Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 01:04:04

Автор Тема: Позволявам си, без да спазвам правилата  (Прочетена 74507 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #420 -: Ноември 29, 2018, 16:30:43 »
Можем само да се радваме, че не ни се падна да живеем във времена, когато едните влачат жени с камион, а другите режат глави с лопата. Това е гражданска война. На когото му е трудно да я разбере, препоръчвам "Конармия", Бабел.
:way_to_go-1308:
споделям напълно

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #421 -: Ноември 29, 2018, 16:32:53 »
Quote (selected)
Асолка, това защо го цитираш, някой оспорва ли го?

Ами щом са изографисали красните именца на някои от убийците им на паметник на "жертвите" на комунизма насред София...можеш да идеш да го видиш на живо.
А гражданската война в България започва още от Войнишкото въстание...затъва все повече и повече в кървища докъм 45-46 година и днес е отново на мода. Слава Богу, засега само със словесни престрелки. И най-интересното е, че най-гръмогласните адвокате на фашагите са разни цървули, дето са наследници на най-обикновени мишкари  - и при фашизма и при "комунизъма". Винаги правилно лаещи съобразно актуалната обстановка.
« Последна редакция: Ноември 29, 2018, 16:37:11 от Асол »

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #422 -: Ноември 29, 2018, 16:34:12 »
не Мамаев курган е символ на фашизма, а Бабий Яр.
Мамаев курган е битка. Една армия срешу друга.
Другото е клане. Геноцид спрямо евреи и руснаци. Политическа репресия срещу комунисти от всички народности. Изпълнена от национал-социалисти-работници и тъ нъ от СС, и от бандеровци от украйна, пак от СС.

Дори тази дребна лъжа се превръща в опит за сериозна манипулация в светлината на темата, дето нищим напоследък.
И призиви да не сме емоционални, като емоции ръгаш само ти, и със пренебрежение прелиташ над фактите, идат малко.... несериозни.

Приемаш ли или пак ще обявиш, че не разбираш за какво иде реч, както малко по-нагоре?

тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #423 -: Ноември 29, 2018, 16:39:35 »
Quote (selected)
cekyko

« Отговор #411 -: Днес в 16:17:07 »
Цитат
Не разбрах...
не мога да ти помогна

Ясно.

Лесно е да се метат насам-натам думички, трудно е да се доказват тези.
Сега и ти ще ни намекнеш, че крокодилите са зелени, а трамваите жълти, и поради това си непогрешима по дефиниция.

иначе въпроса ми бе простичък. Поради що смяташ, че някакви легенди относно Яна Блъскова променят факта, че ястребинчетата са избити ДЕЦА без съд и присъда. Или че същата тая Яна Блъскова е съдена, примерно, преди да бъде убита. И що тряба да жалим фашистите, извършили това. И дори да не трябва да ги наричаме фашисти.

Ама по-лесно е да се троснеш и да се фръцнеш.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #424 -: Ноември 29, 2018, 16:41:57 »
Ето и още един велик текст - за разбиране на гражданската война. Достъпен ми е, уви, на руски.

Quote (selected)
61. (1) Толь­ко тогда, когда бит­ва завер­ши­лась, и мож­но было увидеть, как вели­ки были отва­га и муже­ство в вой­ске Кати­ли­ны. (2) Ибо чуть ли не каж­дый, испу­стив дух, лежал на том же месте, какое он занял в нача­ле сра­же­ния. (3) Несколь­ко чело­век в цен­тре, кото­рых рас­се­я­ла пре­тор­ская когор­та, лежа­ли чуть в сто­роне, но все, одна­ко, ранен­ные в грудь. (4) Само­го Кати­ли­ну нашли дале­ко от его сол­дат, сре­ди вра­же­ских тел. Он еще дышал, и его лицо сохра­ня­ло печать той же неукро­ти­мо­сти духа, какой он отли­чал­ся при жиз­ни. (5) Сло­вом, из все­го вой­ска Кати­ли­ны ни в сра­же­нии, ни во вре­мя бег­ства ни один пол­но­прав­ный граж­да­нин не был взят в плен, (6) так мало все они щади­ли жизнь — как свою, так и непри­я­те­ля. (7) Одна­ко победа, одер­жан­ная вой­ском рим­ско­го наро­да, не была ни радост­ной, ни бес­кров­ной, ибо все самые стой­кие бой­цы либо пали, либо поки­ну­ли поле боя тяже­ло ранен­ны­ми. (8) Но мно­гие сол­да­ты, вышед­шие из лаге­ря осмот­реть поле бит­вы и погра­бить321, нахо­ди­ли, пере­во­ра­чи­вая тела вра­гов, один — дру­га, дру­гой — госте­при­им­ца или роди­ча; неко­то­рые узна­ва­ли и сво­их недру­гов, с кото­ры­ми бились. (9) Так все вой­ско испы­ты­ва­ло раз­ные чув­ства: лико­ва­ние и скорбь, горе и радость.


Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #425 -: Ноември 29, 2018, 16:49:01 »
не Мамаев курган е символ на фашизма, а Бабий Яр.
Мамаев курган е битка. Една армия срешу друга.
Другото е клане. Геноцид спрямо евреи и руснаци. Политическа репресия срещу комунисти от всички народности. Изпълнена от национал-социалисти-работници и тъ нъ от СС, и от бандеровци от украйна, пак от СС.

Дори тази дребна лъжа се превръща в опит за сериозна манипулация в светлината на темата, дето нищим напоследък.
И призиви да не сме емоционални, като емоции ръгаш само ти, и със пренебрежение прелиташ над фактите, идат малко.... несериозни.

Приемаш ли или пак ще обявиш, че не разбираш за какво иде реч, както малко по-нагоре?
Напълно си прав за неправилния цитат. Правилното е "Талантът - това е Мамаев курган, бездарието е фашизъм". За което моля за извинение.
Но защо смяташ, че само Бабий Яр е фашизъм? Битката при същия този Мамаев курган да не се води от армиите на Червените и Белите рози? Фашизъм е всичко това и не се опитвай чрез дробене да го омаловажаваш. Търсенето на механизмите, които са довели до Бабий Яр и до Мамаев курган са едни и същи.
Само че е опасно да се копае, нали? Политическите репресии срещу комунисти от всички народности ги  има и през 1933-та, и през 1937-ма и през цялата Втора световна, и след нея. Далеч не всички от тези репресии попадат под обяснението за фашизъм. ГУЛаг е създаден - ще се удивиш вероятно, през 1933-та година.
Затова казвам, че носещият ФАКТИ бонго е опасен - разрушава митологемите, с които сме си свикнали.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #426 -: Ноември 29, 2018, 16:55:40 »
иначе въпроса ми бе простичък. Поради що смяташ, че някакви легенди относно Яна Блъскова променят факта, че ястребинчетата са избити ДЕЦА без съд и присъда. Или че същата тая Яна Блъскова е съдена, примерно, преди да бъде убита. И що тряба да жалим фашистите, извършили това. И дори да не трябва да ги наричаме фашисти.
Къде Лилиан е рекла, че фактът за убитите ястребинчета се омаловажава от станалото с Яна Блъскова? От казаното от нея аз разбрах, че това, което ни се поднася като официална версия за станалото с Яна Блъскова, не отговаря на това, за което си спомнят съседи/познати. Никой не жали никакви фашисти.
Единствените, за които знам, че са се зажалили за фашистите, са онези, които вдигнаха оня паметник край НДК-то, където убиецът на ястребинчетата се числи жертва. Имената на тези строители на паметник би трябвало да се знаят и да се помнят, за да може да им се обяснява отново и отново защо не са прави и защо ако има реални жертви на новия режим сред имената на паметника, тяхната съдба не бива да се смесва с тази на убиец на деца.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #427 -: Ноември 29, 2018, 17:04:36 »
Много задълбахте и търсеният ефект, умишлено или не, както винаги, действа на обратното. При това не уточнявам, кой е настъпил кучешкото л-но и го е домъкнал с калеврите в Хола и сега размазано ни "забавлява". И да, не е само един, довлякъл го. Така, че - без сръдни, моля!

1. Бонго. Не изпитвам симпатии към него още когато Оттатък в Старият носеше същият ник. После стана Памфуции и клерикалният привкус не засили любовта ми към него, може би - обратното. И косвено напоследък, бе съпричастен за окончателното ми остракиране от Дома на покойниците. НО -това не е причина да не призная неговата начетеност, исторически знания (забележимо едностранни - но това е Школата на царуващите тук историци - противници, а не съподвижници на Ганчо Цанов!). Същевременно е интелигентен, спокоен опонент, като използва всеки и най-малък аргумент, даже трик, за да блесне в спора "като прав по дефолт". И нямам нищо против да го чета, но залитането му по ЕАТЦ, перверзиите и мискинлиците на "Истанбулската" и особено на  този сега "Пакт", влизат в тотално противоречие с позицията на страничен, неутрален, едва ли не академичен съдник, отличаващ се с уж интелигентност, начетеност и пр. и пр. - За какъвто иска да бъде приет и уважаван. Има неща, когато един човек, може и златен да е и намазан с мед, светещ като слънце, но заради разбиранията си по принципни неща - отива веднага (за мен и явно за някои и други тук) от другата страна на Пропастта която разделя и България понастоящем.

2. Спорът за фашизъмЪт и употребата на думата е заради масовата ни склонност да я ползваме за квалифициране на какво ли не. Което си е грешно отвсякъде. Но какво ли можем да кажем ние всички, след като сме живяли в и сме били форматирани според наративите на две срещуположни идеологии? Разкритията, че и в тях двете представени ни за каци с Мед се намират количества катран, доведе до люшкания и непоследователност. За мен лично бе епохално откритие, да се уверя, как задокеанските "рицари" на Демокрацията, се оказаха чутовни Лъжци и Разбойници + всичко останало от набора определения... От тук и увереността ми вече, че както сега те лъжат, мошеничестват, разграбват и унищожават масово населенията на земята, така и всичките им други уверения, твърдения и постановки в и за миналото на което не сме (съм бил) били свидетели, също влизат в графата Лъжа и Подмяна. Така, че Совите не са чучулиги, но не са и сови!...

Хубаво е да не се джафкаме едни други, нека се съсредоточим в наученото до преди 1 клас в основното училище. Те така...

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #428 -: Ноември 29, 2018, 17:25:03 »
2. Спорът за фашизъмЪт и употребата на думата е заради масовата ни склонност да я ползваме за квалифициране на какво ли не. Което си е грешно отвсякъде. Но какво ли можем да кажем ние всички, след като сме живяли в и сме били форматирани според наративите на две срещуположни идеологии?
...
Хубаво е да не се джафкаме едни други, нека се съсредоточим в наученото до преди 1 клас в основното училище. Те така...
Благодаря, Айсе, най-накрая да го речем това за изтъркването на думата "фашизъм" и подмяната, която се прави с използването й за щяло и нещяло.

Дали човек е съгласен с вижданията и позициите на бонго - това си е лично виждане. Обаче бонго има едно великолепно качество - знае къде може да се изкопае ИНФОРМАЦИЯ. Наскоро си бях в България и понеже не успях да я поръчам навреме, седях в библиотеката и четох препоръчаната ми от бонго книга за Кимон Георгиев. Много страшно четиво ми се стори тази инкунабула. Там вижда човек какви ужасяващи последици могат да имат най-добрите намерения. С нещо намязва на нашия форум тук...

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #429 -: Ноември 29, 2018, 18:15:17 »
.....
Ама по-лесно е да се троснеш и да се фръцнеш.
тук съм, ама нали имам и мъж все пак, та реших да му направя една баница :smokin:
и сега ,докато тя изстива, ще ти отговоря простодушно
трудно ми е да разговарям с агресивни хора като теб
няма лошо, пиши си каквото искаш, просто не се опитвай да ме въвлечеш в това
не мога да споря по този яростен начин, не изпитвам подобни чувства
казвам каквото знам, ако не ти харесва, нищо не мога да направя
не искам да те убеждавам в нищо, защото не пиша нищо заради теб
само последно вмъквам, че вестникарски писания и повтаряне на всеизвестното не са ми  интересни
само личните наблюдения, анализи и изводи на събеседника ме заинтригуват
жив и здрав бъди!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #430 -: Ноември 29, 2018, 19:04:54 »
Като мислим в клишета защо се чудим, че получаваме дефектни форми?
Фашизмът бил лош, социализмът бил лош, демокрацията била лоша!
Плоско и примитивно.
Безконтролната власт е лоша, привлича социопатите неудържимо независимо от формата.
Даването на безусловна подкрепа изкривява всичко.
В по-стари времена религията е била в същото положение.
Кое е добро или лошо в християнството?
Възникнало като по-добрата религия.
Инквизицията или насилственото покръстване на България са добри?
Властта!
Ножът реже хляб -добро!
Ножът реже глави -лошо!
И няма значение дали го държи фашист, социалист, демократ, либерал............
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #431 -: Ноември 29, 2018, 20:43:39 »
.....
Ама по-лесно е да се троснеш и да се фръцнеш.
...трудно ми е да разговарям с агресивни хора като теб....

Тоест мяташ някаква теза, а като помоля за обяснение бивам изкаран агресор.......
Че и нарушител на семейния мир, който пречи някому да си забъра баницата.....

Явно това е някакво супермодерно заболяване, което още не съм прихванал, но ще се постарая.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #432 -: Ноември 29, 2018, 20:57:31 »
...
Но защо смяташ, че само Бабий Яр е фашизъм? Битката при същия този Мамаев курган да не се води от армиите на Червените и Белите рози? Фашизъм е всичко това и не се опитвай чрез дробене да го омаловажаваш. Търсенето на механизмите, които са довели до Бабий Яр и до Мамаев курган са едни и същи.
...
Не разбирам - защо почваш да опровергаваш някакви тези, които не съм изричал?
Къде съм твърдял, че единствено Бабий Яр е фашизъм?
Какво съм бил дробил, че и бялата и червената роза се намеси?
Забърка някакъв странен буламач извън темата....

Та затова, 67, моля, спри с тия дребни инсинуациийки и опити да ме набуташ в някакъв калъп.
Нямам желание да споря теб, не ми е нужно с поучителен тон да ми се изтъкват факти,
нямащи нищо общо с темата, и накрая да правиш опит да ми генерираш чувство за вина.
А дали знам или не знам нещо, и дали ще се удивя, си е моя работа, нали?

И пак декларирам - не ми се спори по контрапродуктивни теми, подминавам част от заяжданията по мой адрес, ама не всичко е за подминаване :)
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Позволявам си, без да спазвам правилата
« Отговор #433 -: Ноември 29, 2018, 21:13:38 »
Възползвам се от правото си да заключа темата, която предизвика толкова отрицателни емоции - също както и в обществото ни. Няколко пъти съм писал в оня форум, че докато не заровим томахавките, няма как да се върви напред.
Което не значи да забравим. И когато се наложи, да си спомним.
Но не ни предизвиквайте, само това май се иска.
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.