Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 26, 2024, 00:21:31

Автор Тема: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ  (Прочетена 11720 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #60 -: Август 22, 2019, 21:13:42 »
И какво от оборудването в линейката е ефикасно при супен череп?
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #61 -: Август 22, 2019, 21:19:21 »
И какво от оборудването в линейката е ефикасно при супен череп?
Дофтора. По филмите като стане зле работата и взима решителни мерки с инжекции обикновено.
Обаче тоя дофтор се скатал при шофера и те ти на беда!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #62 -: Август 22, 2019, 21:25:21 »
Quote (selected)
И така да е било, какво според вас е могъл да направи доктора, освен да го закара максимално бързо в болница?

Quote (selected)
"Използвал е камък за нанасяне на тежки наранявания по детето. Твърди, че е извършил тези действия под влиянието на алкохола. Това, разбира се, не оправдава лицето", заяви още говорителят на главния прокурор.

Тя беше категорична, че няма данни за ненавременна или неадекватна намеса на медицинския екип.

"Причината за смъртта на детето е тежка черепно-мозъчна травма с излив на мозъчно вещество, несъвместимо с живота", обясни Арнаудова.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/temida/2019/08/19/ubiecyt-ot-sotiria-napadnal-kristin-s-kamyk-chaka-go-30-g-zatvor.420083

Quote (selected)
Едно от най-важните неща, които трябва да се следят и овладяват при черепно-мозъчна травма, е интракраниалното налягане. Ако то надвиши стойностите от 20-25 mmHg, е необходимо интравенозно вливане на манитол, дренаж на цереброспиналната течност и хипервентилация. Ако интракраниалното налягане не се понижи в резултат на тези конвенционални мерки, е допустима употребата на високи дози барбитурати.

 

Друг подход, използван от някои лекари, е повишаването на мозъчното перфузионно налягане в противовес на вътречерепното. Декомпресивните краниотомии са метод, който се прилага при високо вътречерепно налягане, което не се повлиява от нищо друго.

Мускулният хипертонус се повлиява с бензодиазепини или мускулни релаксанти като баклофен.

 

Традиционно се смята, че навременното хирургично овладяване на хематом в мозъка, е от решаващо значение за добрия изход и добрата прогноза, но проучвания сочат, че мащабите на първичното мозъчно увреждане и генерираното вътречерепно налягане са от по-голямо значение за хода на заболяването.

 

При пациентите с травма на главата приоритет са стабилизирането на циркулацията, както и осигуряването на проходимост на дихателните пътища. Средното артериално налягане трябва да се поддържа в стойности над 90 mmHg. Насищането с кислород на артериалната кръв трябва да е над 90%. Спешно е провеждането на образно изследване - компютърна томография.
Прочети още на: Спешно поведение при черепно-мозъчна травма - 2 ч. | Puls.bg - https://www.puls.bg/aktualno-c-6/speshno-povedenie-pri-cherepno-mozchna-travma-2-ch-n-33601


Кислород, следене на артериалното налягане, мускулни релаксанти, вливания ... Тези неща от седалката до шофьора не се осигуряват на пациент с раздробен череп на 7 години.  >:(

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #63 -: Август 22, 2019, 21:27:30 »
Пък и никой досега не е твърдял, че линейката не е била оборудвана с необходимото. А още по-малко - при две седалки по стандарт отзад, при болния - че не е имало място за доктора.
:way_to_go-1308:

Отново много приказки, много нещо!!!

За очевидния факт, че отзад, при болния, има ДВЕ СЕДАЛКИ – едната за близкия на пострадалия, а втората – ЗА ДОКТОРА!
Който обаче – неизвестно защо! – не се е качил там. :t2102:

А отпред, до шофьора на линейката, има място и за втори доктор ... 
« Последна редакция: Август 22, 2019, 21:32:34 от Джиджи »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #64 -: Август 22, 2019, 21:30:30 »
Quote (selected)
Който обаче – неизвестно защо! – не се е качил там ... :t2102:

О, известно е защо. Според него - да си спести "цирка" на бабата.  >:(

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10102
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #65 -: Август 22, 2019, 21:33:06 »
Кислород, следене на артериалното налягане, мускулни релаксанти, вливания ... Тези неща от седалката до шофьора не се осигуряват на пациент с раздробен череп на 7 години

Много хубаво си направил, че не си лекар. Ти си направо за професор!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #66 -: Август 22, 2019, 21:34:49 »
Quote (selected)
Който обаче – неизвестно защо! – не се е качил там ...

О, известно е защо. Според него - да си спести "цирка" на бабата.

Ми тогаз, да си тегли последствията!!!  :t0129:

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8814
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #67 -: Август 22, 2019, 22:14:29 »
И все пак, кои толерасти и за колко пари, пробутаха съкратеното производство?
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #68 -: Август 22, 2019, 22:26:24 »
И все пак, кои толерасти и за колко пари, пробутаха съкратеното производство?

Кое точно "съкратено производство"?  :icon_idea:

Щото за съдебно, май още малце е рано ...  :cool-1084:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #69 -: Август 22, 2019, 22:56:16 »
глей сега, колкото и да го дъфчем, фактът, че докторът е треало да бъде до пациентката си, остава.

Нема данни бабата да го е изритала одтам.
Нема данни той да ѝ е предложил тя да седне до шофьора.
Нема данни тя да е одказала евентуалното предложение.
Нема данни той да ѝ е преложил двамата да останат при детето.
Нема данни бабата да е приела или одказала такова предложение.
Нема данни той да е предупредил бабата за евентуалните последици од ситуацията.
------
Quote (selected)
Ами не, не е резултата от допускането на каквото и да било, а резултат от протокол, който се спазва и това е.

Очевидно не се спазва. Од лицето, което по силата на професионалните си ангажименти, е задължено да го спази.

не разбирам защо продължаваш с глупостите. ето какво казва доктора, специално за теб съм почервенил малко:
Quote (selected)
„Ако аз бях отзад, провокирам пак бабата да започне цирковете. Аз нямам достъп до детето, не може да се направи нищо, при това положение с това кървене нищо не може да се направи дори в спокойна обстановка. Специално за кървенето,което ме притесняваше най-много и деформацията на черепа и гърдите.”, казва д-р Недко Димитров и допълва: „Бабата не мога да насила да я изхвърля, защото попадаме под ударите на закона".

въобще това цялото е страшно гнусно. забравихме убиеца, забравихме пощурялата роднина от женски пол и хвърлихме всичко върху лекаря. засрамете се, бе!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #70 -: Август 22, 2019, 22:57:50 »
докторът е треало да бъде до детето, а не до шофьора.
:way_to_go-1308:

ЗАЕДНО С БАБАТА, като единствен близък човек на детето!!!
За успокоение на самото дете ... :lightbulb_idea-1364:

заедно, ама друг път. освен ако бабата случайно не се е явявала дежурен лекар. или дежурна медсестра.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #71 -: Август 22, 2019, 22:59:18 »
глей сега, колкото и да го дъфчем, фактът, че докторът е треало да бъде до пациентката си, остава.
Има данни, че имаме баба в линейка. Как бабата се е озовала там?

Ми претполагам, че се е качила вътре и никой не е възразил.

баси простотията. защо не предположиш, че са възразили, ама бабата е била неуправляема?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #72 -: Август 22, 2019, 23:02:50 »
Quote (selected)
До тук оправдахте изнасилвача, той няма нищо общо, доктора убил детето.

Че ще изплющиш поредната си тъпня, в туй няма изненада.

По чудо не е убил детето на място убиецът. При идването на линейката е било още живо, макар и в шок. Според свидетел, дори се е опитвало да стане от носилката. Защо? Много просто. Защото, като всяко малко дете, страх го е от доктори. Да остане само с двама непознати мъже - лекаря и шофьора на линейката - за току що зверски изнасилено и смазано от бой момиченце едва ли е било по психическите му сили. Бабата, като близък роднина, е била необходима, за да го успокои. Да се раздели с бабата е било невъзможно. Не съм лекар, но ми се струва, че докторът е трябвало да му бие нещо успокояващо, срещу шока и болката, и да си върши работата - а тя е да води непрекъсната борба за живота му, докато достигне спешното отделение на болницата. Самият той сочи кръвозагуба. Правил ли е преливания, тогава. Или е "отписал" детето, още живо и в съзнание. Ако беше на фронта, поне щеше да си получи морфина. Но не. Лекарят решил да си спести "цирка" на бабата, затова се е качил отпред, при шофьора, а не там, където му е било мястото, по стандарт и съгласно добрата медицинска практика.

Но ... Нека почакаме становището на комисията и на агенцията. Засега то е засекретено и изпратено в МЗ. Прокуратурата не се е самосезирала за проверка или поне не разбрах да е така. Изчаква.

поредни дивни простотии. вече те помолих да посочиш къде пише, че лекарят трябва да озаптява неадекватни роднини. покажи сега къде е отбелязано, че разни неидентифицирани и неясно от колко време некъпани субекти могат свободно да се шматкат из повече или по-малко стерилното пространство вътре в линейката.

струвало му се било.

на мен пък ми се струва, че се мъчиш да подражаваш на любимия ти цвъцко. ама поради липса на срс, което да прочетеш на глас, се мъчиш с догадки.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #73 -: Август 22, 2019, 23:13:08 »
Quote (selected)
че разни неидентифицирани и неясно от колко време некъпани субекти могат свободно да се шматкат из повече или по-малко стерилното пространство вътре в линейката

Та къде, казваш, умник, идентифицират и къпят пострадали, да речем при ПТП, преди те да се зашматкат в "стерилното" пространство? 

Викай линейка, че ти тече мозъка от ушите, прелива щото. И да си вземеш душ, ей! Че ще се шматкаш из стерилни вселени. Докато звездите ти говорят.  8)

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #74 -: Август 22, 2019, 23:15:14 »
пострадал е едно. подивели роднини, пречещи на лекарите - етвас ганц андерес.

ти щеше да гледаш къде е отбелязано, че лекарят трябва да озаптява бабите на пострадалите, или да им чете лекции. постарай се. това е само малка част от простотиите, които наплющя по тази тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #75 -: Август 22, 2019, 23:16:14 »
и къде точно се разрешава на роднини да пречат на лекарите и да пътуват отзад в линейките на спешна помощ?

чакам.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #76 -: Август 22, 2019, 23:39:21 »
Quote (selected)
вече те помолих да посочиш къде пише, че лекарят трябва да озаптява неадекватни роднини.

 :t0328:, тези евтини стойки с "чакам" ще ги чупиш на някой друг. Пише го, където му е мястото - в медицинския стандарт за спешна помощ. Ама едва ли си чувал за него. Стр. 83, че да не го четеш целия, щото и без туй преливаш от акъл.

https://www.rzi-vt.bg/zakoni/MS-SM.pdf

Никой, никъде и никога не е твърдял, че на лекаря е попречено да се пътува при пациента си - пострадалото дете. Самият той твърди, че си е спестил "цирка" на бабата, сядайки отпред. 
« Последна редакция: Август 23, 2019, 00:35:25 от Ной »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #77 -: Август 23, 2019, 00:41:12 »
Quote (selected)
вече те помолих да посочиш къде пише, че лекарят трябва да озаптява неадекватни роднини.
Пише го, където му е мястото - в медицинския стандарт за спешна помощ. Ама едва ли си чувал за него. Стр. 83,
Ами не, там пише за комуникационни умения, а не за всемогъщество. Комуникацията е двустранен процес.Като например:
"Докторе, сама съм, няма как да стигна до болницата! Ти й помогни сега, пък аз ще се свия тук до шофьорчето!" вместо
"Не пипайте детето! Аз ще пътувам с него, ти там гледай шофьора да кара бързо!"


Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #78 -: Август 23, 2019, 01:05:42 »
Когато сутринта написах коментара си
Хич не е ясно каква точно теза прокарваш при тая скромна и противоречива информация, с която разполагаш.
Ама ти си знаеш
не бях прочел думите на кондукторката, оказала се случайно близо да линейката. Мислех, че имаме само думите на объркания лекар и срещу тях - тези на съкрушената от мъка баба. След като прочетох,  че е имало и други хора и особено думите на кондукторката, това доста променя позицията ми. Не ща да произнасям тежки думи за бездушие и безучастност, но е ясно че действията на доктора, по-точно бездействията му са твърде притеснителни и е редно   добре да се проучат и професионално анализират.
« Последна редакция: Август 23, 2019, 01:12:06 от Bacho Кольо »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7429
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #79 -: Август 23, 2019, 01:09:31 »
Цитат на: Bacho Кольо
действията на доктора
Аз лекар тук не виждам. Виждам чиновник, возещ се в държавна кола с шофьор.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #80 -: Август 23, 2019, 09:54:47 »
Да.
Всичкото ви e объркано. Виждате следствията и ги обсъждате страстно, а не виждате причините.
Нима този който се е качил при шофьора е криминал?
За вината на доктора ще даде мнение прокурор, ако го подведе под отговорност и евентуално съд.
Друго. След като се живее в престъпно общество, един въпрос има.
Къде е била въпросната баба когато 21 годишния престъпник е "abuse" - вал детето? На 7 години не е трябвало да се оставя без надзор. Социални служби има ли?
На мен като ми поверят внуците да ги гледам, не ги изпускам от поглед за миг.
Не случайно в един филм наскоро - "Wild River" 2017 във връзка с децата беше казано: "You cannot blink. Not once, not ever."
https://www.youtube.com/watch?v=wS3zYl7R-W0

3мин 50 сек.

« Последна редакция: Август 23, 2019, 10:13:35 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2949
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #81 -: Август 23, 2019, 10:00:26 »
Установените факти са следните:
Докторът не е бил до детето, а до шофьора.

установените факти са, че бабата се е намърдала в линейката, където определено няма място. докторът очевидно не е имал лиценз за бабоуспокоител и, за да не ходи пеш, е седнал където може.

шофьорът също не е имал необходимия лиценз.
Освен това лекарят и шофьорът са преценили (съвсем правилно !), че всеки опит бабата да бъде изкарана от линейката, където не ѝ е мястото, ще доведе до цигански бунт, на каквито вече сме се нагледали предостатъчно, до насилие, побой, трошене на линейка и т.н.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #82 -: Август 23, 2019, 10:17:11 »
Quote (selected)
Ами не, там пише за комуникационни умения, а не за всемогъщество.

Ами да, там пише за комуникационни умения, които са целенасочени. Демек, не как да си пиеш каавето, без да изпружваш кутренце кат градска кокона и да приемеш комплимант на галант, а как да комуникираш и колаборираш с близките на пострадалия.

И едва ли би било изненада за тези, писали стандарта, или за тези, които трябва да го прилагат, че близките няма да са в адекватно състояние, покрай притесненията си за живота и здравето на пострадалия, на пациента.

А пък и ти си от тази страна на Атлантика, дето подходът "ориентирани към резултат" е с приоритет, и няма защо да ти се обяснява, понеже следва да ти е ясно.  :cool-1084:

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #83 -: Август 23, 2019, 10:22:59 »
Quote (selected)
"You cannot blink. Not once, not ever."

Но си мигнал. И се бориш с последствията, използвайки всеки шанс, за да спасиш живот. Да спасиш каквото е останало за спасяване, след като през детето е минал като валяк психопатът-изрод. Всеки шанс! И се бориш! Без да спираш! Докато ти обявят час на смъртта. Ако си лекар, положил Хипократовата клетва. Ако си просто човек, а не бездушен и отегчен от човешката болка и страдание каруцар на катафалка.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #84 -: Август 23, 2019, 10:39:56 »
Всеки шанс! И се бориш! Без да спираш! Докато ти обявят час на смъртта. Ако си лекар, положил Хипократовата клетва. Ако си просто човек, а не бездушен и отегчен от човешката болка и страдание каруцар на катафалка.

Без да съм лекар имам съмнение дали който и да е в линейка, а не в операционна може да помогне при счупен череп. Така че тук вълненията са излишни,
но може да вземете нещо от болдваните думи по-горе.

А приказките на бабата, че ще съди този или онзи е само прах в очите, да се скрие нейната вина.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #85 -: Август 23, 2019, 10:50:08 »
Quote (selected)
Без да съм лекар имам съмнение дали който и да е в линейка, а не в операционна може да помогне при счупен череп. Така че тук вълненията са излишни,
но може да вземете нещо от болдваните думи по-горе.

И аз не съм лекар, но пък нямам съмнение, че има много неща, които да се направят, докато линейката отведе пострадалия, включително и особено с тежка черепно-мозъчна травма, пред вратата на операционната. По-горе цитирах добрите медицински практики в случая, насочени към това да се поддържат високи нива на кислород в кръвта, с подаване на кислород, при чисти дихателни пътища, както и контрол върху кръвното му налягане, а така също и мускулни релаксанти, за да се предотвратят гърчовете, в резултат от увредения мозък.

И пак повтарям - аз не съм лекар. Очаквам лекарите-специалисти от проверката да се произнесат. Но и така мога да преценя, че каквато и да е медицинска грижа по пътя към спешното отделение, дори само едното наблюдение на пациента в критично състояние, е по-добра от никаква грижа. Което, впрочем, дава основания и на бабата да е недоволна и да вижда възможност за иск.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #86 -: Август 23, 2019, 11:06:23 »
Quote (selected)
Което, впрочем, дава основания и на бабата да е недоволна и да вижда възможност за иск.
Нали! Понеже проскубания циганин неплатежоспособен, я да видим кого да забършем попътно някоя кинта.
Това е изумително тъпо. Типично е за американците щото са прости като лейки.
Да се бърка някаква кьорава баба в работата на медицински екип!
Същото е и из училищата, където некви недоучени мамаши раздават правосъдие над даскалите.
Абсолютна трагедия е това. Абсолютна!
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #87 -: Август 23, 2019, 11:20:46 »
Да си дойдем на думата:
Най-благата работа в целата работа е, че бабата ще търси възможност за иск.


С горното не давам индулгенция на доктора. Това, което се разбира от поднасяна ни на парче информация e, че действията му са далеч от адекватните.
« Последна редакция: Август 23, 2019, 11:28:43 от Bacho Кольо »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #88 -: Август 23, 2019, 11:27:01 »
Присъствието на близки и роднини в линейка, ако изобщо се налага, е по преценка на лекуващия екип и по-скоро нямат място там, по същата логика, по която нямат място в операционните зали. Те трябва да пътуват отделно. При грижата за пациента, особено при спешната грижа, намесата на (емоционални) външни фактори е по-скоро нежелателна.

И най-добрият професионалист не би могъл да се концентрира адекватно при силно стресова ситуация и, не, не му е работа да е подготвен за абсолютно всичко и да работи в условия на всякакъв стрес. На запад от Белград сичкото линейки са с парамедици, без доктори - осигурява се спешна помощ, така щото пациентът да бъде закаран в болница, по възможност без влошаване на състоянието, и вече в болницата да се види какво и що. Линейките не са място за лечение, а за поддържане, няма как в линейка да ви сложат стент например.

Мястото на лекаря е било отзад при пациента, мястото на бабата не е било в линейката.

Нещата никога не са еднозначни, на теория сичко изглежда мноо по-елементарно и лесно.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #89 -: Август 23, 2019, 11:30:21 »
Тогава, драги мои, нека приемем и това, че не ние живеем в кенеф - просто ние сме кенефът.

 :no-883:
--------------------------------------------------------------------
BTW SgtTroy,
Оценям високо това мото което върви с всяко твое мнение.  :way_to_go-1308:
Откъде е?
« Последна редакция: Август 23, 2019, 11:36:23 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #90 -: Август 23, 2019, 11:33:54 »
Аз не съм.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #91 -: Август 23, 2019, 11:42:31 »

Оценям високо това мото което върви с всяко твое мнение.  :way_to_go-1308:
Откъде е?
Май е от Фирмин.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #92 -: Август 23, 2019, 11:54:20 »
"Sometimes it's better to just let things be, let people go, don't fight for closure, don't ask for explanations, don't chase answers and don't expect people to understand where you're coming from."

Ха,
Google казва, ама не всякога се сещам да попитам. ;D

https://quotecatalog.com/communicator/rania-naim/
« Последна редакция: Август 23, 2019, 19:22:36 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #93 -: Август 23, 2019, 16:59:27 »
А пък и ти си от тази страна на Атлантика, дето подходът "ориентирани към резултат" е с приоритет, и няма защо да ти се обяснява, понеже следва да ти е ясно.  :cool-1084:
Абсолютно. Ето какво би станало в тукашното наше село. Линейката няма да тръгне никъде докато някаква баба е в нея. Просто няма да тръгне. Докторът (всъщност парамедик, в линейките доктори няма) ще извика полиция, която ще разкара бабата, парамедикът тогава ще иммобилизира хлапето и линейката ще се понесе към най-близката болница, където вече ще ги чакат. Не вярвам парамедикът да се реши на вливане, поради (описаната) комплексна травма с неясни вътрешни кръвотечения и течащ мозък. Кислород - вероятно да, макар че хлапето диша самостоятелно доколкото разбрах. И то при условие, че малката не се паникьоса от маската, щото тогава следват повръщания, аспирации и прочие неприятности.
Бабата - ако се държи добре - може да получи доставка до болницата с полицейския круизър, но това е само по лично решение на полицейския екип. Не е нечувано изобщо - когато на голямото около детската градина се спука газопроводът, имаше полицейски периметър за достъп. Обясних на полицая, че отивам в семейна детска градина точно в средата на ограденото, той ми предложи да се метна в колата и да отидем двамата да вземем чавето, а колегата му остава на пост.

И още нещо, тук работата на линейката е да докара пациента относително жив при хората и мястото, където може да му се окаже ефективна помощ, а не да се занимава със самоотвержена борба за живот. Да, ще направят обдишване, ще направят непряк сърдечен масаж, дефибрилатор има във всяка линейка задължително. Доколкото четох, от повикването на линейката до доставката в болницата са изминали по-малко от 30 минути. Докторът може да е преценил, че неговото вмешателство би навредило повече, отколкото би помогнало.  Особено на фона на "консилиума", който не давал детето да се води в болницата без родители. Дали активното наблюдение би довело до различен изход - лично аз се съмнявам. Докторите са хора, а не богове.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #94 -: Август 23, 2019, 17:17:37 »
Quote (selected)
Май е от Фирмин.

Еееее, не всичко умно казано от Firmin е казано, дееее ...  ;D

Firmin, ако иска да рече нещо такова, сигурно би избрал да рече нещо (необичайно за него!  :D) по-кратко:

Wu wei (無爲)

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #95 -: Август 23, 2019, 17:26:13 »
Quote (selected)
Докторът може да е преценил, че неговото вмешателство би навредило повече, отколкото би помогнало.

У уей, демек?  8)

Бих кредитирал всяка негова преценка, заради аргумента "Ти не беше там".

Но ... Сега не мога да кредитирам никоя, разполагайки с отговора "... както и ти".

 >:(

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #96 -: Август 23, 2019, 19:54:43 »
Quote (selected)
Докторът може да е преценил, че неговото вмешателство би навредило повече, отколкото би помогнало.

Бих кредитирал всяка негова преценка, заради аргумента "Ти не беше там".

Но ... Сега не мога да кредитирам никоя, разполагайки с отговора "... както и ти".
Докторът казва, не ми дадоха да я прегледам, единственото, което можех да направя, бе да я транспортирам възможно най-бързо. Е, ако не му дават да прегледа детето на място, то какви са шансовете, че ще му дадат да го направи в линейката? Освен ако вече на закрито той не нокаутира бабата и се заеме с пациентката без безценните съвети на бабата, почерпени от поредния сериал за спешно отделение.




Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: ПОЧТИ ПО ГРИШАМ ИЛИ ... СЪВСЕМ
« Отговор #97 -: Август 23, 2019, 22:43:06 »
Абсолютно. Ето какво би станало в тукашното наше село. Линейката няма да тръгне никъде докато някаква баба е в нея. Просто няма да тръгне. Докторът (всъщност парамедик, в линейките доктори няма) ще извика полиция, която ще разкара бабата, парамедикът тогава ще иммобилизира хлапето и линейката ще се понесе към най-близката болница, където вече ще ги чакат. Не вярвам парамедикът да се реши на вливане, поради (описаната) комплексна травма с неясни вътрешни кръвотечения и течащ мозък. Кислород - вероятно да, макар че хлапето диша самостоятелно доколкото разбрах. И то при условие, че малката не се паникьоса от маската, щото тогава следват повръщания, аспирации и прочие неприятности.
Бабата - ако се държи добре - може да получи доставка до болницата с полицейския круизър, но това е само по лично решение на полицейския екип. Не е нечувано изобщо - когато на голямото около детската градина се спука газопроводът, имаше полицейски периметър за достъп. Обясних на полицая, че отивам в семейна детска градина точно в средата на ограденото, той ми предложи да се метна в колата и да отидем двамата да вземем чавето, а колегата му остава на пост.

И още нещо, тук работата на линейката е да докара пациента относително жив при хората и мястото, където може да му се окаже ефективна помощ, а не да се занимава със самоотвержена борба за живот. Да, ще направят обдишване, ще направят непряк сърдечен масаж, дефибрилатор има във всяка линейка задължително. Доколкото четох, от повикването на линейката до доставката в болницата са изминали по-малко от 30 минути. Докторът може да е преценил, че неговото вмешателство би навредило повече, отколкото би помогнало.  Особено на фона на "консилиума", който не давал детето да се води в болницата без родители. Дали активното наблюдение би довело до различен изход - лично аз се съмнявам. Докторите са хора, а не богове.

същото, същото го написах заранта...ми образовани хора, западняци  :nuts:

а в софия май аз имам единствения частен дефибрилатор, който го давам на мама да си го носи на работа да си играят, ако им се наложи  :smokin: