ярмомелката и за водната помпа, с която качва вода за добитъка.  Всичко е 100% "еко" и консумацията не надхвърля призводството ....идеален баланс.   

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #167 -: Ноември 24, 2021, 16:52:55 »
Накара ме да прочета повече за амишите и първите 95% плувах в патриархална нега.
Накрая на матрялчето, дойде това-
Quote (selected)
Но животът в нея се променя с всяка изминала година - борбата за икономическо оцеляване налага общуване с външния свят, а това постепенно смекчава строгостта на следваните от амишите правила.
https://www.dw.com/bg/%D0%B2-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%82%D0%B5/a-5070289
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #168 -: Ноември 24, 2021, 16:54:16 »
Quote (selected)
Най-късно през 2040 година Германия трябва да се откаже от изгаряне на природния газ като източник за производство на електроенерегия. Следващата година ще бъде изключена и последната ядрена централа. Като енергоизточник на бъдещето очакваната тройна коалиция в Берлин определя т.нар. син водород, който се произвежда от изкопаеми горива като природен газ, но отделяният въглероден двуокис се улавя и съхранява под земята.

После ми разправяйте, че не опитват да съкращават световното население, било "теория на конспирацията", със сигурност не е теория, а си е жива конспирация, на хипер богатите, срещу всички останали!

Сороститутките си фантазират, че те ще останат, щото са много готини.  :lol: :lol:
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #169 -: Ноември 24, 2021, 16:55:57 »
Амишите

Как е при амишите короната, те най-вероятно не се ваксинират?
Вие си ги избрахте!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #170 -: Ноември 24, 2021, 16:57:13 »
Нямам притеснения за немците - добре е известно, че Германия е много слънчева и силно ветровита. Имат силно развита инндустрия - нищо не им пречи да си произведат динама за велосипеди ....

Миналата година ходихме със зетя в една Амиш община - да се заредим с качествени провизии. Понеже съм селско чадо - разликата между това, което те предлагат и това, което е по магазините е от земята до небето. И като качество и като цени. Знае се, че те (Амишите) не ползват "благините" на цивилизацията - коли не карат, нямат домакински електроуреди и тн. Обаче видях доста вятърни генератори. Направи ми впечатление, че кабелите не отиваха към къщите а към ....оборите и хамбарите. Не се сдържах и попитах защо (те не обичат да ги разпитват за техните порядки)? Човекът отговори, че ползва елекричество за ярмомелката и за водната помпа, с която качва вода за добитъка.  Всичко е 100% "еко" и консумацията не надхвърля призводството ....идеален баланс.   
Разкажи как е при вас обстановката. С огромен интерес чета теб и Бъч. И нямам навика да гледам телевизор

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11139
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #171 -: Ноември 24, 2021, 16:59:06 »
Споменавал съм, че всяка възможна минута гледам да избягам от града и да се завръ в една барака на 20 мин с кола, където блаженствам.
Ама нито ми се налага да произвеждам, нито ме притискат неккви проблеми. Копам си за удоволствие, подрязвам си розите и други растенийца, само че моето малко райче е като бонус за цял живот яко бачкане, нищо повече. Дали може да се прекара един живот така - не знам.
Дали общност може - май не.
Дали обществото може - определено не.
Кво да прайм?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #172 -: Ноември 24, 2021, 23:08:24 »
Хайде и утре по-добре от днес
544.52

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #173 -: Ноември 25, 2021, 00:06:28 »
Quote (selected)
питам защо съществуващите не се модернизират - нови турбини, евентуално увеличаване броя им и прочие ... сиреч язовирите и каскадите си остават, променя се вътрешността им...

Фелдкурате,
Много е апетитно предложението ти, но, за съжаление, всичко в техниката се основава (и е следствие) на едни уравнения, които няма как да бъдат пренебрегнати. Няма да ги пиша тук, но само ще спомена, че енергия не се създава, а само преминава от един вид в друг.
В частност за ВЕЦ-овете (за които стана въпрос) получената ел. енергия е в права пропорционалност, минус загуби по веригата (триене, примерно), на онова, което я създава. В случая това са основно два компонента - пада на водния поток и дебита му.
Т.е. ... от една кофа вода, можеш да получил максимум една кофа вода. И толкова...За съжаление!
Падовете и дебитите на язовирите ни са изчислени за това, което дават в момента. За да получим повече, означава единствено повече дебити, защото падовете са съобразно височината на язовирната стена, която е факт и не може да бъде променена. Може да се отвори нов поток, респективно с нови турбогенератори, но това е много голяма инвестиция, а и технически не навсякъде е възможно. Примерно там, където тръбите са вече положени под земята, примерно "Баташки водносилов път" и няма как и откъде да се сдвоят, каскада „Белмекен-Сестримо, където се събират води от много места и повече няма откъде.
Та... затова.
Единственият най-ефективен начин си остава атомната енергия.
Хубаво, лошо... до там сме се развили засега.
Тесла, за съжаление, не е успял да ни каже как е успял да пренася енергия.
Но това е вече една друга тема!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #174 -: Ноември 25, 2021, 00:08:39 »
Как е при амишите короната, те най-вероятно не се ваксинират?
Честно казано не знам. Тази година не успяхме да се организираме. Миналата година нямаше никакви "външни" признаци - маски не носеха, не спазваха "социална дистанция". Което не означава, че там изобщо няма вирус. Вече споделих - те не обичат да разказват за себе си на "чужденци". За ваксинирането съм сигурен, че не се ваксинират. Имат там техни си "шамани" и не ходят на други доктори.....Аз дори се чудя имат ли лични документи - по тяхните вярваания е грешно да се снимаш. А и пощи не видях.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #175 -: Ноември 25, 2021, 00:22:14 »
Разкажи как е при вас обстановката. С огромен интерес чета теб и Бъч. И нямам навика да гледам телевизор
С удоволствие ще споделя каквото знам (видял и чул), но ще поискам жокер: за вируса или за енергията? Да не рекат после, че пиша оф топик  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #176 -: Ноември 25, 2021, 00:25:49 »

Тесла, за съжаление, не е успял да ни каже как е успял да пренася енергия.

Ами то е ясно - със кофа. Нали в казраамата ни пращаха с кофата за ....компресия  :lol:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #177 -: Ноември 25, 2021, 04:29:08 »
Честно казано не знам. Тази година не успяхме да се организираме. Миналата година нямаше никакви "външни" признаци - маски не носеха, не спазваха "социална дистанция". Което не означава, че там изобщо няма вирус. Вече споделих - те не обичат да разказват за себе си на "чужденци". За ваксинирането съм сигурен, че не се ваксинират. Имат там техни си "шамани" и не ходят на други доктори.....Аз дори се чудя имат ли лични документи - по тяхните вярваания е грешно да се снимаш. А и пощи не видях.
За лични документи - подозирам, че имат, защото минават някак границата!  :0005:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #178 -: Ноември 25, 2021, 15:51:40 »
Някой гледал ли е преговорите по "Здравеопазване" и "Образование", щото ги пропуснах...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8774
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Преговори по тема Енергетика
« Отговор #179 -: Ноември 25, 2021, 22:26:32 »
На Сърбия, Русия продава газа на цена 270$ за 1000 кубика, поне за през следващите 6 месеца. Е, кой ще индустриалец ще инвестира у нас, а не в Сърбия?!

А, да, не е предвидено да имаме индустрия!
« Последна редакция: Ноември 25, 2021, 22:59:35 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!