Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 16:31:41

Автор Тема: авторските права  (Прочетена 33126 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
авторските права
« -: Август 08, 2018, 22:19:10 »
Хубаво, има рубрика "вестник Сега" - харесква ми, но какво се очаква?
Да копираме техни материали? Няма как да стане. Ангопски материали са.
Евентуално може да се копират неподписани (редакционни) материали. Малко са, повечето са безинтересни
Да коментираме без да имаме текста - странно.

Сиреч? Какво е решението.

gossinger

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #1 -: Август 08, 2018, 22:34:00 »
Хубаво, има рубрика "вестник Сега" - харесква ми, но какво се очаква?
Да копираме техни материали? Няма как да стане. Ангопски материали са.
Евентуално може да се копират неподписани (редакционни) материали. Малко са, повечето са безинтересни
Да коментираме без да имаме текста - странно.

Сиреч? Какво е решението.

Решението е всяка нова тема да започва с връзка към публикацията от вестника. След връзката може да следва коментара към самата публикация. И не мисля, че е толкова странно, ще свикнете.

Друго решение е да се публикува целия материал от вестника с изрично поставяне на връзка към оригиналната публикация, но това влиза в противоречие с надписа в долната част на всяка страница от вестника.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #2 -: Август 09, 2018, 12:30:03 »
чоглаво е да се коментира нещо, дадено като хипервръзка.

Има ли нарушение на авторските права, ако се цитира целия материал, които представлява интерес, със задължително даване на линк и позоваване на газетата? Консултирайхте ли се.

Gossinger, навигацията не е изчистена, макар и наподобяваща стария сайт на газетата.

Цитирането как става?

А копирането и вмъкване на текст?

Разяснете.

gossinger

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #3 -: Август 09, 2018, 12:43:24 »
чоглаво е да се коментира нещо, дадено като хипервръзка.

Чоглаво ще е първите стотина-двеста коментара. Как мислите е по другите форуми, които си нямат вестник.

Quote (selected)
Има ли нарушение на авторските права, ако се цитира целия материал, които представлява интерес, със задължително даване на линк и позоваване на газетата? Консултирахте ли се.

Не знам, не разбира. Аз прост инженер.

Quote (selected)
Gossinger, навигацията не е изчистена, макар и наподобяваща стария сайт на газетата.

Цитирането как става?

А копирането и вмъкване на текст?

Разяснете.

RTFM и разгледайте бутоните, които се намират над формата за отговор. Засега прикачването на файлове не е позволено, макар че има такава възможност. Но картинки могат да се публикуват.

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #4 -: Август 09, 2018, 16:21:14 »
Друго решение е да се публикува целия материал от вестника с изрично поставяне на връзка към оригиналната публикация, но това влиза в противоречие с надписа в долната част на всяка страница от вестника.

Здравейте добри хора!!!

Разгеле - имаме някаква алтернатива на оня бълвоч, който ни пробутаха за форум.
Относно материалите от вестника, ето какво написах снощи там:

"Връщайки се на копирайта на новините, искам да отбележа, че само точния цитат се счита за авторско право.
Ако имаме новина – „Пешо преби половинката си и закла тъщата“, то аз мога да напиша на новото място така:
Във връзка с информациите в някои медии за някой си Пешо, подходил адекватно към тъща си, бих казал следното:
Следва мъдра мисъл от моя страна!
Пораждаща дискусия и т.н., както във всеки форум."

Явно няма да е дословно, но ако предположим, че тук сме хора мислещи и информирани, то дори и някой ако не е чул коментираната новина, поне лесно ще може да си я намери пост фактум и да участва, ако иска.
Сега... ако някой го мързи да коментира свободно тук това, което иска, по такъв един начин, нищо не му пречи да си пишурка във форума.

След време ще се разбере, кое ще е работещото.
Но... както казваше Патрик МакМърфи -
"Идиоти такива, аз поне ОПИТАХ!" (след неуспешния си опит да откърти мивката и да разбие решетката) и след бурния присмех на лудите.
Та ... да видим!
Ваш Брадатко

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #5 -: Август 09, 2018, 17:00:29 »
Вестникът много рядко има собствени новини - повечето са препечатка от "Фокус" или други новинарски сайтове, които пък от своя страна се позовават на някоя чуждестранна голяма агенция - тук проблеми с авторските права надали ще има.

По-интересното е със няколкото статии и материали, които са авторски - нека адвокатите да кажат - аз мискля, че едно коректно цитиране (посочване на авторството) решава въпроса.
Кой ще отнесе въпроса към Ганий и ще го покани тук.
~~~~~
von Gossinger, като сте се заел с това благородно дело, защо не прехвърлите стария сайт тук? Махнете онова досадно ръждивочервено "Сега", барнете тук таме и всички ще са готови.

Препоръчвам Ви да направите и една препратка към стария архив на вестника - ще ли бъде възможно да се дискутира по старите теми, останали там?

gossinger

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #6 -: Август 10, 2018, 20:29:15 »
von Gossinger, като сте се заел с това благородно дело, защо не прехвърлите стария сайт тук? Махнете онова досадно ръждивочервено "Сега", барнете тук таме и всички ще са готови.

Първо, старият сайт все още е обект на авторско право. Второ — не ми се занимава да го правя. И трето — не виждам смисъл да го правя (imho).

Quote (selected)
Препоръчвам Ви да направите и една препратка към стария архив на вестника - ще ли бъде възможно да се дискутира по старите теми, останали там?

Това е нещо, което може и сам да направите. Нали тук не е забранено да се отварят нови теми? Отваряте нова тема с препратка към старата тема, може да цитирате и коментара от нея, на който искате да отговорите и чакате някой да ви отговори.

Пешо

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #7 -: Август 11, 2018, 17:46:12 »
Quote (selected)
Решението е всяка нова тема да започва с връзка към публикацията от вестника. След връзката може да следва коментара към самата публикация. И не мисля, че е толкова странно, ще свикнете.
И според мен това е правилното решение. Дори в онзи, 'идеалния', форумнямаше възможност статията от вестника да се чете наравно с коментарите.

Много по-важно е, според мен, ако тук се копира динамично целият диалог под статиите - да може оттук да четем коментарите, въведени в другия форум и да репликираме, като тукашните реплики, естествено, не са видими оттам. Една такава функционалност ще даде шанс на този форум, иначе ще замре.

gossinger

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #8 -: Август 11, 2018, 18:28:30 »
Quote (selected)
Решението е всяка нова тема да започва с връзка към публикацията от вестника. След връзката може да следва коментара към самата публикация. И не мисля, че е толкова странно, ще свикнете.

И според мен това е правилното решение. Дори в онзи, 'идеалния', форумнямаше възможност статията от вестника да се чете наравно с коментарите.

Много по-важно е, според мен, ако тук се копира динамично целият диалог под статиите - да може оттук да четем коментарите, въведени в другия форум и да репликираме, като тукашните реплики, естествено, не са видими оттам. Една такава функционалност ще даде шанс на този форум, иначе ще замре.

Не съм сигурен, че мога аз да го направя, а и все още под отговорите във форума стои предупреждението „Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД“, така че май е по-добре да не се прави.

Идеята на този форум поне в началото беше той да не е алтернатива на форума на вестника, а място, където дългосрочно наказаните да могат да коментират темите от него. След смяната на дизайна на вестника и форума, идеята не е вече съвсем същата, но с помощта на осмелилите се да се регистрират, може да бъде съвместно избистрена. Въпрос на време и желание според мен е.

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #9 -: Август 11, 2018, 18:54:23 »
Quote (selected)
Идеята на този форум поне в началото беше той да не е алтернатива на форума на вестника, а място, където дългосрочно наказаните да могат да коментират темите от него. След смяната на дизайна на вестника и форума, идеята не е вече съвсем същата, но с помощта на осмелилите се да се регистрират, може да бъде съвместно избистрена.

Именно. Съгласен съм да е алтернатива.
Подозирам, че след време (ако ни тръгне тук) оня форум ще си остане с лозунгарите и ще се превърне в нещо съвсем различно от това, на което приличаше преди "великата промяна"!
Да цитираме Хашек:
"Ето един пример, какви идиоти се раждат под Слънцето!"

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #10 -: Август 11, 2018, 19:14:50 »
Я гледай долу - за няколко дни какъв елитен състав се получи, и други се чакат ...
Госингер, по дяволите, как се цитира, да ге? Как ги правите тия кутийки в кутийките?

Bradatko    Ел. поща                   Newbie    2018-08-09    4    
Неактивен    Captain Buddy                      Newbie    2018-08-11    0    
Неактивен    cekyko    Ел. поща                   Newbie    2018-08-09    0    
Неактивен    ddantgwyn    Ел. поща                   Newbie    2018-08-09    5    
Неактивен    duzov    Ел. поща                   Newbie    2018-08-11    0    
Неактивен    Eisblock    Ел. поща                   Newbie    2018-08-09    4    
Неактивен    Karl von und zu Gossinger    Ел. поща                   Administrator    2018-08-08    7    
Неактивен    sega_user    Ел. поща                   Administrator    2018-08-08    0    
Активен    Пешо                      Newbie    2018-08-11    6    
Неактивен    фелдкурат Ото Катц

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #11 -: Август 11, 2018, 19:37:25 »
Quote (selected)
Bradatko    Ел. поща                   Newbie    2018-08-09    4   
Засега само съм се вмъкнал тук набързо, защото съм с лаптопа на морето и нямам някои важни неща в него, които са ми в София на машината.
В смисъл на картинка за аватар и т.н., но след два дена се прибирам и ще си оправя всичко по профила.

Бандата се оформя! Всичко ще е както трябва, въпросът е да се намери място за хостинг.
Ще тръгне. Щом има желание и воля!
А онея там... ами ... тяхна си работа!

Неактивен керпеден

  • Newbie
  • *
  • Коментари: 1
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #12 -: Август 11, 2018, 21:17:38 »
И аз...таковата  ,гледам отворено и надникнах да не е влезнАло некво хайванче ,че да направи поразии ,ма не било...верни другари имало тука! Ха , добре съм ви заварил  и дано да е за добро!!! 8) ;D

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #13 -: Август 11, 2018, 21:23:46 »
Quote (selected)
Bradatko    Ел. поща                   Newbie    2018-08-09    4   
Засега само съм се вмъкнал тук набързо, защото съм с лаптопа на морето и нямам някои важни неща в него, които са ми в София на машината.
В смисъл на картинка за аватар и т.н., но след два дена се прибирам и ще си оправя всичко по профила.

Бандата се оформя! Всичко ще е както трябва, въпросът е да се намери място за хостинг.

А аз много искам предводителя да не се окаже прав, че тук сме се събрали групичка по интереси. Затова мисля, че е добра идея да се поканят всички.
the lamers club honourable member …

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #14 -: Август 11, 2018, 21:26:18 »
Уелкъм!
От душа, аз, такова, а не че съм в основата на форума... та затова си позволих!
И да си пожелаем успех!!!
 :)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #15 -: Август 11, 2018, 22:50:48 »
Уелкъм!
От душа, аз, такова, а не че съм в основата на форума... та затова си позволих!
И да си пожелаем успех!!!
 :)

Няма значение кой е в основата на форума, по-важно е да се съберат повече от старите участници (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #16 -: Август 12, 2018, 16:40:42 »
Quote (selected)
Затова мисля, че е добра идея да се поканят всички.

Значи... какво, като сме по "интереси".
Дискусия може да се появи винаги, както когато се съберем на по бира, примерно.
Обаче да ми развява някой тук простотиите си, чаршафите си и да ми обяснява някакви изсмукани от либерални мръсни пръсти теории... някак не ми е по вкуса!
Малко ми идват в повече!
И кой ще се наеме да модерира гадостите?
Да, още нямаме правила, но ще има и така трябва да е.
Предлагам да подложим на дискусия това, дали трябва да се поканят всички!
А! Току що се сетих.
Поканвайки всички, във ВСИЧКИ СЛУЧАИ ще се намери поне един, който да предава писаниците тук на онзи форум.
В това съм абсолютно сигурен!
После... иди се оправяй кое е копирайт и кое не е... И само главоболия ще си донесем излишни.

ПП.
Това го бях написал още снощи, но нещо ми се загуби връзката с тук, та затова го пускам сега.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #17 -: Август 12, 2018, 17:04:38 »
Quote (selected)
Затова мисля, че е добра идея да се поканят всички.

Значи... какво, като сме по "интереси".
Дискусия може да се появи винаги, както когато се съберем на по бира, примерно.

Ами първо — скучно ще е ::)

И второ, когато повечето сме със сходни интереси (или житейска ориентация) винаги може да се изпусне някоя адекватна гледна точка. За това мисля, че ще е по-добре да има разнообразие в участниците тук (imho).

Quote (selected)
Обаче да ми развява някой тук простотиите си, чаршафите си и да ми обяснява някакви изсмукани от либерални мръсни пръсти теории... някак не ми е по вкуса!

Малко ми идват в повече!

Във функционалността на сайта има възможност за игнориране на потребител ;), която е активна в момента.

Quote (selected)
И кой ще се наеме да модерира гадостите?
Да, още нямаме правила, но ще има и така трябва да е.

Въпросът за модераторите също подлежи на дискусия, но нека първо се съберем достатъчно участници.

Quote (selected)
Предлагам да подложим на дискусия това, дали трябва да се поканят всички!

Нямам възражения, таман ще видиш как се отваря нова тема в някоя категория или раздел :))

Quote (selected)
А! Току що се сетих.
Поканвайки всички, във ВСИЧКИ СЛУЧАИ ще се намери поне един, който да предава писаниците тук на онзи форум.
В това съм абсолютно сигурен!
После... иди се оправяй кое е копирайт и кое не е... И само главоболия ще си донесем излишни.

Ако спазваме елементарното изискване да посочваме откъде сме взели това, което дискутираме тук и не копираме целият текст на публикацията от вестника, не виждам от какво трябва да се притесняваме.

Quote (selected)
ПП.
Това го бях написал още снощи, но нещо ми се загуби връзката с тук, та затова го пускам сега.

Снощи имаше дребен проблем по мрежата, затова нямаше добра връзка за около час, час и половина.
the lamers club honourable member …

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #18 -: Август 12, 2018, 17:13:27 »
Quote (selected)
но нека първо се съберем достатъчно участници.

Точно така!
Абсолютно точно това имах и аз предвид.
Само ще трябва да дефинираме и порядъка на "достатъчно" и ще решаваме.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #19 -: Август 12, 2018, 17:30:43 »
Quote (selected)
но нека първо се съберем достатъчно участници.

Точно така!
Абсолютно точно това имах и аз предвид.
Само ще трябва да дефинираме и порядъка на "достатъчно" и ще решаваме.

30-40?
the lamers club honourable member …

Пешо

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #20 -: Август 12, 2018, 17:53:33 »
Quote (selected)
Решението е всяка нова тема да започва с връзка към публикацията от вестника. След връзката може да следва коментара към самата публикация. И не мисля, че е толкова странно, ще свикнете.

И според мен това е правилното решение. Дори в онзи, 'идеалния', форумнямаше възможност статията от вестника да се чете наравно с коментарите.

Много по-важно е, според мен, ако тук се копира динамично целият диалог под статиите - да може оттук да четем коментарите, въведени в другия форум и да репликираме, като тукашните реплики, естествено, не са видими оттам. Една такава функционалност ще даде шанс на този форум, иначе ще замре.

Не съм сигурен, че мога аз да го направя, а и все още под отговорите във форума стои предупреждението „Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД“, така че май е по-добре да не се прави.


Според мен не е невъзможно (а и едва ли е особено трудно) съответната дискусия да бъде копирана динамично и буферирана за времето, в което я четем и отговаряме. Не може да има нарушаване на авторски права. Е, ще има известно забавяне при първото надникване в темата, но да му мислят селяните с бавния интернет като мен.

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #21 -: Август 12, 2018, 18:04:16 »
Quote (selected)
30-40?
Ами...
Дай да видим и КОИ ще са, също така.
Ще го решаваме ад хок.
А и нека да се появят и още поне 20-ина души и тогава пак ще видим какъв да е минимумът за вземане на решение.
Нали не бързаме за никъде?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #22 -: Август 12, 2018, 18:58:03 »
Quote (selected)
Решението е всяка нова тема да започва с връзка към публикацията от вестника. След връзката може да следва коментара към самата публикация. И не мисля, че е толкова странно, ще свикнете.

И според мен това е правилното решение. Дори в онзи, 'идеалния', форумнямаше възможност статията от вестника да се чете наравно с коментарите.

Много по-важно е, според мен, ако тук се копира динамично целият диалог под статиите - да може оттук да четем коментарите, въведени в другия форум и да репликираме, като тукашните реплики, естествено, не са видими оттам. Една такава функционалност ще даде шанс на този форум, иначе ще замре.

Не съм сигурен, че мога аз да го направя, а и все още под отговорите във форума стои предупреждението „Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД“, така че май е по-добре да не се прави.


Според мен не е невъзможно (а и едва ли е особено трудно) съответната дискусия да бъде копирана динамично и буферирана за времето, в което я четем и отговаряме. Не може да има нарушаване на авторски права. Е, ще има известно забавяне при първото надникване в темата, но да му мислят селяните с бавния интернет като мен.

Какво разбираш под динамично? Програма или нещо друго?

Знаеш, че аз не съм програмист и затова казвам, че ще ми е трудно да го направя, освен ако не намеря някой модул за форума, който има такава функционалност.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #23 -: Август 12, 2018, 18:58:41 »
Quote (selected)
30-40?
Ами...
Дай да видим и КОИ ще са, също така.
Ще го решаваме ад хок.
А и нека да се появят и още поне 20-ина души и тогава пак ще видим какъв да е минимумът за вземане на решение.
Нали не бързаме за никъде?

Не, поне аз :)
the lamers club honourable member …

Пешо

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #24 -: Август 12, 2018, 21:35:05 »
Quote (selected)
Какво разбираш под динамично? Програма или нещо друго?
Имаме базата данни на този форум. Имаме и списък с темите в други 'сега'шния. Скрипт прави динамична компилация от заглавията на темите в двата форума. В момента, в който отварям някоя от тях, която е от сегашните, скрипт изтегля  всички (или последните N) от сегашния фрум, merge-ва ги с мненията от настоящия и предлага на потребителя единен списък. Този списък се поддържа динамично, в буфвр на компютъра на юзъра и се изтрива след като юзърът излезе от темата.
Според моите някогашни програмисти, не е сложно.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #25 -: Август 12, 2018, 22:13:08 »
Quote (selected)
Какво разбираш под динамично? Програма или нещо друго?

Имаме базата данни на този форум. Имаме и списък с темите в други 'сега'шния. Скрипт прави динамична компилация от заглавията на темите в двата форума. В момента, в който отварям някоя от тях, която е от сегашните, скрипт изтегля  всички (или последните N) от сегашния форум, merge-ва ги с мненията от настоящия и предлага на потребителя единен списък. Този списък се поддържа динамично, в буфер на компютъра на юзъра и се изтрива след като юзърът излезе от темата.
Според моите някогашни програмисти, не е сложно.

Може, но за някой програмист. Не е за мен тази работа ::)
the lamers club honourable member …

Пешо

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #26 -: Август 12, 2018, 23:16:33 »
Има хора, които могат. Простотрябва да бъдат заинтересувани.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #27 -: Август 12, 2018, 23:24:13 »
Има хора, които могат. Просто трябва да бъдат заинтересувани.
Ами не познавам такива, които да попитам.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #28 -: Август 29, 2018, 15:13:17 »
скрипт изтегля  всички (или последните N) от сегашния фрум, merge-ва ги с мненията от настоящия и предлага на потребителя единен списък. Този списък се поддържа динамично, в буфвр на компютъра на юзъра и се изтрива след като юзърът излезе от темата.
това трябва да е некъв джаваскрипт, който да се пуска от клиента. вчера се пробвах в адд-она да разкарам странирането и като отивам на някоя тема с повече от една страница да ми показва всички мнения. стана, но понеже има някакво досадно разминаване във времето се получи така, че игнора и останалите екстри се накачулиха само на активната страница, останалите бяха без тях. не ми се занимаваше повече и го зарязах.

като цяло обаче твоето предложение не ми се вижда практично, диалогът се губи - един потребител писал във форума на "сега", ти му отговаряш тук, той как ще ти прочете отговора? или ти после ще публикуваш там връзка към мнението си?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #29 -: Октомври 08, 2018, 18:53:50 »
обаче мен това за авторските права ме интересува, по-точно не за правата върху материалите, а върху мненията. като направих парсъра, дето обхожда темите, си създадох и базичка с всички мнения - нали на нейна база правих класацията на потребителите. тогава в екселския файл не сложих текстовете на мненията именно защото не знаех имам ли право на това.

като цяло базата /sqlite/ е 60-65мб, 95-100к мнения. 5-10мб xlsx файл, нищо кой-знае какво не е, а с мненията е доста по-удобно да се търси, па и веднага виждаш какво е писано.

та въпросът ми е тези авторски права важат ли и върху мненията на потребителите и ако да, един текст като "авторските права принадлежат на 'сега' ад" ще свърши ли работа?

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #30 -: Октомври 08, 2018, 18:56:54 »
За мненията от този форум, авторските права би трябвало да са на този сайт и да го има в правилата, които ще се приемат

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #31 -: Октомври 08, 2018, 19:02:25 »
въпросът ми е за "сега" и мненията там. сори, че не съм се изразил ясно.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #32 -: Октомври 08, 2018, 19:08:32 »
Ами би трябвало авторските права да принадлежат на СЕГА, щото първо като се регистрираш се съгласяваш с правилата им и там май имаше някакъв подобен текст и второ, онзи ден като се опитах да копна от там  тук мое собствено мнение, тук излезе на маймуница. Това би трябвало да означава, че ни водят за тяхна собственост, освен ако не съм оплескала нещо при копирането

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #33 -: Октомври 08, 2018, 19:12:28 »
Quote (selected)
като се опитах да копна от там  тук мое собствено мнение, тук излезе на маймуница
два начина да го направиш:
1. логни се във форума, оттам за няма проблем за копиране, или
2. забрани джаваскрипта, преди да заредиш страницата.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #34 -: Октомври 08, 2018, 19:14:15 »
1. Бях си логната там
Второто ако пък си мислиш, че разбирам какво трябва да правя и как да го направя жестоко се лъжеш :D

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #35 -: Октомври 08, 2018, 19:25:27 »
тогава кликаш с дясно копче върху текста, намираш "inspect" от конктекстното меню и се преборваш /кликаш колкото там трябва, за да можеш да избереш текста, който ти трябва/.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #36 -: Октомври 08, 2018, 22:01:15 »
RSS feed абонамент? Само не знам дали има уиджети на новините само на български, да не забълва тука едни CNN новини.   ;D

Aranita

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #37 -: Октомври 09, 2018, 00:34:56 »
Тест.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #38 -: Ноември 04, 2018, 17:21:19 »
В края на краищата, след като СЕГА държи толкова на своето авторско право, реално или въображаемо, нека пък се съобразим.

Малко като Изхода на Британия - векове наред Британия не членувала в ЕС и нищо не ѝ е станало.
Та и в нашия случай - нито сме се годили за СЕГА, нито пък СД и редакцията са заритали или заплакали за нас.
Тъй де!
Който иска да си пише и тук и там.

А новините са си новини - има ги къде ли не.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #39 -: Ноември 04, 2018, 17:54:59 »
Освен това, без да правя реклама, според мен най-подреденият нашенски новинарски сайт е на Медияпул - джиткат единствено правилната линия на спонсорите и не им мига окото.  :bluegrab:

Форум там фактическия няма - мненията се броят на пръсти, а едно време бе гъмжило - аз от него започнах.  :smokin:

Много пъти съм повдигал въпроса - всъщност новини, не само в България, просто няма.
99.99% от горещи, студени и пр. се припокриват.
Ако има някаква разлика между изданията, то това бяха форумите, които пък лека-полека се неутрализират.

Вървим към соца - единствено правилната линия и толкоз! Но при соца имаше около 1% новини за отдушник - за Малката Правда - за Некои Недъзи...


« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 17:59:10 от Ганий »

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #40 -: Ноември 04, 2018, 21:20:44 »
Кажете ми хора, торенти за споделяне, качване и сваляне на файлове между хората, ако файловете са легални, разрешени ли са?

Примерно
https://mega.nz/

директни торенти, получавам линк от приятел

Сваляне от облак като https://cloud.mail.ru/public
« Последна редакция: Ноември 04, 2018, 21:24:12 от von Gossinger »
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #41 -: Ноември 04, 2018, 21:25:35 »
Кайли, достатъчно е да се позовеш на източник и да дадеш линк към него. Че нали така му правиш трафик! Защо мислиш, че троловете непрекъснато ни навираха в очите клуб зет, фактор и секакви подобни пасквили - дано някой се излъже и цъкне там. Ако е платен сайт, условията са други и си ги пише какви са, ако си абонат.

gossinger

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #42 -: Ноември 04, 2018, 21:27:14 »
@Kaily

Много ми е любопитно как успяваш да направиш размера на текста 1 пиксел.

Иначе — да, ако материала не е обект на авторско право, разпространяването му с торенти е законно. Този начин широко се използва от различни дистрибуции на Linux (примерно) и никой не е пропищял от това.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #43 -: Ноември 04, 2018, 21:40:33 »
Какво значи 1 пиксел? Аз си го виждам нормално при мен.

Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #44 -: Ноември 04, 2018, 21:43:25 »
Какво значи 1 пиксел? Аз си го виждам нормално при мен.

Двуоките го виждаме ужасно дребно ако изобщо.
Аз кликам напосоки барем уцеля.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #45 -: Ноември 04, 2018, 21:49:42 »
Какво значи 1 пиксел? Аз си го виждам нормално при мен.

Това значи, че в началото на коментара имаш нещо от рода на [ size=1px], което прави текста адски дребен, сбит и невъзможен за четене.

И трябва някой ръчно да редактира коментара за да го приведе в нормален вид.

Та се чудя как успяваш да го направиш.
the lamers club honourable member …

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #46 -: Ноември 04, 2018, 21:50:18 »
Аз го виждам така.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #47 -: Ноември 04, 2018, 21:51:43 »
Аз го виждам така.

А виждаш ли какво пише след „Последна редакция: …“?
the lamers club honourable member …

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #48 -: Ноември 04, 2018, 21:52:33 »
Идея си нямам, пиша си нормално, не натискам пиксели, може би щото съм си сложила да ми излиза минимален шрифт на хрома, щото недовиждам и то после си излиза нормално обикновено.
Какво трябва да правя, че вие да го виждате нормално?
Дайте ми принт скрийн, от самото начало ли излиза малко или след линка?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #49 -: Ноември 04, 2018, 22:03:33 »
Идея си нямам, пиша си нормално, не натискам пиксели, може би щото съм си сложила да ми излиза минимален шрифт на хрома, щото недовиждам и то после си излиза нормално обикновено.
Какво трябва да правя, че вие да го виждате нормално?
Дайте ми принт скрийн, от самото начало ли излиза малко или след линка?

Не всеки път се получава, затова се чудя как го правиш за да мога да ти кажа какво да не правиш. Май се получава като тръгнеш да пускаш хипервръзка към нещо си.

Ще гледам следващия път да направя снимка на екрана и да ти я покажа.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #50 -: Ноември 04, 2018, 23:21:27 »
Quote (selected)
Дайте ми принт скрийн, от самото начало ли излиза малко или след линка?
виж картинката. тва ограденото виждаш ли го? това ти е линка. какъв е точно пише в следващото мнение, с нормални букви.

линк към мнението ти: цък

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #51 -: Ноември 04, 2018, 23:47:29 »
Значи аз тук точно бях изредила още 10-ина емоджита, ама на един ред и при публикуването ми отряза всичките, а вместо тях изписа това  [size=78%]    и аз ногу се ядосах и го зарязах.
И не питам какво е линк, питам след линка ли дава намаление на шрифта, ако пиша в същата тема.
Изобщо, очевидно винаги, като се прави копи пейст тук, ще трябва после да се премахва текстовия формат, даже, като се пускат емоджита отвън.[/size]
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Пешо

  • Гост
Re: авторските права
« Отговор #52 -: Ноември 05, 2018, 07:25:28 »
@Kaily

Много ми е любопитно как успяваш да направиш размера на текста 1 пиксел.

Аз го виждам нормален. Но пък предишните постове по-долу (тези, които ми се показват, докато пиша коментар) са микроскопични.
И на мен половината постове ми се виждат микроскопични, когато влизам през таблета, писах за това.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #53 -: Ноември 05, 2018, 07:29:26 »
@Kaily

Много ми е любопитно как успяваш да направиш размера на текста 1 пиксел.

Аз го виждам нормален. Но пък предишните постове по-долу (тези, които ми се показват, докато пиша коментар) са микроскопични.
И на мен половината постове ми се виждат микроскопични, когато влизам през таблета, писах за това.

Виждаш го нормален, защото е редактиран :)

За микроскопичните постове бях пуснал решение за десктоп и лаптоп машини.

За таблет все още не съм намерил откъде се настройва минималната големина на шрифта :m1728:.
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #54 -: Ноември 05, 2018, 11:12:01 »
Едното е да се види в настройките на различните браузъри. Другото е в общите настройки на Андроида да пробва:
accessibility - allow web accessibility
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #55 -: Ноември 05, 2018, 11:18:43 »
Едното е да се види в настройките на различните браузъри. Другото е в общите настройки на Андроида да пробва:
accessibility - allow web accessibility

В Mozilla Firefox не намерих аналог на „minimum font size“ от версията за настолни машини. Може и аз да не съм гледал внимателно, но не видях такава настройка.

За другата — ще пробвам, когато пак извадя таблета в градския транспорт :)
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #56 -: Ноември 05, 2018, 11:29:39 »
To при Андроид всичко е орязано и едва ли ще има такава настройка, но поне ще може да увеличи в настр. на браузъра големината на дифолтния шрифт. Другата - за скриптове от Гугъл - може пък да е само за тяхното изчадие - Хромия.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #57 -: Ноември 05, 2018, 11:34:10 »
To при Андроид всичко е орязано и едва ли ще има такава настройка, но поне ще може да увеличи в настр. на браузъра големината на дифолтния шрифт. Другата - за скриптове от Гугъл - може пък да е само за тяхното изчадие - Хромия.

Ами трябва да се пробва. Другото, което може да се пробва, е дали комбинацията Ctrl-+ работи. Пак няма да е много приятно, но може да се потърси някакъв баланс между малките и големите шрифтове.
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #58 -: Ноември 05, 2018, 14:59:05 »
За Файърфокс за Андроид може и да намериш някое разширение, ама той е много тромав и много товари процесора и загрява.
За Андроид блинковете са доста по-подходящи, защото май изначално са мислени за АРМ, а не за ЦИСК-процесори.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Re: авторските права
« Отговор #59 -: Декември 23, 2018, 17:27:23 »
Зачудих се сега покрай цунамито, което ударило много лошо тия хора, но някой снимал рок концерт и как удря цунамито, пуска го някъде из собствените си акаунти. И веднага всички медии го поемат и повтарят.
Снималият авторски права няма ли? Или се зачитат права само на корпорациите.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.