Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 19:03:36

Автор Тема: Само за начинаещи  (Прочетена 11542 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #60 -: Юни 02, 2023, 10:27:12 »
тествай със спийдтеста бг и чуждестранен сървър.

Това за какво? Разлика ще има по дефиниция.

Просто да ограничи торент клиента да не обсебва цялата честотна лента, която намери на машината. И да види дали ситуацията  ще се промени.
the lamers club honourable member …

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #61 -: Юни 02, 2023, 10:42:41 »
дна клетка свързва едновременно стотици, а и хиляди абонати. Дори тя да е свързана с оптика това са типично 150 мв. Като разделиш на примерно 100 или 200 се получава мегабит или по- малко капацитет на канала за отделен абонат.

Това е само при положение, че всички абонати едновременно ползват пълния си капацитет. Примерно всички едновременно теглят и стриймват поточно видео. Нещо което е почти невероятно да се случи. Освен това има техники като Dynamic Spectrum Sharing  (DSS) и други, които увеличават наличния капацитет. Но да не отегчаваме съофорумците, които не се интересуват от подробности. В Мрежата има достатъчно информация за това.
Това е просто невъзможен сценарий. Няма "клетка" която може да предостави 4-5 мв/s на двеста или триста абоната. инфраструктурата на доставчика няма да издържи. Впрочем какъв е сумарния "международен" капацитет на България?
Но аз казвам, че 5жи е основно рекламен слоган.
На времето, когато интернет не беше гуглясъл срещах твърдение, че 2 mb/s са напълно достатъчни защото времето за зареждане се определя от времето за отговор на сървъра отсреща и не се влияе от скоростта на връзката. И съм напълно съгласен с това. Сега забавявията са не от връзка, а от обръщения към мнайсе "партньорски" сайта и от зареждането на щарени мигащи реклами.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #62 -: Юни 02, 2023, 10:48:24 »
Защо изобщо намесихте 4G, 5G? Моят проблем не е с телефони и с техните честоти.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2953
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #63 -: Юни 02, 2023, 10:53:49 »
Quote (selected)
Тракия Кабел предлага на своите абонати високоскоростен интернет достъп посредством оптична свързаност на ниво основна преносна мрежа и лан свързване на локална преносна мрежа...

Ми за да се разбере колко е голяма тази разлика - нали тубата сече.
*********   ✹    *********

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1360
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #64 -: Юни 02, 2023, 10:58:53 »
На времето, когато интернет не беше гуглясъл срещах твърдение, че 2 mb/s са напълно достатъчни

Абе те и 640 kB RAM бяха предостатъчни според някои известни люде, ама виж как се обърнаха нещата.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1360
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #65 -: Юни 02, 2023, 11:00:54 »
Защо изобщо намесихте 4G, 5G? Моят проблем не е с телефони и с техните честоти.
of;dtek
Защото в момента мобилните оператори предлагат домашен Интернет и телевизия през 5G.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #66 -: Юни 02, 2023, 15:40:43 »
Цитат на: 66
На времето, когато интернет не беше гуглясъл, срещах твърдение, че 2 mb/s са напълно достатъчни, защото времето за зареждане се определя от времето за отговор на сървъра отсреща и не се влияе от скоростта на връзката.
И съм напълно съгласен с това.

Сега забавянията са не от връзка, а от обръщения към мнайсе "партньорски" сайта и от зареждането на щарени мигащи реклами.

Абсолютно  :thup:
Затова ползвам браузър с няколко профила (които спокойно могат да работят едновременно). Основният ми профил освен с юблок е и с request policy, с който можеш да забраняваш въобще обръщенията към определени сайтове на per site basis. И с EHH (element hiding helper for AdBlockPlus), чрез който пък мога детайлизирано да изключвам определени скриптове (и не само скриптове). Пипкаво се настройват нещата, но веднъж настроени, после браузването просто лети. С Decentralyze (или един негов аналог) пък могат да бъдат избегнати и много от уж задължителните гугълски "партнерства"  :smokin:

Ако имам проблем така с някой сайт, просто го отварям с друг профил на браузъра си (без да е нужно да спирам основния), в който профил имам само юблок.

Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #67 -: Юни 02, 2023, 15:47:30 »
е кви два мегабита като човекът си пише, че сваля филми? не е писал кви, ама като нищо са блурей некви. как ще насмогнеш с два мегабита?

между другото, напълно възможно е да има лимит и на изходящия поток като цяло. макар че тва важи основно за дсл връзките, нищо не пречи провайдера да има проблеми с изходящия трафик и да е сложил лимити и там. а торентите вървят в двете посоки. съответно торент клиента задръства изходящия трафик, пакетите за останалите клиенти заминават в кошчето и съответно те не получават нищо.

и най-простата възможна причина: увеличени клиенти, не толкова увеличен капацитет и като цяло снижено качество. в този случай почерпка на техниците ще помогне - ще знаеш дали да се преместиш към някой друг.


Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #68 -: Юни 02, 2023, 15:59:38 »
Цитат на: onzi
напълно възможно е да има лимит и на изходящия поток като цяло. макар че тва важи основно за дсл връзките, нищо не пречи провайдера да има проблеми с изходящия трафик и да е сложил лимити и там. а торентите вървят в двете посоки. съответно торент клиента задръства изходящия трафик

Ъплоудът винаги е с лимити. Затова писах да намали изходящите конекции на торентите - сийда.
Впрочем Request Policy прави това при браузъра, и то орязвайки точно нежеланите.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #69 -: Юни 02, 2023, 16:17:14 »
Благодаря на всички които вземат присърце моят проблем. Чета ви и пробвам препоръките.
Свалям главно аудио книги на английски и eboоk на езици които ползвам. Филмите при "stream" се забавят. Прекъсват. Понякога помага смяна на сървара, понякога не.  Всъщност за stream на филми ползвам 17" лаптоп. Избягвам да пускам qBittorent  на него.
Ще гo викам провайдерът отново.
Смущава ме, че като сложих "жица" с RJ 45 до другият лаптоп преди месец, се вдигна скоростта до 90 +Мbps. За кратко нямах проблем.
Сега не мога да вдигна скоростта до 50Mbps; - 40-45 измерено със speedtest aokla.
« Последна редакция: Юни 02, 2023, 16:24:00 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #70 -: Юни 02, 2023, 16:31:22 »
значи проблемът ти не е с интернета, а с безжичните комуникации. зашумена среда? тук е ужасно на 2.4 гига, на 5 все още се търпи.

и да, нищо не може да замени кабела. само дето с кабел е малце по-неудобно да ходиш насам-натам с лаптопа, от фотьойла на дивана и т.н.

между другото старите /над десетгодишни/ безжични рутери имаха огромен проблем с торентите - задръстваха се от много заявки. би трябвало да са ги пооправили вече - по-бързички процесори, повече памет...

на телефона имам един апп, какмубешеимето, wifi overview, той дава инфо за безжичните мрежи наоколо и кои канали колко са натоварени.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #71 -: Юни 02, 2023, 16:40:30 »
значи проблемът ти не е с интернета, а с безжичните комуникации. зашумена среда?
И с интернета имам проблем. Чакам да ми дойде адаптер от Алиекспрес RJ45 - USB, че 17" лаптоп е тънък и не са предвидили RJ 45 socket. Скоростта със Ethernet връзка се вдига. За това няма спор.
Другият ми лаптоп има RJ45 и там всъщност,  използвам qBittorent, но скоростта падна от седмица, две.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #72 -: Юни 02, 2023, 16:46:14 »
Добре е всички безжични у-ва, които ползват рутера, да са на един безжичен стандарт.
Иначе започват да скачат между честотите и става мармалад.
Ако има у-во с по-ниска безжична скорост, да го махне, или да го ъпгрейдне, ако е възможно.
Ако не ще да го ъпрейдва или маха, да го изключва, когато не се ползва.
Като крайна мярка, да установи скоростта на мрежата на рутера да е скоростта на бавното у-во, а не плаваща.

П.П. Всички уиндоуси след 7 са пълни боклуци.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #73 -: Юни 02, 2023, 16:55:10 »
П.П. Всички уиндоуси след 7 са пълни боклуци.
Съгласен с това!
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #74 -: Юни 05, 2023, 15:33:58 »
Господа, имам нужда от мнението ви на експерти в ИТ сектора за да ме ориентирате в следното. Очаква се до десетина, максимум, години за 90% от актуалните тогава професии да се изискват дигитални умения.
Като имате предвид, че ме интересуват изпълнителски длъжности и най-много ръководител екип, моля, дайте мнение за ниво на дигитални умения:
-базово
-средно
-високо
Благодаря предварително за отделеното време.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #75 -: Юни 05, 2023, 16:58:03 »
До десетина години, ръководният състав ще е ИИ, на нас ще ни трябва умение, да се разплащаме със смартфон, да харчим ББД за базови нужди - хляб, зелен сойлент от скакалци, чат-пат някоя ваксина...

Този път не съм саркастичен, това предвиждам. Ако сме живи до десетина години, разбира се.
« Последна редакция: Юни 05, 2023, 20:49:03 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #76 -: Юни 05, 2023, 17:03:56 »
Свине, да не искате да живеете вечно ?!  :angryfire:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #77 -: Юни 05, 2023, 17:06:51 »
Дръжте се! Какво сте се кефнали? Ще му намерим цаката и на ИИ. Но трябва повечко въображение. Ще лъжем, ама на случаен принцип. Да опазим българския гений, другари! Той ще спаси света.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #78 -: Юни 05, 2023, 17:10:53 »
Някои искат и опитват да живеят вечно, за сега неуспешно, но генната терапия, дето я тестваха на човечеството беше и за това.

А сега на въпроса, общи компютърни умения - за кеф, като мен, а за работа трябват специфични, зависи какво ще работиш. Но каквито и общи да придобиеш, само са от полза за специфичните, улесняват научаването на новото, това от мой опит. За съжаление, корпоративните интереси объркват нещата, тъкмо свикнеш с някакъв интерфейс и облик, и в новия - всичко е наопъки!  :pissed-891:
Вие си ги избрахте!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #79 -: Юни 05, 2023, 17:57:37 »
Не може човек всичко да знае, и не е трагично, но трябва да се учи дорде е жив. Щото не знае какво е скрито в него. Аз от утре се заемам с рисование. Без майтап. Обещал съм на щерката. Почвам с пейзажите и добитъка.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #80 -: Юни 05, 2023, 18:18:05 »
До десетина години ще светне некой солар флаш и уйде нуждата от айти умения, че даже и няма да ти трябва умението как се светка крушка.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #81 -: Юни 07, 2023, 04:07:59 »
Господа, имам нужда от мнението ви на експерти в ИТ сектора за да ме ориентирате в следното. Очаква се до десетина, максимум, години за 90% от актуалните тогава професии да се изискват дигитални умения.
Като имате предвид, че ме интересуват изпълнителски длъжности и най-много ръководител екип, моля, дайте мнение за ниво на дигитални умения:
-базово
-средно
-високо
Благодаря предварително за отделеното време.

Да видим какво мисли ИИ по въпроса:


Мненията относно нивото на цифровите умения могат да варират в зависимост от контекста и специфичните критерии, използвани за оценка на нивата на умения. Мога обаче да предложа обща гледна точка за всяка категория:

Основни цифрови умения:
Основните дигитални умения обикновено се отнасят до основните знания и способности, необходими за навигация и изпълнение на прости задачи на цифрови устройства и платформи. Това ниво на умения може да включва базова компютърна грамотност, разбиране как да използвате общи софтуерни приложения, операционни системи и сърфиране в интернет. Основните дигитални умения са от съществено значение за хората, за да участват в съвременния дигитален свят, но не е задължително да включват по-напреднали или специализирани знания.
Становище: Основните дигитални умения стават все по-важни в днешното общество, където технологиите са широко разпространени. Хората с основни цифрови умения могат да имат достъп до информация, да общуват и да участват в различни онлайн дейности. Въпреки това, тъй като технологиите продължават да напредват, за хората е полезно да продължат да развиват своите цифрови умения отвъд основното ниво.

Средни цифрови умения:
Средните цифрови умения обикновено се отнасят до умерено ниво на владеене на използването на цифрови инструменти и технологии. Индивидите със средни дигитални умения могат ефективно да навигират в различни софтуерни приложения, да използват инструменти за продуктивна дейност, да комуникират с помощта на различни цифрови платформи и да участват в основни онлайн изследвания. Те може също да имат известна представа за най-добрите практики за онлайн сигурност и поверителност.
Мнение: Средните цифрови умения са от съществено значение за много професии и ежедневни задачи. Те позволяват на хората да се справят ефективно с цифрови задачи, да си сътрудничат с други и да се адаптират към развиващите се цифрови инструменти и платформи. Въпреки че средните дигитални умения са ценни, струва си да се отбележи, че скоростта на технологичния напредък често изисква хората непрекъснато да актуализират и разширяват своите умения, за да останат адекватни.

Високи цифрови умения:
Високите дигитални умения се отнасят до цялостно и напреднало ниво на владеене на различни цифрови области. Лицата с високи цифрови умения притежават задълбочени познания за цифрови технологии, софтуерни приложения, езици за програмиране, анализ на данни и усъвършенствани инструменти за онлайн комуникация и сътрудничество. Те могат да използват тези умения за създаване, иновации, решаване на сложни проблеми и адаптиране към нововъзникващите технологии.
Становище: Високите цифрови умения са все по-търсени в днешната цифрова икономика. Хората с високи дигитални умения често имат конкурентно предимство на пазара на труда, тъй като могат да допринесат за инициативи за цифрова трансформация, да разработват иновативни решения и да се ориентират в сложни технологични среди. Въпреки това е важно да се признае, че постигането и поддържането на високи цифрови умения изисква непрекъснато учене и развитие в бързо променящия се цифров пейзаж.

В крайна сметка нивото на цифрови умения, към което човек трябва да се стреми, зависи от неговите лични цели, интереси и изискванията на избраната от тях област. Препоръчително е хората непрекъснато да развиват и подобряват своите цифрови умения, за да се адаптират към променящите се изисквания на цифровата ера.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #82 -: Юни 07, 2023, 10:32:15 »
Клишета и словесна плява.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #83 -: Юни 07, 2023, 12:02:16 »
Господа, имам нужда от мнението ви на експерти в ИТ сектора за да ме ориентирате в следното. Очаква се до десетина, максимум, години за 90% от актуалните тогава професии да се изискват дигитални умения.
Като имате предвид, че ме интересуват изпълнителски длъжности и най-много ръководител екип, моля, дайте мнение за ниво на дигитални умения:
-базово
-средно
-високо
Благодаря предварително за отделеното време.

Ситуацията е същата като при шофьорите:

о базово - това са тези от категория В;

о средно - това са тези с професионалните категории (не им знам всички букви, за това ги пропускам);

о високо - това са състезателите.

За дигиталните умения мога на прима виста да ти кажа следното, без претенции за изчерпателност и 100% достоверност:

о базови - да умеят да работят със стандартните програми на една операционна система; да могат да ползват грамотно internet; да могат да ползват офисни програми - текстов редактор, електронни таблици; да познават много добре специфичният софтуер, който се ползва във фирмата.

о средни - да умеят да инсталират програми, да ги конфигурират и да диагностицират правилно проблемите при работа.

о високи - тук са системните и мрежови администратори с познания за повече от една операционна система, познаване на  проблемите със сигурността etc. Програмистите не ги включвам в категорията с дигитални умения по ред причини.

Това е накратко, към всяка една точка има още какво да се добави, но изложението ще стане скучно.

За ръководителите на екипи по-скоро са важни техните организационни, а не дигитални умения :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #84 -: Юни 07, 2023, 12:06:44 »
До десетина години ще светне некой солар флаш и уйде нуждата от айти умения, че даже и няма да ти трябва умението как се светка крушка.

А защо мислиш, че едно слънчево изригване ще отмени нуждата от it умения?
the lamers club honourable member …

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #85 -: Юни 07, 2023, 14:35:13 »
Ми де да знам що то мисля. Чувала съм, че спътници, сателити, туй онуй, едно флашче и ще им види сметката.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #86 -: Юни 07, 2023, 15:02:30 »
Благодаря на Енгелс и принца. Долу горе и моите представи бяха такива, друго е да ти го напише специалист в потвърждение, че си се ориентирал прилично в нещо, което не ти е занаят.  :ok:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #87 -: Юни 07, 2023, 15:07:26 »
Ми де да знам що то мисля. Чувала съм, че спътници, сателити, туй онуй, едно флашче и ще им види сметката.

Но това са заменими неща. Може да е бавно, да е трудно, но могат да бъдат заменени.
the lamers club honourable member …

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #88 -: Юни 07, 2023, 16:50:50 »
Кое е заменимо? Като изпържи всички сателити и замине интернетът,  а с него и самолетите, влаковете, тоците, парите в банките и всичко останало, що е дигитализирано, в т.ч. и ИИ, после колко време ще е поправянето на поправимото?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #89 -: Юни 07, 2023, 16:57:59 »
Кое е заменимо? Като изпържи всички сателити и замине интернетът,  а с него и самолетите, влаковете, тоците, парите в банките и всичко останало, що е дигитализирано, в т.ч. и ИИ, после колко време ще е поправянето на поправимото?

Ами написал съм.
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #90 -: Юни 07, 2023, 16:59:20 »
Трудното ще е докато пак изобретим ралото, колелото, паленето на огън и фонетичната писменост. Оттам-нататък ще е лесно.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #91 -: Юни 07, 2023, 17:08:08 »
Ми може много неща да си написал, ама нищо не си написал. Почваш от нулата с изпържено всичко и без никаква връзка с станалия свят, щото нямаш и интернет. Напиши, като останеш сам пред купчина желязо с всичките си Тутурутки, които не работят, с всички телефонни номера вътре, безвъзвратно изгубени, няма телефони, щото отдавна няма кабелни, даже и да помниш някои номера наизуст... Че той и градският транспорт на автоматика работи, нали няма регулировчици? Колите с куп електронни джаджи и всичките електронни джаджи заминали.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #92 -: Юни 07, 2023, 17:13:17 »
И 90% от оцелелите - побъркани в по-малка или по-голяма степен.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #93 -: Юни 07, 2023, 17:15:47 »
Ми може много неща да си написал, ама нищо не си написал. Почваш от нулата с изпържено всичко и без никаква връзка с станалия свят, щото нямаш и интернет. Напиши, като останеш сам пред купчина желязо с всичките си Тутурутки, които не работят, с всички телефонни номера вътре, безвъзвратно изгубени, няма телефони, щото отдавна няма кабелни, даже и да помниш някои номера наизуст... Че той и градският транспорт на автоматика работи, нали няма регулировчици? Колите с куп електронни джаджи и всичките електронни джаджи заминали.

Хайде стига, преди 50-60-70 години как всичко това работеше?!

Написах - бавно и трудно, но може да стане. Няма да се започва от нулата. Кое от това не разбираш?
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #94 -: Юни 07, 2023, 17:45:43 »
Трябва да се пазят мотиките.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #95 -: Юни 07, 2023, 21:05:14 »
Хайде стига, преди 50-60-70 години как всичко това работеше?!

Написах - бавно и трудно, но може да стане. Няма да се започва от нулата. Кое от това не разбираш?

Преди 60-70 години това го нямаше, съответно всеки имаше спестовна книжка, хартиена, токът не се управляваше от компютри, полетите се управляваха от хора, влаковете вървяха с машинисти и т.н.
Ако не ти се мисли, не пречи на другите.
Ако искаш да мислиш, провери преди 60-70 години на каква електроника е разчитало съвокупното човечество за ежедневната си дейност.
Можеш и да си представиш какво се случва с обитателите на Младост 2, примерно, при спиране на електрониката. Можеш даже да почнеш от най-необходивото им - супермаркета до тях.
Едно изригване в правилната посока и с т.н. цивилизация е свършено. Пък малцината оцелели след хаоса бавно и трудно да се намират и възстановяват, ако им е кеф. И ако са с акъла си, да.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #96 -: Юни 07, 2023, 21:11:37 »
Хайде стига, преди 50-60-70 години как всичко това работеше?!

Написах - бавно и трудно, но може да стане. Няма да се започва от нулата. Кое от това не разбираш?

Преди 60-70 години това го нямаше, съответно всеки имаше спестовна книжка, хартиена, токът не се управляваше от компютри, полетите се управляваха от хора, влаковете вървяха с машинисти и т.н.

Ако не ти се мисли, не пречи на другите.

Ако искаш да мислиш, провери преди 60-70 години на каква електроника е разчитало съвокупното човечество за ежедневната си дейност.

Можеш и да си представиш какво се случва с обитателите на Младост 2, примерно, при спиране на електрониката. Можеш даже да почнеш от най-необходивото им - супермаркета до тях.

Едно изригване в правилната посока и с т.н. цивилизация е свършено. Пък малцината оцелели след хаоса бавно и трудно да се намират и възстановяват, ако им е кеф. И ако са с акъла си, да.

Именно, като няма електроника, ще се ползват методите от преди нея, докато тя не се възстанови. Едно време се смяташе с молив върху плика от амбалажна хартия.

Не съм аз човекът, който не мисли в тази тема. Ти приемаш електрониката като нещо вечно, не аз.

Аман от пишман есхатолози.
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #97 -: Юни 07, 2023, 21:18:14 »
Да се надяваме, че земята няма да престане да ражда. Поне трева за пасене. Жалко е, че Марс е закъсал. Всъщност водата храни познатия ни живот. Не знам дали обезлесяването или свръхразмножаването ще ни унищожи. Те са свързани директно. Човекът се оказва едно недоносче, щом създава проблеми.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #98 -: Юни 07, 2023, 21:34:19 »
Именно, като няма електроника, ще се ползват методите от преди нея, докато тя не се възстанови. Едно време се смяташе с молив върху плика от амбалажна хартия.

Не съм аз човекът, който не мисли в тази тема. Ти приемаш електрониката като нещо вечно, не аз.

Аман от пишман есхатолози.
Казах ти, ако не ти се мисли, да не пречиш на останалите. Ако ти се мисли, да разкажеш за седмица първа на един живущ в Младост 2, 1, 4, Люлин 5, където решиш.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #99 -: Юни 07, 2023, 21:44:06 »
Именно, като няма електроника, ще се ползват методите от преди нея, докато тя не се възстанови. Едно време се смяташе с молив върху плика от амбалажна хартия.

Не съм аз човекът, който не мисли в тази тема. Ти приемаш електрониката като нещо вечно, не аз.

Аман от пишман есхатолози.
Казах ти, ако не ти се мисли, да не пречиш на останалите. Ако ти се мисли, да разкажеш за седмица първа на един живущ в Младост 2, 1, 4, Люлин 5, където решиш.

Добре, аз не мисля. Да видя ти какво си измислила. Но не забивай в есхатологията.

И не електрониката ни е проблема.
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #100 -: Юни 07, 2023, 21:45:35 »
Електрониката - ясно, но има автоматика от едно време, нашият асансьор е с релета - контактори, ще си работи, да му мислят тия с модерните, на които на копчето за извикване, пише по американскому "call"  :pissed-891:
Вие си ги избрахте!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #101 -: Юни 07, 2023, 21:49:15 »
Електрониката - ясно, но има автоматика от едно време, нашият асансьор е с релета - контактори, ще си работи, да му мислят тия с модерните, на които на копчето за извикване, пише по американскому "call"  :pissed-891:

Ами обясни го на Кайли, че се е залепила за мен - че не съм мислил. Да не вземе да се окаже, че тези неща съм ги премислил много преди нея.
the lamers club honourable member …

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #102 -: Юни 07, 2023, 21:59:56 »
Ми аз не знам, ма ми се струва, че комуникациите сите са през спътници и антенки вече, и да има кабели все още тук там, отдавна са прегризани от мишки.
Начи, седя си аз в панелката, чопля си носа и фейсбука на компютъра и изведнъж хоп, спира интернето, взимам телефона да звъня на доставчика, хоп, телефонът чер екран, алеле, не помня ни един телефон вече в главата си. Търча при комшиите, ма и те така, ни телефон, ни интернет, ни тутурути, ни номера, излизам на площадката, там доставчиците са си написали на ХАРТИЯ телефоните, слава Богу, търча на улицата, ожаднявам, влизам в супера за вода, хоп, касите не работят и суперът не работи. На другия ден суперът празен, щото доставчиците не могат да се свържат със супера - няма телефони, по улицата паника, няма интернет, няма супер, транспортът не върви, щото светофарите не работят и джунджуриите, де поддържат движението вместо регулировчици, са отказали. Катастрофи навсякъде и нема как да се мине.
Банките затворени, парите ми на карта, няма как да тегля, щото банковатите празни, а и да бяха пълни, електронната система, де знае колко пари имам в наличност, е изпържена.
Гладен и луд народ разбива витрини и т.н....
Не знам, честно кое ще изпържи едно точно насочено силно изригване, ама ми се чини, че комуникациите ще си заминат, Ще караме на пощенски гълъби. Преди 60-70 години е имало кабели под земята, а сега само антенки стърчат. Бензин да си налееш в бензиностанция как? Като и картата ти не работи. Не можеш да се придвижиш, нямаш какво да ядеш, нямаш и интернет, нито връзка с близки и приятели.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #103 -: Юни 07, 2023, 22:06:38 »
Господа, имам нужда от мнението ви на експерти в ИТ сектора за да ме ориентирате в следното. Очаква се до десетина, максимум, години за 90% от актуалните тогава професии да се изискват дигитални умения.
Като имате предвид, че ме интересуват изпълнителски длъжности и най-много ръководител екип, моля, дайте мнение за ниво на дигитални умения:
-базово
-средно
-високо
Благодаря предварително за отделеното време.
От Не-експерт и не-ИТ.
Дигитални умения всъщност е нещо доста неясно, но широко използвано като израз.
За базово ниво - умението да натискаш няколко бутона в няколко програми и да знаеш какво става като ги натиснеш. Естествено и умението да използваш това нещо. Също да напишеш някакъв текст, да си настроиш камера, микрофон... По аналогия с шофирането - да знаеш как да пуснеш фаровете, чистачките, да отвориш капачката на резервоара...
Средно ниво - да се ползват масовите програми в средния обем на възможностите им, текстообработка, графики, таблици, видео... Шофьорска аналогия - нормално шофиране на лека кола.
Високо ниво - пълни възможности на масовите програми, използване на специализиран софтуер... Аналогия с шофирането - "майстор".
Това за потребителите. Практически всичко, което се върши с компютри може (по-бавно, трудно, неефективно) да стане и без тях. Текстообработката е по-лесното, какво ще напишеш е по-трудното. Всичко това в перспектива от 10 години и сегашното темпо на речево разпознаване сигурно ще изглежда по друг начин, но на същия принцип.
"Шофирането" е единия аспект, потребителския. Пак с такава аналогия има ремонт и поддръжка на автомобили, там са други изисквания (сисадмини и прочие). Има и хора, които проектират и произвеждат автомобили, там пък знанията и уменията са трета бира.
Както и да изглеждат нещата след години, чисто техническите умения пак ще са си на примерно три нива. Първото (масовото) ще се усвоява за дни/седмици, второто (любителско) - за месеци и третото (професионално) - за години.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #104 -: Юни 07, 2023, 22:12:26 »
Kaily за « Отговор #102 -: Днес в 21:59:56 »  :thup:
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #105 -: Юни 07, 2023, 22:24:48 »
Миналия век или без или почти без компютри хората усъвършенстваха двигателите с вътрешно горене, парните и газовите турбини, включително реактивните двигатели. Жични и безжични комуникации, радио и телевизия, огромен скок в медицината... Цепнаха атома, отидоха в космоса, стигнаха до Луната....
От сегашния "дигитален"  век, едната четвърт почти отмина...

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #106 -: Юни 07, 2023, 22:31:46 »
не мога да не се съглася, представяте ли си проектирането на Титаник, моливи, туш, логаритмични линиики? Обаче, връщане назад при условия на либерален англосаксонски капитализъм е проблем, в САЩ наистина се забравят и загубват технологии и умения, наскоро четох, имали трудности с реновирането на термоядрените си бойни глави, забравили как да правят специален аерогел.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #107 -: Юни 08, 2023, 02:23:12 »
Не можеш да се придвижиш, нямаш какво да ядеш, нямаш и интернет, нито връзка с близки и приятели.
Кайли, първо правило е да напуснеш града, може и пеша, докато в града не е настъпила анархия, второ трябва ти базова информация за оцеляване, тази книга е подходяща за целта:

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5876751

И трето:
Изчакваш да затихнат процесите в града.
Докато чакаш, сядаш и прочиташ тези две книги.
Цивилизация с нуля - 2018
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6049101
Создай цивилизацию с нуля - 2019
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6049124
В тях има отговори на въпросите и решения на проблемите с които ще се сблъскаш.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #108 -: Юни 08, 2023, 02:39:50 »
На какъв носител точно ще чета тия книги, ме светни?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #109 -: Юни 08, 2023, 04:38:59 »
На какъв носител точно ще чета тия книги, ме светни?
Писах и по този повод, но го изтрих, защото ми изглеждаше очевидно.
Книгите ги има в няколко формата.
Най-удобно е да се изтеглят като RTF файл(Rich Text Format), така най-лесно могат да се редактират и разпечатват на хартия. Хартията е устойчива на радиация и електромагнитно излъчване.
Подразбира се, че ако не искаш да разпечаташ и двете книги, можеш да редактираш и отпечаташ отделни откъси. Има дори и електронно решение. Можеш да ги четеш от таблет или телефон, електрониката оцелява дори при мощно електромагнитно излъчване, ако е във фарадеев кафез. За захранване ти трябва малък компактен фотопанел и резервни външни батерии, вече ги има навсякъде и ще ти излязат по-евтино, отколкото да отидеш на хубав ресторант.
Електронните ни прибори за химическо и радиационно разузнаване в условията на ядрена война бяха изолирани по този начин от електромагнитните импулси, но ако пък се напъхаш в зона на интензивна радиация която е опасна за електрониката, ще се гътнеш преди електрониката, така че оцеляването на електрониката не е от значение.
Препоръчвам ти този блог:
http://tery-robin.blogspot.com/2008/
Блогът е на българка, авантюристка, обиколила целия свят, най-често сама, дори в зони на конфликти. Описала е подробно всичките си приключения, богато гарнирани със  снимков материал. Полезно четиво като тренировка за оцеляване.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #110 -: Юни 08, 2023, 05:28:22 »
Имайте предвид, че тези ИИ като: https://chat.openai.com/chat които са със свободен достъп, са създадени основно с цел шпиониране. Но се интересуват само от полезна са създателите им информация.
На въпроси и теми като фашизъм, комунизъм, капитализъм и други подобни отговарят неутрално и с общи приказки за да не загубят електорат, също и на всякакви други обществени и лични въпроси. Но ако става въпрос за иновации, технологични идеи, програмиране и програмни разработки, за всякакви документации и други неща свързани с интересни технологии, тогава се проявява жив интерес, предложение за помощ, поканване да дадеш документация по-въпроса, обещание за съдействие и други подобни.
От друга страна ако няма какво да криеш или се страхуваш, че могат да ти откраднат е чудесен инструмент за разработки. При програмирането, слязохме с него на ниво асемблер, после на ниво машинен код, особено за RISC-V. При RISC-V с негова помощ само са седмица написахме толкова много програми, за което навремето при ARM-Cortex ни отне няколко месеца.
Тоест, всички тези заплати от 4000-5000 на месец за дистанционна работа при дистанционно интервю за програмисти се плащат именно за да не се използва ИИ при разработките с цел да се защитят. Не че имат гаранция, че няма да бъдат прецакани от програмистите, които ползват ИИ, за да не се мъчат излишно.
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #111 -: Юни 08, 2023, 10:45:39 »
Ми и на мен ми изглеждаше очевидно, ама реших да питам заради принца... Електрониката ще оцелее в някакъв кафез, ей сега ще хукна да правя кафези като най-насъщно деяние при евентуален флаш.... Идеята ми е, че при такъв флаш ще си замине цивилизацията до броени дни и седмици, щото от няколко десетилетия тая цивилизация мина на дигитализация, а дигитализацията един флаш ѝ трябва.
Не знам токът дали няма да си замине, щото не знам как се управлява. Щото и там ако има електроника... а водата с какво е вързана?
Колкото повече джаджи в едно нещо, толкова по-лесно се чупи.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #112 -: Юни 08, 2023, 11:21:00 »
Ток/мълнии ще има дорде има вода. Като водата замине в космоса, ще настане тишина. За вятъра още се чудя, кое го налага.

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #113 -: Юни 08, 2023, 11:34:38 »
Кайли, Не знам точно какво ще се случи в тази хипотетична ситуация, но мога да ти кажа как аз ще оцелея :)
Имам си малка хижа/къще в планината, няма никой на около, имам си вода от поточето, наскоро си сложих няколко соларни панела...
Всяка година съм там по две седмици, ям каквото има...
Може и да може за по-дълго, не съм пробвал, но като дойде "апокалипсиса" ще ти пиша в сураттефтера, как съм оцелял...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #114 -: Юни 08, 2023, 11:35:15 »
Ток/мълнии ще има дорде има вода. Като водата замине в космоса, ще настане тишина. За вятъра още се чудя, кое го налага.

Разликата в атмосферното налягане.
the lamers club honourable member …

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #115 -: Юни 08, 2023, 14:58:24 »
Всяка година съм там по две седмици, ям каквото има...
А какво ще има, ако трябва да оцелееш месец-два?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5253
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #116 -: Юни 08, 2023, 15:09:24 »
Quote (selected)
а водата с какво е вързана?

Препоръчвам "Песента на колелетата" от Йовков. Имаше и такъв български писател. Там има неколко фундаментални изречения за водата

п. п. Най-богата на водни ресурси в света държава се нарича...Русия

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #117 -: Юни 08, 2023, 15:20:57 »
Всяка година съм там по две седмици, ям каквото има...
А какво ще има, ако трябва да оцелееш месец-два?
Не знам, не съм пробвал ... Трябва много свободно време...
Но може да се оцелее, сигурен съм!

Неактивен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2081
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #118 -: Юни 08, 2023, 15:36:22 »
не съм пробвал, но като дойде "апокалипсиса" ще ти пиша в сураттефтера, как съм оцелял...
На думите на един много беден и измъчен гражданин "Нали човек трябва някак си да живее," отвърнал спокойно: "Не виждам необходимостта."

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Само за начинаещи
« Отговор #119 -: Юни 08, 2023, 17:05:28 »
ей сега ще хукна да правя кафези като най-насъщно деяние при евентуален флаш
Ето ти такъв "кафез", сложи си смартфона и го затвори и сигналът ще изчезне.
Вие си ги избрахте!