Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 17:56:13

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 520195 пъти)

deneb и 36 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2085
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7560 -: Май 29, 2023, 11:24:31 »
т. нар. електронно правителство не работи и няма да заработи у нас. Няма законодателна база
А през 70-те години на миналия век сегашното ГРАО се казваше ЕСГРАОН (Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението). Вярно, при други обществени, икономически и технологични условия, но системата беше доста напреднала. Минаха 60-70 години от тогава, но за къде ли да бързаме! Който бърза - бавно стига, бързата кучка - слепи ги ражда, бързата работа - срам за майстора, казва нашенецът.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7561 -: Май 29, 2023, 11:25:03 »
Quote (selected)
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Получиш ли го, никой повече не те търси да те проверява.

Че то заболяванията, при които това решение е нормално отдавна се знаят кои са и преди време бяха доста подробно разписани и обосновани. Не преставам да се учудвам, защо всяко ново говедо, случайно озовало се някъде във "властта" си въобразява, че открива топлата вода. Изтупали от праха стара практика, отменена от други говеда преди тях и се записали като иноватори. Кретени!

ГРАО, Змейко, е първичният администратор на данни. Даже полицията вкараха на средата, но ГРАО не щат и да чуят. Причината е много проста - ще им лъснат роднинските и други зависимости. ГРАО като част от електронно правителство е ТАБУ!!!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7562 -: Май 29, 2023, 11:28:07 »
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Получиш ли го, никой повече не те търси да те проверява.

Тази промяна е поне от 4 години насам.
the lamers club honourable member …

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7563 -: Май 29, 2023, 11:28:52 »
Ако погледнеш статистиката на получаващи пенсия по инвалидност - свят ще ти се завие!
И от там излиза /също и от там!/, че сме народец от инвалиди.

За диабет с 2 увреждания се дава доживотен ТЕЛК и пенсия, достатъчно е да си работил само 5 години.
При диабета има 4 основни увреждания и всички са обратими, но съвременната медицина приема, че не са.
Това са: периферна невропатия(парастезия), автономна невропатия, нефропатия и ретинопатия.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2085
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7564 -: Май 29, 2023, 11:31:46 »
ГРАО, Змейко, е първичният администратор на данни.
На младини съм правил дипломен проект по тези въпроси. :ok:

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7565 -: Май 29, 2023, 11:33:07 »
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Получиш ли го, никой повече не те търси да те проверява.

Тази промяна е поне от 4 години насам.
Така е, но за диабет 2 тип не беше доживотна.
Правителството на Радев направи доживотен ТЕЛК за още 31 заболявания.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7566 -: Май 29, 2023, 11:34:02 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7567 -: Май 29, 2023, 11:35:00 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...

Не е точно така.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7568 -: Май 29, 2023, 11:36:35 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...

Не е точно така.

Зависи кога си стигнал до ТЕЛК, нали. Щото е обвързано с купища условия!!!

п. п. Ако си пенсионер, минал през ТЕЛК преди години, не е зле, защото дори профилактиката ти е безплатна. Не е повод за радост, щото човекът, когото познавам на 50 години е получил инсулт, но - да. Към днешна дата неочаквано има и добри шансове. Щото има и приятели доктори, разбира се...

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7569 -: Май 29, 2023, 11:36:58 »
Quote (selected)
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Получиш ли го, никой повече не те търси да те проверява.

Че то заболяванията, при които това решение е нормално отдавна се знаят кои са и преди време бяха доста подробно разписани и обосновани. Не преставам да се учудвам, защо всяко ново говедо, случайно озовало се някъде във "властта" си въобразява, че открива топлата вода. Изтупали от праха стара практика, отменена от други говеда преди тях и се записали като иноватори. Кретени!
Тук си съвсем права, бяха отменени и сега ги върнаха.
За радост на руснаците и украинците с български паспорти.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7570 -: Май 29, 2023, 11:38:19 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...

Не е точно така.

Зависи кога си стигнал до ТЕЛК, нали. Щото е обвързано с купища условия!!!

Ами не знам за условията, явно съм отговарял на тях. Но минах през ТЕЛК по етапния ред.

Всъщност най-вероятно си права за тези, които взимат ранна инвалидна пенсия, защото тя е обвързана с осигурителният ти доход.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7571 -: Май 29, 2023, 11:40:46 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...

Не е точно така.

Зависи кога си стигнал до ТЕЛК, нали. Щото е обвързано с купища условия!!!

Ами не знам за условията, явно съм отговарял на тях. Но минах през ТЕЛК по етапния ред.

Трудов стаж!!!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7572 -: Май 29, 2023, 11:42:14 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...

Не е точно така.

Зависи кога си стигнал до ТЕЛК, нали. Щото е обвързано с купища условия!!!

Ами не знам за условията, явно съм отговарял на тях. Но минах през ТЕЛК по етапния ред.

Трудов стаж!!!

Да, писах вече за това в предния си отговор :)

Трябва да се мисли за тези с трайни увреждания от невръстна детска възраст. Там наистина пенсиите са смешни.
the lamers club honourable member …

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7573 -: Май 29, 2023, 11:44:13 »
Quote (selected)
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Стадото е способно да опорочи и най добрата идея.
Смисълът на доживотния ТЕЛК е да не се проверяват хора с ампутирани крайници да речем, или слепи по рождение...все в тази посока, защото това е безумие.
Дай право на дявола да ти прочете евангелието и чакай хаир.
Това не е всичко, ТЕЛК ще се дава вече само по документи, тоест без допълнителна проверка от медицинска комисия.
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7574 -: Май 29, 2023, 11:45:00 »
п. п. Ако си пенсионер, минал през ТЕЛК преди години, не е зле, защото дори профилактиката ти е безплатна. Не е повод за радост, щото човекът, когото познавам на 50 години е получил инсулт, но - да. Към днешна дата неочаквано има и добри шансове. Щото има и приятели доктори, разбира се...

Аз не съм пенсионер все още и не знам да ми е безплатна профилактиката, само не плащам потребителска такса на личния си лекар.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7575 -: Май 29, 2023, 11:48:59 »
Quote (selected)
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Стадото е способно да опорочи и най добрата идея.
Смисълът на доживотния ТЕЛК е да не се проверяват хора с ампутирани крайници да речем, или слепи по рождение...все в тази посока, защото това е безумие.
Дай право на дявола да ти прочете евангелието и чакай хаир.
Това не е всичко, ТЕЛК ще се дава вече само по документи, тоест без допълнителна проверка от медицинска комисия.
 :cool-1084:

Че и мен не ме гледаха изобщо преди близо 5 години - погледнаха документите, епикризата и рентгеновата снимка, които бяха достатъчни.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7576 -: Май 29, 2023, 11:49:03 »
п. п. Ако си пенсионер, минал през ТЕЛК преди години, не е зле, защото дори профилактиката ти е безплатна. Не е повод за радост, щото човекът, когото познавам на 50 години е получил инсулт, но - да. Към днешна дата неочаквано има и добри шансове. Щото има и приятели доктори, разбира се...

Аз не съм пенсионер все още и не знам да ми е безплатна профилактиката, само не плащам потребителска такса на личния си лекар.

Аз говоря за пенсионер, пенсионирал се по всички правила, но получил инсулт на 50 години преди време. След пенсионирането си, минава пореден ТЕЛК/не знам, защо го пратиха тогава там/ и сега не плаща нищо. Нито такси, нито изследвания, нито болничен престой. Възползва се само веднъж от това, защото се уплаши след прекаран тежък ковид. Чак ни беше срам, че нищо не платихме и почерпихме целия персонал

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7577 -: Май 29, 2023, 11:51:21 »
п. п. Ако си пенсионер, минал през ТЕЛК преди години, не е зле, защото дори профилактиката ти е безплатна. Не е повод за радост, щото човекът, когото познавам на 50 години е получил инсулт, но - да. Към днешна дата неочаквано има и добри шансове. Щото има и приятели доктори, разбира се...

Аз не съм пенсионер все още и не знам да ми е безплатна профилактиката, само не плащам потребителска такса на личния си лекар.

Аз говоря за пенсионер, пенсионирал се по всички правила, но получил инсулт на 50 години преди време. След пенсионирането си, минава пореден ТЕЛК/не знам, защо го пратиха тогава там/ и сега не плаща нищо. Нито такси, нито изследвания, нито болничен престой. Възползва се само веднъж от това, защото се уплаши след прекаран тежък ковид. Чак ни беше срам, че нищо не платихме и почерпихме целия персонал

Аха, разбрах.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7578 -: Май 29, 2023, 11:55:50 »
Срамно е, Принце, лекари и сестри/които вече са изчезващ вид/ да работят за жълти стотинки. Това в университетските болници, щото няма какво да се лъжем. Там е медицината, а не в частните клиники, дето богати хипохондрици се чешат, дето не ги сърби. Медицината е медицина там, където са спешните и тежките случаи - така се става лекар. Така се е случило, че познавам разкошни български лекари. Никой от тях не е зарязал държавната си работа. Защото са лекари

п. п. България е оазис в еврорайха по отношение точно на лекарите. Преди да се оплаквате от тях, стигнете до "медицинска помощ", където и да е в прехваления ви запад

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7579 -: Май 29, 2023, 11:58:50 »
Енгелсе, паричките за пенсия по болест за отвратително смешни. За каквато и да става дума. Това е геноцид! Евроатлантическа справедливост...
Зависи от уврежданията, може да бъде колкото пенсията за 15 години действителен трудов стаж, колкото минималната за пълен трудов стаж или по-висока от минималната пенсия, но в моя случай с руснаците и украинците не това е важно. По важно за тях е, че ако имат ТЕЛК пенсия от България в Барселона след 2 години получават много лесно доплащане до сумата от 700 евро.
Тоест приблизително общо 1400 лева.
« Последна редакция: Май 29, 2023, 12:49:27 от Engels »
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7580 -: Май 29, 2023, 12:02:31 »
Quote (selected)
Особено удобна е промяната за доживотен ТЕЛК която сега влиза в сила.
Стадото е способно да опорочи и най добрата идея.
Смисълът на доживотния ТЕЛК е да не се проверяват хора с ампутирани крайници да речем, или слепи по рождение...все в тази посока, защото това е безумие.
Дай право на дявола да ти прочете евангелието и чакай хаир.
Това не е всичко, ТЕЛК ще се дава вече само по документи, тоест без допълнителна проверка от медицинска комисия.
 :cool-1084:

Че и мен не ме гледаха изобщо преди близо 5 години - погледнаха документите, епикризата и рентгеновата снимка, които бяха достатъчни.
След теб нещата ги затегнаха, но Радев пак ги отпуска.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2085
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7581 -: Май 29, 2023, 12:06:56 »
България е оазис в еврорайха по отношение точно на лекарите. Преди да се оплаквате от тях, стигнете до "медицинска помощ", където и да е в прехваления ви запад
Потвърждавам! Дъщеря ми доскоро беше служител (не казвам санитарка или чистачка!) в административната част на една от най-големите детски болници в Североамериканския континент. За преглед за "болно гърло" децата й, т.е. моите внуци, чакаха за преглед близо два месеца.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7582 -: Май 29, 2023, 12:12:38 »
Ето една обща статия от края на миналата година за промените на Радев, след затягането от Борисов:
https://www.segabg.com/hot/category-zdrave/oshte-29-zabolyavaniya-poluchavat-pozhiznen-telk
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7583 -: Май 29, 2023, 12:15:27 »
Ето това е удар в десетката:
- при тежка форма на токсикомания - 100%;
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7584 -: Май 29, 2023, 13:01:32 »
България е оазис в еврорайха по отношение точно на лекарите. Преди да се оплаквате от тях, стигнете до "медицинска помощ", където и да е в прехваления ви запад
Потвърждавам! Дъщеря ми доскоро беше служител (не казвам санитарка или чистачка!) в административната част на една от най-големите детски болници в Североамериканския континент. За преглед за "болно гърло" децата й, т.е. моите внуци, чакаха за преглед близо два месеца.
Змей,
Дъщеря ти трябва да е в Канада, защото в САЩ не е така. Можеш да отидеш при личен лекар, ще се наложи да чакаш може би 10-20 дни. Може да отидеш на "urgent care" - чакаш на опашка на деня, или на "emergency" - там ще те прегледат веднага (цената ще различна). От "bill"-a който ще получиш после ще станеш още по-болен, освен ако имаш много добра здравна застраховка.
В Канада е доста социално, което има цена. Не непременно в рисувани бележки.
Синът води внуците ми на лекар и получават преглед на деня. Дори да не ходят на "emergency". (Бърза Помощ)
За операции или за ходене на специалист по избор (евентуално второ мнение) сигурно е по-различно. Планови или неотложни операции.
« Последна редакция: Май 29, 2023, 13:19:25 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7585 -: Май 29, 2023, 13:03:26 »
Quote (selected)
Можеш да отидеш при личен лекар, ще се наложи да чакаш може би 10-20 дни.

Бъчи, в Кочината за личен лекар никой не чака толкова време. Вярно, чака се и по три часа на ден, ама тогава никой не е в състояние да ни надмрънкя! Ти чуваш ли се с какво се хвалиш?

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7586 -: Май 29, 2023, 13:13:40 »
Бъчи, в Кочината за личен лекар никой не чака толкова време. Вярно, чака се и по три часа на ден, ама тогава никой не е в състояние да ни надмрънкя! Ти чуваш ли се с какво се хвалиш?
Явно не ме разбирате изобщо. Далеч съм от мисълта да се хваля. Само ви казвам ситуацията. Никаква оценка. Сигурно си чувала понятието "appointment"? Може да те прегледат на часа, а може и да чакаш. За всички неотложни случай - темпратура, повръщане, диариа... има "urgent care". Ако те заболи сърце или си се изгорил или си претърпял катастрофа има "emergency".
Аз съм сериозно засегнат, че може да ти минава през главата че се "хваля".
Няма да ме чуеш за САЩ или България да пиша "Кочината".
« Последна редакция: Май 29, 2023, 13:20:49 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7587 -: Май 29, 2023, 13:14:56 »
Сега да обясня на Бъч. Имам личен лекар от 20 години един и същ. Ако съм на зор звъня по телефона и той ми казва, кога да отида. Има график, щото в понеделник и сряда прави прегледи и имунизации на бебета. Най-дългото ми чакане е било два часа, при условие че за квартал Младост и в четирите части личните доктори са доста по-малко. Ако не ти се чака или нямаш здравни осигуровки, отиваш на частно. Не е по-добро
Quote (selected)
Няма да ме чуеш за САЩ или България да пиша "Кочината".

Аз не съм лицемер :smokin:

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7588 -: Май 29, 2023, 13:34:11 »
 
Последните промени на Радевото правителство са забележителни за радост на циганите в съседното село..
Между другото под натиск на ЕС.
С промените в правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане, които трябва да одобри правителството съвсем скоро, отпусканите от държавата помощи се обвързват с линията на бедност или процент от нея. Това ще разшири обхвата на хората с помощи с около 80% спрямо сега и ще увеличи размерите между 60 и 120% в зависимост от целевите групи. Предвидено е, когато човек на месечно социално подпомагане започне работа, той да продължи да получава и помощи още 3 месеца.
Еднократната социална помощ за покриване на индивидуално възникнали нужди също ще е в нов размер. Сега тя се определя като петкратния размер на гарантирания минимален доход и е 375 лв. От 1 юни тази помощ ще е три пъти линията на бедност или 1512 лв. за тази година.
Намаляване на срока за задължителна непрекъсната регистрация в Бюрата по труда. Като този срок от 6 месеца е намален на 3. Намалено е и количеството на общественополезния труд.
Времето за полагане на общественополезен труд от безработни, които получават социални помощи, ще се намали от сегашните 14 дни по 4 часа дневно на 40 часа месечно.
Също е предвидено да ти платят разходите ако отидеш на частен лекар.
Там не се чака на опашка.
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7589 -: Май 29, 2023, 13:37:39 »
Аз не съм лицемер :smokin:
Не знам кой е лицемер. Тук в този форум и в цялата държава всички се барат "патриоти". Като си изядат баничката, хартията на земята, където се случи. Смело се използва понятието "родина". Само аз не съм патриот, щото не знам на какво да съм.
Знам само, че в т.н. "Кравария" няма да оставят родилка да умре на 29 години* само защото са ѝ направили "секцио". Няма "pre-existing condition". Смятай това за хвалба. Ако трябва да се оперирам, никога няма да ми мине през ума да го правя в БГ. Никога като НИКОГА! Защото здравната помощ в БГ е под-всякаква критика. В САЩ може да е неоправдано скъпо, но получаваш "стандарт" и "респект". Ако имаш паранги. :)))
Ясен ли съм сега?

* Доплака ми се за бащата (и новороденото), че са се родили на неправилното място в грешно време.
« Последна редакция: Май 29, 2023, 13:47:01 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7590 -: Май 29, 2023, 13:46:29 »
Затова ли си идвате поне веднъж годишно - да ви оправят зъбите в държавата с лоша здравна помощ. Хем лицемерни, хем нахални :smokin:
п. п. Имам чудесна представа от т. нар. западно здравеопазване и мога да сравнявам. Не се пъни!

п. п. п. Направо съм убедена, че родилка в реднешко, еле пък на 29 години никога не е умирала след раждане. Не те ли е поне малко срам, толкова мръснишки да използваш чуждото нещастие? Аз съм родила с цезарово. Предния ден, на масата на моя доктор умря жена на моята възраст при раждане. Случват се и такива страшни неща. Човекът толкова беше притеснен, че не ме оперира лично, а пусна асистента си. Пак ще те попитам - не те ли е срам да илюстрираш спорната си теза с изолиран случай?

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7591 -: Май 29, 2023, 13:50:24 »
Затова ли си идвате поне веднъж годишно - да ви оправят зъбите в държавата с лоша здравна помощ. Хем лицемерни, хем нахални :smokin:
п. п. Имам чудесна представа от т. нар. западно здравеопазване и мога да сравнявам. Не се пъни!
Да, оправих зъб тук защото имам здравна застраховка тук и съм отишъл на частно. Никой не съм подял. Платил съм си пазарната цена. Като стане по-евтино в САЩ няма и да помисля да дойда тук.
Много сте ми интересни лицемерите. Що съм дошъл тук? Щото не е забранено! Плащам си! Е?
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7592 -: Май 29, 2023, 13:52:27 »
И що така не ви е евтино!? Нали крадете от цял свят... :smokin:

п. п. Далаверата е висша ценност, дори и когато се плакнеш по плажовете в Калифорния. Иначе, акъл да иска човек от такива като вас..

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7593 -: Май 29, 2023, 13:52:59 »
Пак ще те попитам - не те ли е срам да илюстрираш спорната си теза с изолиран случай?
Изобщо не е изолиран случай. Виж детската смъртност и на родилки  в САЩ и в "Кочината" и тогава се обаждай!
Аман от пишман патриоти!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7594 -: Май 29, 2023, 13:54:51 »
Че откога точно пък аз станах патриот? Я вижте там се уточнете какви са ви критериите

п. п. Случаят е изолиран! Такива неща са рядкост у нас и точно по тази причина стават тема за национално самобичуване. У ваща кочина дори не ги поменуват по медиите. Съседния квартал не го брига, кво става на две пресечки ..у гетото, камо ли "свободните ви медии"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7595 -: Май 29, 2023, 13:55:07 »
И що така не ви е евтино!? Нали крадете от цял свят.
Минахме ли вече на класово-партийна пропаганда?
В 'кочината" се краде повече. Няма един осъден, освен някой нещастен циганин за две кокошки.
Да САЩ грабят, чрез долара и по всякакъв начин. Но грабят защото им позволяват. Защото са им легнали. Защото местните са умрели от алчност.
Защо не грабят Куба например? Карат си бедничко но не реват, че ги грабят.
« Последна редакция: Май 29, 2023, 14:00:10 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7596 -: Май 29, 2023, 13:57:47 »
И що така не ви е евтино!? Нали крадете от цял свят.
Минахме ли вече на класово-партийна пропаганда?
В 'кочината" се краде повече. Няма един осъден, освен някой нещастен циганин за две кокошки.

Никой, никъде не краде повече от собствениците на твоята Кочина! Никой и никъде. И у твоята кочина съдят камо кокошкарите, а не най-големите айдуци :smokin:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7597 -: Май 29, 2023, 14:02:17 »

* Доплака ми се за бащата (и новороденото), че са се родили на неправилното място в грешно време.
Бащата се е родил на правилното място - в Окръжната болница  - Русе. Детето се е родило на неправилното - териториално - в същата болница, но вече наречена Университетска болница KANEV. Не искам да кажа нищо лошо  - Игнат Канев е дал милиони за родното Горно Абланово и за Русе, но откак болницата стана Университетска, майката им се таква на пациентите. Тъстът, Бог да го прости , няколко пъти лежа.
П.С. И нямам представа защо е "Университетска" - в бившия ВИМЕСС има няколко хиляди специалности, но медицина, слава Богу, нема.
« Последна редакция: Май 29, 2023, 14:08:14 от Bacho Кольо »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7598 -: Май 29, 2023, 14:07:04 »
И у твоята кочина съдят камо кокошкарите, а не най-големите айдуци
Стигнахме далеч. Нали? За да не стане говорилня и да не затлачим темата, провери детската смъртност и на родилките в двете държави и пак да си говорим за кочини. Много ще се учудя ако САЩ са по-зле от БГ.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7599 -: Май 29, 2023, 14:07:30 »
Butch поне няма илюзии по отношение на САЩ, докато Асол все още храни надежда, че България ще напусне ЕС или ЕС ще се гътне и България ще цъфне и върже, ако такива като нея застанат на държавното кормило.
Ех мечти, мечти...
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7600 -: Май 29, 2023, 14:08:31 »
За цезарово сечение подписваш декларация, че си информиран и поемаш цялата отговорност за изхода от операцията!!! Това е било, е и вероятно ще си остане така. Време е да престанете да се упражнявате по тема, от която очевидно нямате представа

п. п. Допускам, че във великата реднешка локва се подписват декларации за всичко, поради което стъкмистиката им не отчита подобни случаи. Бъч, даже и у филмите ви го показват - блестящото връзване на кюлотите, та да ви излезе фотошопа :nuts:
« Последна редакция: Май 29, 2023, 14:14:02 от Aсол »

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7601 -: Май 29, 2023, 14:11:33 »
Бачо Кольо, в Русе има и частна многопрофилна болница. Там знаеш ли как е дереджето с качество, цени и резултати от лечение? Имат ли АГ клиника с родилно, неонатология и пр?  Ако в частната лекуват по здравни пътеки с договор от НЗОК не би трябвало да искат пари над регламентирано по ценоразпис заплащане. Не, че няма врътки за нерегламентирано, де.
----
Университетска, до колкото знам се титулува всяка МБАЛ, в която се обучават стажант лекари. Това не е задължително обвързано с медицински ВУЗ на място.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7602 -: Май 29, 2023, 14:25:16 »
Ето и данни, които не са от уикито.
''За 2022 година данните все още не са налични.
 За 2021 година в България са регистрирани 3.8 смъртни случая на 1000 живородени деца до една година
В САЩ за 2020 година са регистрирани 5.6 смъртни случая на 1000 живородени деца до една година
--
Разлика от една година в статистиката едва ли е от значение.
Лично мнение. САЩ е конфедерация от много на брой съвсем различни държави. Може би е погрешно да се търси обща данна за сравнение. Вероятно данните в Кентъки или Калифорния са различни от тези в Албама или Луизиана. Отивам да търся сащска статистика.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7603 -: Май 29, 2023, 14:31:17 »
Ако се сравним с ЕС, не е много розово положението с детската смъртност у нас- на трето място сме отзад напред. След нас са само Малта и Румъния.

« Последна редакция: Май 29, 2023, 14:52:53 от Zdravka »
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7604 -: Май 29, 2023, 14:42:19 »
Quote (selected)
. Вероятно данните в Кентъки или Калифорния са различни от тези в Албама или Луизиана.

По-вероятно е да не отчитат расовите разлики. Високата детска смъртност у нас /при румънците също/ идва от циганите. От там е такава статистиката. В т. нар. Европа няма цигани. Овреме са се погрижили за тяхната популация. У свърхдемоскандинавието даже и чрез демократична кастрация.  :smokin:

евроценности, разбираш ли

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7605 -: Май 29, 2023, 14:45:51 »
Точно така. Друга данна, тази на НСИ, ми дава 5.6% смъртност на деца до 1 година през 2021.
----
Като знам каква паплач нагази държавите от ''старата'' Европа от 2015 насам...Какви ли ще са  им реалните данни за 2025?
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7606 -: Май 29, 2023, 14:49:06 »
Само един щат със смъртност по-ниска от тази в БГ. Това е положението през 2017. Едвали се е променило много през 2022.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U.S._states_and_territories_by_infant_mortality_rates
Здравке,
В случая няма умряло дете, има починала родилка. Там ако няма "per-existing condition" не би трябвало да има смъртност.
Детска смъртност има навсякъде. Различни причини. За да умре родилка която през нощта която държи връзка със съпруга и се оплаква от болки, а сестрата си спинка трябва да има нещо много "wrong". Защо не я видял дежурен лекар?
Е, те това няма как да стане в САЩ. Може би защото болницата ще я осъдят за "malpractice" за милиони, докторът ще си загуби лиценза. А в БГ "Изтеглил си късата клечка" му казват на бащата. :t2102:
« Последна редакция: Май 29, 2023, 14:58:03 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7607 -: Май 29, 2023, 14:51:51 »
Видях го това Butch, даже го качих, но го изтрих, защото е за деца до 5 год. Не намерих нашенска статистика за възрастовата група и ми се стори не съвсем коректно да представя само част от данните.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7608 -: Май 29, 2023, 14:52:15 »
Точно така. Друга данна, тази на НСИ, ми дава 5.6% смъртност на деца до 1 година през 2021.
----
Като знам каква паплач нагази държавите от ''старата'' Европа от 2015 насам...Какви ли ще са  им реалните данни за 2025?

Таз паплач се радва на социално включване с предимство. Не забравяй тази дребна подробност. Ще гледаме статистиките след две, три години, ако тогава още има евростат/брилянтна система за нагаждане на резултати. работи безупречно, почти  като сороска социологическа агенция/

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7609 -: Май 29, 2023, 14:52:50 »
Quote (selected)
Цитат на: Aсол в Днес в 13:52:27

    И що така не ви е евтино!? Нали крадете от цял свят.

Минахме ли вече на класово-партийна пропаганда?

Не се кОси, Butch!

Особено след като прочетеш следното изказване на нашенец /за жалост, не записах чие?!/, осъждащо реакцията на некои наши "по-особени" сънародници по повод на спечелената от Г.Господинов международна награда "Букър" на връх 24-ти май:

Quote (selected)
"За жалост, все още има доста хора у нас,
които НЕ се свенят да ОЧЕРНЯТ тези, които трудно се вписват в скучното ИМ ежедневие ..."
:133:


Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7610 -: Май 29, 2023, 14:55:25 »
Въпросният господинов се отнася към художествената литература подобно на джиджетата към филологията. Надявам се сравнението да е ясно  :nuts:

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7611 -: Май 29, 2023, 14:59:31 »
Butch, тук спор няма и не може да има. Станалото в Русе / и не само там/ трябва да има тежки последици за всички виновни за трагедията, включително ефективни присъди за причиняване на смърт при немарливо изпълняване на служебни задължения. Съжалявам за формалния израз.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7612 -: Май 29, 2023, 15:00:48 »
Butch, тук спор няма и не може да има. Станалото в Русе / и не само там/ трябва да има тежки последици за всички виновни за трагедията, включително ефективни присъди за причиняване на смърт при немарливо изпълняване на служебни задължения. Съжалявам за формалния израз.

Жената е подписала декларация за информирано съгласие. Присъда е почти невъзможно да има. Ти виждала ли си декларацията, щото аз съм подписвала такава!

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7613 -: Май 29, 2023, 15:02:28 »
Като знам каква паплач нагази държавите от ''старата'' Европа от 2015 насам..
Ами не съм много съгласен, не я "нагази", защото те са "желани" и "скъпи" гости. За "желани" - не знам колко ги желаят платците, но за "скъпи" - скъпи са им!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7614 -: Май 29, 2023, 15:03:31 »
Ами да питаме ИИ, коя здравна помощ е по-добра? В САЩ или България?
Ето отговор:
Quote (selected)
Определянето коя здравна система е "по-добра" между САЩ и България е субективно и зависи от различни фактори. Важно е да се отбележи, че здравните системи могат да бъдат оценени въз основа на различни критерии, като качество на грижите, достъпност, цена и общи резултати. Нека сравним някои аспекти на здравните системи в двете страни:

Качество на грижите: Съединените щати разполагат с едни от най-добрите в света медицински съоръжения, напреднали технологии и висококвалифицирани здравни специалисти. Въпреки това, качеството на грижите може да варира в зависимост от фактори като застрахователно покритие и нива на доходи. Българската здравна система може да не разполага със същото ниво на модерни медицински съоръжения и опит, особено в селските райони.

Достъпност: По отношение на достъпността България има универсална здравна система, която осигурява покритие на всички нейни граждани. Докато достъпът до здравеопазване като цяло е гарантиран, може да има проблеми, свързани с дълго време на чакане и ограничени ресурси. В Съединените щати достъпът до здравеопазване може да бъде по-сложен и често е свързан с частно здравно осигуряване. Хората без застрахователно покритие може да се сблъскат с трудности при достъпа до навременна и достъпна грижа.

Цена: Здравната система на България се финансира чрез данъци, което спомага за поддържане на сравнително ниски разходи за здравеопазване за пациентите. Лекарствата също като цяло са по-достъпни. За разлика от това, здравеопазването в Съединените щати може да бъде значително по-скъпо поради преобладаването на частните застраховки и високата цена на медицинските услуги и лекарства.

Здравни резултати: Здравните резултати в Съединените щати са смесени. Докато страната разполага с напреднали медицински технологии и опит, тя е изправена пред предизвикателства като високи разходи за здравеопазване, различия в достъпа и различни здравни резултати в различните демографски групи. България, от друга страна, има по-ниски разходи за здравеопазване на глава от населението, но може да се изправи пред предизвикателства по отношение на общите здравни резултати поради ограничения на ресурсите.

Важно е да се има предвид, че здравните системи са сложни и многостранни и индивидуалният опит може да варира. Дефиницията за това какво представлява "по-добра" здравна система също може да се различава в зависимост от личните ценности и приоритети. В крайна сметка и двете страни имат своите силни и слаби страни в системите си за здравеопазване и определянето коя е по-добра зависи от конкретните аспекти, които се разглеждат.
Ето как можеш да подведеш ИИ който си мисли, че конституцията в България е върховен закон. Уви, всеки допълнителен закон може да си прави гаргара с конституцията. За това ИИ се е подвел, че България има универсална здравна система, която осигурява покритие на всички нейни граждани. Не че няма и илюзии по отношение на САЩ, но това, че   лекарствата също като цяло са по-достъпни в България направо кърти мивки.
Какво ли мислят по-въпроса почти 1 милион пенсионери на минимална пенсия?
 :lol:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7615 -: Май 29, 2023, 15:03:42 »
Няма да ме чуеш за САЩ или България да пиша "Кочината".
:clap-3332:


Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7616 -: Май 29, 2023, 15:03:54 »
Butch, тук спор няма и не може да има. Станалото в Русе / и не само там/ трябва да има тежки последици за всички виновни за трагедията, включително ефективни присъди за причиняване на смърт при немарливо изпълняване на служебни задължения. Съжалявам за формалния израз.

Жената е подписала декларация за информирано съгласие. Присъда е почти невъзможно да има. Ти виждала ли си декларацията, щото аз съм подписвала такава!
Декларацията не те освобождава от отговорност за "непозволено увреждане" - смърт поради немарливост.
Човешкият живот е евтин в БГ.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7617 -: Май 29, 2023, 15:06:11 »
Butch, тук спор няма и не може да има. Станалото в Русе / и не само там/ трябва да има тежки последици за всички виновни за трагедията, включително ефективни присъди за причиняване на смърт при немарливо изпълняване на служебни задължения. Съжалявам за формалния израз.

Жената е подписала декларация за информирано съгласие. Присъда е почти невъзможно да има. Ти виждала ли си декларацията, щото аз съм подписвала такава!
Декларацията не те освобождава от отговорност за "непозволено увреждане" - смърт поради немарливост.

Абе аре да не съчиняваш глупости по вестникарски дописки. Изобщо, смятам за крайно просташко ползването личните трагедии на непознати хора за аргументи на кекави лични тези. Не само просташко ..престъпно

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7618 -: Май 29, 2023, 15:07:37 »
Абе аре да не съчиняваш глупости по вестникарски дописки. Изобщо, смятам за крайно просташко ползването личните трагедии на непознати хора за аргументи на кекави лични тези. Не само просташко ..престъпно
Глупости на търкалета. Осъзнай се!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #7619 -: Май 29, 2023, 15:12:25 »
ИИ разсъждава доста логично, но когато му подават фалшива информация, изводите също стават фалшиви.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."