Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 11:31:10

Автор Тема: Готви се голямо окрупняване на университети у нас  (Прочетена 11783 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #60 -: Февруари 04, 2022, 18:28:00 »
Не виждам какво се чудиш!? Ако си  роден в диапазона 60-74 и си учил висше у нас, няма как да не знаеш за индигото. Дабедабе е на повечко години, ама този метод се утвърди с годините. Специално в нашия институт по много от предметите се учеше от лекциите, щото един не признава този учебник, друг - друг и т. н. ...повечето харесваха само собствените си лекции. Тва е положението :nuts:

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #61 -: Февруари 04, 2022, 18:29:47 »
А ксерокс кога видяхте?

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #62 -: Февруари 04, 2022, 18:30:56 »
Абе м' че (без малко да кажа сополанко) где тука вреш ся. М' че ти не си имал преподаватели като хората. И при нас имаше някой друг калпав, но хората бяха по-отговорни. Имахме и образци.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #63 -: Февруари 04, 2022, 18:31:17 »
Доколкото знам ксерокс е марка, нещо като делкото. Иначе е копирна машина. Скъпо излизаше, Бъди

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #64 -: Февруари 04, 2022, 18:31:23 »
Бамааму... А хелиограф кво е?
На него навремето бяха големите чертежи, който аутокада и плотерите наследиха.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #65 -: Февруари 04, 2022, 18:32:52 »
Големите чертежи се правеха на големи чертожни дъски, а иначе се копираше и на прозореца :nuts:

До 92-ра плотери ползвахме само на упражненията по СКС и не се получаваха добре нещата :nuts:

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #66 -: Февруари 04, 2022, 18:34:09 »
Доколкото знам ксерокс е марка, нещо като делкото. Иначе е копирна машина. Скъпо излизаше, Бъди
А нямаше ли приятел/роднина в някое ВТО или по-голямо ведомство/предприятие?
Купирал съм цели книги на немската OLIMPIA копир машина (даже А3 размер).

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #67 -: Февруари 04, 2022, 18:36:31 »
А нямаше ли приятел/роднина в някое ВТО или по-голямо ведомство/предприятие?
Купирал съм цели книги на немската OLIMPIA копир машина (даже А3 размер).

Не ставаше така тази работа. През последната година в гимназията, когато бяхме УПК и съответно нямаше учебници, освен няколко образци, с "връзки" ползвах ресурсите на местния изчислителен център. Всъщност това са единствените учебници, които си платих дебело в средното образование. Иначе, в 10-ти клас си ги купувахме, без литературата, щото тя беше една огромна тухла за 9-ти и 10-ти и се ползваше 2 години

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #68 -: Февруари 04, 2022, 18:42:38 »
Какво знаете вие за плотерите пък?  За един бърз лек френски барабанен се сещам, ама му забравих името. А за Calcomp, Texas Instruments и Tektrоnix кой не знае. Забравих японските. НР малко късно излезе на тоя пазар. Те си бяха доста мижава фирма преди това. Не допусках че ще надживеят DEC.
« Последна редакция: Февруари 04, 2022, 18:51:47 от dabedabe »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #69 -: Февруари 04, 2022, 18:46:01 »
Бамааму... А хелиограф кво е?

Бамааму.
Младеж си ти.
Завиждам ти.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #70 -: Февруари 04, 2022, 18:49:19 »
Чертожни дъски Роботрон сделани в ГДР. Още сигурно се подмятат из тъмните и прашни кьошета на 4-ти блок в ТУ. Като ходех на упражнения там под стълбите съм ги виждал струпани - приличаха на учебни дъски. Но никога не съм ги ползвал нито знам как се работи с тях не че е кой знае кво. А и в един завод съм ги виждал в конструкторите.
Впрочем никога не би ми минало през акъла да копирам куп ръкописни лекции на индиго. Даже да ги препиша не бих си правил труда - то тогава вече са научени това дето си преписал. Но явно предишните поколения студенти са имали техни си тарикатщини. А и чертеж на стъкло не съм прерисувал. А хелиограф съм виждал в Минпроект - в Дървеница на края.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #71 -: Февруари 04, 2022, 18:57:24 »
Чертожни дъски Роботрон сделани в ГДР. Още сигурно се подмятат из тъмните и прашни кьошета на 4-ти блок в ТУ. Като ходех на упражнения там под стълбите съм ги виждал струпани - приличаха на учебни дъски. Но никога не съм ги ползвал нито знам как се работи с тях не че е кой знае кво. А и в един завод съм ги виждал в конструкторите.
Впрочем никога не би ми минало през акъла да копирам куп ръкописни лекции на индиго. Даже да ги препиша не бих си правил труда - то тогава вече са научени това дето си преписал. Но явно предишните поколения студенти са имали техни си тарикатщини. А и чертеж на стъкло не съм прерисувал. А хелиограф съм виждал в Минпроект - в Дървеница на края.

А, ако излязат от строя всички компове/хипотетично/, кво ще правиш? Щото с програмки и баба знае...или пък, ако закъсаш някъде на непознат терен и телефонът ти даде фира?

п. п. Дъщеря ми е техническа специалност в средното образование. Вече две години основно чертае с ръчица и с моливче и с рапидографче...и нов тип модерна чертожна дъска притежава/задължителна им е/...програмките са предвидени за следващите две години :nuts:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #72 -: Февруари 04, 2022, 18:58:04 »
Quote (selected)
Даже да ги препиша не бих си правил труда - то тогава вече са научени това дето си преписал.
Аз ползвах този метод - препиша ги и ги науча, щото четенето ми е в повечето случаи по диагонал и там схващаш смисъла, но детайлите понякога се губят.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #73 -: Февруари 04, 2022, 19:01:55 »
Човек трвбва да е готов за всичко. Ще леем и джилязо ако се наложи. И ковем и закаляваме.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #74 -: Февруари 04, 2022, 19:04:46 »
как ще лееш желязо, бре????

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #75 -: Февруари 04, 2022, 19:09:58 »
Quote (selected)
А, ако излязат от строя всички компове/хипотетично/, кво ще правиш? Щото с програмки и баба знае...или пък, ако закъсаш някъде на непознат терен и телефонът ти даде фира?
Те ако няма компова няма да има и електричество -> квото и да начертаеш няма на кво да го произведеш.
Иначе и аз мога на ръка да чертая и съм чертал и то доста. Но с рапидографи и туш - никога. Даже на оная полупрозрачна оризова хартия дето не помня и как се казва. А това че още ги тормозят в средното на ръка и на дъски да чертаят ме учудва.
Никой няма да им го иска след това по фирмите. И дескриптивната геометрия - как да срежеш кранче под ъгъл 45 градуса и кво ще се получи в 3 те проекционни - дивотия. За това си има 3Д кадове.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #76 -: Февруари 04, 2022, 19:13:00 »
Паус се казва въпросната хартия. И знанията и уменията ти трябва да солидни! Да можеш да се справиш с подръчни материали и да разчиташ на себе си! И недей си мисли, че някои неща са останали в миналото. Т. нар. "зелена сделка" бърже ще ни върне бая назад. Кат те лишат от кадовете, ще се сетиш и за дескриптивната геометрия. Ако имаш претенциите да си инженер, не можеш да позволиш на някакво устройство да мисли вместо теб. Трябва да се оправяш и сам ...на обслужващия персонал подобни знания не трябват :smokin:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #77 -: Февруари 04, 2022, 19:14:22 »
Quote (selected)
И дескриптивната геометрия - как да срежеш кранче под ъгъл 45 градуса и кво ще се получи в 3 те проекционни - дивотия. За това си има 3Д кадове.
Погледнато така  - то си има китайци да направят кранчето. :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #78 -: Февруари 04, 2022, 19:25:27 »
Иначе и аз мога на ръка да чертая и съм чертал и то доста. Но с рапидографи и туш - никога. Даже на оная полупрозрачна оризова хартия дето не помня и как се казва. А това че още ги тормозят в средното на ръка и на дъски да чертаят ме учудва.
Никой няма да им го иска след това по фирмите. И дескриптивната геометрия - как да срежеш кранче под ъгъл 45 градуса и кво ще се получи в 3 те проекционни - дивотия. За това си има 3Д кадове.
Навремето в първи курс МЕИ съм сдал изпит дескриптивна геометрия и много съм доволен, защото ти развива въображението и дори да чертаеш на ръка излиза прилично и в правилна перспектива.
Хартията се наричаше паус. Аутокада го научих на стари години (90-те) и би трябвало децата да учат дескриптивна, ей така  за обща култура, но да наблегнат на Аутокад, Немечек, Лектра, Гербер - зависимост от специалността. С Аутокада да се проектират ел системи, пожар сот видео и тн е песен - всичко си смята и лесно се променя, а за машини и строителството просто е супер. Кеф ти платки да проектираш, а бе да се кефиш и работиш.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #79 -: Февруари 04, 2022, 19:29:30 »
на обслужващия персонал подобни знания не трябват
Велико !!!
Човек трябва са се стреми да е ръководен персонал, за да не го мачкат.
Якичката да му е бяла, а не синя! Hope you get what I mean.
« Последна редакция: Февруари 04, 2022, 19:38:12 от Alois Alzheimer »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #80 -: Февруари 04, 2022, 19:31:21 »
Стъпкахте Гаспар Монжа. Един истински инженер без дескриптивна геометрия, все едно е без глава. Бая роботи май се въртят туканка. Мирише на бунт.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #81 -: Февруари 04, 2022, 19:50:06 »
Не съм инженер, но се питам.
Създателят на АутоКад дали е знаел дескриптивната геометрия?
Ако я е знаел и я е ползвал при създаването се получава че потребителите на АутоКад са вече поне едно ниво под него.
С което ги поздравявам.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #82 -: Февруари 04, 2022, 19:56:02 »
Един инженер е добре да има такива от които да се учи стари кучета. Иначе постоянно ще открива топлата вода и ще настъпва всяка възможна мотика.
Аутокада в 2Д версиите му не е било нужно да знаят разработчиците дескриптивна. В 3Д-то - също. Особено при solid body графиката там моделираш самото тяло а не как изглежда отсам или оттатък. Имаше едно нещо преди - Механикал Десктоп в което май имаше едни тулове дето правеха псевдо-3Д изображения но го изоставиха и за добро - беше прекалено сложен.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #83 -: Февруари 04, 2022, 20:00:33 »
Аз не разбрах7
Дескриптивната геометрия е тупик и никой не се е занимавал с нея?

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #84 -: Февруари 04, 2022, 20:04:36 »
Не е тупик просто не е нужно на разработчика това. Има си графични ядра които изобразяват тия неща дето уж с дескриптивна трябва да се виждат.
Пак не го обясних как трябва - в дескриптивната геометрия рисуваш изгледите. В 3Д софтуера моделираш самия модел.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #85 -: Февруари 04, 2022, 20:08:48 »
 
Quote (selected)
потребителите на АутоКад са вече поне едно ниво под него.

Закова го! И ако изведнъж го отнема аудокада /нещо, което е напълно възможно като опция в недалечно бъдеще/, ревностните му мързеливи потребители ще се хванат за палците  :nuts:

Quote (selected)
В 3Д софтуера моделираш самия модел.

Тва е за потребителите. Отзад, демек зад софтуера стоят хора  и с друг тип знания. Няма как да напишеш някаква програма, ако не  знаеш принципните положения и пътя за решаване на определен тип задача. Не е ставало, не става така и няма да стане

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #86 -: Февруари 04, 2022, 20:16:18 »
Не знам кой кого е заковал. Но аз опит с КАД софтуер нямам. Но примерно в игрите като кажат "подобрена механика" това не означава че разработчиците знаят законите Нютон и гравитацията или пречупване на светлината. Или поне тези дето аз познавам не бих казал че са кой знае кви механици.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #87 -: Февруари 04, 2022, 20:21:13 »
Не знам кой кого е заковал. Но аз опит с КАД софтуер нямам. Но примерно в игрите като кажат "подобрена механика" това не означава че разработчиците знаят законите Нютон и гравитацията или пречупване на светлината. Или поне тези дето аз познавам не бих казал че са кой знае кви механици.

Т.е. те са си пълни идиоти.
Не се учудвам.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #88 -: Февруари 04, 2022, 20:23:08 »
Аз не мисля, че компютърът ще догони скоро човека. Може да бяга, да подскача, да се търкаля, да стреля ако щете, да издава звуци, да предава информация от всякакъв вид. Не мисля че военните роботи си струват парите. Но човешкото любопитство е безкрайно.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #89 -: Февруари 04, 2022, 20:27:54 »
Не знам кой кого е заковал. Но аз опит с КАД софтуер нямам. Но примерно в игрите като кажат "подобрена механика" това не означава че разработчиците знаят законите Нютон и гравитацията или пречупване на светлината. Или поне тези дето аз познавам не бих казал че са кой знае кви механици.
 

И аз като Бъди, доста време след завършването си се запознах с този тип софтуер.
Та да кажа каква е разликата с истинското правене на реален проект.
В действителността без комп. Да вземем например едно кранче/нарича се шибър от по-несъвременните участници в проектирането/.
Преди да почна да го чертая, ми дават няколко изходни данни и някой и друг параметър. В реална среда аз се ровя по справочници /да определя моя случай/ и смятам по формули, които се учат по разни инженерни предмети. Накрая получавам размерите на шибъра и даже стъпката на резбата. Почвам да чертая.
Какво става сега - вкарваш всичко в машинката, тя смята, щото некой инженер й е проправил пътя на алгоритмите, чертае ти графиките, изплюва ти размерите. И понеже и това те мързи да направиш, накрая го начертава вместо теб. Горното разказано много елементарно, но идеята на програмирането на тези продукти би трябвало да се схване. Ерго, ползвателите им са всичко друго , но не и инженери. Защото, колега, вие съвсем правилно прозряхте, че има конструкторски специалности. Конструктор е човек, който си представя какво иска и как да го постигне. Да не усложняваме темата и с последващите изпитания. Да, той може и да ползва готов софтуер за улеснение. Но, на тези, които го ползват, обикновено им разказват, какво трябва да получат

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #90 -: Февруари 04, 2022, 20:32:46 »
С две думи CAD/CAM системите не са за аджамии.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #91 -: Февруари 04, 2022, 20:38:50 »
Пък в Солид Уоркс или Инвентор(който е на Аутодеск) можеш с един тул да си генерираш зъбни предавки, верижни, лагери да си подбереш и то по маса параметри(динамични статични и тем подобни) и още маса неща. Само с цъкане. Кранчета не ги намирам за кой знае какво да му се мисли. Впрочем има и такива модули дето да ти сметнат якостно валове и да ти генерират тия графики дето по Съпромат гърчеха студентите да ги правят. Или ако предпочиташ - FEA модул и ти праска едни страхотни цветни картинки на механичните напрежения в бодито дето си нащракал. Гуд енд файнд. И не че разработчиците дето са го правили това са идиоти но просто си има разпределение - приложните математици ще ти ги напишат кое как да е на формулки а кодерите ще ги накодят. И накрая инженерите ще ги ползват а при мен понякога и да ми ги тестват нещата се случва
« Последна редакция: Февруари 04, 2022, 20:51:44 от ogopogo »

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #92 -: Февруари 04, 2022, 20:41:17 »
Пък в Солид Уоркс или Инвентор(който е на Аутокад) можеш с един тул да си генерираш зъбни предавки, верижни, лагери да си подбереш и то по маса параметри(динамични статични и тем подобни) и още маса неща. Само с цъкане. Кранчета не ги намирам за кой знае какво да му се мисли. Впрочем има и такива модули дето да ти сметнат якостно валове и да ти генерират тия графики дето по Съпромат гърчеха студентите да ги правят. Или ако предпочиташ - FEA модул и ти праска едни страхотни цветни картинки на механичните напрежения в бодито дето си нащракал. Гуд енд файнд. И не че разработчиците дето са го правили това са идиоти но просто си има разпределение - приложните математици ще ти ги напишат кое как да е на формулки а кодерите ще ги накодят. И накрая инженерите ще ги ползват а при мен понякога и да ми ги тестват нещата се случва

Така, де. Ама нали цялата справочна информация и алгоритмите на якостните, кинематичните и динамичните изчисления някой ги е привел към алгоритъм. Последното без задълбочени познания по материята и  с цъкане не става. Става с яки знания. По предните редове приложните математици няма да се справят, можеш да ми верваш :nuts:

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #93 -: Февруари 04, 2022, 20:46:00 »
Да някой ги е превел но вече няма такива хора-оркестри да знаят всичко. Просто си има библиотеки и готови неща дето хващаш и ползваш. Ето ви един страхотен фрее софт дето симулира електронни вериги:
https://www.falstad.com/circuit/
Авторът му не е ел.инженер а просто разработчик хванал и накодил това нещо в Джава. Едва ли знае законите на Максуел Ом и Кирхов. Па може и да ги знае знае ли човек.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #94 -: Февруари 04, 2022, 20:48:06 »
Абе само с цъкане не става.
Трябва и нещо друго.
Но то май вече го няма при вас.
Живи и здрави.


Само като пример какво са построили без АутоКад,
ПАВЕЦ Чаира.
Опитайте ако можете нещо подобно.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #95 -: Февруари 04, 2022, 22:28:38 »
Пред мен в момента са 450 страници много пожълтели листа. Събрани от инж. д-р Н. Узунов. Датата на предговора е 2 ноември 1947 г.  Става дума за лекции по Дескриптивна геометрия, събрани от професора с участието на негови студенти. По този апокрифен материал са изкласили във ВИАС тези, които са построили всичко, което все още не е опропаляскано в Кочината. Таз книжка вече не можеш да я намериш почти никъде

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #96 -: Февруари 04, 2022, 22:34:19 »
Quote (selected)
По този апокрифен материал са изкласили във ВИАС тези, които са построили всичко, което все още не е опропаляскано в Кочината.
Сигурно е добър антикварен материал.
Иначе студентите във ВИАС бяха малко окастрени откъм Дескриптивната геометрия. Лични впечатления.
Въобще, ти като мастер по механичните науки разбираш - там динамиката им е терра инкогнита.
Статика и съпромат са Боговете и това слизаше чак до дескриптивната.
 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #97 -: Февруари 04, 2022, 22:39:09 »
Сигурно е добър антикварен материал.
Иначе студентите във ВИАС бяха малко окастрени откъм Дескриптивната геометрия. Лични впечатления.
Въобще, ти като мастер по механичните науки разбираш - там динамиката им е терра инкогнита.
Статика и съпромат са Боговете и това слизаше чак до дескриптивната.

Тва е учебник на баща ми по Дескриптивна геометрия/най-старият у нас/, преподавал му е Узунов и тате е завършил ИСИ/ХЕС, фак. № 56/. И изобщо не са били окастрени от тази посока тогава

Всъщност, всичко пръкнало се постфактум по темата е на база на  основата на Узунов и дълги години дружно са си го признавали

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #98 -: Февруари 04, 2022, 22:39:42 »
Quote (selected)
Само като пример какво са построили без АутоКад,
ПАВЕЦ Чаира.
Ц, проста работа.
Чинията на Бузлуджа се чудя как са я проектирали!
Черупки и т.н. бля!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #99 -: Февруари 04, 2022, 22:41:05 »
Ц, проста работа.
Чинията на Бузлуджа се чудя как са я проектирали!
Черупки и т.н. бля!

Чинията е по-проста работа от Чаира

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #100 -: Февруари 04, 2022, 22:46:09 »
Quote (selected)
е завършил ИСИ.
Да де, ИСИ бе тогава.
За дескриптивната в ИСИ - свеждаше се до изграждане на схеми откъде ще се изкопа и къде ще се насипе.
Това бе някъде около връо.
Моля, би ли се опитала да намериш човек из тези специалности, който да ти потвърди, че е чертал кривата на пресичане, при проникване на конус в цилиндър, да речем.
Или на какъвто и да е геометричен обект в друг.
За време, щот задачите на изпит бяха по три.
С линийка и пергел.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #101 -: Февруари 04, 2022, 22:47:18 »
Quote (selected)
Чинията е по-проста работа от Чаира
:smokin:
Да махнем техниката и да остане само строителство.
Пак ли си на същото мнение като проектиране?
п.с. да изпреваря отговора - серия от бункери, свързани с тръби.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #102 -: Февруари 04, 2022, 22:49:43 »
Да де, ИСИ бе тогава.
За дескриптивната в ИСИ - свеждаше се до изграждане на схеми откъде ще се изкопа и къде ще се насипе.
Това бе някъде около връо.
Моля, би ли се опитала да намериш човек из тези специалности, който да ти потвърди, че е чертал кривата на пресичане, при проникване на конус в цилиндър, да речем.
Или на какъвто и да е геометричен обект в друг.
За време, щот задачите на изпит бяха по три.
С линийка и пергел.

Демек, започнал да учи 1960 година вишо. Еми...тате. На изпит по дескриптивна, обаче, щото и по негово време приемният изпит е бил по математика...от средното образование. Баща ми е завършил ХЕС. Превод - хидроенергийно строителство

п. п. Аз съм машинен инженер, не ме търси по други специфични дейности

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #103 -: Февруари 04, 2022, 22:50:54 »
Quote (selected)
Демек, започнал да учи 1960 година вишо.
Грешка, доста по късно!
Нищо де!
 :smokin:
А, разбрах!
Quote (selected)
За време, щот задачите на изпит бяха по три.
Тва те е заблудило.
Не, на изпита по дескриптивна, във ВМЕИ "Вл.И Ленин"
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #104 -: Февруари 04, 2022, 22:53:41 »
Quote (selected)
Въобще, ти като мастер по механичните науки разбираш - там динамиката им е терра инкогнита.
Статика и съпромат са Боговете и това слизаше чак до дескриптивната.
ВИАС-аджийте не само от динамика,кинематика ами и от статика много не отбират хем трябва да са про в нея. Впрочем сеизмичнит натоварвания са динамика но колко и как ги учат. Иначе архитектите трябва да наблягат на тая дескриптивна геометрия - нали те рисуват къщички и блокчета. Впрочем тая прословута чиния бих и аз я сметнал с FEA и даже няма да падне - в това съм сигурен щото съм смятал доста по-сложни начупени фигурки. Докато ако дам един прост вал да ми сметне един строител и да му подбере лагери и уплътнения - форгет. Даже няма и да се сети да го приведе като проста греда с опори.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #105 -: Февруари 04, 2022, 22:54:50 »
Грешка, доста по късно!
Нищо де!
 :smokin:
А, разбрах!Тва те е заблудило.
Не, на изпита по дескриптивна, във ВМЕИ "Вл.И Ленин"
 :bigok:

1961 година. Пропуснах една година от  казармата

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #106 -: Февруари 04, 2022, 22:54:54 »
Quote (selected)
хидроенергийно строителство
ХМС, да те поправя.
Няма ти го разшифровам.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #107 -: Февруари 04, 2022, 22:56:39 »
ХМС, да те поправя.
Няма ти го разшифровам.

Когато баща ми е учил, специалността е била ХЕС - това го пише и в дипломата му. По мое време тази специалност се наричаше ХТС - Хидротехническо строителство. Междинните наименования не ги знам

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #108 -: Февруари 04, 2022, 23:00:52 »
Quote (selected)
Моля, би ли се опитала да намериш човек из тези специалности, който да ти потвърди, че е чертал кривата на пресичане, при проникване на конус в цилиндър, да речем.
Или на какъвто и да е геометричен обект в друг.
Такава задача и аз съм имал на изпита. И да - с молив и линийка се чертаеше. Срам не срам - прерисувах я. Метода как се прави го знаех но защо да се мъча като ни пусна аванта асистентката. Просто си излезе и ни остави 2 часа да правим квото знаем.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #109 -: Февруари 04, 2022, 23:09:21 »
Quote (selected)
ВИАС-аджийте не само от динамика,кинематика ами и от статика много не отбират

Тва са големи глупости...за статиката ми е думата. Колега, благодарение на баща ми си взех механика номер 1, щото там задачата за статика беше - ще падне или не. Демек или 2 или 6. Съпроматът същото е достатъчно общ, ако не смятаме задълбочаването в тензорите най-вече по динамични причини. Последното е нормално, щото става дума за напреженията в материала. При машините, естествено, влиза в действие динамиката, последното доста грубо казано, но вярно. Динамиката обикновено отчита резултатите от  силите на въздействие при движение  - всичките. Сграда, язовир, квато и да е хидроинсталация, обикновено не се движи нон стоп, или почти никак

п. п. Много моля Джузепе да не ме изпитва на жици, тва много го мразех...неистово
« Последна редакция: Февруари 04, 2022, 23:15:24 от Aсол »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #110 -: Февруари 04, 2022, 23:21:29 »
По стечение на обстоятелства бях проджек мениджър на обект Търговския център на Пешеходния мост на река Марица в Пловдив. Там проектантски екип се ръководеше от проф. Марчо Минков (RIP) най-добрия мостовак и пърноначален проектант на моста. Имах щастието да срещна инж. Димитър Куманов, който беше правеше конструктивната част - супер профи! Напоследък го виждам да се изявава от зелени балкани или нещо подобно. За тия нямам добро мнение, но за него съм сигурен, че това не му е далавера и истински желае природата да се пази. Видал съм го със собствени пари да купува рибета за развъд и да ги пуска в рекатата! Колко такива хора познавате?

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #111 -: Февруари 04, 2022, 23:24:09 »
Сори, МАРЧО МИНЕВ!

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #112 -: Февруари 04, 2022, 23:26:16 »
Е малко хиперболизирах че не отбират но това е понеже те трябва да я знаят перфектно а не надве-натри. И понеже съм имал работа и със строителни инженери - доста от тях бяха много зле в елементарни задачки по статика. Затуй го казах.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #113 -: Февруари 04, 2022, 23:29:26 »
Като каза мостове се сетих че е имало случаи на толкова зле проектирани мостове които да паднат от резонанс. Е затова им трябва динамика на строителите. Друг случай е неотчетени температурни разширения на жп-линия или някакви метални конструкции - в резултат деформация и разрушаване. Пак от проспали бая лекции инженери.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #114 -: Февруари 04, 2022, 23:29:56 »
Е малко хиперболизирах че не отбират но това е понеже те трябва да я знаят перфектно а не надве-натри. И понеже съм имал работа и със строителни инженери - доста от тях бяха много зле в елементарни задачки по статика. Затуй го казах.

Това не ме учудва. Навремето имаше един лаф - като се знам какъв съм инженер, ме е страх да ида на доктор. Лошото е, че тогава не беше толкова актуално на практика, за разлика от ...сега

Мостове, винаги се преоразмеряват, колега. Не се пести от материал и качество на изработка. Това още Кольо Фичето го е правил..

Кво значи - някакви метални конструкции? Какво им е предназначението не  е ли важно, или е достатъчно да кажем - някакви :nuts:

п. п. Можели пример за паднал мост у нас, по изброените от вас причини? Кога това?
« Последна редакция: Февруари 04, 2022, 23:35:19 от Aсол »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #115 -: Февруари 04, 2022, 23:32:11 »
Туй пресичане на цилиндър с конус е алифабе дет' се вика. Пък чинията що е с дървен покрив, не разумявам.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #116 -: Февруари 04, 2022, 23:34:00 »
Quote (selected)
Междинните наименования не ги знам
И аз.
Просто се наложи да им правя/обяснявам проектите - на по добрата половинка, кой знае как попаднала в ПГС, че сетне и на сума народ около!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #117 -: Февруари 04, 2022, 23:37:08 »
И аз.
Просто се наложи да им правя/обяснявам проектите - на по добрата половинка, кой знае как попаднала в ПГС, че сетне и на сума народ около!
Ееееее.....ясно. И на мен ми се наложи съпорт, ама аз се бях овълчила - ще стане, ако ще.....колкото и да не ми е по сърце. И се справих, да му се не види...

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #118 -: Февруари 04, 2022, 23:39:44 »
Quote (selected)
алифабе
Какво е алифабе?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11065
    • Профил
Re: Готви се голямо окрупняване на университети у нас
« Отговор #119 -: Февруари 04, 2022, 23:47:30 »
А да си кажа мнението и точно по темата.
Аз съм не точно за окрупняване, а за редуциране.
На всяка паланка университет ми се види като по времето на хунвейбините - всяко село с доменна пещ.
Колкото полезен метал са леели тогава чайнезите, толкова ни е ползата и от това ишлеме - хвърковати чети от хабилитирани /то пък ени хабилитирани сегааа.../, покриващи нъмбъра от изискванията и крепящи нещастното творение - институт по еди кво си в Долно Уйно.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.